Dranghek scheidt scholen Mariniers beschieten douaniers Curasao 8e PZC Politie Heerlen pakt internationale bende SPANNING LOOPT OP vandaag Kabinet nog niet uit de problemen Bomaanslag Zuid-Afrika theaterseizoen 88/89 Solidariteit in Polen op scherp Slechter weer 231e jaargang no. 199 Woensdag 24 augustus 1988 voor elk wat wils zie de pagina's 8 en 9 WARSCHAU/GDANSK (RTR-AFP-DPA-UPI) - De Poolse rege ring heeft dinsdag te kennen gegeven dat zij niet met Solidari teit wil praten over de zich nog steeds uitbreidende arbeidson rust zolang er gestaakt wordt. „Er kunnen geen politieke be sprekingen worden gevoerd met het stakingswapen op ons ge richt", aldus woordvoerder Jerzy Urban. Doodstraf Hulp ANWB Racisme Opschudding Bekervoetbal Trainen Erkenning DRUGSLIJN NAAR DUITSLAND Drugs Monschau Les Staat Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur 18 graden. Een naar krachtig toenemende zuidwes tenwind, in de avond draaiend naar west. PROVINCIAL LEUTH (GPD) De openbare en rooms-katholieke schooljeugd in het kerkdorp Leuth bij Nijmegen zijn deze week op de speelplaats door dranghekken van elkaar ge scheiden. De hekken zijn daar door de gemeente Ubber- gen, waartoe Leuth behoort, geplaatst onder druk van het schoolbestuur van de katholieke school. Deze school heeft zeer tegen zijn zin sinds het begin van het schooljaar in enkele leegstaande lokalen onderdak moeten verlenen aan de vorig jaar opgerichte openbare school. Het katholieke schoolbestuur heeft zich tot het uiterste verzet tegen die inwoning, maar verloor de strijd uiteinde lijk voor de Raad van State. De Ubbergse wethouder van onderwijs A. van Dorst sprak gistermorgen van een dieptepunt in een al jarenlang sle pend conflict: „Het is verschrikkelijk dat kinderen, die de hele zomer met elkaar hebben gespeeld, nu worden ge scheiden door een hek". De wethouder ziet de 'Berlijnse Muur', zoals de hekken inmiddels in Leuth worden ge noemd, niet snel verdwijnen. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Door gebrek aan communicatie tussen de autoritei ten hebben twee pelotons Neder landse mariniers dinsdagochtend per ongeluk twee Curagaose doua nebeambten beschoten. De mari niers hielden gedurende enkele da gen een militaire oefening in het sa vannegebied rond Daai Booi Baai. Toen de mariniers in het donker de douanebeambten zagen, dachten zij dat het een peloton was van de te genpartij. De mariniers schieten bij een training altijd met losse flod ders. De douanebeambten hebben niet teruggeschoten, maar zij zoch ten dekking. Toen enige uren later de tegenpartij van de mariniers in derdaad tot de aanval overging, kwamen de douanebeambten tus sen twee hete vuren te zitten. Hoofd van de douane, Edsel Rosen- da, stelt dat er een ernstige situatie was ontstaan als de douane zich in derdaad in het vuurgevecht had ge mengd. De douane controleerde de baaien omdat daar geregeld ge smokkeld wordt. In tegenstelling tot de mariniers beschikken zij ui teraard wel over vuurwapens met scherpe munitie. Dan waren de ge volgen mogelijk fataal geweest, al dus Rosenda. Warschau negeert W alesa mMKMM* Lech Walesa Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking meent dat voor bijzonder ernstige misdrijven de doodstraf moet worden ingevoerd. PAGINA 3 Vakantiegangers kunnen zich in de toekomst verzekeren van Nederlandstalige medische hulp in het buitenland. PAGINA 5 Hoofddirecteur mr P.A.Nou wen van de ANWB wil de groot ste club van Nederland nieuw leven inblazen. PAGINA 6 Premier Takeshita van Japan is bezorgd over het racisme van Japanse bedrijven tegen over de zwarte bevolking in Amerika. PAGINA 7 Bij de Zeeuwse rijkspolitie te water is opschudding ontstaan over het afschaffen van de ver goeding voorde privé-telefoon. PAGINA II Cupjïghter Breskens werd in de eerste ronde van het beker voetbal gewipt door Philippi ne. PAGINA 18 Voor de 28-jarige triathlon-at- leet Stef Abrahamse uit Sint Laurens wordt het waarschijn lijk één keer en daarna nooit meer. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financieel en economie: 7 Provincie: 11, 13, 15, 16 en 17 Sport: 18 en 19 Lech Walesa, voorzitter van de verbo den vakbond, wil onderhandelen over de economische en politieke crisis in Polen. „Geweld" en „dwang" lossen naar zijn zeggen niets op maar sterken juist de stakers. De stakingen breidden zich dinsdag verder uit. In de havenstad Gdansk gingen nog eens vier bedrijven met bij elkaar 12.000 werknemers plat. Op de Lenin-scheepswerf, waar Walesa werkt en enkele honderden van de 10.000 arbeiders maandag het werk neerlegden, lag de produktie geheel stil. Adam Michnik, de „ideoloog" van Solidariteit, toonde zich daarover in zijn nopjes, na de „dreigementen" van minister van binnenlandse zaken Czeslaw Kiszczak. „De stakers laten zich niet intimideren en laten zien dat zij niet bang zijn" aldus Michnik. Hij zei dat de stakers op de Lenin-werf een comité hebben opgericht om de sta kingen te coördineren. Voorzitter van het comité is Jacek Merkel, die woord voerder was van de vakbond voordat deze in 1981 werd verboden. afgezet met allerlei materiaal. Een sta kingsleider, Andrzej Milczanowksi, zei „maling" te hebben aan de waarschu wende woorden van de autoriteiten. In een mijn in Jastrzebie zijn 136 kom pels ondergronds gegaan en hebben mijngangen geblokkeerd, zo meldden zegslieden van Solidariteit. Zij willen hun actie pas opgeven als hun eisen worden ingewilligd. In Wroclaw in het zuidwesten van het land zijn drie mensen gearresteerd, onder wie Jozef Pinior die de plaatse lijke voorzitter van Solidariteit is. Zij hadden geen gehoor gegeven aan een dagvaarding om zich te verantwoor den voor pogingen een staking te or ganiseren in een bedrijf in Wroclaw in april van dit jaar. NEELTJE JANS Minister Neelie Smit-Kroes heeft dinsdagmorgen de vlaggententoonstelling 'Gran Pa- vese' op Neeltje Jans officieel geopend. Het vlagvertoon wappert op het voormalige werkeiland in de Oosterscheldemonding tot dit najaar. Vervolgens staat een driejarige wereldtoernee op het programma. Na het inspecteren van de vijftig door verschillende kunstenaars ontworpen dundoeken legde de bewinds vrouwe een knoop in het laatste 'kunstwerk' op Neder lands grootste kunstwerk. (Zie ook pagina 11). De actievoerders eisen met name er kenning van Solidariteit, die in 1980 na een stakingsgolf werd erkend maar eind 1981 door Warschau werd ge dwongen ondergronds te gaan. Er voegden zich dinsdag sympathisan ten bij de honderden stakers die de twee grootste remises in Szczecin nog steeds bezetten. Die lieten weten dat zij het niet op zich zullen laten zitten als de autoriteiten met geweld ingrij pen. Die zelfde houding leeft onder de circa 2.000 stakende havenarbeiders in de stad die het haventerrein hebben DEN HAAG (GPD) - De discussie in het kabinet over de begroting 1989 dreigt te verzanden. Voor de beide grootste knelpunten, de koopkracht en de werkgelegenheidsontwikke ling, zijn nog steeds geen eensluiden de plannen voorhanden. „Zowel voor de koopkracht als de werkgelegen heid zijn er talrijke balletjes opge worpen, maar ze hangen nog allemaal in de lucht", aldus een betrokkene. Kringen rond het kabinet stellen dat gewacht wordt op een ultiem voorstel van premier Lubbers. Enkel dat zou tot een doorbraak kunnen leiden. Dit wordt echter niet voor vrijdag ver wacht. Het kabinet heeft de dag van gisteren besteed aan het doornemen van nog eens enkele memories van toelichting bij departementale begrotingen die op Prinsjesdag worden gepresenteerd. Het ging echter niet om heikele pun ten. Ook voor vandaag, woensdag, staan geen belangrijke zaken op de agenda. De tijd voor het kabinet be gint echter te dringen. JOHANNESBURG (AP) - Bij een aan slag met een kleefmijn op een ham burgerrestaurant zijn dinsdag in de Zuidafrikaanse kuststad East Lon don zeker 23 mensen gewond geraakt. Twee gewonden waren er ernstig aan toe. De overigen konden na behande ling het hospitaal verlaten. Onder de gewonden waren zowel blanken als zwarten. De verantwoordelijkheid voor de aan slag op het Wimpy restaurant werd niet opgeëist, maar de politie schreef die toe aan het Afrikaans Nationaal Congres, het gewapende verzet tegen de apartheid. De nieuwe stakingsgolf in Polen is het zoveelste signaal dat de geest van (het verboden vakverbond) Soli dariteit daar niet meer valt te verjagen. Opnieuw is de Lenin- scheepswerf in de havenstad Gdansk inspiratiebron voor de sociale onrust, die zich over grote delen van het land heeft verspreid. Opnieuw hebben dui zenden arbeiders onder aanvoering van een jonge generatie vakbondslei ders - en met in hun midden als sym bool oprichter Lech Walesa - het aan gedurfd om de fabrieken, werven en mijnen plat te leggen en de straat op te gaan. Inwilliging van hun sociale en politieke eisen ligt, zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, nog ver weg. Een harde confrontatie met poli tie en leger komt steeds dichterbij. Voor het bewind van generaal Jaru- zelski moet deze nieuwe uitbarsting van ontevredenheid hard aankomen. Nog maar vier maanden geleden - in mei van dit jaar - wist hij met veel moeite een dreigende explosie van ar beidsonrust te dempen; nu gaat het er nog openlijker, nog gedurfder en nog militanter aan toe. De Poolse leider is in grotere moeilijkheden dan toen, hij lijkt zijn greep op de situatie te verlie zen. Sterker, voor Jaruzelski dreigt het gevaar dat hij in deze storm van pro test niet langer overeind blijft. In dat geval staan overigens de kansen voor Solidariteit er evenmin gunstig voor. De geschiedenis heeft geleerd dat de val van een communistisch leider in een oostblok-land doorgaans het aan treden van een bewind met nog straffe re hand uitlokt. Verdere onderdruk king en geweld zijn dan onvermijde lijk. De economische problemen in een reeks van Oosteuropese landen beginnen een crisisachtig karakter te krijgen. Het gaat niet goed in Roemenië, in Hongarije, in Tsjecho- slowakije en in Polen. De industriële ontwikkeling is er vastgelopen. Het nationaal inkomen is in doorsnee ver onder het minimum gedaald. Prijsstij gingen voor de eerste levensbehoeften zijn aan de orde van de dag. De schaar ste aan van alles en nog wat beheerst het dagelijks leven. De onvrede over de mislukte politiek van de commu nistische leiders steekt diep. Kortom, onrust en protest groeien. Maar ner gens anders breken de uitingen daar van zo brutaal en grootscheeps door als in Polen. De acht jaar geleden monddood gemaakte vakbeweging Solidariteit heeft ondergronds de ka ders voor de sociale weerstand ge staald, het politieke bewustzijn doen rijpen en de burgers mentaal gemobili seerd. Bovendien heeft Gorbatsjovs oproep (vanuit het Kremlin en bij zijn jongste bezoek aan Polen) tot meer openheid en hervormingen het ver wachtingspatroon van de Poolse be volking alleen maar gestimuleerd. So lidariteit is vastbesloten - zo heeft ze aangekondigd - zich niet opnieuw met een fooi te laten afschepen. De eis van erkenning van het verboden vakver bond staat bovenaan de lijst van de stakers. Maar datzelfde Solidariteit is niet uit op 'oorlog'. „We blijven stand vastig streven naar een dialoog, on danks de toenemende maatschappe lijke spanningen", zijn de letterlijke woorden van Lech Walesa. Jaruzelski heeft de positief gerichte beweging on der de bevolking bewust in het isole ment gedreven. Hij heeft nog maar weinig speelruimte over om het failliet van die politiek te voorkomen. Veel zal daarom afhangen van de mate van zelfbeheersing aan weerskanten. vdM Stakende werknemers van de Lenin-scheepswerf. HEERLEN (GPD)-Met een groot aan- naai opererende drugbende te hebben verdovende middelen werden ge tal aanhoudingen hoopt de gemeente- opgerold. Uit onderzoek is gebleken smokkeld naar Duitsland. Een spe- politie van Heerlen een internatio- dat vanuit Heerlen al geruime tijd ciaal rechercheteam heeft gisteren - na een voorbereiding van een jaar - meerdere mensen uit Heerlen en om geving gearresteerd. SCHIPHOL (ANP) - Een groep van 144 Nederlandse vakantiegangers zit al twee dagen „vast" op het Portugese vakantie-eiland Madeira. Een valwind maakt vanaf maandagmorgen het landen van een Boeing 737 van Transa- via, waarmee zij van het eiland naar huis hadden moeten terugkeren, on mogelijk. De woordvoerder van de maatschappij, die dit dinsdagmiddag meedeelde, sprak de hoop uit dat het toestel woensdagmorgen wel zou kun nen landen. De Transavia-Boeing had het vliegveld van Madeira al in zicht toen de val winden zo sterk werden dat bij een landing de normen daarvoor zouden wor den overschreden. De gezagvoerder besloot met zijr^l 15 passagiers die op weg waren naar Madeira om daar aan een vakantie te beginnen naar het nabijgelegen eiland Porto Santo te vliegen. Later op de dag, toen de valwin den niet afnamen, werd koers gezet naar het Portugese vasteland. Het vliegveld van Madeira is voor vliegers heel moeilijk om op te landen. De baanlengte is beperkt, het veld ligt grotendeels in zee, terwijl landinwaarts vrijwel direct achter het vliegveld bergen oprijzen. Voor landingen op dit vliegveld gelden bepaalde restricties. Grotere vliegtuigen dan de Boeing 737 kunnen er niet landen. Het weer zorgt daarbij dikwijls voor extra belemme ringen. Een woordvoerder van de politie wei gert te vertellen hoeveel en wat voor soort drugs er zijn gevonden. Berich ten dat de bende lijnen zou hebben naar de Thaise hoofdstad Bangkok en het Westduitse plaatsje Monschau wil de de politiewoordvoerder evenmin bevestigen. In Monschau is gisteren ook een bende handelaren in drugs opgerold. De Westduitse justitie heeft negen men sen aangehouden bij wie 40 kilo hasj en# amfetaminen in beslag zijn genomen. Frans-Josef Strauss (Van onze correspondent) BONN - Zondagavond verklaarde de Beierse minister-president en CSU-leider Franz-Josef Strauss vanuit zijn zomerverblijf in St. Tropez dat zijn speciale politie- troepen een gijzeling als in Glad- beck-Bremen heel anders zouden hebben aangepakt. Dinsdagmid dag werd in Beieren de daad bij het woord gevoegd, zij het dan in de vorm van een suggestieve oefe ning. In de eerste scene verlaten gang sters met hun gijzelaars (twee meis jes) een bank. Twee scherpschut ters, geposteerd in omliggende ge bouwen, leggen de gangsters met één schot neer. Zo had het dus ook in Gladbeck moeten gebeuren, is de niet uitgesproken boodschap. De tweede scene speelt zich af in een voetgangerszone, waar de Beierse pseudo-gangsters zelfs in terviews geven. De auto is omringd door zogenaamde journalisten, fo tografen en tv-teams. De koene spe cialisten van Strauss overmeeste ren de misdadigers in een mum van tijd. De tweede les voor de SPD- deelstaat Noordrijn-Westfalen, want daar konden de misdadigers dat immers ongestraft doen. Ook toonde de blauw-witte com mando-eenheid een speciaal scherpschuttersgeweer, dat is uit gerust met een camera die het schot op beeld vastlegt, zodat daarna di rect vast staat wie er heeft gescho ten en wie er is getroffen. Daardoor kan het niet tot discussies komen als bij het beeindigen van een gijze ling een gijzelaar om het leven zou komen. Een onverhulde toespeling op het gehakketak over de vraag door wie de 18-jarige Silke Bisschof eigenlijk is gedood. De regeringspartij FDP en de oppo sitionele SPD en Groenen hadden geen goed woord over voor deze stunt. SPD-voorzitter Hans-Jo- chen Vogel zei: „wat daar in Beie-< ren is gebeurd noem ik het toppunt van smakeloosheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1