Kleintjes I Mensensmokkel via Belgische PZC Peloton staakt na dopingaffaire Brinkman bezuinigt op geld voor gemeenten Parijs niet akkoord met EG-normen uitlaatgas vandaag 3x 28,- Mogelijk ook Nederlandse waarnemers naar Golf BIJ AANVAARDING NOMINATIE vage beloften Het Atlanta van DELGADO GAAT VRIJUIT, THEUNISSE BESTRAFT ATLANTA Met een speech waarin hij zijn visie op de toe- lomst uiteenzette, heeft Michael Dukakis gisteravond in At lanta de nominatie van de Democratische Partij geaccepteerd. Het was voor Dukakis de belangrijkste rede die hij ooit gehou den heeft. Direct uitgezonden door alle grote omroepen, was rijn speech voor hem de gelegenheid bij uitstek om zich aan iet Amerikaanse volk te presenteren. Oude waarden Kwaliteit Belasting Elektriciteit Koophuizen Kritiek OVERHEVELING BEDRAGEN \M Veel bewolking, later zon 231e jaargang no. 171 Vrijdag 22 juli 1988 BRUSSEL (ANP) - De Belgische rijkswacht is mogelijk op het spoor gekomen van een organisatie die grote aantallen illegale vreemdelingen tegen betaling naar Canada brengt, zo is donderdag gemeld. In de nacht van woensdag op donderdag trof de rijkswacht op het strand van Oostduinkerke vijftig Indiërs aan. die op het punt stonden zich in te schepen op een vrachtschip met bestem ming Canada. Het vrachtschip lag voor anker in zee. Een aantal Indiërs was al met rubberbo ten aan boord gebracht. Het was donderdagavond niet bekend wat er met het schip en zijn bemanning is gebeurd. De Indiërs, die niet over geldige verblijf spa lieren voor België beschikten, zijn opgepakt en de hele donderdag verhoord. De rijkswacht wil echter bijzonder weinig kwijt over de affaire. Dukakis in rede positief en poëtisch (Van onze correspondent) En dat was geen overbodige luxe. En quêtes hebben de afgelopen weken iuidelijk gemaakt dat Dukakis voor reel Amerikanen nog steeds een grote onbekende is, in tegenstelling tot zijn Republikeinse opponent George Bush. ïoewel Dukakis niet kon tippen aan iet oratorisch geweld dat dominee Jesse Jackson twee dagen eerder op de Democraten losliet, was de toon van 5ijn rede poëtischer en persoonlijker jan zijn toehoorders van hem gewend waren. Je Democratische presidentskandi- laat legde de nadruk op de oude waar- len die van Amerika een grote natie lebben gemaakt. Die waarden moeten roor de toekomst onverkort blijven ;elden, want dan „breekt een nieuw en jroots tijdperk voor Amerika aan", al ius de gouverneur. Dukakis zag af van felle, persoonlijke aanvallen op president Reagan of vi- ie-president George Bush. Andere De- nocratische leiders hadden dat al eer ier deze week gedaan, en de gouver- All-round-artiest Bueno de Mesquita stoort zich aan het niveau van de televisie: Hilver sum onderschat het kwaliteits- gevoel van de kijkers. PAGINA 2 neur wilde bovendien de nadruk leg gen op een positieve boodschap. Maar hij zei wel, kennelijk refererend aan de vele schandalen onder het be wind van Reagan: „Ik wil dat de men sen weer trots zijn op hun regering, op een regering die niet alleen hoge eisen stelt aan het Amerikaanse volk, maar vooral ook aan zichzelf'. „We gaan de verkiezingen winnen", al dus Dukakis, „omdat wij de partij zijn die geloven in de Amerikaanse droom. Die droom is zó krachtig, dat afstand noch ras, noch geloof noch huidskleur hun greep op het menselijk hart kun nen verslappen. Ik kan het weten, want ik ben een produkt van die droom". Op initiatief van Jackson heeft de con ventie Dukakis overigens woensdag avond (Amerikaanse tijd) bij acclama tie gekozen tot de kandidaat voor het presidentschap in november. Het voorstel van de zwarte dominee, die zelf formeel nog kandidaat voor de nominatie was, werd door het hoofd van zijn campagne gedaan enkele mi nuten nadat Dukakis de stemming ge wonnen had met 2.876 afgevaardigden in Atlanta voor hem, en 1.218 voor Jackson. De belastingtarieven moeten ook na de hervormingen ver der omlaag. PAGINA 3 Het aantal doden door elektri citeit is de laatste 15 jaar met tweederde gedaald. PAGINA 5 De koophuizen zijn in Zeeland in vergelijking met vorig jaar ongeveer zeven procent duur der geworden. PAGINA 13 Maradona levert felle kritiek op het bestuur van zijn club Napoli. PAGINA 18 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7, 9,10 en 11 Provincie: 13,15 en 17 Sport: 18 en 19 De drie hoofdrolspelers van de laatste dagen in de klim naar de Puy-de-Döme. Van links naar rechts Steven Rooks, die bijna de gele trui kreeg, Pedro Delgado en Gert Jan Theunisse. CLERMONT-FERRAND (GPD) Alle renners die nog deel uitmaken van het peloton in de Tour de France zullen vanochtend bij de start van de twin tigste etappe tien minuten in staking gaan. De ac tie, waartoe vannacht werd besloten in een spoed vergadering van enkele ploegleiders, onder wie Jan Gisbers van PDM, is bedoeld als protest tegen de wijze waarop de dopingcontroles in het profes sionele wielrennen worden uitgevoerd. Gert Jan Theunisse werd na de contra-expertise opnieuw positief bevonden. Het gevolg: tien minu ten tijdstraf, terugzetting naar de laatste plaats in de rit van 13 juli, een geldboete van ruim 1500 gul den en een maand voorwaardelijke schorsing. Ook Pedro Delgado werd betrapt op het gebruik van een doping, Probenicide, maar niet bestraft. Probenicide is wel verboden door het Internatio naal Olympisch Comité, maar (nog) niet door de UCI, de internationale wierenunie. Segovia, de woonplaats van Pedro Delgado vierde gisteravond feest na de gunstige tijding voor 'Peri- co'. Het stadsbestuur heeft Steven Rooks, ook na gisteren nog onaantastbaar tweede, inmiddels uit genodigd de festiviteiten rond Delgado mee te ma ken. Als dank voor zijn aanbod de gele trui een dag na de Tour aan de Spanjaard te overhandigen, mocht hij door het deklasseren van Delgado aan de Tourzege zijn geholpen. (Zie ook pagina 19) Brinkman Michael Dukakis tijdens de speech waarmee hij de nominatie van de Democra tische partij accepteert. DEN HAAG (GPD) - Minister Brink man (WVC) heeft de bezuinigingen van 150 miljoen gulden op zijn begro ting voor 1989 reeds ingevuld. Dat blijkt uit een brief van de bewinds man aan de Tweede Kamer. De notitie van Brinkman is uniek, omdat ombui gingen op de begrotingen van de de partementen normaal gesproken pas op de derde dinsdag in september (Prinsjesdag) bekend worden ge maakt. De bewindsman houdt overigens een slag om de arm, omdat de begrotings besprekingen in het kabinet nog niet helemaal zijn afgerond. De laatste be sprekingen in de ministerraad vinden eind augustus plaats. Een 'definitief overzicht' van de ombuigingen door zijn departement kan daarom eerst op Prinsjesdag worden overgelegd, zo schrijft Brinkman. Het grootste deel van de bezuinigin gen realiseert de minister door te kor ten op naar gemeente- en provincie fonds over te hevelen bedragen. Het gemeentefonds krijgt ruim 90 miljoen gulden minder dan de minister aan vankelijk had beloofd. In het provin ciefonds stroomt ruim 7 miljoen min der. De minister had eerder het plan opge vat gemeenten en provincies geza menlijk voor 150 miljoen gulden te kor ten. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Raad voor de Gemeentefï- nanciën verzetten zich daartegen. Provincies en gemeenten krijgen geza menlijk bijna 12 miljoen gulden min der te besteden in de sector volksge zondheid. Landelijke organisaties die op wel zijnsgebied actief zijn, krijgen even eens minder geld van de minister. In 1989 verwacht Brinkman daarmee tien miljoen gulden te bezuinigen. In de jaren daarna krijgen de landelijke organisaties per jaar 25 miljoen min der. Brinkman wenst voorts niet langer subsidie te verstrekken aan een aantal experimenten en projecten rond jeugdbeleid, minderheden en biblio theekwerk. Dat levert de minister een besparing op van 15,5 miljoen gulden. Het departement zal ten slotte oude rekeningen versneld afbetalen, wat een extra opbrengst van 15 miljoen op levert. (Advertentie) ik prof iteer van uw aanbod. De PZC, 'n dijk van een krant, 4maanden lang voor PARIJS/BRUSSEL (REUTER/ANP) - Frankrijk heeft donderdag laten we ten niet te kunnen instemmen met het akkoord dat de EG-ministers van mi lieu vorige maand bereikten over strengere normen voor de uitlaatgas sen van kleine auto's. Het Franse mi nisterie van milieu verwijt sommmi- ge lidstaten, waaronder Nederland, dat zij zich te weinig gebonden achten aan een gemeenschappelijke Europe se markt. Op 28 juni besloten de EG-ministers van milieu bij meerderheid tot stren gere milieunormen voor de uitlaatgas sen van auto's met een cilinderinhoud die kleiner is dan 1,4 liter. Er werd afgesproken dat nieuwe mo dellen vanaf oktober 1992 en alle nieu we auto's vanaf oktober 1993 aan de nieuwe normen moeten voldoen. Nederland, Denemarken en Grieken land, die vonden dat de normen niet ver genoeg gingen, stemden tegen. De Nederlandse minister Ed Nijpels maakte later plannen bekend om via belastingvoordelen de aankoop te bevorderen van auto's die voldoen aan de strengere Amerikaanse normen. „Dit betekent een serieuze bedreiging die kan leiden tot een versplintering van de markt", zo stond in verklaring van het ministerie van milieu in Parijs. NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg V T J andaag stroomt Atlanta V weer leeg. De Democra tische Conventie zit erop. Vier dagen lang spoot het en- thousiasme eruit. De gedele geerden hebben Michael Dukakis met overweldigende meerderheid tot hun presidents-kandidaat genomineerd. De vrede met de wild populaire zwarte baptisten-dominee Jesse Jackson is getekend. De eenheid in de partij is - tenminste naar buiten toe - compleet. Het politieke circus blaakte van zelf vertrouwen en van ondernemingslust. Dukakis: „De man die zijn woord houdt en zijn rekeningen betaalt". Jackson: „Een leider die het emotione le vuur van de rechtvaardigheid in on ze zielen heeft aangestoken". Vier jaar na de bittere nederlaag van Walter Mondale tegen een republikeinse Ro nald Reagan op weg naar zijn tweede termijn hadden de Democraten zo'n opkikker hard nodig. En ze hebben er alles aan gedaan om zo weerbaar mo gelijk aan de laatste etappe van de mars op het Witte Huis te kunnen be ginnen. De route is bekend, de strate gie bepaald. De beoogde president is de hemel in geprezen. Zijn 'running mate', toekomstig vice-president, zal helpen het politieke evenwicht uit te stralen. Amerika's eerste zwarte presi dents-kandidaat moet nog vier jaar in de wachtkamer. En voor de rest is er veel lawaai geproduceerd, gezwaaid, gejuicht en gedanst. Het hoort allemaal bij de vierjaar lijkse Conventie van een partij, die lang en veel aan de politieke zijlijn heeft geopereerd. Want op weg naar 8 november, de dag van de stembus, moeten zó de miljoenen zwevende kie zers worden gemotiveerd om de demo cratische kandidaat op de stoel van het hoog'ste ambt te helpen tillen. Ze moeten worden gewonnen voor de nieuwe droom, die (zoals op het om slag van het verkiezingsprogramma staat) 'herstel van welzijn en hoop in Amerika' heet. Na een chaotisch begin van de voorverkiezingen in het voor jaar heeft Dukakis een slimme regie onder zijn campagne gelegd en dat le verde hem tenslotte in de afgelopen vier dagen een klinkend succes op. At lanta tekende het portret van de Ame rikanen, die het Reagan-tijdperk met zijn spierballentaal en schandalen meer dan zat zijn. De Democraten wil len het anders. Minder wapengeklet ter, meer kansen voor de mensen aan de onderkant van de samenleving, sa nering van de veel te hoge staats schuld, een nationale aanpak van het drugsprobleem, een veroordeling van Zuidafrika als een 'terroristische staat', streven naar vrede in het Mid den-Oosten en in Midden-Amerika. De slag-woorden van een droom dus. Dukakis heeft het allemaal goed begrepen en als een koele, kiene manager zijn tactiek uitgezet. Wel een koerswending, maar toch ook weer niet te scherp. De Amerikanen met de linkse ideeën zitten traditiegetrouw in het Democratische kamp. Maar om de macht te kunnen grijpen is het nodig de grote massa van de gematigde kie zers binnen boord te houden en te ha len. Vandaar zijn - voor Jackson pijnlij ke - beslissing om Lloyd Bentsen als zijn tweede man aan te wijzen. En ver volgens ging het om de kunst en het vakmanschap tóch met de gevierde Jackson tot een akkoord te komen. Bij het verkiezingsprogramma volgde hij dezelfde regie. De radicale denkbeel den van Jackson kregen een uit laatklep in de wilde roes, die het grote Conventie-theater beheerste. Maar het merendeel kwam niet terecht in de tekst, waaraan de afgevaardigden uit de 50 Amerikaanse staten tenslotte hun goedkeuring hechtten. Dukakis kreeg er veel politiek krediet mee en dat was natuurlijk knap werk. Maar het netto resultaat is straks, wanneer het geweld van deze conventie in At lanta zal zijn bedaard, wel een pro gramma met vage beloften. En daar mee zal Michael Dukakis het moeten opnemen tegen de minstens zo vage George Bush, de man die volgende maand de conventie van de Republi keinen voor zich moet winnen. Een duel in politieke versluiering. De mas sa van de Amerikaanse kiezers wil kennelijk niet schrikken van de eigen droom. vdM. DEN HAAG (ANP) - Nederland is in beginsel bereid waarnemers naar de Golf te zenden om de uitvoering van een wapenstilstandsakkoord tussen Iran en Irak te controleren, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Als de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Nederland zou vragen Nederlandse UNTSO-waarnemers ter beschikking te stellen van een VN- waarnemersmissie om een staakt- het-vuren tussen Iran en Irak te veri fiëren, dan is Nederland bereid zo'n verzoek in welwillende overweging te nemen, aldus een woordvoerder van het ministerie. UNTSO staat voor United Nations Truce Supervision Organization, de VN-waarnemersmissie die de naleving van de wapenstilstand tussen Israël en Arabische buurlanden controleert. In de UNTSO zitten vijftien Neder landse militairen. 1 Geen neerslag van betekenis, maar wel veel bewolking. Later in de middag opklaringen. Matige zudwestenwind. Temperatuur 21 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-94457 I Middelburg 01180-81000 Vlissingen 01184-84000 Goes 01100-31800 Hulst 01140-14058 Axel 01155-2020 Zierikzee 01110-15380 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1