Goese Montessorischool De Basis in nieuwbouw tractor Boetes voor met olie vervuilen Westerschelde ...we proberen extra kosten van het schoolgaan te beperken... PZC/ provincie Zeeuwse fruittelers houden open dagen ONDERWIJS CD A-FRACTIE OOSTBURG: Drogreden Gespreksgroep voor weduwnaars met jonge kinderen Bergenaren na vechtpartij in Tholen aangehouden ONSTUIMIG GEGROEID SINDS '85 Nieuwe cursussen Zeeuwse Leerhuizen over joodse traditie Sterre-bewoners maakten boottocht Zware schade bij aanrijding ECONOMISCHE POLITIERECHTER Split speelt stuk Adriaan van Dis in bibliotheek CNV-werkgroep voor ontwikkelingshulp Secretaris van Domburg neemt vrijdag afscheid Raad van State geeft b en w van Duiveland gelijk OOSTBURG De CDA-fractie van de gemeente Oostburg is boos over het personeelsbeleid van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM). De PZEM neemt voor tij delijk werk in Walcheren of Zuid-Beveland geen sollicitanten uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan. Volgens het CDA is dit discri minatie waar 'het bestuur van de gemeente Oostburg niet zon der meer aan voorbij kan en mag gaan'. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 Zeeuws-Vlaming bij PZEM niet welkom De fractie voelt zich in haar oordeel ge sterkt door het standpunt van direc teur H. van Luijck van het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen. Van Luijck liet eerder al weten de handels wijze van de PZEM 'een duidelijke vorm van discriminatie jegens Zeeuws-Vlamingen' te vinden. Het uit sluiten van Zeeuws-Vlamingen heeft te maken met de veerdienst. Met het oog op vertragingen, wachttijden en mistdagen is het risico te groot dat tij delijke werknemers te laat komen, is de PZEM-filosofle. andersom verdienen ook veel 'over- kanters' hun brood in Zeeuwsch- Vlaanderen. Als je zo'n redenering door zou trekken, kunnen bedrijven binnen de regio ook wel sollicitanten afwijzen die aan de andere kant van het kanaal wonen. Met als reden dat zij misschien te laat komen, omdat zij voor de brug moeten wachten. De CDA-fractie spreekt in een brief aan het college haar bezorgdheid uit over een verdere druk op de plaatselij ke werkgelegenheid als ook de belas tingsdienst nog uit Oostburg zou ver dwijnen. De confessionelen vragen zich af of bij centralisatie van diensten Zeeuws-Vlamingen weer uit de boot vallen. „Welke mogelijkheden als woongebied resten ons dan nog roept de fractie als noodkreet uit. En dat terwijl Oostburg er alles aan doet om 'een goede woonomgeving te scheppen'. Om de voorzieningen in stand te houden worden grote finan ciële offers gebracht, aldus de CDA'ers. De fractie vraagt tot slot of het college haar mening deelt en actie wil onder nemen. B en w behandelen de brief vandaag, dinsdag, in het overleg. Spelende kinderen op het schoolplein van de Goese Montessorischool De Basis, waar nu nog de twee noodlokalen in gebruik zijn. Van Luijck vindt dat een drogreden. Het veer heeft tenslotte niet elke dag vertraging. En honderden Zeeuws- Vlamingen werken aan de overkant en MIDDELBURG Fiom-Zeeland be gint maandag 12 september weer met een gespreksgroep voor weduwen en weduwnaars met jonge kinderen. Het is de bedoeling om tien maandagen bij elkaar te komen in het FIOM-ge- bouw in Middelburg, steeds van 20.00 tot 22.15 uur. Het doel van de groep is elkaar te steu nen en te bemoedigen bij het verwer ken van het verdriet om het verlies van de partner en het maken van een nieu we start. Daarbij kunnen verschillen de onderwerpen aan de orde komen: opvoeden in je eentje, hoe breng je als alleenstaande de feestdagen door, reacties uit de samenleving, hoe ver werk je je verdriet, alles zelf moeten doen en financiële beslommeringen. THOLEN Bij een vechtpartij zater dagavond in een bar op de Markt in Tholen zijn rake klappen gevallen. M. A. J. uit Poortvliet moest zich na af loop onder behandeling van een tand arts stellen. Tegen N. J. O. en M. A. R. beiden uit Bergen op Zoom, is in ver band hiermee proces-verbaal opge maakt. De vernielde motor belandde naast de weg in het land. GOES Montessorischool De Basis in Goes heeft een nieuw gebouw. Het ligt op dezelfde plaats als het tijdelij ke gebouw, waar de school drie jaar geleden begon: de hoek Beuken- straat/Frambozestraat. De ingang ligt nu aan de Frambozestraat. Basison- derwijs-inspectrice drs A. A. Kolsté verricht zaterdag 3 september om 13.30 uur de officiële opening van het gebouw. Daarna onthult de Goese on derwijswethouder drs G. R. Heere bout speel/leerobjecten, die zijn ont worpen en vervaardigd door Wies de Bles en Martin McNamara. De Basis, de eerste Montessorischool in Zeeland, heeft een onstuimige groei doorgemaakt. In augustus 1985 begon de school met honderd leerlingen, ver deeld over vier groepen. Aan het begin van de drie volgende schooljaren kwam er steeds een groep bij. Nu zijn er twee onderbouwgroepen voor kin deren van vier tot zes jaar, drie mid- denbouwgroepen voor kinderen van zes tot negen jaar en twee bovenbouw- groepen voor leerlingen van negen tot 12 j aar. In totaal telt de school 210 leer lingen. Ruim tweederde ervan woont in de gemeente Goes. Bijna eenderde komt uit de andere Zuidbevelandse gemeenten. Enkele kinderen reizen vanuit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan deren heen en weer naar Goes. Mede omdat De Basis een streekschool is, wordt een continurooster gehanteerd. Met uitzondering van woensdag eten alle kinderen tussen de middag op school. Volgens een prognose zal het leerlingental van de school zich over enkele jaren op ruim 250 stabiliseren. In augustus 1987 nam De Basis voor een jaar intrek in het voormalige Sint- Joannaziekenhuis om plaats te maken voor de bouw van het nieuwe schoolge bouw. De nieuwbouw bestaat uit vijf groepslokalen, een gemeenschaps ruimte, een speelwerklokaal en een do centen- en directeurskamer. Aan het gebouw zijn nu nog twee noodlokalen verbonden. Die zullen op termijn wor den vervangen door permanente bouw. Het ontwerp voorziet nog in de aanvulling met een achtste groepslo- kaal. ZAAMSLAG Een motoragent van de Terneuzense gemeentepolitie is maandagmiddag gewond geraakt, toen hij op de Grote Huyssenspolder- weg bij Zaamslag werd aangereden door een tractor. De tractor (met stro-pers), bestuurd door E. J. C. N. uit Kloosterzande, reed de weg op juist op het moment dat mo toragent F. J. M. uit Terneuzen pas seerde. Een botsing was onvermijde lijk. De politie-agent moest met een bovenarmbreuk worden opgenomen in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. De motor werd vernield. VLISSINGEN Groente- en fruitte lers verspreid over heel Nederland houden tijdens het weekeinde van za terdag 27 en zondag 28 augustus open huis. Ook in Zeeland stellen vijf telers hun bedrijf twee dagen open Het vijftal bestaat uit J. Serier in Kou- dekerke, C. Th. Schipper in Kapelle, F. de Ruyter in Terneuzen, S. Wartena in Kattendijke en A. Leeuwe in Noord- welle. De boeren geven bezoekers tij dens de open dagen onder meer infor matie over de niewste technische ont wikkelingen in de appel- en peren teelt. Voor het geven van voorlichting is de ze tijd van het jaar bijzonder geschikt; het fruit in de boomgaarden is klaar om geoogst te worden. MIDDELBURG De Stichting Zeeuwse Leerhuizen, die zich ten doel stelt de studie van de joodse traditie te bevorderen, begint dit najaar in Middelburg een aantal nieuwe cur sussen. Belangstellenden kunnen zich opgeven tijdens een kennismakings avond op woensdag 31 augustus. Tijdens die bijeenkomst, die om 19.45 uur begint in gebouw De Schakel aan de Bachtensteene, zal rabbijn W. van Dijk spreken over de betekenis en symboliek van het Hebreeuws. Hij staat ook stil bij de specifieke symbo liek die Hebreeuwse letters in zich dra gen. De cursussen van dit najaar zijn: een cursus aan de hand van het tijdschrift Tenachon, een torahleesgroep en een cursus rondom kernwoorden uit de joodse traditie. De lessen worden gege ven in de Rentmeesterschool en het tijdstip wordt vastgesteld in overleg met de cursisten. Alleen de torahleesgroep is een voort gezette cursus, waarvoor cursisten He breeuws moeten kunnen lezen. Voor de cursus Tenachon zijn ook Neder landse teksten aanwezig. In de cursus 'Er staat Geschreven', over kernwoor den uit de joodse traditie, wordt het Hebreeuwse alfabet geleerd aan de hand van Hebreeuwse woorden die in het Nederlands zijn ingeburgerd. TERNEUZEN - Ruim honderd bewo ners van het Instituut voor Geestelijk Gehandicapten De Sterre in Clinge maakten zaterdag de traditionele boottocht op het kanaal Gent-Terneu- zen. De watersportverenigingen De Honte, Neuzen en 't Sas zorgden voor voldoende schepen om de gehandi capten te vervoeren. De zevende Sterretocht was ondanks de ongunstige weersomstandigheden een succes. De deelnemers werden aan de Kegelkade in Terneuzen inge scheept. De gasten werden aan boord getrakteerd op limonade en andere lekkernijen. Ook muzikaal werd de boottocht door de Flying Dixties uit Terneuzen sfeervol ondersteund. De vloot werd begeleid door de rijks politie te water. De Sterretocht viel in het zicht van de haven bijna letterlijk in het water. Net voor de aanlegplaats bij de openbare loswal in Sas van Gent barstte een hevige regenbui los. BRESKENS Twee personenauto's zijn bij een aanrijding in Breskens zondagmiddag om twee uur zwaar be schadigd. Bestuurder R. I. A. uit Hoek kwam over de oostelijke afrit van rijksweg 58 gereden. Op de kruising met de Lange- weg reed A. zonder te stoppen door en kwam daarbij in botsing met een auto, bestuurd door M. D. G. uit Terneuzen. J. en C. deden evenals J. M. M. uit Tho len aangifte van mishandeling en ver nieling. De politie kreeg tegen midder nacht van de eigenaar van de bar de melding dat er in zijn zaak gevochten werd. De Bergenaren bleken in de bar op zoek te zijn naar een bepaalde per soon, waarbij de vechtpartij ontstond. MIDDELBURG De Zeeuwse toneel- groep Split uit Kattendijke speelt woensdag de tragi-komedie 'Tropen jaren', het eerste stuk van Adriaan van Dis, in de aula van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg, aanvang 20 uur. De opvoering maakt deel uit van het programma van de Zomeruniver- siteit Zeeland. August Verdonck, Christianne Altena, Ineke de Man, Frangois Vervaet en Willem Ploum spelen 'Tropenjaren', dat is gesitueerd in New York, waar twee Nederlandse broers, die ieder hun eigen herinneringen hebben aan Ne- derlands-Indië en hun vader, elkaar na een jarenlange verwijdering ontmoe ten. De saxofonisten Sjak Brouwers en Gerrit Kooger verzorgen de muziek. De regie is in handen van Emmie Lan- genberg. Het is de eerste keer dat een amateur gezelschap het toneelstuk van Van Dis dat overigens maar één keer eerder in Arnhem door professionals werd op gevoerd speelt. Het stuk ging voor de zomervakantie in Goes in première, bij de afsluiting van het theatersei zoen. MIDDELBURG De CNV-werkgroep voor regionale ontwikkelingssamen werking'afdeling Zeeland vergadert maandag 29 augustus in verenigings gebouw De Schakel in Middelburg. De agenda vermeldt ondermeer de be spreking van een studie naar gezond heidszorg en onderwijs in ontwikke lingslanden. Mevrouw drs Amrita Si- taram, beleidsmedewerker ontwikke lingssamenwerking van het CNV, is tij dens de vergadering aanwezig. De aan vang is om 19.30 uur. DOMBURG - De Domburgse gemeen tesecretaris drs A. J. van Houtum neemt vrijdag officieel afscheid van de gemeente, die hij per 1 september verlaat. Hij wordt gemeentesecreta ris in het Gelderse Gorssel. Vrijdagmiddag is er in het Domburgse gemeentehuis eerst een informele bij eenkomst voor het personeel en vanaf 15.30 uur wordt een receptie gehou den, waarbij ieder die de secretaris de hand wil drukken welkom is. Van Houtum (37) was sinds 1983 ge meentesecretaris van de Walcherse badplaats. TERNEUZEN - Wie schoolgaande kinderen heeft, moet diep in de bui del tasten. Op de basisschool valt het allemaal nog wel mee; dan blij ven de kosten nog beperkt tot een schoolreisje (naar de Zoo in Antwer pen) en een maandelijks bedragje voor het ouderfonds (in verband met de viering van Sinterklaas). Daarna wordt het echter anders. Het voortgezet onderwijs kost de ouders handenvol geld. Tenminste, tot die conclusie komen de samen werkende groepen van uitkerings gerechtigden van de FNV in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast het 'normale' lesgeld worden de ouders jaarlijks geconfronteerd met tal van bijkomende kosten. Er moet ex tra geld op tafel komen voor boeken, voor excursies, voor het school fonds, voor schoolreizen, voor sportkleding... Volgens de FNV dreigt het voor de mensen met een laag inkomen allemaal onbetaal baar te worden. De groepen van uitkeringsgerechtig den hebben de directeuren van de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen vriendelijk doch dringend verzocht daar waar dat mogelijk is de kosten te drukken. Minder schoolreisjes, hergebruik van boeken en betere afspraken over betalingsregelingen ('gespreide be taling is immers een teken van toege geven armoede'). De FNV heeft de di recties ook gevraagd hun ervaringen eens aan het papier toe te vertrou wen. De rijksscholengemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen telt dit nieu we schooljaar zo'n 700 leerlingen. Rector A. Janse schudt het hoofd. Hij is de laatste paar jaar eigenlijk niet of nauwelijks met problemen, zoals door de FNV in de brief om schreven, geconfronteerd. Hooguit een of twee gevallen, op een aantal van 700 leerlingen is dat een te ver waarlozen percentage, vindt hij. En dan ging het nog niet eens om ouders met een laag inkomen. Klopt wat de FNV beweert dan niet „Dat zou ik niet willen zeggen. Maar het ligt allemaal toch wel wat ge nuanceerder. Het wordt te zwart-wit voorgesteld. De suggestie wordt ge wekt dat wij in het voortgezet onder wijs maar raak doen en die kosten maar opjagen. Het tegendeel is waar. Met name de laatste jaren doen we heel nadrukkelijk aan kostenbeheer sing. Ik denk dat juist daardoor het aantal probleemgevallen dat zich MIDDELBURG De economische politierechter in Middelburg heeft maandag vier zeelieden die schuldig werden bevonden aan kleine olielo zingen op en om de Westerschelde, veroordeeld tot boetes van 500 en 250 gulden. Alle zaken werden bij verstek behandeld. De 58-jarige kapitein van het Indiase schip Visha Mohini, J. P. S. uit Bombay, kreeg 500 gulden opge legd omdat het zeeschip vorig jaar au gustus op de Westerschelde op weg naar Antwerpen een oliespoor achter liet. Dit werd gezien vanaf de loods boot Fomalhaut, die de loods op de brug van de Visha Mohini direct waarschuwde. Personeel van de loodsboot zag dat het spoor vlak achter het schip nog smal was, maar verderop uitwaaierde. Er was geen ander schip in de buurt dat de vervuiling kon veroorzaken. Er werden monsters van de geloosde vie zigheid genomen, maar die bleken niet geschikt te zijn om als bewijs te die nen. Officier van justitie mr R. H. A. M. Beaumont en politierechter mr G. de Wilde waren het er echter over eens dat in deze zaak de verklaringen van het personeel van de Fomalhaut niets aan duidelijkheid te wensen overlie ten. Het vonnis was conform de eis. De 47-jarige R. A. A. uit Manila, tweede machinist van het Filipijnse schip 'Multitank Catania', pompte vorig jaar juli, terwijl zijn schip bij Terneu zen voor anker lag, met olie vervuild lenswater buiten boord. Een stuurman zag het en waarschuwde, waarna het pompen werd gestopt. De separator die de oliebestanddelen uit het lens water moet halen bleek niet goed te functioneren. De vervuiling was van zeer geringe omvang. De machinist werd conform de eis tot 250 gulden boete veroordeeld. Het Noorse vrachtschip Norcan mor ste vorig jaar augustus een kleine hoe veelheid gasolie in de Bijleveldhaven in Vlissingen-Oost. Niettemin was het havenwater over een afstand van 700 meter met een oliefilm bedekt. Er zou volgens de 56-jarige kapitein A. R. R. niet meer dan tien liter ontsnapt zijn. Hij werd conform de eis beboet met 250 gulden. Dezelfde boete kreeg de 23-jarige eer ste machinist R. H. S. uit Arklow (Ier land) opgelegd, omdat er bij het bun keren van de kustvaarder Murell vo rig jaar juni gasolie in het Kanaal door Zuid-Beveland terechtkwam. Het ging om naar schatting honderd liter, die een olievlek van 300 bij 50 meter veroorzaakten. Het bunkerschip Everingen had van de rederij van de Murell opdracht 48.000 liter gasolie af te leveren. Toen er 43.000 liter was overgepompt kwam de brandstof plotseling door een ont- luchtingspijp naar boven. S. schreeuwde meteen naar de schipper van de bunkerboot om te stoppen met pompen. De machinist gaf toe dat het zijn fout was dat de olie uit de overvol le tank wegliep. Tegen het Yersekse bedrijf Schelpdier bv is 500 gulden boete geëist voor drie overtredingen van het veiligheidsbe sluit voor de binnenvaart. Op de Ver trouwen van dit bedrijf werd vastge steld dat de schroefas niet was afge schermd, de uitlaat niet was geïso leerd en dat er olie op de vloer van de machinekamer lag, waardoor gevaar voor uitglijden bestond. Een vertegenwoordiger van het bedrijf betoogde dat het schip geen binnen vaartuig maar een vissersschip is en de bepalingen voor de binnenvaart er niet op van toepassing zijn. Hoewel de Vertrouwen voorzien is van het visnummer YE 81, vond de of ficier dat het toch om een binnenvaar tuig ging. Toen het verbaal werd op gemaakt had het schip geen vistuig en geen visvergunning en werd het uit sluitend gebruikt om kokkels van een visvaartuig naar de wal te brengen. De economische politierechter wijst in deze zaak schriftelijk vonnis. DEN HAAG/NIEUWERKERK Het is W. Schenk uit Nieuwerkerk niet ge lukt om via een procedure bij de Raad van State alsnog in het bezit te komen van een vergunning voor de verbou wing van zijn woning aan de Muye- weg. Het beroep dat Schenk had aan gespannen tegen het besluit van het college van b en w van Duiveland om hem die vergunning te weigeren, is door de afdeling rechtspraak van de Raad van State verworpen. Het college van b en w heeft Schenk de vergunning niet willen geven, omdat de bouwplannen het vergroten van de woonkamer van het huis aan de Muyeweg in strijd waren met de voorschriften uit het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. De Raad van State is van oordeel dat op grond van die reden het gemeentebestuur correct gehandeld heeft. 'meer zo belangrijk voor hun image denk ik..". Valt er te bezuinigen op boeken „Ik denk het wel en dat doen we dan ook. Wij zijn een rijksschool en dus gebonden aan de regeltjes, die van rijkswege worden gesteld. Wij mogen boeken na vier jaar vervangen. Maar is dat altijd nodig. Zie je kans er vijf of zes jaar mee te doen, dan scheeltje dat duizenden guldens. Je hebt na tuurlijk te maken met uitgevers die er ook aan willen verdienen. Een her druk van twintig gulden kost al gauw vijfentwintig gulden. En kies je bij de aanschaf van nieuwe boeken voor een totaalpakket, dus voor el kaar opvolgende deeltjes die ieder jaar een stapje verder gaan, dan wil het weieens gebeuren dat dat finan cieel uit de hand loopt. Zo'n uitgever weet immers ook dat je, als je een maal voor zo'n lesmethode hebt ge kozen, je die ook af moet maken. En dan willen de laatste delen van zo'n serie boeken weieens wat duurder uitvallen. Daarom zou het misschien wel goed zijn als de scholen op dat gebied de krachten op landelijk ni veau zouden bundelen. Zodat je te gengas kunt geven. Nu doen we alle maal op eigen houtje zaken". De FNV heeft ook moeite met schoolreizen. Steeds verder, dus duurder. Ongetwijfeld zeer leerzaam, maar noodzakelijk „Wat dat betreft kunnen brieven als deze misschien toch wel effect sorte ren. Mogelijk gaat men zich op lan delijk niveau dan eens afvragen of men eigenlijk niet te zot bezig is. Er zijn scholen die naar Moskou gaan, naar Rome... Tja, als je dan twee kin deren in die klassen hebt, kun je als ouders je eigen vakantie wel verge ten. Dan zul je je waarschijnlijk toch tevreden moeten stellen met een paar weekjes Saint-Pierre-sur-mer. Wij zijn nooit verder gegaan dan Londen. Je moet het niet te gek ma ken. En willen ze per se naar Rome Okee Maar dan wel op eigen kos ten". Tenslotte. De samenwerkende groepen van uitkeringsgerech tigden noemen betalingsrege lingen 'een teken van toegege ven armoede'. Worden die leer lingen met de vinger nagewezen „Kom nou, welnee! Kijk, als je ou ders hebt die meerdere kinderen te gelijk op school hebben, dan kunnen die bedragen weieens een probleem vormen. Maar daar is altijd wel een mouw aan te passen. En als er dan al een of andere regeling uit de bus komt, dan blijft dat natuurlijk bin nenskamers". t Wout Bareman aandient, tot een minimum beperkt blijft. Het is gewoon zaak de vinger aan de pols te houden. Want ik geef toe dat de ouders een aardig bedrag moeten betalen. Daarom ook probe ren we de kosten van het schoolgaan zoveel mogelijk in de hand te hou den". Boekenfonds, schoolfonds, te kenmateriaal... Hoeveel is bij voorbeeld een brugklasleerling daaraan kwijt „Een bedrag van 210 gulden. En dan kunnen de leerlingen daarnaast ook bij ons terecht voor schriften en der gelijke, tegen een heel redelijk prijs je. Punt is alleen dat de meeste leer lingen daar helemaal niets voor voe len. Ze doen mee met de mode en wil len dus per se een schrift, een klapper en een agenda met die of die omslag. Kijk wat de fabrikanten op de markt gooien en je weet genoeg. Ieder jaar weer is het aanbod totaal anders. Het is overigens wel aardig te zien dat veel leerlingen na verloop van tijd toch dat goedkopere materiaal Rector A. Janse van de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius in Ter- van ons kopen. Dan is dat spul niet neuzen: „De laatse jaren doen we heel nadrukkelijk aan kostenbeheersing".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9