Belgische uitgeefster kandidaat kunstadviseur gemeente Middelburg Sassenaar wil nieuwe speurtocht naar geroofd Gents altaarpaneel Bibliotheek in Goes houdt workshop korte verhalen schrijven Steunpunten in beide binnensteden PZC organiseert reeks symposia rond ingebruikname nieuwbouw PZC/ provincie VLISSINGER VOOR RECHTER MET INSCHAKELING VAN HELDERZIENDE Dader PRIMEUR VOOR ZEELAND COMPLEX AAN RAND VLISSINGEN Bedrijfsklaar Uitstraling SERVICE-VERLENING BLIJFT Themays 19 lkiatKijp<* steunpunt VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 Twee weken celstraf voor veldslag in café MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de Vlissinger P. A. van den E. (35) acht weken gevangenisstraf waarvan zes weken voorwaardelijk opgelegd voor zijn aandeel in een vechtpartij in een café in zijn woonplaats. De 41-jarige H. L. uit Rotterdam werd voor datzelfde feit bij verstek tot vier weken waarvan twee weken voorwaardelijk veroor deeld. Op de avond van zondag 18 mei twee jaar geleden was het al rond etenstijds onrustig in het café Boris aan de Wal- straat, zodat de vrouw van de eige naar, die toen in de zaak stond, haar man belde om ook te komen. Toen de- MIDDELBURG - Irmelin Lebeer, uit geefster, journaliste en kunstkenner uit Brussel, is door de raadscommis sie culturele zaken unaniem voorge dragen als nieuwe externe kunstadvi seur van Middelburg. Wanneer b en w hiermee ook akkoord gaan, zal zij zich samen met de Eindhovense kunste naar Paul Panhuys de komende tijd bezig gaan houden met het aankopen- en opdrachtenbeleid van de gemeente Middelburg. Het is de bedoeling dat de tweekoppi ge adviescommissie daar eind dit jaar concreet één en ander van op papier heeft. Een adhoc-commissie, die be staat uit de Middelburgse kunste naars Jeltje Ratsma en Nico van den Boezem, ordent tegelijkertijd de Mid delburgse BKR-collectie. Ook die se lectie zou eind dit jaar afgerond moe ten zijn. Irmelin Lebeer, die van huis uit juriste is, maar een naam heeft opgebouwd als schrijfster en uitgeefster van boe ken over hedendaagse kunst, is voor gedragen als opvolgster van de Ant werpse kunstenaar Bernd Lohaus. Hij werd vorig jaar tot extern adviseur be noemt, maar hij heeft zich terugge trokken. Zijn eigen drukke werkzaam heden speelden daarbij een grote rol, maar ook het uitblijven van een con creet beleid zinde hem niet. Middelburg heeft maanden gewacht met het verder uitwerken van één en ander, omdat de provinciale kunstno ta op zich liet wachten en de Zeeuwse hoofdstad zijn beleid op dat van de provincie wilde afstemmen. Die nota is inmiddels gereed, zodat Middelburg verder kan gaan met het uitwerken van de eigen kunstnota, waar het aan kopen- en opdrachtenbeleid een on derdeel van is. ze samen met zijn zwager, die mede-ei genaar van de zaak is, arriveerde, was het café erg vol. Al snel na aankomst werden beide mannen het mikpunt van geweld. Een aantal bezoekers ramde op hen in waarbij bierflessen, zware glazen asbakken en barkrukken als wapens werden gebruikt. Toen de cafébaas al bewusteloos op de grond lag, sloeg de Rotterdammemr M. de G. (31) nog met een kruk op hem in. De man was acht weken uitgeschakeld met breuken in beide oogkassen en een gebroken neus. Zijn zwager hield alleen oppervlakkige verwondingen aan de kloppartij over. Van den E. ontkende aan het vechten deelgenomen te hebben. Er zouden uitsluitend Rotterdammers bij be trokken zijn geweest, terwijl hij buiten stond. Volgens hem was de ruzie be gonnen doordat één van de Rotter damse bezoekers een blowtje rookte. Getuigenverklaringen lieten op dit punt echter niets aan duidelijkheid te wensen over. Volgens de officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer bleek daaruit juist dat Van den E. en De G. het felst tekeer waren gegaan. Deze laatste moet voor zijn rol in het geheel nog terecht staan. In Van den E.'s zaak eiste de officier vier weken waarvan de helft voorwaardelijk. Politierechter mr G. H. Nomes verminderde het on voorwaardelijk deel van de straf met twee weken. In de zaak van L. was het vonnis conform de eis. SAS VAN GENT - Meer dan 54 jaar na de geruchtmakende diefstal van 'De Rechtvaardige Rechters' is er op nieuw iemand die op zoek gaat naar de verblijfplaats van dit kunstwerk. Het is de 28-jarige Mare Maas uit Sas van Gent die voor zijn speurtocht de hulp heeft ingeroepen van een helder ziende. Het is echter niet de eerste keer dat voor het opsporen van dit magnifieke paneel, een onderdeel van het altaarstuk 'Het Lam Gods' uit de Sint Baafskathedraal te Gent, het bo vennatuurlijke wordt ingeschakeld. Succesvol waren die 47 helderzien den, pendelaars en wichelroedelopers overigens nooit. Ook al werd na hun aanwijzingen op menig 'veelbelovend' terrein een gat gegraven en werden ve le 'verdachte' dubbele muren in Gent en omgeving weggebroken. De Rechtvaardige Rechters, wier beelte nissen worden toegeschreven aan de gebroeders Van Eyck, hebben zich nooit meer bloot gegeven. Het altaar stuk is nu aangevuld met een geschil derde kopie van het paneel. Maas, in het dagelijks leven ambte naar bij de gemeente Sas van Gent, denkt desalniettemin een goede kans te maken het doek weer te vinden. „Het zou de ontdekking van de eeuw zijn", aldus de Sassenaar. Hij heeft een groot vertrouwen in de helderziende, een oudere dame in het Belgische Ninove. Maas maakte van het bovennatuurlijke ook min of meer zijn hobby. En als bewijs voorde gaven van de Ninoofse paragnoste weet hij te melden dat zij de uitslag van de EK- wedstrijd Nederland-Duitsland goed voorspelde. Zij tekende op een vel pa pier een grote tulp en een kleine letter 'd'. Met die 'voorkennis' van de uitslag heeft Maas bij het afsluiten van wed denschappen met collega's op het stadhuis van Sas zijn voordeel gedaan. Inmiddels heeft de helderziende vrouw, via haar medium, kunnen zien dat het schilderij nog bestaat, zij het enigszins geschonden. Zij zag tegelijk ook Antwerpen en zij zag een rode ko ker. „Verder kwam ze niet", bekent Maas, „maar ze denkt dat het wel zal lukken." hullen waar hij het paneel had ver borgen. Hij blies zijn laatste adem uit voordat hij daaraan toekwam. Ge noeg ingrediënten dus voor een span nend jongensboek. Maas: „Het is meer als een geintje be gonnen. Inmiddels is het toch al aardig serieus. Het is een heel mooi schilderij en het zou fantastisch zijn als het eens terugkwam." Zodra Maas over vol doende gegevens beschikt stapt hij in zijn wagen en gaat, desnoods gewa pend met een schop, op zoek in het Vlaamse land. Daarbuiten lijkt niet nodig. De Belgische justitie vermoed de al in 1935 dat het doek nooit ver van Gent verstopt kan zijn. „Het zou jam mer zijn als ze op die plek nu een ge bouw hebben gezet. Ik weet niet wat ik dan moet doen." Het bewuste deel van het altaarstuk (gereedgekomen in 1432) werd in de nacht van 10 op 11 april 1934 ont vreemd. Na dertien afpersingsbrieven overleed de vermoedelijke dader Goe- dertier op 25 november. Inmiddels had hij de achterkant van het paneel, waarop Johannes de Doper afgebeeld staat, terug laten bezorgen bij de rechtmatige eigenaars, als bewijs van de kidnap. Op zijn sterfbed, na een be roerte, bekende Goedertier tegenover een bevriende advocaat dat alleen hij wist waar het paneel was. Aan het noe men van de plaats kwam hij niet meer toe. Wel werd de typemachine waarop de afpersingsbrieven waren geschre ven gevonden in het bagagedepöt van het Gentse Sint Pietersstation. Het repuutje daarvoor lag namelijk bij Goedertier thuis. Sindsdien hebben honderden politiemensen en avontu riers een poging gewaagd de gouden vondst te doen. Tijdens de bezetting hebben de Duitsers de hele kathedraal onderzocht. Van het huis van Goeder tier is iedere vierkante millimeter on der de loupe genomen en hele boeken zijn over de diefstal volgeschreven. Tot nog toe moet de bezoeker aan de kathedraal tevreden zijn met de vak kundige kopie die aan de hand van fo to's is gemaakt. Een kopie waarop één van de rechters trouwens het hoofd van koning Leopold de Derde heeft meegekregen, opdat het nageslacht weet dat hij niet naar het echte mees terwerk kijkt. Hij wil meer gegevens verzamelen over de vermoedelijker dader van de diefstal, wijlen Arseen Goedertier. Daarmee kan de helderziende op haar beurt meer gegevens 'van gene zijde' ontvangen over de juiste plaats van het doek. Het verhaal wil dat Goeder tier op zijn sterfbed had willen ont- Marc Maas uit Sas van Gent: „Het is meer als een geintje begonnen" GOES - Wat elders in het land aan slaat, moet in Zeeland ook een vrucht bare bodem kunnen vinden. Vanuit die gedachte houdt de Goese openba re bibliotheek dit najaar een work shop 'korte verhalen schrijven'. „Het is niet zo dat we weet hebben van slui merend talent", stelt directrice C. P. Geijsen-Huijbregtse, „maar de erva ring leert dat dit soort workshops al- Gjd veel belangstelling wekken. Het is spannend: voor Zeeland is het een primeur". De critica en publiciste Sarah Verroen komt in oktober vijf avonden naar Goes om de deelnemers te begeleiden in het oefenen van stijlen en vormen. Verroen publiceerde onder meer in Bzzlletin, Het Vaderland en De Volks krant en heeft tegenwoordig een weke lijkse column in de Haagsche Courant. Ook maakt ze documentaires voor VPRO-radio. De publiciste stelt dat schrijven mis schien talent vergt, maar onderstreept het belang van een aantal technische vaardigheden, die schrijvers in de dop zich eigen kunnen maken. Al doende ontwikkelen ze een betere en overtui gender stijl. De bedoeling van de work shop is dan ook niet om mensen te 'le ren' schrijven, maar ze laten experi menteren met stijl en vorm om zo op nieuwe ideeën te komen, technische vaardigheden te ontdekken en bewus ter te leren omgaan met taal en de ei gen mogelijkheden. Sarah Verroen besteedt in de vijf bij eenkomsten van elk twee uur aan dacht aan verschillende aspecten van het begrip stijl. Ook zal ze regelmatig het 'huiswerk' van deelnemers bespre ken in de groep. Het is de bedoeling dat de deelnemers over eigen werk en dat van anderen discussiëren. De pu bliciste stelt dat deelnemers die willen schrijven de voorwaarde dat ze veel moeten lezen, veel moeten oefenen en kritisch moeten leren zijn ten aanzien van hun eigen werk. De workshop begint op dinsdag 4 ok tober. De bijeenkomsten worden om de week gehouden. De aanvangstijd is op dit moment nog niet zeker, maar is vermoedelijk om 19.30 of 20.00 uur. Er is plaats voor 15 deelnemers. Zij moe ten zich, uiterlijk 26 augustus, bij de inlichtingenbalie van de bibliotheek opgeven. Het nieuwe bedrijfscomplex van de PZC aan de Oostsouburgseweg. PZC verhuist volgende week naar nieuwbouw VLISSINGEN De PZC vertrekt eind volgende week grotendeels uit de binnensteden van Vlissingen en Middelburg. Alle afdelingen van de krante-organisatie nemen na het laatste weekend van augustus hun intrek in het nieuwe bedrijfscomplex aan de Oostsouburgseweg, aan de rand van Vlissingen. Nadat het personeel het nieuwe kantoor een paar maanden heeft 'ingelopen' zal de Vlissingse burgemeester J.C. van der Doef het ge bouw op vrijdag 11 november officieel openen. In de binnensteden van Vlissingen en Middelburg blijft echter een 'aanloopadres', waar mensen voor balie-zaken terechtkunnen. In de loop van deze week is de verhui zing vanuit de Middelburgse PZC- vestiging op gang gekomen. Het gaat daarbij met name om de admi nistratie, de aquisitie-afdeling en de centrale computer. Wat PZC-direc- teur F. van de Velde aanduidt als 'het gevoeligste deel van de verhuis- operatie' valt in het weekend van 27 en 28 augustus. Dan gaan van de ves tiging in de Vlissingse Walstraat niet alleen de redactie, de administratie en de technische afdeling over naar de nieuwbouw, maar ook de beeld schermen en de grafische appara tuur. De 'gevoeligheid' van dit deel van de verhuizing zit in de aard van de apparatuur, die moet worden over gebracht. Ze zit ook in de omstan digheid, dat deze operatie in korte tijd moet gebeuren. De apparatuur moet namelijk worden gedemon teerd nadat de zaterdagkrant van 27 augustus nog in de Vlissingse bin nenstad redactioneel en grafisch is afgerond; en ze moet in de nieuwe vestiging weer bedrijfsklaar zijn om daar de PZC voor maandag 29 augustus volledig te kunnen samen stellen. Directeur F. van de Velde, die de nieuwbouw in zijn portefeuille heeft: „De tijd voor met name de Vlissingse verhuizing is krap. In de nacht van vrijdag op zaterdag 27 augustus, na dat het werk voor de krant is afge rond, wordt begonnen. Het transport en de installatie van met name de technische apparatuur moet zater dag worden afgemaakt, ook al zou het tot diep in de nacht moeten du ren. 's Zondags kan ze dan worden getest, want de krant voor de volgen de maandag wordt geheel in de nieu we vestiging gemaakt. Vanaf maan dag 29 augustus zit de PZC dan orga niek bij elkaar, inclusief de kranten drukkerij". Dan begint overigens een 'studie jaar' over de vraag waar het centrale magazijn moet komen. Van de Vel de: „Het pand aan de Walstraat is aan de gemeente Vlissingen ver kocht. Daarbij is afgesproken, dat het bedrijf het magazijn in de Vla mingstraat nog een jaar als centraal opslagmagazijn in gebruik krijgt. Binnen dat jaar wil de directie duide lijkheid hebben over de vraag of we dat magazijn moeten verplaatsen om ergens anders iets huren of dat het zinvoller is ook de opslag in een nieuw magazijn aan de Oostsou burgseweg onder te brengen. Dat zou nieuwbouw betekenen en daar voor zou aansluitend aan het be staande terrein weer een stuk grond nodig zijn". Op het aanzien van het nieuwe PZC-complex aan de rand van Vlis singen door ir P. C. Dekker van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft ontworpen en door de Wal- cherse Bouw Unie neergezet zijn inmiddels gevarieerde reacties ge komen. Ze lopen uiteen van 'preten tieus' tot 'een gebouw met uitstra ling'. Van de Velde: „We hébben een functioneel gebouw gevraagd èn ge kregen. Er zitten eigenlijk maar drie luxe elementen in: de open ge houden hal op alle verdiepingen, de lichtkoepel daarboven en de alumi- niumgevel met zonwerende ra men". Hij vindt de uitstraling van het ge bouw 'boven verwachting': „Het vol doet zeer zeker aan de verwachtin gen. De opzet: een gebouw met drie verdiepingen is, ook door de mate riaalkeuze, goed uitgepakt. Ik heb de afgelopen maanden vaak te horen gekregen: jammer, dat de bouw te laat kwam om nog mee te doen aan de architectonische Top-Tien van Zeeland, want daar hoort het ge woon bij. Wij wilden een efficiënt kantoorgebouw, dat moest aanslui ten op het al bestaande complex met produktiehal en expeditie-afdeling. Die twee moesten in elkaar worden geïntegreerd en dat is knap gedaan". De (bouw)directeur van de PZC Hol ding noemt het "bijna ongelooflijk", dat de volledige nieuwbouw plus ver huizing binnen een jaar hun beslag krijgen. Begin september 1987 is er met heien begonnen. „Het is moeilijk voor te stellen, dat een jaar geleden nog niets te zien was en dat nog pas in maart de laatste vloer werd ge stort. Bouwers en installateurs heb ben hectische maanden achter de rug, maar er is steeds sprake geweest van een goede samenwerking en een voortreffelijke coördinatie. Ik ben ui terst tevreden over het verloop van het project". VLISSINGEN - In de binnensteden van Middel burg en Vlissingen blijven na de ingebruikname van het bedrijfscomplex aan de rand van Vlissin gen 'steunpunten' voor het publiek gehandhaafd. In Vlissingen komt een dergelijk 'aanloopadres' in boekhandel Bikker in de Walstraat, in Middel burg kunnen mensen terecht in het bestaande kantoor aan de Markt, op welke lokatie de vesti ging van Den Boer Drukkers als onderdeel van de PZC-Holding gehandhaafd blijft. PZC-directeur F. van de Velde: „Het is van belang, dat je ook bij een verplaatsing uit het centrum de dienstverlening naar de samenleving zo dicht mo gelijk bij de mensen houdt. Daarom hebben we voor de oplossing van 'steunpunten' gekozen, zo wel in Middelburg als Vlissingen. Men kan aan de Markt in Midelburg en in de vestiging van boek handel Bikker binnenlopen voor allerlei dingen. De mensen kunnen er terecht om kleine adverten ties af te geven of berichten voor de redactie en ze kunnen familieberichten opgeven. Daarnaast kunnen ze bij de steunpunten ook klachten over de bezorging van de krant kwijt. Er is sprake van een soort balie-functie, die door het gebruik van de PZC-huisstijl herkenbaar is. Opzet is, dat we de service-verlening vergelijkbaar houden aan wat er tot nu toe was". Boekhandelaar P. Bikker vindt, dat die nieuwe activiteit vanuit zijn zaak "in het verlengde ligt van wat we doen". „We blijven bezig met het ge drukte woord. Het is niet eens zo gek lang gele den, dat veel boekhandelaren advertenties opna men voor kranten. Iets dergelijks komt nu terug. Daarbij kun je zelfs zeggen, dat er sprake is van uitbreiding van de service: een zaak als de onze is denk aan bijvoorbeeld de zaterdagen langer open dan een kantoor als de PZC. De mensen kun nen dus langer met hun boodschap voor of over de krant terecht". In Middelburg blijft het steunpunt gevestigd aan de Markt, waar na de verhuizing van de PZC-be- zetting Den Boer Drukkers achterblijft en waar dan ook plaats komt voor de technische uitgeverij De Vey Mestdagh; het kantoor aan de Lange Gee- re is inmiddels verkocht. In de binnenstad van Middelburg blijven ook de stadsredactie van de PZC en de redactie van de huis aan huisbladen. VLISSINGEN De PZC viert de in gebruikname van het nieuwe be drijfscomplex niet alleen met een officiële opening op vrijdag 11 no vember. Dat de krant 'in het nieuw' steekt, zal bijna een jaar lang door klinken in de provincie: tussen sep tember van dit jaar en april 1989 or ganiseert de PZC een reeks sympo sia over onderwerpen, die voor de provincie interessant en actueel zijn. In overleg tussen de directie en de hoofdredactie van de krant is beslo ten zes van dergelijke bijeenkom sten te organiseren, op verschillende plaatsen in Zeeland. Als inleiders zijn en worden landelijk bekende deskundigen gevraagd. Ook PZC-lezers worden bij het ge heel betrokken. De bedoeling is, dat voorafgaand aan de verschillende symposia een wisselende groep van steeds ongeveer vijftien lezers bij el kaar komt en onder leiding van alge meen hoofdredacteur M.P. Diele- man stellingen over het komende symposium-onderwerp formuleert. Die kunnen dan tijdens de 'grote' bij eenkomsten in discussie komen. Hoofdredacteur Dieleman, over de achtergrond van het initiatief: „De ingebruikname van een modern geoutilleerd kantoorcomplex is niet alleen voor de redactie, maar voor het hele bedrijf een mijlpaal. Wij vin den, dat de 'uitstraling' daarvan ver der hoort te gaan dan alleen de eigen onderneming. Daarom hebben we gekeken hoe we de Zeeuwse samen leving als geheel erbij kunnen be trekken. En omdat de krant dage lijks bezig is met het nieuws, de ac tualiteit in Zeeland leek het ons zin vol aan ontwikkelingen op allerlei terrein op een andere manier dan ge bruikelijk aandacht te geven. Van daar de gedachte aan een reeks zorg vuldig voorbereide bijeenkomsten, waar regionale, landelijke en inter nationale ontwikkelingen op allerlei terrein aan de orde gesteld worden." De zes Bijeenkomsten - voorafge gaan door lezersgesprekken - heb ben als thema's: 1. ontwikkelingen in de media; 2. verschuivingen in de gezond heidszorg; 3. natuur en milieu; 4. de verhouding tussen de burger en de overheid; 5. het onderwijs; 6. de economische positie van Zee land binnen Nederland en West-Eu ropa. Bij de organisatie van de reeks sym posia gaat de krant ervan uit, dat ze worden gespreid over de hele provin cie. Hoofdredacteur Dieleman: „Op die manier willen we ook onderstre pen, dat de krant een provinciale krant is, dat ze heel Zeeland be strijkt". Het media-symposium staat voor vrijdag 30 september op het pro gramma. Het wordt gehouden in Bri- tannia-Watertoren in Vlissingen. De ontwikkelingen binnen de omroep en de schaalvergroting, die zich sinds een jaar aftekent in de uitge verswereld geven deze bijeenkomst extra actualiteit. Inleiders tijdens deze eerste bijeenkomst zijn de voor zitter van de NOS, drs. J.P. van der Reijden en mr. J.J. Nouwen, voorzit ter van de raad van bestuur van Sijt- hoff Pers in den Haag. In oktober is er een symposium - met daaraan voorafgaand een lezersge- sprek - over het onderwerp Gezond heidszorg op vrijdag de achtentwin tigste, in de Concertzaal van Zierik- zee. Inleiders: prof. dr. H. Galjaard, hoogleraar celbiologie aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam en hoofd van de afdeling Klinische Ge netica van het Academisch Zieken huis en de heer J.P.M. Hendriks, voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. Op het symposium van vrijdag 25 no vember staan natuur en milieu cen traal. Opnieuw twee inleiders, tij dens deze bijneekomst in motel Goes te Goes: prof. Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu en de directeur van de Vereniging tot Berscherming van Vogels in Zeist, drs. S. Woldhek. Voor de eerste maanden van vol gend jaar staan nog drie symposia op het programma, opnieuw vooraf gegaan door bijeenkomsten met le zers. Op vrijdag 17 februari gaat het in Middelburg om de verhouding tussen de burger en het bestuur. In maart - vrijdag de zeventiende - komt in Terneuzen het onderwijs aan bod. De reeks wordt besloten met een groot opgezette bijeen komst in Middelburg op vrijdag 21 april. Daar komen landbouw, indus trie en recreatie aan de orde als on derdeel van het thema 'De economi sche positie van Zeeland binnen Ne derland en West-Europa'. Het PZC-steunpunt bij boekhandel Bikker in de Vlissingse Walstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 31