'anDijke Koopweer bq KNMI Zuidafrika verbiedt film Cry Freedom Van der Valk koopt voor 14 min Oriental Palace 1/1/EEK-UIT \NEEK-IN 3x 28,- Dick Swidde (82) overleden GROTE KORTINGEN.... Komkommerti j d bij gs-college Droog 231e jaargang no. 178 Zaterdag 30 juli 1988 AKANTIESHOW °P Ca™elaLr-CaraVf,f en AIPenkreuzer-vouwwa" Hoek Rijksweg - Ringbaan West ONVERWACHTE MANOEUVRE DREESMANN AMSTERDAM (ANP) - De voorzitter van de hoofddirectie van Vendex International, prof dr drs A. C. R. Dreesmann, heeft vrijdagavond in een persverklaring meegedeeld dat hij de eerder aangekondigde plannen voor reorganisatie bij de Vroom Dreesmann warenhuizen voor na dere heroverweging terugneemt. Dat betekent dat nu gedacht wordt aan 300 gedwongen ont slagen in het eerste jaar van de reorganisatie, die in totaal vier jaar in beslag zou nemen. Eerder waren 1.400 gedwongen ontslagen aangekondigd. Het CNV reageerde gisteravond ver bluft op deze plotselinge koerswijziging. Golfoorlog Zomerkleding Psychiatrie Moulijn KORT NA PREMIERE Opruiming Personeel PZC Wisselend bewolkt en vooral vanmor gen zonnige perioden. Geleidelijk af nemende zuidwestelijke wind. Het blijft droog. Temperatuur 18 graden. PROVINCIAL gens 1988 showmodellen. Meer informatie pagina 18, rubriek vakantie en toe- I 01100-114 40 i goes risme. DE BILT (ANP) - Het KNMI gaat een aantal weersver wachtingen te koop aanbieden. Het officiële takenpakket als meteorologische overheidsdienst blijft gratisbestaan, maar een aantal weersverwachtingen wordt niet meer gra tis verstrekt en er zullen ook nieuwe doel- en marktgerichte verwachtingen komen. De behoeften zijn zeer verschillend, zo hebben de meteoro logen inmiddels wel geleerd. „Mooi weer is maar een be trekkelijk begrip", zegt Tj. F. Landmeter van de afdeling externe zaken van het KNMI. ,fi.ls wij zouden melden dat het mooi en zonnig weer wordt, worden we onmiddelijk op gebeld door bij voorbeeld boze landbouwers die zeggen dat het absoluut geen mooi weer is omdat hun gewassen staan te verdrogen." De ervaring heeft geleerd dat er velen zijn die met het alge mene weerbericht over de luchttemperatuur, zonneschijn en windkracht niet tevreden zijn. Onder meer in de land bouw, de recreatie en verscheidene bedrijfstakken bestaat behoefte aan doelgerichte weersverwachtingen. Over enige tijd zal het KNMI in een groot deel van die be hoeften kunnen voorzien. Zo zal er een uitbreiding van de 06-lijnen komen met informatie voor bepaalde doelgroe pen. Ook wordt eraan gedacht via moderne systemen als videotext de afnemers te bereiken die dan op ieder moment van de dag de benodigde informatie op kunnen vragen. Reorganisatieplan bij V&D van tafel Anton Dreesmann Door Iraq gesteunde lraanse rebellen doorkruisen het over leg over wapenstilstand in de Golfoorlog. PAGINA 3 Het slechte weer kost de kle- dingbranche een miljard gul den omzetverlies. PAGINA 6 Gs adviseren de rijksoverheid het streekziekenhuis in Vlis- singen te dwingen tot samen werking op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg. PAGINA 7 ■öf Coen Moulijn keert terug in de Kuip. Hij wordt begeleider van het eerste elftal van Feye- noord. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 23 Mens en Natuur: de Beve- landse rijkdom aan paddes toelen De vergeten schatten van het Veerse Meer Kunst en Letteren: Paatje Daum, schrijver en radicaal journa list; de gedichten van Anton Korteweg; Cees Buddingh' het slachtoffer van karakter moord? Het Gedicht en de Plaats: het Domburgsch Uit zicht van P.O. Boutens, Car men Sylva en de badgasten Erasmus-universiteit wordt snel populair Hanoi, ont luistering na de overwinning Terschelling en het veran derend imago Sport: Betti- ne, de eenzame strijdster op weg naar Seoel. PAGINA 13,14,15,17,19, en 21 De topman schrijft dat de eerder ge presenteerde plannen vanwege zijn ziekte niet aan hem in kennis waren gebracht. „Bekendwording en publi- katie van deze plannen hebben daar door geleid tot het maken van ernstige kritische kanttekeningen bij de strek king van die voornemens. Met name betreft het hier de presentatie van de eerder genoemde verliescijfers die de noodzaak tot deze plannen vormen." Het gaat bij deze cijfers om het door de, uit leden van de Hoofd- en Bedrijfs directie bestaande, interne project groep vermelde verlies van 225 miljoen gulden over de afgelopen tien jaar. De Vendex-topman schrijft nu dat dit be drag onder meer is gebaseerd op ver vangingswaarde-afschrijvingen en een calculatorische rente over voorraden, debiteuren en vaste activa. Als het re sultaat van de warenhuizen echter wordt vastgesteld volgens grondsla gen die voor het gehele concern gel den, dan bedraagt het over die periode 80 miljoen gulden positief, als gevolg van de financieringscorrectie en WIR- premie, zo schrijft prof dr drs A. C. R. Dreesmann. Bij de heroverweging van de reorgani satieplannen zal verder hernieuwde aandacht worden gegeven aan zorg vuldige begeleiding „een en ander in de lijn van het sociaal beleid dat altijd in goed overleg met vakorganisaties en ondernemingsraden binnen Vroom Dreesmann is gevoerd", aldus de verklaring. De bij de reorganisatie be trokken partijen zullen pas maandag van deze ontwikkelingen op de hoogte worden gesteld. Vice-voorzitter J. Kos van de Dien stenbond CNV reageerde verbluft: „ik was verbijsterd toen ik het bericht over de 1.400 ontslagen hoorde, maar dit slaat alles". Twee dagen geleden hebben de bonden nog de actuele cij fers over het reilen en zeilen van V&D voorgelegd gekregen en daarin werd nog het verliescijfer van 225 miljoen gulden genoemd. Hoewel hij blij is dat „hier weer het sociale gezicht van Dreesmann zich manifesteert", vindt Kos toch dat bijzonder onzorgvuldig met de belangen van de werknemers van V&D is omgesprongen. De reorganisatieplannen hebben in een groot aantal gezinnen van werkne mers die vaak al jaren voor het bedrijf werken veel onzekerheid en ongerust heid veroorzaakt. Overigens denkt Kos dat het, nu Dreesmann persoon lijk ingrijpt, nog wel mogelijk zal zijn om het aantal gedwongen ontslagen tot nul te beperken. De gang van zaken zegt wel iets over de directie van V&D, aldus Kos: „neef Ton wordt nu voor de tweede keer te ruggefloten". De eerste keer gebeurde dat nadat hij een paginagrote zonnige advertentie over V&D had laten plaat sen op de dag waarop het voorgeno men ontslag van 1.400 werknemers be kend werd gemaakt. HOOGERHEIDE (GPD) De tien man sterke Sovjet delegatie is gisteravond begonnen aan de inspectie van de Vliegbasis Woensdrecht. Zij controleren het Amerikaanse deel, waar de kruisvluchtwapens zou den komen. De inspectie is een direct gevolg van het INF-akkoord dat de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov vorig jaar teken den. Klokslag half zes reed een bus het Amerikaanse deel van de basis op. In de bus de tien Russen, twaalf Ameri kanen en drie Nederlanders. De Russen onderzoeken de basis op de aanwezigheid van kruisvluchtwapens of ma terieel en/of apparaten die nodig zijn voor de statione ring van de kernwapens. Wordt daar iets van gevonden, dan moet dat vernietigd worden, zo bepaalt het INF-ak- koord. De commandant van de vliegbasis, kolonel H. Schut, verwelkomde de delegaties. Hij schudde de Russische leider, Vyacheslaw Kharlamon, en de Amerikaanse voorman John Fer de hand. Als laatste heette hij P. Wol- thers van het ministerie van buitenlandse zaken wel kom, de Nederlandse gastheer. Nadat de horde fotografen en cameramensen hun werk hadden gedaan, reed de bus het hermetisch afgesloten Amerikaanse deel van de basis op. De Russen in de bus keken geamuseerd naar de drukte buiten. Enkelen leg den het gedrang van de fotografen die hen fotografeer den zelf op de foto vast. Het is onbekend hoe lang de inspecteurs blijven. Ze kunnen snel klaar zijn omdat er in Nederland geen kruisvluchtwapens zijn geplaatst. „Ze hebben een et maal de vrije hand om overal te kijken waar ze willen", zegt defensiewoordvoerder T. van Muijlwijk. Naar aanleiding van een V&D-adver- tentie van deze week met als motto „Opgeruimd staat netjes" heeft de CNV-bond 10.000 exemplaren laten drukken van een folder „Opgeruimd staat helemaal niet netjes". Ondanks de jongste ontwikkelingen zal deze fol der maandag volgens plan in de V&D- bedrijven worden verspreid, zei Kos. PRETORIA/JOHANNESBURG (AFP/DPA/RTR/UPI) - De film „Cry Freedom" van regisseur Sir Richard Attenborough is, nadat hij aanvanke lijk door de hoogste censuurinstantie was goedgekeurd, later vrijdag als nog verboden door de Zuidafrikaanse regering. De minister van justitie, Ko- bie Coetsee, verklaarde kort nadat in een bioscoop bij Johannesburg een bom was ontploft, dat vertoning van de film verboden is krachtens de vei ligheidswetten. Coetsee maakte zijn besluit bekend nadat de film in enkele theaters in het land in première was gegaan. De bom ontplofte vlakbij de bioscoop „Kings Cinema" in de verarmde zwarte woon wijk Alexandra nabij Johannesburg, twee uur voordat „Cry Freedom" zou beginnen. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat niemand ge wond raakte. In november 1987 was de film over le ven en dood van de zwarte studenten leider Steve Biko goedgekeurd door de Zuidafrikaanse censuur. De minister van binnenlandse zaken. Stoffel Bo- üMMt BREUKELEN - Exterieur van het vrijdag opgekochte Oriental Palace. BREUKELEN (GPD) - Het Van der Valk-concern is gisteren voor f 14.111.220 gulden eigenaar gewor den van Oriental Palace in Breuke- len. Die gemeente zal daardoor een bezienswaardigheid kwijtraken, want de horeca-gigant is vastbeslo ten om het gebouw van zijn Chinese kenmerken te ontdoen. Niet meer dan vijf personen hebben tijdens de veiling op het onroerend goed van Oriental Palace geboden. Nadat een handelaar uit Breukelen zijn bod niet kon hard maken, kreeg Van der Valk het onroerend goed plus 'aan het gebouw gebonden goe deren' (zoals vrieskasten en aan rechten) in handen. Het etablissement wordt verder leeg opgeleverd, want de inventaris is voor in totaal 1,1 miljoen gulden aan handelaren en particulieren ver kocht. De bouw en inrichting van het nog geen halfjaar oude Oriental Palace hebben een kleine dertig mil joen gulden gekost. Door de veiling krijgen de schuldeisende banken, FGH en Tokay, hun geïnvesteerde kapitaal vrijwel geheel terug. Begin juni, meteen nadat het Chine se hotel-restaurant failliet werd ver klaard, toonde Van der Valk al be langstelling voor het etablissement. Zijn bod werd toen echter afgewezen omdat het ontoereikend werd be vonden. De ondernemer beweert nu dat hij zich door die afwijzing en het feit dat het tot een veiling is geko men, vier miljoen gulden heeft kun nen besparen. De Horecabond FNV heeft na de veiling direct contact gezocht met Van der Valk, in de hoop dat de on dernemer een deel van de honderd dertig voormalige medewerkers van Oriental Palace weer in dienst zal nemen. De bond denkt daarbij vooral aan het Hollandse perso neel, „want aan een Chinese specia liteitenkok heeft Van der Valk na tuurlijk niets", aldus bondsbe- stuurder P. Dreyer. De horeca-ex- ploitant wilde Dreyer nog geen toe zeggingen doen, maar heeft voor volgende week een afspraak met hem gemaakt. Het hotel-restaurant zal zo spoedig mogelijk worden heropend. Met de verbouwing van het exterieur zal pas een aanvang worden genomen als de zaak draait. De prijzen van Van der Valk zullen een stuk lager liggen dan ten tijde van het Oriental Palace-regime. Kostte een hotelka mer toen 210 gulden per nacht, straks zal rond f 70 gulden moeten worden betaald. Advertentie ik profiteer van uwaanbod. DePZC, 'n dijk van een krant, 4maanden lang voor NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg tha, gaf maandag de Raad van Beroep voor Publikatie, het hoogste comité voor censuur op boeken en films, de opdracht deze goedkeuring te toetsen. De Raad bepaalde dat de film, zonder dat daarin geknipt wordt, bekeken zou mogen worden door personen van 19 jaar en ouder. Maar met een beroep op de sinds 1986 geldende noodtoestand in Zuidafrika heeft minister Coetsee „Cry Freedom" verboden, omdat de regering van me- Slot zie pagina 3 kolom 3) Het Zeeuwse college van gedeputeerde staten heeft zichzelf lelijk te kijk ge zet met een betuttelende brief aan het gemeentebe stuur van Vlissingen. Na een week van ruziën daarover zijn verzenders en ont vangers het tenslotte met elkaar eens geworden, dat het epistel beter niet ge schreven had kunnen worden, dat het allemaal 'vriendschappelijk was be doeld', dat de inhoud en zeker de nade re uitleg daarvan niet naar buiten had den behoren te komen en dat men het er maar het liefst op houdt: er is eigen lijk niets gebeurd. Kortom, een pot sierlijke gang van zaken, die ernstig doet vermoeden dat ook bij het dage lijks bestuur van de provincie de kom kommertijd zijn sporen nalaat. Want waarom schrijven gedeputeerde sta ten een brief op poten over het aan koopbeleid van onroerend goed van een gemeente met een waarschuwing erbij dat er dan langs andere weg wel zoiets als een strafkorting op uitkerin gen kan worden toegepast, om vervol gens de inhoud van diezelfde brief gro tendeels in te trekken? De vaderlijke beduchtheid van de provincie voor uit- glijers van de kinderen in de gemeen tehuizen reikt kennelijk zover, dat men het in de Middelburgse Abdij gan gen riskeert om zelf stevig onderuit te gaan. En het vervelendst van al is na tuurlijk dat het nog in de krant komt ook. Want op zo'n moment is het niet meer mogelijk de andere kant op te kij ken en net te doen alsof het salvo, waarmee de bok werd geschoten, nau welijks was te horen. Nee, dan moet dat moeilijke proces op gang komen van afzwakken, toedekken, excuses maken en een zondebok zoeken. Per traditie is dat de boodschapper, die de uitglijer naar buiten brengt en voor de schadelijke 'neveneffecten' heeft ge zorgd. Het zou allemaal nauwelijks de moeite waard zijn, wanneer de af faire met deze brief van het Zeeuwse gs-college aan het gemeentebestuur van Vlissingen niet min of meer model stond voor de paternalistische manier waarop het provincie-bestuur het fi nancieel en planologisch toezicht op de gemeenten uitoefent. Bij de ge meenten in Zeeland is sprake van groeiende ergernis over een overijveri ge bemoeizucht vanuit het provincie huis. Zeker, de provincie heeft in dit opzicht een bij de wet voorgeschreven taak. Maar de gemeenten hebben hun eigen verantwoordelijkheid en onaf hankelijke beleidsruimte, waar een gs-college hen niet hinderlijk voor de voeten moet lopen. De gewraakte brief aan Vlissingen droeg er alle kenmer ken van dat het gs-college meende waarschuwend te moeten rondgaan, zonder dat het zich grondig had ver diept in de beweegredenen en achter gronden van het aankoopbeleid van panden, bedoeld om de binnenstad daar nieuwe impulsen te geven. In theorie kan de provincie op haar be voegdheden gaan staan, maar in de praktijk moet bij zo'n betuttelende po se dan natuurlijk niet worden geblun derd. Bovendien komt een dergelijke missiedrang met brieven ook nogal vreemd over. Waren de ambtelijke en bestuurlijke communicatiekanalen tussen de provincie Zeeland en de ge meente Vlissingen nu echt al zover dichtgeslibd, dat het nodig bleek dit soort berispingen op papier te zetten? Waren er geen andere en subtielere methoden van overleg mogelijk om Vlissingen attent te maken op de zor gen die in het provinciehuis leven over het aankoopbeleid van deze stad? De partijen, die nu beweren dat zij de zaak hebben bijgelegd, laten de buiten wacht daarover in het vage. Daarom blijft het gissen naar de achtergrond van deze losse flodder. Louter schiet- lust misschien? vdM. AMSTERDAM (ANP) - In zijn woon plaats Amsterdam is vrijdag op 82-ja rige leeftijd de acteur Dick Swidde overleden. Hij werd vooral bekend door zijn rol als Boze Buurman in de televisieserie 'Ja Zuster Nee Zuster' van Annie M. G. Schmidt, twintig jaar geleden een enorm succes. Swidde debuteerde in 1933 als toneelacteur en speelde twin tigjaar lang bij de Nederlandse Come- die. Daarnaast speelde Swidde in en kele Nederlandse speelfilms en schreef hij teksten onder meer voor Wim Son- neveld. De acteur speelde vooral klei ne karakterrollen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1