Directeur F ranse spoorwegen biedt ontslag aan na ongeluk Mirage stort neer tijdens vliegfeest Husayn zal Palestijns kabinet in ballingschap erkennen Alarmcentrum kernramp komt in Den Haag de PZC vandaag IRAQ LAAT EIS VALLEN Vrouw in lift doodgeschoten Kalveren met groeimiddel behandeld Italiaan na schietpartij uit auto gegooid PZC/sport Haagse alpinist komt om in Wallis Tamil verdrinkt in Den Helder Pakistan haalt vliegtuig neer Eens Later op dag koeler Cadeau Museummaand Klok terug Winnaar Skeeler Onderhandelingen Lift TWEEDE ONGEVAL BINNEN ZES WEKEN 231e jaargang no. 185 Maandag 8 augustus 1988 NEW YORK - De secretaris-generaal van de VN Perez de Cuellar wordt uit de lift geholpen waarin hij vast kwam te zitten. Zuidafrika, Angola en Cuba zijn het volgens de krant The Star eens geworden over een staakt-het-vuren en over te rugtrekking van troepen. PAGINA 3 Spoedig bestand in Golf Zonnig en warm, maar in de middag een lokale onweersbui gevolgd door afkoeling. Een zwakke oostenwind, 's middags een matige wind van zee. Ma ximum^25 graden. Als cadeau voor zijn 70 ste ver jaardag mocht W. den Hollan der uit Middelburg een para chutesprong maken. PAGINA 5 De museummaand is zaterdag ingewijd met een fietstocht langs de Zeeuwse musea. PAGINA 6 Voor Ajax kan de klok zeven jaar worden teruggezet. De Amsterdammers eindigden zondag als derde in het eigen toernooi en dat was in 1981 ook het geval, toen eveens met Kurt Linder als trainer. PAGINA 9 Feyenoord kon Real Madrid bijbenen en werd daardoor winnaar van het elfde Rotter dam-toernooi. PAGINA 9 BW Den Bosch was de sterk ste ploeg op het voetbaltoer nooi van Nieuwdorp en Lewe- dorpse Boys. PAGINA 11 Frans van den Berge is win naar geworden van de skeeler wedstrijden in Oostkapelle. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: I Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,13 en 14 DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse alpinist F. Bokenkamp (58) uit Hilver sum is zaterdag door een val in het Zwitserse kanton Wallis om het leven gekomen. Bokenkamp viel tijdens een klimpartij waarbij hij geen touwen gebruikte. Hij 'iep schedelletsel op en stierf ter plek ke. Dit heeft de ANWB Alarmcentrale meegedeeld. WASHINGTON VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar gelooft dat binnen 10 dagen een wapenstilstand in de Golfoorlog van kracht kan worden nu Iraq zaterdag de eis tot directe onderhandelingen met Iran heeft laten vallen. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Velayati, liet de secretaris-generaal zondag weten dat Iran het voorstel van de secretaris-generaal aanvaardt betreffende directe on derhandelingen na een staakt-het-vuren. Dat neemt de laatste obstakels weg nu President Saddam Husayn van Irak zater dag te kennen heeft gegeveven dat Iraq afziet van zijn eerdere eis tot directe onderhandelingen. Volgens het aanvankelijke standpunt van Iraq moesten vertegenwoordigers van beide landen gemeeenschappelijk aan tafel gaan zitten om te onderhan delen over de voorwaarden van een staakt-het-vuren. Iraq zegt nu genoe gen te nemen met een formule die di recte onderhandelingen garandeert zodra een staakt-het-vuren van kracht DEN HELDER (ANP) - In zwembad „De Schots" in Den Helder is zaterdag de 24-jarige Tamil-vluchteling K.K. uit die plaats verdronken. K. bezocht het zwembad onder de hoede van een Nederlandse vluchtelingenbegeleid- ster. Hij kon niet zwemmen en was ge waarschuwd niet in het diepe bad te gaan. De badmeester was gevraagd een oogje in het zeil te houden. Rond het sluitingsuur van het zwem bad ontsnapte K. aan de aandacht van badmeester en begeleidster. Even la ter werd hij levenloos op de bodem van het bad gevonden. ENSCHEDE (ANP) - In een lift van een flatwoning in Enschede is zondag avond de 25-jarige vrouw A. Schip pers doodgeschoten. De politie werd om ongeveer half acht gealarmeerd door kennissen van de 30-jarige R.W.. Hij had hen verteld dat hij iets onher roepelijks had gedaan. Op aanwijzingen van R.W. trof de poli tie het lijk van de vrouw in de lift aan. De man is ingesloten. Volgens een woordvoerder van de politie in En schede waren er problemen vanwege een verbroken relatie. is. Iran gaat daarmee akkoord. Aange nomen wordt dat onder meer druk van andere Arabische Golfstaten, en Saoe- di Arabië in het bijzonder, de mening van Saddam Husayn heeft veranderd. Perez de Cuellar verwacht dat hij van daag of dinsdag een staakt-het-vuren bekend kan maken. De Iraakse minis ter van buitenlandse zaken, Tariq Aziz, is gedurende het weekeinde voor overleg en nieuwe instructies naar Bagdad teruggekeerd en wordt dins dag in New York terugverwacht. Perez de Cuellar heeft drie weken in zijn hoofdkwartier in New York afwis selend met de Iraakse en Iraanse mi nister van buitenlandse zaken onder handeld, nadat Iran als een donder slag bij heldere hemel verklaarde be reid te zijn resolutie 598 van de Veilig heidsraad te aanvaarden. Tot dan toe had Iran deze resolutie, die ruim een jaar geleden werd aangenomen, en die onder meer oproept tot een wapenstil stand en wederzijdse troepenterug trekking, genegeerd. De uitvoering van een wapenstilstand zal op basis van resolutie 598 zal overi gens geen eenvoudige zaak zijn. De re solutie roept op tot terugtrekking van troepen achter de internationale grens. Een van de grootste problemen is dat Iraq en Iran van mening ver schillen over de vraag waar de interna tionale grens precies loopt. Dat twist punt, plus ruzie over rechten in de wa teren van de Shatt el Aarab, leidden in 1980 tot het uitbreken van de oorlog. Vrijdagavond stapte een afgematte Perez de Cuellar in de lift van het VN- gebouw om naar zijn kantoor te gaan. De lift bleef echter al voor de eerste verdieping steken. „De besprekingen zitten niet vast, maar ik", merkte de secretaris-generaal op nadat hij uit de lift was bevrijd. Brandweermannen en reddingswerkers bij de verongelukte trein. (Van onze correspondent PARIJS De directeur van de Franse spoorwegen, Philipe Rouvillois, heeft zondag zijn ontslag aangeboden na een tweede ernstig ongeluk binnen zes weken op een van de Parijse kop- stations. Zaterdagmiddag raasde een buurtspoortrein, komend uit Cha teau-Thierry, met falende remmen het Gare de l'Est binnen. Bij het onge luk kwam een passagier om het leven. Van het overigens geringe aantal rei zigers raakten er 57 gewond. Zondag avond lagen er nog vier buiten levens gevaar in Parijse ziekenhuizen. Op 27 juni jongstleden werd Frankrijk opgeschrikt door een dergelijk geval van niet werkende remmen, toen een buurttrein het Gare de Lyon in een bloedbad veranderde. Bij dat ongeluk HECHTEL (GPD) Commandant Michel Duvivier (38) van de Belgische luchtmachtbasis Bierset is gistermid dag kort na drie uur met zijn Mirage V verongelukt tijdens een vliegshow in het Belgisch-Limburgse Hechtel. De pi loot had net zijn demonstratievlucht van een tiental mi nuten afgewerkt, toen de motor van het toestel uitviel. Duvivier deed al het mogelijke om te voorkomen dat de Mirage niet in het publiek of het nabijgelegen dorpscen trum van Leopoldsburg terecht kwam. Honderd meter voorbij het vliegterrein voerde de piloot een spinvlucht uit en pas op het allerlaatste moment gebruikte hij zijn schiet stoel. Helaas te laat. De straaljager kwam neer aan de rand van een bos op honderd meter afstand van een militaire kazerne en ontplofte. De piloot was op slag dood. Philippe Rouvillois 'f kwamen 56 passagiers om het leven en werden er 32 ernstig gewond. Hoewel SNCF-directeur Philippe Rou villois door niemand direct verant woordelijk wordt gesteld voor de serie ongelukken, werd de ontslagaanvraag van de president van de SNCF door minister van transport Michel Dele- barre onmiddellijk aanvaard. De machinist van de trein die zaterdag het ongeluk in het Gare de L'Est ver oorzaakte, stelde op een kleine ander halve kilometer voor het station vast dat hij geen vaart kon minderen. De trein had toen nog een snelheid van zo'n 70 km per uur. Ook het noodrem systeem functioneerde niet. Een soort gelijk mankement leidde tot de ramp op het Gare de Lyon. Uit een eerste on derzoek bleek dat afgelopen zaterdag de remmen wel moeten hebben ge werkt, maar dat de motor van de trein, die zich in het achterste wagenstel be vindt, op een hoog toerental was blij ven doorrazen. De communistische vakbond CGT, die binnen de SNCF de overhand heeft, heeft opnieuw gesteld dat het ongeluk samenhangt met de vergaan de bezuinigingsmaatregelen binnen de Franse spoorwegen, die onder an dere leiden tot over enige jaren ver deelde massale ontslagen. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Verenigde Staten. Segal verbleef in april dit jaar enige tijd in Oost-Jeruza lem en had intensief overleg met Pale stijnse leiders. Het nu onthulde document wijkt enigszins af van de door Segal voorge stelde formulering. Het noemt onder meer PLO-leider Arafat als toekomsti ge Palestijnse premier en Farouk Ka- doumi, nu hoofd van de politieke afde ling van de PLO, als minister van bui tenlandse zaken. De staat, met Jeruzalem als hoofd stad, zou worden uitgeroepen binnen de grenzen die in het zogeheten verde lingsplan voor Palestina in november 1947 door de Verenige Naties werd aanvaard. In dat plan is ook sprake van een joodse staat. De huidige Palestijnse Nationale Raad zou het nieuwe Palestijnse parle ment moeten vormen. In dat parle ment zoudenevenals in een nieuw te vormen Palestijnse regering verte genwoordigers van de bezette gebie den, zowel als Palestijnen die elders wonen, zitting nemen. De nieuwe staat zou bereid zijn met Israël over vrede te onderhandelen. In de Palestijnse onafhankelijkheids verklaring wordt onder andere ge sproken over de noodzaak de Israëli sche identiteitspapieren, die de Pale stijnen in bezet gebied nu bij zich dra gen, in te wisselen voor Palestijnse. De nu in bezet gebied opererende volkscomités zouden de basis moeten vormen voor de op te bouwen Pale stijnse infrastructuur. ISLAMABAD (REUTER/DPA) - Pa kistan heeft zaterdag bevestigd dat boven zijn grondgebied een gevechts vliegtuig is neergehaald. Het toestel was vanuit Afghanistan het Pakis taanse luchtruim binnengedrongen. Volgens het Pakistaanse ministerie van defensie deed het incident zich reeds afgelopen donderdag voor. Het ministerie zei niet of het vliegtuig be hoorde tot de Afghaanse luchtmacht of tot de Sovjet-strijdkrachten in Af ghanistan. DEN HAAG (GPD) De Consumen tenbond adviseert om voorlopig geen kalfsvlees te eten, nu is gebleken dat een anti-hoestmiddel wordt gebruikt om de groei van de dieren te stimule ren. Het middel, clenbuterol ge naamd, zou schadelijk zijn voor de ge zondheid van mens en dier. Sympto men bij mensen zijn hartkloppingen, transpiratie en misselijkheid, ver klaarde een woordvoerder van de far maceutische industrie Boehringer In- gelheim. Dat werd bekendgemaakt tijdens een uitzending van Vara's ac tualiteitenprogramma Achter het nieuws. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, R. Tazelaar, wil dat het anti-hoestmiddel onmiddellijk uit de handel wordt genomen, totdat on derzoek duidelijkheid heeft gebracht over mogelijke schadelijke effecten. Diverse overheidsinstanties beproe ven inmiddels het produkt. AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft zaterdagmiddag bij de Schellingwouderbrug een zwaar gewonde Italiaan aangetroffen. De 42-jarige in Amsterdam-oost woon achtige G.F.G. was op een parallel weg van de Zuiderzeeweg uit een auto gegooid. Hij is met diverse schotwon den in een ziekenhuis opgenomen. De bewuste auto is zondagmorgen el ders in Amsterdam teruggevonden. De politie heeft in verband met de zaak twee mannen aangehouden, de 46-jarige Z.S. en de 39-jarige L.P.S. De eerste man had de auto gehuurd. Bei de ontkennen echter iets met de zaak te maken te hebben. De aanleiding tot de schietpartij is de politie nog verre van duidelijk, aldus haar woordvoer der zondagavond: het gaat mogelijk om de vereffening van een oude schuld. V f DEN HAAG (GPD) De Nederland se kust is het afgelopen weekeinde massaal bezocht. Zowel zaterdag als zondag zaten rond het midda guur vrijwel alle wegen naar het strand tjokvol. Die naar Bergen aan Zee werd zelfs voor het verkeer af gesloten. De verkeersdienst waar schuwde dat alle wegen rond Sche- veningen dicht zaten. Volgens de verkeerscentrale in Drie bergen was in het bijzonder zaterdag een 'erg drukke dag'. Tussen half tien 's morgens en twee uur 's mid dags werden 19 files met een totale lengte van ruim 100 kilometer ge teld. Zondag was er volgens de ver keerscentrale sprake van een rede lijk drukke dag. Rond het midda- guuur werden er tien files geconsta teerd. Tot verbazing van de centrale viel de drukte 's-avonds zeer mee. Kennelijk hadden nogal wat dagjes mensen van de ervaring vari zater dag geleerd. In ieder geval was het vertrek van druk bezochte plaatsen zeer gespreid. Terwijl de horeca aan de kust eindelijk een stralende dag beleefde, waren de terrassen in de meeste steden vrijwel uitgestorven. De recreatieparken werden goed be zocht. lijkheid dat 30 a 40 landen de nieuwe onafhankelijke Palestijnse staat zul len erkennen zodra die wordt uitgeroe pen en dat een dergelijke stap ernstige diplomatieke problemen voor Israël inhoudt. De reacties, met name bin nen de politiek rechtse partijen waren dan ook geschokt. De ontwerptekst voor een Palestijnse onafhankelijkheidsverklaring is geba seerd op een tekstvoorstel van de joods-Amerikaanse professor George Segal, docent aan de faculteit filosofie van de universiteit van Maryland in de PROVINCIALE ZEEUi (Van onze correspondent) TEL AVIV De Jordaanse koning Husayn heeft zondagavond in Am man verklaard een te vormen Pale stijnse regering in ballingschap on middellijk te zullen erkennen. Hij on derstreepte dat de bezette Westelijke Jordaanoever aan het Palestijnse volk toebehoort en dat Jordanië de soevereiniteit over dit gebiedsdeel heeft opgegeven. Hij beloofde de Pale stijnen te zullen helpen in hun natio nale aspiraties. Koning Husayn ging niet direct in op het tijdens het weekeinde in Israël ge publiceerde document waarin details beschreven zijn van een uit te roepen onafhankelijk Palestijnse staat, de Re publiek Palestina. Dit document werd door de Israëlische veiligheidsdienst gevonden in het kantoor van de on langs opnieuw gearresteerde Pale stijnse activist Feisal Hoesseini. De uitwerking van de onafhankelijk heidsverklaring verkeerde, tot het be kend werd, in een vroeg stadium. In Israëlische politieke kringen wordt nu al rekening gehouden met de moge- (Van onze correspondent) Husayn DEN HAAG (GPD) Voor de bestrijding van rampen met kerncen trales zal een nationaal alarmcentrum in Den Haag worden opgericht. In het ministerie van binnenlandse zaken komt een permanent be mande alarmpost, die onder andere de be schikking zal hebben over een grote schuilkel der. Tientallen ambte naren krijgen semafoons en autotelefoons om het alarmcentrum zo snel mogelijk te kunnen be reiken. Dit staat in een rapport van de Project groep Kernongevallen Bestrijding, dat over twee maanden wordt ge publiceerd. Tot nu toe is de burge meester van de plaats waar het ongeluk ge beurt de eerstverant woordelijke. De burge meester waarschuwt de Commissaris van de Ko ningin, die op zijn beurt indien nodig Den Haag inschakelt. In de toe komst zal een ongeval met een kerncentrale di rect vanuit Den Haag worden bestreden. Op de AVRO-radio, die de uitkomsten van het rap port van de Project groep Kernongevallen Bestrijding bekend maakte, noemde burge meester Haring van Do- dewaard de oprichting van een nationaal alarmcentrum een 'goed plan'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1