jiiliiiiii Onderhandelingen tussen Iran en Iraq beginnen vandaag bij aanslag IRA Pianist en piano raken bij aanvang concert te water Treffen bij Klaagmuur Iers gezin gedood PER 1 SEPTEMBER tour de 'r<\ france 88™ Man ligt etmaal zwaar gewond in zijn auto Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Campagne Smartegeld Drukte Ten Kate Greg Foster Cruijff MET SECRETARIS VERENIGDE NATIES BELFAST (RTR/AFP) - Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zaterdagavond erkend een bom gelegd te hebben die eer der op de dag de dood veroorzaakte van een Iers gezin. Het gezin was in een jeep onderweg naar huis, toen de auto door de bom aan stukken werd gereten. De aanslag vond plaats bij Newry, in het zuidoosten van Ulster. Verhoging Veel bewolking 231e jaargang no. 173 Maandag 25 juli 1988 y SSsjcisiï 1 Michael Dukakis frustreert de Amerikaanse journalisten met veel Spaans in zijn toespra ken. PAGINA 3 De smartegeld-specialist mr Th. L. van der Veen vindt dat slachtoffers van geweldsmis drijven te vaak schadevergoe ding mislopen. PAGINA 3 De Zeeuwse VVV's tellen op vallend veel jeugdige toeris ten. PAGINA 5 PAGINA 9,10,11 en 12 Marti ten Kate was in Em- ■meloord weer te snel voor John Vermeule. Bij de strijd om het Nederlands kampioenschap op de 25 km lag Ten Kate bijna drie minuten voor op Vermeu le. Een week eerder was Ten Kate ook al Nederlands kam pioen op de 5000 meter gewor den. PAGINA 12 Greg Foster, die een zekere winnaar van een olympische medaille in Seoul zou zijn, kon zich niet kwalificeren voor de Spelen. Op de 400 meter hor den werd hij gehinderd door een nog niet geheelde (gebro ken) pols. PAGINA 13 Johan Cruijff werd bij de pre sentatie van het voetbalteam van Barcelona weer eens ge huldigd door zijn Spaanse aanhang. Inmiddels is deze oe- fenmeester met zijn ploeg in Nederland neergestreken. Bij AC Milan werden de Neder landse internationals Gullit, Van Basten en Rijkaard ook met veel jubel ingehaald. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 In het Gelderse Delden werd zaterdagavond een feesttent met de grond gelijk gemaakt. ALMELO (GPD) - Hevig noodweer heeft zaterdagavond in Oost-Nederland grote verwoestingen aangericht. In Delden, waar het duizendjarig bestaan van de stad werd gevierd, liepen twee jongens verwondingen op toen een feesttent omver werd geblazen. In Deventer raakten twee kinderen ge wond aan de benen toen bliksem een huis insloeg. Vele bomen bezweken onder de kracht van de storm. Op een camping in Enter werden enkele caravans weggeblazen. Niemand raakte daarbij gewond. Tot diep in de nacht en soms tot ver in de zondag zijn brandweer, politie en de dienst gemeentewerken bezig geweest om door bomen of takken versper de wegen opnieuw voor het verkeer toegankelijk te maken. Talloze bomen werden ontworteld, takken woeien over de weg en kwamen op auto's of daken terecht. In Ommen sloeg de bliksem tweemaal in, waarbij in het ene geval tien koeien in een brandende veeschuur werden gedood en in het andere een boerderij in vlammen opging. Grote schade werd aangericht in het bosbestand op het landgoed Weldam, op tal van mais- en rogge-akkers werden de gewassen platgeslagen, een wijk centrum en een monumentale korenmolen in Almelo liepen stormschade op. Voorts werd een deel van de dakbedekking van de fabriek van Texas Instruments in Almelo weggeblazen. Het bedrijf liep daardoor waterschade op. WASHINGTON (GPD/ANP) - Iran en Iraq beginnen vandaag in New York besprekingen met de secretaris van de Verenigde Naties Javier Perez de Cuellar over een beëindiging van de acht jaar oude Golfoorlog. Met dat doel is de Iraanse minister van bui tenlandse zaken Ali Akbar Velayati zondag naar New York vertrokken. Iraq wil rechtstreekse onderhande lingen over een definitieve vrede, maar de Iraniërs willen niet met Iraq aan een tafel zitten, reden waarom de partijen afzonderlijke besprekingen zullen voeren met de secretaris gene raal van de Verenigde Naties. Op de agenda staan een wapenstil stand, de uitwisseling van krijgsge vangenen, terugtrekking van de troe pen tot de internationale grens, en de benoeming van een neutrale instantie de schuldvraag in deze oorlog zal be handelen. Het grootste en meest ur gente probleem is de wapenstilstand. Jarenlang heeft Iran geweigerd de oor log te beëindigen, maar nu is het Iraq dat de voortzetting van de oorlog rekt. De Iraqi's gebruiken het argument van rechtstreeks onderhandelingen en zeggen de oorlog voort te zullen zetten zolang Iran niet bereid is aan een tafel te zetten. Intussen is de Golfoorlog dit weekein de onverminderd doorgegaan. Iran meldde dat zijn strijdkrachten zon dag een Iraakse invasiemacht hebben teruggedreven over de zuidelijke grens. Iraq verklaarde echter dat zijn troepen zich uit eigener beweging hadden teruggetrokken na het berei ken van hun doel. Radio-Teheran meldde zondag dat de Iraakse troepenmacht uit Iran werd verdreven door Iraanse Revolutionai re Gardisten en vrijwilligers. Aan Iraakse kant zouden 4000 doden en ge wonden gevallen zijn. In Baghdad ver klaarde een militaire woordvoerder echter, dat het Derde Legerkorps zich zondagochtend vroeg had terugge trokken uit het zuiden van Iran. De bom was volgens de IRA bedoeld mijn van de IRA reden. Sindsdien mag voor veiligheidstroepen en zou te vroeg zijn afgegaan. De dood van het 44-jarige echtpaar en hun zesjarig zoontje is de zoveelste actie van de IRA die „niet goed is verlopen" sinds de aanslag in Enniskillen, vorig jaar november, waarbij 11 doden vielen. Daarna zijn er nog eens 14 onbedoelde doden gevallen bij bomaanslagen en de dood van het gezin Hanna, van wie nu alleen de dochter Pauline over is, brengt dat aantal op 17. De IRA gaat de mogelijkheid onder zoeken of de bommen vroegtijdig af gaan door contact met bomopspo- ringsapparatuur, zoals de IRA al eer der opperde na de aanslag in Enniskil len. Volgens de politie is dat onmoge lijk en hebben de IR A-mensen zelf de bom tot ontploffing gebracht op het moment dat de jeep voorbijreed. Wel ingelichte kringen suggereren dat de jeep waarin het gezin reisde, door IRA-mensen werd aangezien voor een militair voertuig. Vijf minuten voordat de bom ontplofte, was op dezelfde plek een militaire patrouille gepasseerd. De bomexplosie was op een afstand van 30 km te horen. De explosie vond plaats op enkele me ters van de plek waar in april vorig jaar een rechter en zijn vrouw op een land- er in het gebied zelfs niet meer worden geparkeerd. Drie andere mensen raakten bij de aanslag gewond, toen hun auto in het enorme gat in de weg reed dat door de bomexplosie was ontstaan. ZWEELOO (ANP) - Een 47-jarige in woner van Vinkenveen heeft dit weekeinde 24 uur zwaar gewond in zijn auto gelegen voordat hij zondag middag rond drie uur door fietsende voorbijgangers werd gevonden. Vol gens de rijkspolitie was de man zater dagmiddag met zijn auto van de auto weg Emmen - Drachten geraakt, ter hoogte van Zweeloo. De auto tuimel de van een vijf meter hoog talud af en was daardoor vanaf de weg niet zicht baar. Het slachtoffer heeft door te claxonne ren getracht de aandacht te trekken, maar moest dat staken toen de accu leeg raakte. Pas zondagmiddag hoor den voorbijgangers zijn hulpgeroep. De man is naar een ziekenhuis in Em men overgebracht. Het VN-team dat zondag in Teheran aankwam om te praten over het uit werken van een bestand, staat onder leiding van de Noorse luitenant-gene raal Martin Vadset, hoofd van de UNT- SO, de in Jeruzalem gevestigde VN-or- ganisatie die toeziet op de naleving van wapenstilstandsakkoorden. Na Teheran zal het team doorreizen naar Baghdad. De experts moeten bepalen hoeveel krijgsgevangenen beide par tijen hebben gemaakt. Zij zullen dan vervolgens bekijken hoe de gevange nen kunnen worden uitgewisseld. Ook zal het team de technische details op stellen van het bestand en van de troe penterugtrekking. (Van onze correspondent MADRID - De Spaanse pianist Pa- rejas Obregon wilde dit weekein de zijn fans in Sevilla iets origi neels voorschotelen. In plaats van in een normaal cafe of in een con certzaal op te treden, had de ver metele pianist een nogal ludiek de cor bedacht. Op de kade van de ri vier de Guadalquivir liet Parejas Obregon zijn piano op een klein platform plaatsen, dat vervolgens met een hijskraan een paar meter van de grond werd verheven. Maar toen de pianist ten overstaan van een paar honderd luisteraars nog maar nauwelijks enkele toet sen beroerd had, begaf de hijskraan het en kantelde. Kraan, piano en pianist belandden met een grote plons in de Guadalquivir. Een on derwaterconcert zat er in het troe bele water van het open riool van Sevilla niet meer in. De geschrokken pianist en de kraandrijver kwamen met de schrik vrij. Maar voor een volgend recital zal Parejas Obregon wel uit moeten kijken naar een nieuwe pia no. JERUZALEM (AFP) - Honderden Palestijnen hebben zaterdag in Jeruzalem agenten van de gevreesde grenspolitie aangevallen met stenen en flessen, na een demonstratieve optocht langs het graf van een Palestijnse jongere die begin vorige week onder nog niet opgehelderde omstandigheden werd dood geschoten. Toen de politie charges uitvoerde met rubberkogels en traangas verplaatsten de botsingen, die begonnen in het Arabische deel van Jeruzalem, zich naar an dere delen van de stad. De Palestijnse betogers raakten onder meer bij een Talmudschool in de buurt van de Klaagmuur slaagse met joodse studenten. De botsingen duurden volgens de politie enkele uren. Vijf Palestijnen werden gearresteerd. Eén Palestijn en één Israëliër raakten gewond. DEN HAAG (GPD) - De particuliere ziektekostenverzekeraars willen een beperkte groep bejaarden een deel van hun zeer hoge ziektekostenpremie terugbetalen. Maar dat kan volgens de verzekeraars alleen als het ministerie van WVC toestem ming geeft om de premie voor de standaardpolis van 370.000 jejaarden per 1 september met een tientje te verhogen. Het KLOZ, de landelijke organisatie van particuliere ziektekostenverzeke raars, wil dat beide groepen verzeker den op den duur hetzelfde bedrag gaan betalen. Dat zou betekenen dat de pre mie voor de standaardpolis in de toe komst nog verder omhoog moet. De premieterugbetaling komt ten goe de aan een groep van 20.000 bejaarden die per maand meer dan 181 gulden aan ziekteverzekering betalen. De maatregel zal de verzekeraars tussen de 20 en de 24 miljoen gulden gaan kos ten. KLOZ-voorzitter dr. R. Scheerens ont kende dit weekeinde voor de KRO overigens dat de verzekeraars aan de ze maatregel verdienen. De standaard polis is volgens hem op dit moment een verliesgevende verzekering, die de maatschappijen jaarlijks 300 miljoen gulden kost. Daar staan echter de inkomsten door de verhoging van de premie voor de standaardpolis tegenover. Die verze kering werd destijds ingesteld voor be jaarden die daarvoor vrijwillig verze kerd waren via het ziekenfonds. De premieverhoging levert de verzeke raars in eerste instantie 37 miljoen gul den opleveren. Als de premie in de ko mende jaren nog verder omhoog gaat, zullen de verzekeraars daar naar ver wachting ruim 165 miljoen gulden aan overhouden. Over de exacte uitwerking van de pre mieverhoging bestaat nog geen duide lijkheid. Afgelopen week is er door het KLOZ en WVC over onderhandeld, en volgens Scheerens is men ook tot over eenstemming gekomen. Maar het mi nisterie heeft de verzekeraars donder dag per brief laten weten nog niet met de maatregel in te stemmen. Volgens een woordvoerder moeten de verschil lende onderdelen van het plan nog worden uitgewerkt en zolang dat niet gebeurd is, zal WVC niet met de verho ging akkoord gaan. Weer super sprint Van Poppel PARIJS - Ondanks het geel van Pedro Delgado (links) was de Champs Elysées gistermiddag met een beetje verbeelding toch voornamelijk oranje gekleurd. Zelden beleefde de Tour de France zoveel Nederlandse successen. Supersprinter Jean Paul van Poppel zette de kroon op zijn werk door in hartje Parijs de Italiaanse turbo Bontempi weer eens te verslaan (foto rechts). Van Pop pel is daarmee de eerste Nederlander die in één Tour vier etappes won. Maar behalve Van Poppel kwamen er op het podium op de Champs Elysées nog meer Nederlan ders naast burgemeester Chirac te staat: Steven Rooks, tweede in het klassement en veroveraar van de bolletjestrui en de trui voor het combinatieklassement, Erik Breukink, definitief eigenaar van de witte trui en Frans Maassen, die de rode trui naar Nederland brengt. Nederland won niet minder dan zeven etappes: behalve de vier van Jean Paul van Poppel waren er ook ritzeges van Jelle Nijdam, Steven Rooks en Adrie van der Poel. En omdat het allemaal niet op kon droegen Teun van Vliet, Henk Lubberding ern Jelle Nijdam verschillende dagen de gele trui. Overigens werden al deze sportieve prestaties overschaduwd door de dopingaffaires rond Pedro- Delgado en Gert Jan Theunisse. Zie pagina 9,10 en 11 Meer premie ziektekosten bejaarden Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Krachtige, in de middag harde wind uit zuidwest tot zuid. Mid- dagtemperatuur omstreeks 19 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1