kleintjes Rente stijgt in België Jacht op overvallers NIEUWE FINANCIËLE TEGENVALLERS Naam verdachte genoemd in radio-uitzending Kroonprins op Curasao voor legeroefening Beschieting legerkazerne in Suriname Anton Dreesmann ere-doctor Erasmus Koeler 231e jaargang no. 188 ponderdag 11 augustus 1988 Virus Schiphol Muggenplaag Tarweoogst De Caluwé Politieke gevangene DOOR DERDE BEVOLKING Vanmorgen veel bewolking en een kleine kans op regen. Vanmiddag rui me opklaringen. Vanmiddag toene mende westelijke wind. Temperatuur 20 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-94457 I Middelburg 01180-81000 Hulst 01140-14058 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-2020 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380 ROVINCIAL ROTTERDAM (GPD) - Vendex-top- man Anton Dreesmann krijgt een ere-doctoraat aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Hij krijgt deze wetenschappelijke on derscheiding ter ere van het 75-jarig bestaan van de universiteit in novem ber. Op dit moment is de grote rivaal van Dreesmann in de top van Vendex, Arie van der Zwan, part-time hoogle raar ondernemingsbeleid bij Erasmus. Volgens een woordvoerder van de uni versiteit is de benoeming van dr. drs. Dreesmann al 'sinds begin dit jaar' in de wandelgangen bekend. BRUSSEL (RTR/DPA) - De centrale bank van België heeft besloten het disconto te verhogen met een kwart procent tot 7,25 procent. De verho ging gaat vandaag in. Ook de voorschotrente gaat met een kwart procent omhoog, waardoor het tarief op 7,5 procent komt. De bank zegt dat haar besluit is ingegeven door de rente-ontwikkeling op de internationale financiële markt. Het ministerie van financiën van Frankrijk heeft al laten weten dat de rentetarieven niet zullen worden opgetrokken. Over wat de Westduitse centrale bank gaat doen verkeren de deskundigen nog in het ongewisse. De dollar heeft de forse koerswinst die dinsdag werd geboekt woensdag nog wat weten te vergroten bij drukke handel. Op de wisselmarkt in Am sterdam werd bij het slot een koers genoteerd van 2,1675 gulden, driekwart cent meer dan de slotkoers van dinsdag. hein-Westfalen) met een verboden hormonen-mengsel waren ingespoten, aldus het ministerie van milieu van de deelstaat. Het openbaar ministerie in Münster heeft om een arres tatiebevel gevraagd tegen de 50-jarige mester Felix Hying. Hij en een voedermeester zijn inmiddels opge pakt. Op grond van getuigenverklaringen sluiten de au toriteiten niet uit dat het tot meer arrestaties komt. gekomen. Na veterinair onderzoek kon het bewijs worden gele verd dat minstens 4.200 van de 14.000 in beslag geno men kalveren in het gebied Borken en Steinfurt (Nordr- DÜSSELDORF (DPA) - In de Bondsrepu bliek Duitsland is een groot hormonen schandaal in de kalverenteelt aan het licht Werkloosheid te langzaam omlaag DEN HAAG (GPD) De werkloosheid zal volgend jaar veel minder snel dalen dan was verwacht. Nieuwe voorspellingen van het Centraal Planbureau (CPB) komen uit op een daling van slechts 15.000 personen in 1989. In de vorige prognoses werd nog uitgegaan van een daling met 50.000. AMSTERDAM (GPD) De Rara-ver- dachte R. R. heeft woensdagavond laat ze ven jaar gevangenisstraf horen eisen van officier van justitie mr. A. O. van der Kerk. De eis is gebaseerd op zes van de vijftien in het grootscheep se onderzoek betrokken aantal 'ter reurdaden'. De eis is zo hoog, aldus de officier van justitie, omdat R. deel uitmaakt van AMSTERDAM - Sympathisanten en aanhangers van Rara voor het paleis van justitie in afwachting van het begin van de rechtszaak. Eis zeven jaar tegen verdachte in zaak-Rara de werkloosheid vreest het CPB name lijk dat de inflatie dit jaar hoger zal zijn dan was verwacht. Als dat zo is, zal het moeilijker zijn om de koopkracht van de laagstbetaalden op peil te houden, zoals het kabinet heeft beloofd. Daar staat weliswaar tegenover dat ook de belastingopbrengst hoger zal zijn, maar dat is niet voldoende om de kos ten voor de handhaving van de koop kracht te dekken. Overigens is de in flatie nu nog 1 procent per jaar, over eenkomstig de prognoses van het CPB, maar in landen als Amerika en Engeland neemt het inflatie-peil weer toe. Volgende week woensdag praat het kabinet over de gerezen problemen. Eerder deze week werd al bekend dat minister Ruding (financiën) wil dat er vijfhonderd miljoen gulden extra be zuinigd wordt om een tegenvaller in de investeringssubsidie WIR op te van gen. Zijn collega De Korte (economi sche zaken) ontkent dat er een tegen valler is. De extra uitgaven voor de WIR worden volgens hem ruimschoots gedekt door een meevallende op brengst uit de vennootschapsbelas ting. Toch wil Ruding dat de aangekondig de maatregelen (afschaffing werkge verspremie kinderbijslag en verla ging van de vennootschapsbelasting) met drie maanden worden uitgesteld. De Korte en zijn partijgenoot VVD- fractievoorzitter Joris Voorhoeve zijn daar fel op tegen. Volgens hen staat de betrouwbaarheid van de overheid ten opzichte van het bedrijfsleven op het spel. De maatregelen zijn door het ka binet aan de bedrijven beloofd als compensatie voor het afschaffen van de WIR, begin dit jaar. Wetenschappers en milieu-ac tivisten zoeken naarstig naar een reddingsmiddel om het zeehondenvirus te bestrijden. PAGINA 3 Het luchtverkeer vanaf Schip hol heeft woensdag grote ver traging ondervonden door een werkonderbreking van vlieg tuigrang eer der s. PAGINA 5 In de omgeving van de Philips- dam en de wegen rondom het Zoommeer is sprake van grote zwermen muggen. PAGINA 9 Onder vrijwel ideale omstan digheden zijn de Zeeuwse ak kerbouwers begonnen met de tarweoogst. PAGINA 11 Charles de Caluwé gaat niet naar het wereldkampioen schap van de amateurstayers dat van 20 tot en met 27 augus tus in Gent wordt gehouden. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel en economie: 4 Kunst, cultuur en pop: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15 APELDOORN (ANP) - Politiemensen zochten woens dag in de bossen bij Apeldoorn met de hand aan het pistool vergeefs naar twee gewapende mannen die woensdagmorgen rond acht uur bij een overval op een filiaal van de Bondsspaarbank in het zuiden van de stad vijftien- tot twintigduizend gulden buitmaakten. De politie ging ervan uit dat de overvallers nog in de buurt waren en doorzocht de omgeving. Al het verkeer dat Apeldoorn wilde verlaten werd gecontroleerd. Te gen het middaguur kwam de melding dat in een bos bij Apeldoorn een vrouw zou zijn bedreigd door twee gewa pende mannen. De politie vermoedde dat het om de overvallers ging en zette vijftig man in om het bosgebied uit te kammen. Ze werd geassisteerd door een helikopter, een vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie en speur honden. Omstreeks half drie werd de zoekactie gestaakt nadat niemand was aangetroffen in het bosgebied. een groep die niet alleen enorme mate riële schade aanricht, maar ook het le ven van vele onschuldige burgers, werknemers van de Makro, brand weerlieden en toevallige voorbijgan gers in gevaar heeft gebracht. „Bovendien hebben zij een schok door ons land doen gaan. Een vorm van ter rorisme die tot dan toe in ons land niet voor mogelijk werd gehouden. De mis daden horen in een rechtstaat niet thuis en als ze toch plaatsvinden, hoort de politie de daders snel te kun nen aanhouden. Gebeurt dat niet en kan een groep als Rara telkens zijn slag slaan, dan kan bij velen het besef groeien dat een democratische, tole rante rechtstaat als de onze geen ant woord op terrorisme heeft. Justitie en politie moeten dan ook binnen de grenzen die een democratische recht staat hen stelt alles in het werk stellen om deze misdaden op te lossen en de daders voor de rechter te brengen", al dus mr. Van der Kerk. R. hield het bij een pleidooi voor het handelen van Rara. „Ik zal niet de laatste politieke gevangene zijn. Ie dere dag groeit de noodzaak tot actie. Rara heeft laten zien dat verzet nodig blijft". R. ontweek de beschuldigingen over zijn aandeel in de aanslagen maar beperkte zich tot een radicale mono loog. „Rara heeft de noodzaak van re volutionair geweld aangetoond. Die aanslagen, die 38 miljoen, zijn niets in vergelijking met ook maar één drup pel zwart bloed". De eis van de officier en het pleidooi van de de verdachte waren de hoogte punten van een rechtszitting vol inci denten. Zo werd de zitting vijf keer ge schorst en vroeg advocaat mr. P. Bak ker Schut bij aanvang om vervanging van rechter mr. P. Michels. Die zou be vooroordeeld zijn. Het verzoek werd afgewezen door rechtbankspresident mr. B. Asscher. De bewijzen tegen R. zijn volgens Bakker Schut erg mager. Hij vond verder dat een groot deel van de be wijslast op oneigenlijke gronden was verkregen. Het hengelen in de brie venbus van Stad Radio Amsterdam was een van de voorbeelden. Een huiszoeking in het pand aan de Over toom zou ook op onwettige wijze zijn uitgevoerd. Voor het eind van deze week moet het CPB de nieuwste gegevens over de ontwikkelingen in de Nederlandse economie presenteren. Op basis daar van zal minister Ruding begin volgen de week voorstellen doen aan het kabi net voor de begroting van volgend jaar. De ambtenaren van het CPB zijn nog druk bezig met het maken van nieuwe berekeningen. Nu al is bekend dat er nieuwe tegenvallers zullen ko men. Behalve de tegenvallende daling van AMSTERDAM (GPD) Geen van de betrokkenen had er eigenlijk bij stil gestaan. Maar mederwerking verle nen aan een verzoek van de VARA om de rechtszaak tegen de laatste Rara- verdachte live uit te zenden, beteken de wel dat de naam van de verdachte voluit te horen was. Dat geschiedde meteen bij het begin van de rechts zaak. In een toelichtend commentaar verduidelijkte de presentator op de radio ook nog even dat met R... de ver dachte bedoeld werd. „Geen moment aan gedacht dat zoiets zou kunnen gebeuren", gaf mr. Bakker Schut geschrokken toe. „Wij hebben er geen moment bij stil gestaan dat daar problemen mee zouden kunnen zijn. Eerlijk gezegd ook vergeten na te trekken". Een Vara-medewerkster verweert zich: „Maar hij wordt toch ook in verschilende blaadjes met naam en toenaam genoemd"? „Als er een volgende gelegenheid komt om een rechtszaak live uit te zen den, zal er wel degelijk rekening mee gehouden moeten worden", conclu deert tenslotte een rechtbankmede werker. Advertentie Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren vanaf heden op een nieuw adres: BREESTRAAT 15 MIDDELBURG - TEL. 01180-84000 Prins Willem-Alexander WILLEMSTAD (ANP) - Kroonprins Willem-Alexander is op Curasao aangekomen in verband met een her halingsoefening aan boord van Hr. Ms. Van Kinsbergen, het in Willem stad gestationeerde stationsschip van de Nederlandse marine. De prins is reserve officier en zal zater dag aan boord van de Van Kinsbergen terugkeren naar Nederland. De RVD in Willemstad heeft dit dinsdag be kendgemaakt. De prins van Oranje werd bij aankomst begroet door de An tilliaanse vice-premier Ir. Louis Gumbs, die de op vakantie zijnde pre mier Liberia-Peters verving. PARAMARIBO (ANP) - Een kazerne van het Surinaamse leger in de grens plaats Albina is dinsdagavond door leden van het Junglecommando be schoten. Een post van de militaire po litie werd eveneens onder vuur geno men. Toen de militairen het vuur beantwoordden, vluchtten de „terro risten", zoals in Paramaribo de strij ders van het Junglecommando wor den genoemd. Volgens het Surinaams Nieuws Agent schap (SNA) zijn er bij het nationaal leger geen slachtoffers gevallen. Het is niet bekend of er aan de kant van het Junglecommando van Ronnie Bruns- wijk doden of gewonden zijn. Een ano nieme woordvoerder van het leger heeft op de burgerij een beroep gedaan de gebieden rond Moengo en Albina in Oost-Suriname niet te bezoeken. DEN HAAG (ANP) - Iets meer dan een derde (35 procent) van de inwo ners van ons land biedt zwarte ar beid aan. Over de beloning daar van worden helemaal geen belas ting en sociale premies betaald. In deze zwarte arbeid gaat drie tot vier miljard gulden om. Bij een uurprijs van tien gulden komt dit overeen met twee- tot driehon derdduizend arbeidsjaren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Or ganisatie voor Strategisch Ar beidsmarktonderzoek (OSA) uit Den Haag, dat woensdag is gepu bliceerd. Het betreft werkzaamhe den die zowel aan particulieren als aan bedrijven worden aangebo den. Het aanbod van informele arbeid is overigens nog groter als ook aanbie ders die niet volledig voldoen aan de wetten en regels worden meege teld alsmede de aanbieders van werk waar geen regels voor gelden. Het percentage aanbieders van be taalde informele arbeid bedraagt volgens het onderzoek ongeveer 40 procent van de inwoners van Neder land tussen 17 en 64 jaar. Daar is vijf tot zeven miljard gulden mee ge moeid, of wel drie- tot vierhonderd duizend arbeidsjaren bij een uur- prijs van tien gulden. Rond 55 procent van de Nederland se huishoudens (hier worden bedrij ven niet meegerekend) is vrager van informele arbeid. Daar is 1,5 a twee miljard gulden mee gemoeid, wat bij een uurprijs van 12 gulden een jaar werk voor negentig- tot hon derddertigduizend mensen bete kent. In een derde van de huishou dens komt zwarte arbeid voor, wat goed is voor een a twee miljard gul den. Bij een uurprijs van tien gul den gaat het hierbij om tachtig- tot honderdtienduizend arbeidsjaren. Een derde deel van de totale vraag naar informele arbeid hangt samen met eigen-woningbezit. De onderzoekers voorspellen voor de periode 1986 tot 2000 een toene ming van de vraag met een kwart. Dit wordt vooral veroorzaakt door een voortschrijdende verkleining van de huishoudens. Er worden naar verhouding steeds minder ta ken binnen de huishoudens ver richt. Dat betekent dat de arbeids verdeling binnen huishoudens wordt vervangen door een arbeids verdeling tussen huishoudens, zeg gen de onderzoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1