Snuffelt il ook al tussen de Kleintjes? ME komt zonodig in actie tegen stakers op de Hermod Republikeinse conventie om tweede plaats BROCCOLI EN SLAVINKEN vandaag RAPPORT NAAR KAMER Spelen zullen niet worden verstoord Vader en drie kinderen dood aangetroffen in Kerkrade De laatste vijf dagen van Stuntjeans alles tegen afbraakprijzei Mooi weer 231e jaargang no. 192 Dinsdag 16 augustus 1988 Oplossing Bezuinigen Deltaveilig Open dag Ernst KNVB-beker Zeker 12 doden bij busongeluk in Noorwegen Enquête Broccoli, 500 gram Slavinken, kilo lv>v/U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Jeans o.a. BobosLion vangst-,Nu Vele T-shirts in verschillende modekleuren en modellen vanJ&r^^Qr Nu Groot assortiment damesmode van^9r,£9ZS9r Nu npift ra _Middelburg Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 21 graden. De wind is meest noordelijk en zwak tot matig. PROVING UWS T KATWIJK (ANP) Dirk Berkhey uit Katwijk toonde zich maandag in zijn woonplaats tijdens de nationale haringschoonmaakwedstrijden on der het oog van vele toeschouwers de snelste van alle deelnemers. De jury lette overigens ook op de kwali teit van het werk. Behalve het ap plaus was er voor Berkhey ook een beker. PZC De raad van commissarissen komt nog deze week met een oplossing voor het conflict in de top van het Vendex-con- TNO keurt paspoort SEOUL (UPI/AFP) - De president van Zuidkorea, Roh Tae-woo, heeft maan dag gezegd dat de Zuidkoreaanse be volking en regering niet zullen toe staan dat de Olympische spelen, die volgende maand in Seoul beginnen, worden verstoord door demonstra ties of het gooien van benzinebom men. Voor grote delen van Seoul werd maandag een volledig demonstratie verbod van kracht. De president deed zijn uitspraak na dat de Zuidkoreaanse politie bijna 1300 studenten had gearresteerd die opnieuw een poging deden op te trek ken naar Panmunjon (in de gedemili tariseerde zone tussen de twee Ko rea's) om daar mede-studenten uit Noordkorea te ontmoeten. Radicale studenten wilden in de grensplaats praten over mogelijkheden voor her eniging van beide landen. Volgens de leiders van de Zuidkoreaanse studen ten zal de kloof nog groter worden als Pyongyang geen aandeel krijgt in de organisatie van de Olympische Spe len. Ongeveer 4.000 studenten wilden van uit de Yonsei-universiteit in Seoul naar Panmunjon vertrekken maar werden tegengehouden door een 7000 man sterke politiemacht die onder meer stokken en traangas gebruikte. Na drie pogingen om het cordon te doorbreken gingen de studenten de politie de vierde keer te lijf met stenen en benzinebommen. Ooggetuigen meldden dat op ten min ste vijf andere plaatsen in de hoofd stad vreedzame demonstraties plaats hadden waarbij studenten op straat gingen liggen. Een studente wordt tijdens een demonstratie aan de haren weggesleept naar een arrestantenwagen. kort geding gewezen vonnis van de Alkmaarse rechtbankpresident, waar in deze bepaalt dat rederij Heerema 75 stakende Spaanse werknemers zo no dig met behulp van de sterke arm van de Hermod mag verwijderen als zij niet vrijwillig gaan. De Leidse rederij Heerema en de raadsman van 75 van haar stakende Spaanse werknemers aan boord van de Hermod stemden maandag in met het voorstel van de fungerend presi dent van de rechtbank in Alkmaar, mr. G. Jansen op de Haar, het schip voor een overlegperiode van dertig dagen te ontruimen. De president deed zijn voorstel tijdens de behandeling van het kort geding dat Heerema tegen de stakers aan spande. Volgens het voorstel moeten de Spaanse werknemers op de Hermod die staken of zich niet onvoorwaarde lijk onderwerpen aan het gezag van de kapitein, het schip onmiddellijk verla ten. Het ontruimingsvonnis is dertig dagen geldig. In die periode kunnen partijen volgens mr. Jansen op de Haar trachten een akkoord te berei ken over een afvloeiingsregeling voor ongeveer 650 van de ruim 900 Spaanse werknemers die op afroepcontract voor Heerema werken. Namens Heerema betoogde mr. Aben- droth, dat de situatie aan boord van de Hermod „zeer gespannen en echt heel ernstig is". Daarbij zouden Nederland se opvarenden van het schip en hun fa milieleden op de wal door Spaanse werknemers met geweld zijn bedreigd. Ook zouden enkele tientallen Spaanse werknemers op de Hermod die het laatste bod van Heerema wilden ac cepteren, door „geweld en intimida tie" van stakers op andere gedachten zijn gebracht. Mr. Abendroth stelde tijdens het kort geding vast dat Heerema's laatste col lectieve afvloeiingsaanbod van 25 da gen salaris ruimschoots boven de nor men van de volgens hem toepasselijke Panamese wetgeving ligt. De Hermod vaart onder Panamese vlag. Volgens'zijn tegenpleiter mr. L. Bonsel zijn er voldoende mogelijkheden de af stand tussen het bod van Heerema (25 dagen salaris) en de eis van de Spaanse opvarenden (35 dagen salaris) binnen tien dagen onderhandelen te over bruggen. cern. PAGINA 3 De Belgische regering wil be zuinigen op de uitgaven voor defensie en voor de gezond heidszorg. PAGINA 5 Zeeland kan in 1990 Deltavei lig zijn, maar dat betekent niet, dat de waterschappen op hun lauweren kunnen rusten. PAGINA 7 toch goed DEN HAAG (GPD) - Het Schiedamse bedrijf KEP mag waar schijnlijk toch het nieuwe paspoort gaan maken. Gisteren heeft het bedrijf een rapport van TNO aan het ministerie van buitenlandse zaken gestuurd over de laatste versie van het nieuwe fraudebestendige paspoort. In dat rapport krijgt het fel-omstreden document een voldoende. Rijkswaterstaat laat op een open dag zien, hoe het er met de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland voor staat. PAGINA 8 Het is Zierikzee ernst met het uitbaggeren van de verontrei nigde havens. PAGINA 9 Vlissingen heeft in de eerste ronde van de KNVB-beker De Graafschap als tegenstander geloot. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financien en economie: 4 Provincie: 7, 8, 9 en II Sport: 12 en 13 KERKRADE (GPD) - De politie van Kerkrade heeft in een woning in de wijk Bleijerheide de stoffelijke over schotten gevonden van een 51-jarige man en zijn drie kinderen, van 3,4 en 7 jaar. De man heeft hoogstwaarschijn lijk zijn drie kinderen vergiftigd en vervolgens zelfmoord gepleegd. Hij zou tot zijn daad zijn gekomen vanwe ge problemen rond zijn echtschei ding. Politie en justitie stellen een onder zoek in naar de doodsoorzaak en doen in afwachting daarvan geen medede lingen. De man woonde sinds een halfjaar ge scheiden van zijn vrouw in Bleijerhei de. De drie kinder.en woonden bij de moeder elders in die Kerkraadse wijk, maar bezochten hun vader regelmatig. OSLO (AP) - Zeker 12 Zweedse toeris ten zijn maandag om het leven geko men toen een bus met voornamelijk schoolkinderen tegen een tunnel- wand reed in bergachtig gebied in het westen van Noorwegen. Het ongeluk deed zich voor bij Eidsf- jord, 200 kilometer ten westen van Os lo. Volgens de politie telde de Zweedse touringcar 34 inzittenden, waaronder 23 schoolkinderen uit Stockholm. De politie verklaarde nog niet de juiste toedracht van het ongeluk te weten, maar wees erop dat het ongeluk Plaatsvond in bergachtig gebied met veel bochtige wegen. De Tweede Kamer heeft nu het laatste woord. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) zal vermoedelijk morgen, woensdag, een brief aan de Kamer zenden, waarin hij de resulta ten van het onderzoek zal bekend ma ken. Daarbij zal hij naar verwachting meedelen dat hij het nieuwe paspoort nu zo spoedig mogelijk wil invoeren. Begin dit jaar ontstonden grote pro blemen, toen bleek dat zowel TNO als de Marechaussee het nieuwe paspoort niet fraude-bestendig vonden. De plas tic laag zou te gemakkelijk te verwij deren zijn, waardoor eenvoudig wijzi gingen in de paspoortkaart konden worden aangebraoht. KEP (Kenmerk en Personificatie), dat voornamelijk bestaat uit de Schiedamse drukkerij Elba, kreeg toen van Van den Broek nog een laatste kans tot 1 september om een goed paspoort af te leveren. Zou dat niet lukken, dan zou de Staat het contract met KEP verbreken. Inmiddels is de parlementaire enque- "te naar de besluitvorming over het nieuwe paspoort ook bijna afgerond. De commissie onder leiding van het VVD-Tweede Kamerlid Loek Her mans, legt dezer dagen de laatste hand aan haar eindrapport. Eind vol gende week zal het rapport naar ver wacht aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De enquête is ingesteld, nadat begin dit jaar bleek dat de afgelopen twee jaar vele fouten zijn gemaakt bij de in voering van het nieuwe paspoort. Zo wel de voormalige staatssecretaris van buitenlandse zaken Van Eekelen (nu minister van defensie), als zijn op volger Van der Linden zouden blun ders hebben gemaakt bij de besluit vorming rond het nieuwe reisdocu ment. In hoeverre hen dat politiek ook aangewreven zal worden, zal volgende week blijken. De kans op ernstige politieke gevolgen voor beiden als gevolg van de parle mentaire enquête, is kleiner geworden nu blijkt dat de invoering van het nieu we paspoort naar Europees model, waarschijnlijk toch nog op korte ter- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie Een deelneemster aan de conventie in New Orelans toont haar feestelijke hoed met olifant, symbool van de Republikeinse Partij. (Van onze correspondent NEW ORLEANS Alleen Amerika nen durven zo over zichzelf op te scheppen als Afgevaardigde Jack Kemp gisteren in New Orleans deed. „Ik zou een fantastische campagne voeren. Ik zou een fantastische vice- president zijn. Zou ik een goede twee de man naast George Bush zijn? Re ken maar van yes", zei hij zonder blik ken of blozen. Zijn vrouw zat bewonderend naar hem te kijken terwijl hij op vragen van jour nalisten zijn boodschap nog maar weer eens de wereld instuurde. „Of ik een secundaire rol naast president Bush zou kunnen spelen? Natuurlijk kan ik dat, want ik geloof in Bush en ik geloof in ons verkiezingsprogramma". In de zaal van het Hyatt hotel in New Orleans stond Kemp Bush aan te prij zen. Nog maar iets meer dan een half jaar geleden zag Kemp zichzelf als „de enige echte erfgenaam van Reagan". Bush dus niet, was de implicatie van die woorden destijds. En hij was niet de enige die een heel ander liedje zong. Bob Dole, de senator die ook nog maar aan het begin van dit jaar een uitermate gemene campagne tegen Bush voerde zingt nu ook te pas en te onpas de lof van zijn vroegere aartsconcurrent. Zondag vroeg een verslaggever Dole of dat nu allemaal wel te rijmen viel, dat hij nu zo lovend deed over de man die hij in februari nog grauwend voor leu genaar had uitgemaakt. O, maar dat is allemaal anders gewor den, legde Dole poeslief uit. „Ik wist toen nog niet over welke grote kwali teiten Bush beschikt. Dat ben ik me gaandeweg, mede dankzij de uitste kende campagne van Bush, gaan reali seren". Toch is dit alles in de Amerikaanse po litiek heel gewoon. Immers, Bush is de Republikeinse genomineerde, hij mag dus aanwijzen wie hij als 'running ma te' voor het vice-presidentschap wil, en dus is het voor iedereen die die baan wil, vlijen en paaien geblazen. Woensdagavond op zijn vroegst, maar waarschijnlijk niet eerder dan donder dag, zal deze zijn keuze bekend maken. Het geruchtencircuit, gevoed door Bush's naaste medewerkers, wil dat er nog vijf mannen en één vrouw in de ra ce zijn. Naast Dole en Kemp gaat het om sena tor Domenici uit New Mexico, senator Dan Quayle uit Indiana, senator Alan Simpson uit Wyoming en de vrouw van Dole, de vroegere minister van vervoer Elizabeth Dole. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. mo g4» i.i9 inon (Advertentie) ALKMAAR (ANP) Op last van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. A. Josephus Jitta zijn in het dis trict Alkmaar van de Rijkspolitie maandagavond tientallen politie mensen opgeroepen voor een actie op het kraanschip Hermod. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie te Water in Den Helder zouden de hoofd officier en de commandant van de groep Den Helder van de Rijkspolitie te Water de politiemensen vannacht informeren over de actie. Circa veertig man mobiele eenheid wordt uit noordelijk Noord-Holland overgebracht naar het marine-vlieg kamp De Kooy nabij Den Helder. De voorbereiding voor het politie-optre- den vloeit voort uit het maandag in 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1