almanak Chauffeur lichtgewond uit autowrak geknipt Geen risico's bij berging van vervuild slib in Hansweert Minister Smit opent 'Gran Pavese' op Neeltje Jans Drugshandel Vlissingen gericht op lokale markt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overdreven ZEEUWSE GEEN VERGOEDING TELEFOON B EN W REIMERSWAAL: Huiszoekingen Doorvoerhaven Drie gewonden bij steekpartij Moriaanshoofd POLITIE VLISSINGEN ZIET GIJZELING ALS INCIDENT Vernuft PAGINA 11 Vlug WEMELDINGE - In de Zeeuwse groepen van de rijkspolitie te water, Wemeldinge en Vlissingen, is opschudding ontstaan over het afschaffen van de vergoeding voor de privé-telefoon. Tot juni van dit jaar kregen de politiemensen de hele telefoon rekening vergoed. Sinds die tijd mogen ze nog slechts de ge sprekken voor de dienst declareren. Nagenoeg alle leden van de groep Wemeldinge hebben een brief ondertekend waarin de groepsleiding kenbaar is gemaakt dat ze niet meer telefo- ninsch bereikbaar zijn voor de dienst. ZEELAND WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 De manschappen van de rijkspolitie te water hebben een reputatie hoog te houden wat betreft hun inzet en loyali teit. „Maar dit gaat toch te ver", vindt ook adjudant W. Boeije. „Onze colle ga's wonen verspreid en je kunt toch moeilijk op je fiets of in de auto heel Zuid-Beveland afreizen om een zaak op het water te kunnen regelen, die er één van leven of dood kan zijn". Boeije en zijn collega's vinden het niet zo be zwaarlijk om met eigen gereedschap pen de boten te repareren als dat nodig is of om met eigen boten uit te varen als de rijkspolitieboten elders of kapot zijn. „Maar daar moet wat tegenover staan. We protesteren heus niet zo maar bij het minste of geringste. De oplossing met de semafoons tekent de houding van korpsleiding ten opzichte van de mensen die het werk moeten doen", zeggen de Zeeuwse politiemen sen. De groepscommandanten in Vlissin- gen en Wemeldinge hebben aan de protestbrieven niets toe of af willen doen, maar hebben ze doorgestuurd naar de districtscommandant, majoor G. J. de Bruijn. Hij vindt het ongenoe gen in de Zeeuwse groepen overdre ven. „Die zaak is afgehandeld. In de Centrale Dienstcommissie (de verte- Te acht uur in de morgen arri veerden in die straat in Middel burg twee aan een gemeentelij ke dienst verbonden mannen, gekleed in overalls. Ze parkeerden hun dienst voertuig voor een woning, bel den aan en lieten weten, dat ze een bult kwamen wegwerken, die in het trottoir was ontstaan j als gevolg van onbeheerste woekering van boomwortels. De bewoonster van het bezoch te pand liet weten, dat ze pas 's middags haar auto nodig had en de mannen zeiden, dat ze die dan wel in de garage kon I laten staan. „In tien minuutjes zijn we klaar", gaven ze te ver staan. Te tien uur in de ochtend ver- schenen de technici van het nutsbedrijf, dat de bewoners van deze provincie van energie voorziet. Inderdaad, de elek- i triciteitskabel was gaaf door gehakt. Om elf uur waren twaalf ar beidzame heren doende in en rond een krater, die een zware bominslag deed vermoeden. Al om twee uur 's middags was men gereed met het grond werk. „Dat is vlug", stelde die dame, die nu met haar auto van het pad af kon, tevreden vast. „Vooral als je bedenkt, dat we driejaar geleden de eerste tele foontjes hebben gepleegd over die bult in het trottoir". RP te water thuis niet bereikbaar Van de auto, die nagenoeg om de boom krulde bij de botsing, bleef niet veel meer dan een hoop schroot over. SCHARENDIJKE Bij een verkeersongeluk op de Bout laan te Scharendijke is dinsdagavond een automobilist gewond geraakt. Zijn voertuig werd vernield. Het onge luk gebeurde omstreeks zes uur en liet zich aanvankelijk nogal ernstig aanzien. De auto van de heer N. van D. uit Scharendijke zat nagenoeg om een boom gekruld en de bestuurder was beklemd tussen het dak en een van de stoelen. De vrijwillige brandweer van Scharendijke moest er dan ook aan te pas komen om hem uit die situatie te bevrijden. Vervolgens werd Van D. met een ambulance naar het zie kenhuis in Zierikzee gebracht. Daar bleek hij snijwonden aan zijn gezicht en hoofd te hebben. Het ongeluk gebeurde toen Van D. over de Boutlaan reed, komende vanuit Brouwershaven in de richting Scharendij ke. Door nog onverklaarbare reden raakte hij te ver aan de rechterkant van de weg waardoor hij een boom schampte. Vervolgens draaide de auto dwars en kwam hij tegen een tweede boom tot stilstand. Van de wagen bleef niet veel meer dan een hoop schroot over. VLISSINGEN De drugshandel in Vlissingen is op de lokale markt ge richt. De gijzeling die zich vorige week dinsdag voordeed aan de Troel- straweg in Vlissingen, is een incident. Het bemachtigen van soft en hard drugs onder bedreiging van vuurwa pens is in de grote steden in de Rand stad schering en inslag. De gijzelne mers hebben, voor ze in Vlissingen zijn gearresteerd, in Middelburg, Goes en Heinkenszand hetzelfde ge daan. De drugshandelaren gaven in die plaatsen onder bedreiging hun goederen af. De politie in Vlissingen constateert een toenemend gebruik van cocaïne en in lichtere mate heroi- 'ne. De groep druggebruikers, in Vlis singen ongeveer honderd, stijgt nau welijks. De recherche laat de kleine drugshandel ongemoeid zolang de overlast beperkt blijft. „De drugverslaafden noemen Vlissin gen een gekkenhuis", zegt hoofd agent-rechercheur A. van Moolen- broek. „De drugsverkoop in Vlissingen heeft zich sterk verspreid. De verkoop prijzen van de hard drugs heroïne en cocaïne zijn de afgelopen anderhalf tot twee jaar gehalveerd. Voorheen kostte één gram heroïne tegen de 350 gulden. Voor een streep, ééntiende gram, werd 50 a 60 gulden betaald. Sinds de zogenoemde witte golf, een grotere aanvoer uit onder meer Pakis tan en Turkije, zijn de prijzen tot 25 a 30 gulden gedaald. Het gebruik van he roïne neemt door de prijsdalingen nauwelijks toe. De hoeveelheid die een verslaafde nodig heeft varieert, maar KRUININGEN De voorbereidingen voor de berging van vervuild bag gerslib in de voorhaven van het oude sluizencomplex in Hansweert gaan door. Het dagelijks bestuur van de ge meente Reimerswaal meent dat slib uit havens aan de Oosterschelde op een verantwoorde manier kan wor den opgeborgen in Hansweert. Het college van burgemeester en wethou ders is ervan overtuigd dat het stor ten van vervuild slib geen risico's voor de volksgezondheid met zich meebrengt, noch op korte, noch op lange termijn. Dit staat in een voorstel aan de ge meenteraad in beginsel in te stemmen met de berging van baggerslib in Hansweert. Terwijl de plannen hier voor verder worden uitgewerkt, willen b en w onderzoeken of het mogelijk is de baggerspecie te scheiden in een deel vervuild slib en een deel schoon zand. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft de aandacht gevestigd op deze techniek. Het dagelijks bestuur van Reimerswaal vindt het niet ver antwoord de voorbereidingen voor het opslaan van het slib uit te stellen tot dat onderzoek is afgerond, omdat de baggersmurrie in de eerste helft van volgend jaar al naar Hansweert zal ko men. Dan immers moet de voormalige buitenhaven worden gedempt. Wan neer de door de ZMF voorgestelde bag- germethode kan worden toegepast, willen b en w daar op terug komen. Net als andere gemeenten aan de Oos terschelde kampt ook Reimerswaal met het probleem dat slib uit de aan dit water gelegen havens niet in de zeearm mag worden teruggestort, om dat het verontreinigd is. In Reimers waal geldt dit voor de drie havens in Yerseke. Aanvankelijk heeft de ge meente oplossingen in Yerseke zelf ge zocht: berging van het slib in een put in de Beatrixhaven of achter een dam- wand in de uit te breiden Julianaha- ven. Beide oplossingen bleken even wel nogal wat problemen op te leveren. Omdat de voormalige buitenhaven bij Hansweert toch moet worden ge dempt, is onderzocht of die als berg plaats voor de verontreinigde bagger specie kan worden gebruikt. Niet al leen voor slib uit Yerseke, maar ook uit bijvoorbeeld Bruinisse, Colijns- plaat, Goes en Zierikzee. In totaal gaat het om ongeveer 180.000 kubieke meter op te ruimen slib in Havens aan de Oosterschelde. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft een subsi die voor het schoonmaken van de ver vuilde onderwaterbodems in he* vooruitzicht gesteld. Hoe groot die zal zijn, is nog niet bekend. kent een grens. Cocaïne is een heel an der verhaal. Het effect, de flash, is na zo'n dertig minuten voorbij. De prijs is op het cocaïnegebruik wel van in vloed. We constateren voorts dat he- roïneverslaafden cocaïne gaan nemen. De ervaring leert ons dat gebruikers hun geld toch opmaken". De Vlissingse politie heeft juni dit jaar nog huiszoekingen in vier wonin gen gedaan, waarvan drie in de wijk Paauwenburg. De voornaamste aan leiding was het toenemend aantal klachten van buurtbewoners. „Vlis singen houdt altijd ongeveer honderd gebruikers van hard drugs. De plek ken waar de handel in cocaïne en he roïne plaatsvindt, wisselen. Wanneer de politie iets onderneemt, wisselt het zeker. Wij zijn redelijk blij als we het onder controle kunnen houden", meldt brigadier P. A. de Wever van de Vlissingse recherche. „In Vlissingen is alles nog vrij goed te overzien. Het aantal gebruikers is bij ons bekend. Ook de handel is vrij goed in kaart gebracht. Als wij hard gaan optreden, ontstaat straathandel. Het overzicht gaat dan al snel verloren, want straathandel kan zich zeer mak kelijk verspreiden over de stad". De Wever en Moolenbroek geven aan dat contacten met de verslaafden goed moeten zijn. „Op die manier kunnen wij zicht houden op de kwaliteit en wat zich afspeelt". De hard drugs die in Vlissingen wordt verhandeld, komt voor het overgrote deel uit Rotterdam en Amsterdam. De kleine handelaren kopen het daar en verkopen het daarna in Vlissingen. De verkoop vindt veelal aan huis plaats. De handelaren zijn bijna allemaal ook aan de drugs verslaafd. Zij verdienen zo zelf de dagelijkse dosis. „Eén van de mannen die wij in juni hebben aange houden, was niet verslaafd", verklaart De Weever. „Ik heb voor iemand die zo te werk gaat, puur uit winstbej ag, geen enkel goed woord over. Dat is de zwaarste vorm van criminaliteit". Alleen zo nu en dan fungeert Vlissin gen als doorvoerhaven. „De douane heeft onlangs een paar Engelsen ge pakt", legt Moolenbroek uit. „Zij droe gen soft drugs op hun lichaam". Enke le handelaren proberen soms ook spul len te verkopen bij Vlissingse middel bare scholen. De politie treedt daar hard tegen op, veelal na tips van ou ders en ook leerlingen. Oniangs is nog een dealer opgepakt. De Wever en Van Moolenbroek zouden graag meer voor lichting op de scholen willen geven. De tijd ontbreekt hun echter. De verkopers van hard drugs die in ju ni dit jaar zijn aangehouden, zitten nog steeds vast. Zij zorgden voor veel overlast. De recherche begon een on derzoek met de arrestaties als resul taat. „Het is een politietaak dit te doen", maakt De Wever duidelijk, „maar de werkdruk is vaak te groot. Wij kunnen andere, belangrijkere din gen niet laten liggen en we kampen met veel overuren. De druk in vooral de wijk Paauwen burg werd te groot. Wij moesten wel toeslaan". De Wever en Van Moolen broek hopen dat de gijzelingszaak van vorige week dinsdag een incident blijft. „Het overvallen van een bank werd jaren geleden als een incident afgedaan", geven ze aan, „maar dat heeft razendsnel navolging gevon den". De drie gijzelnemers bevinden zich nog in verzekerde bewaring. KERKWERVE De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft dinsdag avond een 34-jarige inwoner van Mid- delharnis, D. B„ aangehouden, na een steekpartij in het gehucht Moriaans hoofd nabij Kerkwerve. De politie kreeg hem na een achtervolging te pakken op de Grevelingendam in de buurt van Oude Tonge. Slachtoffers van de steekpartij zijn de 61-jarige P. R. uit Moriaanshoofd en diens 31-jari- ge zoon P. R. Ook B. liep verwondin gen op. Hoe de exacte toedracht van het ge beurde is kon de rijkspolitie dinsdag- vond nog niet meedelen, omdat nog niet alle betrokkenen gehoord waren. Wel is vast komen te staan dat B. om streeks zeven uur naar de woning van R. kwam. B. had tot voor kort een rela tie met de dochter van R. uit Mo riaanshoofd en woonde met haar sa men. Toen hij in de woning kwam be vonden zich daar ook vader en zoon R. Wat precies de aanleiding was, werd dinsdagavond nog niet duidelijk, maar wel is bekend dat een vechtpartij tussen de drie mannen ontstond. Daarbij liepen vader en zoon R. steek wonden op. Ze moesten met een zie kenauto naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee worden vervoerd. B. is aanvankelijk naar het politiebureau in Zierikzee vervoerd waar een arts hem behandelde. Later is ook hij naar het ziekenhuis ge bracht. De politie hoopt in de loop van vandaag (woensdag) meer duidelijk heid in de zaak te krijgen. De techni sche recherche en de groep Schou wen-Duiveland van de rijkspolitie hebben de zaak in onderzoek. In Vlissingen bleef een dergelijke col lectieve stellingname achterwege. Daar deponeerden sommigen eenzelf de boodschap op het bureau van de groepscommandant; anderen zegden hun telefoonabonnement op en weer anderen namen de korting voor lief. Het antwoord van de staf in Drieber gen was de aanschaf van enkele sema foons per groep. „Veel te weinig", zeg gen de politiemensen. „Een vergaande aantasting van de kwaliteit". In de Wemeldingse brief stellen de wa terpolitiemensen dat oneigenlijk ge bruik wordt gemaakt van hun loyali teit en ook in Vlissingen heerst dat ge voel. Het oproepsysteem, zoals dat tot juni werd gehanteerd, dreef min of meer op de telefoon: de meldkamers in Dordrecht en Driebergen namen con tact op met de man van de wacht, die op zijn beurt telefonisch zijn collega's opriep. Nu heeft degene die wacht heeft een pieper naast zijn bed. Wordt hij opgroepen dan moet hij maar zien hoe hij zijn collega's - die niet gebeld willen worden - uit bed krijgt. genwoordiging van het personeel in de organisatie) is het probleem aan de or de geweest en daar is de oplossing met de semafoons geaccepteerd. Wij staan nog steeds borg voor de kwaliteit van onze dienstverlening". Van het gebruik van eigen gereed schappen in de boten en het aanwen den van privé-vaartuigen in geval van nood, heeft de districtscomman dant nog nooit gehoord. Ook voor stafvoorlichter C. van Dijk in Drie bergen is dat nieuw. „In iedere boot zit een standaarduitrusting gereed schap, die voldoende moet zijn om het schip te onderhouden. Voor grote re paraties is er een eigen technische dienst en er is een overeenkomst dat in speciale gevallen een plaatslijke werf het werk kan doen. Het kan best zijn dat eigen gereedschap en eigen boten zijn gebruikt voor het werk in de dienst, maar de noodzaak daartoe betwijfel ik ten zeerste", aldus Van Dijk. NEELTJE JANS Geheel in stijl, met twee seinvlaggen, heeft minis ter drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat dinsdagmorgen de vlaggen-expositie Gran Pavese op Neeltje Jans geopend. Samen met sergeant J. C. W. Foekking vormde ze de letters G en P, waarna zich vijf tig artistieke vlaggen ontvouwden. De vlaggen zijn kunstwerken van evenzoveel kunstenaars uit binnen en buitenland. Ze zijn tot en met 4 september te zien op een van de ha- vendammen van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in de Oos- terscheldemonding. In een toespraak ter gelegenheid van de expositie wees minister Smit erop dat een verband bestaat tussen de technische precisie van de storm vloedkering en de artistieke kunst werken. „Techniek, de collectiviteit van het nationale gevoel, de indivi dualiteit die daar soms moeite mee heeft, dat schuift hier allemaal in el kaar. Het zijn zulke zaken die in werkbaar evenwicht moeten worden gehouden of gebracht. Dat is, bij mijn weten, nog nooit zo speels, char mant, voor de hand liggend, en daar om effectief verbeeld als met dit vlagvertoon", sprak de minister. Mevrouw Smit gaf aan dat in kringen van Rijkswaterstaat met het begrip kunstwerken zaken als dijken, brug gen of dammen worden bedoeld. „In de kunstwereld zelf is het begrip De vijftig kunstwerken op Neeltje Jans boden, wapperend in de wind, een fraai beeld. kunstwerk, heb ik me laten vertel len, tegenwoordig maar moeilijk te definiëren. Ook ideeën, ik denk aan de conceptionele kunst, en klaarblij kelijk vlaggen kunnen tegenwoordig 'kunstwerken' zijn. Bij ons op het mi nisterie ligt dat eenvoudiger. Daar zijn kunstwerken voortbrengselen van technisch vernuft, zijn tastbaar en kostbaar én, maar dat hebben ze met andere kunstwerken gemeen, zijn zeer nodig". Als voorbereiding op de officiële ope ningshandeling kregen de genodig den een ballon uitgereikt, bedoeld als instrument waarmee de snelheid en de richting van de wind moet wor den bepaald. Nadat de ballons in de lucht verdwenen en de minister het i sein gaf, hesen 25 Nederlandse ma trozen en 75 Engelse padvinders de vijftig vlaggen. Nadat de minister al le vlaggen had bekeken, legde ze een knoop in de laatste. Dat is een kunst werk van Abramovic en Ulay. Het vlaggenproject Gran Pavese is een initiatief van de stichting 'Gran Pavese'. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld hoogstaande cultu rele projecten voor een breed pu bliek te organiseren. 'Gran Pavese' heeft in de loop van het vorig jaar en dit jaar vijftig kunstenaars op dracht gegeven een vlag te ontwer pen met het doel deze in een mari- tiem-stedelijke omgeving te expose ren. De expositie op Neeltje Jans is het begin van een drie jaar durende rondreis over de wereld. Antwer pen, Frankfurt zijn de eerste twee buitenlandse steden die worden aangedaan. Ondertussen zijn be sprekingen gaande in New York en Japan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11