Jf li Afgébrand Plan Sihanouk voor vrede Kampouchea Rijk: Amsterdamse arts moet verstrekken methadon staken het weer in zeeland Zwartreiziger naar Blijdorp Reagan gelast geheime actie tegen Noriega in europa BANG VOOR TAKTISCHE MANOEUVRE wéés Jr ai EMOTIONEEL PLEIDOOI Meer hulpmiddelen voor blinden onder laag btw-tarief GEDING TEGEN RECEPTENLEVERANCIER WASHINGTON Iraq wil direct onderhandelen met Iran over een wapenstilstand in de Perzi sche Golf. De Iraakse minister van buitenlandse zaken Tariq Aziz heeft in zijn eerste bespre king met VN secretaris Javier Perez de Cuellar laten weten dat Iraq alleen in het kader van directe onderhandelingen met Iran bereid is een wapenstilstand te sluiten. Vandaag Nautisch bericht Hoog water Laag water Vooruitzichten Vooruitzichten M0* DONDERDAG 28 JULI 1988 WAD LEY UPI- De burgemeester van Wadley in de Ameri kaanse staat Georgia, van wie eerder de verordening uit ging dat loslopende honden zouden worden doodgescho ten, heeft de politie nu opgedragen op jongelui te schieten die vechten in het stadspark. De agenten moeten onder de gordel mikken. Het ex-schoolhoofd B. A. Johnson heeft sinds hij in 1980 voor het eerst tot burgervader werd gekozen van de 3.000 inwoners tellende textiel- en landbouwgemeente Wadley, de reputatie gekregen dat hij geen zachte heelmeester is. Nadat hij in 1985 zijn verordening tegen honden had uit gevaardigd, ontstond er nationaal zo'n heibel, dat hij er van terugkwam en twee hondenvangers aanstelde. Drie maanden later kwam er een verordening tegen vloeken in het openbaar en in 1986. na enkele inbraken in een school bij zijn woning, kreeg de politie de bevoegdheid om te schie ten op vluchtende verdachten die geen gehoor gaven aan een bevel tot stilstaan. Over de nieuwste verordening zei burgemeester Johnson: "Het park wordt goed onderhouden. Het is er voor de bur gerij. Als er jongens worden betrapt op vechten en als zij niet voor een sommatie vatbaar zijn, is er reden tot schieten onder de gordel." In het afgelopen weekeinde werden in het park acht jonge lui aangehouden die aan een vechtpartij meededen. De boete voor het vechten is verhoogd van 140 tot 250 gulden. Iraq eist directe onderhandelingen (Van onze correspondent Bij de VN in New York wordt echter gevreesd dat de harde opstelling van Iraq een ernstig obstakel kan zijn bij de onderhandelingen om de oorlog te beeindigen. Perez de Cuellar pendelt momenteel tussen de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tariq Aziz en zijn Iraanse collega Ali Akbar Velaya- ti, omdat Iran weigert met de Iraki's aan een tafel te zitten. De secretaris generaal heeft gezegd te zullen probe ren in de loop van het proces directe onderhandelingen te bewerkstelligen. Iraq is bevreesd dat Irans bereidheid om in te stemmen met een wapenstil stand een taktische beslissing is van tijdelijke aard. Minister Tariq Aziz wijst er op dat Khomeini zelf de aan vaarding van resolutie 598 van de Vei- De baan, die oceaandepressies volgen, blijft in de buurt, zodat het weer zijn wisselvallige karakter behoudt. Dat er ook eens een mooie dag tussen kan zit ten, bleek gisteren wel. Vandaag krij gen we echter opnieuw met een weers- verslechtering te maken. De dag be gint goed. Er zijn perioden met zon en de temperatuur loopt op naar 22 gra den. Later in de middag wordt echter de aanwezigheid van een nieuwe de pressie boven de Britse eilanden merk baar. De hemel trekt dicht en in de avond volgt er regen. De naar het zuiden gedraaide wind trekt aan van matig naar vrij krachtig en wordt van avond langs de kust krachtig. Wind: zuid 3 tot 4, toenemend 4 tot 5, vanavond langs de kust 5 tot 6 Bft., zicht: goed, teruglopend naar matig, in regen slecht, temperatuur kustwa ter: 18 graden, afwijking waterstan den: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Schei- des: omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 29 juli 05.25 VM Zon op 0557 onder 2135 Maan op 2210 onder 0547 rond 20 graden. De wind draait naar west en is vrij krachtig tot krachtig. Voor zaterdag tot en met maandag: af en toe zon, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur 20 graden. uur cm uur cm Donderdag 28 juli Vlissingen 02.00 205 14.25 209 Terneuzen 02.18 229 14.44 234 Bath 03.19 265 15.48 271 Roompot-buiten 02.05 158 14.25 154 Zierikzee 03.35 153 16.00 149 Yerseke 03.40 181 16.10 178 Philipsdam-West 03.25 163 15.45 158 Vrijdag 29 juli VM 05.25 Vlissingen 02.46 232 15.10 226 Terneuzen 03.04 256 15.29 251 Bath 04.08 294 16.35 289 Roompot-buiten 02.50 178 15.10 164 Zierikzee 04.30 168 16.50 155 Yerseke 04.35 197 16.55 185 Philipsdam-West 04.30 174 16.40 160 Voor morgen: de depressie trekt naar Schotland. Het bijbehorend regenge- bied trekt naar Duitsland weg. Daar achter volgen in de loop van de och tend opklaringen, maar ook enkele buien. Mogelijk gaan ze vergezeld van onweer. De middagtemperatuur ligt uur cm uur cm Donderdag 28 juli Vlissingen 08.18 174 20.49 196 Terneuzen 08.44 185 21.15 207 Bath 09.51 206 22.23 226 Roompot-buiten 08.10 129 20.40 148 Zierikzee 09.35 129 22.05 148 Yerseke 09.45 151 22.15 169 Philipsdam-West 09.40 139 22.10 158 Vrijdag 29 juli Vlissingen 09.07 185 21.39 218 Terneuzen 09.34 196 22.06 229 Bath 10.43 216 23.17 249 Roompot-buiten 09.00 132 21.25 162 Zierikzee 10.30 129 23.00 158 Yerseke 10.35 151 23.05 179 Philipsdam-West 10.35 138 23.05 168 Voor actuele weers- en waterstandsver- I^v? Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen of buien. Middagtemperatuur van 17 tot 20 graden. Britse Eilanden: Veranderlijk be wolkt. Af en toe enkele buien, voor al in het westen en noorden. Met na me in het zuidoosten ook perioden met zon. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten, tot 21 graden rond Londen. Denemarken, noordwest-Duits- land en Benelux: Vrijdag naar het oosten wegtrekkende regen. Zater dag enkele opklaringen en plaatse lijk buien. Middagtemperatuur van 17 a 18 graden aan zee, tot rond 20 graden landinwaarts. Midden- en zuid-Duitsland: Vrijdag vooral meer naar het zuidoosten re gen en onweersbuien, met name in de middag of avond. Zaterdag af en toe zon en een enkele bui. Middag temperatuur van 25 graden meer naar het noordwesten, tot 30 graden in zuid-Duitsland, op vrijdag wat koeler. Frankrijk: Vrijdagmiddag en avond in het oosten plaatselijk on weer. Overigens vooral in het zuiden en westen zon. Landin waarts hier en daar een bui. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden en langs de westkust, tot 25 a 30 graden in zuidoost- Frankrijk. Alpengebied: Vrijdag plaatselijk onweer, vooral aan de zuid- en oost zijde van de Alpen, vrijdag vrij zon nig. Middagtemperatuur in de da len en in het laagland 25 tot 32 gra den, vrijdag in het noorden wat koeler. Spanje en Portugal: In noord- en west Portugal en noordwest-Spanje wolkenvelden, maar overwegend droog. Middagtemperatuur 20 tot 23 graden, elders zonnig en tempe raturen van 27 graden meer naar het noorden, tot rond 30 graden langs de zuidelijke kusten. Landin waarts in zuid-Spanje tot 40 graden. Italië, Joegoslavische kust en Grie kenland: In de kustgebieden vrij wel overal zonnig. Landinwaarts vooral in de buurt van bergen 's middags en 's avonds meer bewol king en hier en daar een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest tussen 28 en 34 graden. W mis °C Amsterdam onbewolkt w 6 20 Aberdeen zwaar bew. wzw 6 19 Barcelona half bew. zo 2 29 Berlijn zwaar bew. n 4 22 Budapest onbewolkt zzo 2 34 Bordeaux onbewolkt no 4 25 Brussel half bew. wzw 4 20 Dublin regenbui zw 2 17 Frankfurt licht bew. nnw 6 23 Genève licht bew. no 2 23 Helsinki regenbui wzw 3 20 Innsbruck onweer verand 25 Klagenfurt half bew. wnw 1 32 Kopenhagen regenbui zzw 4 22 Lissabon onbewolkt nnw 8 29 Locarno onbewolkt zw 2 28 Londen zwaar bew. zw 6 21 Luxemburg onbewolkt w 4 19 Madrid onbewolkt wzw 3 37 Malaga onbewolkt zo 3 27 Mallorca onbewolkt wzw 3 33 Malta onbewolkt wzw 4 36 Moskou onbewolkt wnw 1 28 München regen nw 7 19 Nice onbewolkt o 4 29 Oslo onbewolkt zzw 7 19 Parijs half bew. nno 2 22 Praag regen nnw 6 18 Rome onbewolkt w 6 32 Split onbewolkt windst 34 Stockholm onbewolkt w 3 21 Warschau half bew. nnw 4 30 Wenen onweer nw 13 33 Zürich zwaar bew. zw 2 19 ligheidsraad heeft vergeleken met het innemen van gif. Iraq is uiterst wantrouwend ten aan zien van de uiteindelijke bedoelingen van Iran en vreest dat Iran na een adempause de oorlog zal hervatten, om alsnog het regime van president Saddam Hussein omver te werpen. Vandaar dat Iraq aan de onderhande lingstafel de legitimiteit van het Iraak se regime bekrachtigd wil zien. Het gaat er niet om een tijdelijke wa penstilstand te sluiten, maar een per manent vredesverdrag. Alleen direc te onderhandelingen kunnen tot zo een proces leiden, zo is het Iraakse standpunt. De Iraniers wijzen er ech ter op dat resolutie 598 van de Veilig heidsraad helemaal niet spreekt over direkte onderhandelingen. Deze reso lutie is een jaar geleden unaniem door de Veiligheidsraad aanvaard als de basis voor een vredesregeling. Hij roept ondermeer op tot een staakt het vuren, terugtrekking van troepen achter de internationale grens, uitwis seling van krijgsgevangenen en een onpartijdige internationale commis sie die de schuldvraag in de oorlog moet vaststellen. 4-jf MEN DIG - Josef Becker had meer dan een half miljoen luciferstokjes nodig voor de bouw van deze modellen van de Eiffeltoren en de toren van Pisa. De Westduitser maakte de afgelopen twaalf jaar vierentwintig dergelijke model len van Europese monumenten. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Koning van financiën gaat meer hulp middelen voor blinden en slechtzien den onder het btw-tarief van zes pro cent brengen. De maatregel gaat in met terugwerkende kracht tot 1 juli 1988. Tot nu toe vallen alleen braille-druk- werk, braille-leien, braille-schrijfma- chines en dergelijke braille-artikelen onder het verlaagde btw-tarief. Over andere hulpmiddelen moest het nor male tarief van twintig procent wor den betaald. Volgens de maatregel van Koning worden nu ook onder het tarief van zes procent gebracht: braille-pa- pier, braille-folie, braille-handschrijf- hulpmiddelen en dergelijke braille-ar tikelen, uurwerken, optische leesap- paraten, tv-leesloepen, leesplateaus, oriëntatie-hulpmiddelen, steun-, tast en herkenningsstokken die voor per soonlijk gebruik zijn ontworpen. Van onze correspondent) JAKARTA De leider van het Kam- pucheaanse verzet, prins Norodom Si hanouk, heeft een dringend beroep ge daan op de Khmer-verzetsleiders en de regering in Phnom Penh door te gaan met de informele besprekingen in Bogor, totdat er op zijn minst over eenstemming is over enkele punten in het vredesproces. De prins deed zijn emotionele pleidooi tijdens een ont moeting met de vier Khmer-leiders Son Sann van het Kampucheaanse Nationalistische Bevrijdingsfront (KNPSL), Khieu Sampan van de Rode Khmers, Sihanouks zoon Norodom Ranariddh en premier Hu Sen van de Democratische Volksregering van Kampuchea die door Hanoi wordt ge steund. Sihanouk legde een vijf punten omvat tend vredesplan voor dat er als volgt uitziet: 1. Verandering van de huidige naam Volksrepubliek Kampuchea in de staat Cambodja, wijziging van de vlag en van het volkslied; 2. De huidige volksregering van Kam puchea van Heng Samrin blijft voorlo pig bestaan totdat de macht wordt overgenomen door een uit vier partij en bestaande regering; 3. Het opzetten van een internationale conferentie over Kampuchea op neu traal terrein, niet onder auspiciën van de VN, maar wel onder leiding van se cretaris-generaal Perez de Cuellar. De conferentie moet worden samenge steld uit de vijf leden van de VN-Veilig- heidsraad, de zes ASEAN-landen, Vietnam, Laos, de vier Kampucheaan se fracties, Japan, India en Australië; 4. De voorzitters en de vice-voorzitters van déze internationale conferentie benoemen een internationale contro lecommissie, waarin twee neutrale landen, twee socialistische landen en twee vrije landen zitting hebben. Deze commissie moet toezicht houden op de terugtrekking van de Vietnamese troepen, voor orde en veiligheid zorgen tijdens de overgangsperiode en erop toezien dat de verkiezingen ordelijk verlopen; 5. De uit vier partijen bestaande Khmer-regering moet de verkiezingen organiseren, het parlement samenstel len en een nieuwe grondwet opstellen. wachtingen van het Hydro Meteo Centrum Zeeland kunt u het antwoordapparaat van het KNMI in Vlissingen bellen: 01184-15600. ROTTERDAM (ANP) - Medewerkers van de Rotterdamse diergaarde Blij dorp verzorgen woensdag een anderhalf jaar oud olifantje, dat ruim twee weken geleden in een container in de Rotterdamse haven werd gevonden. Omdat het niet over geldige reispapieren beschikte is het in beslag genomen en overgedragen aan Blijdorp. Directeur D. van Dam van de dierentuin vermoedt dat het nog wel enige tijd kan duren, voordat definitief duidelijk is wat er met het dier gaat gebeuren. Het olifantje, dat door Blijdorp Tonny is gedoopt, komt uit Hanoi en was bestemd voor een onbekende dierentuin in Tsjechoslowakije. De betreffende container zou pas in de DDR aan land worden gebracht. Toen havenwer kers ontdekten dat er zich een olifant in bevond werd de douane ingescha keld. Op basis van de Conventie van Washington, waarin regels inzake de handel in uitheemse diersoorten zijn vastgelegd, waren de Nederlandse au toriteiten gemachtigd het dier in beslag te nemen. Volgens Van Dam heeft de olifant tussen de zes weken en twee maanden in de container doorgebracht. Het dier is sterk vermagerd. Voorlopig wordt het in quarantaine gehouden om te voorkomen dat de andere olifanten be smet worden. Dat er met het transport iets niet pluis was blijkt volgens Van Dam uit het feit dat de olifant per schip werd vervoerd. Normaal gaat het transport over grote afstand per vliegtuig. AMSTERDAM (ANP) - De 88-jarige arts L. H. uit Amsterdam moet de ver strekking van methadon aan hard- drugsverslaafden onmiddellijk sta ken en zijn praktijk neerleggen. Bo vendien moet hij de gegevens van zijn patiënten overdragen aan de GG& GD, zodat de opvang van deze mensen wordt vergemakkelijkt. Dat betoogde woensdag landsadvocaat mr. G. Hoogvliet tijdens een kort geding te gen de arts voor de Amsterdamse rechtbankpresident B. Asscher. Volgens Hoogvliet begon H. in 1979 met de behandeling van harddrugs- verslaafden waarbij hij in korte tijd uitgroeide „tot de grootste zelfstandig gevestigde voorschrijver van metha don". De volksgezondheidsinspectie ondernam een aantal acties tegen de receptenleverancier, waardoor H. in 1984 een schorsing kreeg opgelegd van het Medisch Tuchtcollege van twee maanden. In 1988 werd hem de be voegdheid ontzegd de geneeskunst uit te oefenen. Beide uitspraken hebben volgens Hoogvliet er niet toe geleid dat de arts stopte met het uitschrijven van methadonrecepten. De advocaat schetste een beeld van de wachtkamer van H. waarin zich dage lijks 50 tot 70 harddrugsverslaafden zouden bevinden. „In de wachtkamer worden stickies gerookt en flessen bier gedronken terwijl met de recepten van H. een levendige handel plaats vindt, zelfs in de wachtkamer. De door H. ver strekte methadon verdwijnt regelma tig naar de zwarte markt, zowel in Ne derland als in het buitenland". Ook de medische begeleiding van de hoogbejaarde arts bleef vaak in gebre ke, zo betoogde de landsadvocaat. Zo overleed een Groningse vrouw nadat zij een recept voor 200 tabletten me thadon had gekregen. „Een groot deel had ze verkocht en met het restant maakte ze een einde aan haar leven". De advocaat van de arts, J. Knap, maakte tijdens de zitting duidelijk dat H. best bereid is om zijn praktijk neer te leggen „maar dan moet de over dracht van zijn ruim 400 patiënten wel goed geregeld zijn". Hij betoogde dat H. geen voorstander is van ongelimi teerde methadonverstrekking. Maar het is volgens de arts pas zinvol de ver strekking te verminderen als de ver slaafde daar zelf voor kiest. Hij ziet de behandeling van zwaarverslaafden als een medische en humanitaire ver plichting. De advocaat van de Medische Dienst Heroïnegebruikers (MDHG), G. Ha- VELP (ANP) - Nauwelijks een half jaar na de oprichting is de eerste Ne derlandse commerciële bloedbank failliet. Cell Safe Nederland BV in Velp is vorige week door de recht bank in Arnhem failliet verklaard. Dat heeft de curator mr. K. van der Meulen woensdag bevestigd. Volgens Van der Meulen is het bedrijf failliet verklaard omdat het aantal klanten ver beneden de verwachting bleef. Cell Safe werd eind vorig jaar opge richt door de Arnhemse medicus drs. L. Hamming. Het bedrijf bood particu lieren de mogelijkheid om hun bloed tegen betaling te laten invriezen en op slaan. De bloedbank richtte zich voor namelijk op mensen die in ontwikke lingslanden werkzaam waren en bij een eventuele bloedtransfusie niet aangewezen wilden zijn op andermans bloed. Er werd gerekend op zo'n zes honderd klanten per jaar, maar het werden er uiteindelijk maar enkele tientallen. De Federatie van Nederlandse Rode Kruis Bloedbanken reageerde afwij zend op de oprichting van het bedrijf. Volgens de federatie maakte Cell Safe misbruik van de huidige angst voor aids en heeft het geen enkele zin om eigen bloed te laten invriezen. In Ne derland bestaat na de invoering van de aidstest vrijwel geen risico meer voor besmetting na een bloedtransfusie. Bovendien is er na een ongeluk meest al geen tijd om het eigen bloed op te vragen en wordt toch gewerkt met an dermans bloed, aldus het Rode Kruis. De Tweede Kamer liet al eerder weten niets te voelen voor een commerciali sering van bloedbanken. Volgens curator mr. Van der Meulen is de slechte gang van zaken bij het be drijf mede veroorzaakt door het ont trekken van 100.000 gulden aan de on derneming. Dat zou volgens Van der Meulen zijn gebeurd door een mede vennoot. Inmiddels is naar deze gang van zaken een gerechtelijk onderzoek gestart. Van onze correspondent) WASHINGTON - President Reagan heeft de CIA in het geheim toestem ming gegeven het regime van gene raal Noriega in Panama via subver sieve acties te ondermijnen en omver te werpen. De Washington Post heeft dat onthuld. President Reagan heeft volgens de Post een geheime order ge tekend die de CIA machtigt te probe ren Noriega ten val te brengen tenein de de democratie in Panama te her stellen. Van de ondertekening van zo'n docu ment moet de president de congres commissies die zich met spionage be zig houden op de hoogte stellen. De president heeft geweigerd op de ont hullingen van de Washington Post te reageren, maar andere bronnen heb ben de juistheid van het nieuws beves tigd. Amerika erkent nog steeds Delvalle als de wettige president van Panama. Volgens de Washington Post zijn er geen onmiddellijke plannen om tot mi litaire actie of paramilitaire actie zoals de kidnapping van Noriega, over te gaan. mer, betoogde dat de GG&GD geen il legale buitenlanders in behandeling neemt „terwijl de stad er vol van zit. Zij worden ook niet behandeld door huis artsen. Dat soort mensen gaat naar H. of gaat harddrugs gebruiken. De GG& GD levert aan hen geen methadon om politieke redenen, omdat wethouder Etty en burgemeester Van Thijn dat willen. De GG&GD zou juist het be leid van H. moeten overnemen". De landsadvocaat reageerde op deze kritiek door te stellen dat „de staat niet is gehouden om personen van di verse nationaliteiten die in ons land verblijven, van alle mogelijke facilitei ten te voorzien. Men kan niet als een kruidenier methadon gaan verstrek ken. Dat dient op verantwoorde wijze plaats te vinden". De rechtbankpresident doet 11 augus tus uitspraak. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CWTerneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat6,4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee Tel.01110-15380 Opening kantoren: maandag t m vrijdag van 8.00tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via detelefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdagsXot 16.00uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing opte volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur en zondagavondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 70,65;francoperpost/ 85,00; per maand 24,35; jaarabonnement 270,00; jaarabonnement franco per post 330,00; losse nummers 1,25 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 137 cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,55; ingezonden mededelingen 21/2X tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 3