Een regel gratis op 'n Kleintje inde PZC Bloedbad in Burma Justitie gijzelt journalist die weigert bron te noemen NIEUWE TEGENVALLER WIR vandaag Dollar duurder door verhoging rente VS Kosmonaut Levtsjenko overleden 3x 28,- Kernsatelliet stort neer Sluipend gevaar voor Noordzee Vanavond kans op buien 231e jaargang no. 187 Woensdag 10 augustus 1988 Problemen Iran Vissers Zeehondje Minder geld Triathlon De Korte Woede Twaalf dagen PZC Zwakke zuidoostelijke wind, later in de middag draaiend naar zuidwest. Eerst zonnige perioden, vanmiddag toenemende bewolking. Temperatuur 25 graden. HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN Zie ook pagina 14 PROVINCIAL SCHIPHOL (GPD) De vliegtuigrangeerders van de KLM willen van af vanmorgen kwart over acht hun werk tij delijk neerleggen, waar door er op Schiphol een grote chaos kan ont staan. De 130 werkne mers hebben dinsdag morgen tot de actie be sloten. De rangeerders praten al jaren met de directie van de KLM over snellere promo tiemogelij khe- den. Zij vinden dat ze te lang zaam doorstromen naar een hogere salarisgroep. Omdat de KLM de ran geerders niet voldoende tegemoet wil komen, gaan zij nu acties voe ren. Mochten de rangeerders inderdaad hun acties doorzetten dan kan dat grote problemen voor het luchtverkeer opleve ren. Het piersysteem van Schiphol is zo inge richt dat de vliegtuigen met hun neus richting pier staan. De rangeerders duwen met hun speciale voer tuigen de toestellen van de pier af, waarna deze op eigen kracht naar de startbaan taxiën. De meeste vliegtuigen kun nen niet op eigen kracht achteruit rijden en zijn daarvoor dus afhanke lijk van de rangeerders. Een woordvoerder van de KLM zei dinsdag niet op de hoogte te zijn van voorgenomen acties. ELAHUIZEN- De Immanuel, het skütsje van Jeen Zwaga uit Eer- newoude, raakte dinsdag in aan varing met het startschip. Daardoor kon het vaartuig pas als laatste starten. Toch slaagde de ploeg van Zwaga erin als der de te finishen tijdens de negende wedstrijd van het skütsjesilen. Het Lemmer skütsje staat in het algemeen klassement bovenaan. De Korte weigert extra bezuiniging PZC DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) wil dat zijn collega De Korte (economische zaken) een half miljard gulden extra bezuinigt. Opnieuw is een tegenvaller gebleken in de uit gaven voor de investeringssubsidie WIR van bijna 1,5 miljard gulden. Ruding vindt dat het bedrijfsleven een deel van dat geld zelf moet opbrengen. De Korte ligt echter dwars. Iran heeft dinsdag zijn strijd krachten het bevel gegeven het vuren met onmiddellijke in gang te staken. PAGINA 3 Nederlandse vissers zullen binnenkort niet meer aan de vangstbeperkingen in eigen land kunnen ontkomen door onder Duitse vlag te varen. PAGINA 5 Een jong zeehondje heeft zijn heil gezocht in de Van Citters- haven in Vlissingen, het beest je is per vliegtuig naar het zee hondencentrum Pieterburen gebracht. PAGINA 7 Het provinciebestuur wil de uitgaven voor wegen aan ban den leggen, een aantal projec ten wordt op de lange baan ge schoven. PAGINA 9 De minister van financiën wil nu dat de aangekondigde verlaging van de vennootschapsbelasting, die op 1 ok tober zou ingaan, met drie maanden wordt uitgesteld. Ook wil hij de af schaffing van de werkgeverspremie voor de kinderbijslag uitstellen van 1 januari naar 1 april 1989. Bij elkaar kosten deze maatregelen het bedrijfs leven 500 miljoen gulden. Ruding is be reid de rest van de eenmalige tegenval- BANGKOK (RTR/AFP) - Burmaanse veiligheidstroepen hebben dinsdag 36 mensen doodschoten tijdens ge vechten met grote groepen betogers. Volgens de Burmaanse radio kwamen vijf mensen om het leven in de hoofd stad Rangoon toen het leger schoot op honderdduizenden demonstranten die een einde eisten van 26 jaar autori tair bewind en het aftreden van de nieuwe sterke man, Sein Lwin. In Sa- gaing, bijna 600 kilometer ten noorden van Rangoon, werden 31 mensen ge dood toen de politie het vuur opende op naar schatting 5.000 betogers die een politiebureau bestormden. Westerse diplomaten zeiden dat het dodental aanzienlijk hoger ligt en dat de afgelopen twee dagen mogelijk 200 mensen om het leven zijn gekomen, van wie 80 in de hoofdstad. Geen van de cijfers kon van onafhankelijke zijde worden bevestigd. De militaire bevelhebber van Rang oon, brigade-generaal Myo Myunt, kondigde voor de hoofdstad een uit gaansverbod af tussen acht uur 's avonds en vier uur 's ochtends. Ier voor rekening van het financie ringstekort te laten komen. De tegenvaller in de WIR heeft overi gens niet te maken met snelle investe ringsbeslissingen van bedrijven, toen was uitgelekt dat de WIR zou worden afgeschaft. De tegenvaller heeft wel te maken met het feit dat veel bedrijven wachten met het indienen van een WIR-claim. Op die manier hopen ze dat de belastingdienst ook wacht met het opleggen van een definitieve aan slag voor de vennootschapsbelasting. WIR en vennootschapsbelasting wor den met elkaar verrekend. Minister De Korte wil niet aan de be zuinigingen meewerken. Hij meent dat de extra uitgaven voor de WIR worden gecompenseerd door een hogere op brengst van de vennootschapsbelas ting. Het ministerie van financiën ont kent dat. Daarom wil financiën een deel van het geld terug zien te krijgen, door uitstel van de eerdergenoemde maatregelen. Voor de vakantie heeft het kabinet ook al over de nieuwe tegenvaller gespro ken. Toen werd besloten dat eerst ge keken zou worden in hoeverre er spra ke is van een echte tegenvaller. Mocht dat het geval zijn, dan zouden er com penserende maatregelen moeten ko men. Ruding vindt dat er sprake is van een echte tegenvaller, zijn collega De Korte ontkent dat. De ruzie zal tijdens de eerste kabi netsvergadering na de vakantie (vol gende week woensdag) worden uitge vochten. Als de verlaging van de ven nootschapsbelasting namelijk toch per 1 oktober moet ingaan, zal het wetsontwerp zeer snel bij de Tweede Kamer moeten worden ingediend, an ders kan het niet meer tijdig worden behandeld. Van onze correspondent) WASHINGTON De Federal Reserve, het stelsel van Ameri kaanse centrale banken, heeft bij verrassing het disconto met een half procent verhoogd tot 6,5 procent. De renteverhoging moet het gemakkelijker maken de inflatie te bestrijden. Het nieuws heeft direct na de be kendmaking geleid tot een forse daling van de koersen op Wall- street, waar de Dow Jones giste ren ruim 28 punten punten zakte. Tegelijkertijd schoot de koers van de dollar omhoog met ruim 2 cent tot bijna f2,16 per stuk. Ver wacht wordt dat de Amsterdam se aandelenmarkt vandaag ook zal dalen, terwijl de dollar moge lijk verder in waarde stijgt. Het besluit van de 'Fed' kan er toe leiden dat De Nederlandsche Bank en bijvoorbeeld de Deut sche Bundesbank gedwongen worden hun rentetarieven even eens (opnieuw) te verhogen, hoe wel zowel in Nederland als West- duitsland nauwelijks sprake is van inflatie. Verhoging van de rentetarieven kan echter nodig zijn om de waarden van de gulden en de mark te beschermen. De Europe se banken proberen al geruime tijd te voorkomen dat de dollar te snel in waarde stijgt. De maatregel van de Federal Re serve komt politiek voor het Witte Huis en de Republikeinse presidentskandidaat George Bush bijzonder ongelegen. Vice president Bush wil de volgende week op de Republikeinse Con ventie in New Orleans een rooskleurig beeld geven van de Amerikaanse economie. NAUCELLE - De Franse koorddanser Henri Rechartinpakte dinsdag uit met een stunt die kijkers het bloed in de aderen liet stollen. De artiest had bo venop een viaduct met een hoogte van 116 meter plaatsgenomen. Om te zitten maakte hij gebruik van twee stoelen die op omgekeerde glazen rustten. Let wel, de zetels waren gestapeld en Re chartin schrok er niet van terug van de bovenste alleen de achterpoten te gebruiken om eens rustig te balance ren. (Advertentie) De eertste triathlon van West- kapelle is gewonnen door Niek Marijnese uit Bergen op Zoom. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel en economie: 4 Provincie: 7, 9,10 en 11 Sport: 12 en 13 MOSKOU (REUTER/AFP) - Anatoly Levtsjenko, een Sovjet-kosmonaut die eind vorig jaar deel uitmaakte van de missie naar het ruimtevaart station Mir, is op 47-jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Sovjetpers bureau Tass dinsdag bekendgemaakt. Volgens Tass overleed Levtsjenko za terdag aan de gevolgen van een ern stige ziekte, maar ging daar niet na der op in. Levtsjenko was een van de drie kosmo nauten die op 21 december 1987 met een Sojuz TM-4 satelliet naar de Mir vertrokken om de daar aanwezige be manning af te lossen. DEN HAAG (ANP,GPD) - Delftse Cou rant-journalist Rob van Es is dinsdag door de Haagse rechter-commissaris mevrouw mr. I. de Vries voor 24 uur in gijzeling genomen. Zijn collega Joke Rienmeijer werd op vrije voeten ge steld omdat de rechter-commissaris „niet de hele redactie van de Delftse Courant wilde onthoofden". Van Es is in gijzeling genomen omdat hij net als Rienmeijer niet wil zeggen wie hem een vertrouwelijk rapport van de gemeente Nootdorp heeft gegeven. Uit dat rapport bleek dat Nootdorp ak koord gaat met een nieuwe wijk op de grens van de gemeente, terwijl naar buiten toe werd volgehouden dat de wijk er niet zou komen om geen aan slag te plegen op het agrarische karak ter van Nootdorp. Nootdorp wil opheldering over de bron en heeft een aanklacht ingediend te gen het schenden van de geheimhou dingsplicht door de tipgever. Het Nootdorpse gemeenteraadslid De Jong blijkt eergisteravond al tegen over burgemeester Waals te hebben opgebiecht dat hij het vertrouwelijke raadsstuk heeft laten uitlekken. Via het ex-raadslid Cor de Kok zou het bij de redactie van de Delftsche Courant zijn beland. Onderzoeksrechter De Vries zag in de bekentenis geen reden haar besluit te herroepen. Een beken tenis alleen is nog geen onomstotelijk bewijs, zo redeneerde zij. De hoofdredactie van de Haagsche Courant en de Nederlandse Vereni ging van Journalisten reageerden gis termiddag 'met verbijstering en woe de'. Hoofdredacteur drs. Rob Soetenhorst van de Haagsche Courant, waarvan de Delftsche deel uitmaakt, sprak van een „blunder van de justitie". Nog nooit", zei hij „is in de Nederlandse ge schiedenis bewezen dat dit middel helpt. Het is een duidelijke escalatie in een dorpsrel, waarin onze redacteuren geen rol spelen. Zij hebben alleen hun journalistieke plicht gedaan door een zaak van algemeen belang te publice ren". De NVJ zal met des te meer motivatie bij minister Korthals Altes en de vaste Kamercommissie voor justitie aan dringen op een wettelijke regeling van het verschoningsrecht voor journalis ten. NVJ en het Genootschap van Hoofdredacteuren zullen zich daar ge zamenlijk sterk voor maken. Uit de eerste reacties van Kamerleden viel gisteravond evenwel af te leiden dat daarvoor geen meerderheid zal zijn te vinden. Een rechter-commissaris is bevoegd om zelfstandig een besluit tot gijze ling te nemen. Binnen 24 uur dient een dergelijk besluit te worden getoetst door de raadkamer van de rechtbank. De rechters kunnen vervolgens be sluiten tot gijzelen voor een periode van twaalf dagen. Telkenmale wan neer zo'n periode is verstreken moe ten zij zich opnieuw beraden. ik profiteer van uw aanbod. DePZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330VB Middelburg e moeizame berging van de al in mei van dit jaar gezonken chemicaliën- tanker Anna Broere heeft opnieuw laten zien hoe on grijpbaar de vergiftiging van de Noordzee doorzet. Op een van de vele beroerde dagen, die de bergers van Smit Tak met deze klus hebben mee gemaakt, bleek plotseling 240 ton van het uiterst gevaarlijke acrylonitril uit het wrak van het schip verdwenen. Merkwaardig genoeg hebben de auto riteiten van rijkswaterstaat vrij lako- niek gereageerd op deze lekkage: er zou geen direct gevaar zijn geweest, de visstand werd er - voor zover na te gaan - niet door ontregeld en op ter mijn zou de giftige last wel door het zeewater worden afgebroken. Toch is diezelfde Anna Broere bijna drie maanden lang op de zeebodem voor de Nederlandse kust een baken geweest met een dreigende waarschuwing voor ieder die beweert dat de strijd tegen verdere aantasting van het milieu van de Noordzee nu absolute voorrang moet hebben. Ongelukken met milieu gevaarlijke scheepsladingen zorgen vaak voor schokeffecten. Ze maken het probleem als het ware 'zichtbaar'. Maar veel gevaarlijker dan incidenten als met de Anna Broere is de sluipende vergiftiging van de zee vanuit bronnen die doorgaans moeilijker zijn op te sporen. Op een van de Noordduitse ei landen vormden enkele weken terug badgasten een menselijke ketting op het strand: het was hun manier van protest tegen de vernietiging van het zeemilieu. De miljoenen recreanten en toeristen, die in deze zomermaanden zo'n behoefte hebben aan zee en strand en op de weinige mooie dagen massaal naar de kust trekken, begin nen zich nu terecht ook zorgen te ma ken. De signalen dat er veel mis is met de Noordzee (rampen met gifsche pen, zeehondensterfte, olieverontrei nigingen, algenplagen) nemen in aan tal toe. En ze geven aan dat het pro bleem zelf eindeloos veel groter is. Wat daartegenover staat blijft tot nu toe jammer genoeg nog te zeer beperkt tot goede bedoelingen en bescheiden po gingen om tot een gezamenlijke (inter-, nationale) aanpak te komen. Verklaar baar, want het vraagstuk van de steeds verder verloederende Noordzee is in de eerste plaats zo ingewikkeld omdat het zo onoverzichtelijk is. Niet alleen landen, die eraan grenzen, zijn verantwoordelijk voor wat er met het zeemilieu gebeurt; veel onbeheersbaar materiaal komt uit het verre achter land. Grote rivieren als Rijn, Maas, Schelde, Elbe en Weser lozen er hun in dustrieel en huishoudelijk afval. De activiteiten van 's werelds belangrijk ste havens (Rotterdam, Antwerpen) zijn er omheen geconcentreerd. Olie- en gaswinning op zee en druk scheep vaartverkeer voegen daar het hunne aan toe. Echte oplossingen voor een degelijke bescherming van het Noord zeemilieu kunnen daarom ook alleen via regelingen op internationaal ni veau en samenwerking van de kust- en rivieroeverstaten binnen bereik ko men. Voetje voor voetje worden op de ze lange weg vol hindernissen de etap pes van ingewikkeld overleg over be langentegenstellingen afgelegd. Nu en dan is sprake van een succesje, lijkt het erop alsof milieubewustzijn ook in derdaad in krachtige maatregelen wordt omgezet. Maar vaker nog wordt pijnlijk zichtbaar dat het allemaal veel te aarzelend en te traag gaat. De ber ging van de Anna Broere heeft door haar gecompliceerde karakter en op vallende gevarenfactor maandenlang de risico's voor het milieu van de Noordzee in beeld gehouden. Dat het, voor het oog, allemaal nog goed is afge lopen, mag geen geruststelling zijn. vdM. WASHINGTON (REUTER) - De Amerikaanse Federal Emergency Management Agency, die belast is met voor bereidingen voor mogelijke catastrofes heeft de federale autoriteiten alsmede de ver antwoordelijke instanties in de afzonderlijke staten en ste den opgedragen plannen te maken voor het geval een door kernenergie aangedreven Sovjet-satelliet in de Verenig de Staten neerstort. Het gaat om de Cosmos 1900 die in april onbestuurbaar werd nadat het radiocontact met technici in de Sovjetunie wegviel. In mei deelde Moskou mee dat het ruimtevaartuig in augustus of september naar de aarde zal terugvallen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Ruimtevaart Com mando, Bryan Holt, zei te ver wachten dat de satelliet op aarde zal neerstorten tussen 15 september en 15 oktober. Cosmos 1900 werd vorig jaar december gelanceerd om een oogje te houden op Ameri kaanse marine-schepen. Het laagste punt van de baan van de satelliet was toen bijna 260 kilometer boven de aarde. Volgens Malloy is pas twee tot drie dagen van te voren be kend wanneer het ruimtevaar tuig omlaag komt en mogelijk pas twee uur van te voren waar de satelliet te pletter zal vallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1