Dag yoI onzekerheid Vrede in Namibië en Angola stap dichterbij Doden bij noodweer Spanje Geschil binnen het kabinet over schrappen aftrek voor bedrijven hülsta !S! de PZC vandaag VERBETERING SALARISSEN -eger Israël loodt twee 'alestijnen 20% Extra korting op de gehele dames- en neren zomerkollektie. Zomerse prijsstunt ■raad ernstig verontrust over airbus-affaire Doping in sport onuitroeibaar Oók op reeds afgeprijsde artikelen. Vanmiddag af en toe regen 231 e jaargang no. 170 )onderdag 21 juli 1988 DE CHARME VAN TREF JE BIJ PAAUWE ZONNEMAIRE Climax Vervuiling Rafferty Werk Afval DEN HAAG (GPD) Het kabinet gebruikt werkloosheidsgeld voor het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden voor ambte naren en degenen die hen in hun loonontwikkeling volgen (trendvolgers). Daarvoor is 250 tot 300 miljoen gulden uitge trokken'. Het geld komt vrij door ambtenaren niet, zoals de bedoeling was, op 1 juli 1989 onder de Nieuwe Werkloosheids Wet (NWW) te laten vallen, maar dat een halfjaar uit te stellen. Explosieven Verkiezingen WAALS MODE C\j Al spoedig toenemende bewolking en vanmiddag af en toe regen. Eerst zwakke zuidelijke wind, later toene mend tot vrij krachtig uit zuid-zuid west. Temperatuur 18 graden. ZONNEMAIRE ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE, TEL. 01112-1318 PROVINCIALE ZEEUWS HEST-BERLIJN (API - De sterfte onder zeehonden in de loord- en Oostzee is waarschijnlijk niet, zoals algemeen <erd aangenomen, het gevolg van een virus-infectie. On- ierzoekers van de Vrije Universiteit Berlijn hebben bij do le dieren geen virussen aangetroffen, maar wel grote hoe- eelheden parasieten. Sij een onderzoek van vijfentwintig dode zeehonden bleek lat alle dieren wormpjes in de longen hadden, zo zei de lier-patholoog Elmar Breuer woensdag desgevraagd. De leskundigen vonden geen bevestiging van de theorie van Nederlandse onderzoekers dat de dieren aan een virus-in fectie waren gestorven. Van de circa 13.000 zeehonden in het Kattegat en in de Noordzee zijn er inmiddels 3.200 gestorven. Breuer zei dat uit zijn onderzoek niet zonder meer de conclusie getrokken mag worden dat alle dieren door de longwormpjes aan hun einde zijn gekomen. „Maar we hebben niets, maar dan ook niets gevonden dat onze bevindingen weerspreekt"zei Breuer. De dierenarts kon niet zeggen waarom de dieren massaal sterven door toedoen van parasieten die gewoon in de natuur voorkomen. De rede van Jesse Jackson zorgt voor een climax op de de mocratische conventie in At lanta. PAGINA 3 Het autoverkeer zorgt voor een steeds grotere vervuiling van de lucht in de grote steden. PAGINA 5 Gerry Rafferty is een popmuzi kant met een gebruiksaanwij zing: hij doet geen concerten en wil enkel live in tv-shows op te treden. PAGINA 7 De groei van de werkgelegen heid in Zeeland blijft iets ach ter bij de rest van het land. PAGINA 9 Ambtenaren krijgen geld uit ww-potje Burgemeester Van den Heuvel vindt dat Zeeland zelf zijn af val moet verwerken. PAGINA 9 Hoofd duik- en demonteerza ken Jan Geertsma stapt op bij de marine: hoe kleiner het ex plosief, hoe onbetrouwbaar der. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 15 en 17 [JERUZALEM (RTR) - Israëlische (troepen hebben woensdag twee Pale- ptijnen doodgeschoten en negen ver- vond bij twee afzonderlijke inciden ten bij Jenin en Shiyukh op de bezette Westelijke Jordaanoever. Dit werd kemeld uit Palestijnse bronnen en het Beger zei de berichten op juistheid te pullen controleren. De doden waren de 26-jarige Hisham paid en de 32-jarige Zaki Ali Halykeh. Bij het incident in Jenin werd een 13- larige jongen getroffen door een kogel |n zijn hoofd. Jet aantal doden onder Palestijnen in Be bezette gebieden sinds het begin fan hun opstand zeven maanden gele pen is gestegen tot 238. Er kwamen fier Israëliërs om. VEW YORK (AP) - De Veiligheidsraad ^an de Verenigde Naties heeft woens dag unaniem een resolutie aangeno men waarin hij zich „ernstig veront- ust" verklaart over het neerschieten fan een Iraanse Airbus door een Ame rikaanse marineschip. De V-Raad pong ook sterk aan op een snel uit roeren van een VN-vredesplan en op fcen staakt-het-vuren in de oorlog. dagenlang debatteren werd de vijf- fien leden tellende V-Raad het eens per een tekst waarmee Iran tevreden jou zijn en die niet getroffen zou wor pen door een veto van de VS, een van Be vijf permanente leden van de Raad. (ran heeft acht jaar lang niets met de Raad te maken willen hebben, maar fendde zich tot het lichaam na het neerschieten van het vliegtuig, waar- fij 290 mensen om het leven kwamen. Iran wilde dat de Raad het neerschie ten veroordeelde en eiste terugtrek- pg yan alle troepen uit de Perzische 'Olf. Maar Iran kon niet genoeg stern- Pen krijgen voor een veroordeling van Be VS. Minister Van Dijk (binnenlandse za ken) heeft de ambtenarenbonden gis teren op de hoogte gesteld van het be sluit inzake de NWW. Ambtenaren val len nu niet onder de wet. Gebeurt dat wel, dan kost dit de overheid als werk gever jaarlijks 500 tot 600 miljoen gul den premie. De premie die anderen voor de werkloosheidswet betalen, zou dan met een gelijk bedrag omlaag kun nen. Tijdens het beraad over de begro ting 1989, verleden week, besloot het kabinet vooralsnog 220 miljoen gulden te bestemmen voor betere arbeids voorwaarden voor ambtenaren en trendvolgers. De Tweede Kamer heeft eerder geëist dat de ambtenaren ook onder de NWW gaan vallen. De bonden zijn het daar niet mee eens. Indien het toch mocht gebeuren, dan willen de bonden met de minister overleggen over zowel de hoogte van de NWW-uitkering als een aanvulling daarop van de overheid als werkgever. Van Dijk wijst dat echter af. Hij wil alleen praten over de extra uitkering. In het overleg van gisteren werd ook besloten de 52 miljoen gulden die sinds september vorig jaar is gereser veerd voor de ambtenaren, te verde len. Vrijwel het totale bedrag gaat naar een verbetering van de toeslag voor onregelmatige diensten. Hierdoor gaat de toeslag voor werk op zondag omhoog van 45 naar 65 procent van het loon, voor werk op zaterdag van 30 naar 40 procent. Topambtena ren doen in dit stelsel niet mee. De ambtenarenbond CMHA keerde zich gisteren daarom tegen de opzet. Een akkoord werd ook bereikt over de besteding van gelden die vrijkomen nu jeugdsalarissen bij de overheid niet meer gelden tot de leeftijd van 21 jaar, maar doorlopen tot 22 jaar. Deze maat regel gaat op 1 september in en geldt alleen voor nieuwe ambtenaren. De operatie levert dit jaar 35 miljoen gul den op, in latere jaren 160 miljoen per jaar. Het vrijkomende geld komt in een fonds van waaruit werkgelegenheids projecten gefinancierd zullen worden bij de rijksoverheid, provincies en ge meenten. Het fonds wordt bestuurd door de overheid en de bonden samen. De gelden zullen centraal verdeeld worden. - - - - - - 1 Gert Jan Theunisse (links) en Samuel Cabrera. LIMOGES (GPD) Aan het einde van de dag weet de van dopinggebruik verdachte Pedro Delgado of hij zon dag als Tourwinnaar kan worden gehuldigd. Ook Gert Jan Theunisse, die eveneens het gebruik van stimulan tia wordt verweten, heeft dan duidelijkheid over zijn po sitie. Op verzoek van PDM is de Nijmeegse toxicoloog prof. Joop van Rossum vandaag in Parijs voor de con tra-expertise. Het is zelden voorgekomen, dat een contra-expertise een andere uitslag oplevert dan het eerste onderzoek. De kans is nu zeer groot dat Steven Rooks de 75e Tour de France op zijn naam brengt. Delgado wordt beticht van het gebruik van 'benamide' in de tijdrit naar Villard de Lans, door hem gewonnen. Benamide is een anabole steroid, die wordt geslikt om een andere anabole krachtpïl, testosteron, te maske ren. De geruchtenstroom rond de dopingbeschuldiging kostte Gert Jan Theunisse weliswaar zijn nachtrust, maar weerhield de blonde Nederlander er niet van in de etappe van gisteren van zich te doen spreken. Hij werd zesde. Ploegleider Jan Gisbers: „Officieel weten we van niets. Daar erger ik me vreselijk aan. In deze zaak zijn sowieso procedurefouten gemaakt. Renners zijn ge brandmerkt voor ze persoonlijk zijn ingelicht en voor er een contra-expertise heeft plaats gevonden". (Zie ook pagina 15) PRETORIA/WASHINGTON (AFP/ RTR/DPA) - De regeringen van Zuid- afrika, Angola en Cuba hebben inge- Drie mensen kwamen om het leven toen hun auto door de sterke regenval van de weg afspoelde nabij Zumarraga. (Van onze correspondent) MADRID Tropische regenbuien, gevolgd door over stromingen, hebben in de nacht van dinsdag op woens dag aan minstens acht mensen het leven gekost in Spaans Baskenland. Een tiental personen wordt nog vermist. Gisteren werd nog op grote schaal gezocht naar overlevenden, die verrast werden door plotselinge stortbuien, die vooral ten zuiden van San Sebastian on gekend hevig waren. In Tordesillas konden de inwoners hun ogen niet geloven. Een zware hagelbui bedekte de straten met een 20 centimeter dikke ijslaag. Een onge hoord fenomeen in de maand juli. stemd met een algemene beginsel overeenkomst om de oorlog in Angola te beeïndigen en de onafhankelijk heid van Namibië voor te bereiden. Dit heeft de Zuidafrikaanse regering woensdag bekendgemaakt. De regeringen zeggen in de overeen komst resolutie 435 van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties te zullen uitvoeren. In deze resolutie uit 1978 werd een beroep op Zuidafrika ge daan zijn onrechtmatige bewind over Namibië te beeïndigen en mee te werken aan de onafhankelijkheid van dat land. Pretoria weigerde tot dusver re deze resolutie te aanvaarden. Nadere bijzonderheden van de over eenkomst, die eerder deze maand werd opgesteld door deskundigen van An gola, Cuba, Zuidafrika en de Verenig de Staten, zullen later gepubliceerd worden. Er zullen in ieder geval nog gedetail leerde besprekingen gevoerd moeten worden over het terugtrekken van de Cubaanse troepen uit Angola en de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië, omdat hiervoor in de basisovereen komst geen tijdschema is vastgelegd. De afgevaardigden van de vier landen die aan de voorbereidende gesprekken deelnamen waarschuwden dan ook voor ongefundeerd optimisme. De volgende besprekingen tussen de vier betrokken landen worden van 2 tot 4 augustus in Genève gehouden. Dit wordt dan de vijfde ronde in de vre desonderhandelingen tussen Cuba, Angola, de VS en Zuidafrika. In de overeenkomst verklaren de be trokken partijen uitdrukkelijk dat re solutie 435 in samenwerking met de secretaris-generaal van de VN uitge voerd moet worden. Zij zullen hem de datum laten weten waarop de resolu tie in werking kan treden. In de overeenkomst is verder vastge legd dat Pretoria en Luanda zullen meewerken aan eerlijke en vrije ver kiezingen in Namibië. Zij zullen bo vendien geen acties ondernemen die de tenuitvoerlegging van de resolutie in de weg staan. Ook hebben de partij en afgesproken dat de Cubaanse troe pen onder toezicht van de VN op ter mijn geheel uit Angola zullen vertrek ken. In Angola zijn Cubaanse militairen ge legerd die de Angolese regering steu nen in haar strijd tegen de UNITA (Unie voor de Totale Onafhankelijk heid van Angola). UNITA wordt op haar beurt gesteund door Zuidafrika en de VS. Pretoria heeft militairen in het zuiden van Angola om de Namibi- sche guerrillabeweging SWAPO te be dwingen. SWAPO strijdt voor de onaf hankelijkheid van Namibië waar Zuid afrika het bewind voert. Het zomerse wielerspek takel Tour de France is in rep en roer over een (tot nu toe vermeend) dopingschan- daal rondom de gele-trui- drager Pedro Delgado en de Neder landse renner Geert Jan Theunisse. Na een dag vol van geruchten moest de directie van het evenement gisteren bevestigen dat een dopingcontrole bij de gevierde Spanjaard en getipte win naar van deze Tour 1988 'positief was uitgevallen. Een tegenonderzoek zal de waarheid aan het licht moeten brengen over het spraakmakende inci dent. En daarmee heeft het spook van het gebruik van stimulerende midde len onder de wielrenners ook ditmaal weer toegeslagen. Zoals dat in menige Tour al is gebeurd. De geschiedenis van gedrogeerde sterren op de flets gaat terug tot de Italiaanse favoriet Fausto Coppi, de eerste van wie werd beweerd dat hij 'slikte'. In de zomer van 1966 overleed in een bergetappe de renner Simpson aan een combinatie van alcohol, doping en grote hitte. Juist een jaar nadat de Internationale Wielrenunie, tegen veel protesten van de Tour-rijders in, had besloten tot in stelling van dopingcontroles. Sinds dien houden alle renners bij hoog en bij laag vol dat zij geen 'verboden pro- dukten' gebruiken, maar steeds op nieuw worden er van hen toch weer be trapt. Tussen 1977 en 1979 bijvoor beeld moesten verschillende Tour prominenten om die reden worden ge- deklasseerd. Dopinggebruik in de sport is nog al- tijd omgeven met zoiets als ge heimhoudingsplicht. Het is een van de laatste taboes in dit wereldje. Iedereen weet dat het gebeurt, maar niemand durft ervoor uit te komen. Niet alleen de wielrennerij is erdoor aangetast, ook in de krachtsporten (zoals body building) en in de atletiek zijn de 'sti mulantia' min of meer gemeengoed. De neiging om naar spierversterkende middelen te grijpen loopt als het ware parallel aan het verleggen van de grens van de menselijke prestatie. Na tuurlijk laat ook de commercialisering van de sport zich hier danig gelden. Pierre Bazzo, ooit een gezegend renner in de Tour en nu ploegleider van een Franse formatie, heeft eens ronduit toegegeven dat hij mede om die reden aan doping deed. „Hoe denken de sponsors anders dat we een jaar lang, dag-in-dag-uit in de meest extreme omstandigheden reclame kunnen ma ken?" Juist de grote internationale sportevenementen hebben op deelne mers een soort magneetwerking als het gaat om dopinggebruik: de Tour de France, straks de Olympische Zo merspelen in Seoul, de kampioen schappen op de schaats. Strenge, da gelijkse controle van sportmensen staat er inmiddels vrijwel overal te genover. Maar toch... Of geknoei met stimulantia in de topsport ooit onder controle valt te krijgen is zeer de vraag. Er zijn nu al middelen, waarvan sporen in het li chaam via chemische analyses niet of nauwelijks vallen te traceren. Tegen over een verscherping van de controle staat een steeds verdere verfijning van het gebruik. In de praktijk blijkt het voor verantwoordelijke organisaties van sportevenementen uiterst moei lijk om de markt aan dopingmiddelen te volgen en het gebruik ervan te we ren. Het is net als met belastingontdui king: iedere nieuwe maatregel valt met weer een nieuw foefje te omzeilen. Naar buiten toe belijdt de topsporter dat hij/zij een verklaard tegenstander van doping is. Maar menige sportcarrière is er achteraf toch mee gebroken. Naar het gebruik en het ef fect van spierversterkende rtïiddelen wordt op het ogenblik veel weten schappelijk speurwerk verricht. Er is in de internationale sportwereld na melijk nogal wat verschil van mening over de vraag waar in de toekomst de grenzen moeten worden getrokken. Voorlopig lijkt dopinggebruik on uitroeibaar, omdat onder de topspor ters zelf niet de overtuiging algemeen is, dat het de gezondheid schaadt en de beoordeling van sportprestaties on eerlijk beïnvloedt. vdM. Advertentie (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Tussen de minis teries van financiën en economische zaken is onenigheid ontstaan over de invulling van de vergaande belas tinghervorming die in 1990 moet star ten. De twist gaat over het schrappen van aftrekposten voor bedrijven, de zogenaamde gemengde kosten. Deze operatie, die 600 miljoen gulden moet opbrengen, dient mede ter financie ring van de met de belastinghervor ming gepaard gaande belastingverla ging. Verleden week vrijdag hakte het kabi net knopen door over de invulling van de belastinghervorming. Toen werd onder meer besloten de belastingaf trek voor lunches, representatie en congressen voor werkgevers te beper ken tot 75 procent. Geldboetes, rela tiegeschenken en vaartuigen voor re presentatieve doeleinden mochten he lemaal niet meer voor de belasting worden afgetrokken. Tevens werd besloten om in bepaalde gevallen uitkeringen van werkgevers aan werknemers voor onder meer lun ches, representatie en congressen on belast te laten. Op Economische Zaken worden van deze opzet negatieve effecten voor het bedrijfsleven voorzien. Men wil daar om bepaalde maatregelen anders in vullen. Daarover zijn inmiddels ge sprekken gestart met het ministerie van financiën. Alle betrokkenen trachten de zaak zo veel mogelijk stil te houden. Op Finan ciën wil men niet meer kwijt dan dat er nog overleg met het collega-ministerie gaande is en dat het kabinet er in au gustus op terug komt. Bij Economi sche Zaken wordt gesproken over „en kele kleine puntjes" waarover nog ge sprekken gaande zijn. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst laat een woordvoerder weten dat het wets voorstel over de invulling van de belas tinghervorming na de besluiten van het kabinet naar de Raad van State gaat. Hoogstens zal de „nauwkeurige uitwerking" van de besluiten nog eens in het kabinet terugkomen. De gesprekken tussen de ministeries van financiën en economische zaken omschrijft de zegsman als „fine-tu- ning". Let op: Waals komt met een zomerse prijsstunt, die véél meer is dan een gewone seizoenopruiming Als afsluiting van deze pe riode gaan wij onze hele zomer voorraad 3 dagen lang voor té gekke prijzen uitverkopen. U betaalt slechts de helft van de originele prijs PLUS btw. Voordeliger kan het niet. Alléén donder dag, vrijdag en zaterdag a.s. Kom profiteren. Lange Delft 1416 Middelburg Telefoon 0118(1 12036 XL 11L1L. AU111L.1 I SiK*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1