Dubcek mag naar westen KNOV: consument merkt iets lager BTW-tarief nauwelijks Israël bezorgd over diplomatie van PLO BELOFTE RAAD VAN COMMISSARISSEN het weer in zellilË en in europa Paspoort Bulgaars strand afgesloten na vervuiling HCI: ontvoerders houden zich niet aan afspraken Vandaag Vooruitzichten Hoog water Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten Tevreden OVERWINT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 (VENEN (RTR) - De vroegere Tsjechoslowaakse leider Alexander Dubcek heeft een paspoort gekregen en krijgt aarschijnlijk ook een visum om naar het westen te gaan. Dit heeft een regeringswoordvoerder maandag in Praag jekendgemaakt. De afgezette leider van de hervormingsbeweging "Praagse ente" wil in september naar Italië gaan, waar hem samen net de gedetineerde Zuidafrikaanse leider Nelson Mande- a aan de universiteit van Bologna een eredoctoraat wacht. Het zou Dubceks eerste buitenlandse reis zijn sinds 1970, toen hij enige tijd ambassadeur van Tsjechoslowakije in Turkije was, na zijn verwijdering als leider van de commu nistische partij. Telefonisch sprekende vanuit Praag zei regeringswoord voerder Miroslav Pavel dat Dubcek het paspoort had ge kregen en in afwachting was van een antwoord op zijn ver zoek om een uitreisvisum. De 66-jarige Dubcek heeft onlangs zijn zwijgzaamheid ver broken om in het openbaar de door de Sovjetunie geleide inval in zijn land in augustus 1968 te veroordelen. Vendex: oplossing conflict deze week AMSTERDAM (ANP) - Nog deze week komt de raad van com missarissen bij het Vendex-concern met een oplossing voor iet conflict in de top van het concern. Deze toezegging deed voorzitter G. van Driel van de raad van commissarissen maan dag in Amsterdam aan bestuurders van de Dienstenbonden FNV en CNV, die Van Driel een lijst met ruim 4.000 handteke ningen hadden aangeboden van V D-werknemers. Doel van de handtekeningenactie was de commissarissen ertoe te bewegen zo spoedig mogelijk duidelijkheid te verschaffen over het conflict in de top van Vendex tussen topman Anton Dreesmann en diens „kroonprins" Arie van der Zwan. De vakbondsbe stuurders B. van Zweden van de Dien stenbond FNV en zijn collega J. Kos van de Dienstenbond CNV waren maandag met de handtekeningen naar het hoofdkantoor van Vendex in Amsterdam getogen. Zij kregen daar van Van Driel te horen dat de gevraag de duidelijkheid er nog deze week komt. Van Driel hoopt met een oplossing uit de bus te komen die bevredigend zal zijn voor alle betrokkenen. „Wij garan deren u dat wij nog deze week met een goede en evenwichtige uitspraak zul len komen", aldus de voorzitter van de) raad van commissarissen. De vakbonden hadden eigenlijk uiter lijk maandag al hom of kuit van de raad van commissarissen willen heb ben maar voorzitter Van Driel vroeg er begrip voor dat het vinden van een op lossing in goed overleg tijd vergt. Verdere details wilde Van Driel niet kwijt. Uit zijn verklaring bleek wel dat niet alleen de vakbonden maar ook de 'en hogedrukgebied bouwt zich op bo en Engeland, de Noordzee en ons and en zal tot en met donderdag bo en onze omgeving voor mooi zomer seer zorgen. Het blijft vandaag droog n hoewel er wat hogere sluierbewol- :ïng aanwezig is, komen er ongetwij- 'eld zonnige perioden voor. De aange roerde lucht is tamelijk fris en de mid- lagtemperatuur wordt niet veel hoger lan een graad of 21, maar uit de wind s het voor het gevoel enkele graden oger. De wind is zwak tot matig en naait voornamelijk uit noordelijke ichtingen. Het wordt een frisse nacht net een minimum temperatuur van ond de 12 graden. oor morgen: aanhoudend mooi weer iet zonnige perioden en iets warmer, laximum temperatuur rond 22 gra den. Zwakke wind tussen noordwest n noordoost (2 tot 3 Bft.). 'oor donderdag tot en met zaterdag: Ionderdag ook mooi en warmer met laximum temperatuur rond 25 gra- en. Vanaf vrijdag onbestendig en ooral zaterdag opnieuw koeler, met en wisselende bewolking en kans op 'at regen of een bui. ZON EN MAAN 17 augustus Zon op 0627 Maan op 1148 uur cm uur cm Dinsdag 16 augustus Vlissingen 05.11 235 17.24 228 Terneuzen 05.30 258 17.43 252 Bath 06.30 301 18.45 294 Roompot-buiten 05.15 175 17.25 167 Zierikzee 06.55 163 19.00 158 Yerseke 07.00 194 19.05 188 Philipsdam-West 07.00 175 19.05 168 Woensdag 17 augustus Vlissingen 05.42 229 17.54 222 Terneuzen 06.01 252 18.14 245 Bath 07.01 296 19.16 286 Roompot-buiten 05.45 171 17.55 164 Zierikzee 07.25 159 19.25 154 Yerseke 07.25 190 19.35 185 Philipsdam-West 07.25 171 19.30 166 hnd: overwegend noordelijk 2 tot 3 ft., zicht: goed, temperatuur kustwa- omstreeks 19 graden, afwijking 'aterstanden: geen afwijking van be- kenis, maximum golfhoogte mon- ing Scheldes: minder dan een halve leter. uur cm uur cm Dinsdag 16 augustus Vlissingen 11.22 171 23.51 204 Terneuzen 11.48 183 00.17 215 Bath 12.53 206 Roompot-buiten 11.15 117 23.40 150 Zierikzee 12.40 119 Yerseke 12.50 140 Philipsdam-West 12.50 129 Woensdag 17 augustus Vlissingen 11.51 167 00.20 196 Terneuzen 12.18 179 00.46 208 Bath 01.22 238 13.23 204 Roompot-buiten 11.45 116 00.05 147 Zierikzee 01.10 154 13.15 120 Yerseke 01.15 172 13.20 140 Philipsdam-West 01.15 164 13.25 129 Voor actuele weers- en waterstandsver- «ww Britse Eilanden: Op donderdag vooral in het zuidoosten zonnig, in het westen en noorden bewolking en af en toe regen. Deze slechtweer- zone beweegt zich langzaam naar het oosten, maar zal zuidoost-Enge- land op donderdagavond nog niet bereiken. Middagtemperatuur van 17 graden in het noordwesten, tot 25 graden rond Londen. Denemarken, Benelux en Noord- west-Duitsland: Droog. Vrij zonnig. Voornamelijk in Denemarken eerst nog wolkenvelden. Middagtempe ratuur van 20 graden bij zee en in Denemarken, tot 24 graden elders. Op donderdag warmer. Frankrijk, Midden- en Zuid-Duits- land: Zonnig. Landinwaarts in zuid-Frankrijk mogelijk een enkele onweersbui. In west-Frankrijk op donderdag toenemende bewolking. Middagtemperatuur van 25 graden 'in noordwest-Frankrijk, tot 28 a 33 graden elders. Alpengebied: Aanhoudend zonnig, fn de namiddag of avond echter op enkele plaatsen een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur in het laagland en in de dalen tot 28 a 33 graden. Spanje, Portugal, Italië, Joegosla vische kust en Griekenland: Op de meeste plaatsen aanhoudend zon nig bij middagtemperaturen van 28 tot 34 graden. Landinwaarts in zuid-Italië, zuid-Spanje en Grieken land tot 35 a 38 graden. Langs de S, kusten van noordwest-Spanje en noord-Portugal 20 tot 25 graden. Landinwaarts in noord-Spanje, noord-Italië, noord-Griekenland en Joegoslavië lokaal een onweersbui in de namiddag of avond. Wm/s °C Amsterdam zwaar bew. w 3 20 Aberdeen half bew. w 8 18 Athene onbewolkt nno 8 35 Barcelona onbewolkt zzw 3 30 Berlijn onbewolkt nnw 7 30 Budapest onbewolkt z 1 35 Bordeaux licht bew. n 4 29 Brussel half bew. wl 22 Dublin zwaar bew. windst 19 Frankfurt onbewolkt nw 5 31 Genève licht bew. no 3 32 Helsinki zwaar bew. zzw 3 22 Innsbruck zwaar bew. 03 26 Klagenfurt onweer wnw 4 33 Kopenhagen licht bew. wil 24 Lissabon onbewolkt nnw 10 28 Locarno half bew. ozo 2 - Londen zwaar bew. wzw 3 23 Luxemburg onbewolkt w 3 24 Madrid licht bew. wnw 4 35 Malaga onbewolkt zzo 5 30 Mallorca onbewolkt zzw 3 32 Malta onbewolkt zzw 2 36 Moskou regenbui w 1 16 München half bew. ozo 2 31 Nice zwaar bew. w 2 31 Oslo zwaar bew. z 5 20 Parijs half bew. no 2 25 Praag zwaar bew. zw 2 30 Rome onbewolkt wzw 2 31 Split onbewolkt o 1 33 Stockholm zwaar bew. z 3 20 Warschau half bew. w 2 31 Wenen zwaar bew. w 4 32 Zürich onweer zzo 6 29 Cyprus onbewolkt w 7 31 Istanbul onbewolkt ono 5 32 Las Palmas half bew. nno 12 26 raad van commissarissen voor een vol slagen verrassing kwamen te staan toen Anton Dreesmann eind vorige maand het oorspronkelijke organisa tieplan van de Vendex-top, dat 1.400 ontslagen inhield, introk en met een alternatief kwam dat in eerste instan tie voorziet in „slechts" 300 ontslagen bij de V en D-warenhuizen. Verder deed Van Driel er het zwijgen toe. Wel zei hij desgevraagd dat de raad niet van plan is met de bonden over welk reorganisatieplan dan ook te onderhandelen. Dat is een taak van de directie van de V en D-warenhuizen en de hoofddirectie van moederbedrijf Vendex. De raad van commissarissen ziet als haar eerste taak op een oplos sing te vinden voor de problemen bin nen de hoofddirectie van Vendex, zo maakte Van Driel duidelijk. De vakbondsbestuurders Kos en Van Zweden toonden zich tevreden met Van Driels toezegging dat de gevraag de duidelijkheid er deze week toch komt. Elke dag dat die duidelijkheid uitblijft is er een te veel, zo hadden ze Van Driel duidelijk gemaakt. De 'signaalacties' van V D-perso- neel, waartoe de bonden vorige week besloten, gaan vanaf morgen gewoon door. Dan zal het personeel van het warenhuis in Den Haag een actie be ginnen, die via pamfletten het winke lende publiek duidelijk moet maken dat het personeel onder alles behalve aangename omstandigheden moet werken. Koningin Beatrix voor het door haar onthulde Indisch monument. Links naast haar dr. I. Samkalden, voorzitter van de stichting voor oprichting van het monument. DEN HAAG (ANP) - Koningin Bea trix heeft maandagmiddag, precies 43 jaar na de capitulatie van Japan, aan de prof. B.M. Teldersweg in Den Haag het monument onthuld voor alle Nederlanders die onder de oorlog met dat land hebben geleden of erdoor zijn gesneuveld. Dit „In disch" 'monument, vervaardigd door de Nederlandse kunstenares Jaroslawa Dankowa, bestaat uit 17 bronzen figuren. Het benodigde geld, ongeveer vijf ton, werd bij eengebracht door de speciaal in het leven geroepen Stichting Indisch Monument. De voorzitter van deze nu op te hef fen stichting, dr. I. Samkalden, zei dat het monument door de onthul ling door de koningin nog een extra, uniek accent heeft gekregen. Het monument staat er volgens de voor malige burgemeester van Amster dam voor drie groepen: de mensen die het uiterste gaven, de mensen die verder konden leven en de men sen die er niet bij waren. De eerste groep wordt geëerd, de tweede heeft iets om bij stil te staan en de eerste te eren en de derde groep kan er le ring uit trekken. De voorzitter van de Stichting Her denking 15 augustus 1945, R. Boek- holt, haalde een tekst aan die ook op een ere-begraafplaats in Indonesië staat: „Opdat zij met ere mogen rus ten". Hij wees op de bezieling en toe wijding van de gevallenen, waar het ging om vrede en vrijheid. Hij sprak de hoop uit dat de leerlingen van het Nederlands Lyceum in Den Haag, die het monument hebben „geadop teerd", zullen begrijpen waarom er is gestreden en dat verder zullen uit dragen. Aan de onthulling ging een decla matie door de acteur Eric Schnei der vooraf. Hij las een in 1942 ge schreven fragment uit het oorlogs dagboek van zijn vader Jan voov- Het fragment speelde zich af in een gevangenis in Rangoon. De muziek bij de onthulling werd verzorgd door de Koninklijke Mili taire Kapel. Onder de aanwezigen waren veel Indische Nederlanders. In het nabije Congresgebouw was maandagmorgen de jaarlijkse 15 au- gustus-viering van de Indische Ne derlanders. Daar sprak onder meer bisschop R. Bar van Rotterdam, die als kind in interneringskampen op Java heeft gezeten. De bezetting en alles wat daarmee samenhangt „heeft ons in zijn vaste greep gehad en ons veranderd. We hebben daar na nieuwe kansen gehad, maar we zijn anders geworden, sommigen zelfs onherkenbaar." „Wij zijn dankbaar dat we niet zijn bezweken onder het kwaad en zijn zelf een levend monument", aldus de bisschop. DIEMEN (ANP) - De ontvoerders van de Nederlander J. Meertens (29) heb ben zich niet aan de gemaakte afspra ken gehouden door hem niet samen met zijn lotgenoot H. Bolhuis (37) vrij te laten. Dit ondanks „delicate onder handelingen" met de ontvoerders van de twee medewerkers van een doch teronderneming in de Colombiaanse hoofdstad Bogota van het Nederland se bedrijf Holland Chemical Interna tional Group (HCI). Dit heeft direc teur Takkenberg van HCI maandag gezegd. Bolhuis werd eind juli vrijgelaten. Waarom hij als enige werd vrijgelaten, is niet bekend. In het belang van de veiligheid van J. Meertens wilde HCI toen geen verdere mededelingen doen. Nu blijkt echter dat er afspraken wa ren gemaakt met de ontvoerders om de twee Nederlanders tesamen vrij te laten. De identiteit van de ontvoerders van Meertens, die sinds drie maanden in Colombia verbleef, en Bolhuis, die er sinds twee jaar werkte bij de dochter onderneming van HCI, is onbekend. Motieven voor de ontvoering op 19 fe bruari in de Colombiaanse hoofdstad zijn volgens HCI slechts geldelijk. Directeur Takkeberg van HCI zei dat zijn bedrijf en het aan zijn bedrijf ge lieerde Distribuidora Quimica Holan- da Colombia S. A. in Bogota alles in het werk zullen stellen om ook deze em ployé zo spoedig mogelijk vrij te krij gen. (Slot van pagina 1 mijn zal kunnen. Eerder dit jaar werd openlijk gespeculeerd op het aftreden van Van Eekelen, ook in diens eigen partij, de WD. Van Eekelen zelfheeft altijd volgehouden dat hij geen fouten heeft gemaakt. Minister Van den Broek nam enkele maanden geleden de verantwoorde lijkheid voor het paspoortbeleid over van zijn staatssecretaris Van der Lin den, omdat de Tweede Kamer vond dat deze de zaak niet goed had behan deld. Van der Linden kreeg toen de bijnaam 'mooi-weer-staatssecreta- ris'. Vooral het feit dat de Staat een schadeclaim van honderd miljoen gulden boven het hoofd hing, als het contract met KEP zou worden verbro ken, deed Van den Broek besluiten zelf het paspoortbeleid onder zijn hoede te nemen. onder 2059 onder 2211 wachtingen van het Hydro Meteo Centrum Zeeland kunt u het antwoordapparaat van het KNMI in Vlissingen bellen: 01184-15600. JERUZALEM/CAIRO (AFP/UPI) - Het idee dat de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO een diplomatiek offen sief voorbereidt en de komende maand in de door Israël bezette gebie den een onafhankelijke Palestijnse staat wil uitroepen begint ongerust heid te wekken in Israël. In politieke kringen wordt gevreesd dat Israël in ternationaal in een isolement terecht komt als de PLO besluit de mitrail leur in te ruilen voor diplomatie. De PLO wil volgens een maandag in Cai ro gepubliceerd document een onaf hankelijke Palestijnse staat uitroe pen met Jeruzalem als hoofdstad en haar leider Yasir Arafat als staats hoofd. Israël, dat de Westelijke Jordaanoever op Jordanië veroverde tijdens de Ara bisch/Israëlische oorlog in 1967 en Je ruzalem beschouwt als zijn eigen hoofdstad, heeft gezworen iedere po ging te verijdelen om in het gebied een onafhankelijke Palestijnse staat uit te roepen. Voorzitter G. van Driel van de raad van commissarissen van Vendex bladerde maandag in Amsterdam op het hoofdkan toor van Vendex lijsten met handtekeningen door. De lijsten werden overhandigd door FNV-bestuurder Bvan Zweden en zijn collega J. Kos (tweede van links) van het CNV. SOFIA (AFP) - Het strand ten zuiden van Varna, de grootste Bulgaarse havenstad aan de Zwarte Zee, is gesloten als gevolg van de verontreiniging van het wa ter door onder meer het uitstromen van olie uit sche pen. Dit heeft het orgaan van de Bulgaarse journalis- tenbond maandag bericht. Volgens het blad zijn talrijke andere gedeelten van het zuidstrand door ook industriële vervuiling voor vakan tiegangers gesloten. Het centrale strand van Bourgas, de tweede havenstad van Bulgarije, is vorige week vijf dagen gesloten nadat een nog onbekend schip water en strand over een kilometer had vervuild. De krant van de communistische partij, Rabotrutssjesko Delo, heeft onlangs onthuld dat een onderzoek gaande is van de chemische staat van het water. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het veria gen van het hoogste BTW-tarief met een of twee procent is een aardig ge baar, maar zal in de winkel niet oi nauwelijks merkbaar zijn. Voorzitter J. Kamminga van het verbond van middelgrote en kleine ondernemers KNOV, is groot voorstander van het verlagen van BTW-tarieven, maar dan wel een verlaging die doorwerkt in de prijzen, in één keer goed: „Dan maar liever wat later en in één keer 5 procent, dan nu zo'n klein beetje". Een verlaging van de tarieven voor be lasting op toegevoegde waarde heeft maar voor een deel van het Nederland se midden- en kleinbedrijf directe voordelen. Alleen de uiteindelijke de tailhandel zal de prijzen voor de consu ment kunnen verlagen, de fabrikant en de tussenhandel rekent de BTW im mers alleen maar door. Maar het verlagen van het hoogste ta rief van 20 procent (voor goederen die doorgaans niet tot de directe levensbe hoeften gerekend worden) naar 19 pro cent, geeft volgens Kamminga veel te veel last met het omrekenen en afron den van de nieuwe prijzen. „Het zou me niet verbazen als de detailhandel in sommige gevallen niet eens de moei te neemt om daarvoor nieuwe prijzen vast te stellen en het verschilletje ge woon in eigen zak steekt". Een verlaging met een procent is bo vendien toch al „een koekje uit eigen doos" voor de consument, vindt de KNOV-voorzitter. Het kabinet besloot immers twee jaar geleden tot een ver hoging met een procent om de tegen vallende opbrengsten van het aardgas te compenseren en de verhoging weer ongedaan te maken bij meevallende belastinginkomsten. Zoals nu het ge val lijkt te zijn. Vandaag voeren de ondernemersorga nisaties weer overleg met de bewinds lieden op het departement van Finan ciën en daar zal het KNOV bepleiten om öf de BTW in een klap met 4 a 5 procent te verlagen, öf de arbeidsin tensieve dienstverlening van het hoge 20-procents-tarief naar het lage tarief (6 procent) te brengen. De grootste werkgeversorganisatie VNO vindt dat ruimte voor lastenver lichting bij voorkeur moet worden be steed aan lagere loon- en inkomsten belasting, uit oogpunt van internatio nale concurrentie. Verlaging van de BTW-tarieven is echter ook een goede gedachte, aldus een woordvoerder. In tegenstelling tot de werkgeversor ganisaties staan de vakcentrales FNV dusver hebben gezegd is dat ze moge lijk besprekingen willen, dat ze moge lijk een regering-in-ballingschap wil len vormen", zei de minister van bui tenlandse zaken, Shimon Peres. Ik kan geen wijs uit de massa verklarin gen en ontkenningen of communicatie via oogwenken tot dusver horen we al leen maar raadsels", zei Peres. De Israëlische minister van defensie Yitzhak Rabin: „Ik ben liever niet on der de indruk van verklaringen die PLO-leden bij gelegenheid doen". Het Egyptische persbureau Mena meldde vanuit Cairo dat het een kopie heeft verkregen van een onafhanke lijkheidsdocument van de PLO, waar in bijzonderheden staan over de vesti ging van de nieuwe staat. Het docu ment bevestigt dat de nieuwe regering bereid zou zijn vredesonderhandelin gen aan te gaan met Israël. De voorlo pige Palestijnse regering zou niet ge bonden zijn aan het PLO-handvest,' waarin wordt opgeroepen tot vernieti ging van de joodse staat. De PLO wei gerde tot dusver vredesbesprekingen als Israël niet de Palestijnse rechten op een eigen staat erkende. Israëlische leiders wezen de berichten maandag van de hand. „Wat ze tot en CNV heel wat terughoudender te genover het idee. FNV en CNV wijzen een lagere btw niet af, maar ze hebben wel de nodige twijfels. Het CNV wan trouwt Ruding en vreest dat die met de verlaging de financiële ruimte van zijn collega-ministers wil beperken. Bovendien is het gevaar groot dat er door verlaging van het btw-tarief min der geld overblijft voor overheidsin vesteringen. De FNV oppert de mogelijkheid om de belastingmeevallers te stoppen in meer overheidsinvesteringen en niet in een lagere btw. Voorts vinden de vakcentrales dat vooral het laagste btw-tarief omlaag zou moeten, omdat de lagere inkomens daar voor hun koopkracht meer aan hebben dan aan verlaging van het hoge tarief (op luxe artikelen). Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CWTerneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel.01110-15380 Opening kantoren: maandag t/m vrijdag van 8.00tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via detelefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren doorde klacht in te spreken op de band of de verwijzing opte volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t 'm vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur en zondagavondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 70,65; franco per post 85,00; per maand 24,35; jaarabonnement 270,00; jaarabonnement franco per post 330,00; losse nummers 1,25 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 137 cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,55; ingezonden mededelingen 2 V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,-meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 3