kleintjes Dijkzigt hervat buisbevruchting Volgens zoon is geheugen van Anton Dreesmann aangetast de r&V vandaag HUMANITAIR GEBAAR Menselijke 'out oorzaak Airbus-drama Onthoofde kangoeroe gevonden Pakjes soep met gif Goeree biedt Van Zijl geen excuses aan Rechts Israël eist annexatie Westoever Reagan spreekt veto uit over defensiebegroting Meten met twee maten op de weg Meten met twee maten te water Onbestendig 31e jaargang no. 182 londerdag 4 augustus 1988 Bijgedragen Extra steun Meer tijd Mosselen Ontgroeid BONN De Westduitse sportvlieger Mathias Rust, die in mei vorig jaar met een Cessna op het Rode Plein in Moskou was geland, is na een verblijf van 14 maanden in een Russische gevangenis weer thuis. Het presidium van de Opperste Sovjet maakte woensdagmiddag bekend dat de 20-jarige Rust uit de Sovjetunie was uitgewezen. Enkele uren daarna kon de jonge piloot deze keer als passagier al met een gewone lijn- vlucht van de Duitse Lufthansa Moskou richting Frankfurt verlaten. Gebaar Wolkenvelden en in de loop van de dag kans op wat regen. Maximum tempe ratuur rond 18 graden. Meest matige tot vrij krachtige westelijke wind. PROVINCIAL SOEST (GPD) - Teleurstellende fi nanciële resultaten zijn voor cos- meticaleverancier Yves Rocher aanleiding om in Nederland de win keldivisie ingrijpend te saneren en reorganiseren. Bij veel personeels leden, van de in totaal veertig vesti gingen van Yves Rocher in ons land is door het bekend worden van de plannen grote ongerustheid ont staan. Vier van de zes eigen zaken van het Franse concern in Oss, Zaandam, Den Helder en Soest moeten sluiten. Voor de personeelsleden in deze winkels dreigt ontslag. Daarnaast dreigt ook sluiting voor circa zes tot tien franchise-winkels van Yves Ro cher in Nederland. „De directie wil op incorrecte wijze onaanvaardbare tussentijdse condities aanbrengen in de contracten," aldus een franchi- se-nemer. Vooral over de toekomst van de ruim dertig franchise-zaken voert de Nederlandse directie van het in Soest gevestigde hoofdkantoor mo menteel harde gesprekken met een aantal onafhankelijke filiaalhou ders. De nieuwe voorwaarden die de directie wil opleggen, worden door een deel van hen volstrekt onaan vaardbaar genoemd. Ze vinden de nieuwe plannen een dermate grote verslechtering, dat gevreesd wordt voor het wegvallen van een belang rijk deel van de omzet en winst. Het totale aantal filialen met de naam Yves Rocher dreigt in Nederland mede door het afhaken van zes tot tien franchise-nemers terug te lopen tot tussen de dertig en vijfentwintig. PZC De burger heeft de afgelopen vijfjaar fors bijgedragen in de verlaging van het overheidste kort. PAGINA 3 Het zeehondencentrum in Pie- terburen krijgt van minister Braks tienduizend gulden ex tra steun voor de opvang van zieke zeehonden. PAGINA 5 De akkerbouw moet meer tijd en meer geld krijgen om zich aan te passen aan de overpro- duktie. PAGINA 9 Yerseke tracteert zaterdag 20 augustus op 12.000 kilo mosse len. PAGINA II Voorzitter Ruts meentdat zijn club PSV de Nederlandse voet balcompetitie is ontgroeid. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 So vj etunie stelt Rust in vrijheid (Van onze correspondent (Van onze correspondent) WASHINGTON Het neerschieten van een Iraanse Airbus, waarbij 290 mensen omkwamen, is het gevolg ge weest van een menselijke fout. Dat is de conclusie van een officieel Ameri kaans onderzoek naar de toedracht van de tragedie, zo meldt het televi siestation ABC. De apparatuur van het oorlogsschip de Vincennes heeft goed gefunctio neerd, zo meldt het rapport. De Airbus werd aangezien voor een een Iraans F 14 gevechtsvliegtuig. Het toestel werd neergeschoten omdat een aanval op het Amerikaanse oorlogsschip ge vreesd werd. Het onderzoek heeft aangetoond dat de Airbus hoger en langzamer vloog dan een F 14. Als rechtvaardiging voor het neerschieten heeft de comman dant van de Vincennes indertijd ge zegd dat de Airbus in de richting van het oorlogsschip aan het dalen was. Dat werd geïnterpreteerd als een of fensieve daad. Maar volgens het rap port was het vliegtuig aan het stijgen, hetgeen overeenkomt met de officiële lezing die Iran heeft gegeven. Het Pentagon (mnisterie van defensie) wilde nog niet officieel reageren. ROTTERDAM (ANP) In een vuil niscontainer bij het Rotterdamse slachthuis in de Spaanse Polder is woensdagochtend het dode lichaam aangetroffen van een onthoofde kan goeroe. Volgens de inspectiedienst van de Dierenbescherming kan de kangoeroe dezelfde zijn die eerder de ze week ontsnapte uit de privé-tuin van een inwoner van Arnhem. In bei de gevallen betreft het namelijk een mannelijk dier van het zeldzame ras Macropus Rufogriscus. Volgens directeur W.J. van der Zon van het slachthuis is het onthoofde lijk vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden in de container gedumpt. De vondst is ge meld bij de politie. De Dierenbescher ming heeft zich over de resten ont fermd. De inspectiedienst van de Die renbescherming stelt een onderzoek in naar de slachtpartij. Oorspronkelijk was Rust in september 1987 tot vier jaar dwangarbeid veroor deeld. De officier van justitie had acht jaar werkkamp geëist wegens illegaal betreden van Sovjet-grondgebied, schending van de internationale luchtvaartregels en straatschennerij op het Rode Plein. Dat het plotseling tot een gratieverlening kwam, is zeker ook de verdienste van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher, die vorig weekend in Moskou besprekingen voerde ter voorberei ding van een bezoek van kanselier Kohl aan Moskou in oktober. Gen- scher had bij zijn Russische collega Shevardnadze gepleit voor de vrijla ting van Rust. Daarover had Genscher echter tot gisteren gezwegen. Ook dat Shevardnadze voor het vertrek van Genscher de vrijlating van Rust in het vooruitzicht had gesteld, werd pas na de beslissing van de Sovjets bekend gemaakt door het Duitse ministerie van buitenlandse zaken. In Bonn werd door alle partijen heel positief op het nieuws uit Moskou ge reageerd. Genscher zei „dat de vrijla ting een humanitair gebaar van de Sovjetunie was en een teken voor de nieuwe kwaliteit van de Duits-Russi sche betrekkingen". De 20-jarige zal nu eerst naar het ou derlijk huis in Wedel in de buurt van Hamburg terugkeren. Het openbaar ministerie van Sleeswijk-Holstein heeft echter al aangekondigd een aan klacht tegen Rust te zullen indienen. Het is ook mogelijk dat hij zijn vlieg brevet moet afgeven. Dit pension in Val Gardena raakte het dak kwijt door de storm. INFIESTO (RTR) - In de buurt van In- fiesto op 40 kilometer van Oviedo in het noorden van Spanje zijn vier Spanjaarden om het leven gekomen toen door een aardverschuiving als gevolg van noodweer een lokale trein ontspoorde. Dertien reizigers werden gewond, van wie enkelen ernstig. Het noodweer heeft in Asturië 's nachts honderden mensen gedwongen hun kampeerterreinen te verlaten. In Baskenland stierven vijf mensen toen op een autoweg bij San Sebastian een auto tegen een brug reed. Bij Lasarte kwamen nog eens twee personen om het leven. In het noorden van Italië bliezen or kaanachtige windstoten daken van chalets en ontwortelden bomen rond om de vallei van Val Gardena in de Do- ROTTERDAM (GPD) Het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt be gint aanstaande maandag weer met het opwekken van zwanger schappen via de reageerbuisme thode. De behandelingen liggen sinds begin maart stil. Toen werd ontdekt dat een aantal vrouwen tijdens de behandeling besmet was geraakt met het geelzuchtvi- Met een uitgebreid protocol - een op schrift gezette procedure - wil het ziekenhuis nieuwe besmettin gen voorkomen. Uit een onderzoek naar aanleiding van de affaire bleek dat in Dijkzigt ernstige fou ten waren gemaakt bij de behande ling. „Slechte communicatie" en „gebrekkige regelgeving" waren volgens de Geneeskundige Hoofd inspectie de belangrijkste oorza ken van de besmettingen met het hepatitis-B-virus. Inmiddels hebben zich meer dan vijfhonderd mensen aangemeld voor een behandeling. Drogendijk concludeert daaruit dat de affaire geen schade heeft toegebracht aan de reputatie van het ziekenhuis. „Al vrij kort na het bekend worden van de besmettingen nam het aan tal aanmeldingen juist toe, in plaats van af'. Van de 177 vrouwen die onmiddel lijk na de ontdekking van de be smettingen werden onderzocht, bleken er uiteindelijk meer dan honderd besmet. Ruim twintig van hen kregen geelzucht. Negen van de besmette vrouwen zijn inmid dels bevallen. Hun baby's zijn niet besmet geraakt. Het Dijkzigt-ziekenhuis acht het het meest waarschijnlijk dat de be smettingen konden optreden door het gebruik van besmet bloed. Om nieuwe besmettingen te voorko men, maakt het ziekenhuis voorlo pig alleen gebruik van het eigen bloed van de te behandelen vrouw. FRANKFURT (AP) Mathias Rust loopt op het vliegveld van Frankfurt langs een douanier. WIESBADEN (RTR) - De Westduitse politie heeft het publiek woensdag ge waarschuwd dat in pakjes van Mag- gi-soep gif kan zitten. Een woordvoerder deelde mee dat des kundigen die naar een supermarkt in Wiesbaden waren gestuurd nadat het bedrijf Maggi een dreigbrief had gekre gen, hadden bevestigd dat in vier pak jes soep van de firma verdelgingsmid del bleek te zitten. De supermarkt ver kocht maandag en dinsdag 70 pakjes. De politie heeft de kopers gevraagd ze terug te sturen. Zowel de politie als het bedrijf ver klaarde dat de onbekende gifmenger geen poging had gedaan om geld af te persen. Minister Sharon TEL AVIV (GPD) Rechts-na- tionalistische kringen in Israël vinden dat de tijd is aangebro ken de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever te annexe ren. Tijdens het wekelijkse ka- binetsoverleg gisteren over ko ning Hoesseins besluit de ban den met de westelijke Jordaan oever te verbreken, zei de minis ter van handel en industrie Ariel Sharon: „De koning heeft een politiek vacuum geschapen. Dat moeten wij opvullen". Hij riep de regering op onmiddellijk grote delen van de westelijke Jordaanoever te annexeren. Voor het vrouwelijke parle mentslid Geula Cohen kan een nieuwe oorlog in het Midden- Oosten de vervulling betekenen van het extreme ideaal het bij belse Land van Israël opnieuw onder Israëlische controle te brengen. lomieten. Twintig gasten moesten hun pension uit omdat het dak was wegge blazen. Hagelstenen ter grootte van golfbal letjes vernielden appel-, peer- en drui- vengaarden en sloegen deuken in au to's. In een aantal dorpen viel de elek triciteit uit toen de wind hoogspan ningsmasten had omgeblazen. LAREN (GPD) - Het geheugen van Vendex-topman prof. dr. drs. Anton Dreesmann zou zijn aangetast door de hersenbloeding die hem vorig jaar de cember heeft getroffen. Hij zou nog al tijd niet volledig zijn hersteld. Zijn revalidatie gebeurt thuis, in Laren. En hij wordt daar zorgvuldig van de buitenwereld afgeschermd door zijn zoon Pieter Dreesmann. Deze zoon heeft dat gisteren tegenover NRC/ Handelsblad verklaard. De familie was niet bereid zijn lezing te bevesti gen. Ook Vendex wilde niet op deze verklaring ingaan. Niet duidelijk is of de verklaring van zoon Pieter een reactie is op de be kendmaking door de raad van com missarissen van Vendex dat directie voorzitter Anton Dreesmann wel dege lijk heeft meebeslist over de ingrijpen de reorganisatieplannen. Die plannen werden op 25 juni behandeld in een bij eenkomst van de voltallige raad van commissarissen en de hoofddirectie, waarvan Dreesmann en Van der Zwan respectievelijk voorzitter en vice-voor- zitter zijn. Ook de directeur van de wa renhuis-divisie, neef Ton Dreesmann, nam deel aan die vergadering. Inmiddels hebben de vakbonden be sloten om vast te houden aan de tegen over hen uitgesproken belofte van wa renhuis-directeur Ton Dreesmann dat de drastische reorganisatieplannen voorlopig van de baan zijn. De bonden verwijten de raad van commissarissen nieuwe verwarring te hebben gesticht met de mededeling dat hij zich distan tieert van het optreden van Anton Dreesmann en de besluiten van Ton Dreesmann. Zij willen zo snel mogelijk opheldering en verwijten de commis sarissen dat zij op 'schandelijke' wijze omspringen met de belangen van het personeel. Omdat zij er sinds het gesprek met Ton Dreesmann van uitgaan dat er thans geen reorganisatieplan meer op tafel ligt, zien de Dienstenbonden FNV en CNV voorlopig af van juridische stappen. Een dag eerder nog hadden zij een kort geding overwogen om hel derheid af te dwingen. De raad van commissarissen deed er gisteren het zwijgen toe. Bekendge maakt werd slechts dat er tot raads voorzitter Van Driel op 15 augustus zal zijn teruggekeerd van een reis door de VS geen mededelingen zullen volgen. Tot dan blijft de laatste verklaring ge handhaafd, waaruit blijkt dat van te rugtrekken van de oorspronkelijke reorganisatieplannen nog geen sprake is. Vandaag vergadert de Centrale On dernemingsraad van Vendex. Ook die wil opheldering over de verwarrende situatie die is ontstaan. WASHINGTON (UPI/AFP/DPA) - Pre sident Reagan heeft woensdag zijn ve to uitgesproken over de defensiebe groting van het Congres. De Democra ten zien het veto, dat de nadrukkelij ke instemming heeft van vice-presi dent George Bush, echter als een ver kiezingstruc. Naar de mening van de Amerikaanse president zal de begroting voor 1989, die 299,5 miljard dollar omvat, de VS militair verzwakken. De begroting zet de vooruitgang die is geboekt in de ontwapeningsonderhandelingen weer op losse schroeven. Ook brengt zij het SDI-onderzoek naar een raketafweer systeem in de ruimte in gevaar, zo mo tiveerde Reagan het veto. De begroting stelt 4,1 miljard dollar beschikbaar voor het SDI, ook wel Starwars genoemd. Dat is ongeveer 800 miljoen dollar minder dan Reagan vooj-gesteld had. Westduitse automobilis ten zullen voortaan bij overtredingen in het verkeer op onze wegen coulanter worden behandeld dan Ne derlandse. Ze mogen op provinciale wegen 15 km per uur harder rijden dan toegestaan voordat ze op de bon wor den geslingerd. Ze zullen zo min moge lijk worden lastiggevallen met 'knulli ge bekeuringen' en op verzoek van mi nister Korthals Altes van justitie zal ook het uitschrijven van parkeerboe tes aan Duitsers worden beperkt. De nieuwe richtlijn aan politie en justitie staat bol van de argumenten dat de werkdruk bij de Westduitse autoritei ten te groot is geworden om te kunnen voldoen aan de vele verzoeken van Ne derlandse kant, oosterburen, die hier een verkeersovertreding hebben be gaan, te achterhalen en laten betalen. Het zal allemaal wel zo zijn, maar de nu gevonden 'oplossing' voor dat pro bleem is natuurlijk de wereld op zijn kop. Westduitse automobilisten - vooral in de vakantietijd in toeristi sche oorden als Zeeland bepaald niet behorend tot een minderheid op de weg - krijgen een vrijbrief om voortaan hun gang maar een beetje te gaan. Psy chologisch al niet zo'n slimme zet. De overtredingen in kwestie zullen daar door in aantal ongetwijfeld fors toene men. Bovendien wordt nu officieel een portie rechtsongelijkheid ingevoerd, die met goed fatsoen niet valt te verko pen. En de Nederlandse automobilist zal deze nieuwe grap vanuit Den Haag temeer als meten met twee maten er varen, omdat politie en justitie in onze buurlanden juist omgekeerd niet mals zijn tegenover buitenlanders die een verkeersovertreding begaan. Hoge boetes en zelfs inbeslagneming van voertuigen zijn daar geen zeldzaam heid. Een aardige 'opsteker' op weg naar het Europa zonder grenzen. De Belgische overheid gedraagt zich merkwaardig weigerachtig tegenover de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil op een verzoek om een vergunning voor het vervoer van ammoniumnitraat via de Belgische vaarwegen naar Frankrijk. Zeker nu enkele tientallen schippers in Terneuzen tamelijk grote investe ringen in hun schepen hebben gesto ken om te voldoen aan eerder geformu leerde bijzondere eisen voor deze transporten. Het overleg met de Bel gen in deze kwestie verloopt al jaren moeizaam. En ondertussen speelt het vervoer van het bewuste product zich over de weg af. Alsof dat minder risi co's zou opleveren... Met deze houding - waarover het Tweede Kamerlid Eversdijk in middels vragen heeft gesteld aan de ministers van verkeer en waterstaat en van economische zaken - laadt 'Brussel' de verdenking op zich, dat er met twee maten wordt gemeten wan neer het gaat om vervoer van gevaar lijke stoffen te water. De Westerschel- de, aanlooproute naar de havens van Antwerpen en Gent, zit dagelijks vol met zee- en binnenvaartschepen die soms veel aggressiever en riskanter la ding vervoeren dan het produkt dat de NSM via de Belgische vaarwegen in Frankrijk wil afzetten. Op grond van de verdragen tussen België en Neder land, die het scheepvaartverkeer over de Westerschelde als een internatio naal vaarwater regelen, heeft Neder land zich altijd coöperatief opgesteld en geen ondoorzichtige problemen ge maakt. Zou da4- wèl gebeuren, dan kan Nederland verzekerd zijn van groot trammelant vanuit Brussel. De Belgen op hun beurt liggen tegenover de aan vraag van NSM Sluiskil nu al jaren achtereen dwars, zonder opgaaf van de werkelijke reden. Opnieuw: een aardi ge 'opsteker' op weg naar het Europa zonder grenzen. vdM. HILVERSUM (GPD) - De zich evange- liste noemende Jenny Goeree weigert excuses aan te bieden aan de Amster damse aidslijder Fred van Zijl, die zij in haar gospelblaadje Evan herhaal delijk een 'moordenaar' heeft ge noemd. Gisteravond weigerde zij in het Veronica-tv-programma Nieuws lijn in te gaan op het verzoek van Van Zijl. De aidspatiënt verzekerde haar dat hij dan meteen een einde zou ma ken aan de gijzeling va:haar man Lu cas. Lucas Goeree zit al weken in gijzeling, omdat het echtpaar weigert te voldoen aan een rechterlijk vonnis om onrecht matige uitlatingen jegens Van Zijl te rectificeren. Ook Jenny Goeree kan worden vastgezet, maar daar heeft Van Zijl tot nog toe van afgezien, om dat zij een dochtertje moet verzorgen. Jenny Goeree verscheen voor de ca mera, omdat zij ervan wordt verdacht de familie van een deze week begraven aidspatiënt een zeer grievende brief te hebben geschreven. Zij ontkent dat te hebben gedaan en kondigde aan op haar beurt juridische actie te willen ondernemen tegen Van Zijl, die het be staan van de brief in de publiciteit heeft gebracht. Tijdens de uitzending werd telefonisch contact tot stand ge bracht, maar Jenny Goeree wilde niet ingaan op de mogelijkheid een einde te maken aan de gijzeling. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1