ambtenaar pas volgend jaar Extra sterk condoom tegen aids op markt Rijden onder invloed niet langer verzekerd Tekort aan vrouwencellen EG wil inzicht in klachten Eurocheques Salariskorting Jongen neergeschoten na inrijden op politie Het handige blikkoffertje van Heineken. Portugal bezwijkt voor nudisme Vfinister Van Dijk stimuleert vertrek 56-plussers politie onsumentenbond oemt merken vervuilde olijfolie BIJ WERKEN VOOR GEMEENTE PZC/ birmen-buitenland DEN HAAG (GPD) - De voorgenomen salariskortingen voor jonge, nieuw te benoemen ambtenaren bij gemeenten kunnen pas per 1 januari 1989 ingaan. Mede als gevolg van procedure kwesties kan deze bezuinigingsmaatregel van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) niet per 1 september worden door gevoerd. den HAAG (GPD) - Gemeentelijke politiekorpsen krijgen van het minis terie van binnenlandse zaken een te gemoetkoming van 28.000 gulden voor politiefunctionarissen van 57 jaar en ouder die vrijwillig de dienst verlaten. Minister van Dijk heeft dat woensdag in een circulaire bekendge maakt. De maatregel geldt voorlopig van 1 juli 1988 tot 1 juli 1989, maar zal waarschijnlijk twee keer met een jaar worden verlengd. den HAAG (ANP) - Omdat „open- Jaarheid een eerste vereiste moet zijn lis het om onze gezondheid gaat" leeft de Consumentenbond onder soek laten doen naar vervuiling van n Nederland verkrijgbare olijfolie net perchloorethyleen (PCE). In een irtikel in de Consumentengids van augustus noemt de bond de namen van de merken die PCE bevatten. Hoewel de keuringsdiensten van wa- en en het ministerie van WVC wisten velke olies verontreinigd waren, wei ieren zij de namen openbaar te ma ten. De gezondheidsrisico's zouden meevallen omdat de gehalten laag wa- en en olijfolie in ons land niet veel rordt gebruikt. De fabrikanten en im- lorteurs werden wel ingelicht. De »nd is het niet met de gang van zaken sens. Rhodos voor iedereen dagelijks haalbaar van 12.00 tot 24.00 uur. (Inhoud: 12 blikjes.) DONDERDAG 28 JULI 1988 Volgens deskundigen scheelt dit ech ter, in geld uitgedrukt, weinig. De ge meenten stellen dit jaar niet veel nieu we ambtenaren meer aan als gevolg van bezuinigingen. De bedoeling van de kortingsmaatre gel is dat totaal bij Rijk, provincies en gemeenten per jaar 150 miljoen wordt bespaard. Dit jaar bedraagt de bespa ring nog niet veel meer dan 30 miljoen. De lagere overheden volgen het rijk al tijd op afstand. Dat komt onder meer doordat provincies en gemeenten zelf standig zijn en zelf moeten beslissen of ze de kortingsmaatregel nemen. Voor het zover is overleggen de ge meenten eerst met de ambtenaren vakbonden. Op landelijk niveau ge beurt dat in het college voor arbeidsza ken van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG). Dat overleg kan niet eerder worden gehouden dan na de zomervakanties. Dan moet een ad vies worden opgesteld, dat vervolgens naar de gemeenten gaat. Elke gemeenteraad voor zich moet dan een voorstel aannemen om de plaatselijke salarisverordening aan te passen. Ook plaatselijk wordt vaak eerst nog met de vakbonden overlegd. De VNG schat dat de hele procedure nog enkele maanden in beslag neemt. Vandaar dat de datum van 1 januari dan in zicht komt voor de invoering. Bij het Rijk is men erin geslaagd de kortingen per 1 september te doen in gaan. Het gaat on) het peil van de sala- De overheid heeft 12,5 miljoen gulden iitgetrokken voor de regeling. In aan merking voor de bijdrage komen korp sen die waar veel politiemensen ver vroegd uittreden en korpsen die boven le geoorloofde sterkte zitten. De regeling moet voorkomen dat er ge- iwongen ontslagen vallen als gevolg van de afslankingsoperatie bij de poli te. Die operatie beoogt een verminde- Ing van de sterkte met zes procent in 1992. Dit jaar wil Van Dijk al een af slanking van twee procent bereikt lebben. De hoeveelheid PCE die de bond in vijf 'an de achttien onderzochte verpak kingen aantrof ligt tussen de 0,1 en 1 milligram per kilo. De keuringsdien sten zeiden in maart een gehalte tot 1 milligram per kilo aanvaardbaar te 'inden. Maar het gaat hier, aldus de )ond, om een stof die in ons voedsel met thuis hoort en bij een zorgvuldige Moduktiewijze helemaal niet in olijfo- ie hoeft te zitten. In dit geval moet het uitgangspunt gehandhaafd blijven lat van kankerverwekkende stof ie- lere hoeveelheid in het voedsel een te irote is. 'CE kan in de olie komen als de olij- 'en niet alleen geperst worden, maar 9s er met een oplosmiddel (zoals PCE) üt de vruchten nog meer olie gehaald s. Ook is het mogelijk dat fabrikanten lersolie met extractolie vermengen erwijl ze op het etiket alleen melding maken van persing. Geperste olie is iuurder dan andere soorten. De bond trof PCE aan in twee van de Ine onderzochte verpakkingen van larbonell (halve-literfles en literblik), m de twee onderzochte verpakkingen 'an Puget (literblik en halve-literfles) :n in een van de twee onderzochte ver lakkingen van Ybarra (halve-liter- les). rissen: het niveau van volwassenen wordt per 22 jaar bereikt (was 21) en de salaristreden zijn per jaar voor jongeren 10 procent (was 7,5). Deze kortingen worden tegen de wil van de bonden in van kracht. Vooral tegen de opschuiving van het volwas- senenpeil zijn veel bezwaren. Wel werden de ambtenarencentrales het eens met minister Van Dijk over de besteding van de te besparen gelden. Er komt een centraal fonds waaruit werkloosheidsproj ecten voor j ongeren zullen worden gesubsidieerd. De ambtenarenorganisaties willen dat ook het in gemeentelijke sfeer te be sparen geld in dat fonds komt. Maar daarmee zijn de gemeenten het niet eens. Ze willen dat geld zelf houden en ook zelf besteden voor het bestrijden van de jeugdwerkloosheid. BREUKELEN - Het roerend goed uit de failliete boedel van Oriental Palace in Breukelen kon woensdag door het publiek worden bekeken. Alle roerende en onroerende goederen worden morgen, vrijdag, geveild. De inboedel omvat 3.086 nummers. DEN HAAG (GPD) - De London Rubber Company heeft aangekondigd een extra sterk condoom op de markt te zullen brengen. LRC stelt dat overleg met deskundigen op het terrein van aids en marktonderzoek de behoefte aan een dergelijk voorbehoedsmiddel heeft aangetoond. Bovendien kan hiermee aan enkele andere wensen van gebruikers worden voldaan. LRC Nederland is in ons land toonaan- iandse autoriteiten op het gebied van DEN HAAG (GPD) - Verzekerings maatschappijen zullen binnenkort de schade die een verzekerde ondervindt bij rijden onder invloed niet meer dekken door de cascoverzekering. Op deze manier willen de verzekeraars het rijden-met-een-slok-op bestrij den. Dit is een voorstel van de Neder- HENGELO (ANP) - Onder massale belangstelling heeft minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat woensdag een nieuw gedeelte van rijks weg Al tussen rijksweg 835 en Hengelo-Oost, de zogenoemde Kardinaals hoed, geopend. Voor deze gelegenheid waren alle gasten, inclusief de mi nister, getooid met een paarse kardinaalshoed. De minister zette sirenes in wer- schonken, moest Smit de bewoners king, waarna een door vuurwerk omzoomd bord zichtbaar werd, dat aangaf dat Hengelo is bevrijd van doorgaand verkeer. De bewoners van de Oldenzaalsestraat, die vele jaren overlast hebben gehad van het 24 uur per dag voorbijkomende zware internationale vrachtver keer, hadden het voor elkaar gekre gen dat de minister hen kwam be zoeken. Terwijl een muziekkorps speelde en champagne werd ge- eerst tol betalen alvorens ze haar weg kon vervolgen. Het ruim vijf kilometer lange tra ject heeft 131 miljoen gulden ge kost. Vooral de vele grote kunstwer ken langs de weg hebben veel geld gekost. Het resterende deel van de Al tussen het nu opengestelde stuk weg en de grens met de Bondsrepu bliek Duitsland, met een lengte van twintig kilometer, is in 1992 gereed. landse Vereniging van Automobielas suradeuren (NWA) aan haar leden. Verwacht wordt dat de hele bedrijfs tak de nieuwe bepaling in de polissen zal opnemen. Als in een strafrechtelijke procedure bewezen wordt dat iemand met alco hol achter het stuur schade heeft ver oorzaakt, dan krijgt de verzekerde in het vervolg geen schadevergoeding meer. Het gaat hier alleen om eigen schade. De schade aan de slachtoffers zal vergoed blijven worden. Schadeverzekeringsmaatschappij AMEV in Utrecht zal aan het voorstel van de NWA meewerken. Directeur P. van der Lelie: „Het is een preventieve maatregel. We weten natuurlijk nog niet of de schade door alcohol in het verkeer nu echt gaat afnemen". Nu schade bij rijden onder invloed niet meer vergoed wordt, zou de verwach ting kunnen leven dat de autoverzeke ringen goedkoper worden. Dat is he laas niet het geval. De premie voor de 170.000 verzekerden bij AMEV zal nau welijks dalen. Ook de besparing bij AMEV zelf zal klein zijn. Van der Lelie: „Ik schat dat de AMEV door het niet uikeren van deze verzekering hooguit 100.000 gulden per jaar bespaart. Dat is niet veel, gezien het totale premie inkomen van de autoverzekeraars dat voor AMEV 125 miljoen bedraagt. Dat zou voor de verzekerde slechts 0,60 cent minder premie kosten". Ook Delta Loyd volgt het advies. Bij haar zijn 250.000 autoverzekeringen af gesloten. Zij bezet 3 procent van de to tale markt. Ook deze verzekerings maatschappij verwacht niet dat de premie voor de verzekerden zal dalen. „Zelf worden we er ook niet rijk van", aldus woordvoerder R. Geenen. „De schadevergoeding bij ongelukken die onder invloed zijn veroorzaakt, is maar een heel klein gedeelte van de to tale autoverzekeringen. De verzeker den gaan er op achteruit, omdat ze nu de eigen autoschade zelf moeten beta len". gevend waar het de produktie van con dooms betreft. Ze vervaardigt onder meer de Durex condooms. Half augus tus zal het extra sterke condoom on der de merknaam Doublex Electron worden uitgebracht. Het is een aanvul ling op het bestaande assortiment. LRC noemt als aanleiding tot deze stap een diepgaand (markt)onderzoek dat Intomart uitvoerde. Daaruit bleek onder meer dat de kennis over aids en de preventiemogelijkheden groot zijn. Ook onderzoek dat in opdracht van de overheid werd gehouden, bevestigt de ze conclusie. Steeds meer mensen gaan over op het gebruik van con dooms. Niet alleen als anti-conceptie- middel, maar ook als preventiemiddel tegen seksueel overdraagbare aandoe ningen, waaronder aids. LRC zegt overleg te hebben gevoerd met Neder- aidsvoorlichting en -preventie. Met een extra sterk condoom is vol gens de producent de kans op proble men als gevolg van verkeerd of onhan dig gebruik door vooral nieuwe, oner varen, gebruikers kleiner. De deskundige voorlichting, vanuit de Nationale Commissie Aidsbestrijding (NCA, met de Aids-infolijn), stelt dat een condoom in beginsel bescherming biedt tegen besmetting met het aids- virus, mits juist gebruikt. Daarmee wordt geen 100 procent zekerheid ge boden, omdat een condoom kan afglij den of scheuren. Ook als men eerst „voorvrijt" en het condoom te laat om doet is de bescherming niet meer opti maal. Correct condoomgebruik ver eist enige oefening en een rustige om geving, zo wordt geadviseeerd. (Advertentie) 'Het zonnigste eiland midden in Middelburg' Griekse specialiteitenrestaurant Rhodos, Lange Noordstraat 14, Middelburg, 01180-26561 GRONINGEN (GPD) - Vrouwelijke criminelen ontkomen aan opgelegde gevangenisstraffen door een tekort aan vrouwencellen in ons land. Vonnissen voor lichtere vrij heidsstraffen dreigen te verjaren. Politiekorpsen hebben te maken met veroordeelde vrouwen die zich schuldig blijven maken aan zware vergrijpen. „We kunnen ze wel oppakken, maar er is nergens een cel om ze in op te slui ten", aldus de Groninger politievoorlichter Arjan van de Leur. Alleen al in het arrondissement Groningen staan 100 vrou welijke veroordeelden op een wachtlijst voor een cel. Er zijn in Nederland 19 arrondissementen. Officier van justitie mr. M.H. Severein in Groningen: „De zware gevallen hebben natuurlijk voorrang. Maar er ontstaat bij de lichtere vrij heidsstraffen rechts-ongelijkheid tussen vrouwen die wèl en vrouwen die niet de cel in gaan voor eenzelfde vergrijp." Volgens Severein is er de laatste maanden sprake van een ernstige, alarmerende situatie. „Het is de doodsteek voor een goede rechtspleging als een veroordeling helemaal niet, of niet binnen redelijke termijn wordt gevolgd door strafuitvoer", aldus Severein. Advertentie Kijlc, uw koffertje is al gepakt. BRUSSEL (ANP) - Hou ders van Eurocheques moeten zich beklagen bij hun bank als zij bij het innen van een che que niet het uitgeschre ven bedrag krijgen be taald. Een kopie van de klacht is welkom bij de Europese Commissie, Wetstraat 200 in Brus sel. Deze zeer ongebruikelij ke oproep is afkomstig van de Commissie zelf, die zegt dat zij de buik vol heeft van de inhalige praktijken van sommige banken en lidstaten bij het incasseren van Euro cheques. De Commissie heeft daarom besloten een eind te maken aan de in 1984 verleende toestem ming aan de banken om voor het gebruik van de cheques een vast bedrag in rekening te brengen bij haar klanten. Deze uitzondering op de Europese concurrentie regels was bedoeld om winkeliers en andere ne ringdoenden de zeker heid te geven dat zij het op een Eurocheque uit geschreven bedrag zou den kunnen incasseren. Tegen Italië zal de Com missie een rechtszaak beginnen, omdat dit land een aparte heffing legt op Eurocheques. Door die heffing krijgt de winkelier die Euroche ques accepteert minder geld als hij de cheques naar zijn bank brengt. LISSABON (AFP) - Een van de laatste bolwerken van het machismo en van het fatsoen in de wereld, Portugal, is zonder veel poeha vlak voor de zomervakan tie van het parlement in de maand augustus bezweken voor het nudisme. Een motie voor het toelaten van nudisme op stranden die door de twee af gevaardigden van de plaatselijke Groenen was ingediend, werd met 92 stem men voor, 31 tegen en een 130-tal onthoudingen aangenomen. De fractieleider van de Groenen, Herculano Pombo, zei na de stemming dat het tot tevredenheid stemde dat „Portugal, na zoveel jaren, zijn vooroordelen af legt." MAASTRICHT (ANP) - Een 17-jarige Belg is in de nacht van dinsdag op woensdag in Maastricht ernstig gewond geraakt door een kogel uit een poli tiepistool. De man verkeert inmiddels niet meer in levensgevaar. Dit heeft een woordvoerder van de Maastrichtse politie woensdag meegedeeld. De Belg zat met een even oude landgenoot in een „verdachte auto" die met beslagen ruiten geparkeerd stond aan de Sint Pieterskade. Een politiepatrouil le trof de wagen aan nadat in de buurt een alarminstallatie in werking was getreden. De inzittenden van de auto reden meteen op de twee politiemannen in. Eén van hen werd aan het geopende portier van de auto meegesleurd, de ander kon nog net opzij springen. Aangezien „een dreigende situatie" was ontstaan, loste een agent een schot op de twee verdachten. Desondanks ramden die met hun auto de politieauto in de flank en reden vervolgens met hoge snelheid weg. Even buiten Maastricht in het dorp Gronsveld vroeg de gewonde rond half drie 's nachts om hulp. Een inwoon ster van Gronsveld alarmeerde de politie en de geneeskundige dienst. De ge wonde werd naar het academisch ziekenhuis in Maastricht overgebracht en is daar geopereerd. Zijn compagnon werd aangehouden en ingesloten. Het twee tal bleek de auto te hebben gestolen in Luik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5