Meisje door spelletje op rads gedood Zuidafrika kan kernbom maken i Van der Linde acht acties van Duitse douane overtrokken Seoel toneel bloedige botsingen Heerema dagvaardt stakende bemanning vandaag Kliiii Koffiemelk met tic LASTENVERLAGING Gironummer voor Sudan Opgehitste pittbullterrier verwondt man Bacteriën in vloeistof contactlenzen CONTROLE OP HORMONEN IN VLEES De Tijd krimpt redactie in Schoonspringer rijdt onder invloed twee kinderen dood Koeler 231e jaargang no. 191 Maandag 15 augustus 1988 Verzoek Ramp Dubbelslag Kwartet Reijnierse DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding van financien zal van daag het kabinet voorstellen doen over verlaging van de BTW-tarieven. De minister wil op die manier een deel van de extra inkomsten via de belastingen teruggeven aan de bur gers. Volgens Ruding zou daarmee ook de koopkracht van de lagere inkomens kunnen worden veiliggesteld. Gevaarlijk Overwegend zonnig. Matige westen wind die later afneemt. Temperatuur 20 graden. Geen neerslag. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIA BABBERICH (GPD) - Het lugubere spelletje: wie durft het vaakst voor de trein de spoorbaan over te steken, is zaterdagavond in het Oostgelderse Bab- berich een 12-jarig meisje noodlottig geworden. Twee speelkameraadjes van haar konden nog wel net op tijd de rails vrijmaken, maar zij werd door de aanstormende trein gegrepen en was op slag dood. De kinderen speelden op de onbewaakte overweg aan de achterzijde van een camping. Nadat de knipperlichtinstallatie de alarmsignalen begon af te geven, staken de drie spelende kinderen nog twee keer over. De derde keer werd voor het uit Duitsland afkomstige meisje, die bij haar oom op de camping logeerde, fataal. WENEN (REUTER) - Zuidafrika heeft het vermogen kernwapens te maken. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, zaterdag verklaard. Toen hem gevraagd werd of Pretoria in staat is een kernbom te maken zei de bewindsman: „Wij hebben het vermogen er een te maken. Wij kun nen het, als wij dat zouden willen". Hij weigerde echter te zeggen of Zuidafrika al over kernwapens be schikt. „Ik ben niet van plan over dit onderwerp verder uit te weiden". Botha deed zijn uitlatingen na af loop van besprekingen met Ameri kaanse, Britse en Sovjet-functiona rissen in Wenen over de mogelijk heid dat Zuidafrika het non-prolife- ratie verdrag zal tekenen. Waarnemers gaan er al geruime tijd van uit dat Zuidafrika bezig is met het ontwikkelen van kernwapens. De Nigeriaanse minister van olieza ken, Rilwanu Lukman, beschuldig de Pretoria vorig jaar van het nemen van kernproeven. Botha zei zaterdag dat zijn land het non-proliferatieverdrag uit 1970 niet overhaast zal tekenen. Hierdoor zou Zuidafrika verplicht worden met het Internationaal Genootschap voor Kernenergie (IAEA) te onderhande len over het toelaten van deskundi gen van deze organisatie tot alle kerncentrales in het land. Pretoria staat wel toe dat het IAEA enkele van zijn nucleaire installa ties bezoekt in het kader van een programma dat er op gericht is ver spreiding van kernwapens tegen te gaan. De internationale organisatie heeft tot dusverre tevergeefs ge tracht toestemming te krijgen de verrijkings-fabriek bij Pretoria te inspecteren. PZC De Filipijnse vice-president Laurel heeft president Cora- zon Aquino gevraagd om af te treden. PAGINA 3 Het garnalenvisverbod op de Oosterschelde is een ramp voor het visserijbedrijfsleven in Colijnsplaat. PAGINA 5 Kunst, radio en tv: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 Gert Jan Theunisse won dit weekeinde twee wedstrijden in twee dagen. Zaterdag won de Tourvedette uit de ploeg van PDM een belangrijke klassie ker in San Sebastian (Spanje). Eén dag later schreef hij ook het criterium van 's-H eer en- hoek op zijn naam. PAGINA'S 9 EN II Vier Nederlandse dames sprintten gistermiddag naar Seoul. Nelli Cooman, Gretha Tromp, Marjan Olyslager en Els Vader bleven tot tweemaal toe op de 4 maal 100 meter be neden de limiettijd voor de Olympische Spelen. Ook Rob Druppers wordt uitgezonden. PAGINA 9 De Middelburgse atleet Kim Reijnierse liep in Wolphaarts- dijk 15 kilometer opvallend hard om een fiets te winnen, waarmee hij in 's-Heerenhoek kon deelnemen aan een fiets- loop-wedstrijd. PAGINA'S 11 EN 13 Minister Ruding Ruding stelt voor BTW te verlagen Die koopkracht komt nu toch in ge vaar door de verwachting dat de infla tie (het minder waard worden van het geld) toch meer zal toenemen dan tot nu toe werd aangenomen. Vandaag begint binnen het kabinet de discussie over de begroting voor 1989, zoals die op de derde dinsdag in sep tember bij het parlement zal worden ingediend. De laatste berekeningen van onder meer het Centraal Plan Bu reau geven een licht aanwakkeren van de inflatie aan, vooral door het (inter- DEN HAAG (ANP) - Het gironummer van de gezamenlijke hulporganisa ties voor het werven van fondsen voor de slachtoffers van de watersnood ramp in Sudan is 555. Dat heeft het Ne derlandse Rode Kruis meegedeeld. De hulporganisaties, waaronder Art sen zonder Grenzen, Memisa, Mensen in Nood en het Rode Kruis, besloten, vrijdag gezamenlijk geld voor Sudan in te zamelen. Het gironummer 555 ge bruikten de organisaties ook tijdens voorgaande gezamenlijke acties, zoals „Eén voor Afrika" en „Afrika Nu". De actie voor Sudan heet „Help Sudan". nationaal) stijgen van de rentestand. Dat vraagt volgens Ruding om een „reparatie" van de koopkracht, zeker voor de lagere inkomensgroepen. Het verlagen van de inkomstenbelas ting, zoals in het afgelopen jaar, komt volgens de minister dit keer niet in aanmerking. Wel zou volgens Ruding „serieus gekeken moeten worden" naar een verlaging van de BTW-tarie- ven van 20 en 6 procent. Hoeveel de ta rieven zouden kunnen dalen, wilde de minister in een interview met de NCRV-radio niet zeggen. Dat hangt af van de ruimte die hiervoor door het ka binet moet worden vastgesteld. De renteverhoging in de Verenigde Staten, die vorige week nog tot een vrij scherpe daling van de effectenbeurs van Wall Street leidde, noemde Ru ding overigens „vervelend maar nood zakelijk". De druk die daardoor is ont staan op de Nederlandse gulden, noemde hij niet verontrustend en een aanpassing daarvan wordt absoluut niet overwogen, aldus Ruding. De eco nomische situatie in Nederland is juist gunstig, vooral de cijfers over investe ringen en consumptieniveau stemmen tot tevredenheid. Alleen het teruglopen van de werk loosheid gaat niet geheel volgens plan. VLAARDINGEN - Wanneer golfen nietje dagelijkse bzeigheid is, kost het soms heel wat inspanning om een goede prestatie te leveren. De aan het International Broekpolder Golf Tournament deelnemende prins Claus weet dat ook en hij besloot zaterdag dan ook tot enige oefeningen om soepel te worden, alvorens op hole 8 de laatste slag te slaan. ROTTERDAM (ANP) - Een Rotter dammer heeft zaterdag ernstige ver wondingen aan gezicht, arm en borst opgelopen door beten van een pitbull- terrier. Volgens de politie kreeg de man, die met zijn auto in de Noordmo lenstraat dubbel stond geparkeerd, hierover ruzie met een buurtbewoner. Deze ging naar huis, haalde zijn hond en hitste het beest tegen de man op. Het slachtoffer moest in een zieken huis worden behandeld. De eigenaar van de hond, de 28-jarige R. L. van R., is door de politie aange houden. DEN HAAG (GPD) - Onderzoek door de Rijkskeuringsdienst voor Waren heeft uitgewezen dat niet alle merken van vloeistof voor contactlenzen bac- terievrij zijn. Van de elf onderzochte merken waren er twee niet goed en een ervan wordt als een randgeval ge zien. Het onderzoek van de afdeling van de rijksdienst die cosmetische artikelen beoordeelt is nog niet afgerond. Na men van de ondeugdelijke merken van de contactlens-vloeistof kunnen pas na afloop van het onderzoek bekend worden gemaakt, aldus De Roos. Ove rigens noemde hij de gevaren van de afgekeurde vloeistoffen „niet zo groot". Bacteriën die blindheid kun nen veroorzaken, zijn volgens hem niet aangetroffen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van der Linden (Europese zaken) heeft de indruk dat Duitse douanebe ambten bezig zijn hun onmisbaarheid DORDRECHT (GPD) - Begin volgend jaar begint het Dordtse cateringbe drijf ICS met de import van koffiemelk met een scheutje armagnac. De koffie melk met een tic komt uit Frankrijk. Volgens ICS is het spul, dat in cupjes wordt geleverd, vooral geschikt voor gebruik in directiekamers. AMSTERDAM (GPD) - Het opinie weekblad De Tijd gaat de redactie in krimpen van 21 naar 16 man. Dat ge beurt onder druk van een teleurstel lende ontwikkeling op de adverten tiemarkt en een oplaag die maar niet wil groeien. Eind augustus zal de raad van bestuur van het VNU-concern de Plannen van de uitgever, drs. Huib Boermans, en de hoofdredactie, beoordelen. De Tijd, ondergebracht bij VNU-werkmaatschappij Geïllu streerde Pers te Amsterdam, heeft thans een verkochte oplaag van ruim 38.000 per week. Volgens hoofdredacteur drs. Tony van der Meulen (42) worden er geen redac teuren ontslagen, maar wordt voor een aantal elders in het VNU-concern em plooi gezocht. De tweede hoofdredac teur van De Tijd, Arie Kuiper (54), treedt per 1 september af, maar blijft redacteur. De inkrimping gaat gepaard met een verandering van formule en uiterlijk van het weekblad per 1 oktober. De Tijd krijgt een fleuriger aanzien, met meer foto's en kleur, en verder gaat de redactie meer brengen op de terreinen waarop men zich sterk acht, onder meer kunst en reportages. IP*"" Jk'%i UTRECHT - Het spoorwegmuseum in Utrecht trok de afgelopen dagen extra veel belangstelling. Reden was dat de attractie vanaf vandaag, maandag, voor tien maanden haar poorten sluit. Tijdens die periode wordt het museum gemoderniseerd. In de zijvleugels wordt een permanente tentoonstelling ingericht. Bovendien wordt een zestig meter lange loopbrug gebouwd boven de modelbaan waarop treinen zullen lopen op schaal 1:87 uit het tijdvak 1839-2000. te bewijzen door Nederlands vlees met verboden stoffen en bedorven produkten op te sporen. Hoewel Van der Linden in eerste instantie de Ne derlandse boeren voorhoudt dat, als er geen verboden hormoonprepara ten worden gebruikt, de Duitse beambten ook niets zullen vinden, noemde hij zondag voor de Avro-ra- dio de klachten toch „overtrokken". De Duitse veterinaire inspectie is be vreesd overbodig te worden na de ge plande eenwording van de Europse markt na 1992. De verboden stoffen die in het Nederlandse vlees zijn aange troffen, zijn volgens Van der Linden echter een uitzondering. De staatsse cretaris roept de Nederlandse boeren op te voorkomen dat via aanmerkin gen op de Nederlandse vleesexport naar de Bondsrepubliek andere doe len gediend worden. Van der Linden doelt daarmee op de binnenlandse po litieke problemen rond hormoonpre paraten die in Duits vee zijn aangetrof fen. In Westduitsland mag dat -net als ove rigens in Nederland- alleen toege diend worden na overleg met en on der toezicht van een dierenarts. In ons land kwam vorige week ook aan het licht dat kalvermesters op te grote schaal gebruik maken van dit middel om hun kalveren sneller op gewicht te krijgen. Het landbouwministerie van Noordrijnland-Westfalen heeft in middels opnieuw Nederland ervan beschuldigd de produktie van dit middel ongecontroleerd toe te staan, waarna het later in grote massa's ille gaal naar Westduitsland wordt uitge voerd. BRANDON (Reuter) - De Amerikaan se schoonspringer Bruce Kimball, die maandag in Brandon onder invloed een dodelijk ongeluk veroorzaakte, heeft aangekondigd toch deel te ne men aan de selectiewedstrijden voor de Olympische Zomerspelen, die woensdag beginnen. De 25-jarige winnaar van de zilveren medaille in Los Angeles is na betaling van 20.000 gulden borg op vrije voeten gesteld, maar moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Bij het ongeval kwamen twee kinderen om het leven. Kimball, die volgens een onderzoek het dubbele van het toegestane per centage alcohol in zijn bloed had, hangt een gevangenisstraf van maxi maal twintig jaar boven het hoofd. Ou ders van de verongelukte kinderen zijn inmiddels een aktie gestart om Kim ball uit te sluiten van de trials. Inmiddels is in de Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen de rel om het illegale gebruik van hormonen bij het fokken van kalveren verder uitge breid. Zondag bleek dat een van de be drijven die de afgelopen week door de politie en de keuringsdienst zijn on derzocht, ook in ruime mate gebruik maakte van het anti-hoestmiddel clenbuterol. Een overdosis van dit middel zorgt ervoor dat kalveren snel ler hun verkoopgewicht bereiken. Maar het middel zou gevaarlijke bij werkingen hebben voor de mens. Bij het bedrijf van Bernhard Wigger in Oding, waar vrijdag al ruim tiendui zend kalveren in beslag werden geno men, heeft de politie zondag nog eens een inval gedaan. Dit keer werden uri nemonsters meegenomen. (Van onze correspondent SINGAPORE Zuidkoreaanse studenten en oproerpolitie hebben gisteren in Seoel bloedig slag geleverd. Aanleiding tot de gevechten is de weigering van de regering om de studenten vandaag naar Panmonjum, aan de grens, te laten gaan voor een ontmoeting met hun Noordkoreaanse collega's om over de her eniging van het Koreaanse schiereiland te praten. De gewelddadige botsingen buiten de poorten van de Yonsei universiteit in Seoel, volgden op een protestbijeenkomst waaraan verscheidene duizenden studenten deelnamen. Het was de ergste confrontatie tussen de ordepolitie en de studenten dit jaar in de Zuidkoreaanse hoofdstad. Het was ook de eerste keer dat de politie in het offensief ging. De gevechten begonnen toen ruim 2000 studenten, die zich voor de universi teitspoorten hadden verzameld, de politie met stenen bekogelde. De politie beantwoordde deze actie met een regen van traangasgranaten, waarna een spe ciale eenheid een charge uitvoerde op de studenten. De Zuidkoreaanse televisie liet beelden zien hoe de politiemannen de jongens en meisjes hardhandig wegsleepten, schopten en in het gezicht sloegen. Vijftig demonstranten werden gearresteerd/Alle politiebureaus in het land hebben opdracht gekregen om te verhinderen dat de studenten naar de grens trekken voor de ontmoeting met de Noordkoreanen. De patrouilles op de weg van Seoel naar de grens zijn opgevoerd. ALKMAAR (ANP) - De Leidse rede rij Heerema heeft zondagmiddag een kort geding aangespannen te gen de Spanjaarden, die een sta kingsactie voeren aan boord van het offshore-werkschip Hermod. Het kort geding dient vanochtend om elf uur voor de president van de rechtbank in Alkmaar. Het deel van het Nederlands continentaal plat waarop de Hermod ligt, be hoort tot het rechtsgebied van het Alkmaarse arrondissement. Zon dagmiddag heeft een gerechtsdeur waarder de Hermod per schip be zocht en daar de dagvaarding aan het actiecomité van de Spaanse werknemers betekend. Volgens die dagvaarding vraagt re derij Heerema de president haar stakende Spaanse werknemers te verplichten het werk onmiddellijk te hervatten of de Hermod onver wijld te verlaten. Ook vraagt de re derij aan de president machtiging, om bij het niet voldoen aan zijn von nis het schip met behulp van de sterke arm te mogen ontruimen. Heerema heeft de stakende Spaan se werknemers aangeboden hen met het motorschip Njord naar Den Helder te vervoeren als zij het ge ding vanochtend in persoon zouden willen bijwonen. De stakingsactie aan boord van de Hermod dreigde vrijdagochtend te escaleren, toen de Spaanse opva renden bezwaar maakten tegen het voornemen van de kapitein, het schip te verplaatsen. Volgens de ka pitein namen de Spaanse opvaren den een zo dreigende houding aan, dat hij op grond van muiterij hulp vroeg aan de marine. Het verzoek om assistentie werd vrijdagmiddag ingetrokken, nadat onderhandelin gen tussen Heerema en vertegen woordigers van de Spaanse zeelie den waren geopend. Die onderhan delingen liepen zaterdag vast toen de Spaanse werknemers het nieuwe bod van Heerema voor een collec tieve afvloeiingsregeling verwier pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1