Hulstenaren in België gepakt wegens diefstal Alsof je een handvol zand over de kaart van Walcheren gooit... Dienstverlening als straf poging verdrinken hond ...gegevens die vergaarden onmiddellijk in de praktijk... Bestelbusje leeggeroofd Gedeputeerde W. Don opent windmolenpark ONDERZOEK RENESSE Vanavond om tien uur een GROOT VUURWERK bij de kermis op het Molenplein Goes. in PZC/ provincie 11 VLISSINGEN De Vlissingse vismijn heeft het afgelopen half jaar een omzetverlies geleden van zestien miljoen gulden. De omzet bedroeg de eerste helft van vorig jaar 38 miljoen, tegen 22 miljoen gulden in dezelfde periode dit jaar. Vismijndirecteur J. J. B. de Looff verwacht dat het gemeentelijk bedrijf dit jaar voor het eerst in zijn bestaan zal afsluiten met een negatief resul taat. Hij schat het tekort op 400.000 gulden. De afslag maakte in 1987 nog een winst van dezelfde omvang. MET STEEN OM HALSBAND Vijf uur Posten Preventie Benen GEMEENTE GOES WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 Vlissingse vismijn in rode cijfers De hoofdoorzaak van de omzetdaling is de geringere aanvoer van vis. De vis- vangstbeperkende maatregelen laten volgens De Looff hun sporen na. Ook de prijzen van met name wijting, tong en kabeljauw laten te wensen over. De boomkorvissers mogen slechts vijf kis ten kabeljauw en twee kisten wijting aanvoeren. Juist zij zijn in Vlissingen sterk vertegenwoordigd. Een kist be vat gemiddeld veertig kilo vis. De Looff kan voor de lagere prijzen niet di rect een reden aangeven. „Je zou den ken dat bij een kleinere afzet de prijzen stijgen", stelt hij, „maar dat is niet zo". De Arnemuidense vishandelaar G. van de Gruiter, eigenaar van een visfi- leerderij in Middelburg, legt de oor zaak van de lagere prijsstelling vooral bij de import van vissoorten uit Dene marken, Duitsland en Groot-Brittan- nië. „De vissersvloot in Engeland breidt sterk uit dankzij de verkoop van tweedehands schepen uit Nederland", legt hij uit. „Het is de omgekeerde we reld: voorheen exporteerden wij naar Engeland en tegenwoordig wordt schol uit Groot-Brittannië hierheen gebracht". Wijting en kabeljauw komt in groten getale uit Duitsland en Dene marken. „De Deense en Duitse vissers leggen aan in Lauwersoog", aldus Van de Gruiter. „Zij overvoeren de Neder landse markt". De vaste werknemers van de Stich ting Vislos- en Sorteerregeling, die het sorteren van vis in de Vlissingse visafslag uitvoert, hebben inmiddels een nieuw arbeidscontract aanvaard. De twintig mannen waren aanvanke lijk voor veertig uur per week aangeno men. De stichting leed echter verliezen door de dalende aanvoer. Zij vroeg ontslagaanvragen aan bij het arbeids bureau in Middelburg. Die zijn geac cepteerd na de personeelsleden te heb ben gehoord. Zij kregen onmiddellijk na hun ontslag een nieuwe overeen komst aangeboden van minimaal twintig uur per week. Een parkeerterrein in de avond bij een camping in Oostkapelle...,Als je die surfplank kwijt wil, kun je hem beter direct aan iemand cadeau doen" (Van onze correspondent GENT De rijkswacht rekende in het Oost-Vlaamse Knesselare twee Hul stenaren in op verdenking van dief stal. J. V. E. en H. V. W. waren aanwe zig op een mosselsouper in een restau- rent. Daar stalen ze enkele flessen wijn en de handtas van een vrouw. De diefstal werd meteen ontdekt en in de buurt van het restaurant werden de daders met de buit in hun bezit opge pakt door een rijkswachtpatrouille. De rijkswachters sloegen er het cen traal signalementenblad op na en kwamen tot de vaststelling, dat J. V. E. in België gezocht werd als voortvluch tige dader van een gewapende overval driejaar geleden in Herent nabij Leu ven. Omdat de man in Nederland werd gezocht voor diverse misdrijven werd het dossier indertijd door de onder zoeksrechter van Turnhout overge dragen aan de Nederlandse justitie. Bovendien diende J. V. E. in België nog een, door de rechtbank van Has selt uitgesproken straf wegens onwet tig wapenbezit uit te zitten. Hij werd in de gevangenis van Gent ingesloten. H. V. W. werd voorgeleid, maar niet inge sloten. ZIERIKZEE - Op de Gouweveerse- dijk in Zierikzee is maandagmiddag een bestelbusje opengebroken. De eigenaar, F. T. uit Munster (D), was even twintig minuten afwezig, toen de daders de bus openbraken en er van door gingen met een complete hengel-' uitrusting, een rugzak, zwemspullen en een windscherm met een totale waarde van ruim 1200 gulden. Om standers hebben drie mensen gezien, die zich bij de bus ophielden. De rijks politie van Schouwen-Duiveland ver zoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het bureau in Zierikzee. MIDDELBURG De 24-jarige F. J. O. uit Middelburg is dinsdag voor de po litierechter in zijn woonplaats ver oordeeld tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en veertig uur dienstverlening voor een poging om zijn hond te verdrinken. Hij bond op 28 november vorig jaar zijn dober- mann pincher een steen van twintig kilo aan zijn halsband en gooide het dier daarmee in de Spuikom bij Rit- them. Omdat de hond op de schuif van de uitwateringssluis terechtkwam, ging zijn opzet niet door. Voorbijgan gers ontdekten hem. De brandweer moest eraan te pas komen om de hond te redden. O. had de hond nog maar een week in zijn bezit, toen hij besloot zich van het dier te ontdoen. Hij had hem overgeno men van zijn broer, die hem zes weken eerder uit het asiel haalde. Deze kon hem echter niet houden, omdat hij een nest bouviers te verzorgen kreeg. Te genover de politie verklaarde O. dat het leven met de hond niet te harden was. Hoewel hij hem dagelijks meer malen uitgelaten zou hebben, bevuil de hij zijn huis. Politierechter mr J. D. C. J. Janzen- Van Oosten hield hem voor, dat hij voor ten hoogste honderd gulden de hond aan een asiel had kunnen af staan. Officier van justitie mr C. van Ginkel had met verbijstering in de stukken gelezen hoe O. aanvankelijk probeerde de steen aan de oude hals band van de hond vast te maken, maar toen deze kans zag zich daaruit te be vrijden offerde hij er zijn pas aange schafte prikkelhalsband aan op. De officier had uitgerekend, dat de hond misschien wel vijf uur in zijn be narde positie had doorgebracht, voor dat er redding kwam. Dat concludeer de hij uit de verklaring van een jager, die O. met de hond had zien langs ko men en korte tijd later zonder hond had zien terug gaan en het tijdstip VLISSINGEN Gedeputeerde W. Don verricht woensdag 31 augustus om 15.15 uur in het industriegebied Vlissingen-Oost de officiële opening van het eerste particuliere windmo lenpark van Nederland. Het park telt dertien molens en is het eigendom van de Btichting Bevorde ring Windenergie Nederland. De pro vinciale energiemaatschappij PZEM betaalt 13,66 cent voor elke door de Wassenaarse onderneming geleverde kilowatt (kWh). De windturbines leve ren naar verwachting 5,2 miljoen kWh per jaar. De ingebruikname van het windmo lenpark aan de Europaweg-Zuid in het Sloegebied begint met een tochtje aan boord van de Minerva, een gaffelschoe ner. Het oude zeilschip legt om 13.30 uur aan in de Vlissingse buitenhaven en vertrekt dertig minuten later naar de Kaloothaven. Provinciaal bestuur der Don neemt daar om 15.15 uur de officiële opening voor zijn rekening, waarna de Minerva weer het ruime sop kiest voor een rondvaart langs het Wi-idpark. waarop de brandweer het beest ver loste. Hij vond gevangenisstraf op zijn plaats voor O's wandaad, maar stem de in met het voorstel van diens advo caat deze te vervangen door dienstver lening. Zijn eis luidde twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en veertig uur dienstverlening, binnen drie maanden te verrichten. De raadsman mr J. B. de Meester voer de ter verdediging van O. aan, dat deze kort tevoren in overspannen toestand in het ziekenhuis opgenomen was ge weest. Dat de behandelend arts vond dat hij weer naar huis kon, wilde vol gens mr De Meester zeker niet zeggen dat hij psychisch weer geheel in zijn evenwicht was. Hij zou niet in staat ge weest zijn een goede oplossing te be denken voor het probleem dat de hond voor hem betekende. De politierechter vonniste conform de eis. DOMBURG „Het beeld van de auto diefstallen en de inbraken in perso nenwagens in ons gebied is net alsof je een handvol zand over de kaart van Walcheren gooit. Overal waar een korrel ligt is wel wat gebeurd. Met an dere woorden: er is geen lijn in te trek ken". Zo omschrijft adjudant G. M. Brasser van de rijkspolitie-groep Vee- re de situatie rond die vorm van cri minaliteit in het gebied, dat met Dom burg, Oostkapelle, Veere, Vrouwen polder en Serooskerke zelf een stuk van Walcheren beslaat. Acht weken lang in het nu lopende toe ristische hoogseizoen houdt de rijks politie in Zeeland zich met een specia le actie gericht bezig met de aanpak van dit probleem. Samen met de vakantiegangers verplaatsen zich ook lieden, die het verschil tussen mijn en dijn niet goed weten te onderscheiden naar de kuststreek om daar hun slag te slaan. Berichten in de krant geven met een zorgwekkende regelmaat een weerslag van de activiteiten van het grijpgrage gajes. Hoewel het er soms op lijkt dat het een kwestie is van dweilen met de kraan open - de politie kan immers niet over al tegelijk zijn - wil men toch via de speciale actie, waaruit ook structurele voorzieningen moeten voortvloeien een poging wagen om het verschijnsel van de diefstallen uit auto's tot aan het wegnemen van de hele automobiel toe terug te dringen. De groep Veere laat zich hierbij enige hoop op succes aan meten door de resultaten elders in de provincie, waar - in de Westhoek van Schouwen - de sterke arm al enkele ge voelige klappen kon uitdelen. De poli- tie-instanties brengen, met gebruik making van de kantoorautomatise ring, elkaar voortdurend op de hoogte van bepaalde ontwikkelingen, zodat het recherchewerk telkens daarop kan worden bijgesteld. Net zoals dat bij verschillende andere groepen het geval is zet de rijkspolitie van de groep Veere in deze weken mensen in, die niet worden afgeleid door andere politiële taken, maar uit sluitend en alleen tijdens nachtelijke uren kunnen bezig zijn met posten en het natrekken van kentekens van au to's die zich ergens verdacht ophou den. Het is uitermate moeilijk om de crimi naliteit die zich richt op auto's te lijf te gaan. Echte 'haarden' zijn er niet, zo valt af te leiden uit de woorden van po litieman Brasser. „Je hebt legio plek ken, waar je je slag kunt slaan. Dat BURGH-HAAMSTEDE - Het Schouwse Duindorp Renesse komt nogal eens in het nieuws. Was het een aantal jaren vooral naar aanlei ding yan gewelddadigheden en cri minaliteit, dit jaar staat de term 'lik op stuk' centraal. Het wordt duide lijk dat het er deze zomer in Renesse minder agresssief aan toe gaat dan voorgaande jaren. Dat is zonder twijfel te danken aan verschillende maatregelen die voortvloeien uit een onderzoek dat al sinds 1986 in het recreatiedorp wordt gehouden. Een onderzoek van het criminolo gisch instituut van de rijksuniversi teit Groningen. De rijkspolitie groep Schouwen-Dui veland en de gemeente Westerschou- wen namen met het openbaar minis terie en het Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs (ZCAD) het initiatief tot een aantal maatre gelen. De gemeente klopte vervol gens voor subsidie aan bij de minis teries van justitie en binnenlandse zaken. De ministeries verleenden weliswaar gedeeltelijk medewer king, maar stelden de voorwaarde dat een onderzoek zou worden inge steld naar het effect van de maatre gelen. Daaruit vloeide ook een groot aantal beleidsaanbevelingen voort. Zo ontstond een plan voor zoge naamde bestuurlijke preventie van recreatiecriminaliteit, dat op een dergelijke schaal uniek in Nederland is. Voor de begeleiding en coördinatie van de maatregelen die genomen worden om van Renesse een leefbaar recreatiedorp te maken, heeft crimi noloog dr. Balthazar Beke een aan tal maanden zijn intrek genomen in een kamertje in het gemeentehuis van Westerschouwen. Hij is tevre den, nu steeds vaker te horen is dat het in Renesse rustiger en veiliger is dan in het verleden. „Ik ben over deze zomer heel tevre den. Vooral over de medewerking van de rijkspolitie en andere groepen die bij het project betrokken zijn. Dat draagt het project. Ze stonden vrij unaniem en gezamenlijk achter het beleid. Dat betekende dat we geen oeverloze vergaderingen hoef den te houden om iedereen te over tuigen. Ik heb ook gemerkt dat bij voorbeeld ondernemers niet eerst naar hun eigen portemonnee keken. Ze zagen wel in dat het misschien nu wat geld kost, maar dat het de econo mie van Renesse uiteindelijk toch ten goede zal komen." Hoe bent u te werk gegaan? „We hebben gekozerf voor het zoge naamde praktijkgerichte onderzoek. Dat wil zeggen dat we gegevens die we tussentijds vergaarden onmid dellijk in de praktijk verwerkten. Dat is wel een minder mooie manier van onderzoek, maar het is veel effec tiever. Een voorbeeld daarvan was het initiatief van de bewaakte fiet senstalling. Dat bleek niet te werken. Dan kun je zoiets nog wel Dr Balthazar Beke:,,Het gaat er mij niet om dat de mensen zeggen: wat een leuk onderzoek of wat een aardige ideeën." twee jaar voortzetten, maar dat heeft dan geen zin. Je hebt een hoop on derzoekers die een leuk boek schrij ven en dan tevreden achterover leu nen, waarna het boek in een kast ver dwijnt, om enige tijd later weer met een volgende boek te beginnen. Die bekijken niet of dat wat ze onderzoe ken, wordt opgepakt. Dat wordt trouwens in universitaire opleidin gen ook nauwelijks benadrukt. Het gaat er mij niet om dat de mensen zeggen: wat een leuk onderzoek of wat een aardige ideeën. Nee, ik wil dat de beleidsaanbevelingen zo veel mogelijk worden uitgevoerd." Is het dan aan u en uw collega Huub Angenent te danken dat het dit jaar rustiger is in Renes se? „Nee, dat kun je niet zo stellen. We hebben er wel aan bijgedragen. Maar het lag ook in belangrijke mate aan allerlei groeperingen waarmee we overleg hebben gevoerd. Zo was de rijkspolitie bijvoorbeeld bezig zich te bezinnen over andere surveillance technieken. Daar hadden wij ook wel gedachten over en zo kreeg je als het ware een proces van wederzijdse be vruchting. Het is overigens een mis vatting als je stelt dat de politie maar moet zorgen voor de handha ving van de openbare orde. Tijdens het onderzoek is duidelijk geworden dat iedereen die wat met de recreatie te maken heeft, daar aan bij moet dragen. Als de maatregelen die geno men moeten worden geen breed draagvlak hebben, werken ze niet." Heeft u nu meteen een draai boek gemaakt voor het oplos sen van problemen in bijvoor beeld Domburg? „Voor een deel wel. Je kunt een aan tal zaken zo naar andere gemeenten transplanteren. Voorbeelden zijn de surveillance-technieken die op Schouwen-Duiveland worden toege past, het stimuleren van het open baar vervoer, het alcoholmatigings- beleid en andere zaken die in de alge mene plaatselijke verordening zijn opgenomen. Maar toch heeft ieder dorp weer zijn eigen specifieke ken merken." Gaat Renesse nu tot in lengte van jaren rustige en geweldloze zomers tegemoet? „Als iedereen op deze weg doorgaat wel. De mensen hebben geleerd met elkaar te overleggen en samen ideeën te ontwikkelen. Deze zomer heeft geleerd dat het werkt. Zelf zou ik nog wel graag zien dat meer bewo ners van het dorp informatie krijgen over het hoe en waarom van bepaal de maatregelen. Er is bijvoorbeeld een bepaald deel van de bevolking dat niets met de recreatie te maken heeft en de drukte in de zomermaan den alleen maar als lastig ervaart. Die hebben niet om al die toeristen gevraagd. Je zou het draagvlak nog meer verbreden als je hen van infor matie voorziet. Want een kermis er varen ze niet als frusterend omdat dat in jaren zo gegroeid is. Maar een spiegeltent die daar met een duide lijk doel staat wèl, gewoon omdat ze niet wisten waarom die tent daar stond.René Schrier maakt het extra moeilijk om vaste plaatsen te bepalen om je aandacht op te kunnen richten". In het eerste half jaar van 1988 regi streerde de groep Veere van de rijkspo litie in haar werkgebied 87 auto-inbra ken. In de periode tussen 1 juli en 10 augustus waren dat er 49. Dat zijn er weer meer dan vorig jaar. Een veront rustende ontwikkeling. Het aantal au to's dat volledig verdween - en dat wa ren voornamelijk dure modellen - be droeg tot nu toe in 1988 elf. Een nachtje mee met twee recher cheurs, die tijdens deze dienst volledig zijn vrijgemaakt om zich bezig te hou den met de criminele perikelen rond auto's. De signalering van een vernie ling onderweg wordt ook wel 'meege nomen' maar voor de rest zijn het au to's en nog eens auto's waar het oog op wordt gericht. En natuurlijk op ondui delijke figuren die daar in de buurt bij rondhangen. Op het parkeerterrein aan het einde van de Duinweg in Oostkapelle gaapt op enkele illegale overnachters in bus jes na een grote leegte. De politieman nen in burger laten de slapers onge moeid, wat ze even later ook doen wan neer op een ander parkeerterrein een clubj e j ongelui wordt aangetroffen dat daar kennelijk een feestje aan het bou wen is. Even buiten een camping in Oostkapelle is een ideaal oord te vin den voor de bende met de lange vin gers. Het terrein is slecht verlicht en er zijn verschillende mogelijkheden om weg te komen. De auto's blijken over het algemeen wel goed te zijn afgeslo ten. In dure auto's, die op het terrein staan geparkeerd, zitten - zo valt op wanneer bij het felle schijnsel van een extra sterke zaklantaarn in het inte rieur wordt geschenen - ook dure ra dio's. Op het dak van een van de wagens lig gen twee surfplanken opgeborgen. „Dat is durven, he" zegt de bestuurder van de onopvallende politiewagen te gen zijn collega naast hem. „Ja als je die surfplank toch kwijt wil kun je 'm beter direct aan iemand cadeau doen", vindt de andere politieman. Onderweg tijdens de tocht door de Walcherse dreven worden in de con tacten met de meldkamer in Middel burg kentekennummers doorgegeven van wagens waar wel eens wat mee aan de hand kan zijn. Links en rechts langs rijen geparkeerd staande wagens kij kend neemt de bestuurder van de re cherchewagen ergens een stoeprand mee. „Daar heb ik thuis altijd ruzie over met m'n vrouw", verontschuldigt hij zich tegenover de door elkaar ge schudde mede-inzittenden. „Ik zit al tijd dwars in de wagen om me heen te kijken". zat, had de knaap maar aanstalten ge maakt om zichzelf in de auto te slapen te leggen. De politiemannen verwijzen hem door naar een legale slaapgele genheid. In Domburg wordt enige tijd gepost op een parkeerterrein waar dezer dagen een personenauto in het duister oplos te. Een kwestie van wachten tot er mis schien wat gebeurt. Dat geduld lijkt te worden beloond wanneer een auto het terrein op zwenkt en om onverklaarba re redenen weer pijlsnel optrekt en met piepende banden de hoek om gaat. Waren de inzittenden lelijke din gen van plan en hadden ze argwaan ge kregen bij het zien van die ene auto in de hoek van het plein? Het blijft een kwestie van gissen. De rechercheurs zetten wel de achtervolging in. Maar de andere auto heeft een flinke voor sprong. Bij een kruising neemt de poli tiewagen op de gok de weg naar rechts. Verkeerd gegokt. De haastige automo bilist blijkt in het duister te zijn opge lost. De nachtdienst verloopt verder zonder spectaculaire gebeurtenissen. „Ver wacht geen wildwest-toestanden" was er tevoren al waarschuwend opge merkt. „Het wordt eerder een saai nachtje". „Maar als je niks doet weet je zeker dat er niks verandert" zegt adjudant Bras ser de volgende dag over de geringe kans om inbrekers op heterdaad te be trappen. „Het is ook niet echt te verko pen datje alleen vaststelt dat er zoveel auto-inbraken zijn en dat de mensen maar op hun spullen moeten letten. Waarschijnlijk zullen we toch wat meer op de preventieve toer moeten". Voor Brasser en de zijnen houdt de aanpak van diefstallen van en uit au to's niet op na afloop van de gerichte actie gedurende de twee maanden van het hoogseizoen. „We zullen de winter maanden benutten om beheerders van terreinen die gevoelig zijn voor dief stallen te benaderen en ze te wijzen op maatregelen waardoor die misdrijven wat minder gemakkelijk worden ge pleegd. Er zitten met name in Dom burg en Oostkapelle nogal wat pen sionhouders, die voor hun gasten er gens achter hun bedrijf een parkeer- plaatjse hebben. Die terreinen die als regel met een ketting worden afgeslo ten zijn vaak slecht verlicht". In de bosgebied van de Domburgse Manteling staat een hele rits auto's in het aardedonker. Ze horen thuis bij de gasten van de jeugdherberg. Eén van de auto's is niet afgesloten. Een niet eens zo goedkope autoradio is zo voor het grijpen. Als de politiemannen met hun lantaarns in de rondte schijnen blijven de lichtbundels steken bij een auto met een geopend achterportier, waar twee benen onderuit steken. Het is een wagen van een duur merk. „Die eigenaar zal wel geen politieman zijn", merkt de ene rechercheur cy nisch op als hij op de wagen afstapt. De papieren maken duidelijk dat de per soon echt bij de wagen hoort. Hij had een plaatsje voor de nacht gezocht in de jeugdherberg maar omdat die vol Het publiek kan zich extra wapenen door maatregelen te treffen die dief stal van en uit auto's kunnen voorko men. In publicaties wordt niet alleen het Nederlandse publiek gewaar schuwd. Ten behoeve van de vele Duitse gasten die - het aantal Porches en dure BMW-modellen is opvallend groot - veelal met prijzige automobie len naar de kust komen, zijn in de ei gen vertrouwde taal gestelde folders op de VW-balies gereed gelegd. Brochures vol waardevolle tips, met mogelijkheden om niet verzeild te ra ken in dat rijtje met de Kurts, de Hans-Joachims, de Dieters en de Rolfs, die al aangifte kwamen doen van een misdrijf rond hun wagen. 'Seien Sie auf der Hut', roept de folder de Duitse automobilisten toe. Ook wordt dringend aangeraden in de tele foon te klimmen als men iets ver dachts meent te hebben waargeno men. Want, zo vertaalt de folder letter lijk vanuit het Nederlands, "die Polizei kommt lieber einmal zuviel als zu wenig'. Jacques Cats Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 19