Luchtige olifant RK deelname aan oecumene stelt Wereldraad teleur Rust in Rangoon is voorlopig teruggekeerd ACTIE VICE-PRESIDENT FILIPIJNEN het weer in zeeland 0n in europa Bedingen >311111 in Cairo ineCilll fundamentalisten Helft van de Sovjettroepen weg uit Afghanistan De Nederlandsche Bank ontkent vervanging 'snip' Zieke Mandela zou vooruit gaan PZC/ binnen-buitenland SINGAPORE De Filipijnse vice-president Salvador Laurel lijkt definitief te hebben gebroken met president Corazon Aquino. De 59-jarige Laurel maakte zaterdag tijdens een pers conferentie bekend, dat hij mevrouw Aquino per brief „be leefd heeft verzocht om af te treden en nieuwe verkiezingen te laten houden". Niet thuis Vandaag Hoog water Vooruitzichten Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten Anders uitgepakt VRIJDAG BERAAD NIEUWE LEIDER Feest Protest MAANDAG 15 AUGUSTUS 1988 LONDEN (AP) - Babies die kunstvoe ding krijgen lijken een groter kanker risico te lopen dan kinderen die met de borst zijn gevoed. Dit is de voor zichtige conclusie van een onderzoek in het Britse artsenblad The Lancet. Het onderzoek, uitgevoerd door leden van een Amerikaans instituut voor kindergeneeskunde en een universi teit onder ruim 200 kinderen die voor hun vijftiende jaar kanker kregen, kwam tot de bevinding dat er een „po sitieve relatie" is tussen kunstvoeding en jeugdkanker. Kinderen die de fles. krijgen lopen volgens dit onderzoek een tweemaal zo grote kans op kanker dan kinderen die zes maanden of lan ger aan de borst zijn geweest. Bij de bevindingen van het onderzoek werd aangetekend dat de kennis rond jeugdkanker nog onvolledig is en dat mogelijk nog andere factoren die niet werden onderzocht de relatie tussen kunstvoeding en kanker verder kun nen verklaren. Maar het lijkt de onder zoekers waarschijnlijk dat kunstvoe ding babies stoffen onthoudt die be langrijk zijn voor de ontwikkeling van hun afweersysteem tegen ziekten en dat „flessekinderen" daardoor een minder ontwikkelde afweer tegen be paalde vormen van kanker hebben. Aquino gevraagd om af te treden (Van onze correspondent Hij beschuldigde de president ervan van de Filipijnen een „toevluchtsoord te maken voor moordenaars". Laurel verwijt haar „wanbestuur" dat geleid heeft tot „anarchie, een snel groeiende communistische rebellie en corruptie in de bureaucratie". Mevrouw Aquino reageerde door tij dens een inderhaast belegde perscon ferentie de vice-president er aan te her inneren, dat hij haar twee keer op kri tieke momenten in de steek had gela ten. Toen zijn november 1986 het symboli sche ontslag vroeg van het kabinet met het doel zich te ontdoen van mi nister van defensie Enrile, die een coups voorbereidde, gaf Laurel niet thuis. Alle ministers dienden hun ont slag in, behalve Laurel die het volgens Aquino belangrijker vond om te golfen dan aanwezig te zijn op de kabinetszit ting. Hij weigerde Aquino ook te steu nen bij de mislukte militaire staats greep, in augsutus 1987. Dit is volgens Aquino de reden waarom zij Laurel buiten de besluitvorming heeft gehou den. Hoewel Laurel eerder zijn functie van minister van buitenlandse zaken neer legde, is hij niet van plan het vice-pre- sidentschap op te geven, dat hem het recht geeft de president op te volgen wanneer er wat met haar gebeurt. Nu een depressie verder van ons land vandaan trekt komt er een uitloper van het Azoren-hogedrukgebied, die enkele dagen het weer gaat bepalen. Vandaag begint de invloed duidelijjk merkbaar te worden. Het is zonnig en droog weer. Als er deze morgen nog wolkenvelden zijn, zullen deze snel verdwijnen. De aangevoerde lucht is echter van oceanische oorsprong en zodoende wordt de temperatuur 20 graden. Dat is zeker vijf graden lager dan gisteren. Voor morgen (dinsdag): de uitloper vormt een aparte hogedrukkern bo ven Engeland. De wind wordt noorde lijk en is zwak tot matig. Zonnig en droog. Temperatuur 21 graden. Voor woensdag tot en met vrijdag: zonnig en droog weer. De temperatuur loopt geleidelijk op. Donderdag kan het ruim 25 graden worden. Na don derdag wordt de kans op onweer wel groter. uur cm uur cm Maandag 15 augustus Vlissingen 04.40 234 16.54 230 Terneuzen 04.58 257 17.12 254 Bath 05.59 298 18.14 294 Roompot-buiten 04.45 176 17.00 167 Zierikzee 06.20 164 18.30 158 Yerseke 06.25 194 18.35 188 Philipsdam-West 06.35 175 18.35 168 Dinsdag 16 augustus Vlissingen 05.11 235 17.24 228 Terneuzen 05.30 258 17.43 252 Bath 06.30 301 18.45 294 Roompot-buiten 05.15 175 17.25 167 Zierikzee 06.55 163 19.00 158 Yerseke 07.00 194 19.05 188 Philipsdam-West 07.00 175 19.05 168 Wind: westelijk, eerst 4 tot 5, later west-noordwest, 3 tot 4 Bft. Zicht: uit stekend. Temperatuur kustwater: 19 graden Celcius. Afwijking waterstan den: een geringe verhoging. Maximum golfhoogte monding Scheldes: ruim een halve meter bij het hoogwater te gen de avond. ZON EN MAAN 16 augustus Zon op 0626 onder 2101 Maan op 1037 onder 2201 uur cm uur cm Maandag 15 augustus Vlissingen 10.49 171 23.19 208 Terneuzen 11.15 182 23.45 218 Bath 12.21 203- 00.51 239 Roompot-buiten 10.45 116 23.10 153 Zierikzee 12.10 117 00.40 155 Yerseke 12.15 138 00.45 174 Philipsdam-West 12.20 127 07 45 166 Dinsdag 16 augustus Vlissingen 11.22 171 23.51 204 Terneuzen 11.48 183 00.17 215 Bath 12.53 206 Roompot-buiten 11.15 117 23.40 150 Zierikzee 12.40 119 Yerseke 12.50 140 Philipsdam-West 12.50 129 Zuid-Scandinavië: Dinsdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, woensdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur van 15 graden langs de noorse westkust tot 20 in zuidoost- Zweden. Groot-Brittannie, Ierland, Bene lux, Noordwest-Frankrijk, noord- Duitsland: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden, in Schotland en Ier land iets koeler. Noordoost-, Midden- en Zuid- Frankrijk: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur tussen 25 en 31 graden, in het Rhonedal tot 34 gra den. Midden-en Zuid-Duitsland: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur rond 27 graden. Alpengebied: Overwegend zonnig, maar in Oostenrijk kans op een bui. Middagtemperatuur rond 28 gra den. Spanje en Portugal: Droog en zon nig. Middagtemperatuur langs de golf van Biscaje en de kust van noord-Portugal tussen 20 en 25 gra den, langs de overige kusten en op de Balearen 27 tot 32 graden, ir binnenland 34 tot 40 graden. Italië, Joegoslavische kust: Perio- den met zon en overwegend droog, afgezien van een lokale onweersbui. Middagtemperatuur tussen 30 en 36 graden. W m/s °C Amsterdam licht bew. w 4 27 Abardeen half bew. z7 20 Athene onbewolkt nno 8 35 Barcelona onbewolkt zzw 3 31 Berlijn zwaar bew. z 1 28 Budapest onbewolkt n 1 32 Bordeaux onbewolkt nw 6 32 Brussel onbewolkt z 4 27 Dublin regen w 10 19 Frankfurt onbewolkt zzo 2 31 Genève onbewolkt nno 1 32 Innsbruck half bew. verand 29 Klagenfurt onbewolkt o 1 - Kopenhagen zwaar bew. z 4 21 Lissabon onbewolkt nnw 7 28 Locarno licht bew. wzw 2 29 Londen motregen zzw 7 23 Luxemburg onbewolkt verand 28 Madrid licht bew. w 3 36 Malaga onbewolkt zo 3 30 Mallorca onbewolkt zzw 2 34 Malta onbewolkt n 2 36 Moskou onbewolkt wl 23 München onbewolkt zo 2 32 Nice onbewolkt z 2 29 Oslo regen zzo 3 21 Parijs onbewolkt w 6 30 Praag onbewolkt ozo 2 28 Rome onbewolkt w 4 31 Split onbewolkt windst 35 Stockholm half bew. zzw 2 22 Warschau onbewolkt windst 25 Wenen onbewolkt ozo 3 31 Zürich onbewolkt zw 2 31 Cyprus onbewolkt w 6 34 Istanbul onbewolkt ono 8 30 Las Palmas onbewolkt nno 13 26 Laurel heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat hij de hoogste post am bieert. Dat hij president zou worden was ook afgesproken met Aquino, voordat zij samen in februari 1987 aan de door Marcos uitgeschreven verkie zingen zouden deelnemen. De overeenkomst was gebaseerd op de formule dat Aquino als symbool zou fungeren en Laurel als de man die de werkelijke macht in handen had. Cory zou twee jaar president blijven en daarna de weg vrijmaken voor Laurel. Het pakte anders uit. Aquino bleek de centrale figuur in de revolutie, die leidde tot de val van Marcos. Laurel verdween naar de achtergrond. Hoe wel hij vice- president, premier en mi nister van buitenlandse zaken werd, had hij in het kabinet waarin de vol gelingen van Aquino de meerderheid hadden, weinig invloed. Aquino stelde 25 maart 1986 de grond wet en het parlement buiten werking in afwachting van een nieuwe consti tutie, waarmee Laurels positie van premier en leider van het kabinet, nog dezelfde dag dat hij in die functie werd benoemd, werd geëlimineerd. Laurel waarschuwde zaterdag dat „als Aquino niet aftreedt hij geen andere keus heeft dan met haar en haar rege ring te breken". Aangenomen wordt dat hij aansluit zich bij oppositieleden die pogen Aquino ten val te brengen. Het is onwaarschijnlijk dat hij daarin zal slagen. De president is nog enorm populair en Laurel heeft bovendien geen steun bij het leger. Daarom wordt zijn oproep aan Aquino om af te treden gezien als een loos dreigement. BARNEVELD - Een reusachtige ballon, in de vorm van een olifant, behoorde zaterdag tot de attracties van de zesde Internationale Ballonfiesta in Barneveld. (Van een verslaggever HANNOVER - De deelname van rooms-katholieke zijde aan oecume nische activiteiten neemt toe op tal van plaatsen in veel landen in de we reld. Tegelijkertijd blijkt echter dat deze toenadering „van hoger hand" wordt bemoeilijkt. Enerzijds doordat de stellingname van de rk kerk in theologische en ethische kwesties de andere kerken teleurstelt. Anderzijds doordat de rk kerk terugtrekkende bewegingen maakt, bijvoorbeeld in de kwestie van de vrouw in de kerk of bij de benoeming van rk vertegen woordigers in oecumenische organen. Dat is een van de conclusies in een 18 pagina's tellend rapport van de We reldraad van Kerken over de relatie met de rooms-katholieke kerk. Het do cument geldt niet als een stellingna me, maar bevat achtergrondinforma tie ten bate van de lid-kerken van de raad. De afgelopen twee jaar heeft het Uitvoerend Comité van de Wereldraad bij verscheidene gelegenheden de rela tie met Rome geëvalueerd, sinds de paus in 1984 bij de Wereldraad in Ge- nève op bezoek was, en secretaris-ge neraal dr. EmilioCastro in 1986 hetVa- ticaan bezocht. In het document wordt op een rij gezet op welke terreinen de Wereldraad en het Vaticaan samenwerken, waar de toenadering vooruitgang vertoont en waar de knelpunten zitten. Het alge mene beeld is dat beide kerkelijke li chamen op programmatische punten steeds meer met elkaar te maken krij gen, maar dat het initiatief bijna altijd uitgaat van de Wereldraad. Verder valt op dat Rome en Genève elkaar wel kunnen vinden bij sociale en dia- konale activiteiten, maar dat er bij de dialoog over theologische en kerkor- delijke zaken weinig vooruitgang wordt geboekt, terwijl van rooms-ka tholieke zijde daar wel de meeste be- langsteling naar uitgaat. Ook bij de stellingname in ethische en pastorale kwesties als voortplanting, seksuali teit, abortus, echtscheiding en ge mengd huwelijk lopen de standpunten van de RK Kerk en de lid-kerken van de Wereldraad ver uiteen. Ondanks positieve ontwikkelingen in de relatie is de vooruitgang onbevre digend en blijft het verwijderen van de obstakels een grote uitdaging voor beide partners, aldus het document. (Advertentie) Bij de Brandenburger Tor werden twintig papieren figuren die de Russische leider Gorbatsjov voorstelden geplaatst. Voor actuele weers- en waterstandsver wachtingen van het Hydro Meteo Centrum Zeeland kunt u het antwoordapparaat van het KNMI in Vlissingen beien: 01184-15600. BERLIJN (AFP/RTR) - Bij de Brandenburger-poort in bost-Berlijn hebben zaterdagavond mensen aan wie emi gratie naar het westen is geweigerd gedemonstreerd om te herdenken dat 27 jaar geleden de Berlijnse Muur werd gebouwd op last van het bewind in Oost-Berlijn. Eerder op dag werden in West-Berlijn bij de Muur kransen gelegd voor slachtoffers die zijn gevallen bij hun vlucht. Een Oostduits dagblad noemde het bouwsel zaterdag ar chitectonisch oninteressant en onvriendelijk maar nood zakelijk. De hele zaterdagavond daagden in Oost-Berlijn tientallen mensen die naar het westen willen emigreren de ordetroepen uit door vanuit auto's en van motoren luid ruchtig te claxonneren. Ze voerden witte sjerpen mee, het teken van hun verbondenheid. Nadat een honderdtal sym pathisanten begonnen ieder toeterend voertuig te begroe ten met applaus hielden de politiemannen auto's aan om de identiteit van de inzittenden te controleren. (Van onze correspondent) SINGAPORE (GPD) In Burma is de rust teruggekeerd nadat felle anti-re geringsdemonstraties, waarbij zeker duizend mensen door veiligheidstroe pen zijn doodgeschoten, sterke man Sein Lwin tot aftreden hadden ge dwongen. De staat van beleg is echter nog niet opgegeven, evenmin als het nachtelijk uitgaansverbod, terwijl samenscholingen verboden blijven. Studenenorganisaties hebben ge waarschuwd voor nieuwe betogingen als de regering geen politieke en eco nomische hervormingen invoert. Ze hebben ook een aantal eisen op tafel gelegd. Die eisen zijn: vervolging van Sein Lwin, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de bloedige onderddruk- king van het studentenprotest eerder dit jaar, vrijlating van de gevangenen, een democratische regering, algemene verkiezingen binnen drie maanden en compensatie voor de slachtoffers van het geweld. Toen vrijdag Radio Rangoon bekend maakte, dat Sein Lwin met onmiddel lijke ingang was afgetreden als presi dent en alle andere topfuncties in de partij heeft neergelegd, vierden de Bir- manen groot feest in de straten, die vijf dagen lang het toneel zijn geweest van bloedig geweld. De militairen legden hun wapens neer en zongen en dansten mee met het uitgelaten volk. De drijfveer achter de anti-regerings betogingen is een chronish rijsttekort die massale hongersnood onder de be volking heeft veroorzaakt. Grote onte vredenheid heerste ook over de hoge voedselprijzen, die in de afgelopen zes maanden zijn verviervoudigd. Birma, een land van bijna veertig miljoen mensen, heeft slechts een jaarlijks in komen per hoofd van US* 180 (400 gulden). Komende vrijdag vergadert het par lement en de top van de socialistische Programma Partij over de opvolging van Lwin, die maar drie weken aan de macht is geweest. Als de regering en de partij geen concessies doen aan de studenten, is een nieuwe gewelddadi ge confrontatie onvermijdelijk, me nen westerse diplomaten. CAIRO (AFP/UPI/RTR) - Egyptische veiligheidstroepen hebben vrijdag en zaterdag traangas ingezet bij botsin gen met honderden moslim-extremis ten in de buitenwijk Ain Shams van Cairo. De paramilitaire politie schoot volgens getuigen in de lucht om de met stenen gooiende betogers uit el kaar te jagen. Bij de ongeregeldheden zijn ten minste twee doden en vijftig gewonden gevallen, onder wie vier politie-agenten. Minstens 180 mensen zijn opgepakt, zo heeft de veiligheids politie gemeld. De gevechten tussen de fundamenta listische moslims en de politie begon nen vrijdag in Ain Shams nadat de po litie een moskee omsingelde en twee vermeende leden van de ondergrondse Jihad-organisatie arresteerde. Het mi nisterie van binnenlandse zaken ver klaarde dat de arrestanten de moskee als ontmoetingsplaats gebruikten en daar hun terroristische acties beraam den. KABUL (RTR/AFP) - De helft van de Russische troepen heeft tegen van morgen, maandag, Afghanistan verla ten, overeenkomstig het VN-akkoord over de troepenterugtrekking dat in april werd gesloten. Luitenant-gene raal Boris Gromov, commandant van de Sovjettroepen, verklaarde dit zon dag op een persconferentie in de Af ghaanse hoofdstad Kabul. De commandant zei dat het laatste de tachement van de ongeveer 50.000 sol daten die krachtens het akkoord van daag vertrokken moesten zijn, maan dagochtend de grens met de Sovjetu nie zou bereiken. De troepen zouden de grens overgaan bij het stadje Kusj- ka, boven de stad Herat, ten oosten van de Kaspische Zee. Radio Moskou en het Sovjetpersbu reau TASS meldden zondag eveneens dat de terugtrekking van de eerste helft maandag voltooid zou zijn. Vol gens de Finse generaal Rauli Helmi- nen, chef van de groep waarnemers van de Verenigde Naties (UNGOMAP) in Kabul, „bestaat er geen twijfel aan" dat de SU zich aan de agenda houdt. Gromov weigerde te zeggen hoeveel soldaten er na maandag nog in Afgha nistan zijn. Het is niet duidelijk of er oorspronkelijk ruim 100.000 of 115.000 troepen waren. Alle troepen moeten volgens het akkoord op 15 februari vol gend jaar weg zijn. DEN HAAG (GPD) De Nederland sche Bank heeft laten weten dat er geen sprake is van vervanging van het biljet van honderd gulden, de 'snip'. Volgens de woordvoerder van de Bank (DNB) is weliswaar de grafi sche vormgever Jaap Drupsteen aan getrokken voor nieuwe ontwerpen, „maar dat heeft niets te maken met de vervanging van de snip". Woordvoerder Groothof zei dat de bank met verbazing kennis heeft geno men van berichten over vervanging van de snip. Deze doken op naar aan leiding van het opheffen van het snip penteam, waarmee de politie tever geefs probeerde de drukker van valse briefjes van honderd op te sporen. „Het biljet dat Drupsteen ontwerpt hoeft niet het honderd gulden-biljet te zijn", aldus Groothof. Zaterdag protesteerden militante moslims tegen de arrestaties door au tobanden in brand te steken en vuur bollen en stenen te gooien naar de poli tie. Eén politie-auto ging in vlammen op en van twee andere auto's werden de ramen vernield. Twee Egyptische cameramannen raakten gewond. „De politie schoot in het wilde wegop al les wat bewoog", zo zei een lid van de televisieploeg. De politie sloot de wijk af en vuurde vanuit pantserwagens traangas af om de betogers uit de nau we straten van de dichtbevolkte bui tenwijk te jagen. Daarna keerde de rust terug maar de sfeer bleef gespan nen. De rellen volgden op het offensief dat de politie begon tegen de Jihad-groep toen vorige maand drie veroordeelde aanhangers van Jihad ontsnapten uit de best bewaakte gevangenis van het land. De regering maakte niet bekend hoeveel mensen toen zijn gearres teerd. De drie mannen zaten een le venslange gevangenisstraf uit we gens misdaden in verband met de moord op de Egyptische president Anwar Sadat in 1981. Twee van hen kwamen om in vuurgevechten met de politie en de derde is weer gevangen genomen. KAAPSTAD (REUTER) - De gezond heidstoestand van Nelson Mandela, de in Zuidafrika tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde strijder tegen apartheid die vrijdag in het Ty- gerbergziekenhuis in Kaapstad werd opgenomen met longproblemen, is sterk vooruit gegaan, verklaarden zijn artsen zondag. Het vocht achter zijn longen is weggezogen. De artsen hebben een stukje longweefsel onder zocht maar geen spoor van kanker ge vonden. De 70-jarige ANC-leider lijdt aan een „chronische ontsteking van het borstvlies". Winnie Mandela was zaterdag na een bezoek aan het ziekenhuis geschokt over de toestand van haar man, aldus Mandeia's advocaat, Ismail Ayob. Mandela heeft meerdere malen een aanbod van de Zuidafrikaanse rege ring geweigerd hem vrij te laten op voorwaarde dat hij het gebruik van ge weld afzweert. Driejaar geleden onder ging hij een operatie aan de prostaat. De afgelopen jaren wordt hij vastge houden in de ziekenhuisvleugel van de gevangenis Poolsmoor in Kaapstad. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CWTerneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst Tel 01140-14058. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: maandag t m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing opte volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur en zondagavondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 70,65; franco per post 85,00; per maand 24,35; jaarabonnement 270,00; jaarabonnement franco per post 330,00; losse nummers 1,25 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 137 cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,55; ingezonden mededelingen 21/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 3