Zomer Orkest Nederland concerteert in Zeeland Rijontzegging en boete wegens rijden onder invloed en botsing in beeld ...iedere ondernemer krijgt bij ons dezelfde behandeling. JE PLEZIER STARTER (M/V) ONDERZOEK KWALITEIT DIENSTVERLENING: M1 Wrn, Gunstig Rechtbank bekijkt toedracht dodelijke val ter plaatse Auto mist bocht nabij Absdale POLITIERECHTER MIDDELBURG MJ Gewelddadig duo voor 3 maanden de gevangenis in MIDDELBURG De Zeeuwse kleinverbruiker vindt dat het energiebedrijf PZEM een ambte lijk en bureaucratisch bedrijf is. Een openbaar nutsbedrijf, dat tamelijk ver van de mensen af staat. In de ogen van de afnemers is de PZEM nog altijd het starre (produktie)bedrijf, dat een monopoliepositie inneemt op de markt. Dit beeld komt naar voren in een onderzoek naar de kwaliteit van de dienstverlening van de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij, ver richt door het bureau ICG. Op initiatief van de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN) is de dienstverlening bij alle stroombedrijven doorge licht. VRIJDAG 22 JULI 1988 PZEM is ambtelijk en bureaucratisch Er zijn meer negatieve oordelen via de representatieve steekproef onder de Zeeuwen aan de oppervlakte geko men. Wat betreft de bereikbaarheid van de kantoren van de PZEM blijkt dat 29% van de Zeeuwen niet weet waar men moet zijn als men de PZEM wil bezoeken. Landelijk is dat 27%. Re delijk veel mensen (31%) zijn niet in staat om tijdens kantooruren naar de PZEM te komen (landelijk 29%). Favo riete tijden om het bedrijf te bezoeken zijn dan ook de zaterdagochtend en de koopavond. Als iemand eenmaal een PZEM-kantoor heeft weten te vinden, dan is de ervaring dat de PZEM niet te ver weg staat en ruim voldoende par keergelegenheid heeft. De bereikbaar heid per openbaar vervoer is onvol doende. Het onderzoek levert voor het nutsbe drijf overigens overwegend gunstige bevindingen op. In het algemeen heb ben de kleinverbruikers een vrij posi tieve indruk van de PZEM. Men vindt het nutsbedrijf redelijk sympathiek, efficient, degelijk, klantvriendelijk, goed georganiseerd, zorgzaam voor het milieu en bovenal een zeer be trouwbare leverancier. Opvallend is dat de deelnemers aan het onderzoek zeggen dat de PZEM vaak van zich laat horen. Dat gebeurt vooral door de krant (62,1%, tegenover landelijk slechts 43,2%). Mede daar door hebben de verbruikers een rede lijk duidelijk beeld van het bedrijf, méér dan landelijk het geval is. De PZEM is ook niet echt onbekend bij de mensen. Als belangrijkste eigenschappen die de PZEM moet hebben, noemen de on dervraagden: voortdurende beschik baarheid van elektriciteit, een redelij ke prijs, een goede service. Voorlich ting door folders wordt in dit verband minder belangrijk geacht. Een blad als Energie Water, de bijsluiters bij de rekeningen en de folders over de acti viteiten van het bedrijf zijn goed be kend. Het voorlichtingscentrum (per soonlijk advies) wordt zeer belangrijk gevonden. Besparing op energie, veilig gebruik ervan en het verbruik van al lerlei apparaten staan het meest in de belangstelling. Ook willen vrij veel mensen graag informatie over nieuwe snufjes, zonne- en windenergie, nacht- stroom en verwarming. Een kwart van de ondervraagden stelt dat de PZEM te weinig voorlichtingsmogelijkheden biedt. Van de deelnemers heeft ruim 15% af gelopen twee jaar een rayonkantoor bezocht (landelijk 19%) en 8% kwam naar het hoofdkantoor. Voornaamste redenen: voorlichting en verhuizing. In het algemeen is men tevreden over de gang van zaken tijdens het bezoek. Ongeveer 39% heeft de laatste twee jaar telefonisch contact gezocht met een PZEM-kantoor (landelijk 11%). Het hoofdkantoor werd door 32% tele fonisch benaderd. Ook hier was een be langrijk onderwerp: verhuizen. Daar naast ging het vaak om financiële kwesties. De opbellers zijn in overwe gende mate tevreden over de behande ling. In Zeeland is 32% van de verbrui kers afgelopen twee jaar verhuisd. Het gros (84%) bleef klant bij de PZEM. Ongeveer 5% is ontevreden over de procedure voor het verkrijgen van een nieuwe aansluiting. DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch gaat 5 augustus naar een studentencentrum in Eindhoven om te onderzoeken hoe in augustus 1986 de 19-jarige Benno Vos om het leven is gekomen. Vos viel zes meter naar be neden na een duw van de 26-jarige F. K. uit Terneuzen. Vos raakte in coma en overleed een half jaar later. K. stond 8 juli terecht op verdenking van dood door schuld. De rechtbank zou donderdag uitspraak doen, maar houdt de zaak nu aan tot na het onder zoek ter plekke. De officier van justitie vroeg 8 juli om vrijspraak. Het slachtoffer kwam de bewuste nacht met een stel vrienden onuitge- nodigigd op een afstudeerfeestje van de verdachte, in het studentencen trum van de Technische Universiteit in Eindhoven. Na misdragingen werd het groepje naar buiten gewerkt, waar een klein relletje ontstond. De ver dachte zou Vos toen een duw hebben gegeven. „Ik had geen idee dat hij daardoor naar beneden zou vallen", verklaarde hij later. Officier mr Rege- hnk vond ook dat de gewezen student redelijkerwijs niet kon voorzien dat de duw zulke ernstige gevolgen zou heb ben. De rechtbank wil zich daar nu van overtuigen door de situatie ter plekke in ogenschouw te nemen. HULST De automobilist I. uit Sint Jansteen is woensdagavond nabij Absdale met zijn auto uit de bocht ge vlogen. Volgens I. raakte hij met zijn auto in de berm toen hij moest uitwij ken voor een tegenligger die op zijn weghelft reed. Zijn voertuig raakte daarbij zwaar beschadigd. I. bleef on gedeerd. Over de afhandeling van financiële zaken overheerst bij de deelnemers tevredenheid. De overzichtelijkheid, het taalgebruik, en dergelijke, van de rekening zijn minder goed dan elders. Gas en. elektriciteit moeten in elk ge val op één rekening staan. Men sen willen wel een wat hoger, maar geen lager termijnbedrag betalen. De meeste mensen zeggen dat ze de reke ning altijd voor of op de vervaldatum betalen. De kosten van afsluiting (bij wanbetaling) zijn niet bekend. In Zee land wordt veel automatisch betaald (58%), tegen landelijk 49%). Ongeveer 72% van de mensen die niet automa tisch betalen weet dat er een korting is op dat automatisch betalen. Meteropname tijdens kantooruren wordt niet als bezwaar ervaren. Wel dient bekend te zijn wanneer de mete- ropnemer komt. Veel mensen (90%) weten dat er een goedkoop tarief is; slechts 25% heeft dat tarief ook (lande lijk 34%). Ongeveer 87% weet de tijden waarop het goedkope tarief van kracht is. Volgens 42% mag er nooit een stroomstoring voorkomen, ongeveer 28% heeft er geen bezwaar tegen als zo'n storing zich eenmaal per jaar voordoet. In Zeeland heeft 37% de laatste twee jaar te maken gehad met een storing (landelijk 44%). Tevoren was 19% van dit euvel op de hoogte. Veel mensen stellen prijs op een keu ring van elektrische- en gasleidingen (op verzoek van de klant). Daarvoor wil 80% betalen, richtbedrag 50 gul den. Zeer veel mensen vinden het pri ma dat de PZEM apparaten verhuurt, als boilers, geisers en kachels. Circa 43% is van mening dat het bedrijf der gelijke apparaten ook moet verkopen. Voor het onderzoek zijn 6000 vragenlij sten verstuurd. De reactie was 27% (landelijk 25%). Uit de ingevulde lij sten is een zogenaamde 'representatie ve streekproef getrokken van 1450 verbruikers. De PZEM bekijkt of er verbetering moet komen in zwakke 'aandachtspunten' die door het onder zoek op tafel zijn gekomen. KAPELLE - Het uit jong talent samen gestelde Zomer Orkest Nederland, dat zich ook wel snakkend als ZON presenteert, doet dinsdag en woens dag Zeeland aan. De leeftijd van de vijftig musici varieert van 16 tot en met 23 jaar. Voor het gelegenheidsor kest zijn ze door de Stichting Melo- maan, een instelling die de blaasmu ziek bevordert, op hun capaciteiten geselecteerd. ZON speelt dinsdag in Zierikzee en Kapelle, woensdag op twee lokaties in Kamperland. De muzikanten, onder wie ook enkele conservatoriumstudenten, hebben drie weekeinden gerepeteerd op twin tig zeer uiteenlopende werken. Van ba rok tot rock, zo duidt zakelijk leider D. Broers uit Vlissingen aan. De luiste raar kan dus rekenen op klassiek, pop, marsen en filmmuziek. In vijf dagen tijd werkt de blaasselectie maar liefst zestien concerten af. In Limburg, Zee land, de provincie Groningen en tot slot Nijmegen. „Maar", verzekert Broers, „dat kan ook, want het zijn pri ma muzikanten, die allemaal zeer ge motiveerd zijn". De musici hebben mi nimaal het muziekdiploma C. Het orkest staat onder leiding van twee dirigenten, Martin Buninga en Peter Geeraets. Beiden studeren aan het conservatorium. Onder de musici bevinden zich zes Zeeuwen: Marianne de Looff (fluit) uit Wissenkerke, Karei Burger (klarinet) uit Kamperland, Je roen van der Meer (basklarinet) uit Vlissingen, Leo Boeting (euphonium) uit Terhole en Emiel Mathijssen uit Middelburg (slagwerk). Zakelijk leider Broers komt uit Vlissingen en speelt twee nummers slagwerk. Het Zomer Orkest Nederland concer teert dinsdag vanaf 14 uur aan de Schuithaven in Zierikzee en 's avonds van 20 uur in dienstencentrum De Vroone in Kapelle. Het blaasorkest is woensdag te vinden op de Kamper- landse recreatiecentra De Roompot (vanaf 14 uur) en De Schotsman (vanaf 19 uur). Omdat drie van de vier concer ten buiten worden gehouden, zijn er bij slecht weer uitwijkmogelijkheden. «■p.. i- Wethouder Joosse haalt als eerste een forel boven water. HENGSTDIJK Wethouder J. E. M. Joossen van de gemeente Hontenis- se heeft donderdag een forellenvij ver geopend in recreatiegebied De Vogel in Hengstdijk. De wethouder nam in het begin van de middag een hengel ter hand en haalde zonder enige moeite de eerste vis op het droge. De vangst van de wethouder gold voor de overige hengelaars als startsein voor een viswedstrijd. De bijna honderd deelnemers kregen de vis bijna in de schoot geworpen. De vijver was ter gelegenheid van de feestelijke openstelling volgepropt met duizend forellen, die blijk gaven van een enorme eetlust. Daardoor was het voor de hengelaars bijna on mogelijk om geen enkele vis aan de haak te slaan. Zelfs wethouder Joos sen slaagde er vrijwel moeiteloos in een forel uit het water te halen. De beoefenaars van de hengelsport kunnen dagelijks vertoeven aan de oever van de forellenvijver. Niet al leen campinggasten, maar ook ande re liefhebbers mogen met hun hengel aan de kant gaan zitten. Per visser zullen telkens vijf forellen worden uitgezet, zodat een voorspoedige vangst verzekerd is. De leiding van De Vogel houdt de conditie van de vissen goed in de gaten. Om de kwetsbare forellen ook bij warm weer in topvorm te houden, zal het zuurstofgehalte in het water op peil worden gehouden. Bij kritieke wa tertemperaturen kunnen twee moto ren worden ingeschakeld voor de toevoer van extra zuurstof. Op de Vogel bestaan plannen om het de hengelaars in de nabije toekomst nog verder naar de zin te maken. De smakelijke forel kan over een tijdje waarschijnlijk ter plekke worden be reid en verorberd. Dankzij de plaat sing van een grill kunnen de hongeri ge vissers direct na een vangst begin nen met de maaltijd. Voor de echte fijnproevers wordt misschien ook een rookmachine aangeschaft. MIDDELBURG De 53-jarige R. T. van de W. uit Wachtebeke (B) hoorde donderdag op de zitting van de poli tierechter in Middelburg twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, 1500 gulden boete en negen maanden rij ontzegging tegen zich eisen voor rij den onder invloed met een promillage van 1.98. Nadat Van de W. een trouwpartij had MIDDELBURG De vrouw heeft maar één recht en dat is het aanrecht. Tenminste, zo wordt daar kennelijk nog altijd door veel ban ken over gedacht. Want uit een lan delijk onderzoek is gebleken, dat banken er niet zö happig op zijn vrouwelijke ondernemers een fi nancieel handje te helpen. Vrouwen die plannen hebben een eigen be drijf te beginnen, krijgen bij de ban ken minder snel een krediet losge peuterd dan mannelijke 'starters'. De studie waarvan de conclusies donderdag in dit dagblad werden ge publiceerd is verricht in opdracht van de ministeries van economische en sociale zaken. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland te Middel burg, waar men zich onder meer be zig houdt met de begeleiding van startende ondernemers, hebben de onderzoeksresultaten op z'n minst tot enig gefrons geleid. Want: „Wij hebben nog nooit signalen gehad dat de banken in Midden- en Noord-Zee land een vrouw-onvriendelijk beleid voeren. Absoluut niet. En we kunnen ons nauwelijks voorstellen dat er veel verschillen bestaan tussen de si tuatie in Midden- en Noord-Zeeland en die in de rest van het land". Nimmer klachten gehad van vrouwen die hun fraaie plan nen om een eigen onderne minkje op te zetten zagen stran den op de onwil van de bank? L. D. Harpe, hoofd van de afdeling bedrijfsvoorlichting en exportbevor dering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland: „Ik weet niet precies hoe de percentages liggen. Maar ik kom meer mannen dan vrouwen te gen van wie een krediet-aanvraag ge weigerd is. Dat is ook logisch. De praktijk is dat meer mannen dan vrouwen een eigen bedrijf willen op zetten. In het algemeen blijkt, dat de financiering één van de grootste problemen is van de starters. Een bank is nu eenmaal een commerciële organisatie. En voor dat een bank een krediet verstrekt, worden alle aspecten doorgenomen. De ondernemer zélf speelt daarbij een belangrijke rol. Hij of zij kan nog zo'n goed plan hebben, maar als een bank het niet ziet zitten in de onder nemer, zal het krediet niet verleend worden". Uit het onderzoek is echter ge bleken, dat vrouwen door ban ken sneller minder geschikt worden bevonden dan mannen. „Ik denk dat een bank niet zo zeer kijkt of het een vrouw of een man be treft. Maar het is natuurlijk wél zo: wanneer je met een onderneming be gint, kost dat ontzettend veel tijd, meer dan veertig uur per week. Als een vrouw een eigen onderneming wil beginnen en het blijkt dat ze daar geen volledige aandacht aan kan be steden omdat ze bijvoorbeeld thuis nog een aantal kinderen heeft, tja, dan kan dat een belemmering zijn. Dat zou voor een bank aanleiding kunnen zijn om een krediet te weige ren. Ik spreek daar geen waardeoor deel over uit, ik weet alleen dat som mige banken zo denken, zonder dat ze dat hardop zullen zeggen. Maar ik ken onderneemsters die een goed be drijf hebben, die hebben het alle maal goed georganiseerd, die heb ben een goeie thuisopvang of zo". In Zeeland is het aantal man nen dat een eigen onderneming wil beginnen groter dan het aantal vrouwen. De oorzaken en de percentages? L. D. Harpe van de Kamer van Koophandel: „...nooit signalen gehad dat de banken een vrouw-onvriendelijk beleid voeren..." V_ „Dat komt waarschijnlijk door de toch nog altijd wat traditionele op vattingen. Je vind dat ook terug in de samenstelling van de Zeeuwse be roepsbevolking. En wat de verhou ding betreft tussen mannelijke en vrouwelijke starters; ik zou daar zelfs niet naar durven schatten. Het hangt een beetje van de branche af. Ik denk dat in sommige branches, vooral in de dienstverlenende secto ren, het aantal vrouwen groter is dan het aantal mannen. De bouw, de in dustrie, het kleine ambacht dat zijn typisch mannelijke branches. Maar er zijn ook sectoren waarin het aantal vrouwelijke ondernemers de overhand heeft. Om een paar beken de voorbeelden te noemen: de pedi cures, kappersbedrijven. Dat zijn echter ook de sectoren waarin het zoals wij dat noemen sterfteper centage van de starters het grootst is. Dat zal ook bij de banken niet on bekend zijn, waardoor zij waar schijnlijk een wat terughoudender opstelling aannemen". Dus toch... „Nee hoor. Het gaat er niet zo zeer om dat het vrouwen zijn. Het punt is alleen dat je in die sectoren met betrekkelijk weinig investeringen een'bedrijf kunt beginnen. Als je een garage wilt beginnen of een winkel; je moet een pand kopen, inventaris hebben, je moet zorgen dat je een in kooporganisatie achter je hebt staan, je moet een stukje pr doen. Maar met alle respect een pedi cure; dat kan bij wijze van spreken op een zolderkamertje. Ik versimpel het maar even. Maar doordat de in vesteringen betrekkelijk gering zijn, is iemand eerder geneigd in het diepe te springen. Want als het mis gaat zullen de consequenties ook niet zo groot zijn". Overigens: de Kamers van Koop handel komen evenmin onbescha digd uit het onderzoek tevoorschijn. Ook de Kamers van Koophandel zouden minder toeschietelijk zijn als vrouwelijke ondernemers zich aan de balie melden. „Ik snap niet waar een dergelijk con clusie vandaan komt. Ik kan me nau welijks voorstellen dat dat gebeurt. Voor ons speelt het geslacht geen en kele rol. Het maakt ons niet uit of we te maken hebben met een man of een vrouw, met een Nederlander of een buitenlander. Wij discrimineren op geen enkele manier. Iedere onderne mer is voor ons een ondernemer. En dus krijgen ze allemaal dezelfde be handeling". Willem J. van Dam bijgewoond ging hij rond twee uur 's nachts naar huis. Toen hij zijn auto achteruit in zijn garage aan de Dorps straat in Overslag (net over de grens met Nederland) wilde manoeuvreren kwam hij in aanrijding met een andere beschonken autobestuurder. Zeer te gen de zin van beide chauffers waar schuwde een inzittende van één van de wagens de politie. Van de W. verklaarde tegenover de po litie niet meer dan vijf glazen wijn te hebben gebruikt, wat politierechter mr G. H. Nomes deed vermoeden dat het wel een zeer zware soort geweest moest zijn. Van de W. zei met spoed naar huis te zijn gegaan omdat de kat anders te lang alleen zat. De bruiloft was op slechts vijf kilometer afstand van zijn woning. Zijn advocaat mr B. Boekhout wees er op dat zijn cliënt nog nooit eerder met de justitie in aanraking was geweest en legde om dat te staven een bewijs van goed zedelijk gedrag over. Omdat Van de W. nog kinderen, te verzorgen heeft, verminderde de politierechter de boete tot duizend gulden, maar voor de rest volgde hij de eis van de of ficier. Van de rijontzegging heeft Van de W., die vrachtwagenchauffeur is, buiten Nederland geen last. E. M. V. C. L. (45) uit het Belgische Mal- degem kreeg conform de eis twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk, 1500 gulden boete en een jaar rijont zegging opgelegd voor een rit in Zeeuwsch-Vlaanderen met een pro millage van 1.93. Hij werd betrapt door een adjudant van de rijkspolitie, die in zijn privé-auto achter hem reed. L. raakte op de Rijksweg 58 tussen Oost burg en Schoondijke voortdurend op de rijbaan van zijn tegenliggers, die hem met lichtsignalen beduidden om opzij te gaan. Door bruusk naar rechts te sturen kon hij enige malen de grote klap nog net voorkomen. Hij reed meer dan 120 kilometer per uur. Tenslotte kon de adjudant hem laten stoppen en hem voor de bloedproef meenemen naar het politiebureau in Oostburg. Op de zitting verklaarde L. dat alles wat over zijn rijgedrag in het proces-verbaal stond 'absoluut niet waar' was. Zo zouden er tijdens zijn rit Advertentie geen tegenliggers geweest zijn. Verder had hij in zijn 27-jarige loopbaan ach ter het stuur volgens eigen zeggen 'nog nooit een accident gehad'. W. van B. (38) uit Clinge werd conform de eis tot duizend gulden boete en zes maanden rijontzegging veroordeeld voor rijden met 1.40 promille. Hij had in de pauze van een uitvoering van een gymnastiekvereniging enkele pilsjes gebruikt en was na afloop nog naar een café gegaan. Hij werd op de Langeweg in Axel aangehouden. Hij zei zijn rijbe wijs niet nodig te hebben. De 44-jarige M. C. uit Bruinisse kreeg conform de eis twee weken gevange nisstraf en een jaar rijontzegging opge legd omdat hij in maart op de Van Hertsbekestraat in zijn woonplaats met 2.61 promille werd aangehouden. Hij had de feestelijkheden rond de overdracht van een kotter van de werf aan de eigenaar bijgewoond en had zich daar te goed gedaan aan bier en sterke drank. „Ik had me niet gereali seerd dat ik nog moest rijden", ver klaarde hij. De auto waarin hij reed was eigendom van zijn werkgever. C. is al meermalen voor rijden onder in vloed veroordeeld. ■fWfF Goese Middenstands Centrale MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de Terneuzenaren I. A. (19) en I. S. (23) tot zes maanden gevangenisstraf waar van drie maanden voorwaardelijk veroordeeld voor mishandeling. Na bezoek aan een café had het tweetal in de Dijkgang in hun woonplaats C. J. D. opgewacht, die ze met stokken af tuigden. De man hield er verwondin gen aan het hoofd aan over. De zwaarte van de straf werd mede be paald door eerdere vonnissen. Beiden hadden diverse geweldsdelicten op hun strafblad staan. Geen van tweeën was op de zitting aanwezig, zodat het vonnis, conform de eis van de officier, bij verstek werd uitgesproken. Wel aanwezig was de 27-jarige H. S. uit Breskens tegen wie de officier mr H. Oppe tenuitvoerlegging eiste van een gevangenisstraf van vier weken die hem in januari voor diefstal en heling door de politierechter voorwaardelijk was opgelegd in combinatie met een dienstverlening van 90 uur. Reden voor deze eis was het feit dat de dienst verlening niet tot een goed eind was gebracht. Op de dag dat S. met zijn werkzaamhe den zou beginnen kwam hij een half uur te laat bij de instelling waar hij die zou uitvoeren. Ondanks dat hij van de directeur te horen kreeg dat te laat ko men niet werd geaccepteerd, ver scheen hij de dag daarop een uur na aanvang van de werktijd. De derde dag meldde hij zich ziek. Op een vraag van politierechter mr G. H. Nomes antwoordde hij dat hij door diarree werd geplaagd. Dat verhinder de hem echter niet een café te gaan be zoeken, waar hij door medewerkers van de instelling waar hij te werk ge steld was, werd gezien. Dat was voor de directie aanleiding om de medewer king aan de alternatieve straf van S. op te zeggen. De politierechter volgde de eis van de officier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23