Het mooiste slootje hp De Provinciale Zeeuwse Courant, uw krant, de naam zeelTt IA Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. strimmer roto dakramen 15% kprting 59?5 119.- 229.- 28? 32? 12- li?5 16?5 18.50 OPRUIMING OPRUIMINGJ De bouwmarkt diaü5 ,i goed advies ook een goede service geeft Vlissingen Middelburg Goes ONBEPERKT GEKOOKTE MOSSELEN ETEN Plaats uw familieberichten in de PZC A bij formido me Slootkanten natuur Wederik Gelijkenis Schouwen CAFÉ-RESTAURANT ;dagelijks verse mosselen iedere donderdag... En de makelaar weet van wanten en kranten. black decker, type D 925 vermogen 200 walt shijbreedte 23 cm 11 0001 p m -AU. Éii kArcher hogedrukreiniger hd570 Als het 's zomers bmnen al te warm wordt, Is wat verkoeling nooit weg Maar open ramen en deuren laten helaas ook ongenode bezoekers zoals vliegen, muggen en wespen toe. Houdt u ze liever buiten de deur met onze horren. Raadpleegt u daarover onze vakmensen maar. ALUMINIUM HORDEUREN. a. "type: Special Populair HORDEUR ROLHORDEU ROLHORKAP. ROLHORREN. 95 95 ZUGELEIDER-SET. HORREGAAS. ELEKTRISCHE INSEKTENDODER Gildeweg 8, tel. 01184-14330 Grenadierweg 19, tel. 01180-35844 Zaagmolenstraat 1, tel. 01100-30035 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1988 Sloten, vaarten, vijvers en meren nemen een belangrijk deel van de oppervlakte in ons land in. Ook voor wat flora betreft zijn die natte elementen van groot belang, zij het dan vooral waar het water overgaat in land - in de oeverzone. Oevervegetaties bieden vooral op de zandgronden een zeer kleurrijke aanblik. In Zeeland met z'n vrucht bare kleigronden worden oevers van sloot en plas vaak overheerst door grove planten als riet, lisdoddes, ha rige wilgeroosjes en plaatselijk echte valeriaan. Veel meer is er vaak niet te vinden. Die armoede aan oeverplan ten heeft twee oorzaken. Ten eerste is de grond (en daardoor het water) rijk aan mineralen, fosfaten en nitra ten. Dat is op zich uitstekend voor de groei van planten, maar de kleintjes worden dan al snel verdrongen door de groten. Daarnaast zijn veel Zeeuwse wateren brak van karakter en dat is iets waar maar weinig plan ten van houden. Kanten van brakke sloten bestaan vooral uit riet, heen (zeebies), spiesmelde. selderij en der gelijk. Wie ter vergelijking eens wat Bra bantse slootkanten bekijkt, zal het grote verschil meteen ontwaren. Niet alleen staan er geheel andere soorten planten, er zijn ook meer verschillende en bovendien kleur rijkere soorten. Het is echter de vraag of dat nog lang zo zal blijven. De vermesting bedreigt de natuur in Noord-Brabant met grof geweld, evenals trouwens op de Zeeuwse zandgrond tegen de Belgische grens in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de slootkanter er nog mooi 'Bra bants' uitzien. In de Kop van Schou wen spelen die bedreigingen voor de oevervegetatie niet. Bemesting op zo'n grote schaal komt er niet voor; alleen de wateronttrekking geeft wat problemen. Hier kunnen we dan ook een van de mooiste sloten van Zee land vinden. Die loopt langs de Vroonweg tussen Renesse en Haam stede. Wie in Renesse start ziet trouwens een aardige illustratie van het bo venstaande. Bij de bebouwing en on der het lover is het voornamelijk flui- tekruid, harig wilgeroosje en vale riaan die het beeld bepalen. Even daarbuiten staan wat planten van de rode waterereprijs. Maar dan ver schijnen aan de rechterkant de vroongronden en staat het aangren zende slootje plotseling vol met bloeiende moerasplanten. Gewone wederik (Lysimachia vul garis) is voor een Hollander of Bra bander geen plant om van op te kij ken, maar in Zeeland is deze fraaie, geel bloeiende plant alleen te vin den op de weinige plaatsen waar geen enkele zilte invloed aanwezig is en de grond vrij voedselarm is. Voor de grote kattestaart (Lythrum salicaria) geldt zo ongeveer hetzelf de. Met zijn paarse bloemen vormt die een prachtige combinatie met de gewone wederik, een combinatie die ook drassige vroongronden zo'n charme geeft. Een ander kenmerkend tweetal is een slag kleiner en moet ook lager in de sloot worden gevonden. Het gaat om het blauw bloeiende zompver- geet-mij-nietje (Myosotis laxa) en de gele egelboterbloem (Ranunculus flammula). Beide zoeken droogval lende plaatsen op en zulke plekjes zijn er na de droogte van de maanden mei en juni volop. Het zal dan ook niet verwonderen dat de bodem dit jaar volstaat met deze plantjes. Het zompvergeet-mij-nietje lijkt veel op het moerasvergeet-mij-nietje. maar dat heeft grotere bloemen en staat op voedselrijkere en nattere plek ken. Andere vergeet-mij-nietjes ver schillen van beide door het feit dat de kelk afstaande haren bezit, terwijl het zomp- en moerasvergeet-mij- nietje aanliggende haren hebben. De egelboterbloem is hooguit met de zeldzame grote boterbloem te ver warren. De grotere afmetingen van de laatste geven echter altijd duide lijkheid. Typisch voor de egelboter bloem zijn de langwerpige bladeren die niet zijn ingesneden. Alle andere bij ons gewone boterbloemen heb ben namelijk sterk ingesneden bla deren die in omtrek ongeveer rond zijn - zoals de kruipende boterbloem (R. repens), een soort die veel in 'ge wone' slootkanten groeit. Gelijkenis met andere soorten is vervelend, omdat dit vaak leidt tot het missen van belangrijke ecologi sche informatie. In het geval van de slootkanten langs de Vroonweg kan dat bijvoorbeeld betekenen dat u de moerasrolklaver (Lotus uliginosus) mist, alweer zo'n zeldzaamheid in deze contreien (behalve dan in het zuiden van Zeeuwsch-Vlaanderen). Deze soort lijkt namelijk veel op de gewone rolklaver (L. corniculatus), die vrij algemeen voorkomt in dro ge bermen. De laatste heeft meestal vier tot zes bloemen bij elkaar staan, terwijl de moerasrolklaver er gemakkelijk tien kan hebben. Verder zijn de tanden van de kelk bij de moerasrolklaver bezet met lang haren en staan de tanden voor de bloei stervormig uit gespreid. Een groepje bloemknop pen ziet er dan ook wollig uit, in ver gelijking met de gewone rolklaver. In de groep van de russen biedt de Kop van Schouwen eveneens iets dat net even anders is dan wat we gewoonlijk aantreffen. De zeegroe ne rus (Juncus inflexus), te herken nen aan de gegroefde stengel en de grijze kleur, voelt zich goed thuis in zeekleigebieden. In het Schouwse slootje is hij niet te vinden. De pitrus J. effusus) groeit hier wel en trouwens ook elders langs de dui nen en in Zeeuwsch-Vlaanderen. De ze soort heeft een gladde stengel. Daarentegen heeft biezeknoppen (J. conglomeratus) weer een ribbelige stengel, maar tevens een propachti- ge bloeiwijze. Typerend voor alle drie is dat de bloeiwijze middenin de stengel te voorschijn lijkt te komen. Maar bo ven die bloeiwijze loopt slechts een schutblad door en niet langer een stengel. Bij biezeknoppen is dat het duidelijkst, doordat het schutblad al gauw min of meer omknakt. Buiten de Kop van Schouwen komt deze soort heel weinig in de provincie voor. De kroon op dit mooie slootje wordt wat mij betreft echter gezet door het voor Zeeland unieke voorkomen van de zeegroene muur (Stellaria palu- stris). Door de fijne stengeltjes en smalle, blauwgroene bladeren sprin gen alleen de schaarse witte bloe men met bruinrode meeldraden in het oog tussen de overige vegetatie. De vaak kluwenachtig groeiende grasmuur (S. graminea) - die op dro gere plaatsen staat - valt beter op. Toch valt het zoeken wel mee, want langs een groot deel van het traject Reneese-Haamstede staan zeegroe ne muurplanten te bloeien. Regelmatig stilstaan op verschil lende plaatsen bij deze sloot is ech ter aan te bevelen, want er is hier nog veel meer moois te ontdekken. J. W. Jongepier Zeegroene muur Ze zijn dit jaar wel heel erg goed... (metfrites, boerenbruin en sausjes...) Voor uw feestjes, bruiloften e.d. onze bovenzaal met schitterend panorama. Boulevard Bankert58-telefoon 01184-17350 4382 AC VLISSINGEN 1 Egelboterbloem Uw veelzijdige hulp voor auto. caravan, huis. tuin enz. Geanodiseerde profielen en een schopplaat Afmeting: 90x215 cm. Type: Excellent Extra sterke profielen en een schopplaat Afmeting: 95 x 215 cm. Geanodiseerde uitvoering. Naturel. m Gemoffelde uitvoering. Wit of bruin. B. Type: Super luxe. Profielen en schopplaat van hoogwaardige materialen. Afmeting:95 x 215 cm. Geanodiseerde uitvoering. Naturel. 149.- Gemoffelde uitvoering. Wjt of bruin. 159.- Type Excellent en Super Luxe zijn inclusief schopplaat die los wordt bijgeleverd. Geen last meer van insekten, dankzij deze Sterke aluminium profielen, een schopplaat bevestigings materialen en een duidelijke montage-instructie. Afmeting 34?5 90x215 cm. Sluit fraai het opwind mechanisme af. In wit of bruin. 095 Breedte: 60 cm. Jr Geanodiseerde profielen, reeds voorgemonteerd. Verticaal aan de deurpost bevestigen., schuift simpel open en dicht Afmeting: IWJF 205 x105 cm \j Afmeting: 215 x105 cm. Sterke profielen met glasfibergaas en automatisch rolsysteem. Voor naar buiten openslaande ramen en deuren. Met rolstok, accessoires, montagehandleiding verpakt in een handige koker. Kleuren: wit of bruin. Hoogte: 150 cm - voor ramen. Breedte: 40 60 cm. Breedte 60 - 80 crn. Breedte: 80 cm. Ook in andere lengten. Voor de bevestiging van rolhorren op een kozijn, waardoor een fraaie afsluiting ontstaat In wit of bruin. 050 Lengte: 150 cm. W* Lengte: 220 cm. Kleur grijs. Breedte: 90 cm. RoU 2,5 meter Voor binnenshuis! Sterke aantrekkingskracht door het violette licht van een 25 Watt lamp Geen schadelijke gassen of storende geuren Ook in andere afmetingen. o.a voor deuren ALLE AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG T/M 3 3Ug. EN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. maandagmorgen gesloten, vrijdag koopavond maandagmorgen gesloten, donderdag koopavond maandagmorgen gesloten, donderdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 12