I Zweten bij de knuffelmuur J almanak Politie rekent overtredingen ter plekke af Fruitproduktie groeit enorm door toepassing technologie BUIT ONGEVEER TIEN Arnemuidse omgekomen bij auto-ongeluk in Luxemburg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Professioneel ZEEUWSE EXPERIMENT OP SCHOUWEN RAPPORT LANDBOUW-ECONOMISCH INSTITUUT: Minderjarigen PAGINA 7 ZIERIKZEE - Bij een roofoverval in een woning aan de Mol in Zierikzee is maandagmorgen imstreeks drie uur een geldbedrag van ongeveer 10.000 gulden in verschillende valuta buitge- naakt. Het slachtoffer J. A. Koevoets, eigenaar van een dumpzaak, lag in zijn huis boven de vinkei te slapen toen twee mannen zijn slaapkamer binnendrongen. Zij bedreigden en mis- landelden de man met messen en dwongen hem te vertellen waar de sleutel van de kluis te inden was. leeks diefstallen op ichouwen-Duiveland omputerapparatuur ;estolen bij Zeeuws Steunpunt Reclame u ZEELAND' DINSDAG 19 JULI 1988 Dieven overvallen slapende winkelier )e daders lieten de winkelier geboeid chter, verlieten de woning via de ach- erzijde en vluchtten via de Hogemo- enstraat. Nadat Koevoets zichzelf ïad bevrijd, kon hij de rijkspolitie chouwen-Duiveland alarmeren, die amen met de recherche van Middel- mrg en een speurhond een uitgebreid inderzoek is begonnen. let slachtoffer van de overval ver jaarde dat hij toen de daders binnen jongen ongeveer een halve meter van iet raam in bed lag te slapen. „Ik ben en lichte slaper en bij het eerste ge- uidje was ik al wakker", vertelde hij. De ramen stonden open voor de frisse acht en ik zag twee mannen met mes- en in de ramen staan. Zij richtten de nessen op mijn hoofd en zeiden dat ik ÜERIKZEE - In de nacht van zater- ag op zondag zijn op Schouwen-Dui- eland verschillende diefstallen ge leegd. Uit een ijskarretje op de Itrandweg in Haamstede verdwenen ijf dozen met snoepgoed en enkele onnebrillen met een totale waarde an 200 gulden. )e eigenaar, M. van V. uit Zierikzee, eed hiervan in de loop van zondag angifte. In Haamstede, Brouwersha- en en Renesse werden drie auto's pengebroken. In alle gevallen sloe- en de daders een ruitje in en gingen er andoor met de geluidsapparatuur. >e totale schade bedraagt ongeveer 700 gulden. Van een camping aan de uyerdamseweg in Scharendijke ver- ween een trailer ter waarde van 6000 >M. e eigenaar, H. P. uit Bonn, deed aan- ifte van diefstal van een eenassige ailer, merk 'Heku', zilverkleurig met )de strepen. Namens de Watersport- ereniging Zierikzee deed J. den B. uit ierikzee aangifte van diefstal van een ïededelingenbord, een closetrolhou- er en een kist ter waarde van 800 gul- en. De goederen zijn weggehaald uit et clubhuis aan de Havendijk. IDDELBURG - Uit het gebouw van it Zeeuws Steunpunt kunstzinnige orming en volwasseneneducatie aan Roozenburglaan in Middelburg is t afgelopen weekeinde computer- lapparatuur gestolen ter waarde van ienduizend gulden. Er worden een )mputer, toetsenbord, monitor en ikele computerprogramma's ver- list. De dader(s) verschafte(n) zich legang door een raamsluiting te for- :ren. van de V. deed gisteren aangifte van :n inbraak in zijn woning aan de Hu- de Grootlaan. Tijdens zijn vakantie erden een tafelklokje, een gouden 'mband, een halssnoer en honderd ilden ontvreemd. De waarde van de jederen is onbekend, evenals de ma- er waarop de inbraak werd gepleegd. listeren deed ook P. G. aangifte van Jefstal in haar woning aan de Dia- lant. Vermist worden een fototoestel taarde niet bekend) en dertig casset- jbandjes met een totale waarde van >0 gulden. De dieven kwamen de wo- Ing binnen door het forceren van een Bivenraampje. mijn mond moest houden. Ik was niet zo onder de indruk en ik zei dat het toch geen normale tijd was om geld te komen halen. De mannen pakten me vast, boeiden me met een snoer van een tondeuze en drukten een bedde- kussen op mijn gezicht, zodat ik ze niet kon zien". De overvallers zijn ongeveer drie kwartier in de woning van Koevoets geweest. Hij probeerde ze af te leiden door ze naar de winkel onder de wo ning te verwijzen. „Volgens mij wa ren het professionele boeven, want ze trapten er niet in en doorzochten mijn hele woning tot zij de kluis vonden in een kast", legde Koevoets uit. Ik wilde de sleutel niet geven, maar toen begonnen ze in mijn oren te snij den, tot er bloed uitkwam. Toen ik zei waar de sleutel was, hebben ze de kluis leeggehaald en mij geboeid en geblind doekt in de kast gestopt. De mannen vroegen mij nog een telefoonnummer van iemand die mij kon komen bevrij den, maar ze hebben waarschijnlijk niet gebeld. Ik was eigenlijk helemaal niet bang. Na vijf minuten kon ik mijn handen loskrijgen en heb ik de politie gebeld". De overvallers verschaften zich toe gang tot de woning via een aan de ach terzijde gelegen afdak en ramen. Ver moedelijk hebben zij de mogelijkhe den ter plaatse al eerder onderzocht. De politie verzoekt dan ook eventuele getuigen die de nachten ervoor iets verdachts hebben opgemerkt zich te melden bij het bureau. Ook is de politie geïnteresseerd in ge tuigen die rond het tijdstip van de overval een auto hebben zien staan in de Lange Nobelstraat bij de Schuitha ven, waarin rond vier uur enige perso nen zijn gestapt en met zeer hoge snel heid zijn weggereden richting Janne- wekken. Winkelier Koevoets:,,Ik was eigenlijk Zwemparadijs De Roompot:...het zonnigste stukje Zeeland.. KAMPERLAND Bedremmeld staren de badgasten op het strand te Zoutelande naar het wolkendek dat de lucht boven de 'Zeeuwse Ri viera' heeft grijs gekleurd. En in zijn kuil te Cadzand komt Herr Karl wanhopig tot de conclusie dat de 'zonzijde van Zeeland' zich tof dusver alleen maar in zijn vakan tiefolder laat bekijken. Papier is geduldig. In het Noord- Bevelandse Kamperland heeft men daar maling aan. Daar im mers betekent de poets die het gril lig klimaat de vakantiegangers heeft gebakken dat het 'Roompot zwemparadijs' op volle toeren draait. De 'warme oase' in het win derige polderlandschap manifes teert zich dezer dagen als 'slecht- weervoorziening' van allure. Zelfs op campings in Zeeuwsch-Vlaan- deren keren gezinnen hun caravan de rug toe voor een dagje subtropi sche vermaak onder de pannen. Dit is het zonnigste stukje Zee land. Hier schijnt altijd de zon", laat bedrijfsleider W. P. A. Jalink, opgetogen weten. Maar bruin wordt men er alleen wanneer men zich plat en roerloos onder het blauwe kunstlicht van de zonne bank installeert. De palmen zijn al evenmin van natuurlijk allooi. Maar de temperatuur is echt. „Ja, je moet af en toe wel een duik nemen om af te koelen", beaamt mevrouw Van Giél-Peeters uit het Belgische Wommelgem. Ze ligt comfortabel in een strandstoel. Het enige ongemak dat haar parten speelt zijn de druppeltjes zweet die ze af en toe van het voorhoofd moet wissen. Wie juist graag willen zwe ten baant zich door de krioelende massa een weg naar het stoombad, de sauna of de verwarmde 'knuffel muur'. Sinds donderdag passeren dage lijks zo'n 3500 mensen, onder wie veel kinderen, de kassa van het 'zwemparadijs'. Dat leidt af en toe tot een opstoppinkje. Want veel meer kunnen er niet in. Het tro pisch lustoord beschikt over 800 kleding kluisjes, elk goed voor ge bruik door gemiddeld 2,3 personen. Dus, rekent bedrijfleider Jalink uit, 'er kunnen nooit meer dan zo'n 1600 tot 1700 mensen tegelijk bin nen'. Toch komen volgens hem nauwelijks wachttijden voor. Hooguit 20 tot 25 minuten". Jalink gaat er prat op dat hij de be zoeker met zoveel attracties kan verrassen. Maar trots is hij vooral op de reuzenglijbaan die de gebrui ker in het golfslagbad doet belan den. Er stroomt 1000 liter water per minuut door. Er hangt ook een bordje bij: „Bij veelvuldig gebruik van de glijbaan kan versnelde slij tage optreden aan de badkleding. Hiervoor zijn wij niet aansprake lijk". Zo heeft zelfs een paradijs z'n schaduwkanten. Met enige verbetenheid probe ren onze weermannen tegen beter weten in steeds weer hoop te geven op tenminste toch een paar minuutjes zon. De valse hoop die zij verschaf fen rechtvaardigt een zeker wantrouwen jegens hun recen te beweringen dat de Zeeuwse zon bovenmatig veel schijnt. De Zeeuwse VVV daarentegen maakt met die beweringen goe de sier. „Zeeland: 160 uur meer zon, 40 uur minder regen", luidt een reclameleus die men daar met gretigheid hanteert. Veertien dagen meer zon dan elders in Nederland het geval is? Vier dagen minder regen? De vakantieganger die wij de zer dagen door de Zeeuwse beemden zagen trekken, keek liever zwartgallig tegen de cij fertjes aan. „Veertig uur min der regen", mopperde hij meesmuilend, „Als ik thuis 100 rzgendruppels op mijn pet krijg, dan zullen dat er hier in Zeeland 99 zijn". Een hoogstam-appelboomgaard in Goes-oost. Dergelijke fraaie boomgaarden leveren nog geen fractie op van wat de moderne percelen aan opbrengst zullen geven. Waar ze niet worden beschermd zullen ae hoogstamboomgaarden dan ook snel tot het verleden gaan behoren. GOES - Rond 1995 zullen de Nederlandse fruitte lers meer appelen en peren dan ooit produceren, terwijl het aantal hectaren dat met fruitbomen is ingeplant nauwelijks zal toenemen. In het rapport Ontwikkelingen in de Appelen- en Perenteelt, een beschrijving van de periode 1974- 1986, schrijft het landbouw-economisch instituut (LEI) dat over zeven jaar ongeveer het fruitteeltare aal van het begin van de jaren tachtig zal zijn be reikt, dat in 1984 sterk gedecimeerd werd door een strenge vorstperiode. Door de toepassing van nieu we teeltmethoden en specialistische teeltmaatrege len zullen van de 22.000 hectare boomgaard die Ne derland dan rijk is, veel meer vruchten worden ge plukt: 480 miljoen kilogram appelen en 114 miljoen kilogram peren. Die toename van produktiviteit per hectare zit vooral in de teeltmethoden. Allereerst zijn de fruit bomen nog volop in de ontwikkeling van de ouder wetse hoogstam naar handzame modelletjes die ge makkelijk te spuiten, te snoeien, te krenten en te plukken zijn. Daardoor kunnen de stammen ook dichter bijelkaar staan in rijen van twee of meer, wat de produktiviteit aanzienlijk verhoogt. Daarnaast passen de Nederlandse fruittelers ook steeds gerichter teeltmaatregelen toe, die de op brengst bevorderen. Aloude methoden als onder stamkeuze, spuiten en snoeien worden verfijnd en ook de fertigatie vindt steeds meer ingang in bedrij ven die moderniseren; via beregeninginstallaties wordt vocht en voeding direct bij de bomen ge bracht waardoor de opbrengst per boom nauwkeu rig kan worden beïnvloed. Het LEI schrijft in het rapport ook te verwachten dat een drastische verandering in rassenkeuze zal plaatsvinden. Oude appelrassen als Golden Deli cious, Boskoop, Cox en James Grieve, zullen plaats moeten maken voor Jonagold en Elstar, de nieuwe succesrassen, die goede bewaarmogelijkheden combineren met de kleur en de consistentie die de consument vraagt. Bij de peren zullen de Conferen ce en de Doyenné du Cornice zelfs 71 procent van het hele perenareaal gaan uitmaken. ZIERIKZEE - Plegers van kleine strafbare feiten op Sehouwen-Duive- land worden dit jaar voor het eerst ge confronteerd met een boete die ter plaatste moet worden betaald. Het gaat hier om boetes van 50 tot 90 gul den voor overtredingen als baldadig heid, dronkenschap op de openbare weg, wegwerpen van afval, wapenbe zit op straat, geluidsoverlast, vuur maken, urineren op straat en over nachten op en aan de weg. De dader van zo'n overtreding wordt door de politie meegenomen naar het bureau, wordt tijdelijk ingesloten en moet de boete voor het bekeurde feit direct betalen. Als de verdachte niet genoeg geld bij zich heeft, krijgt hij een acceptgiro-kaart mee voor het bedrag, dat hij binnen acht dagen moet over maken. Voorheen vielen al deze feiten onder het Openbaar Ministerie. De politie maakte dan een proces-verbaal van een overtreding en aan de hand van dit verbaal legde de officier van justitie een boete op waarvan de schikking aan de overtreder thuis werd gestuurd. Door de boete te betalen kocht de da der eigenlijk strafvervolging af. De Rijkspolitie van Schouwen-Duive- land is nu gemachtigd om deze schik kingen gelijk te innen. Dit betekent minder werk voor de politie en minder papieren rompslomp voor het Open baar Ministerie. De groepscommandant van Schou- wen-Duiveland, M. Lenselink, legt uit dat dit systeem vorig jaar uitgepro beerd is in Valkenburg. „We zijn daar met een paar mensen gaan kijken en volgen nu dezelfde procedure", zegt hij. „Begin juli zijn we met deze poli- tie-schikkingen begonnen, ook in West-Z eeuwsch-Vlaanderen' Tot nu toe zijn ongeveer dertig over treders beboet en het betalingsper centage is vrij hoog. Ongeveer 75 pro cent van de schikkingen wordt ter plekke of per giro betaald, aldus Len selink. Voor minderjarigen ligt de procedure iets anders. Zij worden wel 1 meegenomen naar het bureau, maar de ouders worden telefonisch gewaar schuwd of de kinderen krijgen een brief mee. „Dit systeem om bij kleine overtredin gen te beginnen om grotere te voorko men, werkt uitstekend", meent Lense link. „Bijvoorbeeld als baldadigheid in de kiem gesmoord wordt door de da ders op te pakken en te beboeten, voorkom je dat die baldadigheid om slaat in een grote vechtpartij. Boven dien heeft deze regeling een schrikef- fect. Als je voor openbare dronken schap wordt opgepakt en je moet 90 gulden boete betalen, wordt een avondje stappen wel erg duur. Na het zomerseizoen kijken we wat de resul taten zijn. Als deze gunstig uitvallen wordt deze politie-schikking doorge voerd in heel de provincie". ARNEMUIDEN - De 42-jarige A. G. Marteijn-Poortvliet uit Arnemuiden is dit weekeinde omgekomen bij een frontale botsing in Luxemburg. De familie Marteijn was op weg naar een camping in Frankrijk, toen net voor de hoofdstad Luxemburg een te genligger in een slip raakte en frontaal op de auto van het Arnemuidse gezin botste. Mevrouw Marteijn was op slag dood, haar echtgenoot werd zwaar ge wond opgenomen in het ziekenhuis van Luxemburg en twee kinderen raakten licht gewond. Mevrouw Marteijn was zeer actief in het Arnemuidse verenigingsleven. Zij was bestuurslid van de Voetbalvereni ging, secretaresse van de plaatselijke CDA-afdeling en zij organiseerde de kraampjesdagen. Zij wordt donderdag 21 juli om 12.00 uur ter aarde besteld op de Algemene Begraafplaats in Ar nemuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7