Fraude met nepnota's van artsen Leider Britse £a]bpu^-party NZH gaat proefrijden met Franse superbus Heerma schrapt dubbele rente premiewoningen Moeder Gorbatsjov te schoenen voor Michail arm om te kopen BIJ GROOTHANDELS premie 1988 Scheepsbouw opgebruikt Vliegend oogziekenhuis wil samenwerking met Nederland cijfers over conventionele troepen aan EG-boter voor dubbeltje per pakje naar Rusland V Russen bieden Kindersterfte in Nederland laagst PLAATS VOOR 150 PASSAGIERS Lengte Weer opslag op debetrente GEVOLGEN VOOR SUBSIDIES INTERVIEW POOLSE TV OVER JEUGD SOVJETLEIDER mm PZC/binnen-buitenland UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft een nieuwe maatregel aange kondigd om de prijzen van geneesmiddelen in bedwang te houden. Samen met staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) heeft hij het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) een advies gevraagd over plannen om de concurrentie binnen de farmaceutische groothandel te stimuleren en zo tot een verlaging van de marges te komen. m paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS KOOPCENTRUM GROENENDIJK I 1 DINSDAG 19 JULI 1988 GRONINGEN (ANP) - De NV Nederlandse Gasunie heeft in de eerste helft van dit jaar twintig procent minder aardgas afgezet aan binnen- en buitenland dan in de eerste helft van 1987. Dat blijkt uit een overzicht van de Gasunie. De totale afzet liep terug van ruim 43 miljard kubieke meter in de eerste zes maanden van 1987 tot ruim 34 miljard ku bieke meter aardgas in dezelfde periode dit jaar. GDe verminderde afzet is vooral een gevolg van de minder koude winter dit jaar. Volgens de woordvoerder waren de wintermaanden in 1987 uitzonderlijk koud terwijl de win termaanden in 1988 verhoudingsgewijs bijzonder warm waren. De totale afzet aan het binnenland liep terug van ruim 25 miljard kubieke meter in de eerste zes maanden van 1987 tot ruim 21 miljard in het eerste halfjaar van 1988. De ex port daalde van bijna 18 miljard kubieke meter naar ruim 13 miljard kubieke meter. Dees pakt marges medicijnprijs aan Op het ogenblik heeft de groothandel belang bij hoge geneesmiddelenprij- zen. Ze berekent de apotheker name lijk een bepaald percentage van de fa brieksprijs als marge. In 1984 was dit percentage volgens het ministerie 21,2. De bewindslieden vragen het COTG welke feitelijke kosten door de marge zouden moeten worden gedekt. Ook zou het COTG moeten aangeven hoe deze kosten op een aanvaardbare ma nier in de geneesmiddelentarieven kunnen worden verwerkt. Dees en Evenhuis verwachten dat het vervangen van de eenzijdige marge vaststelling door de groothandel door een systeem van onderhandelingen tussen de groothandel, apothekers, ziekenfondsen en verzekeraars, zal lei den tot prijsconcurrentie en verlaging van de marges. Daardoor kan het hoge prijsniveau in Nederland omlaag. Een verlaging van de bruto groothandels marge naar 13 procent zou al bijna 100 miljoen gulden kunnen opleveren. De afgelopen tijd zijn de kosten van de geneesmiddelenvoorziening jaar lijks met 7 tot 10 procent gestegen, drie keer zo hard als de totale kosten voor de gezondheidszorg. De uitgaven voor geneesmiddelen, die in 1986 ruim 2,2 miljard gulden bedroe gen, zouden bij ongewijzigd beleid in 1990 oplopen tot ongeveer 3,2 miljard. Intussen is op 1 januari een nieuw ver goedingensysteem voor apothekers en apotheekhoudende huisartsen inge- DEN HAAG (GPD) - De fraude met Ziektekostenverzekeringen neemt aanzienlijk toe doordat verzekerden op hun eigen computer schijnnota's van specialisten vervaardigen. Er worden nota's gemaakt van behande- jlingen door specialisten die nooit hebben plaatsgehad. Vervolgens wor den die ingediend bij de verzekerings- naatschappijen. let Kontakt Landelijk Orgaan Ziek tekostenverzekeraars (KLOZ) signa- teerde de fraude in haar laatste bulle tin. Een declaratie-commissie van de ILOZ onderzoekt sinds twee jaar de nedische rekeningen door middel van Steekproeven en ontdekte de oplichte rij. Over de totale omvang van de frau de is nog niets bekend, tn de gezondheidszorg wordt veel ge- pruik gemaakt van de computer voor [administratieve doeleinden. Nota's vorden vaak gedrukt op blanco prin- Jer-papier. Die zijn gemakkelijk na te naken. Er worden niet alleen nieuwe rekenin- ;en gemaakt, de verzekerden verande- en ook de bestaande nota's door de aedragen te verhogen om zo de verze keringsmaatschappijen op te lichten. Je KLOZ is momenteel in overleg met ie verschillende beroepsgroepen. Er vordt geadviseerd niet langer gebruik e maken van blanco printer-papier naar uitsluitend nog van papier met 'oorgedrukte namen en adressen. (OTTERDAM (ANP) - De investe- ingspremie voor de bouw van nieu- ve schepen, waarvoor de reders in lanmerking kunnen komen op basis fan de regeling Investerings Premie zeescheepvaart (IPZ), is voor dit jaar [eheel opgebruikt. linister Smit-Kroes (verkeer en wa- erstaat) had voor dit jaar IPZ-premie eschikbaar tot een investeringsvolu- ie van 800 miljoen gulden. Omdat het angemelde investeringsvolume dit edrag al flink overschreden heeft, eeft de minister besloten dat met in- ang van het afgelopen weekend geen anmeldingen meer kunnen worden edaan voor de IPZ-premie 1988. J't jaar is een totaal investeringsvolu me van 1,5 miljard gulden aan nieuwe chepen voor premietoekenning aan- emeld. >m nieuwe aanvragers niet teleur te tellen heeft minister Smit-Kroes be ften nu al het investeringsvolume oor 1989 open te stellen voor een to- ial investeringsvolume van 700 mil- )en gulden. Overigens zullen nieuwe anvragers wel met minder geld ge- oegen moeten nemen. Voor dit jaar old nog de regeling dat reders voor ';-Uwe schepen gedurende vijf jaar ;n Premie van vijf procent kregen. In Jrband met het afschaffen van de IR is dat voor volgend jaar op 5 maal 5 procent gesteld. voerd en wil Dees op 1 januari 1989 starten met het zogenaamde ijkprij- zensysteem (per groep geneesmidde len wordt een „ijkprijs" vastgesteld en ziekenfondsverzekerden die een duur der medicijn willen of voorgeschreven krijgen moet het bedrag boven deze li miet bijbetalen). Door al deze maatregelen wil Dees de groei van de uitgaven in 1990 met 535 miljoen gulden verminderen tot onge veer 2,6 miljard. De mogelijkheid van een prijsmaatregel wordt nog achter de hand gehouden. Graaf mr. W. J.H. van Limburg Stirum, voorzitter van de Bond van Groothan delaren in Geneesmiddelen, zei in een eerste voorlopige reactie dat het om een „vreselijk complexe materie" gaat. De voorgestelde maatregelen lij ken hem in de praktijk niet erg uit voerbaar. SCHIPHOL (ANP) - Het internationa le vliegend academische oogzieken huisproject „Orbis" wil zijn krachten bundelen met de Nederlandse oog heelkundige gemeenschap. Het is de bedoeling dat vanaf 1989 pas afgestudeerde Nederlandse oogchirur gen een jaar deelnemen aan het me disch team van Orbis en dat Neder landse topchirurgen voor een korte pe riode op vrijwillige basis met het Or- bisvliegtuig meegaan als lid van het docententeam. Orbis zegt zeer veel waarde te hechten aan een partnership met de Nederlan ders, onder andere gezien het hoge ni veau waarop de oogheelkunde in Ne derland staat, zo liet voorzitter O. Foot van Orbis maandag weten tijdens een presentatie van Orbis op Schiphol. Het vliegend ziekenhuis is voor onder houd in Nederland, een gelegenheid die Orbis tegelijkertijd wil aangrijpen om de Nederlandse medische- en za kenwereld warm te maken voor zijn activiteiten en een vorm van samen werking tot stand te brengen. Voorzitter dr. E. Eggink van het ge nootschap verklaarde in antwoord hierop het hulpproject daar waar mo gelijk te zullen steunen. Belangrijkste doelstelling van het project is de strijd tegen de blindheid in de wereld aan te binden door middel van educatie. Hieraan is volgens Orbis enorm grote behoefte, omdat de wereld ongeveer 45 miljoen blinden telt. Daarvan zouden volgens Foot twee derde, als zij een goede behandeling zouden kunnen krijgen, ooit weer kunnen zien. Neil Kinnock met president Mugabe van Zimbabwe vlak voor zijn vertrek. LONDEN (DPA) - De Britse Labour-leider, Neil Kin nock, is zondag tijdens zijn bezoek aan Zimbabwe door zwaar bewapende militairen aangehouden en meer dan een uur vastgehouden. Oorzaak voor het incident was een landing op het ver keerde vliegveld. Terwijl het ontvangstcomité samen met de Britse ambassadeur en de gouverneur van de provincie op het vliegveld stonden te wachten, landde het toestel met Kinnock aan boord 30 kilometer verder op een ander luchthaventje. Het klaarblijkelijk onwetende detachement op het mili taire vliegveld hield Kinnock, zijn echtgenote en ver scheidene begeleiders in een klein kamertje vast onder bedreiging van een machinepistool. Volgens ooggetui gen wisselden de leider van de Britse oppositie en de dienstdoende korporaal hevige beledigingen uit voor dat uiteindelijk het misverstand kon worden opgelost. Drie buitenlandse journalisten die naar Zimbabwe wa ren gekomen om het bezoek van Kinnock te verslaan en de piloot van hun charter-vliegtuig zijn zondag aange houden wegens schending van de luchtvaartregels, al dus een woordvoerder van de Zimbabwaanse regering. Welke bepalingen zij hadden geschonden, zei hij er niet bij. HAARLEM (GPD) Het streekver- voersbedrijf NZH wil zo snel moge lijk de superbus van de Franse autofa- EMMEN (ANP) Een moeder 'manenrob' zwemt maan dag met haar jong in het bassin van het Noorder dieren park in Emmen. Enkele weken geleden werden twee jongen geboren. De geboorte van een manenrob in een dierentuin is een zeldzaamheid. Alleen met een grote groep robben zoals in het Noorderdierenpark, is er kans op succes. De manenrobbengroep telt daar nu ze ventien robben, waaronder twee volwassen mannetjes met elk een gewicht van 550 kilo, bijna honderd keer zo zwaar als hun pasgeboren nakomelingen. brikant Renault invoeren. Komend najaar zal de NZH deze zogenoemde Megabus gaan testen. De streekver voerder gaat de 25 meter lange bus in eerste instantie voornamelijk inzet ten op het drukke traject Purmerend- Amsterdam. De Megabus is een dubbelgelede bus. Dat betekent dat de bus uit drie delen bestaat, die worden verbonden met twee rupsachtige tussenstukken, die als een harmonika in- en uit elkaar schuiven. De bus biedt plaats aan 150 mensen. De Megabus moet het doeltreffende antwoord zijn op de verwachte toeloop op het openbaar vervoer door onder meer de invoering van de gratis open baar vervoerkaart voor studenten en militairen in het najaar van 1989. In de Franse steden Lyon en Bordeaux wordt het vervoermiddel al enkele maanden gebruikt. In Nederland zal vooral de lengte van de bus voor de nodige problemen zor gen. Zo zijn de huidige bushaltes veel te klein en moeten bochten in de bus banen worden aangepast. AMSTERDAM (ANP) - Als eerste bank is de ABN ertoe overgegaan, een opslag te leggen op de debetrente die zij aan haar klanten berekent. Als reden voor de invoering van deze opslag van een half procent noemt de bank de renteontwikkeling op de geld markt, de markt voor „kortlopend geld". De rente stijgt al enige tijd, Aangezien de NZH van plan is om de bus tussen Purmerend en Amsterdam te laten rijden, moet de onlangs aange legde IJ-boulevard in de hoofdstad weer worden veranderd. Het streek- vervoersbedrijf uit Haarlem voert mo menteel overleg met de betrokken in stanties waaronder de gemeente Amsterdam en de Rijksdienst voor het Wegverkeer om deze knelpunten op te lossen. De Megabus moet gaan concurreren met de tram. Volgens drs. G. Worm, voorzitter van de overkoepelende or ganisatie van streekvervoerders (de ESO), is de bus een goed alternatief voor de tram. „Op zware lijnen kan de Megabus het openbaar vervoer een goede dienst be wijzen. Het ding kan meer mensen ver voeren dan een tram en is ook een stuk comfortabeler. En in de steden kan de ze bus op electriciteit rijden. Dat houdt in dat hij minder lawaai zal ma ken dan de tram. Nee, we zijn erg en thousiast", aldus Worm. Inmiddels hebben ook andere streek- vervoersbedrijven uit Nederland inte resse getoond voor de superbus. Het is overigens niet duidelijk wat de Mega bus gaat kosten. MOSKOU/BRUSSEL (REUTER/AFP) - De Sovjetunie heeft maandag aange boden het Westen gedetailleerde ge gevens te verstrekken over de kracht van haar strijdkrachten in Oost-Euro pa. Deze cijfers zouden gecontroleerd kunnen vóór het begin van nieuwe conventionele onderhandelingen. Dit aanbod werd gedaan door Viktor Karpov, de ontwapeningspecialist van het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken. Het is het jongste uit een reeks voorstellen die de landen van het Warschaupact afgelopen week deden. Kennelijk wil het Oostblok proberen de impasse te doorbreken rond de be sprekingen die in Wenen worden ge voerd over een nieuw forum voor con ventionele ontwapening. De permanente vertegenwoordigers van de NAVO-landen in Brussel toon den maandag belangstelling voor de voorstellen van het Warschaupact voor een aanzienlijke en asymmetri sche (ongelijke) vermindering van de conventionele bewapening in Europa. Maar zij achten nadere bestudering nodig. Een diplomaat vond het een stap in de goede richting, dat het War schaupact nu erkent dat er ongelijk heid bestaat tussen de conventionele strijdkrachten van NAVO en War schaupact en dat asymmetrische re ducties tot de mogelijkheden behoren. BRUSSEL (ANP) - De Europese Com missie heeft het licht op groen gezet voor de verkoop van 120.000 ton boter uit de EG aan de Sovjet-Unie. Dit heeft een woordvoerder van de Com missie maandag gezegd. ,Van de boter komt 100.000 ton uit de interventie-voorraden van de EG. De ze boter gaat van de hand voor onge veer twintig ecu per honderd kilo gram. Per pakje van 250 gram is dat ruim een dubbeltje. De Europese boer heeft twee jaar geleden ongeveer vijf tien keer meer uitbetaald gekregen voor dezelfde boter. De EG heeft intus sen ook nog de kosten van opslag moe ten dragen. Volgens de woordvoerder van de Com missie had de EG sinds begin vorig jaar al meer dan een half miljoen ton boter voor een zacht prijsje aan de Sovjet- Unie verkocht. Eind 1986 heeft de EG ruim zeven mil jard gulden uitgetrokken om via een speciaal programma ruim een miljoen ton overtollige boter kwijt te raken. Ruim 400.000 ton is in veevoer ver werkt en 53.000 ton in de vorm van braadboter aan de Europese cosu- ment verkocht. Als de nieuwe boterverkoop aan de Sovjet-Unie zijn beslag heeft gekregen zakt de botervoorraad in de EG tot het „strategisch" geachte peil van 300.000 ton. De commissiewoordvoerder wilde maandag niet bevestigen dat met de Russen ook wordt onderhandeld over de verkoop van 200.000 ton rundvlees. Nu de boterberg bijna is afgegraven wordt de rundvleessector beschouwd als het nieuwe zorgenkind van de Eu ropese landbouw. In de koelhuizen van de gemeenschap ligt ongeveer 800.000 ton rundvlees op geslagen. Tot voor kort kwam daar per week 10.000 ton bij, maar de Commis sie heeft sinds 1 juli maatregelen geno men om de aankoop van rundvlees af te remmen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting ziet er van af om voor de vaststelling van de maar hiervoor bieden de officiëfe tarie- i.stich tings kosten" van premiekoop- ven van De Nederlandsche Bank niet voldoende soelaas meer. De ABN ken de sinds 26 januari 1987 geen opslag op de debetrente meer. Te verwachten valt dat andere banken spoedig de maatregel van de ABN zul len volgen. WARSCHAU (AP) - De moeder van Sovjet-partij- leider Michail Gorbatsjov heeft onthuld dat haar zoon tijdens de Tweede Wereldoorlog drie maan den niet naar school kon, omdat zij zo arm was dat ze geen schoenen voor hem kon kopen. Het verhaal van Maria Gorbatsjov over de proble men van haar gezin tijdens de Tweede Wereldoorlog werd door een Russische cameraploeg gefilmd en uitgezonden door de Poolse staatstelevisie ter gele genheid van het bezoek van Michail Gorbatsjov aan Polen, vorige week. In de 47 minuten durende documentaire over Gor batsjov en zijn beleid werd meer verteld over de per soon van de partijleider en zijn familie dan zijn eigen achterban in de Sovjetunie ooit heeft gezien. De Sovjetmedia besteden zelden of nooit aandacht aan onofficiële activiteiten van overheidsdienaren. De documentaire op de Poolse televisie bestond goeddeels uit archiefbeelden van Gorbatsjov tij dens zijn optredens in de Sovjetunie en in het bui tenland. De commentator bevestigde dat niet ieder een in de Sovjetunie het eens is met de hervormings plannen van de partijleider, vooral niet met de nieu we wetten die bepaalde vormen van particuliere be drijven toestaan. Het meest opzienbarend was echter het stukje in de documentaire waarin een beeld werd geschetst van Gorbatsjovs jeugd op het platteland en van de armoede die daar tijdens de oorlog werd geleden. De commentator vertelde dat Gorbatsjov wanneer hij maar kan naar het dorp Privolnoje in Stavropol in het zuiden van Rusland gaat, waar zijn moeder nog woont. De film toonde Maria Gorbatsjov, een stevig ge bouwde boerin, gezeten aan een eenvoudige ronde houten tafel in haar woonkamer. „In 1944 zat Misja in de vijfde klas," vertelde ze. „Hij kon niet naar school omdat hij geen schoenen had." Zij vertelde dat ze een brief kreeg van haar man Ser- gejdie aan het front lag. Hij schreef dat ze desnoods alles moest verkopen om schoenen te kopen voor haar zoon. „Ik ging naar de markt en ik verkocht wat ik kon en met het geld dat ik verdiende kocht ik een paar gevechtslaarzen voor 1.500 roebel en ik bracht hem naar school," zei ze. Vijftienhonderd oorlogsroebels zijn 15 hedendaagse roebels, of onge veer 50 gulden. Sergej Gorbatsjov kwam na de oorlog naar huis, na dat hij in Tsjechoslowakije gewond was geraakt en in Polen was behandeld. Michail ging zijn vader hel pen op het land en toen er in 1948 een goede oogst werd binnengehaald kreeg vader Gorbatsjov de Or de van Lenin en Michail de Orde van de Rode Vlag van de Arbeid. In de film werd verder een aantal foto's getoond van Gorbatsjov als kind, waaronder een met zijn groot ouders, en als student, onder anderen met medestu dente Raisa Maximovna Titorenko, zijn latere vrouw. Op andere, tot dusver onbekende beelden, was het echtpaar Gorbatsjov te zien in het Kremlin met dochter Irina, een cardiologe, haar echtgenoot Anatoli, een chirurg, en de 8-jarige kleindochter Ksenya. woningen nog langer een rentever goeding van de koper aan de bouwer mee te tellen. Daardoor dreigden dui zenden eigenaren van premiewonin gen (een aanzienlijk deel van) hun subsidie mis te lopen. Heerma komt hiermee tegemoet aan bezwaren van de vereniging Eigen Huis. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de staatssecretaris dat het strikt toepassen van de voor verschil lende interpretaties vatbare premiere geling onredelijke gevolgen kan heb ben voor sommige eigenaren van deze gesubsidiëerde koopwoningen. Bovendien volgt hij met zijn besluit een uitspraak van de afdeling recht spraak van de Raad van State, die de ze rekenmethode vorig jaar heeft ver oordeeld. Vorige maand heeft Eigen Huis zich bij de kamercommissie volkshuisvesting erover beklaagd dat het ministerie sinds de parlementaire enquête bouw- subsidies bij het vaststellen van de stichtingskosten van premiekoopwo ningen de rente meetelt, die de eige naar aan de bouwer moet betalen als vergoeding voor het Voorschieten van de bouwrente. Daardoor kwamen de stichtingskosten volgens Eigén Huis in duizenden gevallen hoger uit dan volgens de premieregeling is toege staan. Eigenaren die door de dubbele rente telling gedupeerd zijn, kunnen op ver zoek de stichtingskosten van him wo ning opnieuw laten berekenen. De kans is groot dat zij dan alsnog met te rugwerkende kracht meer subsidie ontvangen. Advertentie VLISSINGEN BRUSSEL (ANP) - In Nederland sterven minder babies dan in enig ander EG-land. Dat blijkt uit cijfers van het Europees Bureau voor Statistiek. Van de duizend kinderen die in Nederland levend ter wereld komen ster ven er 6,4 in het eerste levensjaar. Het EG-gemiddelde is 9,5, voornamelijk door hoge sterftecijfers in Italië (10.1), Griekenland (12,2) en Portugal (15,8). W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5