Comité eist informatie over rechten op AAW Kooldioxydegehalte in atmosfeer op topniveau r Deetman wil vonnis studieduur beperken Rubiks puz Pyromaan aangehouden Nalatige administraties in het onderwijs duperen studenten Noordzee is schoner dan afgelopen jaren STEUN ALLE BETROKKENEN Belg doodt vrouw, drie kinderen en zichzelf FIDA moet brief over hoortoestellen intrekken PZC/ binnen-buitenland Taiwan stuurt - na 34 jaar - Sovjetzeelieden naar huis Veendam geeft vaak ten onrechte nieuw rijbewijs af ARCHITEKT UIT GOES VAN ÜÊRSCHOOT TILBURG BV Swartlouw legt tijdelijk functie bij Fokker neer UTRECHT (ANP) - Alle partijen die betrokken zijn bij de ge neesmiddelenvoorziening in ons land, zijn het donderdag in Utrecht eens geworden over een bezuinigingsplan voor die sector. De partijen - organisaties van groothandel en indus trie, artsen, apothekers, ziekenfondsen en particuliere verze keraars - zullen het plan binnenkort aan regering en Tweede Kamer voorleggen als laatste poging om de invoering van een zogenaamd ijkprijzensysteem voor medicijnen tegen te hou den, zo hebben zij donderdagavond laten weten. zoekt u Gallotti tafels dan vindt u die bij bas+mar de jager Te gek VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 DEN HAAG (ANP) - De Noordzee is, bacteriologisch gezien, schoner dan ze in de afgelopen vijf jaar ooit ge weest is. Dat heeft een woordvoerder van de Directie Noordzee van het mi nisterie van verkeer en waterstaat donderdag meegedeeld. De Directie verrichtte woensdag me tingen op acht plekken tussen Kat wijk en Hoek van Holland. Op alle acht plekken bleek het water beter dan voorheen aan de normen van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa teren te voldoen. Ook de Stichting Scheveningen Bad liet woensdag metingen verrichten. Het Instituut voor Polytechnische Hy giëne constateerde dat geen mens zich door bacteriën of zware metalen van een zeebad hoeft te laten weerhouden. De metingen werden verricht naar aanleiding van berichten dat de zee vies was door lozingen van rioolwater door het Hoogheemraadschap Delf land. Delfland had inderdaad een lo zing gedaan. Die was nodig doordat er een startprobleem was met de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie die Delfland aan het bouwen is. Door die nieuwe installatie, die al gedeeltelijk in gebruik is, kan het rioolwater biolo gisch worden gezuiverd. Daardoor kan het rioolwater nu al 20 procent schoner naar zee worden afgevoerd dan voor heen, toen er nog mechanisch werd ge zuiverd. Door de lozing was het riool water niet 20 maar nog maar 15 pro cent schoner. Bezuinigingsplan voor medicijnen Staatssecretaris Dees van volksge zondheid denkt met een systeem van ijkprijzen (maximale vergoedingen voor ziekenfondsverzekerden) 535 mil joen gulden op de geneesmiddelenkos- ten te kunnen besparen. Het donder dag overeen gekomen „omni-partijen- akkoord" voorziet in een bezuiniging van 450 tot 500 miljoen gulden in 1990. Handel en industrie dragen aan het plan in belangrijke mate bij door het aanbod de geneesmiddelenprijzen met zo'n 8 procent te verlagen en een prijsverhogingen tot 1991 te verbie den. TAMINES (AP) - Een man in het Bel gische plaatsje Tamines heeft donder dag zijn vrouw doodgeschoten en zijn huis in brand gestoken, waarbij zijn drie kinderen verbrandden, om ten slotte de hand aan zichzelf te slaan. De man, de 35-jarige Christian Servais, doodde eerst zijn vrouw met een jacht geweer en stak vervolgens zijn huis in brand, aldus de politie. Tenslotte pleegde hij met hetzelfde jachtgeweer zelfmoord. In het volledig afgebrande huis vond de politie later de resten van de drie kinderen van Servais, twee jongens en een meisje in de leeftijd van 3 tot 11 jaar. Volgens de politie was de vrouw van Servais ziek en verkeerde het ge zin in financiële problemen. MOSKOU (RTR) - Donderdag zijn drie Sovjetzeelieden na 34 jaar gevangen schap op Taiwan per vliegtuig in de Sovjetunie teruggekeerd. Dit heeft het dagblad Izvestija in Moskou be- richt. De mannen op leeftijd, die in ouder- I wetse pakken waren gestoken, barst ten in tranen uit toen zij Sovjetgrond betraden. Izvestija schreef dat het koopvaardij schip van de drie, de Toeapse, op 23 ju ni 1954 door Taiwan was geënterd toen het op weg was naar de Chinese Volks republiek. De bemanning werd geïn terneerd in een kamp op Taiwan. Nadat Moskou een beroep had gedaan op Washington om de invrijheidstel ling van de bemanning te helpen ver krijgen, had Taiwan in 1955 negenen twintig man laten gaan en nog eens vijf het jaar daarop. Maar Vladimir Sablin, Boris Pisanov en Vladimir Kniga werden pas van de week vrijgelaten, aldus Izvestija, die er het commentaar aan toevoegde dat de mannen soms de hoop op terugkeer hadden opgegeven "omdat het moe derland er het zwijgen toe deed." DEN HAAG (ANP) - Automobilisten van wie het rijbewijs wordt ingehou den of ingevorderd, kunnen veelal een legaal, vervangend rijbewijs verkrij gen door het Centraal Register Rijbe wijzen te Veendam te laten weten dat het rijbewijs zoek is of gestolen. Minister Van Dijk, vakantievervanger van de minister van justitie, erkent in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Paulis en Hennekam [CDA) dat dit een bescheiden pro bleem vormt dat zich kan verergeren als, zoals voorgenomen, vaker tot invordering van het rijbewijs wordt overgegaan. De oorzaak ervan schuilt m tekortschieten van technische faci liteiten voor politiekorpsen en arron dissementsparketten. Die zouden in staat moeten zijn om Veendam stante pede te laten weten dat iemands rijbe wijs is ingehouden of ingevorderd, maar dat lukt in de praktijk niet. Ambtenaren van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat en Justi tie gaan daarom samen met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, po litie en Openbaar Ministerie om de ta fel zitten om te bespreken wat er aan gedaan kan worden. De apothekers zijn bereid een deel van hun premie op het afleveren van goed kope medicijnen in te leveren. Sinds begin dit jaar mogen zij, als zij een voordelig medicijn afleveren, bij wijze van stimulans een derde van het prijs verschil met het duurdere (identieke) middel in hun zak steken. Die stimu lans gaat in het voorstel omlaag naar 15 procent. Alle partijen hebben zich bovendien bereid verklaard mee te werken aan de opstelling van duidelijke, ondub belzinnige vergoedingenlijsten voor de apothekers, want over die lijsten is steeds herrie. Verzekeraars en over heid hebben de apothekers ervan be schuldigd dat zij sjoemelen met ver goedingen en toch teveel declareren. De apothekers op hun beurt stellen dat het opstellen van goede lijsten on mogelijk is omdat de industrie niet meewerkt. Aan die onduidelijkheid willen de partijen nu definitief een einde maken. LONDEN - Kay MacLennan uit Ayr Schotland) heeft 3500 gulden verdiend door in dertien maanden ruim 56 kilo af te vallen. De 23-jarige Kay woog voor ze op dieet ging bijna 120 kilo (links) en heeft dat nu teruggebracht tot net 63. De Schotse werd met haar prestatie winnaar van een wedstrijd die was uitgeschreven door een tijdschfrift. Ze haalde haar prijs af in gezel schap van haar verloofde (rechts). (Advertentie) DEN HAAG (ANP) - Het Landelijk Comité Gelij ke Rechten Nu, waarin verscheidene vrouwen organisaties zijn ver enigd, wil dat de over heid met folders en een postbus 51-spotje komt over de rechten op een AAW-uitkering van ge huwde vrouwen die voor 1979 arbeidsonge schikt zijn geworden. Dat bleek donderdag tij dens een door het comité tegen de staat aange spannen kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. Wijnholt. De over heid zou ook de bedrijfs verenigingen moeten aansporen nieuwe aan vragen snel te behande len en oude afgewezen aanvragen indien nodig te herzien, aldus het co mité. Het comité vindt dat de overheid de genoemde groep vrouwen onvol doende op de hoogte heeft gesteld van de mo gelijkheid alsnog een AAW-uitkering aan te vragen. Die mogelijk heid is ontstaan door een uitspraak van de Centrale Raad van Be roep op 5 januari. Die oordeelde toen dat in de ze kwestie sprake was van ongelijke behande ling, omdat gehuwde mannen en ongehuwden wel onvoorwaardelijk recht op een uitkering hadden en gehuwde vrouwen niet, of alleen als ze door hun arbeid songeschiktheid feite lijk inkomen derfden. De raadsvrouwe van het comité suggereerde dat de overheid bewust ver warring over de nieuwe situatie heeft laten be staan, in de hoop daar door niet zo veel te hoe ven uitkeren. De land sadvocaat ontkende dat. Verder is het Voor lichtingscentrum Socia le Verzekeringen de aan gewezen instantie om over een kwestie als deze te informeren. Dit cen trum heeft bovendien al een advertentie in de huis-aan-huis-bladen geplaatst. Een spotje maken voor postbus 51 kan volgens de landsad vocaat niet omdat het programma voor het he le jaar al vastligt. En fol ders maken over een kwestie als deze is vol gens hem hoogst onge bruikelijk. Over het aan sporen van de bedrijfs verenigingen zei de land sadvocaat nog dat de ei seres dat zelf maar moest doen. Mr. Wijnholt doet 25 au gustus uitspraak. kapelle 01102 3810 DEN HAAG (ANP) - Het niveau van kooldioxyde (CO-2) in de atmosfeer groeit nog steeds en is veel hoger dan ooit in de afgelopen 120.000 jaar. Vol gens de laatste berekeningen bevat de atmosfeer thans 700 miljard ton kool dioxyde. Daar komt jaarlijks onge veer vijf miljard ton bij. Een grootscheeps onderzoek naar de opname door de oceanen van koolstof, die de mens door verbranding van olie en steenkool aan de lucht toevoegt, is uiterst belangrijk om de gevolgen van de opwarming van de aarde door het toegenomen CO-2-gehalte in de lucht vast te kunnen stellen. Dit staat in het voorlopige programma DEN HAAG (GPD) - Minister Deet man (onderwijs) wil alleen studenten die in het komend studiejaar 1988- LONDEN - Puzzelprofessor Erno Rubik krijgt hulp van zijn tienjarig dochterje Anna bij de presentatie in Londen van de nieuwste breinbreker: Rubiks Klok. Rubik, die eerder vrijwel de hele wereldbevolking slapeloze nachten bezorgde met zijn kubus, ziet zijn uitvindingen niet als aardigheidjes maar als zeer serieuze hersengymnastiek. 1989 al bezig zijn met een tweede stu die ontheffing geven van een bepaling in de Harmonisatiewet dat zij niet langer dan zes jaar over de studie mo gen doen. Zo wil de minister uitvoering geven aan een uitspraak van de Haagse rechtbankpresident, mr. Wijnholt. De ze bepaalde onlangs dat de Harmoni satiewet niet van toepassing is op tweede studies. In de wet staat dat een student maar zes jaar over een studie mag doen. Daarna verliest de betrok kene het recht op een studiebeurs en moet 2450 gulden meer aan college geld worden betaald. Juristen op Onderwijs hebben inmid dels het vonnis van Wijnholt geanaly seerd. Volgens hen is het voor meer dan een uitleg vatbaar. Bij een mini male uitleg (hoogstens gedurende een jaar voor studenten die nu al een twee de studie volgen) zou de schade voor het ministerie tot 35 miljoen gulden per jaar beperkt blijven. Bij een alge mene doorwerking van de uitspraak van mr. Wijnholt zou die schade tot 100 miljoen oplopen. Het kabinet zal zich vandaag (vrijdag) opnieuw met de zaak bezig gehouden. Een meerderheid van de ministers voelt er nog steeds voor in beroep te gaan tegen het vonnis. Maar Deetman kan ook besluiten het vonnis in een be paalde richting te interpreteren en uit te voeren. Indien de betrokkenen het daar niet mee eens zouden zijn, zouden zij opnieuw naar de rechter moeten stappen. Deetman heeft tot donderdag de tijd om formeel in beroep te gaan tegen het vonnis. van de NWO-Stichting Onderzoek der Zee (SOZ), waarmee Nederland deel zal nemen aan het wereldwijde onder zoek naar het stofwisselingsproces van de oceanen. In de wetenschappelijke wereld is men het nog lang niet met elkaar eens over de omvang van het zogenoemde broei kaseffect en de snelheid waarmee de gevolgen van de opwarming van de aarde - het afsmelten van de ijskappen in de poolgebieden en de stijging van de zeespiegel - op de mensheid afkomt. Verondersteld wordt dat ongeveer de helft van de CO-2-uitstoot in de atmo sfeer blijft. De algen in zee zouden de rest van de koolstof opnemen. Zonder deze remming door natuurlijke algen- groei zou het broeikaseffect veel groter zijn geweest dan nu het geval is. Om deze hypothese te staven moeten op de wereldzeeën in alle seizoenen tal van waarnemingen worden verricht. De internationale onderzoeksgroep, waarin Nederland, het Verenigd Ko ninkrijk, de Bondsrepubliek Duits land, Frankrijk, Canada en de Ver enigde Staten deelnemen, gaat begin nen met het aftasten van de Atlanti sche Oceaan. Van IJsland tot Noord-Afrika zal de komende twee jaar een groot aantal metingen worden verricht. Amerika zal vanuit vliegtuigen en met behulp van de eind 1990, begin 1991 te lance ren satelliet Landsat-6 foto's maken van de toestand van de oceaan. Nederland zet zijn onderzoekschip TYRO in, dat in het najaar van 1989 en het voorjaar van 1990 zijn eerste toch ten op de Atlantische Oceaan zal ma ken. Ongeveer 45 wetenschappelijke onderzoekers van het Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ en de universiteiten in Groningen, Utrecht, Leiden, Delft en de Vrije Uni versiteit in Amsterdam zullen aan de in totaal 120 dagen durende reizen deelnemen. UTRECHT (ANP) - De FIDA, vereni ging van fabrikanten, importeurs en detaillisten van gehoorapparraten, moet van de rechter een onder 200.000 slechthorenden verspreide circulaire intrekken omdat die onjuist, onvolle dig en misleidend is. De vereniging heeft ten onrechte gesuggereerd dat verzekerden van de fondsen verou derde apparatuur in bruikleen krij gen en in hun rechten worden beknot. De FIDA moet de zaak binnen drie we ken rechtzetten en zich voortaan van dit soort uitlatingen onthouden. Dat bepaalde mr. A van den Ende, fun gerend president van de Utrechtse rechtbank, donderdag in een kort ge ding dat de VNZ, de overkoepelde or ganisatie van ziekenfondsen, had aan gespannen. De FIDA begon de brievenactie naar aanleiding van het plan van het Zie kenfonds Rotterdam (ZR) hoortoestel len in bruikleen te gaan verstrekken. Volgens de fondsen zijn gehoorappara ten vaak te duur en zijn slechthoren den met bruikleencontracten veel voordeliger uit dan wanneer ze via de audicien nieuwe apparaten betrek ken. DEN HAAG (GPD) - Veel studenten komen in financiële problemen door nalatigheid van universiteiten en ho gescholen. Het merendeel van deze in stellingen heeft de aanvragen voor ge spreide betalingen nog niet afgehan deld en heeft evenmin een regeling ge troffen met een van de banken voor een aanvullende studielening. Een administrateur merkte op dat te gelijk met de studenten ook de admi nistratieve afdelingen van de universi teiten met vakantie zijn gegaan. „Na terugkomst blijkt dat op het financiële vlak voor de studenten niets is gere geld. Zelf heb ik hier nog stapels onaf gewerkte formulieren voor gespreide betalingen liggen. Bovendien verga dert het bestuur van onze hogeschool pas de komende weken over de studie leningen". Kern van het probleem is dat, volgens de afspraken tussen de banken en mi nister Deetman van onderwijs, de aan vragen voor een studieleningen via de onderwijsinstellingen moeten lopen. Nu die verzuimd hebben de lopende aanvragen in de zomervakantie te ver werken, dreigen een groot aantal stu denten zonder geld het collegejaar te moeten beginnen. Maar ook de grote bankkantoren en hoofdpostkantoren blijken niet op de hoogte van het feit dat de lening moet worden aangevraagd via het oplei dingsinstituut. Over het gehele land verspreid zijn de afgelopen weken studenten van het kastje naar de muur gestuurd om een aanvraag voor een studielening in te dienen. Banken en postkantoren ver wijzen naar de onderwijsinstelling. De administraties van de universiteiten en hogescholen die nog niets hebben geregeld worden overvallen door wan hopige studenten en kunnen alleen 'we weten het niet' verkopen, aange zien nog niets is geregeld. Wie universiteits- en HBO-administra- ties daarop attendeert krijgt van een enkele administrateur gelijk. „Het is gewoon te gek, dat er tijdens de vakan ties niemand van de administraties achterblijft om de lopende zaken te re gelen", zegt een van de hogeschool-ad ministrateurs. Hij erkent dat de studenten de dupe kunnen worden van deze nalatigheid, althans voor wat betreft de eerste maanden van hun studie. „De direc ties van de opleidingen zullen er in het vervolg voor moeten zorgen dat tij dens de vakantieperioden iemand van de administratie achterblijft om te voorkomen dat dergelijke situaties zich voordoen". Een enkele administrateur wordt kwaad en legt de schuld bij minister Deetman. „Hij had maar moeten voor komen dat in de vakantieperiode de harmonisatiewet door de rechter van tafel werd geveegd. „Dat is dan een collega die er echt niets van begrijpt", is de reactie van een andere admini strateur. UTRECHT (GPD) - De Utrechtse poli tie heeft dinsdag in zijn woning in Overvecht de 33-jarige A.H. aange houden, die ervan wordt verdacht de afgelopen twee jaar op grote schaal brand te hebben gesticht. De schade die de pyromaan had aangericht wordt geschat op vijf miljoen gulden. De man heeft in de afgelopen tijd ruim dertig caravans en tien scholen aange stoken. Dit heeft de politie in Utrecht donderdag meegedeeld. Oplettendheid van de Utrechtse re chercheur R. Schuitema leidde tot de ontknoping. Tijdens zijn vakantie las hij in de krant dat in Deventer tijdens Advertentie Vertelde aan de aannemer dat het in Vlissingen van tijd tot tijd kan regenen. En dat dan dakgoten heel handig waren om dat overtollige nat te verwerken. Ga maar eens naar Van der Schoot Tilburg, zie deze, en neem eens zo'n partij Ubbink dak goten mee. Makkelijk als het gaat regenen. Toch handig, zo n vooruitziende ^blik. MERCURIUSWEG 20, VLISSINGEN (IND. TERREIN BASKENSBURG), TELEFOON: 01184-10692. Geen verkoop aan partikulieren Tilburg. Geldrop, 's Hertogenbosch. Niimegen, Roosendaal. Vlissingen. een weekeinde in woonwijken gepar keerde caravans waren aangestoken. Een collega vertelde dat daar jaren ge leden een pyromaan actief was ge weest en dat deze vermoedelijk naar Utrecht was verhuisd. De vingeraf drukken van deze man kwamen over een met die gevonden waren bij een brandstichting in een Utrechtse flat. H. had eind juli in Deventer op dezelf de manier als in Utrecht caravans met een aansteker in brand gestoken. Hier bij werden twee kinderen op het nip pertje gered. Brandstichting was voor de man een vorm van afreageren. Alles wat mak kelijk brandde was zijn doelwit. De kurkdroge caravans brandden binnen enkele minuten als fakkels. In tegen stelling tot wat bij pyromanen gebrui kelijk is bleef hij nooit kijken, waar door hij onbekend bleef. SCHIPHOL (ANP) - De voorzitter van de raad van bestuur van de NV Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker, F. Swarttouw, heeft zijn functie tijdelijk neergelegd. Dit is gebeurd op dringend advies van zijn cardioloog. De raad van commissarissen heeft be sloten dat de voorzitter van de raad van bestuur tijdelijk wordt waargeno men door dr. R. J. Van Duinen. Het der de lid van de raad van bestuur, E. J. Ne- derkoorn, neemt voorlopig de com merciële taken van Swarttouw over. De woordvoerder van Fokker bena drukte dat de maatregel een tijdelijk karakter heeft. De Fokker-topman heeft al geruime tijd last van hartklachten en al herhaalde malen het advies van zijn artsen gekregen het rustiger aan te doen. Swarttouw zal wel voor dringende zaken voor de on derneming beschikbaar blijven, aldus de woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5