Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Pon|veü!ens van vijf yekeh onthoofd Dukakis en Jackson nu wat dichter tot elkaar Van den Broek spreekt met groep Palestijnen IJSBERGSLA EN SPEKLAPJES j? BASIS VN-RESOLUTIE de PZC vandaag Man gedood bij schietpartij Herrfra geen bedreiging v<wm* Delgaijjo Shamir: geen geheim bod aan de PLO Meevaller van 140 miljoen door droogte in de VS Eind gruwelijke oorlog in zicht? Droog en zon 231 e jaargang no. 168 Dinsdag 19 juli 1988 ilCOSIA/NEW YORK (REUTER/UPI/DPA/AFP) - Na acht jaar bloedvergieten heeft Iran zich naandag onverwachts bereid verklaard tot een wapenstilstand in de oorlog met Iraq. De raanse president Ali Khamenei schreef VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar in een brief, at zijn land instemt met resolutie 598. Kraken Papier Schoenen Afrekenen Worm Oranje Olie duurder DEMOCRATISCHE CONVENTIE VAN START ONGEREGELDHEDEN BIJ BEZOEK KAMP Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, krop Speklapjes, met zwoerd, 500 g 4^3.25 kilo @®©<D 83$ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Perioden met zon. Pas in de avond toe nemende bewolking gevolgd door re gen. Maximumtemperatuur 21 gra den. Een matige wind tussen west en zuidwest. PROVINCIALE ZEEUW lEUVER iGPD) Drie veulens zijn zondagnacht op beest- ichtige wijze in een wei langs de provinciale weg in het 'jimburgse Reuver onthoofd. De hoofden van de mini-Shet- andpony's werden achteloos in de greppel geworpen. De rest van de dieren is verdwenen. ie afgeslachte veulens waren pas vijf a zes weken oud. De drie roodbruine pony 's hadden een schofthoogte van onge veer 40 centimeter. In dezelfde wei stonden nog drie vol wassen mini-Shetlanders. Zij bleven ongedeerd. Over het motief en de daders tast de politie nog volledig in het duister. Iran is bereid tot bestand in Golf Berin riepen de Verenigde Naties een aar geleden de strijdende partijen op ot een staakt-het-vuren. Volgens Pe- ez de Cuellar is Teheran „officieel en onder voorwaarden vooraf' akkoord ;egaan met de resolutie. 'erez zei te hopen dat het bestand bin- ïen een week tot tien dagen zal in- ;aan. raq reageerde maandag met een voor- ichtige verklaring van minister van nformatie Latif Nusayyif. Hij zei dat lepaalde formuleringen in een com- nuniqué van het Iraanse Opperbevel ie indruk wekten dat het om een „tac- ische stap" gaat die niet door een ech- e wil tot vrede wordt gedragen. Zo- ang er geen „werkelijke vrede" is, zal ran „onverminderd waakzaam" blij- ren. ,'olgens de informatieminister moet :en eventuele vrede gebaseerd zijn op Ie principes die de Iraakse president iaddam Husayn afgelopen zondag liteenzette. Husayn zei dat beide par ijen zich moeten terugtrekken achter nternationaal erkende grenzen, njgsgevangenen dienen uit te wisse- en en een vredesakkoord moeten on-' lertekenen. )e president benadrukte ook de raakse rechten in de Shatt-al-Arab-ri- rier tussen beide landen. Dat was een an de kwesties die in september 1980 en grondslag lagen aan het uitbreken an de oorlog tussen Iran en Iraq. De ontruiming van een Am sterdams kraakpand heeft tot een ware veldslag geleid: het gebouwencomplex ging in vlammen op en werden zes ar restaties verricht. PAGINA 3 De papiergroothandel bundelt de krachten: de bedrijven KNP, VRG en Proost en Brandt gaan samenwerken. PAGINA 4 De moeder van Gorbatsjov was te arm om nieuwe schoe nen voor haar zoon Michgïl te kopen. PAGINA 5 De politie op Schouwen-Duive- land laat overtreders de boete ter plekken afrekenen. PAGINA 7 De schuur en de collectie van het landbouwmuseum in Heille zijn door houtworm aangetast: Sluis en Aardenburg willen voor de restauratie geld uit trekken, Oostburg haakt voor lopig af. PAGINA 9 De nieuwe Ajax-trainer Kurt Dinder is gecharmeerd van het systeem van Oranje: hij wil zijn ploeg ook zo laten spelen. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën en economie: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 De Verenigde Staten, die met 27 oor logsschepen aanwezig zijn in de Golf, juichten de Iraanse stap toe. Het Wit te Huis sprak van een belangrijke doorbraak. Het is een eerste stap, die kan leiden tot een einde aan de Golf oorlog en een herstel van de stabili teit in een roerig deel van de wereld, zo zei woordvoerder Marlin Fitwater. De Iraanse militaire leider, Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, verklaarde op de Iraanse televisie dat ayatollah Kho- AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam-Noord is maandagavond een man doodgeschoten tijdens een schietpartij. Volgens de politie schoot een onbekende dader de man op de Van Heijmansweg door de borst. Vrienden van het slachtoffer, wiens naam de politie nog niet kon geven, namen de man in hun auto mee naar een ziekenhuis maar botsten in de Van de Tekstraat tegen een boom. Het slachtoffer van de schietpartij over leed later in het ziekenhuis, vermoede lijk niet ten gevolge van het verkeers ongeluk. Of er bij de botsing tegen de boom nog andere slachtoffers vielen, is nog niet bekend. Ook over de identi teit van de dader en het motief voor de schietpartij tast men nog in het duis ter. meini, de geestelijk leider van Iran, persoonlijk het besluit genomen had om een bestand met Iraq te aanvaar den. Rafsanjani zei dat het besluit een nieuw hoofdstuk kan openen in de ge schiedenis van Iran. De olieprijzen op de wereldmarkt zijn maandag flink gestegen als reactie op de bekendmaking dat Iran de staakt- het-vuren-resolutie van de Verenigde Naties onvoorwaardelijk aanvaardt. Veel handelaren verwachten nu dat de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) een hechter blok zal kunnen gaan vormen. Handelaren ver wachten dat, wanneer het conflict tus sen Iran en Iraq wordt bijgelegd, de OPEC slagvaardiger zal zijn. Minister Hans Van den Broek (buiten landse zaken) heeft de politieke door braak in de oorlog tussen Irak en Iran verwelkomd als „werkelijk groot Van den Broek zei dat in Jeruzalem, waar hij samen met premier Lubbers een bezoek aflegt van twee en een hal ve dag. „Als het nieuws klopt, lijkt er een eind te komen aan het dramati sche lijden van de afgelopen acht jaar, aan een nutteloze en vreselijke oor log", aldus de bewindsman in een eer ste voorlopige reactie. Het ministerie van defensie zei gister avond dat het nog te vroeg is om de Nederlandse mijnenveger 'de Urk' uit de Golf terug te trekken. LUZ ARDIDEN De voorspelde staatsgreep van Luis Herrera (foto) in de Ronde van Frankrijk bleef uit. De Tour beleefde gisteren de zwaarste bergétappe: een martelgang over vijf bergreuzen in de Pyreneeën met aankomst op een zesde col. Velen hadden verwacht, dat Luis Herrera in deze rit de Tour alsnog naar zijn hand zou zetten. De ranke Columbiaan presenteerde zich dit jaar inderdaad als een allroundrenner: uitstekend in de tijdrit, niet uit de wielen te rijden op de vlakke trajec ten, een formidabel klimmer en een vermetele daler. Maar de verwachte aanval van Herrera kwam toch niet. De Columbiaan fietste wel bijna voortdurend in de voorste linies bij het beklimmen van de Pyreneeënreu- zen, maar nimmer kon hij gele-trui-drager Pedro Delga- do verontrusten. Delgado maakte zelfs een rustige triomftocht. De Spanjaard liet zijn landgenoot Laudeli- no Cubino de etappe winnen en liep wederom enkele tientallen seconden uit op de meeste van zijn papieren concurrenten. Bauer viel weg, Herrera is niet sterk genoeg, Rooks was bezig met de bergtrui en zijn tweede plaats, Parra werd volledig aan banden gelegd door een opnieuw verba zende Theunisse. Op de laatste 3 kilometer spoot Delga do weg om nog wat tijdwinst te boeken. Rooks staat inmiddels op 4.06 min, maar is wel zo goed als zeker de eerste Nederlandse 'bollen-winnaar'Theu nisse kroop Herrera voorbij en staat nu op de vijfde plaats in het algemeen klassement. Erik Breukink kwam ook weer wat dichter bij de plaats waar hij hoort te staan (nu vijftiende), en nam bovendien Raul Alcala verrassend alsnog de witte trui af. (zie ook pagina 13) (Van onze correspondent ATLANTA - Michael Dukakis en Jesse Jackson hebben gisteren, enige uren voor de Democratische conventie in Atlanta van start ging, een voorlopig eind gemaakt aan hun meningsver schillen. Na een 2,5 uur durend ge sprek tussen de twee mannen in de ho telkamer van Dukakis benadrukten beiden dat de eenheid binnen de par tij nu het belangrijkst is. Ook bleken zowel Dukakis als Jackson op z'n minst enig water bij de wijn te heb ben gedaan. Stafmedewerkers uit beide kampen omhelsden elkaar, en de algehele sfeer binnen het Democratische kamp was er gisterochtend een van groot enthou siasme. Maar niet al het onweer is nu uit de lucht. Jackson maakte ook dat duidelijk, toen hij zei het „waarschijnlijk" te ach ten dat zijn aanhangers zullen blijven (Van onze verslaggever) JERUZALEM Israels premier Sha mir heeft berichten dat hij de PLO in Jip lrt fJOfillff> f/~t 1 het geheim het bestuur heeft aangebo- «/A-C UI Minister Van den Broek tijdens de rondgang door het vluchtelingenkamp Kalandia. Op de achtergrond een wegversper ring die de hoofdweg door het kamp van de buitenwereld afsnijdt. den over delen van de bezette gebie den, een pure leugen genoemd. De Je rusalem Post meldde maandagoch tend onder andere uit de mond van een van de ministers van de arbei derspartij in het kabinet dat Shamir zo'n aanbod via de Roemeense rege ring zou hebben gedaan. Vice-premier Peres van de arbeiders partij zei slechts de ontkenning van Shamir serieus te nemen. Shamir zei op zijn persconferentie niet met de PLO te willen praten en ze niet te zul len erkennen. „Ik wil contact met elk Arabisch land, elke Palestijnse factor die vrede wil, niet met een terroristi sche organisatie". (Advertentie) (Van onze correspondent) KALANDIA/OOST-JERUZALEM Het bezoek van mi nister Van den Broek aan het Palestijnse vluchtelingen kamp Kalandia op de Westelijke Jordaanoever is gister middag geëindigd met lichte ongeregeldheden. Vlak nadat de minister een kliniek was birfnengegaan, be gonnen jongens met stenen te gooien, zodat de tientallen leden van zijn gevolg en journalisten een goed heenkomen moesten zoeken. Het leger hield zich aanvankelijk op een afstand, maar besloot na een kwartier in te grjpen. Een tiental soldaten voerde een charge uit met rubberkogels, waarna de rust terugkeerde. De ongeregeldheden kwamen aan het eind van een verder vreedzaam verlopen, zij het snelle rondgang door Kalan dia. Van den Broek sprak er met enkele vertegenwoordi gers van UNRWA, de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingenhulp, en bezocht een school, een naai-atelier en de plaatselijke kliniek. Onderweg was er een ontmoe ting met een aantal kampbewoners. Minister Van den Broek kon weinig meer toezeggen dan dat Nederland in het kader van de Europese samenwerking zal streven naar een vreedzame oplossing van het Pale stijnse vraagstuk. Hij zegde verder steun toe aan UNRWA voor het verbeteren van de leefomstandigheden van de Pa lestijnen. Van den Broek: „We zullen ons bezoek aan Israel gebruiken om ervoor te pleiten dat de situatie in de gebie den wordt verbeterd." De minister verklaarde in het kamp met nadruk dat Israël recht heeft op bestaan maar dat ook de Palestijnen recht hebben op zelfbeschikking. Voorafgaand aan zijn bezoek aan het kamp sprak Van den Broek in Oost-Jeruzalem met een delegatie van vijftien Pa lestijnen uit de bezette gebieden. De delegatie overhandig de Van den Broek een petitie waarin de PLO wordt om schreven als de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Nederland wordt opgeroepen contacten aan te gaan met de voorzitter van die organisatie, Yasser Arafat. Na afloop zei Van den Broek dat een aantal proble men kan worden opgelost en dat Nederland daarbij een be scheiden rol zal proberen te spelen. De Palestijnse deelnemers toonden zich na afloop opmer kelijk optimistisch over een mogelijke rol van Nederland. De organisator, Radwan Aboe Ayesh van de Arabische joumalistenbond, zei te verwachten dat Nederland een even grote vriend wordt van de Palestijnen als van Israel. proberen het verkiezingsprogramma meer naar hun zin, dat wil zeggen pro gressiever, te krijgen. „Er zal debat en discussie zijn", aldus Jackson die daarmee de mogelijkheid openhield dat er vandaag alsnog fel wordt gedis cussieerd over bijvoorbeeld bevriezing van de defensie-uitgaven en belasting verhoging voor de rijken. Dat zijn voorstellen die voor Dukakis onaan vaardbaar zijn. Dukakis van zijn kant gaf ook aan dat er eerder sprake is van een „staakt- het-vuren" dan van een eind aan de oorlog. „Er is geen overeenkomst, en er zijn geen kleine lettertjes', aldus de presidentskandidaat. Maar hij zei ook, dat er voor de suppor ters van Jackson een belangrijke rol zal zijn weggelegd als in september de campagne tegen Bush volop van start gaat. Verder zullen zij bij de vorming van een regering-Dukakis niet worden overgeslagen. Dukakis verzekerde verder dat de linkervleugel van de par tij, zoals die door Jackson wordt verte genwoordigd, in het bestuur van de partij een belangrijke stem zal krijgen. Dat zijn steeds eisen van Jackson ge weest. „Ik wil dat de miljoenen supporters van Jackson diepgaand bij de cam pagne betrokken zijn. Zij zullen een essentieel onderdeel van de coalitie gaan vormen", aldus Dukakis, die verder zei dat Jackson zelf „een ui terst belangrijke rol" bij de komende campagne zal spelen. Jackson zei, dat hij zijn aanhangers niet langer aanmoedigt om hem kan didaat te stellen voor het vice-presi- dentschap. Daarmee is een scherp mes van tafel gehaald. De keus van Duka kis voor het vice-presidentschap, de conservatieve senator Lloyd Bentsen, is een van de redenen waarom Duka kis en Jackson de afgelopen dagen ge ruzied hebben. Een onverwachte wen ding in de opstelling van Khomeiny's Iran lijkt het einde van de bijna acht jaar lange totale oorlog met Iraq nu toch echt dichterbij te brengen. Het bewind in Teheran verraste gisteren iedereen met de aankondiging dat het bereid is VN-resolutie 598 te aanvaar den. In die resolutie roepen de Ver enigde Naties de strijdende partijen op tot: 1. een onmiddellijk staakt-het-vu- ren in afwachting van onderhandelin gen over vrede, 2. beëindiging van alle vijandelijkheden en 3. terugtrek king van troepen binnen internatio naal erkende grenzen. Morgen is het een jaar geleden dat deze VN-resolutie werd aangenomen. Maar sindsdien is de gruwelijke Golfoorlog op vrijwel al le fronten en met extra hevigheid door gegaan. Iraq - dat in 1980 de oorlog be gon - wilde de inhoud van de resolutie onderschrijven op voorwaarde dat de tegenpartij dit ook zou doen. Maar de Iraniërs eisten dat eerst de vijand van de 'heilige oorlog' internationaal als agressor zou worden bestempeld. En dus ging de strijd verder. Met steeds opnieuw tankslagen waarbij tienduizenden militairen sneuvelden, met raketaanvallen op de wederzijdse hoofdsteden Bagdad en Teheran, met in brand geschoten olietankers in de Golf en met ontelbare slachtoffers on der de burgerbevolking, waarbij che mische wapens niet werden geschuwd. De massale vernietiging met als inzet de bescherming van de islam, leek on stuitbaar. Toch heeft nu kennelijk de uitput ting het gewonnen van de roep om wraak. Iran begon de laatste tijd op vallend aan militair overwicht te ver liezen. Het zag zijn samenleving steeds verder ontwricht raken. Het revolutio naire bewind was bezig in te teren op zijn bezieling om de islamitische jeugd voor een heldendood aan het front te recruteren. Met de economie in het land ging het steeds verder bergaf waarts; de levensomstandigheden van de bevolking werden met de dag be roerder. En bovendien bleek het land zich steeds meer vijanden te maken en zich internationaal almaar verder te isoleren. Het vooruitzicht dat de oor log nog lang, verwoestend en toch mis schien altijd onbeslist zou blijven heeft waarschijnlijk het besef doen rij pen dat de revolutionaire krachten langzamerhand toe waren aan een zelf vernietiging, zonder dat er iets tegen over zou blijven staan. Zelfs de ramp met het door de Amerikaanse oorlogs bodem Vincennes neergehaalde vlieg tuig, waarbij 290 mensen omkwamen, werd niet meer militair gewroken. En dat was voor Iran een opvallende te rughoudendheid. Maar dat daarop zo snel de stap van het slagveld naar de onderhandelingstafel zou volgen, - dat was gisteren toch een overrompelende beslissing. De Golfoorlog is in feite van het be gin af een uitzichtloze krachtme ting geweest, waarbij beide partijen hun tegenstander hebben onderschat. Iraq dacht in 1980 met een snelle, mas sale inval in Iran de islamitische revo lutie van Khomeiny op de knieën te krijgen. Bagdad kreeg daarbij de steun van Saudiarabië en de vijf kleine Golfstaten, die bang waren dat Iran hun westers gezinde regimes zpu ondermijnen. Maar dat lukte minder snel dan men zich had voorgesteld. Iran sloeg hard terug. Het conflict groeide uit tot een bittere oorlog, met groot fanatisme gevoerd. En hoe lan ger de strijd duurde, hoe moeilijker het werd de omvang ervan te beperken. Toen over en weer niet alleen olie-in stallaties maar ook de internationale scheepvaart het moest ontgelden be gon de 'buitenwereld' - de Amerikanen voorop - zich ermee te bemoeien. Daar mee kreeg de Golfoorlog steeds ge vaarlijker proporties. De incidenten in het afgelopen jaar hebben dat vol doende aangetoond. De wereld mag hopen dat de bereidheid van Iran om de oproep van de Verenigde Naties te volgen, inderdaad de afloop van deze smerige oorlog binnen bereik haalt. Het gezond verstand wint dan. vdM (Van onze correspondent) BRUSSEL - De droogte in de Verenig de Staten en de stijging van de dollar koers leveren Nederland een onver wachte meevaller van 140 miljoen gulden op. In het overleg over de mil joenennota voor volgend jaar heeft het kabinet dit bedrag kunnen schrappen uit de ramingen voor de Nederlandse bijdrage aan de EG. Dat zei minister Braks (landbouw) maan dag in Brussel. De Europese Gemeenschap heeft door de droogte en duurdere dollar de EG- begroting voor volgend jaar ook al fors moeten bijstellen. In EG-kringen wordt al gezegd dat daardoor de Euro pese landbouwuitgaven in 1989 wel eens tussen vier en zeven miljard gul den lager zouden kunnen uitvallen. Door de ernstige droogte in de VS, die vooral de Amerikaanse graanboeren treft, stijgen de prijzen van granen en oliehoudende zaden op de wereld markt. Daardoor hoeft de EG aan de Europese boeren minder subsidies te verstrekken om de export van graan- produkten naar landen buiten te EG te stimuleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1