ife Stavibel M/EEK-UIT \NEEK-IN Vlissingse (45) overleden na mishandeling door vriend POLITIE Zorgen legertop over uitvallers bij Vierdaagse vandaag electra PROTEST VAKBEWEGING Proteststaking legt leven stil in Jerevan Wai ige< Irag Theunis bestraft >se OPRUIMING NL Derde vuurhaard Piper Alpha nu gedoofd Bukmans missie naar Suriname Thatcher haalt Lord Cockfield uit Brussel terug Warm en broeierig 231e jaargang no. 172 [aterdag 23 juli 1988 op pagina 12 en 24 Steun Snelweg Koopwoede 10%-50% KORTING Bont en blauw Bezuiniging Schakel Vlissingen Vrij veel bewolking, af en toe wat zon. In de loop van de middag en avond buien die vergezeld kunnen gaan van onweer. Matige zuidelijke wind. Tem peratuur 24 graden. •S ROVINCIALE PZC Jackson vraagt zijn aanhan gers massaal achter de demo cratische presidentskandi daat Dukakis te staan. PAGINA 3 Rotterdam wil een Randstad snelweg dwars door Zeeland naar de toekomstige Kanaal tunnel. PAGINA 7 Het dagelijks bestuur van Zee land heft het vingertje richting Vlissingen: de gemeente koopt teveel panden te duur. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 19, 21 en 23 Steekspel: Zeeuwse ringrij- ders strijden om de eer. Top sport? Letters Letteren: Betje Wolff herdacht en ge vierd. Een boekje van Wies Roosenschoon en een prijs voor Fleur Bourgonje. Heinrich Heine en Martin van Amerongen Het Gedicht en de Plaats: lord Byron en de kerkers van Chillon De Oriëntaalse droom van Yab Yum's Theo Heuft Dominees op de transferlijst Sport: de laatste dagen van de Tour de France. PAGINA 13,14,15,17, 19, 21 en 23 (Advertentie) Zie de vele aanbiedingen In onze etalages Goes: Lange Vorststraat 89, lel 01100-16070. Z'orikzee, Dam 23, tel 01110-12119 De etage waar B. met zijn vriendin samenwoon de. VLISSINGEN De 45-jarige mevrouw D. M. Daemen uit Vlissingen is vrijdagmorgen over leden aan de gevolgen van zware mishandeling. De Vlissinger W. W. B. (34) met wie ze samen woonde, heeft in de loop van vrijdag bekend het misdrijf te hebben gepleegd. De man heeft zijn vriendin in de nacht van donderdag op vrijdag zwaar toegetakeld in hun woning aan de Hen drikstraat in de binnenstad van Vlissingen. Dit gebeurde na een woordenwisseling waarbij de vrouw haar vriend met een mesje bedreigde. De verdachte B. belde omstreeks acht uur vrij dagmorgen zelf de politie met de mededeling dat 'er iets met zijn vriendin aan de hand was'. Hij had een half uur eerder al een arts gewaar schuwd die onmiddellijk opname in het zieken huis voorschreef. De vrouw was er echter zo ern stig aan toe dat ze kort na aankomst in het Be- thesda Sint-Joseph-ziekenhuis in Vlissingen stierf. In eerste instantie ontkende de Vlissinger alles. Hij had, zo luidde zijn verhaal, vanaf half zes tot half acht vrijdagmorgen gewerkt in zijn schuur tje achter het huis en vond vervolgens zijn vrien din op bed, ernstig gewond. B. kwam later op de ze verklaring terug en gaf toe de Vlissingse te hebben mishandeld. Het incident begon vrijdagmorgen in alle vroegte. De Vlissinger was op stap geweest en kreeg toen hij thuis kwam ruzie met zijn vrien din. Die bedreigde hem met een mes waarop B. woedend werd. Hij nam haar het mes met ge weld af en bleef de vrouw trappen en schoppen. Zij is, volgens de politie, letterlijk bont en blauw geslagen en vertoonde verwondingen over het hele lichaam. Na de mishandeling legde de Vlissinger de vrouw op bed. Hij ging zelf slapen, maar werd om streeks half zes vrijdagmorgen wakker. Toen zag hij wat hij had gedaan en probeerde hij zijn vrien din met natte en koude lappen weer bij bewust zijn te brengen. Dat lukte niet. B. heeft hierop de huisarts gebeld en later de politie. Volgens de gebruikelijke procedure werd de voordeur van het huis met lint afgezet tijdens het onderzoek en tevens de deur van het schuurtje. Eén agent postte vrijwel de hele vrijdag bij de woning aan de Hendrikstraat. Het onderzoek is nog niet helemaal afgerond. De technische recherche van de rijkspolitie in Mid delburg licht de woning vandaag, zaterdag, door. Op het lichaam van de vrouw is sectie verricht. De man is een bloedproef afgenomen om te zien of hij onder invloed van alcohol verkeerde. De resultaten van deze activiteiten laten enkele da gen op zich wachten. B. is al verschillende keren met de politie in aan raking geweest voor allerlei zaken, waaronder brandstichting. Wat hem nu ten laste wordt ge legd, is nog onbekend. De Vlissingse politie gaf drie mogelijkheden: doodslag, ernstige mishan deling met voorbedachte rade waarna het slachtoffer sterft en zware mishandeling waarop de dood volgt. Braks zegt verdrag op met ILO DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft een internationaal ver drag inzake onderdelen van de sociale zekerheid voorlopig op gezegd. Mocht de Tweede Kamer bezwaar maken, dan zal de opzegging ongedaan worden gemaakt. Daarvoor is tot 20 juli volgend jaar de tijd. ABERDEEN (RTR) - De Texaanse brandbestrijder Paul „Red" Adair is er in geslaagd een derde brandende olieput op het ontplofte olieplatform Piper Alpha op de Noordzee te dich ten. Dit hebben functionarissen van de betrokken oliemaatschappij Occi dental Petroleum vrijdag verklaard. Zeker nog twee oliebronnen op de Pi- per Alpha staan in brand, zestien da gen nadat ontploffingen een wrak maakten van het olieplatform in het ergste ongeluk met een olie-installatie op de Noordzee. John Brading van Oc cidental UK roemde het werk van de brandbestrijders maar zei dat de toe stand op het platform nog „zeer ern stig" is. MOSKOU (RTR) - Vrijdag lagen in de Armeense hoofdstad Jerevan de fa brieken stil als gevolg van een een daagse staking uit protest tegen het besluit van de Opperste Sovjet tegen aansluiting van de Armeense enclava ^agorno Karabach in Azerbajdzjan lij Armenië. Set openbaar vervoer werkte nor- naai, maar de industrie lag stil, zo zei :en woordvoerder van het ministerie ran buitenlandse zaken in Moskou. Eerder deze maand lag het werk in de iele republiek al twee weken stil als ïevolg van een algemene staking. Dit blijkt uit een brief die minister Braks (sociale zaken ad-interim) aan de internationale arbeidsorganisatie ILO in Geneve heeft gezonden. Al in mei diende minister De Koning (sociale zaken) een wetsvoorstel bij de Kamer in om het verdrag op te zeggen. Dat voorstel is echter nog in behande ling. In feite neemt het kabinet nu een voorschot op de uiteindelijke besluit vorming, zij het dat dat voorschot te zijner tijd kan worden teruggedraaid. Het gewraakte verdrag 121 van de ILO bevat minimumnormen voor uitkerin gen bij arbeidsongeschiktheid en over lijden door arbeidsongevallen en be roepsziekten. Bij arbeidsongeschikt heid moet levenslang een uitkering gelden die 60 procent van het mini mumloon beloopt. Bij het overlijden door een arbeidsongeval of beroeps ziekte moeten de nabestaanden de uit kering krijgen. Het verdrag bepaalt verder dat 90 procent van de werkne mers moet vallen onder het zieken fonds. In ons land bestaat geen levenslange uitkering voor arbeidsongeschiktheid. Indien iemand 65 wordt, krijgt men aow. Daarbij kan het inkomen soms fors omlaag gaan. De Algemene Wedu wen- en Wezenwet (aww) kent geen uit keringen voor kinderen die één ouder hebben verloren. In ons land vallen veel minder dan 90 procent van de werknemers onder het ziekenfonds. Niet alleen wijkt het huidige stelsel in ons land nu al af van het verdrag, in de toekomst zal dat nog toenemen. Zo zijn er plannen om de aww-uitkering afhankelijk te stellen van het inkomen en de duur van de uitkering te beper ken. Op die manier moet een pensioen voor weduwnaars mogelijk worden. Daarnaast zal uitvoering van het plan-Dekker leiden tot een verdere reorganisatie van de gezondheidszorg waardoor de afstand tot het verdrag nog verder toeneemt. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Buur- meijer is bang dat er nu enorm bezui nigd gaat worden op de uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid. De FNV heeft al fel geprotesteerd. CNV-woordvoerder Bartelpronk is van mening dat het opzeggen van het verdrag onrechtmatig is, omdat zowel de Eerste als de Tweede Kamer niet is geraadpleegd. De werkgeversorganisatie VNO is het eens met het opzeggen van het ver drag. CHALON SUR SAONE - De wed strijdcommissarissen in de Ronde van Frankrijk hebben vrijdag avond Geert-Jan Theunisse een dag na zijn dopingaffaire ook nog eens gestraft voor wangedrag tegenover de Zwitserse ploegleider Paul Koechli. Theunisse kreeg 350 gulden boete, twee minuten tijdstraf en 25 punten aftrek, omdat hij Koechli had vast gegrepen en door elkaar had ge schud. Kennelijk wilde Theunisse zijn ongenoegen uiten over een standpunt van Koechli, die ver klaarde: „Een renner die betrapt op doping wordt betrapt, dient gestraft te worden." De ploeg van Koechli had ook geweigerd deel te nemen aan de sitdown-staking van de Tourrenners in Clermont-Ferrand. Met een ouderwetse sitdown-sta king van vijftien minuten maakten de wielrenners en ploegleiders in de Ronde van Frankrijk gisteren hun ongenoegen kenbaar gemaakt over de wijze van het controleren op do ping. De start van de twintigste etappe werd gebruikt te ageren te gen de wereldwielrenunie UCI. Het gebeurde in Clermont-Ferrand, de ochtend na het dopingschandaal, waarin gele-truidrager Pedro Delga- do werd witgewassen en Geert-Jan Theunisse aan het kruis werd gena geld. De actie werd gestart door Jan Gisbers, ploegleider van de gestraf te Theunisse. „We kunnen het positief-zijn van Geert-Jan nog accepteren", aldus Gisbers, „de manier waarop niet. We hebben klachten neergelegd bij de Tour-directie en het jurycorps over de manier waarop wij behandeld zijn in deze hele affaire. Een advo caat moet dit tot de bodem uitzoe ken." NIJMEGEN - Onder de 29.136 wandelaars die de Vierdaagse uitliepen was deze bejaarde Zwitser in folkloristisch hesje. NIJMEGEN (GPD) Een paar flinke hoosbuien en grote delen van de dag een miezerig regentje hebben gisteren het Vierdaagse-legioen dat in het Land van Cuyk bezig was aan de laat ste etappe, flink parten gespeeld. Toch was er van een echte geseling door Pluvius geen sprake, want van de 29.408 wandelaars(sters) die gister morgen voor de laatste marsdag van start waren gegaan, haalden er 29.136 de eindstreep. Een duidelijk record. Het rekensommetje leert dat de laat ste, door regen geteisterde marsdag slechts 272 uitvallers opleverde. Aan zienlijk minder dan in de voorgaande dagen. Dinsdag was de Vierdaagse be gonnen met 31.869 deelenemers(sters), van wie ongeveer een derde afkomstig ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV en de directie van het opslagbe- drijf Eurofrigo zijn het vrijdagavond eens geworden over het beleggen van een „voorlichtingsbijeenkomst", maandag in de kantine van het stuwadoors- bedrijf Quick Dispatch. De directies van dezf bedrijven willen op die bijeen komst de havenwerkers er alsnog van proberen te overtuigen dat het lossen van de omstreden lading rundvlees aan boord van de Reefer Rio ongevaarlijk is. De Vervoersbond FNV handhaaft echter zijn advies aan de havenwerkers de partij vlees niet te lossen. Onder de havenwerkers bestaat tot nu toe geen animo het karwei te klaren, ook al hebben deskundigen van de veterinaire inspectie, de havenarbeidsinspectie en stralingsdeskundige prof. D. van Bekkum her haaldelijk verklaard dat het lossen van het vlees geen gevaar oplevert. Los van het resultaat van die bijeenkomst blijft het de vraag of de Reefer Rio in de Rotterdamse haven zal worden gelost. Het schip ligt nu al ruim anderhalve week aan een boei in Europoort. De FNV sluit niet uit dat de Griekse eigenaar van de Reefer Rio pogingen zal ondernemen het schip in Vlissingen te laten lossen. was uit het buitenland. Het totaal aan tal uitvallers over de vier marsdagen komt hiermee op 2733, ofwel ruim acht procent. Dat is volgens de Vierdaagse- leiding een gunstig resultaat. Luide toejuichingen, opklaterend ap plaus en bloemenhulde van de duizen den bezoekers die zich reeds in de zeer vroege morgenuren van een plaatsje langs de route hadden verzekerd, ga ven aan de intocht van de wandelaars- (sters) uit 34 deelnemende landen het traditionele Vierdaagse-sfeertje. Vooral in de de omgeving van het Vier- daagse-hoofdkwartier, De Vereeni- ging, en in de Nijmeegse Sint Anna- straat, volgens de traditie tijdelijk Via Gladiola, was de drukte tijdens de glo rieuze intocht enorm. "IV /Tinister Bukmans twee- lVJ.de missie naar Surina me is aanzienlijk vrucht baarder geweest dan toen hij half mei in Paramaribo met de nieuwe regering daar rond de tafel ging om de hervatting van de ontwik kelingshulp vanuit Nederland te be spreken. Twee maanden geleden kwam premier Arron met overdreven eisen: of Nederland maar even een be drag van een half miljard gulden in eens wilde schokken voor het lenigen van de eerste nood in het ontredderde land. Het bod van dertig miljoen dat Bukman bij die gelegenheid toezegde was voor de Surinamers een afknap per. De kopstukken van de 'oude poli tieke partijen' hadden kennelijk ge dacht dat er met de Nederlanders op dezelfde manier viel te onderhandelen als aan de vooravond van de onafhan kelijkheid in 1975: veel bluf en daarna kassa. Ditmaal is er nuchter, construc tief en tot tevredenheid aan weerskan ten zaken gedaan. Er is een regeling getroffen voor overbruggingshulp en er zijn afspraken gemaakt over de jaar lijkse verplichtingen tot 1996, die Ne derland nog aan Suriname heeft op grond van het ontwikkelingsverdrag. Het burgerbewind dat na de verkiezin gen van november vorig jaar veel ver wachtingen heeft gewekt bij de bevol king kan nu met Haagse steun aan de gang om de verloederde economie in het land weer in het rechte spoor te brengen. Zonder illusies te wekken, maar met gezonde uitgangspunten. Voor beide partijen een basis om de onderlinge betrekkingen na een periode van grote problemen weer op een werkbaar niveau te brengen. De huidige Surinaamse regering heeft daar alle belang bij omdat zij pas het vertrouwen van de bevolking kan krij gen wanneer zij kan laten zien dat er doelgericht en met visie aan de weder opbouw van het land wordt gewerkt. Want tenslotte liggen de militairen van Bouterse nog steeds op de loer om in te grijpen wanneer de combinatie Shankar-Arron aan politieke zwakte en/of onderlinge verdeeldheid al te snel na haar aantreden zou bezwijken. Dezelfde militairen zijn namelijk ook flink dwars bij de oplossing van het probleem met het junglecommando van Brunswijk. Ze weigeren vredesbe sprekingen met een club gedeserteer de bosneger-soldaten, die zij als 'terro risten' beschouwen, te accepteren. En de regering in Paramaribo kan daar moeilijk omheen. Versterking van de positie van het burgerbewind is daar om van het grootste belang. Het lang zaam op gang gekomen democratise ringsproces kan er alleen maar bij win nen. De harde aanpak van Bukman heeft ontnuchterend gewerkt. Dat is duidelijk af te leiden aan de reacties van Surinaamse kant op zijn bezoek van de afgelopen dagen. Het was nu mogelijk om sluitende afspra ken te maken over de toekomstige be steding van ontwikkelingsgelden. Wa terdichte procedures verhinderen het volgens de Nederlandse minister dat hulpgelden bij het Surinaamse leger of op de zwarte markt terecht komen. Voor een grote meerderheid in de Tweede Kamer waren dat spijkerhar de voorwaarden. Want in het verleden is er met de voor Suriname bestemde ontwikkelingsgelden vaak veel misge gaan. In Paramaribo is het besef door gedrongen dat de economie er niet bo venop komt wanneer er alleen maar grote bedragen aan hulp uit Neder land in de samenleving worden ge stopt. Er zal een goed opgezet herstel en aanpassingsprogramma moeten komen, waarin projecten worden op genomen die in goed onderling overleg vanuit Nederland kunnen worden gefi nancierd. Voor de rommelige en slecht gecontroleerde aanpak van tien jaar geleden is geen ruimte meer. Neder land heeft daar leergeld voor betaald; in Suriname is die manier van politiek bedrijven destijds mede aanleiding tot de coup van Bouterses militairen ge weest. Een nieuwe start in de relatie tussen beide landen moet daarom ook een andere omgang met elkaar garan deren. Bukman heeft daarvoor de toon gezet. vdM. Speciale eer tijdens de intocht was er voor oud-Tweede-Kamerlid Maarten Schakel die dit jaar de Vierdaagse voor de 50e keer met succes uitliep. Intussen maakt de legerleiding zich ongerust over de conditie van de Ne derlandse soldaat. Van de 2036 Neder landse militairen moesten er na twee dagen al 137 het opgeven. De land macht nam daarvan het leeuwedeel voor zijn rekening. De legertop over weegt een onderzoek naar de oorzaak van het grote aantal uitvallers. Vast staat dat veel militairen de Vierdaagse hebben onderschat en er te weinig voor hebben getraind. BRUSSEL (ANP) - Premier Thatcher zal de Britse EG-commissaris Lord Cockfield eind dit jaar tegen zijn zin vervangen door ex-minister van in dustrie en handel Leon Brittan, zo is vrijdag in Brussel bekendgemaakt. In een persoonlijke verklaring stelt de conservatief Cockfield, die in Brussel wordt beschouwd als de drijvende kracht achter het streven naar een vrije EG-markt in 1992, „dat het hem grote voldoening zou hebben geschon ken om dat programma met succes af te ronden." Over de vervanging van het andere Britse commissielid, de socialist Stan ley Clinton Davis, wordt nog overlegd met oppositieleider Neil Kinnock. Leon Brittan moest in 1986 ontslag ne men als minister in verband met de moeilijkheden rond de helikopterfa- briek Westland. Met zijn aftreden red de hij de regering-Thatcher. Er werd al enige tijd gezocht naar een geschikte- beloning voor dat gebaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1