Mossel heeft monument in Philippine verdiend Heel Sluiskil draagt aan Gildefeesten steentje bij 't Bruggetje bereikt mijlpaal met uitgave 500-ste nummer van donderdag tot en met zön&ag FEEST IN ZEEUWS-VLAAMSE PAREU Verjaardag Flitsende tunnel Schroot Frietbakkers PZC/streek PHILIPPINE - In Philippine is het door de week weer iets min der druk. De vakantie is voor de meeste mensen voorbij. Tijd dus om de mossel nogmaals op een voetstuk te plaatsen; tijd voor de Mosselfeesten. De Stichting Mosselfeesten heeft dit weekeinde weer een afgeladen programma samengesteld. Want feest zal het zijn. eboortenregeling Tentoonstelling van landwerken ouderen ïeugdcircus houdt nstuif in Hulst Trekpleister Kwetsend Informatieblad Gratis Programma Regelmaat WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 -"$r BRUSSEL - De bekendste inwo ner van Belgie viert binnenkort zijn verjaardag. En ook al be reikt hij dan de respectabele leef tijd van 600 jaar, toch is hij nog steeds een toonbeeld van jeugd. Het eeuwige kind. De vertede rende bengel. Wereldberoemd door zijn opvallende pose op het plein in Brussel. Een perfecte combinatie van uitdagende bru taliteit en onnozele onschuld. Met zijn gevoel voor humor en zijn guitige blik. Zijn verbluffen de lichaamsbeheersing. Het oog strelende evenwicht. Die eeuwi ge stroom van levensenergie. Te recht de trots van het land. Het voorbeeld van de hele bevolking. De ideale schoonzoon. Kortom, Manneke Pis. Op 3 en 4 september is hij het middelpunt van een groot volks feest. Het centrale thema van de tweedaagse was snel gevonden. Het verbindende element bij alle festiviteiten is water, wat wil je met zo'n blaas. En tegelijkertijd kon de aandacht worden geves tigd op het gigantische waterver bruik in de hoofdstad. Een stroom van vele miljarden liters per jaar. Reden genoeg om een bijzondere vergadering aan deze watermassa te wijden. De groot ste verspiller van het vocht is bij iedereen bekend. Manneke Pis, wie anders. ANTWERPEN - Vele automobi listen zullen zich de afgelopen dagen hebben afgevraagd, wat er gaande was bij de Kennedy- tunnel in Antwerpen. In de avond en nacht leek de verkeers- buis onder de Schelde plotseling veranderd te zijn in een disco theek. Onophoudelijk flitste een fel licht aan en uit. Muziek was niet te horen, maar die werd na tuurlijk overstemd door de eigen autoradio. In elk geval was de tunnel nog nooit zo gezellig ge weest. Een ideale omgeving om het gaspedaal stevig in te druk ken en er eens lekker de vaart in te zetten. De vreemde sfeer in de Kennedy- tunnel stelde ook de politie voor raadsels. Zoveel verkeersover tredingen hadden de agenten in hun loopbaan niet eerder meege maakt. Talloze automobilisten scheurden als gekken door de tunnel, hoewel de maximumsnel heid was verlaagd tot zestig kilo meter per uur. De automatische fotocamera in de politiewagen raakte bijna oververhit. Het toe stel kreeg geen rust bij het vast leggen van de nummerplaten van de snelheidsmaniakken. Een op de zes automobilisten krijgt binnenkort een bekeuring in de bus. Waarmee het mysterie van de flitsende tunnel eindelijk wordt opgelost. ZOTTEGEM - Wie zijn dure cen ten in dienst stelt van de samen- ving, belandt vaak in een vre selijke nachtmerrie. Een eigen bedrijf krijgt allang niet meer de waardering, die het eigenlijk verdient. De luid bejubelde vrije ondernemers van vroeger zijn de verschoppelingen van de moder ne tijd. Een investering in de toe komst wordt beloond met boege roep. De schroothandelaar in Zottegem kan erover meepraten. De buurtbewoners zeuren hem al jaren aan zijn hoofd over zijn be drijfje. Hij werkt zich dag en nacht uit de naad voor een kari ge boterham, maar oogst daar voor geen enkele dank. De omwonenden bestoken hem voortdurend met de meest futiele klachten. Hij kan in de avondu ren nauwelijks een sloophamer ter hand nemen of de buren be ginnen te klagen over geluid soverlast. Ze doen bovendien moeilijk over stukken schroot, die in het vuur van de arbeid her en der door de buurt vliegen. Zelfs de pietmachine moet het ontgelden. Volgens de buurtbe woners scheuren de muren van hun huizen uiteen door de zware trillingen van het gevaarte. De gemeente heeft de sloophande- laar inmiddels op de vingers ge tikt. Maar de hardwerkende on dernemer blijft hardnekkig vol houden in zijn onschuld. Hij ont kent alle aantijgingen en hult zich letterlijk in rookgordijnen. Wat prompt een nieuwe klacht uit de buurt tot gevolg had. De bewoners hebben inmiddels ook de verbranding van autobanden aan hun zwarte lijst toegevoegd. KONTICH - De concurrentie tus sen de twee frietbakkers dreigde uit de hand te lopen. Zij had een aardig patatzaakje in het cen trum van Kontich. Hij bakte zijn frietjes gaar in een aangrenzen de straat. In de strijd om de klan ten werd geen middel geschuwd. Volgens haar waren zijn frieten zwart geblakerd. Waarop hij luidkeels verkondigde, dat zij haar klanten half-rauwe patat ten voorzette. Toen de ruzie een kookpunt be reikte, kwamen beide partijen eindelijk tot inkeer. Op neutraal terrein, bij een collega-frietboer in een naburig dorp, werd de ru zie bijgelegd. Daar gebeurde het ongelooflijke. De kemphanen keerden van de onderhande lingstafel terug als tortelduifjes. En vanaf die dag was alle kritiek op de frieten in Kontich verdwe nen. In Philippine geen sombere gezichten omdat het imperium van de Hollandse mossel op instorten staat. Goed; het areaal zou wat groter mogen en de prijs is ook wat aan de hoge kant. Maar de kwaliteit en het vis( vlees (gehalte van het schelpdier is zelden zo hoog ge weest. Voorzitter Frank Wiskerke van de Stichting Mosselfeesten vindt dat tijdens de mosseldag in Yerseke te veel lawijt is gemaakt. De mosselen zijn inderdaad schaarser. Maar dat ligt niet alleen aan het aantal percelen. Een zware storm op de Waddenzee heeft vorig najaar een groot gedeelte van de mosselvoorraad weggeslagen. En aan zo'n storm doe je nu eenmaal weinig. De gevolgen van de storm zijn boven dien niet desastreus. Wiskerke ver wacht dat 'zeker tot aan het eind van het jaar' Hollandse mosselen op tafel staan. Voor de resterende drie mossel maanden moeten dan volgend jaar Duitse en Deense schelpdieren wor den aangekocht. En dat is niet nieuw, twee jaar terug is dat ook gebeurd. ,Die buitenlandse mosselen worden wel in de Oosterschelde verwaterd en aan de Nederlandse keuring onder worpen. Gegarandeerde kwaliteit dus. En dat is in het buitenland wel eens an ders. Daar kun je vaak langer mosse en eten. Maar dan krijg je toch vaak deine waterige mosselen voorgescho teld waar kraak noch smaak aan zit", doceert Wiskerke. n J (oor de vooruitgang van de techniek sunnen de liefhebbers al langer van le mossel genieten dan vroeger. Wis- lerke: „Vuistregel was vroeger dat er illeen mosselen waren als de 'r' in de naand zat. Maar eind juni, begin juli iijn ze op smaak. Alleen was het vroe- ;er te warm om ze te vervoeren. De ïuidige koeltechniek heeft dat pro- )leem opgelost". In april begint de pe- 'iode dat de mossel zich voortplant, lij is dan minder geschikt voor con- iumptie. Zo lang er dus nog geen ge- loorteregeling voor mosselen is, noet de ware smulpaap het drie naanden per jaar zonder verse mosse en stellen. toewei hij dat niet met zo veel woor- len wil zeggen, vindt de stichtings- 'oorzitter dat er niet te dramatisch >ver de mosselstand gedaan moet wor- len. Al die jammerverhalen schrikken le consument maar af. En dat net nu le mossel zo stijgt in de populariteits- (olls. Tenslotte zitten vissers, kwekers in handelaren in hetzelfde mossel- chuitje als de restauranthouders. En >ok voor hen zijn de mosselen een stuk TINGE De Katholieke Bond voor luderen afdeling Clinge, houdt zon- in het gemeenschapscentrum 'lalpertuus een tentoonstelling van iiverse handwerkstukken, to artikelen die tentoongesteld wor- ien, zijn gehaakte spreien, kussens, leborduurde tafellakens, sokken en ndere werkstukken. De werkstukken rinnen worden gekocht en de op- hengst hiervan komt ten goede aan Ie handwerkclub om nieuw materiaal e kopen. De tentoonstelling begint 'm 14-00 uur en duurt tot 18.00 uur. 1ULST Het Hulster jeugdcircus teinardi houdt zaterdag 3 september en circusinstuif in het activiteiten- entrum Het Houtenkwartier. lissen 14.00 en 18.00 uur zijn alle be- togstellenden, jongens en meisjes an 6 tot 16 jaar van harte welkom. Ze rijgen de hele middag gelegenheid m onder deskundige leiding en sa- ien met de artiesten van Reinardi cir- uskunsten te leren. Zo kunnen ze lo- en op grote rollende kogels, fietsen op en fiets met één wiel en koorddansen, toast verschillende evenwichts- en alanseernummers komen allerlei ormen van jongleren en acrobatiek an de orde. Met deze instuif hoopt Minardi nieuwe jongens en meisjes te unnen aantrekken om het artiesten- est&nd uit te breiden. duurder dan vorig jaar. „We hebben daar maar een heel klein gedeelte van in de prijs doorberekend. We zullen het dit jaar dus nog meer van de omzet moeten hebben", aldus Wiskerke. Over die omzet mogen de Philippiense mosselmannen tot nu toe niet Wagen. Vooral de Belgen schijnen in elke mos sel een parel te verwachten en trekken in grote getale naar de 'parel' van Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee minuten aandacht in het BRT-journaal voor de onthulling van het mosselmonument en het kiezen van de mosselwijn heeft vele zuiderburen nieuwsgierig ge maakt. Ook de Vlaamse kranten en tijdschriften hebben het dorp flink in de schijnwerpers gezet. Restauran- teurs uit het Belgische buurstadje As senede hebben hun nood al geklaagd. Philippine krijgt alle aandacht. Maar ook in Belgisch Vlaanderen weten ze een mossel te bereiden, huilden boze en verdrietige Asseneedse culinaire kunstenaars. De Stichting Mosselfeesten is echter maar wat blij met al die aandacht. Het oprichten van een mosselmonu ment blijkt een gouden idee te zijn ge weest. De drie meter grote schelp van arduin en kunsthars heeft zich in zes weken tijd ontwikkeld tot een trek pleister van formaat. Tussen de vakantiekiekjes van een dagje Zeeuwsch-Vlaanderen mag de 'mos selfoto' niet meer ontbreken. De slo gan van de twaalfde Mosselfeesten lijkt dus niet ijdel gekozen. 'Philip piense mosselen: een monument waard!' Dit weekeinde moet de kroon op het (voor)seizoen worden gezet met de vie ring van een geweldig feest. Heel Phi lippine kijkt uit naar zaterdagmiddag 14.00 uur. Het moment dat burgemees ter mevrouw J. M. H. M. van Rest de feesten opent. Direct na de opening wordt de 'Gouden Mossel' uitgereikt aan iemand die zich bijzonder voor de promotie van het geliefde diertje heeft ingezet. Na deze officiële plichtpleginbgen kan eenieder zich in het feestgedruis stor ten. Naast de mosselopensteekwed- strijd, de mosselloop en de mosselrally wordt dit jaar ook een mosselestafette gehouden. Via een soort zeskampproef moet een zak met tien kilo mosselen veilig worden afgeleverd. De zeephel- ling ('zeedijk') en de modderbank ('schorren') kunnen in dit spekatkele natuurlijk niet ontbreken. De stichting cultureel werk (SKW) ex poseert handvaardigheidswerkstuk ken in de Schotse Hoek. En de 'Vereni ging tot behoud van de historie van Philippine' heeft een speciale 'mossel tentoonstelling' ingericht in het ge bouw van de Rabobank. Een paarde- tram rijdt rond in het dorp, in de feest tent tegenover het mosselmonument wordt onder meer een kinderparty en een disco-avond gehouden. Zondag is er vanaf 's morgens vroeg een enorme rommelmarkt op het Philipsplein, een keur van muziekverenigingen treedt - al dan niet rondwandelend - op. De or ganiserende stichting gaat vooral prat op de aanwezigheid van Koninklijke Fanfare De Heidebloem uit het Belgi sche Lembeke. Of het muzikale niveau duizelingwekkende hoogten bereikt, is niet bekend. Mdar wel dat liefst 85 Heidebloempjes zondagmiddag 14.00 uur tegelijk zullen ontluiken. Een mooi programma dus om kinde ren en kennissen mee bezig te houden. De echte mosselfanaat zal meer oog hebben voor het feestvarken zelf; de mossel. In enorme hoeveelheden wor den zater- en zondagmiddag mosselen gekookt op het Philipsplein. Tegen aangepaste prijzen zullen zij hun weg naar de hongerige maag van fan èn voorzichtige proever vinden. René Hoonhorst SLUIS - Begin september valt-ie in de bus: de vijfhonderdste editie van 't Bruggetje, het blad van de Sint Jo hannes de Doper-parochie in Sluis. Pastoor drs M. P. Janssen spreekt van 'een mijlpaal'. Hij is er ontzettend trots op. Meneer pastoor was immers vanaf de oprichting, bijna tien jaar geleden, bij het wel en wee van het pa rochieblad betrokken, ,,'t Bruggetje is eigenlijk geen typisch parochieblad meer. In de loop van de tijd is het uit gegroeid tot een blaadje dat door een heel groot deel van de gemeenschap in Sluis wordt gelezen. Veel niet-paro- chianen vroegen of ze 't Bruggetje ook in de bus konden krijgen. Aan derge lijke verzoeken voldoen we natuur lijk direct". 't Bruggetje wordt wekelijks in een op lage van duizend exemplaren gedrukt en verspreid. Een niet geringe opgave. Elke dinsdagavond wordt het blad klaargemaakt voor bezorging. De ko pij is dan klaar, uitgetypt door me vrouw J. Donkers, maar moet dan nog wel op plaat worden gezet en gedrukt. De hoofdredactie wordt gevormd door de pastoor en directeur A. V. Bukkens van de rooms-katholieke basisschool. Ze hebben de taken aardig verdeeld. De pastoor houdt zich voornamelijk bezig met de 'geestelijke inhoud' van het blad, terwijl de directeur het meer algemene gedeelte voor z'n rekening neemt. Beiden hebben vaste rubrie ken in 't Bruggetje. Pastoor Janssen schrijft vrijwel iedere week z'n 'zondagsgedachte', waarin hij z'n preek van de vorige zondag nog eens kort samenvat. Verder maakt hij melding van huwelijken, geboorten, sterfgevallen, bijzondere acties, op brengsten van collectes en de agenda van activiteiten in de parochie. Direc- 'teur Bukkens tekent onder meer voor 'sprokkelnieuws'. „Die rubriek be staat uit leuke, maar soms ook wat ste kelige opmerkingen die betrekking hebben op het gemeentelijke gebeu ren. Sommige opmerkingen worden speciaal geplaatst om reacties uit te lokken en dat werkt zo af en toe heel goed. Zo heb ik eens een foto genomen van een hoop afval, die lag waar dat helemaal niet hoorde. De week nadat de foto in 't Bruggetje had gestaan, was het afval verdwenen. Bepaalde mensen voelden zich dus duidelijk aangesproken. Af en toe is het gewoon nodig eens een beetje te prikkelen". Maar het pakt ook weieens anders uit. Pastoor Janssen: „In Sprokkelnieuws van 't Bruggetje van 2 juli stond een stukje over de plasserij tegen onze kerk. Daar ergeren we ons dus mate loos aan. Helaas mocht het allemaal niet baten; het1 wordt nog steeds ge daan. Ik ben me er natuurlijk wel dege lijk van bewust dat de schuldigen vaak dagjesmensen zijn, vooral onze Zuiderburen dus. Belgen en Russen staan erom bekend dat ze overal maar plassen". Pastoor M. P. Janssen (op de voor grond met wit overhemd) legt met zijn medewerkers de laatste hand aan het parochiebled 't Bruggetje. 't Bruggetje telt ook losse medewer kers. Ze schrijven stukken over bij voorbeeld de geschiedenis van het stadje Sluis of leveren stof voor 'Slui- sche Vertelsels', grappige anecdotes, opgetekend in dialect. Vooral zulke stukken worden gretig gelezen, zo blijkt, vooral door ouderen die de meeste figuren uit die vertelsels nog hebben gekend. Maar niet alles wordt geplaatst. Bukkens: „Soms zenden mensen iets in wat kwetsend is. Een beetje prikkelen in 'Sprokkelnieuws' kan geen kwaad, maar je moet niet be ledigen. We moeten gewoon grenzen stellen". Sinds '86 heeft het redactieteam van 't Bruggetje de beschikking over een ei gen werkruimte, het voormalige zus terhuis naast de pastorie. In het ge bouw is ook de Sluisse scouting onder gebracht; ook de Sluisse Rakkertjes oefenen er. Het 'redactiekamertje' van 't Bruggetje staat vol tweedehands spullen. Zo maakt lay-out-man Heiko Rausch z'n platen op een oud bureau. De vouwmachine heeft de redactie in bruikleen. De redactie en de technici zijn uiterst tevreden over de voorzie ningen. Ooit werd het blaadje vervaar digd in de keuken van hoofddrukker Frans Bakx, die terzijde wordt ge staan door Marco de Vilder. „Toen kre gen we de zij-ingang van het oude non- nenhuis. Niet zo'n ideale werkplaats natuurlijk, want erg breed was het niet. Je had weinig werkruimte. Na de verbouwing van dit huis mochten we in de voorkamer drukken en twee jaar terug kregen we dit onderkomen". De redactieruimte is overigens wat oneer biedig omgedoopt tot 'het kot'. In december wordt trouwens opnieuw een jubileum gevierd. Dan bestaat het parochieblad precies tien jaar. Het be gon allemaal met de komst van de nieuwe pastoor. Hij introduceerde des tijds 't Bruggetje, al kreeg het blad pas later die naam. Karin Bukkens verzon hem. Pastoor Janssen: „De opzet was dat de mensen in de gemeenschap iets meer van elkaar te weten kwamen. Een soort informatieblad dus. We kre gen in de loop van de tijd steeds meer vraag naar 't Bruggetje, ook van niet- katholieken. Het blad is in principe gratis; het wordt betaald door het kerkbestuur. Maar op de achterkant wordt wel heel duidelijk zichtbaar het rekeningnummer van de kerk ver meld. De meeste niet-parochianen die het blad ontvangen, hebben er graag wat voor over en storten regelmatig een bedragje. Ach, we krijgen bijna uit sluitend positieve reacties op ons werk. Zelfs de bisschop van het bis dom Breda heeft ons al eens gecompli menteerd met 't Bruggetje. Hij vertel de me dat wij het best verzorgde paro chieblad hadden". Het jubileumnummer is iets dikker dan gewoonlijk: drie in plaats van twee gevouwen A4-tjes. Op de omslag wordt op symbolische wijze - en in drie kleurendruk - de groei van de op lage uitgebeeld. Officiële plichtple gingen zijn er verder niet bij. Pastoor Janssen: „We houden gewoon een ge zellige avond voor alle medewerkers in de pastorie". Mariëlla Leurgans HENGSTDIJK - Na het Open Zeeuws kampioenschap bij de trimmers en de titel van de 'eigen' trimfederatie ziet het ernaar uit dat Henk Peters dit sei zoen ook het klassement van de Zeeuws-Vlaamse wedstrijden op zijn naam brengt. Met in de finale alleen nog koersen in Hengstdijk (zaterdag), Cadzand en Eede op het programma moet de concurrentie wel van heel goede huize komen om de achterstand op de huidige leider in genoemd klas sement goed te maken. De trilogie zit er aan te komen. Henk Peters (42) heeft er zelf ook alle vertrouwen in. De terugblik op een wielerjaar waarin de zeven overwin- SLUISKIL - In Sluiskil wordt don derdag het startsein gegeven voor de achtste Gildefeesten. Vier dagen lang is 'Groenoord' toneel van alle mogelijke feestelijkheden. Er staat een tent met een vloeroppervlak van 1600 vierkante meter en daarin valt van alles te beleven. Nieuw dit jaar is de zondagmarkt, een markt met deelnemers uit het hele land. Zondag is er trouwens ook de tradi tionele rommelmarkt. Voorzitter van het organiserende co mité is musicus Johan de Witte. Niet zonder trots vertelt hij over het wel en wee, de ups en downs, die ook de Gildefeesten de afgelopen jaren heb ben gekend. „Natuurlijk is er in die acht jaar ont zettend veel veranderd. De Gilde feesten zijn oorspronkelijk opgezet door het sociaal-cultureel werk hier. Later werd het comité Gildefeesten opgericht; het bestaat nu uit tien personen en twee toegevoegde le den. Wat mij persoonlijk zo aan spreekt in de Gildefeesten is dat ei genlijk de hele bevolking er op de een of andere manier wel aan meewerkt. Vooral de laatste weken was dat het geval. Ik denk dat er toch minstens honderd mensen met de festiviteiten bezig zijn geweest. Neem nou dat programmaboekje. Het werd in twee uur tijd door dertig mensen in elkaar gestoken, gevouwen en geniet". Trouwens, ook over de medewerking van de gemeente is het comité zeer te spreken. Voorzitter De Witte: „Zon der die steun zouden we de zaak ge woon niet rond krijgen. Mensen van de gemeente hebben bijvoorbeeld het terrein waar de tent moest wor den geplaatst helemaal geëgali seerd. Openbare Werken heeft er voor gezorgd dat het grasveld waar de jeux-de-boules-wedstrijden ge houden worden nu zo glad als een bil jartlaken is. Zo'n gebaar werkt na tuurlijk motiverend. Vergeet niet dat je al bij al bijna een jaar bezig bent met de voorbereidingen". Belangrijk aan de Gildefeesten is, vindt De Witte, dat alles gratis is. Wie de Kombibeurs in de tent wil bezoeken of de optredende artiesten wil zien en horen kan de portemon nee in de zak houden. Dat is te dan ken aan een ruime sponsoring door tal van bedrijven én de onderne mersvereniging Samen Sterk. Dankzij die steun konden de organi satoren optredens van Vader Abra ham, de Blue Diamonds en Piel Brakman in het programma opne men. De Witte: „Voor een dorp als Sluiskil is dat toch fantastisch". Leuk detail van acht jaar Gildefees ten is dat de tent ieder jaar weer gro ter wordt. Met die 1600 vierkante me ter biedt de tent nu zelfs de mogelijk heid bij slecht weer de zondagmarkt naar binnen te verhuizen. De Witte ziet geen kans een hoogtepunt in het programma aan te duiden. „Die viei dagen zijn voor mij gewoon één hoogtepunt. Er is voor elke leeftijd iets te doen of te bekijken. De bezoe kersaantallen van de afgelopen jaren tonen aan dat de formule goed is, dus dat houden we maar zo". Zaterdagavond is er ondanks die woorden van De Witte toch wel één programma-onderdeel dat er uit springt: de presentatie van de eerste Sluiskilse langspeelplaat. De Sluis- kilse zanger Diederick Benjaminsz nam de plaat onlangs op in de studio van Piet Brakman. Diezelfde Benja minsz treedt 's zondagsavonds trou wens ook op met zijn band de Yan kee Doodle Session. Dat optreden wordt afgewisseld met de Blue Dia monds. Over de toekomst van de Gildefees ten is De Witte kort. Er is nog steeds sprake van een opgaande lijn en die wil het comité graag vasthouden. De Witte: „We willen Sluiskil graag leef baar houden, ondanks al die negatie ve ontwikkelingen van de laatste tijd. We proberen er als bevolking met z'n allen toch nog iets moois van te maken. Het is als de naam van on ze ondernemersvereniging: Samen Sterk!". De Gildefeesten worden donderdag avond om zeven uur geopend door burgemeester C. Ockeloen van Ter- neuzen. Daaraan wordt meege werkt door De Zwaluw, de fanfare van Sluiskil, de Carnavalsplisie en Johan de Witte anderen. De schooljeugd laat bal lons op en er is een demonstratie met herdershonden. Van 19.00 tot 22.00 uur is de Kombibeurs geopend en van 21.00 tot 23.00 uur treedt de Turkse volksdansgroep Hos Biler- zik uit Sluiskil op. Vrijdag is er van 14.30 tot 17.00 uur een ouderenmiddag en van 15.30 tot 17.00 uur zijn er kinderspelen (auto- trekken om een wisselbeker). De Kombibeurs is open van 17.00 tot 21.00 uur. Van 18.00 tot 19.00 uur is er een soundmix/playback-show voor de jeugd tot zestien jaar en van 21.00 tot 01.00 uur is er ruimte voor sound mix en komische acts van ouderen. Zaterdag is de Kombibeurs open van 10.00 tot 17.00 uur. Tussen 10.00 en 12.00 uur treedt Piet Brakman op voor leerlingen van de basisscholen, tussen 14.00 en 18.00 uur zijn er trek- en-trek-combi-wedstrijden voor Sluiskilse groepen, een gaaibolling en jeux de boules-wedstrijden. 's Middags tussen 14.00 en 17.00 uur treedt Vader Abraham op. In het ou de klooster is vanaf 14.00 uur de boekbinderij te bezichtigen. En 's avonds wordt dus de elpee van Die derick Benjaminsz gepresenteerd. Die avond treedt trouwens ook Piet Brakman op, terwijl de Yankee Doodle Session voor dansmuziek zorgt. Zondag tenslotte is er tussen 13.00 en 18.00 uur Gildemarkt, een rommel markt en een braderie. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt een boerenkapellen- festival gehouden. Om 14.00 uur be ginnen ook dartswedstrijden en een karabijnschieting en 's avonds van 20.00 tot 24.00 uur wisselen de Yan kee Doodle Session en de Blue Dia monds elkaar af. De rijkspont maakt zaterdag, zon dag en maandagochtend in alle vroegte extra 'overtochten'. ningen (drie in Belgische WAOD-crite- riums en vier in Zeeuwsch-Vlaande ren) zowel via een snelle finish als na korte soli tot stand kwamen, kan al leen maar tot de conclusie leiden dat hij „een best seizoen" gemaakt heeft. Dat zoiets op een toch al wat gevorder de leeftijd nog kan, is één van de at tractieve kanten van de Zeeuws- Vlaamse trimfederatie. Oud-renners kunnen bij de federatie 'uithollen'. Uitstekend bewijs daarvoor levert on der andere Axelaar Wim de Waal, dit seizoen in eigen streek wat minder ac tief, maar in Belgische wedstrijden nog altijd van de partij. „Je kunt actief bezig blijven, je favoriete sport nog lang beleven", heeft Henk Peters in middels ook ervaren. Dat daarnaast bovendien nog een aan tal leuke resultaten neergezet kan worden stimuleert natuurlijk extra. „Al hebben de wat oudere trimmers ze ker voordeel gehad van de zachte win ter. We hebben dit jaar niet stil hoeven liggen, maar konden ook in de winter maanden rustig door trainen. De veer tigplussers hebben normaal een wat langere aanloop nodig om in het ritme te komen. Nu we de training niet stil hoefden te leggen konden we ook in de eerste wedstrijden van het seizoen goed meekomen", verklaart de Zeeuw se kampioen de titels die in het voor jaar gepakt werden. Na die prima start heeft de regelmaat ervoor gezorgd dat zeven bloemtuilem mee gingen naar Biervliet. „Er is na tuurlijk wel een beetje sleet gekomen op de benen, maar de snelheid is er toch altijd nog wel. Dat komt goed uit als je met een groepje wegraakt. Dan doe je toch mee voor de overwinning", beseft hij. Naast die sprintcapacitei ten denkt Henk Peters dat ook karak ter een rol meespeelt bij het totaalre sultaat: „Je wordt door de jaren heen natuurlijk niet sneller, maar ouwe mannen hebben in hun leven al meer afgezien dan de jonge gasten die in het peloton verschijnen. Een aantal daar van geeft het waarschijnlijk wat te gauw af, terwijl je zelf nog even door kunt bijten. Het loont kennelijk toch", zegt hij met een blik op de erelijst. Henk Peters wordt zaterdag in Hengstdijk dan ook één van de te kloppen mannen. Alleen het kwartet René Heyboer, Robert Cloetens, Charles Mollet, Adrie Manhave kan het feestje nog verstoren. Logisch der halve dat de leider in het klassement vooral die mannen in de gaten zal houden. Die strijd om aan het eind van het seizoen als regelmatigste ren ner gehuldigd te worden, geeft de cri teriums die daarvoor nog meetellen een extra dimensie. Zaterdag in Hengstdijk wordt het eerste bedrijf ervan opgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 39