almanak Duo geeft uitgeven valse 'snippen' toe Reefer Rio wacht op ja' havenwerknemers Recreatiewerk Zeeland woekert met luchtkasteel Air Products investeert in Zelzate en Terneuzen Thuis nog maanden zon tegoed... Snelrecht voor Vlissingers die twee jongens mishandelden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opnieuw valse aangifte inbraak in Vlissingen TWEE wmumttëmmN'mmmgmMS: ZEEUWSE TOTALE KOSTEN F 120 MILJOEN VANMORGEN INFORMATIEBIJEENKOMST Stralingsdeskundige V rieshuisdirecteur eet vlees Reefer Rio van de barbecue PAGINA 9 Verrassing VLISSINGEN - Het koelschip Reefer Rio komt vrijwel zeker naar Vlissingen-Oost. Het stuwadoorsbedrijf Flushing Steve doring bv en het koel- en vrieshuis Flushing Coldstorage Com pany hebben woensdag met diverse officiële instanties een ak koord bereikt over het lossen en opslaan van de 6000 ton licht radio-actief rundvlees. ZEELAND" DONDERDAG 28 JULI 1988 NOORDGOUWE - Thuis, op Cy prus, schijnt de zon. Toch is voor Alexandra, Florence, Petros en ba by George Parson uit Larnaca de langzamerhand doorweekte cam ping op Schouwen ook deze zomer weer een ideale verblijfplaats. De kinderen vervelen zich er geen mo ment. Regen deert ze niet. Bal, schommel en wip. En dan al dat prachtige groen rondom, waar ze niet op uit gekeken raken. Straks gaan ze op Cyprus trou wens toch weer maanden achter een de zon tegemoet. Maar in juli en augustus is het er altijd erg heet. „Ook al regent het hier soms pij- pestelen: op de camping is het deze maanden véél aangenamer dan in onze flat in Larnaca, in een tempe ratuur van zo'n 35 graden", aldus Renee Parson-Anker. De familie Parson combineert de vaste jaarlijkse vakantie op de rus tige camping bij het landelijke Noordgouwe met familiebezoek op het vroegere Zeeuwse thuis-eiland van Renee Anker. Haar kinderen zijn tijdens de vaste vakantieperio den op Schouwen steevast verzot op hagelslag en drop: lekkernijen die op Cyprus niet verkrijgbaar zijn. Wat Renee tijdens elke vakantie weer opvalt zijn de vele keuze-mo gelijkheden op allerlei gebied en de luxe in de winkels. Meer dan wij thuis gewend zijn, wat niet weg neemt dat we toch blij zijn op Cy prus te wonen. Juist het ontbreken van overvloed leertje daarom niet minder tevreden te zijn". Anders dan op de Zeeuwse eilan den staat het toerisme op Cyprus nog in de kinderschoenen. Volgens Renee is dat juist het aantrekkelij ke van het eiland voor mensen die dergelijke omstandigheden zoe ken. Als de beste tijd voor een be zoek beveelt ze oktober of mei aan. „Want dan is het op Cyprus 25 gra den: mooi weer voor het strand, maar niet te warm om ook eens wat anders te ondernemen. Het leukste is een auto huren en er zelf op uit trekken. Heel bijzonder op Cyprus zijn bijvoorbeeld de archeologi sche opgravingen". Opmerkelijk verschil met de Ne derlandse kustgebieden in de zo mer is dat op Cyprus vrijwel geen criminaliteit voorkomt. Renee heeft het eiland ook als erg veilig voor kinderen ervaren. „Want ex cessen met kinderen zoals in Ne derland komen op Cyprus beslist niet voor. Je zit er tenslotte op een eiland. En de sociale controle is er nog altijd groot. Toch verandert er de laatste tijd wel iets met de komst van Libanezen en Palestijnen. Een enkele auto-bom is daar helaas al het gevolg van geweest". Een verschil dat daar weer tegen over staat is dat op Schouwen alles zo schoon en opgeruimd is. „Op Cy prus worden allerlei zaken maar gewoon op straat gegooid". ZOUTELANDE De rijkspolitiegroep Zoutelande heeft twee mannen aangehouden die eind juni en begin juli valse bankbiljetten van honderd gulden hebben uitgegeven. Het tweetal, de 36-jarige A. D. uit Vlissin- gen en de 38-jarige A. H. uit Grijpskerke, heeft in totaal twintig valse snippen verspreid in Zeeland. H. bleek tijdens huiszoeking in zijn woning nog vierendertig exemplaren te bezitten. De twee Walcherenaren gaven bij voorkeur de valse honderdjes bij benzinestations, in winkels en horecabe drijven uit. Ze deden dat in Middelburg, Vlissingen, Koudekerke, Arnemuiden, Hulst en Zierikzee. De her komst van de bankbiljetten is nog onduidelijk. De ar restanten hebben inmiddels bekend en zijn voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. De onechte snippen zijn vrij goed nagemaakt. Het wa termerk ontbreekt, de kleur wijkt iets af en het papier voelen ook iets gladder aan. De rijkspolitiegroep Zoute lande heeft in deze zaak samengewerkt met onder meer de gemeentepolitie in Vlissingen en Middelburg. Dat is nog eens een aardige suggestie. Dat dachten we ten minste toen we die advertentie lazen met daarin een nieuws gierig makende vraag: „Da mes, wilt u uw buurvrouw na haar vakantie verrassen?" Leuk, met een bloemetje op de tuintafel bij de thuiskomst, ver onderstelden wij argeloos. Maar niks hoor. De dames wer den opgeroepen zich naar een Middelburgse zaak in lederwa ren te begeven om daar een keuze te maken uit de laatste mode op tassengebied. „Wat zal uw buurvrouw opkij ken", werd er stokerig in de ad vertentie aan toegevoegd. In dat soort gevallen zou het prachtig zijn, wanneer die buurvrouw met nóg een mooie re tas uit het vakantie-oord zou terugkeren. Dan zou die ander pas opkijken! VLISSINGEN - Voor de tweede keer binnen een week is de politie Vlissin gen geconfronteerd met een valse aangifte van diefstal. De 32-jarige H. M. P. D. uit Vlissingen die op deze ma nier de verzekering probeerde op te lichten voor tienduizend gulden, is aangehouden. Uit de woning van de Vlissinger aan de Jan van de Capellelaan zouden begin deze week diverse stukken gereed schap en allerlei elektrische appara tuur gestolen zijn. Onder de goederen bevond zich een gehuurd televisietoe stel. Die was door D. verkocht, zo bleek bij het onderzoek door de politie. Hij had ook al bij de verzekering! een scha declaim ingediend van tienduizend gulden. De Vlissinger had zelf verschil lende braaksporen in z'n woning aan gebracht. De woordvoerder van de Vlissingse politie maakte zich kwaad over de twee valse aangiften. „De re cherche heeft voldoende werk", rea geerde hij, „en zit niet op misdrijven te wachten die niet zijn gepleegd". De maximale straf voor het doen van val se aangiften is een jaar gevangenis of tienduizend gulden boete. Het luchtkasteel waarmee de stichting Recreatiewerk Zeeland de gevolgen van een forse subsidoeverlaging pro beert te ontspringen, stond woensdag in Oostkapelle. OOSTKAPELLE - De Stichting Re creatiewerk Zeeland probeert de gevolgen van een forse subsidiever mindering letterlijk te ont springen. Met een opblaasbaar reu- zenkussen in de vorm van een kas teel reist de instelling kampeerter reinen en andere toeristische eve nementen af. De huurprijs moet het verlies aan geld van de provincie (tussen nu en 1990 gaat de bijdrage omlaag van f 68.000,- naar f42.500,-) goedmaken. Het kussen van zeildoek meet 7 bij 7 meter, is van Nederlands fabrikaat en biedt ruimte aan 30 kinderen. Een pomp regelt de luchttoevoer. Recreatiewerk Zeeland bijt met de attractie in de eigen provincie het spits af. Door de nood gedwongen, erkent coördinator Ad den Dekker. Hij zegt: „We zullen steeds bedrijfsmati ger moeten werken". Het luchtkas teel reist dan ook niet alleen langs campings en vergelijkbare voorzie ningen,maar kan ook worden ge huurd door VVV's, sportverenigin gen en braderiecommissies. Woensdag stond het kussen bij cam ping De Pekelinge in Oostkapelle. TERNEUZEN - Het Amerikaanse concern Air Products investeert 120 miljoen gulden in de bouw van een nieuwe fabriek te Zelzate, naast de staalfabriek Sidmar. In de fabriek wordt lucht gescheiden en de gassen waaruit de lucht bestaat worden er in vloeibare toestand gebracht. Met Sidmar heeft Air Products een contract afgesloten voor de aanleve ring van diverse gassen dat tot in de volgende eeuw loopt. De fabriek moet in het begin van 1990 in bedrijf zijn. Een deel van de investering wordt ook gebruikt om de Air Products-vestiging in Terneuzen aan te passen aan de nieuwste eisen. Op dit moment loopt er al een pijpleiding voor gassen van Terneuzen naar Sidmar. Twee maanden geleden moest de Ter- neuzense vestiging, waar twintig men sen werken, een gevoelige klap incas seren toen Dow Chemical, de buur man, besloot met een andere leveran cier in zee te gaan, het Britse BOC. Dow was altijd de grootste klant van Air Products Terneuzen. Volgens het Air Products-hoofdkan- toor voor Europa, in Walton-on-Tha- mes in Engeland, is de uitbreiding van het bestaande contract met Sidmar, een van Europa's belangrijkste staal producenten, verkregen na een zware internationale concurrentiestrijd. De contracten met Sidmar en enkele andere grote industrieën in de wijde omgeving van Gent maken Air Pro ducts in de Kanaalzone tot één van de grootste gasleveranciers in Europa. De gassen-divisie van het bedrijf in vesteerde vorig jaar 300 miljoen gul den in nieuwe installaties in heel Euro pa. De belangrijkste uitbreiding vond plaats in de vestiging Rozenburg. Te- samen met die in Zelzate en Terneuzen versterkt deze investering de kopposi tie in de Benelux-markt voor indus triële gassen. De belangrijkste produkten zijn zuur stof, stikstof en argon. Daarnaast worden ook waterstof, koolmonoxi de, helium en een groot aantal meng sels gefabriceerd. De ondernemingen houden vanmor gen, donderdag, een gezamenlijke in formatiebijeenkomst voor het perso neel. Als de werknemers met de komst van de Reefer Rio instemmen, neemt Flushing Coldstorage de opdracht pas aan, aldus directeur J. E. Klooster boer. en de havenautoriteiten in de Bonds republiek Duitsland het vlees te ac cepteren. De Nederlandse overheid spreekt, volgens het persbericht, veel te geruststellend over de straling. „Stop Borssele vindt het onverant woord een lading vlees, radio-actief besmet in welke mate dan ook, te los sen en op te slaan. Wij vragen ons af welke produkten er nog meer in die koelcel staan opgeslagen", aldus het persbericht van Stop Borssele. Schommel en wip en al dat prachtige groen in de omgeving; voorde kinderen par son is de camping op Schouwen een ideaal vakantie-oord. Alexandra en Petros vermaken zich op de wip, terwijl vakantievriendjes enthousiast schommelen. Rechts mevrouw Parson-Anker met baby George. SINT-MAARTENS DIJK - Bij een niet alle daags ongeluk tussen een sportvliegtuigje en twee personenauto's is dinsdag op het eiland Tholen flink wat mate riële schade ontstaan. Vanuit de richting Yer- seke kwam omstreeks zes uur 's avonds het vliegtuigje dat tevens als sproeivliegtuig fun geert over de Ooster- schelde aangevlogen. Net over de dijk bij de Gemaalweg in Sint- Maartensdijk zette de piloot de daling in, waar bij hij twee personenau to's die onderaan de dijk geparkeerd stonden over het hoofd zag. Beide voertuigen wer den op het dak geraakt door een wiel van het landingsgestel van het vliegtuigje. De onfor tuinlijke piloot verloor hierbij een wiel en moest een noodlanding maken op het vliegveld Seppe in West-Brabant. De per sonenauto's, eigendom van twee sportvissers uit Etten-Leur, werden ver nield. De rijksdienst voor de luchtvaart van de rijkspolitie te Rotter dam is een onderzoek begonnen naar de juiste toedracht. Wat de piloot ten laste wordt gelegd, was woensdag onbe kend. Waar het toestel vandaan kwam, kon een woordvoerder van de Thoolse politie evenmin meedelen. Kloosterboer en directeur G. C. Prins van Flushing Stevedoring hebben woensdagmiddag meer dan twee uur met vertegenwoordigers van onder meer de havenarbeidsinspectie, de ve terinaire dienst en de douane over legd. Zij hebben met name over de voorwaarden gesproken waaronder de lading mag worden gelost en opgesla gen. Een stralingsdeskundige zal, zo is overeengekomen, constant met meet apparatuur aan boord van het koel schip zijn. „Dat is niet noodzakelijk', vertelde Kloosterboer, „maar wij heb ben dat als opdrachtgever geëist. De gezondheid van ons personeel staat in alles voorop". VLISSINGEN - Op de twee Vlissingse jongeren die vrijdagavond in de bin nenstad van Vlissingen twee Soubur gers hebben mishandeld, wordt snel recht toegepast. Zij moeten op zeer korte termijn in Middelburg voor de kinderrechter verschijnen. Het duo blijft in hechtenis tot het proces plaatsvindt. Om eventuele onrust bij de werkne mers weg te nemen, beleggen de twee Vlissingse bedrijven vanmorgen een informatiebijeenkomst. Een stralings deskundige, een medewerker van de arbeidsinspectie en een vertegenwoor diger van Vfervoersbond FNV geven tijdens die vergadering tekst en uitleg over de samenstelling van de lading en de gevaren die aan verwerking vastzit ten. Kloosterboer verwacht dat de behan deling van het omstreden schip in Vlis singen-Oost, een positieve uitwerking kan hebben op de haven. „In Rotter dam praten ze, wij doen het". Mevrouw J. Mooren, districtsbestuur der van de Vervoersbond FNV voor Zeeland, was minder enthousiast. Zij had woensdag bij haar bezoek aan Vlissingen gemerkt dat bij het perso neel nog steeds heel veel vragen leven. De informatiebijeenkomst is, volgens de vakbondsvrouw, om die reden hard nodig. Als de werknemers niet afwij ken van het positieve standpunt dat zij dinsdag tegenover de komst van de Reefer Rio hebben ingenomen, komt het koelschip op zeer korte termijn naar Vlissingen. Het lossen begint, liet directeur Kloosterboer weten, vrijdag of maandag. Volgens het actiecomité Stop Borssele is er wel degelijk iets met het vlees aan de hand. In een woensdagavond uitge geven persbericht wijzen zij op de wei gering van de Venezolaanse regering Het openbaar ministerie in Middel burg past snelrecht toe, omdat de zaak te ernstig is om de gebruikelijke proce dure te volgen. De twee veertienjarige inwoners van Oost-Souburg zijn daar voor te ernstig toegetakeld. Eén van hen liep gescheurde oogkassen op en zijn vriend een kaakfractuur. De twee Vlissingers hadden hen op alle moge lijke plaatsen geslagen en geschopt. Directeur J. E. Kloosterboer. VLISSINGEN - Als de Reefer Rio aan de kade in Vlissingen- Oost afmeert, staat er een barbe cue gereed waar vrieshuisdirec teur J. E. Kloosterboer de eerste stukken vlees uit het schip op wil bereiden, om vervolgens een lapje rundvlees te verorberen. Kloosterboer van het Vlissingse koel- en vriesbedrijf Flushing Coldstorage Company denkt op deze manier duidelijk te maken dat het licht radio-actieve vlees van de Reefer Rio niet gevaarlijk is voor de gezondheid. „Ik doe dat om duidelijk te ma ken dat er niets met die spullen aan de hand is", legt de directeur van het Vlissingse koel- en diep vrieshuis uit. „Dat kan mensen ook van het idee afhelpen dat de jongens het karwei moeten op knappen, terwijl de directie op veilige afstand toekijkt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9