Een regel gratis op 'n Kleint je in de PZC Polen publiceert rapport over wandaden van Stalin Partijen in Bogor dichter bij elkaar Britse edelman spil in oprollen drugsbende GEDING OM BEZUINIGING Ultimatum V D van tafel 3x 28,- Dollar bijna 2,5 ct hoger Komt er uitzicht voor Cambodja? Minder somber 131 e jaargang no. 175 fl/oensdag 27 juli 1988 Twee van Breda Slaap Kanaal Ploegleider DEN HAAG (GPD) President mr.L.J.Wijnholt van de Haagse rechtbank zal dinsdag 2 augustus laten weten of hij minister Brinkman (WVC) verbiedt te bezuinigen op een stuk kruis werk. De overkoepelende Nationale Kruisvereniging eiste dit dinsdag mede namens een aantal Zeeuwse kruisverenigingen in een kort geding. Brinkman wil het kruiswerk ruim 12 mil joen minder toekennen. Volgens het kruiswerk mag dat niet op de geplande manier. Dubbelrol PZC Wisselend, bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur 20 graden. Een zuidwestenwind, 4 tot 5 Bft. HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN Zie ook pagina 6 PROVINCIALE ZEEUWS [OTTERDAM (GPD) De chemicaliëntanker Anna [roere, die op 27 mei na een aanvaring verging op de loordzee, heeft vermoedelijk 248 ton acrylonnitril verlo- en. Het geconcentreerde zwavelzuur is volgens Rijkswa- erstaat weggelopen tijdens en kort na de aanvaring die et schip met een Zweedse vrachtboot kreeg, circa 96 kilo- ïeter uit de kust van IJmuiden. Ook in de periode tussen e ramp en het leegpompen van de Anna Broere moeten olgens Rijkswatertstaat tonnen acrylonnitril zijn weg elopen. Wij nemen aan dat er nog maar weinig van de lading is chtergebleven in het schip, omdat de beschadigde tank is doorgespoeld met zeewater, reageerde woordvoerster mevrouw M. Corne-Bakker. „Na de aanvaring hebben wij voortdurend metingen verricht en die wezen op een te hoge concentratie om bij te werken, maar niet op een geweldig grote uitstoot van acrylonnitril. Het is desondanks niet uit gesloten dat het gif zo sterk is verdund dat wij het niet heb ben opgemerkt". De verdunde lading uit de beschadigde tank is overge pompt in het zusterschip Angelina Broere, maar daar heeft Rijkswaterstaat slechts 2 ton acrylonnitril gemeten, ter wijl de beschadigde tank was geladen met 250 ton. Prof mr Diepenhorst pleit voor onmiddelijke vrijlating van de Twee van Breda. PAGINA 4 Teleac boekt succes met een slaapcursus: Het gebruik van slaapmiddelen neemt af. PAGINA 5 De provincie Zeeland wil op korte termijn het beheer van het Kanaal door Walcheren overnemen van het rijk. Zo komt de weg vrij voor aanleg van een aquaduct bij Middel burg. PAGINA 9 Kruiswerk versus Brinkman HOOGEVEEN (ANP) - Slechts zeven minuten had de heer T. van Eikenhorst tweede van links) uit Hooge- veen dinsdagmorgen nodig om zijn band te plakken. Hij stond kort na vertrek uit startplaats Hoogeveen van de Drentse rijwielvierdaagse al met panne. Meer dan 28.000 mensen begonnen gisteren aan de drieëntwintigste aflevering van hetfietsfestijn, dat van uit Assen, Emmen, Meppel en Hoogeveen wordt verre den. Door langdurige regenval in de ochtenduren gin gen de fietsers nogal traag van start. Op de route vanuit Assen brak een man een been bij een valpartij. Verder deden zich geen noemenswaardige incidenten voor. De deelnemers komen uit twaalf landen. De minister van WVC moet een gat op zijn begroting dichten. Een deel van dat geld wil hij binnen halen door de uitvoerende kruisverenigingen min der geld te geven uit het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Hij haalt de portie weg die zij bijdragen om de landelijke taken van hun koepelorganisatie te betalen. Zaken als belangenbehartiging, bij scholing en centrale inkoop. De kruisverenigingen die het „veld werk" doen moeten dan kiezen: dat werk inkrimpen of hun koepel laten verdwijnen of verkleinen. Om aan de groeiende vraag naar thuiszorg te kun nen voldoen moeten er jaarlijks ten minste 820 wijkverpleegkundigen bij komen, stelt de NKV. Het bedrag dat Brinkman wil bezuinigen staat voor ongeveer 220 arbeidsplaatsen in het kruiswerk. Een onmogelijke zaak. NKV-raadsman mr.N.Koeman stelde bovendien dat Brinkman hiermee een herverkaveling van de opzet der koe pelorganisaties in welzijns- en gezond heidszorg tot een bezuinigingsopera tie maakt. Hij wil tegelijk met de reor ganisatie kortingen doorvoeren. De plannen van Brinkman hadden al tot gevolg dat de stuurgroep die de reorganisatie in goede banen moet leiden is opgestapt. Nu wil de minis ter de kortingen bereiken via het Cen traal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg. Volgens de landsadvocaat mag de Wet Tarieven Gezondheidszorg worden gehanteerd omdat het kosten beheersing betreft. WARSCHAU (RTR) - Een 32 jaar oud rapport dat de vroegere Sovjet-leider Josef Stalin veroordeelt, wordt deze week voor het eerst in een Oosteuro pees land gepubliceerd. Dit heeft de uitgever van het weekblad van de Poolse communistische partij „Poli- tyka" dat de primeur heeft in Oost- Europa bekendgemaakt. Het rapport beschuldigt Stalin ervan politieke tegenstanders uit de weg te hebben geruimd en verantwoordelijk te zijn voor de zware verliezen die de Sovjetunie in de Tweede Wereldoorlog Wielerploegleider Jan Raas over de successen in de Ronde van Frankrijk: „De jongens moeten het uiteindelijk toch zelf doen". PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,10 en 11 Sport: 13 (Van onze correspondent BOGOR - De informele bijeenkomst tussen de strijdende partijen in Kam puchea, die deze week in het Indonesi sche Bogor gehouden wordt, begint vruchten af te werpen. De Indonesische minister van buiten landse zaken Alatas verklaarde dins dag na afloop van de tweede dag van de besprekingen dat ondanks de grote tegenstellingen in de posities van de bij het conflict betrokken partijen zich een consensus begint af te tekenen over de vorming van een voorlopige re gering in Kampuchea waarin de drie Khmer-verzetsgroepen en de regering in Phnom Penh vertegenwoordigd zijn. Deze 'autoriteit' die uit nieuwe mensen moet bestaan en geen weer spiegeling moet zijn van de oude situa tie zal het overgangsbestuur moeten vormen in Kampuchea wanneer de Vietnamese troepen volledig uit dat land zouden zijn teruggetrokken. Het is echter onduidelijk of de vorming van deze 'overgangsautoriteit' de ont binding betekent van de regering in Phnom Penh en van de coalitierege ring van Sihanouk. Zo'n conclusie noemde de Indonesische minister voorbarig. Volgens de bewindsman begint zich ook overeenstemming af te tekenen over het idee van een internationale controlelichaam dat toezicht moet houden op eventuele verkiezingen. (Van onze correspondent) LONDEN Een edelman die na ja ren van nauwe contacten met de on derwereld en bedenkelijke activi teiten zijn leven beterde. Hij speel de als verklikker een hoofdrol in het oprollen van 's werelds grootste organisatie in de handel in hasjies en marihuana. Dat is het verhaal van de 52-jarige lord Moynihan, halfbroer van de Britse minister voor sportzaken Colin Moynihan. Hij bevindt zich in Amerika op een geheim adres, bewaakt door de FBI. Want Moynihan gaf informatie die leidde tot het ontmaskeren van een wereldwijd vertakte bende. De groep verdiende miljarden aan de afzet van enorme hoeveelheden can nabis. Het verhaal lijkt te zijn ontsproten aan het brein van de James-Bonds- chrijver Ian Fleming. De fantasieën werden realiteit in het brein van de 43-jarige Brit Dennis Howard Marks, die als een gentleman resi dentie hield in Palma op Majorca. In werkelijkheid leidde hij een super bende. Die beschikte over een net van agenten en geheime bankreke ningen en was betrokken bij de aan koop van wapens voor terroristische organisaties, zoals de IRA. Marks en Moynihan onderhielden nauwe relaties. De lord heeft ook zelf zijn sporen in de criminaliteit ver diend. In 1969 ontvluchtte hij Enge land in de aanloop naar een groot fraude-onderzoek, waarin hij be trokken was. Hij dook op in de Fili- pijnen. Met de val van Marcos werd ook daar de grond te heet onder zijn voeten en vluchtte hij naar Ameri ka. fensief, dat zich ook uitstrekte tot Azië, Noord-Afrika en het Europese continent. De klap viel enkele dagen geleden, toen de Spaanse politie in grotten aan de Costa Brava 15 ton hasjies vond, ter waarde van circa honderd miljoen gulden. De arrestatie van Marks volgde gisteren. Net als Moynihan is ook Marks een bekende van Scotland Yard. In 1973 werd hij in Amsterdam gearres teerd, waarna hij op geheimzinnig wijze werd ontvoerd. Zeven jaar ge leden stond de in Oxford afgestu deerde Marks in de verdachtenbank van de Londense Old Bailey, op be schuldiging van handel in verdoven de middelen. Zijn verweer luidde dat hij daar aan had deelgenomen als dekman tel van dubbelagent voor de Britse geheime dienst M16 in de jacht op IRA-terroristen. Omdat hij inder daad een tijd voor de M16 had ge werkt, ging hij vrijuit. In totaal zijn er 22 arrestaties ver richt in Amerika, Spanje en Groot- Brittannië. Aangenomen wordt dat er meerdere volgen. Het is de bedoe ling dat alle arrestanten aan Ameri ka worden uitgeleverd. Daar spande zich het net om Moyni han en hij liet zich, om zijn huid te redden, door de FBI overhalen voor een dubbelrol in de organisatie van Marks. Die vervulde een sleutelrol in de handel in verdovende midde len. Zozeer dat Marks verklaarde dat zijn organisatie niet op te rollen was, zolang de politie naliet om van de jacht op hem een internationale operatie te maken. Tijdens een drugsconferentie in Miami werd verleden jaar besloten de uitdaging te aanvaarden. Onder aanvoering van de FBI begon een of- PALMA - De dinsdag door toedoen van lord Moynihan gearresteerde ben deleider Dennis Howard Marks. heeft geleden. Het rapport werd door Stalins opvolger Nikita Chroesjtsjew voorgelezen tijdens een besloten zit ting van het 20ste Congres van de Communistische Partij van de Sovjet unie in februari 1956. Chroesjstjew be schuldigde Stalin van „massale arres taties en deportaties van duizenden en voor executies zonder vorm van pro ces." Van de toespraak werd indertijd een beperkt aantal exemplaren onder Poolse communisten verspreid en wekte de hoop dat er een einde zou ko men aan de overheersing van de Sov jetunie in Oost-Europa. Dit leidde tot opstanden in Polen en Hongarije en de Sovjet-invasie in laatst genoemd land in 1956. „Polityka" trachtte sinds meer dan een jaar toestemming te verkrijgen voor publicatie, maar kreeg van de Poolse censoren steeds nul op het re kest. Pas na de conferentie van de communistische partij in de Sovjetu nie van eind juni, waarin partij-leider Michail Gorbatsjov een pleidooi hield voor „perestrojka" (hervorming), kreeg „Polityka" toestemming om Chroesjtsjews rede te publiceren. Om aan de verwachte vraag tegemoet te komen, wordt de oplage van 370.000 exemplaren deze week met 50.000 ver hoogd. AMSTERDAM (GPD) De vakbon den hebben zich bij de onderhandelin gen over de op handen zijnde reorga nisatie bij het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann dinsdag iets meer tijd weten te verwerven. Het ul timatum van de directie van Vendex International, de moedermaatschap pij van V en D, dat op 20 augustus een sociaal plan klaar moet zijn voor per soneel dat moet verdwijnen, is opge schort tot 20 september. De vakbewe ging kan zich hier wel in vinden, om dat tegen die tijd ook duidelijk moet zijn waar de reorganisatie op moet uitdraaien. Advertentie ik profiteer van uwaanbod. De PZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen) afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg Het zomerpaleis van de Indonesische president Soeharto in Bogor herbergt deze week een 'onwaar schijnlijke ontmoeting'. Voor het eerst in bijna tien jaar zijn daar alle partijen, betrokken bij het conflict-Kampuchea (vroeger: Cam bodja) onder hetzelfde dak. En ze heb ben alle op hun manier beloofd te hel pen zoeken naar de oplossing van een van de ingewikkeldste problemen in het Verre Oosten. Met opzet is verme den om deze gewaagde bijeenkomst het officiële tintje van conferentie te geven. Want binnen zo'n protocol zou iedere vonk het overleg tussen de te genstanders, die elkaar tot nu toe al leen hebben beoorloogd, kunnen op blazen. Nee, het gaat om diplomatie op sokken. De Indonesische gastheer in Bogor (het vroegere Buitenzorg) om schrijft het gesprek over de toekomst van Kampuchea daarom maar liever als een 'cocktail-party'. Hoe dan ook: sinds het einde van de Vietnamoorlog is er voor het eerst een sprankje hoop dat de Cambodjanen straks weer in een onafhankelijk land kunnen wo nen, waar vrede internationaal wordt gegarandeerd en zij hun eigen regering mogen kiezen. De diepe tegenstellin gen tussen het huidige bewind in Kampuchea's hoofdstad Phnom Penh en de verzetgroepen die het willen op ruimen, zijn met een weekje Bogor na tuurlijk niet overbrugd. Maar dat er over gepraat kan worden betekent al een hele opluchting. Kampuchea staat in de jongste ge schiedenis van Zuidoostazië voor: tragedie en holocaust. In de afge lopen vijftien jaar is in deze voormali ge Franse 'kolonie' een land, een kwart van de bevolking en een cultuur ver nietigd. Eerst (tussen 1966 en 1972) raakte Cambodja verwikkeld in de Vietnam-oorlog. Vervolgens (tussen 1975 en 1978) bracht het links extre mistische Rode Khmer-bewind van Pol Pot meer dan een miljoen mensen om het leven en voerde het land terug naar zoiets als de middeleeuwen. En nu al weer tien jaar houden Vietname se militairen - die Pol Pot hebben ver dreven - het buurland Kampuchea be zet. Vele duizenden vluchtelingen ver blijven in kampen langs de grens met Thailand, waar ze hun leven ook lang niet zeker zijn omdat verzetsgroepen niet alleen met de bezettende macht van Vietnam, maar ook met elkaar overhoop liggen. Op de achtergond hebben China en de Sovjetunie de strijdende partijen gesteund en tegen elkaar opgestookt. Het netto resultaat van deze eindeloze ellende is dat het ooit cultureel hoogstaande koninkrijk Cambodja, grootste rijstexporteur ter wereld, is vervallen tot een uitgemer geld land, bankroet en economisch aan de grond, met een marionetten-re- gering en een kapot gebeukte bevol king. En de grootste angst die de men sen er beheerst is: de terugkeer van de beulen van Pol Pot. Veel te lang is het probleem Cam bodja internationaal verwaar loosd. De invasie vanuit Vietnam in 1978 en de bezetting daarna (met een troepenmacht van 120.000 man) was daarvan de ene oorzaak. Innerlijke zwakte van de verzetsbeweging (een monsterverbond tussen de extreme Rode Khmers en de gematigde groe peringen onder aanvoering van het voormalige staatshoofd prins Noro dom Sihanouk) een andere belemme ring. De belangen van dit kleine land werden als het ware vermorzeld in de strijd om de grootste invloed in het Verre Oosten, die China en Vietnam - gesteund door de Sovjetunie - met el kaar uitvochten. De Verenigde Naties hebben het huidige stromannen-be wind in Kampuchea nooit erkend. Me de daardoor raakte de kwestie in een isolement. Maar inmiddels is vrijwel iedereen in dit deel van de wereld tot de conclusie gekomen dat het onopge loste vraagstuk-Kampuchea gevaar lijk kan worden voor de toekomstige internationale krachtsverhoudingen in Zuidoostazië. Vandaar dat op merkelijke initiatief tot de ontmoe ting, deze week in Bogor, tussen ieder een die belang heeft bij een stabiel Kampuchea in de toekomst. En daar bij staan twee dingen vast: 1. het schrikbewind van Pol Pots Rode Khmers mag nooit meer terugkomen; 2. de Cambodjanen hebben alle belang bij leiderschap van een alom gerespec teerde figuur als Norodom Sihanouk, die dertig jaar lang vergeefs heeft ge probeerd het land uit de nesten te ha len. Misschien krijgt hij daarvoor nu de kans wanneer Kampuchea niet meer de speelbal hoeft te zijn van oor logvoerende landen om zich heen. De overgebleven bevolking heeft er lang genoeg op gewacht. vdM. AMSTERDAM (ANP/UCN) - De dollar is dinsdag ten op zichte van maandag bijna 2,5 cent duurder geworden. Aan het slot van de handel op de Amster damse wisselmarkt noteerde de munt 2,0990 gulden tegen een slotkoers van 2,0750 gulden op maandag. De koers begon de dag al bijna een cent hoger op het ervoor in New York bereikte peil. Die stijging was het gevolg van speculatie op rentestijging. De koersstijging zette in Amsterdam gestaag door en kreeg in de middag een extra impuls van de orderont vangst van de Amerikaanse industrie. Die bleek in juni te zijn toegenomen met 8,8 procent, veel meer dan was ver wacht. De banken verhoogden hun ad- vieskoersen met een cent tot 2,03 gul den (aankoop) en 2,15 gulden (ver koop).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1