het monster van loeh ness kan vliegen PZC/ week-in sbW26 luier druk baby runa hellinga clenbuterol schadelijk spook echte werk rudolph bakker ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 Consumenten en kalfsvleesproducenten zijn het gerotzooi met groeimiddelen en en andere toevoegingen meer dan zat. De alarmerende berichten over hoestmix en hormonen in kalveren en de oproep van de consumentenbonden om vooral geen kalfsvlees te eten heeft een ware stormloop veroorzaakt op alle scharrel- en biologisch dynamische slagers in ons land. De boeren kijken met groeiende bezorgdheid naar de instortende verkoop van hun kalfsvlees. Zij hebben het echter niet alleen voor het zeggen. De gang van zaken in de kalvermesterij wordt vooral bepaald door de veevoeder- en de diergeneesmiddelenindustrie. Maar onder druk van de consumenten- en overheidsinstanties lijkt het tij te keren. De keuring van kalveren is sinds 1985 in handen van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW). De dienst neemt een steekproef bij iedere partij kalveren die op het slachthuis wordt aangeboden. Ongeveer vier procent van alle kalveren worden door de keurmeesters uitvoerig onderzocht op zogenaamde spuitplekken, die aantonen dat een dier een injectie heeft gehad. Een spuitplek betekent niet automatisch dat een dier met hormonen is behandeld. Kalveren krijgen ook andere, wel toegestane medicijnen. Als uit nader laboratoriumonderzoek blijkt dat een kalf echt behandeld is met hormonen, wordt de hele partij vernietigd. De keurmeesters kunnen, volgens de RW, vaak al met het blote oog zien of een kalf gespoten is. Hormoonkalveren zijn te zwaar voor hun leeftijd en vertonen vaak afwijkend gedrag. Paul Schaap van de stichting Lekker Dier twijfelt sterk aan het 'goede oog' van de keurmeesters. „De hormoongebruikers zijn bijzonder uitgekookt geworden als het er om gaat spuitplekken te vinden. Ik weet zeker dat er in de staartpunten wordt gespoten, net als in de hoefspleten, de tepels enwathetmeest walgelij ke is wat ik ooit hoorde: in de oogballen. Dat schijnt een favoriete plaats te worden om te injecteren. Want welke keurmeester kijkt er nog eventjes in de oogballen van een geslacht kalf?" vraagt Schaap zich af. Maar volgens R W-directeur JPluimers is er de laatste jaren sprake van een zeer positieve ontwikkeling en is het gros van de aangeboden dieren niet met hormonen behandeld. In 1985 werden er bij 1640 kalveren spuitplekken gevonden. In 871 gevallen ging het om hormonen. In 1986 werden 500 hormoon-kalveren gevonden, in 1987 408. Dit jaar is het aantal hormoonkalveren zeer fors gedaald. Tot 1 augustus werd in 66 gevallen hormoongebruik aangetoond. Pluimers wij t die afname aan de verscherpte controle die begin dit jaar werd ingevoerd. Naast de gewone controle op spuitplekken wordt sinds 1 januari de urine van kalveren gecontroleerd op achttien stoffen, die volgens EG-afspraken verboden zijn. Inmiddels zijn 1.000 kalveren volgens deze methode onderzocht, maar geen enkel dier is positief bevonden. De extra controle vloeit voort uit EG-afspraken over gebruik van hormonen bij de mesterij van dieren. Sinds 1 januari mag in geen enkele lidstaat nog met hormonen worden gewerkt. Bovendien mag geen vlees uit landen buiten de EG worden ingevoerd dat met hormonen is opgefokt. Vanaf 1 september wordt de urinecontrole naar de boerderijen verplaatst. Dat betekent dat iedere mester onaangekondigd bezoek van een RW- keurmeester kan verwachten. Met een luier voor de vrouwtjes en een speciale hengel voor de mannetjes zullen de ambtenaren ter plekke urine inzamelen, die vervolgens op het centrale laboratorium wordt onderzocht op het DES-hormoon en andere groeibevorderende stoffen. Groeihormonen zijn aantoonbaar schadelijk voor de mens: het sperma van mannen raakt er onvruchtbaar door en vrouwen zouden een verhoogde kans op miskramen hebben. steeds niet bewezen". Mocht uiteindelijk blijken dat het hoestmiddel als groeimiddel geen schadelijke bij-effecten heeft voor de consument, dan is het niet uitgesloten dat fokkers officieel toestemming krijgen hun kalveren op deze manier op te fokken. In afwachting daarvan heeft het ministerie maatregelen genomen om te voorkomen dat boeren te pas en te onpas naar het middel grijpen. Tot vorige week mocht iedere fokker onbeperkte hoeveelheden clenbuterol in voorraad hebben. Dat is nu aan banden gelegd. Een boer mag niet meer van het hoestmiddel in huis hebben dan hij nodig heeft om zijn zieke beesten te behandelen. Bovendien moet hij bij controle een verklaring van de dierenarts overleggen met daarop de vermelding van het aantal zieke kalveren, de tijdsduur van de kuur en de voorgeschreven dosis. Secretaris B. J. Odinkvanhet Produktschap voor Vee en Vlees heeft daar wel een verklaring voor: „Die verhalen lees je altijd in de zomer". Volgens hem zitten veehouders in een glazen huis en wordt het kleinste feit aangegrepen om hen weer in een kwaad daglicht te zetten. Als voorbeeld noemt hij de klachten van de Duitsers over de kwaliteit van het Nederlandse exportvlees: „Wij krijgen hier zo 20 tot 40 klachten per jaar, en dat op een totaal van 40.000 zendingen die jaarlijks naar Duitsland gaan". Hormoonschandalen zijn niet alleen komkommernieuws. De problemen met hormoonkalveren zijn zo oud als de kalvermesterij zelf. In 1967 werd Nederland voor het eerst opgeschrikt door een hormoonschandaal. Ongeveer de helft van alle kalveren bleken kunstmatig opgefokt te worden. Voor de export was de rel rampzalig. Italië, het grootste kalfsvlees etende land in Europa, sloot zijn grenzen voor Nederlands vlees. Italië nam destijds 88 procent van de totale export af. De controle op hormonen werd verscherpt, vooral om de economische schade te beperken. Maar het gebruik van de verboden stoffen nam daardoor niet echt af. Om de zoveel tijd duikt er een nieuw hormoonschandaal op. In 1985 werden in verband met illegale hormonenhandel bijvoorbeeld een aantal medewerkers van het Sittardse veevoederbedrijf Schils gearresteerd, tesamen met een dierenarts uit Chaam die tevens mede-directeur was van de diergeneesmiddelenfabriek Dopharma, nu ook weer in opspraak geraakt in verband met de Duitse affaire. De toenmalige en huidige directeur van dat bedrijf, De Bruijn, ontkentin alle toonaarden iets met illegale handel te maken te hebben. Een woordvoerder van het ministerie noemt het wel opvallend dat De Bruijns naam in iedere affaire met diergeneesmiddelen weer opduikt. Veel affaires hangen samen met import van kalfsvlees uit België. In 19811985 en 1987 raakte het Belgische kalfsvlees in opspraak. Bijna de helft van de kalveren waar vorig j aar hormonen in werden aangetroffen, bleken uit België afkomstig. Voor de Nederlandse veevoederfabrikanten is de situatie in onder meer België altijd het argument geweest om ondanks alle verboden toch door te gaan met hormoonverstrekking. De fabrikanten van kunstmelk zijn in feite degenen die het in de mesterijwereld voor het zeggen hebben. Negentig procent van de mesters is in een of andere vorm contractueel gebonden aan een veevoederbedrijf. Vaak zijn de kalveren eigendom van de fabrikant en krijgt de boer slechts een vergoeding voor de verzorging. „De boeren worden in de criminele hoek gedrukt'vindt Jo van Oorschot, zelfstandig kalvermester in het Brabantse Gemonde en bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Kalfsvleesproducenten. „Maar de kalfsvleesproducenten, die onder contract van een kunstmelkfabriek werken, moeten gewoon doen wat het bedrijf wil. Wij zijn het net als de consumenten meer dan zat dat er toevoegingen in het voer zitten. Zelf voeren we kunstmelk, stro en mals. Wij hebben nooit clenbuterol of hormonen gebruikt". Hormonen vindt hij gevaarlijk voor het voortbestaan van zijn bedrijf. Clenbuterol kende hij niet, omdat zijn dierenarts iets anders voorschreef tegen de hoest. Jo van Oorschot: „Het zal nu jaren duren voor onze afzet weer is zoals die was voor het gebruik van clenbuterol aan het licht kwam. De prijzen worden hierdoor nog lager dan ze al waren en wie over een week of drie zijn kalveren voor de slacht moet aanbieden kan het wel vergeten". Volgens dierenarts Eikelenboom was clenbuterol tot een paar maanden geleden te duur om als groeimiddel te gebruiken. Er zat toen namelijk nog een patent op. „Ventipulmin, de naam die uitvinder Boehringer Ingelheim aan clenbuterol gaf, kost 1300 gulden per kilo. Clenbuterol van Dopharma of Hak kost maar 100 gulden per kilo. Ook wij hebben het aan boeren gegeven die het wilden hebben om hun resultaten te verbeteren. Anders hadden ze het van een handelaar gekocht die het aan de deur kwam slijten. Wij wezen ze er tenminste nog op dat kalveren pas tien dagen na toediening ervan geslacht mogen worden. We hebben twintig kalverbedrij ven als cliënt. De helft daarvan heeft clenbuterol gebruikt", zegt Eikelenboom. „Ik heb de boeren ook clenbuterol verkocht, omdat het heel slecht gaat met de kalvermesters", vervolgt hij. „En als er dan een middel is dat is toegestaan, dat niet schadelijk is voor de gezondheid van mens en dier en dat ook nog eens de groei van het kalf verbetert, waarom zou ik het dan niet verkopen! Ik denk dat een kalf dat clenbuterol heeft gehad, ongeveer tachtig gulden meer oplevert dan een kalf dat het middel niet toegediend heeft gekregen. De behandeling kost de boer tien gulden", zegt Eikelenboom. Eikelenboom hoopt dat andere EG-landen ook maatregelen tegen clenbuterol nemen. „Zo niet, dan hoop ik dat na onderzoek wordt besloten dat het middel wordt toegestaan. Anders gaan de Nederlands kalfsvleesbedrijven ten onder aan oneerlijke concurrentie", zegt hij. Woordvoerder J. den Hartog van het Produktschap voor Veevoeder ontkent niet dat fabrikanten het gebruik van groeimiddelen stimuleren. „Zolang de concurrenten in het buitenland dat doen, moeten mesters en fabrikanten haast wel", zo verdedigt hij eventuele wetsovertreders. Volgens hem hebben boeren zelf ook belangen bij hormoongebruik. „Een groot aantal krijgt van de veevoederfabrikant een extra bonus, wanneer hij door technische innovatie en verbeterde mesttechnieken betere mestresultaten behaalt", zegt Den Hartog. Hij ziet voor het probleem eigenlij k maar één oplossing: een algeheel Europees verbod en Europese afspraken over strenge controle. Aan dat laatste wil het produktschap graag meewerken en om die reden is afgelopen jaar ook 250.000 gulden uitgetrokken voor onderzoek naar betere analysemethoden. De fabrikanten zijn tevreden met de maatregelen die de EG dit jaar heeft genomen. Alleen op het punt van controle is Den Hartog nog niet helemaal gerust. Zolang die niet in alle landen even streng is, zal het illegaal gebruik van hormonen doorgaan. R. A. Norg, secretaris van Vereniging van Fabrikanten en Importeurs van Diergeneesmiddelen in Nederland (FIDIN), zegt dat hij niet weet hoeveel clenbuterol er in Nederland gemaakt wordt. „We zijn fel tegen het gebruik van dat soort stoffen, die niet gecontroleerd zijn en dus ook niet aangewezen zijn als groeiverbeteraar. Dat betekent niet dat wij tegen het gebruik van stoffen zijn die een beter resultaat voor de boer opleveren", zegt Norg. Nederlanders zijn geen grote kalfsvlees eters ze nuttigen niet meer dan 1,8 kilo per jaar. Ter vergelijking: we eten per jaar 42,6 kilo varkensvlees, 16,8 kilo rundvlees, 0,4 schapevlees en 2 kilo paardevlees. Hoewel we weinig kalfsvlees eten, heeft Nederland zich de afgelopen weken massaal druk gemaakt over de kwestie. Dat hebben de 'alternatieve' slagers gemerkt. Zij kunnen het extra werk amper aan. „Dit kalfsvleesprobleem heeft de mensen wakker geschud", weet slager Marien Oskam van het Rotterdamse filiaal van de biologisch dynamische slagerijketen De Groene Weg. De Groene Weg zal nooit een lapje kalfsvlees verhandelen. „Een onvolwassen dier, een baby nog, kan nooit voldoende volwaardige voedingstoffen bevatten voor de mens. Het is verder algemeen bekend dat er zo gerotzooid wordt met hormonen, daar beginnen we absoluut niet aan. Laten we elkaar geen mietje noemen: al dat bio-vlees is eigenlijk rot. De beesten in de bio- industrie worden op de been gehouden met medicijnen". A. S. van Everdingen, biologisch- dynamische boer in Deil, heeft wel kalveren, maar die worden pas geslacht als ze twee tot driejaar oud zijn. „Ik houd koeien,- omdat ik mest nodig heb voor de akkerbouw. De kalfjes lopen tot ze een half jaar zijn bij hun moeder in de wei. Daarna gaan ze op stal, waar ze uiteindelijk klaargemaakt worden voor de dood, dus voor de slacht. Zelf gebruik ik uiteraard geen clenbuterol of andere medicijnen of toevoegingen in het voedsel die groeistimulerend werken. Ik heb het ook niet nodig, want mijn dieren zijn bijna nooit ziek. Ik denk overigens dat de meeste boeren die spullen liever niet zouden gebruiken. Ze kunnen echter niet anders, omdat ze anders failliet zouden gaan door de moordende concurrentieslag in de kalvermesterijDe enige oplossing die ik zie, is dat alle groeistimulerende middelen, en dan ook die in het voedsel zitten, worden verboden". De keurmeesters kunnen niet controleren op het gebruik van het hoest- en groeimiddel clenbuterol, omdat het spul al binnen 36 uur uit het lichaam van het kalf verdwenen zou zijn. J. L. Eikelenboom, dierenarts in het Brabantse Gemert: „Clenbuterol is geen hormoon. Het middel behoort tot de zogenoemde beta-agonisten. Deze stoffen zijn herverdelers, die er onder meer voor zorgen dat er meer eiwit, dus vlees, wordt gemaakt dan vet. Clenbuterol is verwant aan medicijnen tegen astma. Bij mensen en bij schapen hebben dat soort middelen soms hartkloppingen als bijwerking. Bij kalveren is dat nog nooit aangetoond. Angstaanvallen of andere bijwerkingen zijn nooit geconstateerd". Lekker Dier spreekt dit tegen. Al in april van dit jaar kreeg de stichting een anoniem Engels rapport in handen met daarin de resultaten van een uitgebreid onderzoek naar het gebruik van clenbuterol bij kalveren. Uit het onderzoek blijkt dat de kalveren „er een hele hoge hartslag door krij gen en een hele hoge temperatuur. De dieren voelen zich onwel en waarschijnlijk worden ze zelfs geplaagd door pijn", zegt Lekker Dier, die in mei met gezwinde spoed met het rapport naar het ministerie van landbouw en visserij toog. „Daar was er geen belangstelling voor", zegt Schaap. Maar het ministerie van landbouw blijkt wel degelijk in het voorj aar op de hoogte te zijn geweest van het oneigenlijke gebruik van clenbuterol. Als maatregel werd de definitieve registratie van het hoestmiddel versneld. Die registratie is nodig geworden door het in werking treden van de nieuwe wet op de diergeneesmiddelen in mei vorig jaar. De RVV moet in feite nog 5500 diergeneesmiddelen testen en goed- of afkeuren. Clenbuterol is er maar eentje van. Een woordvoerder van het ministerie: „Het probleem is dat je bij een geneesmiddel eerst moet nagaan of de stof schadelijk is voor mensen. Dat betekent dat je moet aantonen dat meneer X ziek wordt van het eten van vlees met clenbuterol en dat is heel moeilijk. De schadelijkheid van het middel is nog 9 CJ pookvliegers schenden 's nachts het O Parijse luchtruim', meldden de Fran se kranten woensdag. Eerder deze week kwam de Engelse krant 'Today' al met dit bericht en vervolgde met een verhaal over even komische als vergeefse pogingen door de politie om de stuntvliegers te pak ken. Onduidelijk bleef of het om een en de zelfde vlieger ging. Toen de Westduitser Mathias Rust zijn Cessna op het Rode Plein aan de grond had gezet, wreef iedereen zich hier van vreugde in de handen. De Franse autoriteiten had den het moeilijk met de spookvliegers, die met hun lichte vliegtuigjes in het nachte lijk duister laag over het Louvre, het presi dentieel paleis en de Champs Elysees zou den scheren. Minister van binnenlandse za ken Joxe, die zelfs bij zijn vrienden niet als een vrolijke lacher bekend staat, kondigde strenge maatregelen af. Na zonsondergang posteerden zich groe pen van drie politiemannen op hoge gebou wen als de Tour Montparnasse, de Eifelto- ren en het hotel Concorde-Lafayette. Met peperdure nachtkijkers keken ze om beur ten de glinsterende horizon van de Parijse zomernacht af. Helemaal op hun gemak voelden ze zich niet, want ze werden, naast de vele valse alarmen, door het publiek op de hak genomen met opmerkingen als: 'Niet teveel naar de meisjes kijken achter die gordijnen daar'. In totaal 300 man poli tie werd ingeschakeld voor dit ondankbare werk, terwijl op militaire vliegvelden rond de hoofdstad helikopters en straaljagers klaar stonden. 'Today' meldde zelfs te weten wie de piloot wel was. Het zou gaan om een zekere 'ba- leiders ook maar iets had gezien dat zou duiden op een licht vliegtuig. Korzelig merkten de leden van de Algemene Direc tie voor de Burgerluchtvaart tenslotte op: „Wij zijn er om de veiligheid te waarborgen van de verkeersvliegtuigen en niet om naar de een of andere 'Fantomas' op jacht te gaan". Afgelopen woensdag zijn de Franse minis ters weer van hun vakanties naar Parijs teruggekeerd en in de hoofdstad zijn de Nieuwcaledonische delegaties aangeko men die respectievelijk de vrijheidslie vende 'Kanaken' en de behoudzuchtige 'Caldoches' vertegenwoordigen, om er te komen praten over het zoveelste nieuwe 'Statuut' voor het eilandenrijk binnen de Franse 'Gordel van Smaragd'. Met dat al neemt het slaperige vakantiebestaan in de Franse hoofdstad weer een serieuze wen ding. En is het niet uitgesloten dat het 'vliegende Monster van Loch Ness' als bij toverslag uit de Parijse hemelen de af tocht blaast, zodra de Fransen weer met hun neus op het taaie bestaan van de dage lijkse politiek worden gedrukt. De 'hooggeplaatste' politiemannen, die nu nog nachten lang met hun verrekijkers de ogen laten wijden over wat hen het aan trekkelijkst lijkt, kunnen dan weer worden ingezet bij het oplossen van de verkeers chaos op de grond, als straks alle Parijze- naars weer luid toeterend, scheurend, snij dend en dwars op de stoep parkerend, van hun vakantie uitgerust en ontspannen op hun werk zijn teruggekeerd. ron Guillaume', die op een kasteel zou wo nen op enkele tientallen kilometers buiten de stad. Het blad publiceerde een grote fo to van de baron naast zijn vliegtuig. En het was weer 'Today', eigendom van kranten magnaat Rupert Murdoch, die woensdag toegaf het hele verhaal over de stuntvlie- gende baron zelf te hebben verzonnen. Als een grap tijdens de komkommertijd. De Franse politie houdt vol dat in de afgelo pen weken wel degelijk vliegtuigjes 's nachts heel laag boven Parijs hebben ge vlogen. Nog afgelopen weekeinde was het geronk van een sportvliegtuigje boven de daken van Parijs te horen, maar de politie- helikopters hadden de jacht moeten opge ven 'omdat bepaalde veiligheidsregels be langrijker zijn dan het vinden van de da der'. Het satirische weekblad 'Le Canard En- chainé' lanceerde de grap dat premier Ro- card er toe was overgegaan zijn minister van binnenlandse zaken Joxe en diens col lega van defensie Chevenement te ont slaan, omdat ze de spookvlieger(s) niet had den kunnen vinden. In feite is er zoals meestal als het om competenties en verant woordelijkeden gaat ruzie over de vraag wie de taak heeft de spookvlieger(s) te ar resteren. Niet het departement van binnenlandse za ken, maar dat van transport heeft tot taak de veiligheid in het Franse luchtruim te be waken. In dit verband vond op het vlieg veld Orly een vergadering plaats van de Al gemene Directie van de Burgerluchtvaart. Op die vergadering werd duidelijk ge maakt dat de kleine 'blips' op radarscher men zoals die kunnen worden veroorzaakt door een sportvliegtuigje, evengoed tal van andere oorzaken kunnen hebben. En men stelde er vast dat niemand van de verkeers Kalvermester Jo van Oorschot bij zijn dieren foto michael kooren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 26