Kerk in Bergen op Zoom open voor serie concerten Tafeltennis voor iedereen in botenloodsen Brouwershaven ...mensen houden rekening met de onvoldoende toekomst. Aardenburg wijzigt regeling subsidies Derde Wereld niet Dreischor staat in teken vlasbewerking SCALDINA MIKT OP Inwoner uit Colijnsplaat verongelukt Winkelruiten in Tholen ingegooid Kampioenschap krulbollen OUDERENHUISVESTING MILIEUFEDERATIE OVER PLAN HANSWEERT: Middelburgse vrouw bij fietsvierdaagse in Drenthe gewond Informatiedag over onderlinge hulp BOURGONDISCHE KRABBENFOOR ALLEEN ACTIES IN GEMEENTE Bewustwording Vrouw met ernstig hoofdletsel naar ziekenhuis in Gent HANSWEERT - De overheid moet het vervuilde slib uit de Oosterscheldehavens niet verstoppen onder een laag schone grond in Hansweert. De ogen sluiten voor een milieuprobleem in de hoop dat wat niet wordt gezien, zal worden vergeten is een zeer kwalijke zaak. De overheid moet juist zoeken naar nieuwe mogelijkheden voor het schoonmaken van de havens in plaats van een nieuw probleem te creëren. DONDERDAG 28 JULI 1988 Overheid stopt vuil slib onder de grond Dit stelt de Zeeuwse Milieu Federatie bergen van 180.000 kubieke meter ver vuild slib in Hansweert. Daardoor kunnen alle vervuilde Oosterschelde havens aanzienlijk sneller worden ge saneerd. De totale operatie, die binnen een jaar klaar moet zijn, kost tussen de vier a vijf miljoen gulden. Het rijk ver strekt voor een deel subsidie. De milieufederatie vindt dat de ver gunning niet mag worden verleend, omdat er onvoldoende gegevens zijn over de vervuilingsgraad van het slib. (ZMF) in een bezwaar tegen een ver gunningsaanvraag voor het storten van vervuild slib in de oude buitenha ven in Hansweert. De brief van de ZMF is gericht aan het college van gedeputeerde staten, na dat het gemeentebestuur van Rei- merswaal de provincie onlangs heeft gevraagd groen licht te geven voor het BRUINISSE - Op de provinciale weg 57 bij Bruinisse is woensdagmorgen rond kwart over zes de 40-jarige auto mobilist M. M. Clement uit Colijns plaat om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Clement reed richting Rotterdam en raakte, vermoedelijk door de opko mende zon, vlak voor de brug bij Brui nisse van de weg. De auto schoot de linkerberm in en kwam onder het via duct van de Noorddijk terecht. De be stuurder was op slag dood. De brand weer van Bruinisse moest assistentie verlenen om het slachtoffer uit de ver nielde auto te halen. ASSEN - Mevrouw K. uit Middelburg is woensdag opgenomen in het zieken huis in Assen, nadat zij met haar fiets was gevallen op de tweede dag van de Drentse rijwielvierdaagse. Zij liep een gebroken sleutelbeen en een her senschudding op. De organisatie kon niet zeggen op wel ke wijze de valpartij, 's morgens al vroeg na het vertrek, is ontstaan. De dag is verder volgens de organisatie prima verlopen. Er waren verder geen letsels van betekenis. Wel kampen ver schillende deelnemers met vermoeid heidsverschijnselen. THOLEN - De rijkspolitie Tholen is naarstig op zoek naar onbekenden die in de nacht van dinsdag op woensdag zes ruiten hebben ingegooid. Omstreeks half twee werden bij de fa milie C. G. D. J. aan de Parksingel in het stadje Tholen twee ruiten vernield. Terwijl de politie de schade opnam, werd er melding gemaakt van het in gooien van vier ruiten van een winkel in speelautomaten aan de Eendrachts- weg, eigendom van de familie J. De schade loopt - gezien het grote for maat van de dubbelglasruiten - in de duizenden guldens. De politie sluit niet uit dat het om een wraakoefening gaat. SINT-JANSTEEN De stichting Op leiding Gehandicapten en Arbeidson geschikten (SOGA) houdt vrijdag 9 september een informatiedag in de vorm van een cursusdag in het ge meenschapshuis 'De Waranda' in Sint-Jansteen. Het doel van deze in formatiedag is een uiteenzetting ge ven over de cursus Onderling Hulp verlening voor iedereen, die niet in het arbeidsproces is opgenomen en die gehandicapt of arbeidsongeschikt is. In deze cursus wordt geleerd op basis van eigen ervaring mensen zo te hel pen, dat zij zelf hun problemen oplos sen. Aansluitend op eigen ervaring wordt inform'atie gegeven over instan ties waar hulp kan worden verkregen bij het oplossen van problemen en over instanties waar voor hulp moet worden betaald. De hulpverlening aan anderen staat in deze cursus centraal en wordt vanuit diverse invalshoeken doorgenomen in bijvoorbeeld groeps gesprekken, rollenspelen, lessen in hulpverlening en discussies met door de deelnemers uitgekozen deskundi gen. De cursus, die gratis is, wordt zoveel mogelijk gegeven in de buurt waar de deelnemers wonen. De cursus leidt niet op voor een examen. Wel vindt er een toetsing plaats. De deelnemers ontvangen hiervoor een getuigschrift. Voor verdere informatie omtrent deze cursus kan men terecht bij G. Schoon- en in Sas van Gent en bij G. Verstrae- ten in Sint-Jansteen. AARDENBURG - Het Aardenburgse evenenemtencomité en de bolclub De Ware Vrienden houden zaterdag 6 au gustus voor de dertiende keer het Open Nederlands Kampioenschap Krulbollen. De wedstrijden worden gehouden op de Elderschans en begin nen om 14.00 uur. De volgende dag, zondag, wordt er ge streden om het kampioenschap van Groot Aardenburg, een wedstrijd van man tegen man, die bedoeld is voor spelers uit de gemeente Aardenburg. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur. Na afloop zijn er om 16.00 uur nog open wedstrijden. Zo wordt in de aanvraag voor de ver gunning gesteld dat de verontreinigde bagger in de Prinses Julianahaven (Yerseke) standaard is voor al het te bergen slib. De ZMF noemt die stelling onzin, omdat tussen de diverse havens behoorlijke verschillen bestaan in bij voorbeeld groepen vervuilende stof fen, zoals PCB's in Bruinisse. De vergunning is tevens weinig con creet, omdat de aanvrager (het ge meentebestuur van Reimerswaal) nogal wat slagen om de arm houdt waar volgens de milieufederatie hon derd procent duidelijke garanties no dig zijn. Zo wordt onder meer gespro ken over 'dammen landzijde slecht doorlatend' en 'dam Westerscheldezij- de waterdoorlatend'. Een en ander im pliceert dat het in Hansweert niet om een geïsoleerde berging gaat, met alle milieugevaarlijke gevolgen vandien. Onduidelijk is verder of het verontrei nigd slib blijft liggen op de plaats waar het wordt geborgen. De ZMF acht dat vooralsnog onwaarschijnlijk. In haar bezwaar gaat de milieufedera tie verder in op alternatieven voor het bergen van slib, die volgens haar niet voldoende zijn onderzocht. Te denken valt daarbij onder meer aan het schei den van zand en slib en het opslaan on der strenge normen. Zowel uit milieu als uit kostenoogpunt mag hieraan niet voorbij worden gegaan, aldus het bezwaar. De ZMF vindt dat de over heid nu alleen maar naar de goedkoop ste oplossing (storten in Hansweert) kijkt. Vorige maand kwam de bevolking van Hansweert al in verzet tegen de slib- storting tijdens een hoorzitting in het plaatselijke dorpshuis. Als compensa tie voor de teloorgang van het dorp eist het gemeentebestuur van Rei merswaal vijf gulden voor elke gestor te kubieke meter slib dat ten goede zou moeten komen aan de leefbaar heid van het dorp. De algehele teneur tijdens de hoorzitting was: 'hou de vijf gulden maar, dan houden wij het schoon'. BERGEN OP ZOOM - De Gertrudiskerk aan de Grote Markt in Ber gen op Zoom is vanaf vandaag (donderdag) tot en met zaterdag tij dens de Bourgondische Krabbenfoor vanaf 10.00 uur tot 's avonds na het laatste avond concert doorlopend te bezichtigen. Om 16.30 uur en om 20.30 uur is er elke dag een pauzecon cert dat een half uur duurt. Vandaag speelt Véroni- que van den Engh uit 's- Hertogenbosch muziek van Andriessen en Boël- mann op het hoofdorgel en, samen met Bert Au gustus uit Geldrop, mu ziek van Handel voor twee orgels op het koor- en kistorgel in het koor. 's Avonds is het even eens de beurt aan Au gustus die aan het hoofdorgel muziek van Hanff, Böhm, Krebs, Kellner en Alain ten ge hore brengt en samen met Van den Engh de Handelmuziek van 's middags herhaalt. Vrij dagmiddag is Erwin Ne ve uit Oostburg aan het hoofdorgel te beluiste ren met muziek van Pa radies, Bach, Brahms, Janacek en Alain, 's Avonds is er een pro gramma met wereldse muziek door een aantal vocale en instrumentale leden van Hortus Musi cus Religiosus. Het pu bliek wordt hierbij ver zocht in het koor, bij de uitvoerenden, plaats te nemen. Zaterdagmid dag speelt Jacques Lem- mens uit Hapert aan het grote Ibach-orgel mu ziek van Bach en Re- naud, terwijl de serie concerten wordt afgeslo ten met een herhaling van het vrijdagavond programma. Zowel de ingang aan de zijde van de Kerkstraat als de ingang aan de Grote Markt zijn ge opend. Voor een kleine bijdrage ontvangt elke bezoeker een platte grond met diverse we tenswaardigheden. Voor vragen en rondleidingen zijn gidsen aanwezig. In de Gertrudiskerk is ook materiaal verkrijgbaar over de bouwgeschiede nis van het gerestaureer de monument, de ker- kinventaris en Bergen op Zoom. Recreanten massaal aan de slag bij de tafeltenniswedstrijden in Brouwershaven. BROUWERSHAVEN - Tafeltennis voor iedereen. Dat uitgangspunt is donderdag voor de zevende maal ruimschoots verwezenlijkt tijdens de jaarlijkse tafeltennisdag voor re creanten in Brouwershaven. De botenloodsen van jachtwinter- berging Van Ast waren evenals vo rige jaren weer urenlang toneel van spanning en sportief vermaak. Maar natuurlijk waren er ook weer tal van recreanten die gewoon voor de gezelligheid 'n balletje sloegen. On geveer 325 deelnemers waren opge wekt aan de slag aan zestig wed strijdtafels. Met dat aantal spelers kon de organiserende tafeltennis vereniging, Scaldina Zierikzee, het gebeuren in Brouwershaven ander maal uitroepen tot het grootste re creatieve tafeltennisevenement in Nederland. Toch zijn we nog niet écht tevreden, aldus coördinator Sjaak Vermeu len. „Meer dan 300 deelnemers is na tuurlijk wel mooi maar het blijft on ze grote wens nog eens al de 480 spe lers bijeen te krijgen die we aan 60 tafels kunnen plaatsen. Want het mooiste is natuurlijk een werkelijk vol-bezet toernooi." Volgend jaar moet dat zeker kun nen, althans wanneer de camping houders in de omgeving nog wat meer hun best zouden doen om hun gasten voor het evenement warm te krijgen, redeneren de organisato ren. „Als de campings helemaal ver stek laten gaan kunnen we het ver der wel vergeten. Dat zou bijzonder jammer zijn, want de sfeer is altijd geweldig." Na afloop reikte loco-burgemeester Ph. H. van Ast de prijzen uit. Win naars jeugd (jongens): N. Kools, D. Lanser; jeugd (meisjes): K. de Bruin. Recreanten (heren): J. Langenberg, G. Kafoe, R. Berner, C. Hoek; re creanten (dames): D. Teubel, W. de Vries - Walters. Competitiespelers, dames/heren: J. Kolijn, D. Henderik- se. Veteranen: P. Luteyn. De cam- pingprijs, een tafeltennistafel, werd gewonnen door het team van cam ping Klaverweide, Ellemeet. 'En ze leefden nog lang en gelukkig'. Dit zinnetje klinkt ons vertrouwd in de oren. Het is het bekende slot van menig sprookje. Eind goed, al goed. Een variant op deze formulering is - zo bleek eerder deze week - gebruikt als titel voor een boekje dat niet vol sprookjes staat, maar een stukje realiteit onder ogen brengt. Het be treft hier een bundeling van infor matie over wensen van ouderen over de situatie in en om de woning. Ouderen, die aan hun woonsituatie werken of dat van plan zijn kunnen er hun voordeel mee doen. Het boek je 'En ze woonden nog lang en geluk kig' is uitgegeven door de Zeeuwse Raad voor Ouderen. Mr F. G. A. Hu- ber uit Goes is er voorzitter van. De huisvesting van ouderen: het is een onderwerp waar in deze provin cie een grote groep ingezetenen mee te maken heeft. Die groep van 55- plussers neemt de laatste tientallen jaren aanzienlijk toe. Waren dat er tien jaar geleden bijna 82.000 in Zee land, bij een telling vorig jaar werd vastgesteld dat het er al dik zeven duizend meer zijn. Verwacht wordt dat rond het jaar 2000 meer dan 94.000 ouderen in Zeeland zullen wo nen. Niet alleen in absolute aantal len zal de groep ouderen toenemen, 'ook in verhouding tot de rest van de bevolking in Zeeland. Was tien jaar geleden een vierde deel van de bevol king van deze provincie ouder dan 55, rond de eeuwwisseling zal het aandeel van dit legioen nog bedui dend groter zijn. Voeg daarbij het ge geven dat ouderen tegenwoordig worden geacht langer zelfstandig te blijven wonen met eventuele zorg verlening aan huis en het wordt sti laan duidelijk, dat de huisvestings problematiek rond ouderen geen zaak is om zomaar even weg te moffe len. Wat heeft de Zeeuwse Raad voor Ouderen ertoe gebracht om zo'n boekwerkje over de ou derenhuisvesting uit te geven? „Woonwensen behoren tot de be langrijkste zaken waar wij ons als Raad mee bezig moeten houden. Voor een ouder iemand die van el ders komt of met het ouder worden wordt geconfronteerd met bepaalde problemen rond de huisvesting is het eigenlijk heel moeizaam om er ach ter te komen bij wie je moet zijn en wat er allemaal bij komt kijken. We hebben ook langzamerhand de erva ring dat men zich onvoldoende reali seert om met de toekomst rekening te houden. Daarom vonden we het wel nuttig om in een kleine handlei ding wat indicaties te geven waar men op moet letten". Hoe staat het met het inzicht in het woningenaanbod voor ou deren? „Heel veel woningen zijn te huur bij allerlei instanties. Woningbouwver enigingen, makelaars, stichtingen voor maatschappelijke belangen en allerlei particulieren. Er zou over en weer wat meer overleg moeten zijn. Ik kan me voorstellen dat al die eige naren die woningen verhuren met el kaar een bureautje gaan stichten, waarin de informatie over het wonin genaanbod wordt gebundeld. Maar dat is er niet. Het zou voor de gemid delde woningzoekende heel plezierig zijn wanneer er meer coördinatie zou zijn en er informatie bekend is over de woonomgeving zoals de aanwe- Mr F. G. A. Huber, voorzitter van de Raad voor Ouderen: De groep van 55- plussers neemt de laatste tientallen jaren aanzienlijk toe. zigheid van voorzieningen op het ge bied van winkels en openbaar ver voer". De ouderdom komt met gebre ken. Dat kan aanleiding geven om een andere huisvesting te zoeken, kleiner te gaan wonen. Geeft het boekje ook uitleg waar men dan aan moet den ken? „Het gaat soms om hele eenvoudige dingen waar men op moet letten. Een hele hoop mensen kunnen niet bukken of hoog reiken. Als je de rap porten leest over ongevallen in huis bij ouderen komt dat meestal omdat men moeilijk bij een stopcontact kan of op een trapje gaat staan om wat op de bovenste plank van het jteukenkastje te leggen. Mensen staan er onvoldoende bij stil om daar iets aan te doen. Je ziet ook wel dat ouderen die vijfenzestig zijn gewor den ergens buiten gaan wonen. Die zouden er meer rekening mee hou den houden dat wanneer men slech ter zou gaan lopen of slechter zou gaan zien men niet teveel afhanke lijk wordt van anderen". De financiële kant van de zaak om een woning zo comfortabel mogelijk te kunnen maken met gebruikmaking van subsidiere gelingen is voor veel mensen een warwinkel. Verschaft het boekwerkje op dit punt duide lijkheid? „Je zou inderdaad triest worden als je ziet wat voor regelingen er alle maal bestaan en hoe lang procedu res soms duren. Zo kan het gebeuren dat mensen na een val bijvoorbeeld in een rolstoel belanden waardoor ze niet meer naar hun huis terug kun nen omdat de gang te smal is voor de rolstoel. De oplossing is dan vaak dat men in een verpleeghuis terecht komt, maar daar zijn sommigen veel te goed voor. Je ziet daar mensen verkommeren, omdat het zolang duurt voor de aanpasssing van zo'n woning financieel is geregeld". Hoe is de verspreiding van de brochure geregeld? „Wij hebben ons beperkt in de eerste oplage, omdat we allereerst eens wil len zien in hoeverre dit aanslaat. Het zijn vooral de instanties die het eerst worden benaderd zoals ouderenbon den en alles wat zich bezig houdt met woningbouw en huisvesting. Daar zijn ook aannemers en architecten bij. Het is een belangrijk gegeven dat zij weten welke woonwensen er bij ouderen leven". Jacques Cats AARDENBURG - De subsidieregeling van de gemeente Aardenburg voor projecten in de Derde Wereld wordt niet gewijzigd. In de huidige regeling worden uitsluitend acties onder steund die door inwoners van de ge meente op touw worden gezet. De in zamelingsacties van de kerken komen overigens niet voor subsidie van de gemeente in aanmerking. In het gemeentehuis vond 6 mei een discussie-avond plaats over de wijze waarop gemeenten aan ontwikke lingssamenwerking kunnen doen. De belangstelling van de Aardenburgse bevolking en raadsleden was echter zeer teleurstellend, vond burgemees ter mr E. F. Jongmans. J. Dees was het enige raadslid dat aan de discussie deelnam. Suggesties waarmee het col lege iets kon doen, leverde de avond nauwelijks op. De gemeente heeft dit jaar voor het eerst 2000 gulden op de begroting staan voor steun aan ontwikkelings projecten. Tot nu toe hebben het kin derclubwerk in Eede en de rk basis school Op Dreef aanspraak gemaakt op een bijdrage. De gemeente heeft het bedrag dat beide hadden ingezameld verhoogd met 50 procent. Het bezwaar van deze regeling is vol gens burgemeester Jongmans, dat de gene die het eerst een aanvraag in dient voor subsidie in aanmerking komt. Zou het om een goed lopend pro ject gaan, dan kan de gehele jaarlijkse subsidie aan één club worden gegeven. In de vergadering van de commissie fi nanciën bleek dat de raadsfracties niet erg zwaar tillen aan dit bezwaar. Het grote voordeel is namelijk, dat de subsidie alleen gebruikt wordt voor acties in de gemeente. Daardoor draagt de subsidie bij aan de bewust wording van de eigen inwoners. Voortzetting van de huidige beleids lijn betekent dat verzoeken om finan ciële steun van het Nicaragua Comité in Terneuzen, de actie 'Indianen in Me xico' en het Sri Lanka Family Help Programme worden afgewezen. Van de 2000 gulden die de raad be schikbaar heeft gesteld, is nog ruim 800 gulden over. Mochten er geen sub sidieverzoeken meer komen, dan moet dit bedrag worden toegevoegd aan het subsidiefonds voor volgend jaar. Blijkt het bedrag in de toekomst ontoereikend, dan zal de raad bekij ken of er extra geld beschikbaar moet worden gesteld. TERNEUZEN - De 73-jarige mevrouw L. de F. uit Terneuzen is dinsdag avond na een ongeluk op Rijksweg 61 met een ernstig hoofdletsel naar het academisch ziekenhuis in Gent ge bracht. Zij stak met haar fiets het kruispunt van de rijksweg met de mr F. J. Haarmanweg over. Vermoedelijk schatte zij de snelheid van de wagen van mevrouw N. M. uit Antwerpen, die in de richting Zaamslag reed, verkeerd in. Een botsing was het gevolg. De echtgenoot van mevrouw De F. fietste vlak achter haar maar had even ge wacht met oversteken. DREISCHOR - Dreischor staat zaterdag 6 augustus voor de vierde maal uitge breid in het teken van de vlasbewerking. Op de Ring worden allerlei onderdelen van het oude ambacht gedemonstreerd, zoals het repelen, bollen schonen en -breken, en zwingelen. Ook is er een demonstratie vlasspinnen. In het Landbouwmuseum Dreischor worden enkele oude motoren en tractoren in werking gesteld. Aan de Ring van 'het oude vlasdorp' wordt bovendien de gehele dag een markt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 21