JU Philips met bedrijf VS in huishoudelijke apparaten Kabinet worstelt met werkloosheid Botha doet Mandela weer aanbod SCHERPE KRITIEK OP DUITSE POLITIE Kans op cholera in Sudan neemt snel toe De Koning in conflict met Antillen over hulp Einde zomerweer 231e jaargang no. 195 Vrijdag 19 augustus 1988 Aanslag Bezuiniging Duin Verlies Verhuizing PSV Brutaal Bankoverval Datum JOINT VENTURE KOMT IN NEDERLAND Scholing Vanmorgen nog kleine opklaringen. Later toenemende bewolking en moge lijk enige regen of een bui. Matige zuidenwind. Later vrij krachtig uit zuidwest. Temperatuur 22 graden. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond Into; voor wie van houdt., Botha L DURBAN/HANNOVER (AFP/ DPA/ANP) - De Zuidafrikaanse president Pieter W. Botha heeft donderdag Nelson Mandela ge vraagd mee te werken aan zijn vrijlating. Tijdens een congres van de regerende Nasionale Par ty in Durban zei Botha dat hij bereid is de zwarte nationalisti sche leider na meer dan 20 jaar gevangenschap vrij te laten mits Mandela afziet van geweld. Botha herinnerde het congres er aan dat Mandela eerder een aan bod voor zijn vrijlating heeft af gewezen waarbij de voorwaarde werd gesteld dat hij zou afzien van het gebruik en propageren van geweld. Mandela, leider van de anti apartheidsbeweging ANC (Afri kaans Nationaal Congres) werd in 1964 tot levenslange gevan genschap veroordeeld. Sinds vrijdag is hij van de Pollsmoorge- vangenis in Kaapstad overge bracht naar het Tygerbergzie- kenhuis omdat hij aan tb lijdt. De Wereldraad van Kerken heeft zijn lidkerken donderdag opge roepen zich achter de internatio nale boycot van Shell te scharen. De Wereldraad, die ruim 300 lid kerken met in totaal zo'n 400 mil joen leden telt, heeft al eerder op geroepen tot sancties tegen het apartheidsregime. Het is echter voor het eerst dat een bedrijf met name wordt genoemd. De eerste resultaten van het onderzoek naar de dood van de Pakistaanse president Zia ul-Haq wijzen op een aanslag. PAGINA 3 Alle betrokken zijn het eens ge worden over een bezuinigings plan voor de geneesmiddelen voorziening. PAGINA 5 Dit najaar wordt een begin ge maakt met de aanleg van een duinlandschap op Neeltje Jans. PAGINA 15 Het havenschap Vlissingen- Oost heeft vorig jaar een ver lies geleden van drie miljoen gulden. PAGINA 17 De PZC verhuist vanuit de Vlissingse binnenstad naar een nieuw bedrijfscomplex aan de rand van de stad. PAGINA 19 De Spaanse scheidsrechter Urizar Azpitarte heeft PSV aangeklaagd voor misdragin gen in de finale van het toer nooi in La Coruna. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9, 10,11, 12 en 13 Provincie: 15, 17, 18, 19 en 21 Sport: 22 en 23 OSLO (RTR) - Noorse duikers hebben uit het zeilschip 'Sampson' dat ruim 200 jaar geleden voor de zuidkust van Noorwegen zonk, waardevolle Noorse en Deense zilveren munten opgehaald. De munten zijn volgens deskundigen van rond 1630. De schat is vermoedelijk een paar miljoen gulden waard. De duikers haalden de ongeveer 3.000 mun ten drie weken geleden op ter hoogte van Kristiansand. De Sampson zonk tijdens een storm in 1786 op weg naar Kristiansand met een lading brandewijn uit West-Indië. Bloedig einde aan gij zelingsdr ama (Van onze correspondenten) BONN/OLDENZAAL - Meteen na de bloedige ontknoping van het gijzelingsdrama is gisteren in Westduitsland een golf van kritiek losgebarsten over de wijze waarop de politie de zaak heeft aangepakt. Ook de talrijke journalisten die voortdurend om de misdadigers en hun gijzelaars heen hingen, kregen boze opmerkingen over hun gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel. Lof was er voor de aanpak van de Nederlandse politie tijdens de episode die zich donderdagmorgen vroeg in Twente afspeelde. gegijzelde jongen werd al in Bremen in de woensdag gekaapte bus door het tweetal neergeschoten, toen de politie niet snel genoeg de vriendin losliet. Bij een van de wilde achtervolgingen ver ongelukte een politieauto en dat kost te een Westduitse agent het leven. De oudste inwoonster van Nederland, de 108-jarige mevrouw C. Labruyère, met een felicitatiekaart. Met een schietpartij op de Autobahn A3 ten zuiden van Keulen kwam gis termiddag een bloedig einde aan de dinsdagmorgen begonnen gijzeling, die drie mensen het leven kostte. Op de druk bereden snelweg volgde een schotenwisseling waarbij een van de twee vrouwelijke gijzelaars werd ge dood en de ander levensgevaarlijk ge wond raakte. Ook de beide misdadi- Een speciaal arrestatieteam van de«».gers, Hans-Juergen Roesner (31) en politie reed de BMW met daarin de twee overvallers, hun vriendin en twee gijzelaars klem. Meteen daarna wer den vanuit de politieauto speciale gra naten gegooid die met een zeer felle lichtflits en een harde knal ontploffen. Dieter Degowski (32), raakten zwaar gewond. De vriendin, die al door haar been was geschoten, liep nog lichte kwetsuren op. Eerder al hadden twee andere mensen de dood gevonden. Een vijftienjarige De bankovervaller Dieter Degowski hield donderdagmiddag in Keulen de si tuatie met een verrekijker in de gaten terwijl hij gijzelaar Silke Hischof onder schot hield. De kapers legden gisteren een weerga loze brutaliteit aan de dag. Na hun te rugkeer uit Nederland parkeerden zij de bij Oldenzaal gekregen BMW in de binnenstad van Keulen. Pal voor de studio van een lokaal radiostation in een drukke winkelpromenade stonden zij pers en publiek te woord. Ze uitten kritiek op het optreden van de politie en zwaaiden daarbij met hun vuurwa pens. De politie hield zich afzijdig. Voordat ze uit de drukke winkelstraat wegreden, stapte een journalist van het Keulse boulevardblad Express bij hen in de auto. Even buiten Keulen weer de man weer uit de auto gezet. De zaak begon dinsdagochtend in Gladbeck nabij Gelsenkirchen. Daar overviel het tweetal een bankfiliaal. Ze gijzelden twee bankemployées en reden met hen en het buitgemaakte geld naar Bremen. Onderweg kaapten zij twee auto's en haalden de vriendin op. In Bremen kaapten zij vervolgens woensdagmiddag een stadsbus met 27 passagiers. 's Avonds verlieten ze met de bus de stad en gingen naar een wegrestau rant, waar zij een deel van de gijzelaars lieten gaan - de twee bankbedienden incluis. Toen de politie de vriendin van de overvallers overmeesterde, schoten zij de Italiaanse jongen dood en dwon gen zo de vrijlating van hun mede plichtige af De Italiaanse jongen wilde volgens de passagiers van de stadsbus zijn jonge re zuster beschermen. De gangsters hadden hun vuurwapen namelijk ge richt op het meisje, nadat de politie hun medeplichtige had gegrepen. Daarop zou Erhanuele de Georgi zich tussen vuurwapen en zijn zusje heb ben geplaatst. Een paar seconden la ter vielen de schoten. De overvallers reden vervolgens met de bus naar Oldenzaal. Daar verwond den zij twee vrouwelijke gijzelaars en (Slot zie pagina 3 kolom 3) VLISSINGEN De televisiecame ra staat op haar gericht. Mevrouw C. Labruyère, de oudste inwoonster van Nederland, praat alsof ze niet anders gewend is. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen praat met haar. Hij noemt haar de trots van Vlissingen en feliciteert haar met haar 108-ste verjaardag. De woon-slaapkamer van de oudste vrouw van Nederland zit donder dagmorgen vol. „Dit gaat al voor de achtste keer zo", zegt een bezoekster. „Het begon met haar honderdste verjaardag". Waar nemend commissaris van de konin gin J. D. de Voogd wenst de jarige geluk namens de provincie Zeeland en mevrouw De Voogd geeft de 108- jarige een cadeau. Mevrouw Labruyère ondergaat de belangstelling op het eerste gezicht met plezier. „Toen zij in juni als oud ste vrouw van Nederland met foto in de krant kwam", vertelt mevrouw R. Labruyère over haar oud-tante, „was ze enorm kwaad. Ze zei: 'Ik heb daarvoor geen toestemming gege ven'. Later toonde ze wel begrip. 'Die mensen moeten ook hun werk doen'. Het is geen lolletje om zo oud te worden", merkt ze op. „Je hebt er niet om gevraagd". Mevrouw K. Froberg-Puype uit Ant werpen is ook weer van de partij. „Ik ben een nichtje van haar". Samen met mevrouw J. Steketee-van Dijk uit Vlissingen haalt de Antwerpse herinneringen op aan de manufac turenzaak die mevrouw Labruyère tot 1960 in de Scheldestraat had. De geboren en getogen Vlissingse dreef de winkel samen met haar zuster die in 1964 is overleden. „De jarige is al tijd ontzien door haar zuster. Me vrouw Labruyère werd verzorgd", meldt haar nichtje R. Labruyère. „Zulke mensen slijten niet. Ze is al tijd opgewekt, mede door het goede contact met de gereformeerde kerk". Mevrouw A. C. de Nooyer, directrice van het bejaardenoord Sonnevanck waar de 108-jarige al 24 jaar woont, meldt het gezelschap dat de Muzi kale Fruitmand van de EO woens dag aandacht heeft besteed aan de Vlissingse. „Ik heb het opgenomen, Psalm 42, vers 1 en 3". De dag waarop mevrouw Labruyère is geboren, staat niet vast. De aan gifte vond 21 augustus 1880 plaats. Ze viert haar verjaardag echter 18 augustus. „Waarschijnlijk is de aan gifte te laat gedaan", suggereert de burgemeester. „Ach, de viering van de verjaardag is voor het gemak op de 18de ge steld", weet mevrouw R. Labruye- 're. „Eén van haar broers was 18 april jarig. Zij vierde om die reden ook op de 18de haar verjaardag, dat was gemakkelijk te onthouden". AMSTERDAM/NEW YORK (ANP/ RTR) - Philips en zijn Amerikaanse branchegenoot Whirlpool (Michigan) zijn overeengekomen in een nieuwe joint venture de Amerikaanse part ner een meerderheidsbelang van 53 procent te geven. In het nieuwe sa menwerkingsverband zal worden ge werkt aan de onwikkeling, produktie, marketing en verkoop van grote huis houdelijke apparaten. Whirlpool be taalt aan Philips één miljard gulden voor het nieuw verworven belang. Dit heeft Philips donderdag bekendge maakt. De nieuwe onderneming omvat de hui dige Philips-divisie van grote huishou delijke apparatuur, de „major domes tic appliances" (MDA), met een jaar lijkse omzet van ongeveer vier miljard gulden. Een naam heeft de nieuwe joint ventu re nog niet. De onderneming zal wor den geleid door Willem G. Maeyer, di rectie-voorzitter van Philips-MDA. Maeyer zal rapporteren aan David R. Leden van het Nederlandse speciale arrestatieteam maakten donderdagmorgen in Oldenzaal een omtrekkende beweging om zo nodig de bus met overvallers en gijzelaars te kunnen bestormen. DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabi net worden nieuwe plannen gemaakt om de werkloosheid in 1989 verder te rug te dringen. Op deze manier wil de ministersploeg dichter bij het doel, 500.000 werklozen in 1990, uitkomen dan nu wordt voorspeld. Volgens het Centraal planbureau zal het aantal werklozen in 1990 op ongeveer 585.000 uitkomen. In de ministersploeg zijn talrijke ideeën in bespreking om de werkloos heid verder terug te dringen. Zo wordt onder meer gedacht aan het scheppen van 20.000 extra tijdelijke arbeids plaatsen voor langdurig werklozen bij de overheid en gesubsidieerde instel lingen. Een ander idee is om circa 200.000 zeer langdurig werklozen te ontslaan van de plicht om zich als werkzoekende te laten registreren. Zij zouden ook niet meer hoeven te solliciteren, maar ver der kunnen genieten van een bij standsuitkering. Dit laatste denkbeeld stuit echter op weerstand binnen het kabinet. Het idee om een aantal werklozen gewoon uit de cijfers weg te laten en verder zonder plichten een uitkering te geven stuit talrijke bewindslieden tegen de borst. Kringen rond het kabinet me nen dan ook dat dit plan het niet zal halen. Eerder opperde minister De Koning (sociale zaken) al een aantal andere maatregelen om de werkloosheid ver der terug te dringen. Zo wil deze minis ter nog eens 30.000 mensen onderbren gen in scholingsprogramma's of inzet ten bij werk-ervaringsplaatsen. Voorts zouden zeker 35.000 jongeren via het jeugd werk garantieplan aan een tijde lijke baan geholpen moeten worden. Via een uitbreiding van een bestaande wet Vermeend-Moor wil De Koning verder nog eens enkele tienduizenden werklozen aan werk helpen. Deze wet voorziet er in dat werkgevers die een langdurig werkloze (langer dan twee jaar) in dienst nemen, gedurende vier jaar een korting van 20 procent krijgen op te betalen sociale premies. Het kabinet is begonnen met een dis cussie over het werkgelegenheidsbe leid zonder de aanwezigheid van De Koning zelf. Deze verblijft nog op de Antillen en komt eerst dit weekeinde terug. De gesprekken in de ministers ploeg worden nu geleid door premier Lubbers zelf. (Van onze correspondent WILLEMSTAD Minister De Koning van Antilliaanse za ken heeft bij zijn bezoek aan de Antillen gedreigd om de ontwikkelingshulp stop te zet ten. De reden is dat het Antil liaanse parlement weigert ak koord te gaan met controle op de besteding van Nederlandse ontwikkelingsgelden door de Nederlandse Algemene Re kenkamer. Het Antilliaanse parlement vindt dat de vijf ei landen baas zijn in eigen huis en wijst op de „eigen verant woordelijkheid". Controle door de Nederlandse rekenka mer wordt in Willemstad op gevat als een blijk van wan trouwen. Minister De Koning stelt ech ter dat het gaat om geld van de Nederlandse belastingbetaler: uitgaven van Nederlands geld staan altijd onder controle van de Nederlandse Rekenkamer. Natuurlijk is ook de Antilliaan se Rekenkamer bevoegd, dus een gezamenlijke controle door beide rekenkamers is de oplossing, zo vindt minister De Koning. Whitham, voorzitter van de raad van bestuur van Whirlpool. Dejointventu- re holding zal in Nederland worden ge vestigd en er komen 14.000 mensen te werken, alle afkomstig van Philips. De onderneming zal haar produkten (was machines, droogautomaten, koelkas ten dipevriezers en dergelijken) onder de huidige merknamen van Philips MDA op de markt brengen. De belang rijkste merknamen zijn Philips, Bau- knecht en Ignis. In de VS zullen de pro dukten onder Whirlpools merknaam worden verkocht. In combinatie met deze joint venture wordt Whirlpool de nummer één op de ranglijst van producenten van grote huishoudelijke apparatuur. Met zijn eigen omzet van 3.95 miljard dollar (1987) en die van Philips van omgere kend ongeveer twee miljard dollar (1987) zal Whirlpool via deze joint ven ture de Amerikaanse gigant, General Electric - goed voor een omzet van 4,35 miljard dollar (1987) - ruimschoots overtreffen. KHARTOUM (RTR/DPA) - In Khar toum. de hoofdstad van Sudan, trachtten donderdag duizenden inwo ners uit alle macht met zandzakken en inderhaast verzameld materiaal het water van de nog steeds wassende Nijl in toom te houden. Volgens verte genwoordigers van internationale hulporganisaties dreigt in de stad van vier miljoen inwoners nu ook een cho- lera-epidemie uit te breken, als niet snel voor waterzuiveringstabletten kan worden gezorgd. Ongeveer 400.000 mensen in Khar toum zijn momenteel van drinkbaar water verstoken. Van hen zouden min stens 40.000 mensen het slachtoffer van cholera kunnen worden. Terwijl grote delen van Khartoum nog altijd onder water staan, zal de Nijl naar ver wachting zaterdag haar jaarlijkse hoogtepunt bereiken. Voor de ongeveer 1,5 miljoen mensen die door de ramp zijn getroffen, be staat bovendien een groot gebrek aan medicijnen, tenten en dekens. Voedsel zou nog voor ongeveer een maand voorradig zijn. Hulpverleners gaan er van uit dat daarna van ernstige schaarste sprake zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1