Goese Van der Spiegelstraat krijgt een nieuwe aanblik Bezwaren tegen nieuw restaurant Kamperland voor Raad van State Eigenares vecht afbraak paar destal in Veere aan Abvo/Kabo tegen fusie Zuidhoek in Zierikzee Zoutelandenaar reed toch auto na opleggen rijverbod Binnenkort Gewonde bij aanrijding kruising Moriaanshoofd Fietstocht visueel gehandicapten Commissie over plan Oosterland Caravan uitgebrand bij Brouwersdam Duizend deelnemers aan Elfdorpentocht fietsen 5500,- voor project Zaïre bijeen Ds Geertsma neemt afscheid van Goes Kozakkenkoor geeft concert in Domburg Openluchtdienst toeristenpastoraat 1 a e a 9 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988 KOSTEN BEDRAGEN RUIM EEN TON KWADENDAMME Schieting Mevrouw J. de Jonge heeft vrijdag de koningsschieting van de verenigde sociëteiten in Kwaden- damme gewonnen. Ze slaagde er in de zesde en negende ronde in de blokvo- gel te schieten. Na de wedstrijd werd mevrouw De Jonge gehuldigd als 'ko ningin' van het schietseizoen 1988- 1989. 'GEEN BEHOEFTE AAN' IN STRIJD MET BESTEMMINGSPLAN Woensdag 10 augustus Donderdag 11 augustus Vrijdag 12 augustus Zaterdag 13 augustus Zondag 14 augustus Dinsdag 16 augustus Woensdag 17 augustus Donderdag 18 augustus Vrijdag 19 augustus Zaterdag 20 augustus Zondag 21 augustus Maandag 22 augustus Dinsdag 23 augustus ZELFSTANDIGHEID GOEDKOPER Oplossen POLITIERECHTER modé NIEUWERKERK - In het gemeente huis van Duiveland te Nieuwerkerk wordt woensdag 17 augustus een ver gadering gehouden van de commissie algemene zaken. Deze vergadering be gint om 15.30 uur. De leden van de commissie spreken onder meer over een brief van de Zeeuwse Milieu Federatie over het ge scheiden inzamelen van afval. Verder staat de herziening van het Komplan Oosterland op de agenda. Een ander onderwerp vormen de planningslij- sten nieuwbouw en verbetering voor 1989 tot en met 1993. SCHARENDIJKE - De vrijwillige brandweer van Scharendijke is dins dagmiddag rond vijf uur uitgerukt voor een brandende caravan. De cara van stond op een parkeerplaats bij de aanzet van de Brouwersdam, aan de Schouwse kant. Toen de brandweer arriveerde was de caravan al geheel uitgebrand. De Van der Spiegelstraat heeft sinds de aanleg van de zuidwestelijke binnenstadsontsluiting sweg haar doorgaande verkeersfunctie verloren. GOES - De Van der Spiegelstraat in Goes op loopafstand van het cen trum krijgt een nieuwe aanblik. Het fietspad verdwijnt, de trottoirs worden uitgebouwd en er worden bo men geplant. Daarmee is een bedrag van 115.000 gulden gemoeid. Met die maatregelen hoopt het gemeentebe stuur van Goes meer parkeermoge- lijkheden te krijgen, de woonbuurt te verbeteren en de veiligheid van het doorgaande fietsverkeer te garande ren. Met het gereedkomen van de zuid westelij ke binnenstadsontsluitings- weg in 1986 heeft de Van der Spiegel straat haar doorgaande verkeersfunc tie verloren. Het deel vanaf de aanslui ting Wulfaertstraat tot aan de kruising MIDDELBURG - De Elfdorpentocht, een fietstocht van de Echte Neder landse Fietsersbond (ENFB) en de Walcherse VW's, trok dinsdag ruim duizend deelnemers en dat is aanmer kelijk meer dan vorig jaar tijdens de tweede editie van de tocht, toen er 675 mensen meefietsten. Het exacte aan tal kon echter nog niet worden ge noemd. Coördinator Ruud van Leer- zem kon gisteren niet alle posten meer bereiken. „De schatting is eerder te laag dan te hoog", verzekert de organisator. De opbrengst van de tocht, die bestemd is voor een project van Terre des Hom mes in Zaïre, bedraagt 5500 gulden en met dat bedrag zijn de organisatoren dan ook dik tevreden. Vanaf's morgens negen uur konden de deelnemers aan hun tocht langs de Walcherse dorpen beginnen. Tijdens de rit moesten de benodigde stempel tjes in het routeboekje vergaard wor den om voor een herinnering in aan merking te komen. Het gehele traject was ongeveer 35 kilometer lang. Onderweg waren er enige attracties die bezocht konden worden. Zo was er een bezoek mogelijk aan het biolo- gisch-dynamisch landbouwbedrijf Ter Linde in Oostkapelle, een onderdeel van Loverendaele, de cultuurmaat schappij die de kosten van de tocht voor haar rekening nam. Het sponsor- bedrijf werd druk bezocht. Dam heeft daardoor haar functie ais woonstraat teruggekregen. Sindsdien is dat gedeelte geliefd bij langparkeer- ders. Fietsers richting centrum maken eveneens gebruik van de Van der Spie gelstraat om zo de drukke Wulfaert straat en Piet Heinstraat te omzeilen. Het gemeentebestuur heeft bij de in spraak rond de plannen voor het be wuste stadsdeel al toegezegd de straat aan te passen aan de woonfunctie. Op de straathoeken in de Van der Spiegelstraat worden de trottoirs uit gebouwd, waardoor de mogelijkheid ontstaat om daarachter parkeervak ken aan te leggen. Het fietspad komt in die constructie te vervallen. Voor de fietsers worden verkeersstroken aangelegd, die voor automobilisten de suggestie wekken dat de weg smal ler is. Bij het Rimmelandplein wordt een versmalling aangelegd om de snelheid van het autoverkeer nog ver der te verminderen. In overleg met de bewoners is de af spraak gemaakt dat het gemeentebe stuur de parkeerproblematiek zal be kijken. In dat onderzoekje wordt even eens de bouw van het nieuwe gezond heidscentrum en de daarmee samen hangende verwachte toestroom van auto's aan de Piet Heinstraat betrok ken. Als blijkt dat er té veel auto's par- GOES Ds H. Geertsma neemt zon dag 14 augustus afscheid van de gere formeerde kerk vrijgemaakt van Goes. De dienst begint om 16.30 uur in De Hoeksteen. Drie weken later, op 4 september, doet hij intrede in Zuid- horn. Naar deze kerk nam hij in maart een beroep aan. Om 10.45 uur wordt hij in De Rank bevestigd door ds H. J. Be- gemann, die ook predikant in Zuid- horn is. Er zijn twee intredediensten, die om 14.00 uur en 16.30 uur begin nen, eveneens in De Rank. Halbe Geertsma, die 22 november 1952 in Drachten geboren werd, is sinds 12 juni 1983 verbonden aan de kerk van Goes. OUD-VOSSEMEER.— De leden van de stichting Visueel Gehandicapten Tandemsport (Vigeta) maakten afge lopen week een poldertocht. Deze was georganiseerd door het Oud-Vosse- meerse echtpaar Mientje en Peet Tho- lenaar en voerde de zes tandemrijders en drie gewone fietsers via Tholen, Poortvliet en Scherpenisse naar Sint Maartensdijk. Na een lunchstop reed men naar Sint Annaland en terug naar Oud-Vossemeer, waar de tocht met een gezellig samenzijn in het Hof van Holland werd besloten. De tocht duur de 42 kilometer. Er waren deelnemers uit Roosendaal en Oudenbosch bij. DEN HAAG „Kamperland zat niet te wachten op cafe/restaurant Papil- ion". Dat stelde een aantal tegenstan ders van de op 8 juli aan de Veerweg geopende uitspanning dinsdag tij dens een zitting van waarnemend voorzitter, mr J. H. Blaauw van de af deling rechtspraak van de Raad van State. „Onzin", meent eigenaar, D. van Doorn van Papillon. „Ik heb voor ruim zeven ton aan dat pand verspij kerd. Dat zou ik echt niet hebben ge daan als er geen behoefte was aan een restaurant. Het voorziet wel degelijk in een behoefte". Papilion is gevestigd in een voormalig bankgebouw. Oorsponkelijk mocht volgens het bestemmingsplan Be bouwde Kom Kamperland II in het bankgebouw geen winkel- of horeca- vestiging komen. De gemeente Wis- senkerke verleende toch een verbouw vergunning ten behoeve van een res taurant. Gedeputeerde staten keur den de afwijking van het bestem mingsplan goed. Volgens de omwo nenden ten onrechte. Zij vroegen mr Blaauw van de Raad van State dins dag de verbouwvergunning te schor sen. Naast het feit dat er volgens de be zwaarden in Kamperland geen behoef te is aan een café/restaurant, zouden ze overlast van de uitspanning onder vinden. De parkeerdruk in de straat zou te veel zijn toegenomen. De auto's keren aan de Van der Spiegelstraat, waardoor er geen plek meer overblijft voor aanwonenden, dan overweeg het college van burgemeester en wethou ders parkeervergunningen in te voe ren. Een studie naar de parkeerproble matiek zal één dezer dagen beginnen. De caravan was eigendom van de 39- jarige P. W. uit Helmond. Hij had de caravan verlaten en was op het mo ment van de brand die kort maar hevig was, niet aanwezig. Over de oorzaak kon niets worden meegedeeld. De brandweer rukte met tien man uit. DOMBURG De Original Wolga Ko- saken uit Keulen geven vandaag (woensdag) een concert in de her vormde kerk in Domburg. De muzika le leiding van het kozakkenkoor is in handen van Alexander Petrow. Op het programma staan orthodoxe Russi sche liederen en Russische volkswijs- jes. Het optreden begint om 20.00 uur. DEN HAAG Eigenares mevrouw E. van Leeuwen van een paardestal aan de Landschuurweg in het buitenge bied van Veere vindt dat de gemeente haar ten onrechte wil dwingen het bouwsel af te breken. Daarom ver zocht zij de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr J. Blaauw gisteren om schorsing van de afbraak. Mevrouw van Leeuwen heeft de paar destal zonder vergunning gebouwd. Toen zij alsnog een vergunning aan vroeg werd deze haar door de gemeen te geweigerd omdat het bestemmings plan bepaalt dat het perceel waarop de stal gebouwd natuurgebied is. Volgens het plan is in natuurgebieden geen nieuwe bebouwing toegestaan en mag alleen bebouwing, die een agrarische functie heeft, worden uitgebreid. De gemeente wil op deze wijze aantasting van het natuurgebied voorkomen. „De paardefokkerij is een serieus agrarisch bedrijf, dat naar winst streeft", zei A. van Leeuwen namens de eigenares. „In het gebouw en de paarden is een bedrag van 48.000 gul den geinvesteerd. De professionele wijze waarop het fokken wordt aange pakt is op keuringen gebleken". De woordvoerster van de gemeente meende dat er sprake was van een hob by of nevenfunctie van mevrouw van Leeuwen. „Alleen op grond van het feit dat enkele paarden worden gefokt van een bepaald ras, kan nog niet worden gesproken van een agrarisch bedrijf. Tevens beschikt mevrouw van Leeu wen over niet meer dan 1,2 hectare wei land hetgeen niet voldoende is voor een agrarisch bedrijf'. A. van Leeuwen bracht hier tegen in dat de paardefokkerij in Middelburg en Zoutelande nog grond ter beschik king heeft die niet haar eigendom is. Hij beriep zich ook op het beginsel van gelijke behandeling omdat een boer derij aan de Landschuurweg wel een forse uitbreiding had mogen realise ren. De woordvoerster van de gemeente vond deze vergelijking niet terecht. „Het betreffende volwaardige agrari sche bedrijf heeft een geheel andere ligging dan de paardestal. De paar destal ligt in een uniek open gebied terwijl het bestaande agrarisch bedrijf onder aan de dijk ligt hetgeen land schappelijk minder waardevol is". De waarnemend voorzitter doet spoe dig uitspraak. Energiehal -11.00 tot 18.00 'Sportsoos' sportieve activiteiten voor leerlingen van het voortgezet onderwijs met bergbeklimmen als extra onderdeel Zuidplein en Centraal Station - 9.15 en 9.30 Havenrondrit, tocht per bus door het havengebied met o.a. diapre sentatie havens, bezoek aan het int. centrum voor Zeevarenden 'De Beer' en bezoek aan Brielle Plaswijckpark, naast ingang -15.00 'Het Tovervisje', poppentheater voorstelling voor kinderen van 4 tot 12 j aar, door Anneke Strack Bennik Centraal Station en Willemsplein - vanaf 09.55 Stoomtramrit door de Maasstad, eventueel in combinatie met rond vaart Energiehal -11.00 tot 18.00 'Sportsoos' (zie woensdag 10 augus tus) Grote of Sint Laurenskerk -12.45 Middagpauzeconcert door leerlin gen van het conservatorium Rotown - 22.00 Hi Ho Silver Centraal Station en Willemsplein - vanaf 9.55 Stoomtramrit (zie woensdag 10 au gustus) Energiehal -11.00 - 18.00 'Sportsoos' (zie woensdag 10 augus tus) Café de B. - 22.00 Rhinecerock, voorheen The Bas tards met o.a. Chris Koene en Rinus Groeneveld Grote of Sint Laurenskerk -12.45 Middagpauze-orgelconcert door Jo- hann Th. Lemckert of leerlingen van het conservatorium Harbour Jazzclub - 21.30 New Orleans Spring Serenade Centraal Station en Willemsplein - vanaf 9.55 Stoomtramrit (zie woensdag 10 au gustus) Grote of Sint Laurenskerk -15.00 Zomerzaterdagconcert met Anton Pauw, organist Paradijskerk -16.00 Concert m.m.v. Ingrid Paul, fluit, Jan Netesen, orgel met werken van o.a. Teleman, Bach en Jacob van Eijcken Harbour Jazzclub - 21.30 Savoy Jazzmen Rotown - 22.30 Keystones Centraal Station en Willemsplein - vanaf 9.55 Stoomtramrit (zie woensdag 10 au gustus) Museum Boymans, rozentuin - 13.00 Openluchttheater met om 13.00 Het Haegsch Salon Quartet, om 14.30 Historisch Dansensemble Volta en om 16.00 Tata Mirando, beroemd zi geunerorkest Het Park (bij Euromast) hele dag 2e Dag van de Romantische Mu ziek, diverse muzikanten (professio neel en amateur) spelen moderne en klassieke muziek op sfeervolle loca ties Centraal Station en Willemsplein - vanaf 9.55 Stoomtramrit (zie woensdag 10 au gustus) Jazzcafé Dizzy - 22.00 Burton Green Kwartet Centraal Station en Willemsplein - vanaf 9.55 Stoomtramrit (zie woensdag 10 au gustus) Kralingse Bos - 8.30 C.H.I.D. - dressuur, springen en elke dag een Horse en Hound Show Plaswijckpark, naast ingang -15.00 'Het Tovervisje' (zie woensdag 10 augustus) Grote of Sint Laurenskerk -12.45 Middagpauzeconcert met Lenie Becht, sopraan met piano of orgel Kralingse Bos - 8.30 C. H. I. D. (zie woensdag 17 augustus Rotterdamse Schouwburg, grote zaal - 21.00 Theaterfestival-Bakeliet, door To neelgroep Amsterdam Schouwburgplein, De Doelen en Schouwburg -19.30 'Kunstmarkt', presentatie van het nieuwe culturele seizoen met op grote schaal voorproeven van mu ziek, dans en theater programma's die Rotterdam biedt in het seizoen 88/89 Rotterdamse Schouwburg - 20.30 Theaterfestival: in kleine zaal 'Rea dings' van nieuw Nederlandstalig toneel en in de grote za^l 'Bakeliet' door Theatergroep Amsterdam, met na de voorstelling in Café Floor een nagesprek Grote of Sint Laurenskerk -15.00 Zomerzaterdagconcert met Klaas Stok, organist Rotown - 21.30 Art of Soul Happening Rotterdamse Schouwburg - 20.15 Theaterfestival in grote en kleine zaal (zie zaterdag 20 augustus) Centraal Station en Willemsplein - vanaf 9.55 Stoomtramrit (zie woensdag 10 au gustus) Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 Theaterfestival Readings Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 Theaterfestival - Action, van Sam Shepard, door De Zaak Gemaakt en o.a. gespeeld door Leonoor Pauw en Maarte Nevejan. Na afloop in Ca fé Floor napraten ZIERIKZEE De afdeling Zierikzee van de ambtenarenbond Abva/Kabo vind dat het werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in het Oosterscheldes- tadje zelfstandig moet blijven. In een brief van de bond aan het bestuur van de Zuidhoek wordt er op aangedron gen dat maatregelen worden geno men die noodzakelijk zijn om een zelf standig voorbestaan van het werk voorzieningsschap te garanderen. De brief is een voortvloeisel van een le denvergadering van de Abva/Kabo in Zierikzee. In het schrijven wordt aan gegeven dat de kosten per werknemer bij de Zuidhoek erg laag zijn. Dat geldt ook voor het bedrag dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland per hoofd van de bevolking aan het schap beta len. Volgens de Abvo/Kabo zullen die kosten onherroepelijk stijgen bij een samengaan met het werkvoorzie ningsschap de Betho in Goes. „Finan ciële integratie met andere werkver banden zal, zonder dat er één cent in de Zuidhoek wordt geïnvesteerd, tot WOLPHAARTSDIJK - Het toeristen pastoraat uit Wemeldinge houdt zon dag een openluchtdienst naast De Meerkoet bij het Veerse Meer. Het the ma van de dienst is 'Tussen gisteren en morgen'. Voorgangers zijn majoor Van de Wel van het Leger des Heils en ds G. Th. Grootjans. De muzikale om lijsting is in handen van het Leger der Heils. Voor de kinderen is er een aparte kinderdienst. kostenverhoging voor deelnemende gemeenten en dus voor de bevolking van Schouwen-Duiveland leiden". Overigens wordt er in de brief van de Abva/Kabo niet aan voorbijgegaan dat de Zuidhoek problemen kent. Maar het oplossen van die problemen kan goedkoper, wanneer het Zierik- zeese werkvoorzieningsschap zelfstan dig blijft, zo blijkt uit de brief. Daarbij staat het behoud van de eigen identi teit en het sociale én culturele klimaat in Zierikzee voorop. In een toelichting op de brief geeft de voorzitter van de Abva/Kabo in Zie rikzee, J. S. van Oorschot, aan dat al wat aan de problemen bij de Zuid hoek kan worden gedaan als meer aandacht aan het werven van op drachten wordt geschonken. Verder maakt hij duidelijk dat een eventuele fusie zonder meer arbeidsplaaten in Zierikzee zal kosten. van de bezoekers zouden voor stan koverlast zorgen. Mr Blaauw liet al doorschemeren dat hij waarschijnlijk weinig zal doen in deze affaire. Het bankgebouw is al ver bouwd. „Wat moet ik doen? Moet ik zeggen: afbreken maar weer". Volgens mr Blaauw lijkt het erop dat een derge lijke maatregel te ingrijpend is. Schorsingsprocedures, zoals de zaak rond Papillon, zijn bedoeld om te beoordelen of er op korte termijn moet worden ingegrepen omdat een van de strijdende partijen te groot onrecht wordt aangedaan. Mr Blaauw's beslis singen hebben altijd een voorlopig ka rakter. Later komt de zaak nog in een zogenoemde bodemprocedure aan de orde. Dan valt de definitieve beslis sing. Mr Blaauw laat spoedig weten of er iets met Papillon moet gebeuren ge durende de periode dat er gewacht wordt op de behandeling van de bo demzaak. Overigens zal de gemeente Wissenker- ke nog een bezwaarschriftenprocedu re behandelen. Dan kan de gemeente de bezwaren van de tegenstanders van de uitspanning nog eens goed beluiste ren en overwegen of nog extra maatre gelen genomen dienen te worden, zo als bijvoorbeeld het aanleggen van ex tra parkeerplaatsen. Van Doorn heeft al laten weten dat hij er geen bezwaar tegen heeft als het winkelpubliek over dag op zijn terrein parkeert. MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de 41-ja- rige J. D. uit Zoutelande veroordeeld tot acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan twee maan den voorwaardelijk, 1600 gulden boe te en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk wegens rijden onder invloed. D. werd in maart na een middagje bil jarten in de Vlissingse Paul Kruger- straat met een promillage van 1.71 van de weg gehaald. Nadat proces-verbaal was opgemaakt kreeg hij bovendien een rijverbod opgelegd. Desondanks stapte hij kort daarna weer in zijn auto om naar huis te rijden. In de Schelde- straat in zijn woonplaats werd hij op nieuw aangehouden. De bloedproef die daarna werd afgenomen leverde het nog altijd veel te hoge promillage van 1.40 op. Deze twee alcoholdelicten en de over treding van het rijverbod waren reden om D. zijn rijbewijs direct af te pakken. Sindsdien legt hij zijn woon-werkroute van twaalf kilometer per fiets af. Om dat D. nog niet eerder voor een derge lijk misdrijf was veroordeeld wilde offi cier van justitie mr S. Tempel de rij ontzegging wel zo plooien dat hij in het barre winterseizoen weer over zijn rij bewijs kan beschikken. Zijn eis was acht maanden rijontzegging, twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 2.000 gulden. Politierechter mr J. D. C. J. Janzen- Van Oosten verminderde de boete enigszins vanwege D's bescheiden in komen. Doordat zij twee maanden van de rijontzegging voorwaardelijk oplegde kan D. half september zijn rij bewijs weer terugkrijgen. De zwaar beschadigde auto's na de aanrijding bij Moriaanshoofd. "7°0,a-/77Ocy m0d2^Sshion.m°de'fashlon.. oio. oioda modq moda model moda\ mode- j moda-M 9 I f ZIERIKZEE - Een Duitse vrouw is dinsdagmiddag bij een botsing tussen twee personenauto's op de weg tussen Zie rikzee en Haamstede, ter hoogte van Moriaanshoofd, ge wond geraakt. Ze moest per ambulance naar het zieken huis in Zierikzee worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde kort voor twee uur. De Duitse auto mobilist M. F. K. uit Dusseldorf kwam vanuit de richting Haamstede en wilde linksaf slaan naar Scharendijke. Hij deed dat toen uit tegenovergestelde richting T. van de G. uit Waalwijk naderde die rechtdoor reed. Bij de botsing die volgde raakte de vrouw van de Duitser gewond. De beide auto's werden zwaar beschadigd. De auto van Van de G. liep schade aan de voorzijde op en de auto van K. aan de rechterzijde. langeviele 11-13, middelburg, tel. 33500

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 20