©I de PZC M/EEK-UIT \NEEK-IN James Baker verlaat regering-Reagan Gehandicapte vrouw op Stationsplein Utrecht verkracht Barcelona-speler voor verkrachting aangehouden Vlees van Reefer Rio hoeft niet vernietigd vandaag Aantal mensen met aids fors gestegen GENÈVE SPREEKT BESTAND m Smeerboel in jachthavens Overwegend zonnig 531e jaargang no. 184 üaterdag 6 augustus 1988 Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren BREESTRAAT15 MIDDELBURG. TEL. 01180-84000 Student Afvalovens Eén kind Duurste Fosfaat Leiding GENÈVE (RTR/UPI/AFP/DPA) - De delegaties van Angola, Cu ba en Zuidafrika zijn het in Genève eens geworden over de stappen die zij zullen nemen om vrede te bereiken in Zuid- westafrika. De onderhandelingen waren „gedetailleerd, posi tief en vruchtbaar" zo stond in een gezamenlijke korte verkla ring die vrijdag na afloop van de besprekingen werd uitge deeld. LEIDER CAMPAGNE BUSH OP KLAARLICHTE DAG Ujnbach Weinig bewolking. Zwakke zuidelijke wind. Vanmiddag wind van zee. Tem peratuur 24 graden, aan zee 21 gra den. vanaf 11 augustus op ons nieuwe adres: PROVINCIAL IJMUIDEN (ANP) - Bergers van Smit Tak heb ben vrijdagmiddag het voorschip van de in de Noordzee gezonken chemicaliëntanker Anna Broere van de zeebodem gehesen. Het is tegen negen uur gisteravond in een rechte positie boven het afgezonken zware ladingschip Giant 2 gebracht. Onmiddellijk daarna zijn de bergers begonnen de balasttanks van de Giant 2 leeg te blazen waardoor de ponton langzaam kwam opdrijven om het voorschip van de Anna Broere uit het water te tillen. Het leeggblazen van het ponton zou ongeveer zes uur duren. Inmiddels zijn voorbereidingen getroffen om de resterende 466 kubieke meter acrylonitril en de 1026 kubieke meter dodecylbenzeen uit zes la dingtanks van de Anna Broere over te pompen in het langszij afgemeerde zusterschip Angelina Broere. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft vrijdag van 16.45 tot 21.15 uur een bezoek gebracht aan de bergingslokatie. De bewinds vrouwe bezocht in de 4,5 uur enkele bij de ber gingsoperatie betrokken schepen en liet zich voorlichten over de werkzaamheden. Er is een landelijke regeling in de maak om de studenten voor het bëeindigen van hun studie na zes jaar geld van de univer siteiten te laten lenen. PAGINA 3 De afvalovens van Rijnmond kunnen de troep niet aan. PAGINA 4 De Chinese regering zet een punt achter het beleid vanéén kind per gezin. PAGINA 5 Goes wordt volgens het CNV volgend jaar veruit de duurste woongemeente van Zeeland. PAGINA 7 Medewerkers van het Rijn- Schelde-lnstituut onderzoe ken in Marokko de fosfaatsec tor. PAGINA 9 Helmut Cardon gaat aan de leiding in het schaaktoernooi in Sas van Gent PAGINA 23 De maritieme roem van de natie werd de glorie van de schilders Zeeland Museum- land In Chartres kroop de mensheid naar het licht Jan Eijkelboom wentelt zich in ar moede Verliefd op de krom me gele mensenvriend Kies uw eigen weer (van Reading of Offenbach) Milieupatrouille op de Wadden De kleine be legger vist achter het net, de nieuwe fondsen maken furore Hockeykeeper Frank Lei stra, de held van Moskou, moet knokken voor een ticket naar Seoul Berlijn '36 en later: het sport- en oorlogsverleden van Tinus Osendarp. PAGINA 13,14,15,17,19 en 21. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 23 Akkoord zuidelijk Afrika dichterbij De onderhandelaars zouden overeen stemming hebben bereikt over een voorlopig staakt-het-vuren, zo werd in welingelichte diplomatieke kringen in Genève vernomen. Hoewel het onze ker is of de guerrillabewegingen in de Zuidwestafrikaanse regio, die niet bij het overleg zijn betrokken, zich hier aan zouden houden schept een staakt-het-vuren volgens waarnemers in ieder geval een gunstig politiek kli maat voor de drie landen om tot een definitieve regeling te komen. De afgevaardigden zelf gaven geen na dere bijzonderheden over de afspra ken die zij gemaakt hebben. De vol gende onderhandelingsronde onder bemiddeling van de Verenigde Staten zal in de week van 22 augustus begin nen op een nog niet nader bekendge maakte plaats. De delegaties keren nu terug naar hun hoofdsteden waar zij de uitkomst van het overleg met hun regeringen zullen bespreken. Op 8 augustus volgt een ge zamenlijke verklaring over de vooruit gang die is geboekt in de besprekingen over de onafhankelijkhijd van Nami bië en het einde van de burgeroorlog in Angola. Nadat het overleg donderdag met één dag was verlengd vergaderden de dele gaties vrijdag, onder leiding van de VS, meer dan negen uur. De inhoud van de besprekingen wordt zorgvuldig geheimgehouden totdat de betrokken regeringen op de hoogte zijn gesteld. Leden van de delegaties hadden eer der al laten weten dat de voornaamste punten van gesprek op de laatste dag van het overleg het staakt-het-vuren aan de grens tussen Angola en Nami bië en het tijdsschema voor de terug trekking van de Cubaanse troepen uit Angola en de Zuidafrikaanse militai ren uit Angola en Namibië waren. In een interview gaf de Zuidafrikaan se minister van buitenlandse zaken Roelof Botha toe dat er schot zat in de vredesbesprekingen maar hij bena drukte dat een definitieve oplossing voor de kwesties Angola en Namibië nog lang niet bereikt is. De Britse militaire politie heeft vrijdag meteen na de aanslag de toegangspoort van de legerbasis in Düsseldorf gesloten. GENÈVE (REUTER/UPI) - De Wereld gezondheidsorganisatie WHO heeft vrijdag bekendgemaakt dat het offi ciële aantal aids-patiënten in juli is toegenomen met 7.766 tot 108.176. On geveer de helft van de nieuwe geval len werden gemeld in de Verenigde Staten, de overigen in Uganda en ver scheidene andere Afrikaanse landen. In de Verenigde Staten zijn met de 3.986 nieuwe gevallen in juli nu in to taal 69.085 geregistreerde aids-patiën ten. Uganda heeft bekendgemaakt dat het aantal aids-gevallen tussen okto ber en 15 juni is toegenomen met 1.737 tot 4.006, waarmee dit land de tweede plaats inneemt na de VS. Frankrijk heeft het op twee na grootste aantal mensen die de ziekte hebben jpgelo- pen, 3.628, aldus het rapport. De WHO schat het totale aantal aids- gevallen op 150.000, met tussen de vijf en tien miljoen dragers van het HIV-vi- rus, dat voor de ziekte verantwoorde lijk is. Denen die een levensverzekering wil len afsluiten van meer dan 600.000 gul den moeten een aids-test ondergaan om te laten zien dat ze niet besmet zijn met het virus. Dat heeft een woord voerder van de Organisatie van Verze keringsmaatschappijen in Denemar ken vrijdag bekendgemaakt. DÜSSELDORF (AP) - De Westduitse justitie vermoedt dat het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) de hand heeft gehad in een bomaanslag, die vrijdag kort na het middaguur werd gepleegd op een kazerne van het Britse Rijnle- ger in Düsseldorf. Bij die explosie raakten twee Britse soldaten licht ge wond. Aanvankelijk was sprake van vier gewonden. De bom was geplaatst tegen de omhei ning van de Roy-Barracks. De mate riële schade was aanzienlijk: delen van het dak van een opslaghal werden weggerukt en verscheidene ruiten sprongen. Britse militairen zetten meteen na de explosie de omgeving van de kazerne af. De Westduitse politie opende een klopjacht op drie verdachte auto's, die ooggetuigen met hoge snelheid had den zien wegrijden. De jacht bleef tot dusver zonder resultaat. Intussen heeft de Westduitse procu reur-generaal Kurt Rebmann de lei ding van het onderzoek op zich geno men. Zijn woordvoerder zei dat het IRA van de aanslag werd verdacht, ge zien het tijdstip en het doelwit van de aanslag. Het IRA heeft de laatste tijd een reeks aanslagen tegen Britse strijdkrachten gepleegd, onder andere in Nieuw Ber gen en Roermond in Limburg. Rebmann zei dat bij het onderzoek naar deze aanslagen nauw wordt sa mengewerkt met Nederlandse en Brit se autoriteiten. De resultaten van het onderzoek „zijn tot dusver weinig be vredigend," aldus Rebmann. WASHINGTON - Richard I. Thornburgh verscheen gisteren voor de rechts- commissie van de senaat. WASHINGTON (GPD) De Ameri kaanse minister van financiën James Baker is vrijdag afgetreden. Hij zal de verkiezingscampagne van de Repu blikeinse presidentskandidaat Geor ge Bush gaan leiden. Als opvolger voor het laatste halve jaar van de Reagan regering is de New Yorkse bankier Nicholas Brady benoemd, een vriend van Baker. President Rea gan maakte vrijdagmiddag het aftre den van Baker en de benoeming van Brady bekend. Verwacht wordt dat de Senaat Brady's benoeming snel zal bekrachtigen. Bakers stap werd al enige tijd ver wacht. Met het bekendmaken van zijn aftreden is gewacht tot vrijdagmiddag na het sluiten van de financiële mark ten, om een schokeffect te voorkomen. Baker staat bekend als een kundig en pragmatisch politicus. Hij heeft al eer der met George Bush gewerkt in diens presidentiële campagne van 1980. Toen verloor Bush van Reagan in de voorverkiezingen. Baker was tijdens Reagans eerste ambtsperiode chef staf van het Witte Huis. Hij staat be kend om zijn politiek inzicht, pragma tisme en organisatievermogen. Naar verluidt zou Baker onder presi dent Bush minister van buitenlandse zaken willen worden, een post die Bush hem zou hebben toegezegd, als hij gekozen wordt. Richard Thornburgh, de door presi dent Reagan voorgedragen nieuwe Amerikaanse minister van justitie is inmiddels in opspraak geraakt. Hij heeft in 1975 het Amerikaanse congres bewust informatie onthouden over de handel in verdovende middelen door hoge Panamese militairen en rege ringleiders. Dit heeft de Amerikaanse krant 'Wall Street Journal' vrijdag ge meld. Deze week doodde het IRA vier leden van de Britse veiligheidstroepen - drie bij aanslagen in Noordierland en een bij een bomaanslag in Londen, ook eis te het donderdagavond de verant woordelijkheid op voor de moorden op twee protestantse burgers in de Noordierse plaats Belleek. De slacht offers waren 60 en 64 jaar oud en werk ten op het plaatselijke politiebureau. In een verklaring zei het IRA dat het de arbeiders heeft vermoord omdat zij hadden geweigerd hun werk voor de politie te staken. Volgens inwoners van Belleen voerden de twee slachtof fers onderhoudswerkzaamheden uit aan het politiebureau dat eerder zelf al eens het doelwit was van een bom aanslag van het IRA. UTRECHT (GPD) - Een 29-jarige vrouw uit Vianen is vorige week woensdagmiddag om half vier op het Stationsplein in Utrecht door drie jongens verkracht. Dat de vrouw pas nu aangifte bij de zedenpolitie deed heeft te maken met het feit dat ze het jubileumfeest van haar vader, die veertig jaar in overheidsdienst is, niet wilde bederven. De geestelijk en lichamelijk gehandi capte vrouw was die woensdag met de bus naar het Centraal Station gegaan. Daar zou ze overstappen op de bus naar Vianen. Op weg naar de streek bussen werd ze vastgepakt door drie jongens van omstreeks twintig jaar. Ze zeiden dat ze haar geld wilden. Haar portemonnee met wat stuivers en een buskaart gooiden ze echter op de grond. De drie dwongen de vrouw de kant van Hoog Catharijne op, waar een van hen haar staande tegen een muur verkrachtte, terwijl de anderen haar vasthielden. Uit een dokterson- derzoek blijkt dat de verkrachter niet zachtzinnig te werk is gegaan; de vrouw had veel pijn. De zedenpolitie neemt deze zaak hoog op en zoekt naar getuigen. Gek eigenlijk: de boer, die een mini-camping wil beginnen, moet op zijn terrein aan flink wat sanitai re en milieuhygiënische ei sen voldoen; in tal van jachthavens wordt op dit punt veel maar een beetje aan het toeval overgelaten. Het jong ste onderzoek naar de hygiëne en de veiligheid in de jachthavens van het Deltagebied is dan ook onthullend. De inspectie milieuhygiëne Zeeland is op grond van wat zij vorig jaar zomer aan gebreken en mankementen in 71 jacht havens vaststelde tot conclusies geko men, die de watersportwereld te den ken moet geven. In veel gevallen ont breken in jachthavens de meest ele mentaire voorzieningen. Wat op offi ciële campings en bij kampeerboeren als de gewoonste accommodatie van de wereld wordt beschouwd, is in veel jachthavens nog zoiets als een wereld wonder. Drinkwatertoevoer, toilet voorzieningen, afvalverwerking: er mankeert van alles aan. De plezier- vaart moet het doen met een walac- commodatie, die in veel gevallen on toereikend blijkt en die het hopeloos aflegt tegen de voorzieningen, waar van de doorsnee-kampeerder gebruik kan maken. Bovendien blijkt het met de zelfdiscipline van de watersporters ook niet mee te vallen, als het gaat om zorg voor omgeving en milieu waarin men zo graag verkeert. Havens en vaarwater die het ene moment lyrisch worden bezongen, worden het volgen de ogenblik als afvalbak gebruikt. Kortom, de inspectie milieuhygiëne stelde tot haar niet geringe verbijste ring een smeerboel vast, waarover al leen maar kan worden gezegd dat er hoognodig verbetering in moet ko men. Jachthavens moeten niet langer vrijplaatsen zijn waar zo goed als alles kan en mag. Voorzieningen vragen aanpassing, eisen moeten aange scherpt, strengere controle is nodig. De geijkte reactie op dit soort slech te rapportcijfers is nogal eens: het valt allemaal best mee, we doen wat we kunnen, tegenover 'het buitenland' slaan we nog niet eens zo'n slecht fi guur en het is natuurlijk toch nooit goed te controleren. Maar wie zich er zó van afmaakt, steekt de kop in het zand. Veel watersporters en beheersin stanties van jachthavens zijn op deze manier bezig om de Deltameren met hun aanwezigheid ernstig aan te tas ten. Zoiets gaat door totdat - om in natte termen te blijven - de wal het schip keert. De Delta van zuidwest-Ne derland heeft een reputatie op te hou den als aantrekkelijk watersportge bied. De toeristische en recreatie be drijvigheid in dit gewest is voor een niet onbelangrijk deel toegesneden op de aanwezigheid en de komst van ple- ziervaarders. Wat aan recreatieve en economische belangen speelt moet daarom niet worden ondergraven door ondermaatse accommodatie en een smeerpoetsen-mentaliteit. Nog te veel wordt er kennelijk van uitgegaan dat opvarenden van jachten niet zo malen om hygiënische voorzieningen. Nog te vaak heerst omgekeerd onder water sporters een houding van: zet maar overboord, dan zijn we er vanaf.... Het is verdienstelijk dat de inspectie mi lieuhygiëne Zeeland met een uitge breid onderzoek de vinger op de zere plek heeft gelegd. Van gemeentebestu ren, watersportorganisaties, beheer ders van jachthavens en van water sportend Zeeland zelf mag worden ver wacht dat de nu gedane bevindingen niet worden weggemoffeld. De plezier- vaart in het Deltagebied heeft de toe komst grotendeels in eigen hand. En de overheid heeft - zo blijkt nu - nogal wat laten liggen. Regels en voorschrif ten zijn óf niet aanwezig, óf te slap, óf naleving ervan wordt onvoldoende ge controleerd. Het is hoog tijd voor een forse correctie. - vdM. Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlhatngert ARNHEM (GPD) De Arnhemse ge meentepolitie heeft een speler van de Spaanse voetbalclub FC Barcelona aangehouden en in verzekerde bewa ring gesteld. De man, die maandag wordt voorgeleid aan de Arnhemse officier van justitie, wordt er van ver dacht een Arnhems meisje te hebben verkracht. Het slachtoffer kwam woensdag bij de politie aangifte doen. De Arnhemse politie stelde meteen een onderzoek in dat vervolgens de aanhouding van de voetballer rechtvaardigde. Over de identiteit van de Spanjaard en het slachtoffer wilde de politie geen mede deling doen. Volgens een verklaring van Johan Cruijff, de technisch directeur van Barcelona, is de 32-jarige Bask José Ramon Alexanco Ventosa de gearres teerde speler. Alexanco, die 34 keer in het Spaanse nationale team stond, speelt al acht seizoenen voor Barcelo na en fungeert als aanvoerder van van de ploeg. Cruijff heeft zich als verant woordelijke man van het Spaanse ge zelschap in verbinding gesteld met de Arnhemse politie. Hij heeft de zaak in handen gegeven van zijn advocaat, mr. B.J.M. van der Meer. De Spaanse club verblijft al enige da gen op het nationaal sportcentrum Pa pendal te Arnhem om te trainen en oe fenwedstrijden te spelen. Voor gister avond stond voor Barcelona een oefen wedstrijd tegen de Arnhemse eerste divisie-club Vitesse op het program ma. B arcelona-aanvoerder Alexanco Ventosa. José Ramon ROTTERDAM (GPD) Van het ten dele radioactief besmette vlees van de Reefer Rio moeten waar schijnlijk maar twee of drie dozen vernietigd worden. Dat is bij el kaar niet meer dan 90 kilo. Voor waarde is wel dat komende week geen monsters meer aangetroffen worden met een stralingswaarde van meer dan 600 becquerel per ki lo. Volgens inspecteur A. M. Nieuwen- huijsen van de veterinaire hoofdin spectie is dat niet waarschijnlijk. Geen enkel ander deel van de partij bleek tot nu toe onaanvaardbaar besmet. Per dag neemt de Veteri naire Hoofdinspectie veertig mon sters. Pas eind volgende week zal de Reefer Rio helemaal zijn gelost. De ontknoping komt na alle ophef rond het koelschip als een verras sing. Enkele weken geleden sprak de Hoofdinspectie met de eigenaar van de lading af dat er 100.000 kilo vlees vernietigd zou worden. Van die partij stamde het monster dat 800 becquerel toonde, 200 meer dan is toegestaan op grond van de EG- normen. Deze week schoot het Noordierse ministerie van landbouw de eige naar te hulp, aldus inspecteur Nieu- wenhuijsen. Het ministerie ver schafte gegevens over de datum van slachting van de runderen, over de desbetreffende slachterij en uit- snijderij en over de datum van ver werking. Uit die informatie blijkt dat de partij waaruit het beruchte monster is genomen, teruggebracht kan worden tot de dag waarop het vlees werd verwerkt. „Uiteindelijk blijkt het te gaan om die ene dag waarop het rund in het slachthuis terecht kwam", zegt Nieuwenhuijsen. „Van die dag laten we alle dozen nog eens bemonste ren, en ik verwacht dat we dan maar twee of drie verdachte dozen over houden, omdat we met de nieuwe gegevens bijna de herkomst van ie der rund apart kunnen nagaan". Achteraf blijkt het monster met 800 becquerel een ongelukkige toeval streffer te zijn geweest, zegt Nieu wenhuijsen. „Het was het eerste monster dat ik die dag aanwees. Al le andere monsters bleven binnen de EG-norm, behalve dit ene". Hij wijst erop dat juist het vlees uit De nemarken, dat voor het bemonste ren als zeer verdacht werd be schouwd, de laagste stralingswaar den te zien geeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1