Proef schrappen regels openingstijden winkels Bestand Golfoorlog ingegaan Je PZC vandaag ANUIJKE \WEL ZEKERHEID 88/89 Peiling: nek- aan-nekrace Bush/Dukakis Politie treedt harder op tegen zwarte handel in kaartjes Tulap l/l/EEK-UIT \NEEK-IN Republikeinse spierballentaal Alarm door granaat in restaurant Onweer 231 e jaargang no. 196 Zaterdag 20 augustus 1988 varoie AKANTIELAND Grote kortingen! IdEN HAAG (GPD) - De Staat der Nederlanden gaat in beroep tegen het besluit van de Haagse rechtbankpresident mr. Wijn- holt inzake de zogenaamde Harmonisatiewet. De rechter be- paade dat de wet ten onrechte de studieduur voor studenten die nog een tweede studie volgen, beperkt tot maximaal zes jaar. Het beroep wordt formeel aangetekend door de ministers IDeetman (onderwijs) en Braks (landbouw). \Kosten Reacties I CHRISTELIJKE ONDERNEMERS FEL TEGEN Avondwinkels LIJnbach Vakanties Oplichting Ruilverkaveling Geluisterd Record Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond:4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 30 en 31 Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met onweer en zware windstoten. Middagtemperatuur 19 graden. Een krachtige tot harde wind uit west tot zuidwest. opCaravelair,T.E.C.,WilkenSprite 1988 Hoek Rijksweg - Ringbaan West show-enverhuurmodellen. Alpenkreuzer: Super GT825,- korting. Duet, 01100 - 1 14 40 GOES Select en Allure/500,-korting. Beroep staat tegen vonnis studieduur |Het kabinet heeft gisteren tot het ho- Iger beroep besloten. Desondanks zul- llen alle studenten die nu al een tweede Istudie volgen, conform de uitspraak Ivan mr. Wijnholt worden behandeld. lHet gaat dan om 9000 mensen. Zij zul- llen in het komende studiejaar hun stu- ldiebeurs niet verliezen en ook geen ho- Iger collegegeld (2450 gulden extra) Ihoeven te betalen, wanneer zij langer |dan zes jaar aan de studie bezig zijn. |Wat het kabinetsbesluit precies gaat Ikosten kon premier Lubbers na afloop Ivan het kabinetsberaad vrijdag niet Izeggen. Eerste berekeningen wijzen lerop dat het gaat om maximaal 105 Imiljoen gulden. De extra uitgaven wil ■het kabinet op twee manieren dek- Iken. Voor de uitgaven voor dit jaar lienkele tientallen miljoenen guldens) I wordt gedacht aan een bestaand fonds waaruit studenten nu al finan- Iciële hulp kunnen krijgen. I De uitgaven in 1989 zullen gedekt wor- Iden binnen de begrotingen van Onder- Iwijs en Landbouw voor volgend jaar. lEen verdere bezuiniging op de studie- Ifinanciering komt dan aan de orde. ■NEW ORLEANS (RTR/AFP) - Een {strijdbare en zelfverzekerde George lBush begon vrijdag zijn verkiezings- campagne voor het Amerikaanse pre sidentsschap, maar nog steeds wor- Iden vragen gesteld over de militaire- |diensttijd van zijn „running mate" 3an Quayle. Volgens een opiniepei- |ling is Bush met de Democratische kandidaat, Michael Dukakis, gewik keld in een nek-aan-nekrace om het presidentschap. 3egin augustus had Dukakis volgens een peiling nog een voorsprong van 12 procent. De vraag is of de „affaire" rond zijn kandidaat voor het vice-president- jschap Bush verder problemen zal ople veren. 3e erkenning van Quayle dat hij als 22-jarige student vrienden van zijn fa- nilie had gevraagd te worden inge deeld bij de „weekend-soldaten" van de Nationale Garde veroorzaakte kri- |tiek en debatten terwijl de conventie naar een climax toegroeide. Kritici vroêgen zich af of Quayle niet de in vloed van zijn rijke familie heeft ge bruikt om te voorkomen dat hijnet als velen van zijn generatiegenoten, als (soldaat naar Vietnam zou worden ge stuurd. (zie ook pagina 5) jftOTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft besloten harder op te Jtreden tegen handelaren die bij pop concerten tegen woekerprijzen toe gangskaartjes verkopen. Bij een op treden van Prince in het Feyenoord- Stadion werden donderdagavond in verband hiermee 25 mensen aange houden. Woensdagavond waren er al fes aanhoudingen. Volgens een woordvoerder van de Rot terdamse politie zijn de aanhoudingen verricht op grond van het venten zon der vergunning. Eén van de achter gronden van het politieoptreden is dat ïn toenemende mate bezoekers van popconcerten vlak voor zij naar bin- Pen gaan beroofd worden van hun toe gangskaarten, die vervolgens elders veer voor een flink bedrag van de hand gaan. Sen van de arrestanten was een man pie zittend in zijn auto de beschikking pad over meer dan 100 toegangskaar ten, die naar de politie aanneemt ge- r'°°n in de voorverkoop gekocht wa len Hij had assistentie van enige hulp les die telkens een voorraadje kaarten Tij de auto kwamen halen en die ver bolgens aan de man brachten. Een an- Pere arrestant bleek 27 toegangskaar ten in zijn bezit te hebben. De eerste minister gaf te kennen dat een van de redenen voor het beroep is dat het kabinet meent dat mr. Wijn- holt de wet ten onrechte heeft getoetst aan bepalingen in het Statuut voor het Koninkrijk. „Wij menen dat die be voegdheid er voor de rechter niet is", aldus Lubbers. Het kabinet is bang dat de rechter nu elke wet zal gaan toetsen aan het Statuut. Uit de politiek en de onderwijswereld is verschillend gereageerd op het kabi netsbesluit in hoger beroep te gaan. In de reacties wordt een scheiding ge maakt tussen het besluit om de proce dure voort te zetten en het feit dat voor het komende studiejaar '88/'89 zeker heid is geschapen voor studenten die al een tweede studie zijn begonnen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer acht het hoger beroep vanzelfspre kend. Het gaat de fractie daarbij om het principiële punt of de rechter een toetsingsrecht toekomt van wetten. De fractie is blij dat studenten met een tweede studie in het komende studie jaar niet de dupe van de Harmonisatie wet zullen worden, aldus de woord voerder. Maar de fractie wil ook zeker heid voor volgende jaren. De PvdA vindt dat de Tweede Kamer direct na het zomerreces moet aanstu ren op een wijziging van de Harmoni satiewet. De maatregel voor het stu diejaar 1988-89 is maar een halve stap, vindt PvdA-Kamerlid J. Wallage. De PvdA zal zelf met aanpassingsvoor- stellen op de wet komen als Deetman dat nalaat, zo kondigde hij aan. De VVD was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. Stakende mijnwerkers op het bedrijfsterrein van een mijn in zuid-Polen WARSCHAU (AFP/UPI/RTR/DPA) - Lech Wale sa en de arbeiders op de scheepswerven in Gdansk in het noorden van Polen hebben vrij dag in een ultimatum aan de autoriteiten in Warschau geëist dat de verboden vakvereniging Warschau geeist dat ae veri Solidariteit wordt erkend. Als aan die eis niet wordt voldaan gaan de rond 12.000 werknemers van de Lenin-scheepswerven maandag in staking. In heel Polen breidden zich de stakingen vrijdag verder uit, vooral in mijnbouwgebieden in Silezië en de Oostzee-haven Szczecin. Het ultimatum aan het bewind van de premier, generaal Woj- ciech Jaruzelski, werd vrijdagochtend uitgege ven tijdens een bijeenkomst op de Lenin-werven in Gdansk, waar Walesa, voorzitter van Solidari teit en electricien op de werven, het woord nam. DEN HAAG (ANP/GPD) - In de loop van volgend jaar zullen enkele ge meenten in ons land de kans krijgen te experimenteren met de winkelslui tingstijden. De winkeliers mogen daar zelf uitmaken wanneer ze open zijn. Dat blijkt uit een toelichting op de in stelling van zogenoemde Dleregule- rings(-gemeenten en -provincies. Het kabinet is vrijdag met het ontwerp van staatssecretaris De Graaff-Nauta (bin nenlandse zaken) akkoord gegaan. In de betrokken vijftien gemeenten en MAASTRICHT (ANP) Op de A-2 bij Maastricht deed zich vrijdagmiddag een kettingbotsing voor waarbij onge veer twintig auto's waren betrokken. Deze vrouw die met haar gezin onderweg was naar Frankrijk zocht tussen de resten van haar caravan naar waardevolle spullen. drie provincies zal worden geëxperi menteerd met ontheffingen van hon derden (landelijke) voorschriften die zijzelf als knellend ervaren. Zo kunnen onder meer ondernemers de mogelijkheid krijgen om zelf de ope ningstijden van hun winkel te bepalen. Daarbij wordt wel de maximale ope ningstijd van 52 uur per week gehand haafd. De gemeenten en provincies die voor deelname aan het project in aan merking komen, worden in december aangewezen nadat het ontwerp is voorgelegd aan een aantal adviesorga nen. Naast de winkelsluiting wordt onder meer geëxperimenteerd op het terrein van de algemene bijstandswet. Staatssecretaris Evenhuis (Economi sche Zaken), eerstverantwoordelijke voor de winkelsluiting, stemt met het door Binnenlandse Zaken voorgestel de experiment in. Hij heeft recent zelf een wetsvoorstel bij de Kamer inge diend, waardoor er naast winkels met de gangbare openingstijden ook mid dag/avondwinkels kunnen komen. De ze gaan om twaalf uur 's middags open en sluiten uiterlijk om negen uur 's avonds. Het wetsvoorstel Evenhuis moet nog in de Kamer aan de orde komen. Naar verwachting zal het de steun van een kamermeerderheid bestaande uit VVD. PvdA en D66 krijgen. Evenhuis ziet de dereguleringsplannen van Bin nenlandse Zaken als een aanvulling op zijn wetsvoorstel. De werkgeversorganisatie NKOV wil de plannen eerst bestuderen alvorens een oordeel te geven. De Christelijke ondernemersvereniging CNOV is fel tegen, onder meer vanwege de stij gende personeelskosten. De Diensten bond CNV heeft al eerder afwijzend gereageerd. Hij vreest dat het winkel personeel de dupe wordt van een on overzichtelijke en oncontroleerbare situatie rond de sluitingstijden. Advertentie BAGHDAD (RTR/AFP) - Militaire waarnemers van de Verenigde Na ties bereidden zich vrijdag voor om hun posities in te nemen aan het front tussen Iran en Iraq, waar van morgen om 05.00 uur Ned. tijd een algehele wapenstilstand in de Golf oorlog van kracht wordt. Iraq be loofde dat het zich zal houden aan het staakt-het-vuren. De Iraanse president herhaalde vrijdag de eis dat Iraq moet worden aangewezen als de agressor in het in september 1980 uitgebroken conflict. Een VN-officier verklaarde vrijdag dat alles soepel verloopt in de laat ste uren voordat het bestand van kracht wordt. Maar hij weigerde bij zonderheden te geven over de opera tie om de 350 man troepen van de Uniimog (de VN Iran Iraq militaire waarnemers groep) op tijd aan het front te krijgen. De Iraakse troepen werden in staat van hoogste paraat heid gebracht in de aanloop naar het bestand. Aan de fronten in de oorlog werd geen militaire activiteit gemeld. De afgelopen twee weken, waarin reeds „de facto" een bestand door de strijdende partijen werd aangehouden, zijn slechts enkele malen beschietingen gemeld. Met het bestand komt na acht jaar een voorlopig einde aan de Golfoor log, waarbij volgens schattingen meer dan één miljoen mensen zijn omgekomen. De aangerichte scha de loopt in de honderden miljarden guldens. Onder auspiciën van de Verenigde Naties gaan Iran en Iraq donderdag 25 augustus in Genève verder onder handelen over uitvoering van de overige maatregelen waartoe de Veiligheidsraad opriep, zoals de uit wisseling van de tienduizenden krijgsgevangenen, eventuele her stelbetalingen en terugtrekking van de troepen binnen de internationaal erkende grenzen. De waterweg Shatt al-Arab tussen beide landen zal ook een van de be langrijkste kwesties zijn. Baghdad en Teheran hebben al lang ruzie over de soevereiniteit over en de scheepvaartrechten op de strategi sche waterweg, de enige verbinding van Iraq met de Perzische Golf. AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Tel. 01184- 15610 SIERLIJK ONt Het ministerie van economi sche zaken wil een verdere spreiding van de vakanties. PAGINA 3 De rijkspolitie in Zoutelande heeft een grote oplichtingsaf faire aan het licht gebracht. PAGINA 9 De voorbereiding voor de ruil verkaveling Sluis-Oostburg komt in een beslissend sta dium. PAGINA 11 In Belgie wordt er naar voet baltrainer Barry Hughes ge luisterd. PAGINA 30 Tijdens de atletiekwedstrijden in Brussel heeft Marjan Olijsla- ger haar nationaal record op de 100 meter horden opnieuw verbeterd. PAGINA 31 Het republikeinse feest in New Orleans is voorbij, maar de maskers blijven op Neder lands: een bijrolletje op het we reldtoneel Liefdesverhaal van Kester Freriks Weekbla den kunnen hun draai niet vin den Theater van Kees van Iersel Biedt informatica red ding of vals perspectief Ha- venslib bedreigt het laatste schor van Walcheren. PAGINA 17,18,19, 21 en 23. Overstromingen teisteren Sudan Kalfsvlees - medicij nenvlees Parijs heeft last van zomerspoken Schermer Arwin Kardolus alleen naar Seoul. PAGINA 25, 26 en 27. (Adverte?itie) DEN HAAG •NEDERLANDSE RODE KRUIS •NOVIB/GAST AAN TAFEL •STICHTING OECUMENISCHE HULP •STICHTING VLUCHTELING «UNICEF V* George Bush - sinds gis teren officieel de man die de Republikeinen straks het Witte Huis in Washing ton willen binnenloodsen - haalde op de laatste avond van de par tijconventie nog maar eens een oude wijsheid van stal. „Kracht en duide lijkheid leiden tot vrede; zwakte en dubbelzinnigheid tot oorlog. De Ver enigde Staten moeten daarop hun handelen baseren", riep hij vanaf het podium de juichende en joelende me nigte in de sportstadion van New Or leans toe. En voor de zoveelste keer kreeg hij een ovatie. Het waren Bush en de Republikeinen ten voeten uit. Ze gaan de laatste etappe naar de presi- dents-verkiezingen op 8 november in met een portefeuille vol rotsvaste ze kerheden. Een krachtige defensie, te gelijk verdere onderhandelingen met de Sovjetunie over wederzijdse ver mindering van de wapenarsenalen, geen belastingverhoging, straffe aan pak van het drugsprobleem, strenge maatregelen tegen milieuvervuilers, herinvoering van de doodstraf, 30 mil joen nieuwe banen in de komende acht jaar. Kortom, Amerika als het land van de laatste hoop voor de mensheid. Het zijn de oude, buiten de leefwereld van de Republikeinen zelfs versleten thema's, die vier dagen lang de partij conventie in de snikhete jazz-stad New Orleans hebben beheerst. Bush gaat er opnieuw mee op pad, nu hij als de nieu we leider uit de positie van de 'eeuwige tweede' naar voren is getreden. Ze vierden het familiefeest van de successen, van de vaderlandslief de en van de onwankelbaarheid, - de Republikeinen daar in New Orleans. Met George Bush als 'de beste vader van heel Amerika'. Eerder in de week had president Ronald Reagan de zege ningen van acht jaar vrede, voorspoed en vooruitgang nog eens allemaal ge teld. Hij deed dat in een toespraak, duidelijk bedoeld om het wat lading en 'zeggingskracht betreft op te nemen te gen de emotionele oproep van de zwar te dominee (en toen nog presidents kandidaat) Jesse Jackson, een maand eerder op die andere conventie, van de Democraten. Recht vooruitkijkend verder gaan, Amerika moet zich niet van de wijs laten brengen door mo dieuze wisselvalligheden, sterk leider schap is harder nodig dan ooit: dat is de boodschap van de partij die in de Verenigde Staten alles wat politiek rechts van het midden opereert en denkt, probeert vast te houden. Had den de Democraten er vorige maand toch nog een harde dobber aan om naar buiten een strakke eenheid te de monstreren, •- de Republikeinen gin gen er deze week in New Orleans ge woon van uit dat de gelederen gesloten zijn.... en blijven. De enige verandering is die van de wisseling van de wacht aan de top: Bush in plaats van Rea gan. En als de grondwet op dat punt niet onverbiddelijk was geweest, had den ze 'good old boy Ronald' het liefst nog aan een derde termijn geholpen. Toch geeft de spierballentaai, waar van een lange reeks van prominen te sprekers zich deze week op de con ventie in New Orleans bediende om de Republikeinse politieke visie voor de komende vier jaar te ontwikkelen, een veel te zonnig en te beperkt belicht beeld van wat er in de Amerikaanse maatschappij aan de hand is. Want wat Reagan en Bush de afgelopen da gen vergaten te vertellen is, dat er in de voorbije periode veel belastinggeld over de balk is gesmeten, dat Amerika een land met een veel te grote over heidsschuld is geworden, dat er buiten het blikveld van de Repubikleinse eli te nog veel abominabel slechte leef- en woonomstandigheden zijn in voorna melijk de sloppenwijken van de grote steden. Bush' rivaal Dukakis predikt vooral in die richting een andere aan pak, maar zijn programma blijft toch ook steken in vaagheden. Nu de beide conventies achter de rug én de kaarten zijn geschud moeten de twee kandida ten voor het Witte Huis de boer naar de kiezer. En de uitslag van die krachtme ting zou wel eens tot op het laatste mo ment volstrekt ongewis kunnen blij ven. Ook al omdat het tweetal in hun poütieke uitstraling en gewicht min of meer aan elkaar gewaagd is. Boven dien: met ruim twee maanden te gaan kan er nog van alles gebeuren. Kan bij voorbeeld een vondst, zoals de aanwij zing van Dan Quayle tot 'running ma te', snel omslaan in een handicap. Goed beschouwd kunnen Bush (en ook Dukakis) met ingang van vandaag de applausmeter bij de eigen aanhang maar beter niet meer zo serieus ne men. vdM. ASSEN (ANP) In het restaurant van Vroom en Dreesman in Assen is vrij dagavond een tas ontdekt waarin een granaat met een tijdmechanisme zat. De gewaarschuwde Explosieven Op ruimingsdienst EOD constateerde dat het om een mortiergranaat ging zon der explosieve lading. Een bezoeker was eerder op de avond voor een tas met inhoud gewaarschuwd door een man en een vrouw. Beiden zijn verdwe nen. Over hun motief tast de politie in het duister. De politie zette de tas in een met strobalen afgedekte container buiten het gebouw in afwachting van de komst van de EOD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1