Ovet kan stofoverlast verder terugdringen Raad Oostburg vindt gulden te weinig voor verkoop grond Diefstal 50 mille uit kluis kapiteinshut mogelijk werk bende Smitschorre wordt grootste bos Zeeuwsch-Vlaanderen Koninkrijkjes van kunst veroveren Neeltje Jans Stichting Gemeenschapswerk moet bestaansrecht waarmaken EINDRAPPORT STUDIE Boete voor stelen van glasplaten als uitzendkracht VOOR AANLEG CAMPING OOK BEMANNING VERDACHT BEN W AXEL WILLEN AANLEG PARKEERTERREIN Verzameling Parasieten Verovering Goede sier Geld HULSTER WETHOUDER P. P. V. WEEMAES: Brand in motorjacht wellicht veroorzaakt door kortsluiting Uitwisseling fruittelers Zeeland en Polen Axelse molen op monumentenlijst VOOR TERRASSCHERM VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 TERNEUZEN Het Terneuzens overslagbedrijf Ovet heeft begin dit jaar opnieuw 'belangrijke' maatrege len genomen om stofoverlast te voor komen. Toch kan bij het lossen van zeeschepen en het beladen van bin nenschepen nog wel eens wat mis gaan. met name als het om vrij droge 'stuifgevoelige' stoffen gaat. Ook bij harde wind kunnen zich problemen voordoen. Het bedrijf zou er goed aan doen daar 'bijzondere aandacht' aan te besteden. Ook zou bekeken moeten worden in hoeverre de genomen maatregelen 'bewaakt' en nog verder verbeterd kunnen worden. Dit blijkt uit de vervolgstudie van het ingenieursbureau ESTS B.V. te IJmui- den naar de mogelijke oorzaken van stofoverlast in de omgeving van het bedrijf. Het onderzoek werd verricht in OOSTBURG Het merendeel van de gemeenteraad van Oostburg wil niet dat het stukje gemeentegrond in Hoofdplaat voor een gulden wordt verkocht. Dat werd donderdagavond duidelijk tijdens de gemeenteraads vergadering. Zoals gemeld wil de heer A. Cornelis een camping op het stuk, dat driekwart hectare groot is, beginnen. Bij de ingekomen stukken zat een brief van de heer J. Janse uit Hoofdplaat, die bezwaar maakte te gen de lage verkoopprijs, omdat hij zelf een veel hogere prijs heeft moeten betalen voor grond. J. Quist (cda) merkte op dat de voor zieningen. die moeten worden getrof fen om een camping te beginnen, de gemeente ook geld gaan kosten. ..We moeten dat niet voor een gulden ver kopen, maar er een goed bedrag voor vragen, enkele duizenden guldens zo stelde hij voor. I. de Hullu (d en t) was nogal verbaasd over de opmerking van wethouder J. Thomaes. ..Die heeft ge zegd. dat hij het stukje grond aan de straatstenen niet kwijt kan. Maar voor landbouwdoeleinden heeft dat vol gens mij een bepaalde waarde". Ook C. van de Ree (pvda) was het niet eens met de prijs. Wethouder Thomaes ver telde na afloop van de vergadering dat het college toch vasthoudt aan het be drag. De gemeente Oostburg is vooralsnog niet van zins om toe te treden tot het platform gemeentelijk vredesbeleid. J. Wielakker (pvda) vond dat het college het verzoek moest heroverwegen om toch toe te treden. Het CDA-raadslid L. Cuelenaere was het niet met hem eens. „Alleen administratieve romps lomp waar niet veel uit zal komen", zo meende zij. Wethouder J. de Vries deel de mee dat er binnen korte tijd een no titie komt met daarin alle problema tiek ten aanzien van Zuid-Afrika en de algemene zaken over de vredesproble- matiek. Wielakker vond dan dat het ingekomen stuk over het toetreden tot het platform niet voor kennisgeving kon worden aangenomen, maar moest worden teruggenomen. B en w hadden echter al besloten om niet toe te tre den. De PvdA en D en T bleven tegen het besluit van het college. opdracht van het havenschap Terneu- zen. Het provinciebestuur, het ge meentebestuur en het bedrijf zelf ver leenden hun medewerking. Tijdens de onderzoeksperiode bleek dat het gehalte aan fijn zwevend stof in de lucht boven Terneuzen niet aan toonbaar door Ovet beïnvloed werd. In de directe omgeving van het bedrijf waren wel klachten over grof stof. Voornaamste bron daarvan, aldus het rapport, was het storten en zeven van petroleumcokes. Vooruitlopend op de resultaten van het onderzoek begon Ovet eind janua ri van dit jaar al een gesloten ruimte te gebruiken voor het nazeven van produkten en het beladen van vracht auto's. Het bedrijf investeerde de af gelopen jaren bijna 3 miljoen gulden in maatregelen die stofhinder moeten voorkomen. De gemeente Terneuzen kan zich in hoofdlijnen verenigen met de conclu sies en aanbevelingen die de studie heeft opgeleverd. Het is de bedoeling dat alle betrokkenen nu bij elkaar ko men om tot uitvoering van de aanbe velingen te komen. Daarna wil men een delegatie van de bewoners van de wijk Oudevaart inlichten. Ook de om liggende bedrijven zullen nader wor den geïnformeerd. De kwestie komt maandagochtend 29 augustus in Vlis- singen ter sprake tijdens de openbare vergadering van de Raad van Bestuur van het havenschap. SLUISKIL - De rijkspolitie te water van Terneuzen onderzoekt nog steeds de diefstal ter waarde van 50.000 gul den uit de kluis aan boord van de Griekse bulkcarrier Western Trias. In de nacht van maandag op dinsdag werd uit de kluis in de kapiteinshut voor 20.000 gulden aan Amerikaanse dollars en verder Nederlandse gul dens en Griekse drachmen gestolen. De kapitein van het 23.009 BRT me tende schip lag op hetmoment van de diefstal in de hut ernaast te slapen. Het schip was afgemeerd aan de Oost kade in Sluiskil. Het onderzoek van de rijkspolitie richt zich op twee soorten verdachten. Of het waren leden van een criminele or ganisatie die zich op diefstallen aan boord van schepen heeft toegelegd of het waren opvarenden zelf. De kapi tein verklaarde tegenover de rijkspoli tie het laatste te vermoeden. De kluis was namelijk opengemaakt met een sleutel en de loper van de eerste stuur man was gestolen. Het schip is nu op weg naar Rotterdam en de politie wil daar haar onderzoek onder de opva renden voortzetten. Een andere moge lijkheid is dat de diefstal het werk is van de bende die ook wel wordt aange duid met Black Label. Deze bende werkt in vele havens en het vermoeden bestaat dat leden ervan nu ook in de Gentse haven opereren. Een aanwijzing daarvoor is de poging tot diefstal op het Duitse vrachtschip Timbus in dezelfde nacht. Dat schip lag afgemeerd aan de kade voor Aug. de Meyer in Terneuzen. De beide die ven w.erden echter betrapt toen ze de kapiteinshut binnendrongen en sloe gen daarna op de vlucht. Hun werkwij ze komt overeen met die van Black La bel. Voorzover bekend is er op de Tim bus niets gestolen. AXEL B en w van Axel willen het voormalige café Drieschouwen aan de Kinderdijk aankopen. Maar niet om zelf een horeca-gelegenheid te gaan exploiteren. Het vervallen dranklokaal moet wijken voor een parkeerplaats. Mensen die een fikse wandeling willen maken in het groot ste bos van Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen daar in de toekomst hun auto kwijt als het aan het college ligt. Smitschorre is nog relatief onbekend als wandelgebied. Het motorcross-, het zweefvlieg- en het golfterrein we ten de mensen wel te vinden. Dat tus sen en om deze sportvelden echter het grootste bos van Zeeuwsch-Vlaande ren is aangeplant, is minder bekend. Drie jaar terug heeft Staatsbosbeheer 120 hectare bomen en struiken inge plant. Langzamerhand moet deze aan plant uitgroeien tot een 'echt' bos. Dat het nu nog niet als zodanig wordt beschouwd, blijkt wel uit de folders van de plaatselijke VW. De Axelse VW en middenstandersvereniging zijn er normaal altijd als de kippen bij om hun gemeente op allerlei gebied aan te prijzen. Maar het recreatiege bied wordt nauwelijks als lustoord voor wandelaars en fietsers aangepre zen. Opzichter René Steijn van Staats bosbeheer vindt dat niet zo gek, omdat het bos nog moet groeien. Vooraan bij het golfterrein reiken veel bomen niet hoger dan één tot anderhalve meter. „Mensen zien het daarom ook nog niet zo snel als bosgebied. Een echt bos is het pas over een jaar of dertig. Maar over tien jaar zal het er ook al heel an ders uitzien". Smitschorre is voor een groot gedeelte opgebouwd uit slib dat in de jaren zes tig uit het kanaal Gent-Terneuzen werd gebaggerd. Naast het motorcros sterrein heeft een boer er lange tijd ge bruik gemaakt van weidegrond. In de jaren zeventig bleek dat het gebied minder geschikt was voor woning bouw. De samenstelling van de grond dreef de kosten voor bouwrijp maken tot onacceptabele hoogte op. De grond werd daarna verkocht aan Staatsbos beheer. Het regeringsbeleid was des tijds gericht op behoud en uitbreiding van het bosareaal. Omdat in Zeeland nog minder bos was te vinden dan in de rest van Nederland, was uitbreiding zeer welkom. niet alleen snelle groeiers als populie ren en berken aangeplant, maar ook veel soorten die voor houtproduktie minder aantrekkelijk zijn. Tijdens een rondwandeling wijst Steijn aan wat er allemaal te zien is aan bomen en struiken. Eiken, essen, elzen, kastanjes, kren ten- en notenbomen staan in percelen bij elkaar. Af en toe hebben beuken en wilgen zich al weer als parasieten tus sen hen in gewurmd. „Nu staan ze nog niet in de weg. Maar over een jaar of twee beginnen we met het uitdunnen van sommige gebieden. De elzen aan de zuidkant van het zweefvliegveld zullen er dan bijvoorbeeld voor een groot deel uit moeten om de notenbo men de kans te geven zich te ontwikke len", verklaart Steijn. De opzichter is zeer tevreden over de groei van het bos. Op de afgelopen nat te zomers mag door de recreanten niet met evenveel plezier worden terugge keken, het bos voer er wel bij. „We gaan normaal uit van een tien procent uitval. Bij een geheel nieuwe aanplant over zo'n groot gebied kan van sommi ge soorten nog wel eens wat meer niet in één keer aanslaan. Maar slechts twee procent is niet opgekomen". Aan de zuidkant van het recreatieter rein begint men hier en daar door de bomen al bos te zien. Aan beide kan ten van het fietspad zijn ook singels van struiken aangelegd. „Aan de ene kant van het pad staan ondoordring bare doornstruiken waar vooral klei ne zangvogels nestelen. En aan de an dere kant staat van alles door elkaar. Veldesdoorn, vogelkers, sleedoorn en Gelderse roos. Een bonte verzame ling. Een genot om naar te kijken. Hoewel een boer er ongetwijfeld an ders over zal denken", zegt Steijn wij zend op een hoeveelheid spontaan op gekomen onkruid. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut was eerst niet zo gelukkig met de aanplant van het bos. Weidevo gels als kievit, grutto en scholekster werden van hun broedplaats beroofd. Maar intussen hebben zich weer aller lei nieuwe vogels in het gebied geves tigd. In de loop der jaren zullen er nog heel wat meer vogels zich thuis gaan voelen in Smitschorre. Woordvoerder Peter Maas van de Steltkluut beaamt dat het voor veel dieren 'een leuk gebied' is of kan wor den. „Het recreatieterrein ontwikkelt zich inderdaad tot een interessant ge bied voor een grote verscheidenheid aan vogels. Wij vonden het destijds jammer dat het uitgestrekte weide landschap verdween. Weliswaar zijn er nog weidevelden voldoende aan de Axelse vlakte en ten westen van Zuid- dorpe. Maar die terreinen worden veel intensiever voor de landbouw ge bruikt en daardoor worden veel vogels verjaagd". Het bos moet voor recreanten uit de regio een aangenaam oord worden. Houtproduktie komt pas op de twee de plaats. Daarom werden in het bos - Peter van Beveren en Thérèse Legierse op Neeltje Jans: „Een vlag plantje neer als je een gebied hebt veroverd". NEELTJE JANS Een goede raad wil de ober van het restaurant bij de Delta-expo op Neeltje Jans wel geven. „Zet die palen goed vast in een stevig blok beton". Vlaggen vertonen zich pas in volle glorie wanneer ze stevig wapperen in een strakke wind. Maar een lucht stroom die -zoals op het voormalige werkeiland halverwege de Ooster- schelde-stormvloedkering wel eens kan gebeuren- te heftig aan het dun doek trekt, veroorzaakt een ont luisterend stilleven. Dat zou wat sneu zijn voor de minis ter van Verkeer en Waterstaat, wan neer ze dinsdag per helicopter op Neeltje Jans arriveert om daar met enig ceremoniëel de opening te ver richten van het internationaal vlag- genproject 'Gran Pavese', ofwel -zo- als Rijkswaterstaat meegevoel voor promotie heeft geproclameerd- 'het grootste grafiekproject in de ge schiedenis van de beeldende kunst'. Vijftig masten worden dezer dagen op de dijk rondom de binnenhaven, vlakbij de verdronken reservepijler op Neeltje Jans geplaatst. Daaraan wapperen vanaf komende dinsdag twee weken lang vlaggen, vervaar digd door evenzovele beeldend kun stenaars uit alle windstreken van deze wereld. Daaronder geen gerin ge namen. Robert Longo, Keith Ha ring, John Armleder en Barbara Bloom bijvoorbeeld. De meeste deelnemers zijn afkomstig uit het 'bekende internationale museale circuit'. Er zit een tiental bijdragen van Nederlandse kunstenaars bij, waaronder die van de Middelburgse artiest Marinus Boezem. En ook een aantal 'jongeren' mag zich meten met deze bonte verzameling van creatief talent. De vlaggen-tentoonstelling, zo is de bedoeling, gaat drie jaar lang rond de wereld reizen, te beginnen met een eerste presentatie op Neeltje Jans. Frankfurt en Antwerpen zijn de volgende etappe-plaatsen die worden aangedaan. En er zijn, zo wordt verzekerd, inmiddels bespre kingen gaande met geïnteresseer den in New York, Japan en andere metropolen. Het idee is afkomstig van twee 'onaf hankelijke organisators van beel dende kunst-tentoonstellingen': Pe ter van Beveren en Thérèse Legier se. De eerste, Zeeuw van geboorte, heeft ooit plannen gehad om zijn 'Kunst Informatie Centrum' -een verzameling gegevens over meer dan 10.000 kunstenaars- voor het publiek te ontsluiten in een kunst centrum dat gerealiseerd had moe ten worden in de Provinciale Biblio theek te Middelburg. Dat was ruim tien jaar geleden. Het toenmalige ministerie van CRM was al akkoord, maar de Zeeuwse bestuurders treu zelden te lang. De vogel vloog weg toen het Provinciaal Kunstcentrum Noord-Brabant hem een baan aan bood. Later deed Van Beveren enige tijd van zich spreken als galeriehou der te Rotterdam. Daar groeit zijn privé-verzameling informatie nog steeds aan, al is van enige toeganke lijkheid nauwelijks sprake. Van Be veren: „Ik kan er zelf niet eens meer goéd bij". Samen met Thérèse Legierse -onder meer als kunstadviseur verbonden aan de gemeente Breda- vatte hij tweeënhalf jaar geleden het plan op grafisch werk in de open lucht ten toon te stellen. Legierse: „Bij een openlucht-tentoonstelling denk je al gauw aan beelden in stad of park waarlangs een route wordt uitge stippeld. Schilderijen en andere twee-dimensionale kunstuitingen zijn er te kwetsbaar voor. Zo kwa men we uiteindelijk bij de vlag uit. Vlaggenfabrieken werken veelal met een zeefdrukprocédé. Kunste naars doen dat ook. Een vlag plant je neer als je een gebied hebt ver overd. Zo bekeken beginnen kun stenaars nu aan de verovering van de aardbol". De vijftig koninkrijkjes in de wereld van de beeldende kunst, die vanaf dinsdag tijdelijk op Neeltje Jans van hun bestaan doen blijken, laten straks keurig op een rijtje een kleur rijke mengeling van leefwerelden zien: er zijn pure schilderstukken bij, maar ook politieke proclama ties; conceptuele benaderingswij zen en pop-art; een enkeling heeft een knoop in zijn of haar banier ge legd -zo zal de vlag van Zuid-Afrika in zichzelf verstrikt naar beneden hangen-, een ander heeft een varia tie op een gatenkaas bedacht. De foto's die Van Beveren op tafel legt. laten netzogoed traditionele benaderingen van het verschijnsel vlag zien als 'nieuwe invalhoeken met soms verrassende resultaten'. Kunstenares Barbara Bloom, on langs nog bekroond tijdens de Biën nale van Venetië, tooit Neeltje Jans met een ziekelijke vorm van eigen liefde. Zij laat 'de heerschappij van het narcisme' over het voormalige werkeiland waaien. Het project was oorspronkelijk be doeld als blikvanger voor de mani festatie Rotterdam '88. Maar dat is er niet van gekomen. De gedachten zijn ook nog even uitgegaan naar de Moerdijkbrug als pleisterplaats. Maar dat zou het verkeer in gevaar hebben gebracht. Legierse: „Die brug telt precies 50 masten. Dus als ons gevraagd werd naar de schaal van het project dan hadden we met een een antwoord klaar: de lengte van de Moerdijkbrug, compleet met op- en afritten". Of Rijkswaterstaat zich door dat beeld heeft laten over tuigen is niet bekend. De kennis daarover berust bij het Haags pu blic relations-adviesbureau Winkel man Van Hessen dat een goede klant aan Rijkswaterstaat heeft. Dit bureau is niet alleen bij de presenta tie en uitvoering van het project be trokken, maar heeft ook de voorfi nanciering geregeld. Amsterdam hebben acht maanden lang aan de produktie gewerkt: van elke vlag 15 exemplaren, waarvan er 10 te koop zijn. Dat gebeurde on der supervisie van zeefdrukker Ze- ger Reijers uit het Noordhollandse Bergen. Die fabrieken -en ook de kunstenaars- moeten worden be taald. Het duo Van Beveren en Le gierse schat dat met het hele pro ject zo'n één miljoen gulden risico dragend kapitaal gemoeid is. Bij Winkelman Van Hessen spreekt men minder vrijmoedig over geldbedragen. „Wij hebben", is daar het enige commentaar, „ervoor gezorgd dat de fondsen beschikbaar zijn". De afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat spreekt -wat de presentatie op Neeltje Jans betreft- over een 'transactie met gesloten beurzen'. „Er is bij ons geen budget voor, een kwestie van hand en spandiensten". Welke bedragen elders voor het 'in huren' van de expositie op tafel wor den gelegd blijft duister. Dat wordt, blijkt uit de reactie van Winkelman Van Hessen, van geval tot geval be keken. De prijs die kopers voor één dundoek op tafel moeten leggen, hangt af van de naam van de kunste naar die het heeft ontworpen. Het p.r.-bureau wil wel kwijt dat ge dacht moet worden aan gemiddeld zo'n zesduizend gulden per vlag. De initiatiefnemers Van Beveren en Legierse liggen niet wakker van al die bedragen. „Onze functie is het bewaken van de kwaliteit. Voor ons zit er verder niets anders aan vast dan dat dit een mooie binnenkomer is voor volgende projecten. 'Gran Pavese' is de naam van een feest met gepavoiseerde vlaggen op de gon dels in Venetië. Dat is de vlag die de lading dekt van wat we willen gaan doen". Hoe komt het duo in korte tijd aan 50 gerenommeerde kunste naars die mee willen doen? Legierse: „We hebben ze gewoon opgebeld of geschreven. Je nodigt natuurlijk al leen maar kunstenaars uit waarvan je verwacht dat ze zich met het pro ject kunnen identificeren. Dus bijna iedereen was meteen bereid om mee te doen". Er zijn grote hoeveelheden geld met het project gemoeid. Twee vlaggenfabrieken te Dokkum en Over belangstelling voor de ten toonstelling op Neeltje Jans heeft het duo tot dusver geen klagen. In stituten als de KLM en de Zeeuwse VW staan al in de rij om straks goe de sier te maken met de beelden van het project. En Tros-Actua brengt de vlaggenparade dinsdagavond op de buis. „Het heeft toch wel wat", stelt Legierse met enige tevreden heid vast, uitgeefster te zijn van de grootste grafiekmap die ooit ge maakt is. In feite geven we een hele grote grafiekmap uit die geredu ceerd kan worden tot de inhoud van twee koffertjes. En als we daar straks in New York mee uit het vliegveld stappen dan komt daar weer een tentoonstelling uit die toch een behoorlijke uitstraling heeft". Henk Postma Smitschorre bij Axel moet het grootste bos van Zeeuwsch-Vlaanderen worden. HULST De reorganisatie van het opbouwwerk in de gemeente Hulst biedt geen enkele garantie voor de toekomst van de Stichting Gemeen schapswerk. Zelfs als de stichting in de nieuwe opzet blijkt te voorzien in een behoefte van de Hulster gemeen schap, is het voortbestaan allerminst zeker. In het gemeentebestuur wordt ernstig rekening gehouden met een volledige opheffing van de Stichting Gemeenschapswerk binnen enkele ja ren. Wethouder P. P. V. Weemaes van wel zijnszaken beschouwt de stichting al lerminst als een ivoren toren, die hoe dan ook overeind moet blijven. De nieuwe taakstelling van het Gemeen schapswerk betekent niet als vanzelf het einde van alle bezuinigingen. De wethouder geeft de 'doe-instelling' voorlopig een half jaar de tijd zich te ontwikkelen. Daarna wordt de stich ting op het matje geroepen en volgt een tussentijdse evaluatie. „Het is de vraag of het gemeenschaps werk op langere termijn nodig blijft voor de begeleiding van activiteiten. We moeten nog bezien of daarvoor een aparte stichting moet worden gehand haafd. Het is een erg dure voorziening in verhouding tot de inhoud van het werk. Het gemeenschapswerk zal zich nog waar moeten maken". Naar verwachting kan de Stichting Gemeenschapswerk met ingang van september beginnen in de veranderde opzet. Door het ontslag van directeur C. van Leuven wordt het personeel van de stichting teruggebracht tot twee medewerkers. De functie van opbouw werker wordt opgeheven en vervangen door die van activiteitenbegeleider. Volgens wethouder Weemaes is de zin van het gemeenschapswerk nog niet verloren, althans niet op korte termijn. „Het gemeenschapswerk kan de jeugdzorg van de gemeente overne men. Ook de opzet van dorpsraden be hoort tot de taken. Het overleg tussen de gemeenschapscentra kan gewoon worden voortgezet. Met het oog op de totstandkoming van het Medisch en Sociaal Centrum kan de stichting de samenwerking tussen de zorginstellin gen bevorderen. Voor de verenigingen is het van belang, dat hun bestuur van goede kwaliteit is. Het gemeenschaps werk kan zich daarvoor inzetten, bij voorbeeld door het organiseren van cursussen". Het gemeenschapswerk heeft in zijn huidige vorm geen enkele overlevings kans, vindt Weemaes. Of het tij door de reorganisatie nog kan worden ge keerd, moet de toekomst uitwijzen. „Op dit moment wordt veel te afstan delijk gewerkt. Daardoor kan de be volking de deur van het gemeen schapswerk niet vinden. Zolang niet aan die voorwaarde is voldaan, zal de stichting geen vaste bodem vinden in de Hulster gemeenschap. Het opbouw werk is overbodig geworden. Het ge meenschapswerk zal zelf initiatieven moeten nemen voor activiteiten in de gemeente. Maar wie die activiteiten moet uitvoeren, wordt straks de grote vraag". VEERE De brand, die dinsdag avond in een motorjacht bij de K. en S. Polyboats Jachtwerf in Veere ont stond, is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting bij laswerkzaamhe- den. De boot lag voor reparatie bij de werf toen omstreeks 20.00 uur brand uitbrak. Een toeschouwer, die meehielp met bluspogingen en met ademhalings moeilijkheden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, kon na onder zoek naar huis terug. De brand werd door de korpsen Veere en Serooskerke bestreden met twee hoge drukstralen. Een in de kajuit staande gasfles kon tijdig worden verwijderd. Het gehele interieur van de boot, die eigendom is van een verhuurbedrijf, brandde uit. De schade loopt in de dui zenden guldens. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) gaat een uitwis seling aan met de Poolse unie van tuinbouwcoöperaties Centrala Spöldzielni Ogrodniczych. Het is de bedoeling dat fruittelers, stagiaires en deskundigen over en weer bezoe ken brengen. De uitwisseling is in eer ste aanleg voor twee jaar aangegaan. Volgens de afspraken die zijn ge maakt, zal een groep van dertig a veer tig Poolse fruittelers volgend jaar een werkbezoek brengen aan Zuidwest- Nederland. In 1990 reist een groep ZLM-leden naar Polen. Tussen Zeeuwse en Poolse fruittelers bestonden al individuele contacten, die onder meer via het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp tot stand zijn gekomen. Door de nu ge sloten uitwisselingsovereenkomst kan een en ander verder worden uitge bouwd. AXEL - De ministerie van WVC wil de Axelse molen, waarvan alleen nog maar de romp overeind staat, op de monumentenlijst plaatsen. Aanlei ding daarvoor is het initiatief van de stichting De Axelse Molen om op den duur de molen, aan de Molenstraat, in oude luister te herstellen. De gemeen teraad van Axel vergadert donderdag 25 augustus (19.00 uur) over dit voor nemen. Ook bespreekt de raad dan het meerjarenprogramma voor de restau ratie van monumenten in deze ge meente. Om de molen te kunnen restaureren is I onder meer geld nodig van de RRM, de Rijkssubsidieregeling Restauratie Monumenten. Een gebouw komt al leen maar in aanmerking voor een sub-1 sidie indien het op de monumenten lijst staat. Het meerjarenprogramma van restau raties in Axel loopt van 1989 tot en met I 1993. Tot 1991 zijn de reserveringen voor opknapbeurten, zoals ook die ten behoeve van de RK-kerk te Zuiddor- pe, al bepaald. B en w willen in 1990 voor de molen 11.000 gulden reserve-1 ren en het jaar daarop 22.000 gulden als aanvulling op het verwachte subsi diebedrag, namelijk 80 procent van de kosten. Op de agenda van de gemeenteraad I staat tevens een opnkapbeurt van de Kinderdijk, de sloop van een voorma lig cafépand aan de Kinderdijk en het I nieuwboouwplan tussen de Burcht laan en het Hofplein. Daar worden! twintig bejaardenwoningen neergezet. De nieuwe straat tussen het Hofplein I en de Burchtlaan wordt, indien de ge-1 meenteraad ermee instemt, 'Burcht hof gedoopt. MIDDELBURG De 39-jarige W. P. TI uit Terneuzen kreeg donderdag op del zitting van de politierechter in Midi delburg twee weken voorwaardelijke! gevangenisstraf en 750 gulden boetel opgelegd wegens verduistering. Hijl had als uitzendkracht bij de glasfal briek in Sas van Gent zeven glasplal ten weggenomen met een totale waar de van 5200 gulden. Hij wilde de platen gebruiken om eer.I scherm rond zijn terras te bouwen. Eer.I andere werknemer was hem behulp zaam bij het opladen van de platen erl de aflevering bij hem thuis. T. ver! klaarde dat het om mislukte exempla I ren ging die anders toch in een contai I ner terechtgekomen zouden zijn om z;| opnieuw te smelten. Hij zou ze teger.1 betaling van dertig gulden aan eerl personeelslid van de glasfabriek heb! ben mogen meenemen. Deze ontkende| dat. Het vonnis was conform de eis. De 48-jarige M. E. V. uit Hulst werd tot| een week voorwaardelijk en duizend gulden boete veroordeeld omdat M als gevolg van het verkeerd invuller van haar inkomstenbriefjes in de pe| riode juli 1986 tot en met februari 198' ten onrechte bijna 17.000 guldei werkloosheidsuitkering ontving. Zij werkte dagelijks in een familiebedrijf in Sint-Niklaas (B) zonder dat op l' geven. Haar advocaat mr A. H. Rijkse voerdi aan dat zij echter geen cent salaris al) 'zaakvoerster' van het noodlijdend! bedrijfje had ontvangen. Zij zou hel meer om de sociale contacten hebbel gedaan, daar haar man als zeeman lan ge periodes afwezig is en zij in haai woonplaats weinig aanspraak heeft De gemeente vordert het volledige W drag terug en heeft met dat doel eet beslag van 22.000 gulden op de wonini van het echtpaar gelegd. Officier vat justitie mr C. M. P. Nijmeijer had vief weken voorwaardelijk en 2000 guide: geëist. Politierechter mr G. H. Nome achtte de fraude bewezen, maar von niste na het betoog van de raadsntf aanzienlijk gematigder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 36