CBR kan stortvloed rij-examens niet aan Kraakpand in Schoor! Gif Anna Broerè niet gevaarlijk voor vis Attaché ambassade Israël teruggeroepen Marcos onderhandelt over zijn terugkeer de rU vandaag AOW gaat in 1990 omhoog 2096 Extra korting op de gehele dames- en neren zomerkollektie. EXTRA ZORG NODIG hülsta !2! Dollar zakt door lagere groei VS EG-ministers eens over voorlopige begroting 1989 Oók op reeds afgeprijsde artikelen. Inspectie van Sovjets op Woensdrecht Vreemd gesol met een lading vlees Vanavond regen 231e jaargang no. 176 )onderdag 28 juli 1988 DE CHARME VAN TREF JE BIJ PAAUWE ZONNEMAIRE BREDA (GPD) Het ministerie van justitie heeft besloten tot een onafhankelijk geneeskun dig onderzoek van de Twee van Breda. Een team van drie medisch specialisten, onder wie de geriater prof. F. Oostvogel, komt half augustus naar de koepelgevangenis de Boschpoort in Breda om te kijken hoe het met de gezondheid van de twee laatste oorlogsmisdadigers die in ons land gevangen zitten, Aus der Fünten (79) en Fischer (86), gesteld is. Studiowerk Iran-Iraq Meer winst Geen verhuizing Drank Melodietjes Besmet vlees Vlissingen WEGENS VERHOUDING MET JOURNALIST Eerst perioden met zon, maar in de na middag toenemende bewolking, 's avonds gevolgd door regen. Middag- temperatuur 22 graden. Een zuiden wind 3 tot 4, toenemend 4 tot 5, in de avond 5 tot 6 Bft. ZONNEMAIRE ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE, TEL. 01112-1318 PROVINCIALE ZEEUWSE COU Directeur J. Rommers van de Bredase los van het feit dat Rommers voorstan strafinrichting maakt zich al enige tijd zorgen over de situatie waar de twee bejaarde oorlogsmisdadigers zich in bevinden. Hij heeft bij Justitie al een paar keer aangedrongen op extra voorzieningen voor het tweetal.„Het gevolg is dat het ministerie nu een on derzoek heeft gelast naar de gezond heidstoestand. Naar aanleiding van het resultaat wordt verder overlegd", aldus Rommers. PZC der is van vrijlating. Al verscheidene keren heeft de direc teur in het openbaar gezegd dat hij Aus der Fünten en Fisher het liefst thuis hun laatste levensdagen zou la ten doorbrengen. NOORDWIJKERHOUT- Comfortabel op zijn bromfiets gezeten bekeek deze man woensdag de, op hun beurt naar hem starende, deelnemers aan het wereldkampioenschap paalzitten. De paalzitters namen dinsdagavond hun posities in en kunnen zondagmiddag het eindsignaal verwachten. Dan hebben zij er 112 uur opzitten. De omroepen zoeken massaal alternatieven voor het (dure) gebruik van de studio's van het omroepproduktiebedrijf NOB. PAGINA 2 Iraq verdenkt Iran van een vertragingstaktiek en eist on- middelijke onderhandelingen over een wapenstilstand. PAGINA 3 Het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf voorspelt de bedrijfssector meer winst en groei van de werkgelegenheid. PAGINA 4 Hij benadrukt dat het niet zijn bedoe ling is dat de Twee van Breda verhui zen naar het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen. Het verzoek staat ook De verzekeringsmaatschap pijen willen eigen schade ver oorzaakt door rijden onder in vloed niet langer vergoeden. PAGINA 5 De grote geitenbreier Harry Bannink heeft voor elke tekst een melodietje. PAGINA 7 Vlissingse havenwerknemers beslissen vandaag of zij de la ding radio-actief vlees van het koelschip Reefer Rio willen los sen. PAGINA 9 Jo Jansen heeft het roer omge gooid bij Vlissingen. In de eer ste oefenwedstrijd tegen PEC Zwolle liet zijn ploeg gedurfd aanvallend voetbal zien. Vlis singen verloor met 1-2. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 15 Rommers heeft de twee gevangenen gistermiddag ingelicht over het ko mende onderzoek, waarvoor overigens nog geen datum is vastgelegd. „Uit hun reacties werd duidelijk dat ze zul len meewerken", zegt hij. De situatie is op dit moment niet echt urgent. „Er is zeker geen sprake van een noodtoe stand, maar we willen op alles voorbe reid zijn als het wel zover komt", aldus de directeur. WASHINGTON (GPD) - De economische groei in de Verenigde Staten bedroeg in het tweede kwartaal 3,1 procent. Het cijfer voor de eerste drie maanden van dit jaar is gecorrigeerd voor seizoensinvloeden en herzien van 3,6 tot 3,4 pro cent. Nadat het ministerie van handel deze cijfers bekend had gemaakt, reageerde de dollar in Amsterdam onmiddellijk met een koersdaling van ruim 3,5 cent tot circa 2,085 gulden. De angst voor oververhitting van de Amerikaanse economie en een daardoor uit de hand lopende inflatie is voorlopig weggenomen. Dat betekent dat een verhoging van de rente op korte termijn niet nodig zal zijn, waardoor de dollar omlaag kan. SCHOORL - Een boswachter in Schoorl bekijkt een vogelnestkastje. Dat wordt echter niet bewoond door dieren uit de doelgroep, aangezien wes pen er hun intrek hebben genomen. Deze hebben het kastje grondig ver bouwd. DEN HAAG (GPD) - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen kan het grote aantal aanvragen voor een herexamen voor het rijbewijs niet verwerken. Daardoor lopen de wacht tijden op tot dertien en soms achttien weken, terwijl de officiële termijn op de helft is gesteld. Dit jaar kwamen er 20.000 aanvragen meer dan vorig jaar binnen op het kantoor van het CBR in Rijswijk. Er worden nu 40 part-ti mers, bij voorkeur vrouwen, aange nomen om de piek in 1989 aan te kun nen. De lange wachttijden veroorzaken veel onzekerheid bij leerlingen. Lang niet altijd is ruilen van examendatum mogelijk. Kandidaten besluiten ofwel de vakantie ofwel het examen te laten schieten. Dat laatste kost echter wel f 143 gulden. De kosten worden nog ver hoogd omdat zij in de tussentijd extra lessen nemen uit vrees de kunst te ver leren. DEN HAAG (GPD) - De AOW-uitke- ringen worden in 1990, evenals het mi nimumloon, opgetrokken om de nega tieve effecten van de belastingvereen voudiging te compenseren. Ambtena ren van het ministerie van Sociale za ken werken aan een wetsontwerp Aanpassing Uitkeringsregelingen, dat een aanvulling vormt op de plan- nen-Oort. Volgens het ministerie blijkt uit bere keningen dat bejaarden er volgens de nieuwste kabinetsplannen minder gunstig uitspringen dan mensen met een minimumloon. Dat verschil wordt bijna geheel weggewerkt in het wets ontwerp waaraan Sociale zaken thans de laatste hand legt. De koopkracht van mensen met een AOW-uitkering zal door de verhoging naar verwach ting ook met circa 0,75 procent toene men. Hoeveel de kosten bedragen, is vol gens het ministerie nog moeilijk te be cijferen. Voorlopig gaat men er van uit dat het bedrag dat uitgetrokken is om de koopkracht in het Oort-stelsel te re pareren 4,1 miljard gulden toerei kend is. Volgens woordvoerder J. Vaessen van het CBR is er rond de zomer altijd sprake van een piek in het aantal aan vragen. Toch kon het CBR ook dit jaar het aantal niet verwerken, ondanks dat examinatoren was gevraagd 's- avonds een uur langer door te werken en ook op zaterdag examens af te ne men. Vaessen weet de enorme wacht lijst aan het onverwacht grote aantal aanvragen (20.000). Steeds meer vrou wen van rond de dertig besluiten als nog hun rijbewijs te halen terwijl jon geren dit jaar al vanaf hun zeventiende de eerste rijles mogen volgen. Om een nieuwe piek in 1989 voor te zijn wil het CBR veertig nieuwe examina toren opleiden, liefst vrouwen. Die kunnen in hoogtijdagen extra uren maken, in tegenstelling tot hun man nelijke collega's die naast het exami neren vaak een andere baan hebben. „Bovendien zijn vrouwen gewend om met de jeugd op te trekken", zegt Vaes sen. IJMUIDEN (GPD) - Het mogelijk weglekken van 248 ton giftig acryloni- tril uit de gezonken tanker Anna Broere, op 96 kilometer voor de kust van IJmuiden, heeft geen gevolgen voor de visstand en het zeewater. „Zelfs als al het gif in zee is wegge lekt, is er nog geen sprake van een catastrofe, omdat de stof acryloni- tril snel door het zeewater wordt af gebroken," zegt dr P. Hagel, ad junct-directeur van het RIVO (Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek) in IJmuiden. „Er zijn voortdu rend metingen verricht en niets wijst op massale vissterfte. Er is fei telijk geen probleem voor de visserij en de consument zal bij het kopen van vis geen enkel nadeel van het gif in zee ondervinden." Volgens Hagel valt het rekensom metje zelf te maken. Vissen zijn ge voelig voor het gif bij een concentra tie van 100 miligram in een liter wa ter en de zee is ter plaatse dertig me ter diep. „Dat is een bijzonder klein gebiedje waar natuurlijk wel een paar vissen zullen sterven, maar enig acuut effect op de visstand is zeker niet te verwachten," zegt Ha gel. „Dichter onder de kust is de gif concentratie te verwaarlozen." Het RIVO constateert dat berich ten over gif dat in zee terechtkomt altijd een negatief effect heeft^pp de visverkoop, omdat de mensen den ken dat plotseling alle vis uit zee be smet is. „Men vergeet wel eens hoe groot de zee is, wat natuurlijk geen argument is om maar rotzooi in het water te gaan gooien," aldus dr Ha gel. BRUSSEL (AP) - De ministers van fi nanciën van de Europese Gemeen schap hebben woensdagmorgen goed keuring gehecht aan een voorlopige begroting voor 1989 die de uitgaven met 5 procent vermeerdert. De ministers hadden betrekkelijk wei nig tijd nodig om het eens te worden over de op 47,6 miljard ecu begrote uit gaven voor 1989, vergeleken met 45,3 ecu voor dit jaar. De ecu komt overeen met 2,35 gulden. In het verleden wer den aan de begroting doorgaans lang durige debatten gewijd, die geken merkt werden door diepgaande me ningsverschillen, vooral waar het de uitgaven voor de landbouw betrof. In de nieuwe ontwerpbegroting gaat 28,1 miljard ecu naar landbouw, 59 procent van het totale bedrag. Dit jaar is 27,5 miljard ecu voor landbouw uitgetrok ken. HONOLULU/LOS ANGELES (DPA/ANP) - De vroegere president van de Fili- pijnen, de nu 70-jarige Ferdinand Marcos, heeft dinsdag bevestigd dat hij met de Filipijnse regering over zijn terugkeer onderhandelt en dat hij zich als tegenprestatie niet meer met politiek zal bemoeien. Hij sprak echter een be richt in de Los Angeles Times tegen, dat hij vijf miljard dollar heeft aangebo den en dat hij heeft geëist dat zijn zoon zich wel verkiesbaar kan stellen voor politieke functies. „Dit is een echte verzoening, die recht uit het hart komt," zei Marcos in een verklaring vanuit Hawaii waar hij van af begin 1986 in ballingschap leeft. „Op aanraden van mijn advocaten geef ik er de voorkeur aan de bijzonderheden van deze kwestie voorlopig vertrouwe lijk te behandelen." Het bericht in de Los Angeles Times noemde hij „slechts gedeeltelijk juist." Het klopte dat hij en zijn familie hebben aangebo den zich verre van politiek te houden, aldus Marcos, maar het was niet juist dat hij voor zijn zoon de post van gou verneur over de provincie Ilocos Norte had gevraagd, de provincie waar Mar cos oorspronkelijk vandaan komt. Een professor van de universiteit van Berkeley, James Gregor, had onthuld dat Marcos wilde terugkeren en bereid was de regering van president Aquino te steunen. Marcos-aanhangers zou den bezig zijn te proberen te voorko men dat er tegen Marcos in de VS een aanklacht werd ingediend wegens het verduisteren van geld. (Van onze correspondent TEL AVIV - De persattaché van de Is raëlische ambassade in Den Haag wordt binnen enkele dagen naar Jeru zalem teruggeroepen omdat ze een verhouding heeft met een Nederland se journalist. Dat meldt het Israëli sche middagblad 'Yediot Aharonoth'. Volgens de krant liggen veiligheids overwegingen ten grondslag aan het besluit. In de Israëlische diplomatie geldt de stelregel dat het Israëlische diplomaten verboden is persoonlijke banden aan te gaan met de bewoners van het land waar ze zijn gestatio neerd. De liefdesaffaire zou dan ook grote op schudding hebben veroorzaakt op het Israëlische ministerie van buitenland se zaken. De jeugdige diplomate, Si- mone Frenkel ontkent dat ze wordt te ruggeroepen. „Ik heb de minister van buitenlandse zaken voor een periode van twee jaar onbetaald verlof in Ne derland gevraagd en dat verzoek is in gewilligd". Op de vraag waarom ze on betaald verlof wenst, luidt het ant woord: „dat moet je de minister van buitenlandse zaken vragen". De diplomate heeft een verhouding met een verslaggever van de KRO met wie ze, naar eigen zeggen eind oktober in het huwelijk treedt. Of haar diplo matieke werkzaamheden zich al dan niet laten combineren met een derge lijke liefdesrelatie, weet Frenkel niet. De diplomate, die sinds juni vorig jaar persattaché op de Israëlische ambas sade is, zegt daarover: „Ik heb mogelij ke problemen voor willen zijn". Ze hoopt na twee jaar verlof haar werk voor het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken weer voort te kun nen zetten. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken wil niet op het bericht reageren. (Advertentie) A ai XXdi: an het gesol met de la- ing gedeeltelijk licht radio-actief besmet rund vlees, aan boord van het in Rotterdam afgemeerde koelschip Reefer Rio, moet een keer een eind komen. De bemanning van het schip kan natuurlijk niet opnieuw van haven naar haven worden doorge stuurd met een partij vlees, waarom heen langzamerhand een zo bedenke lijk sfeertje ontstaat dat ze op de duur nog alleen maar ongezien kan verdwij nen. Dat is één kant van de zaak. In Rotterdam hebben de werknemers van het stuwadoorsbedrijf Quick Dis patch geweigerd om de lading uit het schip te halen voor opslag bij een koel- bedrijf. Ondanks nadrukkelijke verze keringen van stralingsdeskundigen - op een wat laat georganiseerde voor lichtingsbijeenkomst - dat er voor de gezondheid van de havenwerkers geen extra risico's aan de lading verbonden waren, bleef de ongerustheid groot. Vrijwilligers om de klus te klaren wa ren er kennelijk niet, zodat de directie van Quick Dispatch niet veel anders kon doen dan de opdracht teruggeven. Een dergelijke patstelling is een ande re kant van de zaak. Gebrek aan dui delijkheid wat er nu precies met dit vlees aan de hand is en een bepaald twijfelachtige houding van de Ver- voersbond FNV is de derde kant van de affaire, die almaar onmogelijker dreigde te worden. Vandaag zal in Vlissingen-Oost bij de bedrijven Flushing Stevedo ring en Flushing Coldstorage Compa ny de beslissing vallen of de lading van het koelschip daar wél kan worden gelost en opgeslagen. Dat gebeurt op basis van vrijwilligheid onder het per soneel. En op de uitdrukkelijke voor waarde dat de overheidsinstanties, die risico's van de lading moeten kunnen bepalen, daarover volledige opening van zaken geven. Met een beetje goede wil is het nu mogelijk het draaiboek voor de behandeling van een dergelij ke min of meer verdachte lading op een evenwichtiger manier door te lo pen. Want het gaat tenslotte om de zelfde partij vlees als in Rotterdam; het gaat óók om de gezondheid en de veiligheid van werknemers bij een stuwadoorsbedrijf; en het belang dat de affaire met deze Reefer Rio wordt opgelost is even groot als honderd ki lometer verderop in het land. Waar het op aankomt is dat emoties niet de overhand krijgen op feiten en argu menten; dat de verhoudingen in de werksfeer bij een geval als dit volstrekt duidelijk zijn; dat niemand zich aan zijn verantwoordelijkheid onttrekt. In Rotterdam is er op dit punt nogal wat misgegaan. Toen de kwestie van het lossen van de lading aan de or de kwam begon het met gissen en on duidelijkheden. Daarop verscheen de Voedingsbond FNV met een advies aan de havenwerkers om het karwei niet aan te pakken. De voorlichting kwam pas over de volle breedte op gang toen er over de hoofden van het personeel heen al een strijd tussen de eigenaren van de lading en het stuwa doorsbedrijf was losgebarsten. Met zorgvuldigheid heeft dat allemaal wei nig van doen. Alle partijen hebben ste ken laten vallen. Stuk voor stuk zijn ze er dan ook debet aan dat het gelopen is, zoals het is gelopen. Het eigen be lang speelde steeds de hoofdrol en daarna bepaalde een onberedeneerde angst - gesteund door de vakbeweging - wat er uiteindelijk gebeurde. Niets dus. In Vlissingen moet het anders. Van de instanties die met de zorg voor de veiligheid van lading en behande lend stuwadoorspersoneel zijn belast mag worden verwacht dat zij kunnen vaststellen wat er met dit verdachte vlees aan de hand is. Van de leiding van stuwadoors- en opslagbedrijf dat zij van haar werknemers geen onmoge lijke opdrachten vergt. En van de vak beweging dat zij in zo'n kwestie niet voor haar beurt praat en tot een nuch tere beoordeling komt. Want wat telt voor Rotterdam, telt ook voor Vlissin gen. vdM. SCHIPHOL (ANP) - Inspec teurs van de Sovjetunie zullen nog deze week op de lucht machtbasis Woensdrecht veri fiëren of de door de Verenigde Staten gedane opgaven inzake de geschikheid en plaatsing van korte en middellange kruisvluchtwapens aldaar juist zijn. Deze inspecties vinden plaats in het kader van het tussen de Verenigde Staten en de Sovjet unie gesloten INF-verdrag. De inspecteurs worden donder dagavond op Schiphol ver wacht. Dit is woensdagavond door het ministerie van Defen sie in Den Haag meegedeeld. Nederland is het derde van de vijf Europese landen die in het kader van het INF-verdrag door Sovjetinspecteurs wor den bezocht. Eerder bezochten de Sovjets Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek Duitsland. België en Italië zullen na Ne derland nog volgen. Overigens is het op Woensdrecht niet tot plaatsing van kruisvluchtwa pens gekomen. lean-Paul van Poppel 'S-HEERENHOEK (ANP) - Ploegleider Jan Raas ziet af van de verlenging van het contract met zijn sprintspeciaist Jean-Paul van Poppel. Woensdagmiddag besloot de Zeeuwse directeur van de Superconfex-stal niet langer te wachten op het definitieve antwoord van Van Poppel. De viervoudig etappewinnaar uit de Tour van dit jaar had voor de derde dag achtereen zijn belofte om Raas duidelijkheid te geven gebroken. Jan Raas was daarover zo kwaad, dat hij besloot Van Poppel geen nieuw con tract aan te bieden. „Ik vind dat een renner zijn woord moet houden", aldus Raas. „In Zeeland is een woord ook een woord. Zijn moeder komt hier vandaan, dus Van Poppel had het kunnen weten. Met iemand die zijn woord niet houdt, wil ik geen zaken meer doen." Naar welke ploeg Jean-Paul van Poppel gaat, is nog onbekend. Naar verluid zou hij contacten hebben met Peter Post, maar die zei van niets te weten. Van Pop pel werd gisteren overigens vierde in de Acht van Chaam. De zege was daar voor Steven Rooks, die Pedro Delgado veertien seconden voor bleef. (Zie ook pagina 13) Medisch onderzoek Twee van Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1