Nijlpaard ontsnapt Snuffelt 11 ook al tussen de Kleintjes? Shultz ontsnapt V en D heroverweegt reorganisatieplannen aan aanslag SPERZIEBONEN EN GEHAKT Wapens stil in Angola Rente in Engeland omhoog HEMA INGAANDE 20 AUGUSTUS VN-boodschapper boekte succes Kalfsvlees Melkweg Recordwinst Luchtruim Woonklimaat Fietspaden Libregts WASHINGTON Irak en Iran zullen vanaf zaterdag 20 augus tus 5 uur 's morgens Nederlandse tijd de wapens neerleggen. De secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, heeft maandagmiddag in de Veiligheidsraad onder applaus van de leden van de Raad aangekondigd dat zowel Irak en Iran zich bereid hebben verklaard de wapens neer te leggen. Waarnemers Opnieuw warm 231e jaargang no. 186 Dinsdag 9 augustus 1988 Drugsmafia Sperziebonen, 500 gram \JU Gehakt half-om-half, 500 g-5^4.49 7QQ kilo -*,*^4050 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Slot zie pagina 3 lcolom 6George Shultz t/m i3 augustus 1988 w Fc.ht Waar Voor Je Geld. PIETERBUREN (GPD) „Spontaan komen de eerste fi nanciële bijdragen bij ons binnen", verklaart een ver heugde Leni 't Hart van de zeehondencrèche in Pieterbu- ren. Zij zit dringend om geld verlegen voor onderzoek naar de oorzaak van de massale sterfte onder de zeehon den. Bovendien moet ook de explosieve toeloop van zieke zee honden naar het opvangcentrum -nu al verblijven er net zoveel als normaal in een heel jaar- worden bekostigd. Deze week start de zeehondencrèche dan ook met een campag ne, getiteld 'Een zeehond meer of minder, ...kan u dat wat schelen'. Op affiches staat een medewerkster van de crèche in uniform afgebeeld, die een zeehond verzorgt. 't Hart mag inmiddels bij Philips een röntgenapparaat naar keuze afhalen terwijl een radio-uitzending ruim 50.000 gulden aan giften opleverde, alsmede een groot aantal nieuwe donateurs. De Nederlandse Aardoliemaatschappij is gevraagd om de biologe, die onderzoek doet naar een se rum tegen het picorna-virus, op haar loonlijst te nemen. De NAM staat er niet onwelwillend tegenover en overweegt 150.000 gulden ter beschikking te stellen voor onderzoek. PZC Minister Braks van landbouw wil het kalverhoestmiddel clenbuterol niet uit de handel nemen. PAGINA 3 Drie sterrendeskundigen heb ben een sterrenstelsel ontdekt dat 15 miljard lichtjaren van de aarde verwijderd is. PAGINA 5 Het chemieconcern DSM ste vent af op een recordwinst over het eerste halfjaar van 1988. PAGINA 6 De verkeersleiders op de lucht havens trekken aan de nood rem, het luchtruim is niet onbe perkt. PAGINA 7 In de gemeente Vlissingen dreigen tot het jaar 2000 acht honderd tot tweeduizend wo ningen overbodig te worden. PAGINA 9 Het dagelijks bestuur van de provincie voelt er niets voor om het fietspadenfonds in stand te houden. PAGINA 10 Thijs Libregts, de nieuwe coach van Oranje, zal vechten als een leeuw om de belangen van zijn team te verdedigen. PAGINA 10 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9,10,11 en 12 Sport: 13 Bestand in Golfoorlog (Van onze correspondent) Perez de Cuellar LONDEN (RTR/KRF) - De rente in Groot-Brittannië gaat opnieuw om hoog. De Bank of England heeft maan dag een verhoging van haar geld markttarief bekendgemaakt van 10,5 tot elf procent. Kort daarop brachten de commerciële banken hun basisren te eveneens van 10,5 op elf procent. Het is de zevende verhoging van de basisrente met 0,5 procent sinds begin juni. Toen stond het tarief nog op 7,5 procent, het laagste niveau in tien jaar. Perez de Cuellar kondigde verder aan dat op 25 augustus vertegenwoordi gers van Irak en Iran onder zijn leiding rechtstreekse vredesbesprekingen zullen beginnen in Geneve. Op welk ni veau de vredesbesprekingen plaats zullen vinden is nog niet bekend. Er zal dan een eind gekomen zijn aan de acht jaar lange oorlog tussen Iran en Irak die meer dan een miljoen slachtoffers heeft gekost. Perez de Cuellar stuurt een troepenmacht van 350 VN-waarnemers uit 24 landen naar het grensgebied als waarnemers van het bestand. De VN-troepen hebben twee weken nodig om zich te installe ren. Voor de eerste 6 maanden van hun in zet is een bedrag van 74 miljoen dollar uitgetrokken. Voor het eerst in de ge schiedenis van de Verenigde Naties zal de troepenmacht ook over een mari ne-eenheid beschikken om op de Shatt el Arab rivier te patrouilleren. Dat is een van de meest betwiste punten van de grens tussen Iran en Irak. De secre taris-generaal heeft op Iran en Irak een beroep gedaan hun militaire activitei ten voor het ingaan van het bestand tot een minimum te beperken. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (GPD) - Een nijlpaard in de vijver! Honderden Krimpenaren hebben veel plezier gehad om het probleem waarmee circus Holiday in Krimpen aan den IJssel te kampen kreeg. Het circusnijlpaard 'Gudel', dat samen met een neus hoorn optreedt, nam zondag, vlak voor de middagvoor stelling een duik in een visvijver naast de circustent. Het 1400 kilo wegende dier vertikte het om het verkoe lende water te verlaten. Het lukte pas gisterenmiddag het nijlpaard op het droge te krijgen. Had half Krimpen grote lol, de visvereniging dacht er anders over. Uitge zette vis kwam door zuurstofgebrek veroorzaakt door uitwerpselen van het nijlpaard naar lucht happen en de brandweer moest de vijver van zuurstofrijk water voorzien. Zonnige perioden, in de avond kans op een regen- of onweersbui. Middagtem- peratuur 26 graden, aan zee koeler. Een zwakke tot matige wind uit zuid west, later noordwest. MEXICO - George Shultz, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, is op het nippertje ontsnapt aan een bomaanslag in Bolivia. De bom sloeg een groot gat in het wegdek op het moment dat Shultz en zijn stoet passeerden. Een paar seconden eerder en de explo sie had onder de auto van Shultz plaatsgevonden. Nu bleef de schade beperkt tot de ramen van drie volgau to's, onder meer die van het voertuig waarin mevrouw Shultz reisde. Grote blokken asfalt vlogen in het rond, maar er vielen geen gewonden. Vol gens experts zou de bom op afstand zijn bediend. Tot nu toe heeft niemand de verant woordelijkheid voor de aanslag op- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. MTN e 68-jarige secretans- J_y generaal van de Ver enigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft taai volge houden en resultaat ge boekt. Drie weken lang liep hij met voorstellen heen en weer tussen de strijdende partijen in de gruwelijke oorlog Iran-Iraq. En nu is het dan zover dat een datum voor een wapen stilstand is overeengekomen met on middellijk daarna rechtstreekse on derhandelingen tussen de twee landen over vrede in het Golfgebied. De rol van de VN bij de pogingen om dit diepe conflict tussen twee islamitische lan den aan de vergadertafel op te lossen is een opvallende (geweest). Houvast was om te beginnen de vorig jaar in de Veiligheidsraad aangenomen resolu tie 598, waarin de elkaar beoorlogende landen werden opgeroepen om de wa pens neer te leggen. Dat het moege streden Iran na hopeloze verliezen aan mensenlevens en verzeild geraakt in een internationaal isolement, uitein delijk toch deze resolutie onder schreef, was een belangrijke door braak in de richting van de beëindiging van de oorlog. Dat Iraq, de laatste maanden aan de winnende hand op het slagveld, zijn aanvanke lijk harde voorwaarden bijstelde om een wapenstilstand mogelijk te ma ken, een minstens zo gewichtige stap. LONDEN (AP) - In vol ornaat maak te de Londense stadsomroeper Pe ter Moore maandagavond voor het Portland-ziekenhuis bekend dat de Hertogin van York, de 28-jarige vrouw van de Britse prins Andrew, een dochter ter wereld heeft ge bracht. Het meisje is vijfde in de troonopvol ging van het koningshuis. Moeder en kind maken het uitstekend. Het kind woog ruim zeven pond en een ons. Prins Andrew, luitenant bij de marine, was bij de geboorte aanwe zig. Andrew was 's ochtends met zijn vrouw Sarah naar de kliniek gere den. De 28-jarige Andrew is de twee de zoon van de Britse koningin Eli zabeth II. Hij had voor de geboorte van zijn eerste kind verlof gekregen van zijn eenheid die momenteel in Singapore is. De moeder van de Hertogin, Susan Barrantes, kwam uit Argentinië naar Londen om in het ziekenhuis haar dochter bij te staan. Sommigen geloven dat de jonge prinses onder een uiterst gelukkig gesternte is geboren en wel om 18 minuten over 8 ('s avonds) op de 8ste van de achtste maand in 1988. Zie ook pagina 3: Bruidsparen in fi le op 8-8-'88. AMSTERDAM (GPD) In een brief aan de vakbonden heeft de directie van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann bevestigd dat het reorga nisatieplan dat in juni werd gepresen teerd, wordt 'heroverwogen'. Dat be tekent overigens niet dat de 1400 ge dwongen ontslagen die daarin wer den aangekondigd, van de baan zijn. Het reorganisatieplan was opgesteld door een werkgroep waar de vice-pre sident van de moedermaatschappij Vendex International, dr. Arie van der Zwan, de uiteindelijke supervisie over had. De Raad van Commissarissen gaf daaraan zijn fiat in een vergadering met alle commissarissen en met de voltallige directie van Vendex, in het bijzijn van de president-directeur van de warenhuizen-divisie, Ton Drees mann, een neef van de hoogste baas, prof. dr. drs. Anton Dreesmann. Het plan kwam op losse schroeven te staan, toen Anton Dreesman her stellend van een hersenbloeding—het goed twee weken geleden introk. Hij zei het onsociaal en in de aangegeven vorm onnodig te vinden. Half augus tus komt de Raad van Commissaris sen bijeen om de problemen te bespre ken en daar een uitweg voor aan te ge ven. Er lijkt niet te ontkomen aan een ingreep in de hoofddirectie van Ven dex International en mogelijk ook in de top van de warenhuizen-divisie. Uit de hoofddirectie zou Anton Drees mann eventueel moeten verdwijnen om plaats te maken voor Van der Zwan. Het blijft echter ook mogelijk dat Van der Zwan het veld moet rui men en een nieuwe opvolger voor Dreesmann moet worden gezocht. Voor het prestige van de VN als het wereldvredesplatform is deze gang van zaken een geweldig winst punt. In de laatste twintig jaar heeft de organisatie, waarvan bijna alle landen in de wereld lid zijn, veel aan vertrou wen verloren. Het immense internatio nale praathuis in New York speelde geen wezenlijke rol meer. De uitspra ken van de Veiligheidsraad leken vaak loze oproepen. VN-legertjes met blau we baretten tussen de frontlinies kon den meestal maar weinig bereiken; VN-waarnemers beperkten hun bezig heden tot rapporteren. Er ging van het bureaucratische, geldverslindende or gaan - na 1945 opgericht om oorlogen te voorkomen - nog nauwelijks gezag uit. Daarin lijkt nu verandering te ko men. Voor een deel dank zij de toena dering in de oost-west-verhoudingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jetunie; voor een ander deel door de sfeer van onpartijdigheid die de VN voor met elkaar overhoop liggende partijen uitstraalt. De manier, waarop de vroeger nogal eens als kleurloos af geschilderde secretaris-generaal, deze bemiddelende functie van de VN ge stalte en inhoud weet te geven, is daar bij van grote betekenis gebleken. Eensgezindheid binnen de Verenig de Naties over de te volgen koers is voorwaarde voor resultaten bij vredes missies. Resolutie 598, die een sleutel rol vervulde bij pogingen de twee kem phanen in de steeds gevaarlijker Golf oorlog naar de onderhandelingstafel te dwingen, had wat dat betreft een ij zeren rugdekking. Ze werd in de zomer van 1987 met algemene stemmen aan vaard. Perez de Cuellar, de Peruaanse topdiplomaat die in 1981 zowel voor het westen als voor de derde wereld een acceptabele figuur werd bevonden om het VN-apparaat te leiden, heeft daarmee zijn voordeel kunnen doen. Hij heeft er een vredesplan op kunnen bouwen, dat in de eerste plaats een ba sis voor vertrouwen moest leggen voor overleg tussen de regimes in twee buurlanden, die elkaar acht jaar lang met de grofste middelen hebben be vochten. Het zal nog veel diplomatie ke behendigheid, nog eindeloos moei lijke onderhandelingen en nog veel ris kante momenten vergen voordat dit conflict echt tot het verleden behoort en de gevolgen daarvan in de kapot ge beukte samenlevingen zullen zijn ver werkt. Maar het belangrijkste gegeven nu is dat de wapens in deze Golfoorlog kunnen zwijgen en dat de druk van het internationale vredesplatform op nieuw erkenning heeft gekregen. vdM geëist. Maar woordvoerders van de Boliviaanse regering hebben de explo sie toegeschreven aan de in het land almachtige drugsmafia. Het bestrij den van de oogst van coca-bladeren, de primaire grondstof voor het ver vaardigen van cocaine, is het belang rijkste agenda-punt van Shultz tijdens zijn gesprekken met de conservatief gezinde regering van president Victor Paz Estenssoro. Na het incident zocht Shultz onmid dellijk zijn toevlucht in de Amerikaan se ambassade in La Paz. En hij was daar nog niet gearriveerd of er ging een tweede bom af. Dit keer te gen een bureau van een officieel Ame rikaans agentschap in de Boliviaanse Advertentie Heerlijk Hema Voordeel Wruchtensiropen. Sinaas appel, citroen, cassis of aard beien. Zonder kleur- en conser veermiddelen. Inhoud 3A liter. 4.75 nü Aanbieding is geldig i- w n u (Advertentie) PRETORIA (RTR) - In een gezamenlij ke verklaring die maandag in in Pre toria werd uitgegeven, hebben Zuid- afrika, Angola en Cuba laten weten tijdens de onderhandelingen een staakt-het-vuren in acht te nemen. „Er is nu een de facto staking van de vijandelijkheden," aldus de verkla ring, die werd uitgegeven kort nadat Dirk Mudge, lid van de door Zuidafri- ka gesteunde regering van Namibia, een onderhoud had met president P. W. Botha van Zuidafrika. Dat land heeft als voorwaarde voor onafhanke lijkheid van Namibia geëist dat Cuba zijn 50.000 soldaten uit Angola terug trekt. In de verklaring stond, dat de landen een aanbeveling hebben gedaan aan de secretaris-generaal van de Verenig de Naties Perez de Cuellar om VN-re- 4 solutie 435 over Namibia per 1 novem ber van dit j aar ten uitvoer te gaan leg gen. Dit zou onder meer verkiezingen onder toezicht van de VN inhouden. Volgens de verklaring hebben de par tijen al een tijdschema uitgewerkt voor de Cubaanse troepentrekking, die per 1 september zou beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1