Een regel gratis op'nKleintje inde PZC e PZC Wielrenster Connie Meijer -onwel in koers- overleden Vóór eind augustus komt V D met plan NOODTOESTAND PAKISTAN vandaag V™ Ahold neemt winkels van Schuitema over De combinatie Bush-Quayle Warm 231e jaargang no. 194 Donderdag 18 augustus 1988 ISLAMABAD (AFP/RTR) - De voorlopige president van Pakis tan, Ghulam Ishaq Khan, heeft woensdag de noodtoestand af gekondigd, enkele uren nadat president Mohammad Zia ul- Haq bij een vliegtuigongeluk om het leven was gekomen. Ghu lam Ishaq Khan, die voorzitter van de Senaat is en conform de grondwet het staatshoofd vervangt, heeft de maatregel be kendgemaakt in een verklaring die door radio en televisie werd uitgezonden. Het besluit werd genomen na spoedberaad, waarbij ook hoge militairen waren betrokken. Leuke dingen Terugdringen Zonder water Opgravingen Beste Zonnige perioden en een maximum temperatuur van 25 graden. Een zwakke tot matige wind uit zuidzui doost, vanmiddag matig draaiend naar westzuidwest. PROVINCE RIJSWIJK (ANP) - De minimumprijs voor volle en half volle melk gaat met ingang van maandag 22 augustus met drie cent per liter omhoog. De minimumprijs voor volle melk wordt dan 1,29 gulden per liter, die voor halfvolle 1,08 gulden. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft woensdag tot deze verhoging besloten, omdat de prijzen voor de grondstof melk door een krappere produktie zijn opgelopen. Volgens voorzitter drs. H. Schelhaas van het schap is er op de actuele zuivelmarkt sprake van records met „minimale voorraden en maximale prijzen." De huidige zuivelvoorra- den in de wereld zijn naar zijn oordeel „onverantwoord laag." De Nederlandse melkveehouderij beleeft daardoor „geen slechte tijd," maar Schelhaas waarschuwde dat het niet zo blijft. (Zie ook pagina 7) President Zia bij vliegramp gedood Het toestel met Zia en 31 andere inzit tenden aan boord ontplofte ongeveer tien minuten nadat het was opgeste gen van Bahawalpur, 750 ten zuiden van Islamabad. „Sabotage kan niet worden uitgesloten", aldus Ghulam Ishaw Kahn in zijn toespraak. Aan boord van het verongelukte vlieg tuig zaten behalve de president meer dan twintig hoge Pakistaanse militai ren (onder wie de chef van de generale staf generaal Akhtar Abdul Rahman), de Amerikaanse ambassadeur in Isla mabad, Arnold Raphel, en een Ameri kaanse brigade-generaal. Alle inziten- den zijn om het leven gekomen. Zij wa ren naar Bahawalpur, bij de grens met India, gevlogen om militaire eenheden te inspecteren. De oorzaak voor de explosie is volgens de Pakistaanse radio nog niet bekend. In sommige berichten wordt echter ge zegd dat het toestel, een Hercules transportvliegtuig, in botsing is geko men met een helikopter of werd getrof fen door een raket. Politieke waarne mers in Islamabad en in New Delhi sluiten een aanslag op de generaal, die Het kabinet heeft ongeveer 800 miljoen gulden beschikbaar voor leuke dingen voor de bur ger in 1989. PAGINA 3 Minister Ruding wil, dat er maatregelen worden getroffen om het aantal arbeidsonge schikten terug te dringen. PAGINA 5 Door een lek in een zinker heeft het eiland Tholen gisteren zon der drinkwater gezeten. PAGINA 9 Dankzij het beschikbaar ko men van extra geld kunnen de opgravingswerkzaamheden in Aardenburg twee weken lan ger duren. PAGINA 11 het land al elf jaar met harde hand re geerde, niet uit. Uit militaire bronnen in Islamabad werd vernomen dat er op het moment van het ongeluk aan de grens werd ge vochten tussen Pakistaanse en India se militairen, zonder verder uit te wij den. Een woordvoerder van het minis terie van defensie zei echter van niets op de hoogte te zijn. Benazir Bhutto, de dochter van de in 1979 op bevel van Zia geëxecuteerde premier Mohammad Ali Bhutto, die de leiding heeft van de Pakistaanse Volkspartij (PPP) - de belangrijkte op positiepartij in Pakistan, zei dat het regime van generaal Zia „is begonnen in geweld en is geëindigd in geweld". De Amerikaanse vice-president Geor ge Bush noemde het verlies van presi dent Zia een grote tragedie. Bush wees tijdens een persconferentie in New Or leans op de „zeer speciale relatie" tus sen Pakistan en de Verenigde Staten. Zia heeft een centrale rol gespeeld in het steunprogramma voor de anti communistische opstandelingen in Afghanistan. De Indiase regering zei „ontstelt" te zijn door de dood van Zia. In de Sovjet unie werd zijn overlijden slechts kort door de media gemeld, zonder com mentaar. In Pakistan is tien dagen nationale rouw afgekondigd. (Zie ok pagina 3). Paula Parkinson op een foto in 1980 voor Playboy. (Van onze correspondent) NEW ORLEANS - Dan Quayle, de kersverse 'running mate' van Geor ge Bush in de strijd om het presi dentschap van de Verenigde Sta ten, kwam gisteren op zijn eerste persconferentie al meteen in de problemen. Met een paar vragen van de honder den journalisten had Quayle duide lijk moeite. Hij zei dat er „niets" zit in het verhaal dat hij in 1980, samen met nog twee Congresleden, een be denkelijk weekend met het uiterst aantrekkelijke model Paula Parkin son heeft doorgebracht. Nog meer problemen had Quayle met vragen waarom hij destijds niet naar Vietnam is gegaan, maar koos voor een dienstverband bij de Natio nale Garde, die alleen op Ameri kaans grondgebied operereert. Quayle noemde vragen daarover „goedkoop", maar gaf geen recht streeks antwoord. Hij kwam niet verder dan te zeggen dat hij een broer had die destijds bij de mari niers heeft gezeten. Dat was niet be vredigend, en de vraag waarom Zia ul-Haq Elly van Hulst heeft tijdens de Grand Prix atletiek in Zurich op de 3000 meter de beste we reldtijd van dit jaar gelopen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 15 OSAR -)r^r Islamabad j Bahawalpur^ J PAKBTAN IRAN 1 Hier verongelukte de C130 met president Mohammad Zia ul-Haq DELFT (ANP) - De wielrenster Connie Meijer is gistermiddag in Delft over leden. De 25-jarige Vlaardingse werd onwel tijdens een criterium in Naald wijk. Ze stapte af en werd met grote spoed naar het ziekenhuis van Delft werd vervoerd. Bij de aankomst was zij aan de gevolgen van een hersen bloeding overleden. In het ziekenhuis werd tevergeefs reanimatie toege past. Connie Meijer was de laatste jaren een van de beste rijdsters in het nationale damespeloton. Ze werd vier jaar gele den Nederlands kampioene op de weg. Ze had een vaste plaats in de nationale ploeg en nam verschillende keren deel aan de Ronde van Frankrijk, waarin ze enkele etappes wist te winnen. Vorig jaar veroverde ze de bronzen me daille in het wereldkampioenschap te Villach in Oostenrijk achter de Fran- caise Jeannie Longo en Heieen Hage. Connie Meijer was al geselecteerd en aangewezen voor de Olympische Spe len van Seoul, die over een maand be ginnen. Connie Meijer was gisteren een van de uitblinksters in de wedstrijd. Ze was een paar keer gedemarreerd, op zoek naar de overwinning. Een paar minu ten na haar laatste, wederom verijdel de ontsnapping, kreeg ze het be nauwd. Ze stapte af, zocht steun bij een hek en kreeg spoedig hulp van een toevallig op het parkoers aanwezige dokter. Er werd reanimatie, maar toen ze na 20 minuten per ambulance naar het ziekenhuis werd vervoerd was haar toestand al vrijwel hopeloos. De nationale bondscoach Rinus Ver boom sprak van „een verschrikkelijke klap". Hij was in Naaldwijk aanwezig om met de voor Seoul geselecteerde vrouwen af te reizen naar een drie daags trainingskamp in Harderwijk. „Daar hadden we nog wat willen trai nen voor de WK in Ronse." Het trainingskamp gaat nu niet door. Verboom: „Iedereen is naar huis ge gaan. Niet op eigen gelegenheid overi gens, want iedereen was er volslagen kapot van." Connie Meijer BREMEN, GLADBECK (DPA) - De twee bankrovers, die dinsdag met 300.000 mark op de vlucht sloegen, hiel den woensdag hun wapens in de aanslag nadat zij in Bremen een bus met 30 passagiers hadden gekaapt. De actie van het tweetal die dinsdagochtend begon met een overval op het bijkantoor van een bank in Gladbeck in Nordrhein-Westfalen, nam daarmee een dramatische wending. De twee rovers dreigen bus en inzittenden op te blazen. De bandieten vuurden twee schoten af. Later bleek één passagier te zijn doodgeschoten. Naar het crisiscentrum van de politie in Gladbeck mee deelde eisen de bankrovers van de politie in Bremen een nieuwe, snelle vluchtauto en handboeien om een gijze laar te boeien. Verder eisen zij dat zich een rechercheur als gijzelaar ter beschikking stelt. Quayle niet in Vietnam heeft ge diend, kan een belangrijk onder werp worden in de komende weken, temeer omdat de senator zich altijd zo krachtig voor een sterke defensie heeft uitgesproken. De Republikeinse presidentskandi daat Bush verdedigde zijn verras sende keuze voor de 41-jarige Quay le voor het vice-presidentschap uit voerig. Hij noemde hem de beste man voor de baan. Quayle zelf zei geen enkele twijfel te hebben over de vraag of hij eventueel ook als pre sident zou kunnen opereren. AMSTERDAM (GPD) Voor het eind van de maand zal duidelijk zijn met welk reorganisatieplan het personeel van de V D-warenhuizen te maken krijgt. In een kennismakingsgesprek tussen A. J. Verhoef, de nieuwe presi dent van het moederconcern Vendex, en vier vakbondsbestuurders, heeft de opvolger van prof. Anton Drees- mann woensdagmiddag met name de procedure van de reorganisatie toege licht. Onderhandelingspartner voor de bonden wordt opnieuw de direc teur van de warenhuisdivisie, drs. Ton Dreesmann en niet de hoofddirec tie van het moederconcern. Ook na afloop van het gesprek tussen de vier bondbestuurders en Verhoef was er dus nog geen enkele duidelijk heid over de uiteindelijke reorganisa tieplannen bij de warenhuizen. De be stuurders vrezen echter dat het oor spronkelijke plan, waarin 1400 ge dwongen ontslagen werden aangekon digd, „in een nieuw kaftje" en van de scherpste kantjes ontdaan, opnieuw boven tafel komt. Over dit oorspronkelijke plan ontke tende Anton Dreesmann de publieke rel met beschuldigingen aan het adres van dr. A. van der Zwan, zijn eigen 'kroonprins' binnen het bedrijf, die het sociale gezicht van Vroom en Drees mann te grabbel gegooid zou hebben. Dinsdag werd echter bekend dat An ton terug zou treden van zijn leidende functie om voor een jaar of twee de scepter aan Verhoef over te dragen. Overigens waren in eerdere instantie alle hoogste geledingen van het con cern, inclusief Anton Dreesmann en raad van commissarissen (waarin toen ook Verhoef) akkoord gegaan met de drastische plannen. Dat er opnieuw (maximaal) twee we ken gestudeerd moet worden op de reorganisatie, heeft volgens Verhoef te maken met voorbereidingen bij de wa renhuisdivisie, die de plannen vervol gens aan bestuur en commissarissen van Vendex voor moet leggen. De bondsbestuurders blijven zodoende uiterst ontevreden over de lange tijd waarin het personeel van V D nu al in spanning wordt gelaten. (Advertentie) DEN HAAG •ARTSEN ZONDER GRENZEN«MEMISA «MENSEN IN NOOD •NEDERLANDSE RODE KRUIS «NOVIB/GAST AAN TAFEL •STICHTING OECUMENISCHE HULP «STICHTING VLUCHTELING UNICEF Voor Europeanen heeft de a aanloop tot de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen altijd iets weg van een circus. Het showelement ontbreekt op geen enkele grote politie ke bijeenkomst, zoals in juli kon wor den waargenomen bij de Democrati sche Conventie in Atlanta en zoals de afgelopen dagen te horen en te zien was op de Republikeinse Conventie in New Orleans. Maar de show kan, hoe oogverblindend ook, de aandacht toch niet afleiden van de hoofdzaken. Zowel in Atlanta als in New Orleans heeft de politiek het uiteindelijk gewonnen van de showbizz. Ontdaan van alle franje zijn de vierjaarlijkse conventies van de beide grote partijen doodgewone poli tieke bijeenkomsten met alle spannin gen en verrassingen die erbij horen. De Republikeinse presidentskandidaat George Bush - al acht jaar vice-presi dent onder Ronald Reagan - had dins dagavond zo'n verrassing in petto: hij maakte in New Orleans de naam van zijn beoogde vice-president bekend, de 41-jarige zéér conservatieve se nator Dan Quayle uit Indiana. Toege ven, tevoren was ook Quayle getipt als kandidaat, maar zijn kansen werden vrijwel nihil geacht. Dat Bush toch de voorkeur heeft gegeven aan de jonge Quayle is minder opmerkelijk dan het op het eerste gezicht wel lijkt. Als geen ander kent Bush zijn eigen kwaliteiten en weet hij hoe de ge middelde Amerikaan over hem denkt. Dat is niet altijd even vleiend voor de nu 64-jarige vice-president, die acht jaar in de schaduw van Ronald Rea gan is gebleven. Bush heeft zelfkennis genoeg om vast te stellen, dat hij nu eenmaal het charisma van Reagan mist. Het is niet zo verwonderlijk dat juist deze presidentskandidaat voor het vice-presidentschap zijn keuze laat vallen op een jonge, ambitieuze politicus die wel uitstraling heeft én die daarnaast voldoet aan een aantal eisen, waarvan ultra conservatief één van de belangrijkste is. Het is zo'n beetje de gewoonte in de VS dat de kandidaten voor het president schap en het vice-presidentschap de belangrijkste stromingen in de partij vertegenwoordigen. Bush geldt als een gematigd politicus; als zodanig heeft Reagan hem acht jaar geleden als zijn 'running mate' aangewezen. Bush op zijn beurt kon nu niet veel anders dan bij de ultra's te rade gaan. De combi natie Bush-Quayle lijkt op papier be slist niet onder te doen voor het duo Dukakis-Bentsen, de Democratische kandidaten. Wat dat betreft zijn de partijen aardig in evenwicht. De verdwijnende man Ronald Rea gan is blijkens de reacties op de Conventie voor vele Republikeinen nog altijd de nummer één. Zijn partijgenoten beschouwen hem als een groot president, de man die het land na de periode-Carter uit een diep dal heeft gehaald, niet alleen econo misch, maar ook politiek. De optimis tische, positief ingestelde Reagan heeft de meerderheid van de Amerika nen weer vertrouwen gegeven in de toekomst. De huidige president heeft ook het geluk gehad, dat hij voor een tweede ambtstermijn werd gekozen, in welke periode hij op het internationale vlak te maken kreeg met een tegen strever in het Kremlin (Gorbatsjov), die anders dan zijn voorgangers open stond en staat voor samenwerking met het Westen. Weliswaar is de 'ha vik' Reagan geen 'duif geworden, maar mede dank zij de ontspanning op internationaal terrein sluit hij over en kele maanden het presidentschap van het machtigste land ter wereld heel wat positiever af dan hij er acht jaar geleden aan begon. Tegen die achter grond is de bijna hysterische waarde ring van de Republikeinse Conventie voor 'hun' Ronny nog niet eens zo on begrijpelijk. Dim ZAANDAM (GPD) Met de overne ming van Schuitema nv door Ahold is gisteren een grote fusie in de kruide nierswereld tot stand gekomen. Ahold heeft meer dan de helft van de Schuitema-aandelen in bezit gekre gen. Tot het Ahold-concern horen de supermarkten van Albert Heijn, de Alberto slijterijen en de drogisterijen van Etos. Schuitema exploiteert in samenwerking met zo'n 650 zelfstan dige kruideniers de C 1000 super markten en Centra- en Spar-winkels. Volgens de twee bedrijven heeft de overname geen rechtstreekse gevol gen voor de werkgelegenheid. Ook blijft de organisatie binnen de vereni gingen Centra en Spar gehandhaafd. Eerder dit jaar ketste een overname af van Schuitema door Unigro, dat de ze week een belang van 45 procent in Schuitema afstootte. Ahold bezat al 10 procent van de aan delen Schuitema. Onderhandelingen over samenwerking hebben er nu toe geleid dat Ahold nog eens 45 procent heeft verworven. Unigro is verbolgen over deze gang van zaken. Schuitema zegt naar aansluiting te hebben gezocht in het belang van de continuïteit voor de onderneming en de daarmee samenwerkende zelfstan dige kruideniers. Ze verwacht dat de concurrentiekracht van de Centra- en Sparwinkels groter zal worden. Ahold (Slot zie pagina 3 kolom 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1