In goede gezondheid 101 jaar geworden wij pikken geen klanten van horeca-ondernemers Stichting wil museum en collectie kopen Exotische kunst met uitersten Symbolisch bedrag voor tapje grond wekt wrevel SPORTKANTINES PZC/provincie Stropers met hond aangehouden in Anna-Jacobapolder Gewonde bij botsing tussen auto en losgebroken paard autobanden [aP°t gesneden EIS SCHULDIG ZONDER STRAF MISSIE-EXPO GOES 9 rijs LANDBOUWMUSEUM MOET GERESTAUREERD Jubileumjaar DEN HAAG/BORSELE De procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof, mr K. H. Meijring, heeft maandag tegen de 31- jarige G. T. uit 's Gravenpolder schuldigverklaring zonder straf geëist. De man was ontvoering van een 11-jarige jongen op 14 juli 1986 in Borsele ten laste gelegd. Hiervoor was hij door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk. DINSDAG 19 JULI 1988 Voor het Haagse hof bleek dat achter de 'ontvoering' heel wat anders stak, dan de dagvaarding deed vermoeden. Zo'n drie a vier keer per week plukken voorbijlopende kinderen uit de boom gaard van T. in Borsele peren en ap pels. „Het is maar een maand pluktijd; als ze dan plukken en de vruchten ope ten vind ik dat niet zo erg. Maar buiten die maand zijn de vruchten te klein en kan je er niets mee doen. Dan wordt ermee gegooid. Sommige bomen zijn helemaal kaal geplukt", aldus T. Die bewuste dag, twee jaar geleden,, zag hij een jongen over de afrastering klimmen en met peren gooien. Hij pak te de jongen, die bij zijn zusje achterop de flets zat, vast en zette hem in zijn auto. „Ik had de bedoeling om aangifte te gaan doen. Maar die jongen was pas elf en toen heb ik hem naar huis gere den. Ik had helemaal de bedoeling niet om hem te ontvoeren". De presidente van het hof merkte op dat de fruitteler de jongen wel wat ruw in de auto had gezet. Daarbij had hij de portieren afgesloten. De procureur-generaal vond de reactie van de verdachte invoelbaar. Hij kon zich voorstellen dat het op een gege ven moment te veel werd. Achthon derd kinderen passeren de boomgaard op weg naar hun school in Goes en mr Meijring vroeg zich af of de man geen „kinderverschrikker" kon neerzetten. De procureur voerde aan dat T. de jon gen formeel mocht aanhouden. Hij be trapte hem op heterdaad. Maar mr Meijring vond het gebeurde wel buiten proporties. Daarom eiste hij schuldig zonder straf. Het hof doet 1 augustus uitspraak. HOOFDPLAAT Het voornemen van de gemeente Oostburg om een stuk grond van 0,75 hectare in Hoofd plaat voor een symbolisch bedrag te verkopen heeft tot grote verontwaar- j diging geleid bij de familie Janse. En kele jaren geleden moesten zij voor I een strookje grond nog 30 gulden per vierkante meter betalen. De grond die de gemeente verkoopt, j ligt aan de oostzijde van de voetbalvel- |den. Het college heeft het aangeboden [aan Hoofdplatenaar A. Cornelis, die er leen camping wil beginnen. Cornelis lliet vorige week weten op het aanbod [in te gaan. [janse vindt het een vreemde gang van [zaken. Niet alleen heeft het college an- |dere belangstellenden niet de moge lijkheid gegeven om het terreintje te kopen, ook de prijs van één gulden zit [hem dwars. Aanvankelijk was er spra ke van dat de gemeente de oefenstrook |aan de zuidkant van de voetbalvelden [zou afstoten uit bezuinigingsoverwe- gingen. Janse had wel belangstelling |voor die grond het perceel grenst laan z'n tuin en sprak wethouder A. Ide Feijter van openbare werken aan. |„Die heeft mij gezegd dat de camping |niet bij het voetbalveld zou komen. [Cornelis zou niet naar dat terrein wil- llen. De Feijter zei dat het gemakkelijk laan een boer overgedaan kon wor- Iden". Janse heeft nog een officieel ver- Izoek gedaan om de grond te kopen, Imaar de gemeente liet hem in een brief Iweten, dat hij niet in aanmerking Ikwam vanwege de campingplannen. ANNA-JACOBAPOLDER Jachtop zieners hebben zondagavond rond ne gen uur twee stropers aangehouden in de Anna-Wissepolder in Anna-Jaco bapolder. De mannen, J. P. K. uit Helmond en P. S. uit Roermond, stroopten daar van uit een auto met behulp van een haze windhond. De buit tot dan toe, één haas, is evenals de bij de illegale jacht gebruikte hond, door de politie in be slag genomen en verbeurd verklaard. De mannen, op het gebied van stropen voor de politie geen onbekenden, rea geerden niet op een stopteken van de jachtopzieners. Op het politieburau legden zij even later een bekentenis af. HULST Bij een botsing tussen een losgebroken paard en een personen auto op de kruising van de Abdaalse- weg en rijksweg 60 in Hulst is maan dagmiddag een inzittende van de auto gewond geraakt. Het paard moest worden afgemaakt. Automobilist W. uit Antwerpen reed omstreeks twee uur over de rijksweg, komende uit de richting van de grens. Op de kruising werd hij geconfron teerd met het op hol geslagen paard. Hij zag geen kans het dier te ontwij ken. Bij de botsing raakte W's passa gier gewond. De verwondingen van het paard, eigendom van P. uit Hulst, wa ren van dien aard dat het dier moest worden afgemaakt. De auto werd zwaar beschadigd. De 101-jarige mevrouw Heijboer. SINT-ANNALAND Mevrouw M. Heijboer-van Vessem uit Sint-An- naland is maandag 101 jaar gewor den. Zij vierde dit met haar twee kinderen in de woning, die zij 75 jaar geleden met haar echtgenoot betrok. De woning is inmiddels ei gendom van haar zoon Gerard. Ook wat het huishouden betreft zijn de rollen tegenwoordig omgedraaid. De zorg voor moqder rust op de schouders van de twee kinderen en de schoonzoon van mevrouw Heij boer. Het leeuwedeel hierbij, de da gelijkse verzorging, is een taak van Gerard Heijboer. Mevrouw Heijboer verhuisde als 9- jarig meisje van haar geboorte plaats Burghsluis naar Sint-Anna- land. Haar vader verdiende hier zijn brood als droger bij de plaatselijke meestoof. Het bereiken van de hoge leeftijd van zijn moeder is volgens Gerard Heijboer niet te danken aan een ge makkelijk leventje. Na haar huwe lijk in 1913 droeg mevrouw Heijboer haar steentje bij in het landbouwbe drijf van haar echtgenoot. Het was toen hard werken en vaak droog brood eten, weet zoon Gerard. Zijn zuster Crina bevestigt dit. „Moeder stond vroeger om drie uur op om de was te doen. Om vijf uur ging ze dan naar het land. Daarnaast had ze dan nog de zorg over ons". Mevrouw Heijboer is sinds 23 jaar weduwe. Haar lichamelijke gezond heid laat tot nu toe niet veel te wen sen over. Een gesprek met haar voe ren gaat niet altijd even gemakke lijk meer. Aan haar reacties is wel duidelijk te merken dat ze alles in haar omgeving goed in de gaten houdt. Al zo'n twintig jaar lang ge niet mevrouw Heijboer van de bijna dagelijkse uitjes met de auto, meest al met haar zoon. Ze vindt het nog steeds heerlijk om ergens naar toe gereden te worden. Onderweg, zo weten haar kinderen te vertellen, leest ze hardop de plaatsnamen op de bewegwijzeringsborden. Voor de 74-jarige Gerard Heijboer wordt de verzorging voor zijn inwo nende moeder wel wat zwaar. Over plaatsing in een bejaardentehuis denken broer en zus echter niet meer. „Dat kun je op deze leeftijd niet meer doen", vindt dochter Cri na. Burgemeester H. A. van der Munnik bracht maandagochtend, namens het Thoolse gemeentebestuur, feli citaties over. Eerder was van die zij de al een fruitmand voor de hoogbe jaarde Sint-Annalandse bezorgd. Janses verontwaardiging geldt ech ter met name de prijs. Zeven jaar gele iden moest hij voor een stuk grond, dat pa! naast z'n woning ligt, 30 gulden per vierkante meter betalen. Over die |strook had de noodweg gelopen die gebruikt werd tijdens de verhoging van de Westerscheldedijk. „Aanvan kelijk konden we het voor 15 gulden krijgen, maar dat mocht niet van de provincie. Het moest 30 gulden zijn, omdat het om bouwgrond zou gaan. fVlaar je mag er niet op bouwen, want de waterleiding loopt er onderdoor. Het was bovendien nog slechte grond, vant de zandlaag onder de weg lieten ^e liggen". I,Het verschil in prijs is zó groot", gaat Janse verder, „dat je je afvraagt: waar fijn ze in hemelsnaam mee bezig In èeder geval wil Janse ook wel profite ren van een gemeentelijke korting. Hij pesluit z'n brief dan ook met de vraag pfer misschien nog ergens grond in de pnbieding is. lelemaal gerust is Janse ook niet op jie toekomst van de camping. „Kijk, pis die camping goed gaat draaien p waarom niet, want het is een mooi ferreintje dat al volledig beplant is kan het best zijn dat ze die oefenstrook fr ook nog bijpakken. Nu krijgen die mensen verderop die camping al bijna fot aan de achterdeur. Gaan ze het uit breiden dan zijn wij aan de beurt". TERNEUZEN - R. de H. uit Terneuzen heeft zondagmorgen vroeg moeten ponstateren dat alle vier de banden pan zijn wagen de nacht tevoren ka- potgesneden waren. De auto stond ge parkeerd aan de Grenulaan. De scha de bedraagt duizend gulden, ken schade van soortgelijke omvang leed P. j. b. uit Terneuzen in de nacht pan maandag op dinsdag. Uit zijn auto pie aan de Churchilllaan geparkeerd stond werd de autoradiocassetterecor- jjer gestolen. Dit weekeinde is er geld, Buizend gulden, gestolen uit een wo- h'ng aan de Otheense Dreef. De bewo- Per JD. had het bedrag op zijn bed ge jogd en op een onbewaakt moment kwam een dief via het openstaande slaapkamerraam om het weg te halen. VLISSINGEN De maatregel van de overheid binnenkort de verkoop van alcohol in sportkantines, club huizen en kerkelijke instellingen aan banden te leggen, tast de be langrijkste bron van inkomsten van tal van organisaties aan. Het kabi net ging vorige week akkoord met een voorstel van staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) de gemeenten de bevoegdheid te bie den de verkoop van alcohol te be perken. Het invoeren van deze nieu we bepaling kan de huishouding van, bijvoorbeeld, veel sportvereni gingen in ernstige mate verstoren. Voor veel clubs vormen de inkom sten uit de exploitatie van een club huis een soort levensader. De Vlissingse Turnvereniging (VTV) is één van de clubs die direct getrof fen dreigen te worden door de maat regel van het kabinet. VTV besloot enkele jaren geleden over te gaan tot de bouw van een eigen sportzaal met kantine. „Omdat", zegt penning meester Ad Vrijenhoek, „de tarie ven, die de gemeente ons voorscho telde net zo zwaar wogen als de kos ten van het neerzetten en in eigen be heer nemen van een eigen accommo datie". Naast de sportzaal met kanti ne beschikt VTV ook nog over een ei gen clubhuis. Behalve de sportzaal wordt ook het clubhuis verhuurd aan derden (feesten, bruiloften, re cepties). Vrijenhoek: „Want we heb ben geld nodig om onze schulden af te lossen". De gemeente heeft nu de be voegdheid om het schenken van alcohol in het clubhuis te verbie'den. Daar zullen kandi daat-feestvierders niet blij mee zijn. „Het betekent voor ons inkomsten verlies als we het clubhuis niet meer kunnen verhuren. Wij hebben in 1984 een loterij gehouden, waardoor we enige financiële reserve hebben op gebouwd. Daar zouden we twee a drie jaar op kunnen teren, mocht het zo lopen. Daarna zou ik moeten advi seren om de hele boel maar weer aan de gemeente te verkopen. Dan is ons levenswerk voorbij". Volgens het kabinet wordt met de maatregel oneerlijke con currentie ten opzichte van de professionele horeca-instellin- gen voorkomen. „Wij trekken geen publiek van hore- ca-ondernemers. Mensen, die bij ons het clubhuis afhuren, zijn veelal op één of andere manier aan de club ver bonden. Vaak zijn het vrijwilligers, die de gelegenheid krijgen het club huis te huren. Op mensen, die per se hun feest in ons clubhuis willen hou den omdat het zo goedkoop is, zitten wij niet te wachten. Nogmaals, wij pikken geen klanten van anderen". Afgezien daarvan kun je je af vragen of het schenken van al cohol in clubhuizen van sport verenigingen niet in strijd is met de essentie van de sport beoefening. „Je kunt inderdaad vraagtekens zet ten bij de wijze waarop er in sommige kantines geschonken wordt. Ik vind het een kwalijke zaak dat clubhuizen openblijven om toch maar vooral stevig door te schenken. Ik kan al leen zeggen dat het in onze club niet gebeurt. Er wordt bij ons na de trai- Ad Vrijenhoek: Dat geld is nodig om de schulden af te lossen". ning geen alcohol geschonken. Dat gebeurt bij feesten of bingo-avonden wel, maar dan moet ieder voor zich beslissen of hij drinkt of niet. Als be heerder voel ik ook vaak de verant woordelijkheid mensen erop te wij zen dat ze maar beter niet meer kun nen drinken. Zelf drink ik trouwens helemaal niet. Ik ben geheelonthou der". De kantine-omzet vormt bij veel clubs een flinke post op de be groting. Dat zal bij VTV niet an ders zijn. „Voor de sportzaal en het clubhuis samen bedragen de totale lasten op jaarbasis 84.000 gulden. Ruwweg komt 25.000 gulden van dat bedrag uit de kantineopbrengsten". Zonder eigen clubhuis en zon der eigen sportzaal heb je min der vaste lasten. De oplossing ligt voor de hand: huren bij de gemeente. „Een clubhuis is het bindmiddel van je vereniging. Je kunt niet zonder. Wat de sportzaal betreft: de zalen, die we van de gemeente huurden wa ren nauwelijks meer te betalen en voldeden al helemaal niet meer aan de eisen. Er zijn allerlei oude mate rialen, die niet meer vervangen wor den. Daarom hebben we ons uit de naad gewerkt om een eigen zaal te verwezenlijken. We hebben die lote rij al een keer gehad, om het hoofd te bieden aan de te hoog opgelopen las ten en als er nu nóg een inspan ning van ons verlangd wordt, kun nen we het verder wel vergeten. In dat opzicht zijn we aan de goden overgeleverd". Koen Mijnheer Ontvoering bleek boze reactie teler HEILLE - De drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten beraden zich over een oplossing voor het streek- landbouwmuseum in Heille. Volgens burgemeester M. L. Everaers van Sluis zijn Aardenburg en zijn gemeen te bereid de nodige financiën op tafel te leggen. Oostburg laat het tot dus verre afweten. Everaers wilde verder geen mededelingen doen. De 17e eeuwse schuur, waarin het mu seum is ondergebracht, en de collectie zijn de laatste jaren aangetast door houtworm. Om beide te restaureren is het nodig dat de stichting Streekland- bouwmuseum de schuur en de collec tie in eigendom krijgt. Bovendien is de schuur te klein voor de uitgebreide col lectie. „Er zijn twee mogelijkheden", aldus Everaers maandag tijdens een persconferentie, „De huidige lokatie wordt uitgebreid of er komt een nieu we lokatie". De burgemeester, die voorzitter is van de stichting streeklandbouwmuseum, meent dat het museum een uitsteken de slecht-weer-voorziening is. „Vooral voor stedelingen gaat een wereld open. Maar ook mensen die niet zo nauw bij de landbouw zijn betrokken, krijgen een goede indruk van de snelle techni sche ontwikkelingen". Overigens worden Everaers' woorden niet onderstreept door de bezoekers- cijfers van deze maand. Tot juli steeg het aantal bezoekers met twintig pro cent ten opzichte van het eerste half jaar van 1987. Maar sinds de school vakanties zijn begonnen, is het rustig in het museum. Scholieren vormen elk jaar een belangrijk deel van de bezoe kers: tussen de 1500 en 2000. Volgens museumbeheerder Herman Bakker is het alleszins gerechtvaar digd dat er geld komt voor het mu seum. „Het is een uniek museum. Niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar voor heel de provincie. Nergens is zo'n uitgebreide collectie oude land bouwwerktuigen te zien als in mijn museum", spreekt hij niet zonder trots. Het museum is 15 jaar geleden tot stand gekomen op initiatief van de Biervlietse dierenarts H. van de Vijver. Het museumbestuur en de gemeente Sluis willen het jubileumjaar aan grijpen het museum bestaat dit jaar 15 jaar om het geld voor de noodzakelijke restauraties op tafel te krijgen. Daar hoort ook een flinke portie promotie bij. Reden waarom 30 juli een groot feest wordt gehouden. In en rond het museum vinden dan tal van activiteiten plaats die betrek king hebben op de landbouw. Om 11.30 uur beginnen diverse demon straties waarbij onder meer Cadzand- se klederdrachten, een kleindieren- show, kantklossen, breien met kralen, vlasverwerking en allerlei oude am bachten te zien zijn. 's Middags is er een optreden van het muziekgezel schap Apollo uit Sluis. Verder worden gratis rij toertjes door het polderland-' schap rond Heille verzorgd. De volley balvereniging De Kikkers uit Aarden burg houdt een fiets-puzzeltocht, de hondenclub Aardenburg laat een staaltje hondendressuur zien, de bol derclub De Ware Vrienden houdt krul- bolwedstrijden, handbooggilde Sint Sebastiaan houdt een schieting op de liggende wip en de landbouw-jonge- renorganisatie RAK houdt een trek ker-behendigheidswedstrijd. De mid denstandsverenigingen van Eede, Aardenburg, Oostburg en Sluis heb ben prijzen beschikbaar gesteld voor een rad van avontuur. In het museum zijn de gehele dag een film te zien over de teelt en verwerking van vlas, een diavoorstelling van het museum zelf, 40 aquarellen van Jan Risseeuw van nog bestaande boeren schuren in Zeeuwsch-Vlaanderen en een expositie over de 15-jarige geschie denis van het museum. Herman Bak ker geeft de hele dag rondleidingen. Bezoekers van de missie-tentoonstelling snuffelen rond op zoek naar iets van hun gading. GOES Broederlijk staan ze naast elkaar, Christus en Boeddha. Als de ge loofsleren ergens tot elkaar komen, dan is het wel in de rooms-katholieke Ma ria Magdalenakerk in Goes. De vrouwelijke kerkwacht vindt dat in een gods huis een expositie van exotische kunst anno 1988 moet kunnen. „Sommigen zijn er tegen, en niet alleen katholieken. Halen ze er hele bijbelteksten bij. Ach, van mij mag zo'n verkooptentoonstelling wel, we moeten toch een beetje met de tijd meegaan". De traditionele missie-expo van dit jaar hoofdzakelijk Indonesische kunst- en gebruiksvoorwerpen dient tenslotte het goede doel. De zesdaagse tentoonstelling geldt min of meer als een soort voorloper van de Wereldwin kel. Produkten uit de Derde Wereld worden zonder tussenhandel naar de westerse consument gedirigeerd. De winst gaat naar de missieposten in Azië en Afrika. In de kerk moeten gedateerde en licht verschoten foto's van tropenwerkers de aandacht voor het in de katholieke buitenposten heersende gebrek le vend houden. Het ontgaat de Duitse en Franse toerist. Nieuwsgierig ge maakt door een uitnodigend reclame bord en de wijd openstaande kerkdeu ren, stiefelt die op z'n gemak langs de tafels met hyperslanke danseressen, donkere, norse Zaïrese koppen en verf ijnde Chinese Classoiné-vazen. De in tense geur van wierook en uit de kerk- speakers kringelende, geestelijke mu ziek zorgen voor een gewijde sfeer. Sommige kinderen blazen een deuntje mee op een oosterse panfluit. Een en kele bezoeker steekt een devotiekaars aan. De kerkwacht, die de zaak in de smiezen houdt, let op of de gevraagde vijfenvijftig cent wordt betaald. Het geld groeit de kerk tenslotte niet op de rug. „Nu het is nog niet zo druk, maar is het voller dan moet je de zaak goed in de gaten houden. Vorig jaar hebben ze nog een ivoren beeldje van negen honderd gulden gestolen. En d'r zijn ook brutale lui bij. Gaat een heel gezin de biechtstoel in, ja, met de deuren dicht hoor. Heb ik ze gevraagd of ze een tweede woning zochten. Nee, ze wilden wat uitrusten. Nou, lege kerk banken waren er zat". Wie voor een roepia op de eerste rij wil zitten, komt bedrogen uit. De Stich ting Missiecentrum Achthet plaats je ligt in Brabantheeft voor de smal le beurs snuisterijen zoals waaiers, wierook, halskettingen en kleine beeldjes. De microscopische sticker tjes op de handgesneden houten beel den vermelden echter grote prijzen, hier en daar oplopend tot vierduizend gulden. „Maar", verzekert stichtings medewerker L. J. Bakker, „wij leveren dan ook uitstekende waar. In beelden heb je drie klassen, toeristen-, midden- en topklasse. Wij bieden alleen de laat ste twee kwaliteiten aan. Bovendien is dit houtsnijwerk dikwijls door begaaf de kunstenaars gemaakt. Die stukken zijn uniek, daar is er maar één van op de wereld". Bakker voegt eraan toe dat de winstmarges niet zo groot zijn als wordt gedacht. „Naast de uitgaven voor inkoop, hebben we redelijk wat onkosten, bijvoorbeeld voor reclame. Als stichting zijn we ook btw-plichtig, dan blijft voor het missiewerk een vijf de deel over, soms een kwart, maar dan is het wel op". Enkele bezoekers van duidelijke Zeeuwse komaf lispelen over de uitge stalde waar en de daaraan gekoppelde prijzen, ,,'t Is maar wat de gek d'r voor geeft", of „Als ze er vijf cent aan kun nen verdienen, zullen ze het niet la ten". Anderen zijn getroffen door de gratie van een mahoniehouten danse res en tasten in hun reserves, al dan niet met de goede daad in het achter hoofd. Het echtpaar Adriaanse uit Goes, dat elk jaar op de missietentoon stelling een kijkje neemt, is verzot op exotisch houtsnijwerk. „Niet echt goedkoop, maar er valt natuurlijk wat te handelen", oordeelt de vroegere meubelmaker en antiquair. Of ze wat op het oog hebben Zij, fluisterend: „Ik denk niet dat we iets kopen. We hebben al zeven negers in de kamer". De eerste dag van de missie-expo, die tot zaterdag duurt, is er één van con trasten. Arm tegenover rijk, verzame laar versus passant, exotische vrucht- baarheidsbeelden contra devote schilderingen. En misschien nog tref fender is het wijwatervat tegenover (geestverruimende) Indiase water pijpjes. Het mooist: de westerse cor pulentie van de vriendelijke meneer Bakker bij een zwoegende en brood magere Chinese visserman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9