Amerikanen eten zich dood Waarschuwende vinger Heijn-ontvoerder en OM in hoger beroep Visser injgt premie #or gifvangsten Staatssecretaris vervalst stukken Concurrentie drukt winst van Philips Meerderheid havenwerkers Vlissingen wil Reefer lossen RENTE STIJGT KWART PROCENT vandaag Veronica weigert extra sterblokken Tv-slaaf Cirkelgang met Twee van Breda Belgen maken minder uren dan Kouder 31e jaargang no. 177 frijdag 29 juli 1988 Raadsel Door Zeeland Schoolcomputer Tweede keer Dioxine Oranjezon vrijdagkrant SCHANDAAL IN BELGIË DE FAUTEUIL DIE IN ALLE STANDEN PERFECT ZIT. Wolkenvelden afgewisseld door opkla ringen. Af en toe een bui. Krachtige westelijke wind, langzaam draaiend zuidwest en iets afnemend. Middag- temperatuur 18 graden. PROVINCIAL COURA LISSINGEN - Het koelschip de Ree- :r Rio met aan boord 6000 ton licht adio-actief rundvlees kan, wat de ha- enwerkers betreft, naar Vlissingen omen. Alleen contractproblemen issen de eigenaar van de lading en de irectie van het koel- en vrieshuis lushing Coldstorage Company kun- en de komst van het koelschip naar lissingen nog tegenhouden, is overeenstemming wordt bereikt is et schip op z'n vroegst maandag in lissingen. De havenwerkers hebben ich donderdagmorgen voor het groot ste deel bereid verklaard de lading te lossen. De Ierse eigenaar van de lading, Inter national Meetpackers, heeft naast Vlissingen nog andere havens in de EG op het oog waar de lading gelost zou kunnen worden. P. F. Henningsen, de Nederlandse agent van het Ierse be drijf, wil niet zeggen welke havens dat zijn. Een Nederlandse haven staat in ieder geval niet op het lijstje: de Ierse eigenaar wil niet voor een derde keer in aanraking komen met het ministerie van volksgezondheid. Zie pag 15) CV an onze correspondent) WASHINGTON - In 1987 zijn 1,4 miljoen Amerikanen gestorven als gevolg van de Amerikaanse eetcultuur van hamburgers en fast food. In een rap port van de minister van volksgezondheid staat dat twee derde van alle sterfgevallen in Amerika verband houden met het dieet: Amerikanen eten te veel en te vet. Op zichzelf is deze constatering niet nieuw. Wel opmerkelijk is dat de rege ring het nu officieel zegt. Aan het rapport is vier jaar gewerkt. „Er bestaat geen enkele twijfel dat er een direct verband is tussen dieet en ziekte," zegt de minister van volksgezondheid Koop. Het rapport zegt dat de meeste Amerikanen te veel vet en cholesterol tot zich nemen. Amerika krijgt de raad meer fruit, groenten, vis en kip te eten, en minder calorierijk voedsel, vettigheden, alcohol, zout en suiker. De hamburger van McDonalds is niet alleen een soort nationaal symbool, maar tevens een internationale graadmeter van vooruitgang in andere lan den. Zo wordt in de media vaak de Sovjetunie beoordeeld aan de mate waar in de Sovjetburgers Amerikaanse hamburgers kunnen kopen. De fast food industrie in Amerika breidt zich ondanks de waarschuwingen van de gezondheidsexperts nog steeds uit. Dat is mede een gevolg van het toenemende aantal werkende vrouwen, waardoor steeds minder thuis ge kookt wordt. Befaamd is het zogenaamde 'tv diner', een vrij goedkope maaltijd, kant en klaar, al of niet uit de diepvries, die slechts verwarming in de magnetron oven behoeft en die vervolgens op een dienblad bij het televisiekijken veror berd kan worden. De prijs van dit soort maaltijden kan laag gehouden wor den door de grote hoeveelheden vet die er in worden verwerkt. Rood staan en lenen duurder )EN HAAG (GPD) De rente in Nederland gaat weer iets omhoog. Geld lenen en rood staan ;unnen duurder worden, en ook de hypotheekrente zal enigszins stijgen. Donderdag maakte )e Nederlandsche Bank bekend dat het promessedisconto met 0,5 procent wordt verhoogd tot procent. Dit is de richtsnoer voor de tarieven die de commerciële banken berekenen voor hun ;rediet in lopende rekening aan bedrijven en particulieren. PZC Voor Rijkswaterstaat is het verdwijnen van de giftige la ding van de gezonken tanker Anna Broere nog steeds een raadsel. PAGINA 3* Het Rotterdamse havenbedrijj kijkt met een begerig oog dwars door Zeeland naar aan sluiting op de Kanaaltunnel. PAGINA 4 Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft een computerstandaard gekozen voor het basisonderwijs: MS- DOS. PAGINA 6 De voorschotrente is eveneens ver hoogd met 0,5 procent en komt op 4,5 procent. Dat is de prijs die de banken moeten betalen voor hun leningen bij De Nederlandsche Bank. Deze rente vormt als regel de basis voor de rente tarieven op de geldmarkt. Het wissel disconto, ook wel het officiële disconto genoemd, is gestegen met 0,25 procent en bedraagt nu 3,75 procent. De Nederlandsche Bank heeft haar ta rieven voor de tweede keer binnen een maand aangepast. Op 1 juli werden de tarieven over de hele linie met een kwart procent verhoogd. Reden daar voor was de stijgende tendens van de rente in het buitenland. Datzelfde geldt nu ook weer. Als hoedster van de gulden moet de centrale bank er voor zorgen dat de binnen- en buitenlandse koopkracht van onze munt zoveel mogelijk stabiel blijft. Als de rente in Nederland te laag Onderzoek van het water van de Wester schelde heeft nog geen spoor opgeleverd van het gif Dioxine. PAGINA 13 Het Walcherse Oranjezon blijft een waterwingebied. Gs ver werpen een verzoek van de na tionale stichting Duinbehoud de waterwinning te beëindi gen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 6 7,8, 9,10 en 11 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 HILVERSUM (GPD) - Veronica wil Seen zendtijd beschikbaar stellen voor twee extra zwevende reclame- Slokken van de STER. VOO-directeur Rob Out heeft dit donderdag bekend- emaakt. Als Den Haag de komst van commer- iële televisie zo traineert, moet men van ons niet verwachten dat wij in het Publieke omroepbestel commerciëler •ijn dan Nederland 1 of Nederland 3. Wij weigeren dat consequent, en wij 'ijn bij machte om dat te weigeren. Het ja at namelijk om onze zendtijd." 3e Tweede Kamer stemde vorige naand in met uitbreiding van de STER-zendtijd van vier naar vijf pro cent van de totale zendtijd. Dat dient )er 1 april zijn beslag krijgen in extra 'eclameblokken op Nederland 2. is, wordt de gulden minder aantrekke lijk. De centrale banken in de andere landen zijn er overigens nog niet toe overgegaan om het officiële disconto te verhogen. Dr. W. Duisenberg, president van De Nederlandsche Bank, verklaarde dat hij met zijn besluit toch gedeeltelijk de besluiten van de Deutsche Bundes bank heeft gevolgd, om te voorkomen dat de gulden nog verder onder druk zou komen te staan. De laatste maan den is de gulden verzwakt tegenover Europese munten en tegenover de Amerikaanse dollar en het Engelse pond. Eerder op de dag had de Duitse centra le bank het Lombard-tarief met een half procent verhoogd. Dit is de rente die commerciële banken aan haar moeten betalen op leningen tegen on derpand van waardepapieren. Het Lombard-tarief bedraagt thans 5 pro cent. De Bundesbank liet het disconto ongewijzigd, maar dat was twee weken geleden al met een half procent ver hoogd. SOWETO (RTR) - Het huis van Winnie Mandela, de vrouw vanANC-leider Nelson Mandela, in Soweto is donderdag door brandstichting volledig vernield. De Zuidafrikaanse politie gaf middelbare scholieren uit de zwar te wijk bij Johannesburg de schuld. Volgens buren, die deze lezing onder- schreven, houdt de actie verband mei een ruzie tussen de scholieren en een voetbalelftal dat Winnie Mandela vaak vergezelt en min of meer op treedt als haar lijfwacht. Een ooggetuige zei dat de daders stenen gooiden, een poort intrapten en met benzine brand stichtten. De brand trok grote belangstelling van om wonenden die kwaad waren op de daders maar zich ook afvroegen waar om het zo lang duurde voordat de brandweer arriveerde. Winnie Mandela bewoonde het huis sinds haar man gevangen zit, op een onderbreking van acht jaar na, toen de regering haar had verbannen naar Oranjevrijstaat. In die plaats brandde in 1985 een kliniek uit die door haar werd gerund. De oorzaak daarvan is nog steeds onopgehelderd. KROMMENIE - Zo worden gebruikers van de Rijksweg in het Noordhollandse Krommenie gewaarschuwd het verbod om harder te rijden dan vijftig kilometer per uur na te leven. AMSTERDAM (ANP) - De 45-jarige Ferdi E. uit Landsmeer, die veroor deeld is tot 20 jaar cel en tbr wegens de ontvoering van en moord op Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, gaat tegen dit vonnis in hoger beroep. Een van zijn advocaten, mr. C. Sanders, heeft dit donderdag desgevraagd meegedeeld. Volgens Sanders vindt Ferdi E. de door de Haarlemse rechtbank opge legde straf te zwaar. „Wij hadden een korte gevangenisstraf en tbr gevraagd en 20 jaar is nu niet bepaald een korte straf', aldus Sanders. E. zit nog steeds in de Amsterdamse Bijlmerbajes. De extra beperkingen waaraan hij lange tijd was blootgesteld zijn inmiddels opgeheven. Officier van justitie mr. Van der Veen eiste tegen de Heijn-ontvoerder le venslange gevangenisstraf. Tbr vond hij niet nodig gezien de ernst van de gepleegde feiten, de geschokte rechts orde en het door de slachtoffers onder vonden leed. Hoewel het vonnis van de rechtbank de eis niet volgde, noemde Van der Veen dit toch niet onredelijk. „Alleen was het OM nooit in hoger be roep gegaan. Nu Ferdi E. ditechterwel doet gaat het OM mee: we willen de kans niet voorbij laten gaan alsnog te krijgen wat we vroegen", aldus Van der Veen desgevraagd. DEN HAAG (GPD) - Ne derlandse vissers ko men vanaf volgend jaar in aanmerking voor een premie wanneer zij va ten met milieugevaar lijke stoffen aan land brengen. Ook de visser die een explosief uit zee opvist, kan rekenen op een premie. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) schrijft dat aan de Tweede Kamer. De hoogte van de premie is door de minister be paald op 1.000 gulden per melding. Per jaar is 300.000 gulden gereser veerd voor premies aan vissers, die verpakte mi- SYDNEY (AP) - Een 24-jarige Austra liër is erin geslaagd een week onafge broken televisiekijken zonder zicht bare gekteverschijnselen door te ko men. De man, die 168 uur lang in een soort aquarium op een reclamezuil in een drukke straat in Sydney voor de treur buis zat, zal zijn tv-verslaving waar schijnlijk met een recordvermelding in het Guinnessboek bekroond zien. Hij leek na afloop van zijn recordpo ging nog goed gezond, maar zaaide daarover toch weer twijfel toen hij ver klaarde dat hij een aantal „tamelijk goede" programma's had gezien en dat hij daarom nog wel een tijdje had kunnen doorgaan. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische staatssecretaris Anne Marie Lizin is in op spraak gekomen. Lizin, die als staatssecretaris is belast met het tot stand brengen van de Europese interne markt, wordt beschuldigd van valsheid in geschrifte. Van de kant van de liberale oppositie wordt er al op aangedrongen dat de Waalse socialiste opstapt. Premier Martens heeft een onderzoek toegezegd. AMSTERDAM (GPD) Na de optimistische geluiden over de resultaten in het eerste kwartaal zorgden de half jaarcijfers van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek don derdag voor een flinke teleurstelling. De nettowinst in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg niet meer dan 121 miljoen gulden, waar de afgelopen twee jaar in dezelfde periode toch meer dan 200 miljoen werd verdiend. Op de Amsterdamse Effectenbeurs kelderden de aandelen dan ook onmiddellijk met meer dan drie gulden. Toch houdt de groepsraad, het hoogste beleidsorgaan van Phi lips, vol dat de uiteindelijke winst over 1988 niet lager zal zijn dan die van het vorig jaar, omdat pas in de tweede helft de in gang gezette herstructureringen en enkele bijzondere baten geld op gaan leveren. Voorlopig lijken alle drastische plannen tot herstructure ring en verbetering van de efficiency geen gelijke tred te kunnen houden met de internationale ontwikkelingen. Waar Philips het sterkst onder te lijden heeft is volgens drs. H.H.A. Appelo, lid van de Groepsraad, de zware druk op de prijzen voor consumenten-electronica. Met name de con currentie op het gebied van televisietoestellen springt er uit. (Zie ook pagina 6) Lizin was tot haar benoeming tot staatssecretaris op 9 mei, burge meester van het stadje Huy (Hoei) in de provincie Luik en lid van het Europees parlement. De valsheid in geschriften zou zij hebben ge pleegd in haar functie van burge meester, maar zij kan daar nu toch nog voor vervolgd worden. De burgemeester heeft herhaalde lijk verslagen van vergaderingen van het geheel uit socialisten be staande college van burgemeester en wethouders vervalst door er de handtekeningen onder te zetten van wethouders die er niet bij aan wezig waren. Doordat minder dan de helft van het college aanwezig was konden geen rechtsgeldige be sluiten genomen worden. Dat kwam in Huy zo vaak voor dat Lizin om de besluitvaardigheid te vergroten maar deed alsof de afwe zige wethouders toch aanwezig wa ren geweest. Zij zegt dan ook ge handeld te hebben uit 'hoognodig heid'. Lizin kwam al eerder in aanraking met de justitie, toen zij in 1985 als burgemeester op een door haar ver valst paspoort naar Algerije was gereist. Daar probeerde zij drie kin deren van een Belgische vrouw, die door hun Algerijnse vader naar Al gerije waren meegenomen, te ont voeren. Lizin belandde enkele dagen in een Algerijnse cel. Zij is nooit veroor deeld omdat het Europees parle ment weigerde haar onschend baarheid op te heffen. Wanneer de behandeling van het ho ger beroep bij het Amsterdamse ge rechtshof zal plaatsvinden is niet be kend. Dit kan, gezien de vakantietijd, enige maanden op zich laten wachten. lieugevaarlijke stoffen opvissen. Voor explosie ven is een jaarbudget van 100.000 gulden be schikbaar. De extra kosten die de visser op aanwijzing van de overheid maakt bij de berging van milieuge vaarlijke stoffen, worden door de staat vergoed. Sinds het begin van de ja ren '70 laait in Nederland met enige regelmaat de dis cussie op over de vraag: hoe nu verder met de Twee van Breda? Dat zal de komende dagen en weken wel weer het geval zijn, nu be kend is geworden dat het ministerie van justitie heeft besloten tot een onaf hankelijk geneeskundig onderzoek naar de gezondheidstoestand van de twee nog overgebleven oorlogsmisda digers die in de koepelgevangenis van Breda al 43 jaar van hun 'levenslang' hebben uitgezeten. De twee gedeti neerden Aus der Fünten (79) en Fi scher (86) zijn hoogbejaard en de licha melijke conditie van met name de eer ste blijkt sterk achteruit te gaan. De directeur van de Bredase gevangenis heeft onder meer via publicaties al eer der blijk gegeven van zijn problemen met de verzorging van het tweetal. Hij stelt vast dat zijn strafinrichting geen bejaardenoord is. Bovendien toont hij zich er voorstander van, de twee be drijvers van oorlogsmisdaden gelegen heid te geven thuis te sterven. Ook oud-hoogleraar strafrecht en oud-mi nister van onderwijs prof. mr. I. A. Diepenhorst komt in deze dagen weer met zijn pleidooi voor beëindiging van de gevangenhouding. Eergisteren heeft hij zijn overwegingen daartoe ook in deze krant nog eens uiteenge zet. Vertegenwoordigers uit het voor malig verzet en van de Joodse or ganisaties in Nederland hebben al meteen argwanend gereageerd. Zij zien in het ambtelijk voorbereide on derzoek naar de gezondheidstoestand een aanloop naar een nieuwe politieke discussie over vrijlating, waarbij dit maal de hoge leeftijd van beiden een beduidende rol zou kunnen gaan spe len. Hoe onvoorstelbaar gevoelig de zaak juist in deze kringen ligt hebben politici in het begin van de jaren '70 er varen, toen een kersverse minister Van Agt van justitie op een bijzonder onge lukkige manier zijn initiatief tot vrijla ting (van toen nog de Drie van Breda) aankondigde. Hij oogstte een storm van verontwaardiging en protest. Na een bijzonder emotionele hoorzitting, georganiseerd door, én een niet min der bewogen debat in de Tweede Ka mer, moest het kabinet-Biesheuvel op zijn voornemen terugkomen. Vorig jaar leek de onrust opnieuw de kop op te steken toen Aus der Fünten en Fi scher in een brief aan het Nederlandse volk spijt betuigden en om vergeving vroegen. Dat gebeurde juist in de pe riode dat een soortgelijke discussie liep over vrijlating van de toen nog eni ge gevangene in de Berlijnse gevange nis van Spandau, Rudolf Hess. Maar de Haagse politiek hield zich stil. De vraag of op enig moment tot vrij lating van deze Twee van Breda (of één van beiden) kan worden besloten is in een politieke cirkelgang blijven steken. Van Agt huldigde des tijds als opvatting: 'detentie in het zicht van de dood is een grens die niet mag worden overschreden'. Met ande re woorden: wanneer het levenseinde nadert behoren (ook) deze in de gevan genis verblijvende oorlogsmisdadi gers te worden vrijgelaten. Alleen heb ben we hier te maken met een om schrijving, die altijd vaag is gebleven, nooit in het politieke debat is uitge praat. De gang van zaken rondom twee andere tot levenslang veroordeel de oorlogsmisdadigers, Lages en Kotalla, heeft wat dat betreft ook geen consequente lijn te zien gegeven: de eerste werd in 1966 om gezond heidsredenen vrijgelaten, de tweede overleed in 1979 in gevangenschap. Het probleem met de Twee van Breda is dat iedere poging om verandering te brengen-in de straf levenslang, waar toe zij zijn veroordeeld, zo'n heftigheid aan emoties in de samenleving veroor zaakt dat overwegingen van humani teit en rechtshandhaving het daar steeds tegen hebben afgelegd. Zolang er in Nederland met discussies over oorlogsmisdadigers van dit slag bij duizenden nabestaanden van oorlogs slachtoffers wonden worden opengere ten, zal dat zo blijven. Het nu aange kondigde onderzoek mag daarom geen voedingsbodem worden voor een nieuwe, onverkwikkelijke verwarring als in 1972. De grens van de tenuitvoer legging van de straf aan beiden be hoort daar te liggen, waar ze accepta bel is. vdM (Van onze correspondent) BRUSSEL - Belgen blijken helemaal niet zulke harde werkers als de offi ciële statistieken ons willen doen ge loven. Volgens die cijfers werkt de ge middelde Belg 1762 uur per jaar (iets minder dan 34 uur per week), maar uit een recent onderzoek blijkt dat de Belgische werknemers in feite niet meer dan 1520 uur 'maken'. Dat is 100 uur minder dan in Neder land, 300 uur minder dan in de VS en 600 uur minder dan de Japanse werk nemers werken. Het 'spijbelen' van het werk loopt bij onze zuiderburen de spuigaten uit. De gemiddelde handar beider verzuimt jaarlijks 120 uur en de kantoorbediende 83 uur, dus ander half tot twee uur per week. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Luik, waarbij steek proeven werden gedaan in tal van sec toren van het Belgische bedrijfsleven. De gemiddelde werkduur blijkt 200 uur te liggen beneden de officiële cij fers. O O Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1