Extra bezuiniging van 200 miljoen in 1989 Lubbers haalt fel uit naar Israël om koers Politie beëindigt manifestaties rond Mandela te PZC vandaag COMPROMIS BEGROTING Hervorming lelastingen België Franse luchtverkeersleiders vandaag toch aan het werk Incidenten bepalen Touretappe Moordenaars Sadat ontsnapt sport ïoegoslavische arbeider wint miljoen dollar Moskou buigt zich vandaag over Nagorny-Karabach Vanmiddag meer zon 231e jaargang no. 167 Maandag 18 juli 1988 Commercieel net Piraten Drukte Mellaard DEN HAAG (GPD) WD-fractieleider in de Tweede Kamer, Voorhoeve, heeft kritisch gereageerd op de kabinetsbesluiten over de begroting 1989. „Ik weet niet of de problemen wel echt zijn opgelost. Ik denk dat een aantal zaken in augustus, na de vakantie, terug komt", aldus de liberaal. Hij uitte kritiek op drie onderdelen van de besluitvorming. Griffith Oproepen FINANCIERINGSTEKORT 6 PROCENT STAKINGEN IN ITALIAANS VERVOER Zwaar bewolkt en kans op een bui. Vanmiddag meer zon en droog. Mid- dagtemperatuur 18 graden. Een mati ge tot vrij krachtige westenwind, later in de middag meest matig. PROVINCIAL De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. COURA Tros-directeur Cees den Daas denkt dat het nog wel vijfjaar zal duren voor Nederland com merciële televisie heeft. PAGINA 2 Computerpiraten kopiëren jaarlijks voor miljoenen aan programma's. PAGINA 3 De voor dit weekeinde in Zee land voorspelde topdrukte is uitgebleven. PAGINA 5 Veel kritiek van VVD en werkgevers Verspringer Emiel Mellaard sprong nadrukkelijk richting Seoul. Met twee maal 8 meter 19 vestigde hij een nieuw Ne derlands record. PAGINA 11 De Amerikaanse atlete Floren ce Griffith liep op de 100 meter een nieuw wereldrecord in een 'mannentijd'10.49. PAGINA 11 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 BRUSSEL (ANP) - Binnen de Belgi sche regering is dit weekeinde een ak- coord bereikt over een forse belas tinghervorming. Volgens politieke waarnemers heeft de rooms-rode coa- itie onder leiding van premier Mar tens daarmee een belangrijke klip op weg naar de dit najaar te houden ge- neenteraadsverkiezingen onver wacht vlot omzeild. De regeringspartijen zijn het ook defi- litief eens geworden over een wetsont werp dat de overdracht van nationale bevoegdheden aan de gewesten regelt :n van België een federale staat naar Westduits model moet maken. De grondwetswijzigingen, waarover geen :ensluidend advies van de Raad van Itate kon worden verkregen, zullen flog voor het zomerreces worden voor gelegd aan het parlement. De belastinghervorming krijgt in 1989 n één keer zijn beslag. Het lag eerst in ie bedoeling de operatie over vier jaar flit te smeren, maar volgens minister Philippe Maystadt van financien PSC) was dat te ingewikkeld. Het be- astingregime in Belgie wordt over het algemeen iets milder. Maar aan de an dere kant komen er minder aftrekpos ten. Bovendien worden sterke drank en sigaretten duurder. Er komen in totaal zeven belasting schijven, oplopend van 25 procent voor inkomens tot 13.000 gulden tot 55 procent voor inkomens boven de 120.000 gulden. Het hoogste belasting tarief ligt nu nog rond de zestig pro eent. Priv'e-aftrekposten gaan omlaag flf verdwijnen helemaal. Een Belg die voor zijn werk uit eten gaat mag dat flog maar voor de helft aftrekken van le belasting. BELGRADO (RTR) - Een arbeider uit 'le arme republiek Macedonië in Joe goslavië heeft in een Amerikaanse lo- erij l miljoen dollar gewonnen. Dit be- ric/itfe zondag het dagblad Politika fspres in Belgrado, ïtevan Midoski, die woont in de Mace- Ionische stad Prilep, won de eerste idjs in de laatste trekking van de lotto <an New Jersey. Hij had het winnende ot in juni gekocht toen hij in de Ver- 'nigde Staten werkte. Hij keert er nu laar terug om zijn geld op te halen. Zo achtte Voorhoeve nader onderzoek nodig bij de bezuinigingen op de stu diefinanciering. De VVD'er stelde dat eerdere plannen om de aanvullende beurs te laten vervallen, mede tot doel hadden 200 miljoen gulden vrij te ma ken om extra kosten door hogere leer lingaantallen in het voortgezet onder wijs mee op te vangen. Nu de aanvul lende beurs toch voor vier jaar blijft bestaan, ontstaat een kostenpost. Tweede kritiekpunt vormde het gerin ge bezuinigingsbedrag: geen 450 mil joen gulden zoals minister Ruding (fi nanciën) had geëist, maar 200 miljoen gulden. Voorhoeve: „Er zijn enkele posten bui ten haakjes gezet. Het is nog onduide lijk wat met die overschrijdingen ge beurt. Verder moet blijken of de 200 miljoen gulden is opgevangen met doeltreffende maatregelen. Ik vraag mij af of er op Economische Zaken wel een bezuiniging van 80 miljoen gulden te vinden is". De besluitvorming rond de tegenvaller bij de investeringssteun (WIR) oogstte ook weinig lof van de liberale voor man. „Het doen van de mededeling dat een verlaging van de vennoot schapsbelasting en het overnemen van de rest van de premie kinderbij slag van de werkgevers misschien wor den uitgesteld, verbaast mij. Er komt nieuwe onzekerheid voor de bedrijven. Dit schaadt de bedrijfsvoering. Behalve de aanvoerder van de klein ste regeringpartij uitten ook de werk gevers felle kritiek op de besluiten van het kabinet. VNO-voorman Van Lede noemde het „hoogst onfatsoen lijk en schandelijk" dat eerdere belof ten inzake lagere vennootschapsbe lasting en het overnemen van premies kinderbijslag weer op de tocht staan nu een tegenvaller dreigt bij de WIR. Woordvoerder Breedveld van de christelijke werkgevers (NCW) noem de de mededelingen rond de WIR „een onvoorstelbare klap voor het bedrijfs leven". Hij voorspelde dat dit een ne gatief effect zal hebben op de econo mie. CDA-voorman De Vries kenschetste de kabinetsbesluiten als een „goede en evenwichtige basis" voor de begroting 1989. Hij zei het „verstandig" te vinden dat het WIR-probleem in de betrokken sector zelf, het bedrijfsleven, wordt op gelost en niet afgewenteld wordt op anderen. Kritische reacties kwamen ook vanuit de PvdA, de CDA-jongeren en de Stu dentenvakbond. PvdA-kamerlid en vi- ce-fractievoorzitter Meijer zei dat het kabinet met de besluiten inkomen bo ven werk stelt. KAAPSTAD (AFP/RTR) - De Zuid- afrikaanse politie heeft zondag een einde gemaakt aan Mandela-concer- ten en manifestaties in Kaapstad ter viering van de 70ste verjaardag van de gevangen zwarte nationalisti sche leider, vandaag. Ook in andere plaatsen werden manifestaties ver boden. Oorspronkelijk zou het concert in Kaapstad worden gehouden in de gemengde West-Kaap Universiteit, maar zaterdag grepen de autoritei ten naar de bepalingen van de nood toestand om een algemeen verbod op vieringen uit te vaardigen. Dit verbod werd zondag ongeldig ver klaard door een rechter van het Hooggerechtshof in Kaapstad. Zijn uitspraak betekent volgens ad vocaten, die onmiddellijk een kort geding aanspanden, dat er vandaag nog enige sprake van viering zal kun nen zijn. Toen de politie zondag ook werkelijk de toegangswegen tot de universiteit bleek te hebben afgesloten verplaat sten de organisatoren het concert naar de blanke Universiteit van Kaapstad. Deze ligt op een paar kilo meter van de Pollsmoor-gevangenis waar Mandela gevangen zit. De politie arriveerde ongeveer drie uur nadat het concert in de blanke universiteit was begonnen en stopte de bijeenkomst. Elders in het land beëindigde de poli tie zo nog zeker drie concerten en sportevenementen die waren geor ganiseerd in verband met de verjaar dag van Mandela. KAAPSTAD - Artiesten tijdens een optreden in Kaapstad voordat het concert door de politie werd onder broken. De stroom van felicitaties en oproe pen uit alle delen van de wereld tot vrijlating van de zwarte nationalis tische leider hield ook in het week einde aan. Sovjetleider Michail Gorbatsjov stuurde zondag een tele gram dat begon met „Geliefde ka meraad Nelson Mandela". Mandela kreeg in 1964 levenslange gevangenisstraf wegens sabotage en pogingen om het blanke minder heidsbewind in Zuidafrika met ge weld omver te werpen. Een vrijwilligster van de Anti-apart heidsbeweging Nederland, mevrouw D.Posthumus (66), overhandigde za terdagmiddag in Soweto Mandeia's echtgenote, Winnie, 150.000 groeten uit Nederland; elf postzakken vol. DEN HAAG (GPD) Het kabinet be zuinigt volgend jaar 200 miljoen gul den extra. Van dit bedrag wordt 80 miljoen gulden gevonden op de begro ting Economische Zaken. De overige 120 miljoen gulden wordt opgebracht door alle departementen te zamen, be halve Onderwijs. Men doet dit door 25 procent van de compensatie door ge stegen prijzen in te leveren. Het kabinet heeft hier zaterdagmid dag na een vergadering van ruim acht uur toe besloten. Oorspronkelijk had minister Ruding (financiën) extra be zuinigingen van 450 miljoen gulden geëist. Daarvan verviel echter 150 mil joen gulden omdat een gedachte te genvaller bij de uitgaven voor de EG zich niet voordoet. Nog eens 100 mil joen gulden wordt via de schatkist ge dekt. Met het akkoord komt het finan cieringstekort van de rijksoverheid volgend jaar uit op zes procent. Na afloop van het kabinetsberaad gaf premier Lubbers te kennen dat er MOSKOU (AFP/TASS) - Het Sovjet persbureau TASS heeft zaterdag ge meld dat het presidium van het parle ment maandag de problemen in Ar menië en Azerbadjzjan rond de af scheiding van de Armeense enclave Nagorny-Karabach zal bespreken. Volgens TASS wordt de toestand in Nagorny-Karabach steeds meer ge spannen. Leiders van de communisti sche partij van de Sovjetrepubliek Ar menië hebben aangedrongen op her stel van de orde en rust. De partijlei ding riep de bevolking op weer aan het werk te gaan. Het Karabach-comité zal de stakin gen vanaf vandaag beëindigen, zo is besloten op een massabij eenkomt in de Armeense hoofdstad Jerevan. De acties waren bedoeld als steunbetui ging aan de bewoners van Nagorny- Karabach. twee complicerende factoren waren bij het begrotingsberaad. Ten eerste een dreigende tegenvaller bij de uitgaven voor investeringssteun (WIR) van enkele honderden miljoe nen guldens. Ruding eiste dat er nu al maatregelen zouden worden genomen om die tegenvaller op te vangen. Mi nister De Korte (economische zaken) verzette zich daar tegen. Op voorstel van premier Lubbers werd uiteindelijk besloten de WIR-tegen- valler nog eens goed te laten nareke nen. Indien die optreedt en niet wordt gecompenseerd door extra inkomsten bij de vennootschapsbelasting, zullen twee eerder aangekondigde maatrege len ter compensatie voor het wegval len van de WIR later worden doorge voerd. Het betreft dan de verlaging van ven nootschapsbelasting op 1 oktober en het overnemen door de overheid van nog eens 50 procent van de premies kinderbijslagwet die werkgevers nu betalen. De tweede complicerende factor vormde de begroting van Onderwijs, met name overschrijdingen bij de uit gaven voor de studiefinanciering van 500 miljoen gulden. Daarvoor is een pakket maatregelen bedacht dat er als volgt uitziet: - studenten krijgen een gratis open baar-vervoerkaart waarvoor de beurs (Slot zie pagina 3 kolom 7) JERUZALEM - Premier Lubbers drukt premier Shamir van Israël de hand tijdens de officiële ontvangst in Israël. Op de achtergrond minister van buitenlandse zaken minister Peres van buitenlandse zaken. JERUZALEM (GPD) Premier Lubbers vindt het Israëli sche streven naar vrede in het Midden-Oosten 'onverenig baar' met de weigering de bezette gebieden af te staan. „De angst voor Palestijnse aanwezigheid mag het Israëli sche denken niet gaan overheersen. Kan Israël zijn veilig heid verzekeren door de huidige koers voort te zetten?", zo vroeg Lubbers zich zondagavond af tijdens een toe spraak op het door de Israëlische regering aangeboden staatsdiner in de Knesset. Lubbers uitte tijdens een tafelrede opmerkelijk felle kritiek op het optreden van Israël in de bezette gebieden en de maatregelen tegen de Palestijnse opstand. Volgens Lub bers toont die opstand aan dat Israël de bezetting niet kan laten voortduren. De Palestijnen, Arabische landen en Is raël zouden via een internationale vredesconferentie naar een oplossing naar het Midden-Oostenvraagstuk moeten zoeken. Lubbers zei in zijn toespraak „solidair te willen zijn met Israël" en prees de ontwikkeling van de staat die dit jaar haar veertig jaar bestaan viert, en liet er geen twijfel over bestaan dat dat Nederland Israëls rechten op veilige gren zen erkent. „Maar zelfs het Beloofde Land kan niet alles rechtvaardigen. De strijd is lang geweest en er is veel gele den. De strijd moet doorgaan, maar het moet er een voor de vrede zijn. Dat betekent luisteren naar elkaar en praten met hen. Het betekent een dialoog opzetten". De minister-president sloot zijn rede af met een verwijzing naar het bijbelverhaal waarin de kleine David de reus Go liath verslaat. „David werd geen andere Goliath. Door Go liath te verslaan overwon hij brute macht, hij overwon ge weld, hij overwon Goliath". PARIJS (REUTER/AFP) - Twee van de drie Franse bonden van luchtver keersleiders hebben besloten de sta king voor vandaag, maandag, af te ge lasten. Dit is zondag in vakbondskrin gen vernomen. De vakbonden CFDT en SNCTA, waar de meeste luchtverkeersleiders bij zijn aangesloten, bliezen de staking af om dat de Franse regering een verhoging van de salarissen heeft toegezegd en beloofd heeft meer personeel aan te stellen. De luchtverkeersleiders zullen maan dag naar hun werk gaan, maar ver wacht wordt dat zich toch nog vertra gingen zullen voordoen, aldus een vak bondswoordvoerder. In Italië begint een nieuwe stakings golf bij het openbaar vervoer. Vanaf woensdag staken gedurende vier da gen de piloten van "Alisarda", die vliegt op Sardinië, voornamelijk met toeristen. Ook is een staking aange kondigd op de veerboten die vanuit de haven van Napels naar de eilanden va ren. Bij de spoorwegen begint men op zaterdag 23 juli een staking van twee dagen. Op 25 en 26 juli wil men bij de spoorwegen opnieuw staken. Op het Engelse vliegveld Luton is de politie zaterdag te hulp geroepen om de gemoederen te bedaren van passa giers die uit frustratie over de lange vertragingen dreigden een startbaan te bezetten. De passagiers hadden net gehoord dat hun vliegtuig naar Palma de Mallorca na een vertraging van 23 uur was toegewezen aan andere passa giers. Op de Nederlandse snelwegen was het dit weekeinde drukker dan normaal, maar van een massale vakantie-uit tocht was geen sprake. Er is niet en bloc gereisd. De autosnelwegen in Beieren en in Oostenrijk zijn zaterdag wel volkomen verstopt geraakt door de jaarlijkse vakantie-uittocht. De politie meldde dat het verkeer op de 130 kilometer snelweg tussen München en Salzburg met een slakkegang vooruitkroop. Bij verkeersongelukken in hevige re genval kwamen acht mensen om het leven en raakten zeker acht anderen gewond. Elders in West-Duitsland werden files tot vijftig kilometer gemeld.In Oosten rijk ontstonden lange files voor de tun nels naar Italië en Joegoslavië, met wachttijden van twee tot vier uur. Tweede ploegleider van PDM Piet van der Kruijs en zijn ma- chanicien John Krijnen (achter grond) krabbelen omhoog uit het ravijn waar zij met hun volgauto in terechtkwamen. GUZET-NEIGE (GPD) Twee incidenten van zeer uiteenlo pende aard bepaalden gisteren het gezicht van de 14e Tour etappe, de eerste Pyreneeënrit naar Guzet-Neige: een ploeglei dersauto van PDM, die in een ra vijn rijdt, en twee koplopers, die op 200 meter van de streep de verkeerde weg inslaan. De gevolgen voor assistent ploegleider Piet van der Kruijs en mede-inzittende mecanicien John Krijnen vielen enorm mee: ondanks de buiteling van vijftig meter konden zij ongedeerd uit het dal terug naar de weg krui pen. Voor Philippe Bouvatier en Robert Millar waren ze sportief dramatischer: nu werd de 27-jari- ge Italiaan Massimo Ghirotto winnaar van de dag. Bouvatier kreeg echter ook een auto, als troostprijs. De drie hadden deel uitgemaakt van een vroege kopgroep van veertien mindere goden, die ma ximaal twaalf minuten mochten weglopen van het peloton, en die op de streep nog altijd een mi nuut of negen voorsprong had den op de klassementstop. Gele trui Pedro Delgado gaf op de slotklim naar Guzet-Neige an dermaal blijk van zijn grote, uit zonderlijke vorm. Hij sprintte weg van o.a. Rooks, Winnen, Pi no, Herrera en Parra. Geert Jan Theunisse was de enige die hem nog redelijk kon volgen. CAIRO (UPI) - Drie Egyptenaren die levenslange gevangenisstraf uitzaten voor hun aandeel in de moordaanslag op president Anwar Sadat in 1981, zijn zondagochtend uitgebroken. Dit heeft de politie bekendgemaakt. De drie zijn leden van de fundamentalistische moslimbeweging Jihad. De poli tie zette meteen een grootscheepse zoekactie op touw en loofde een beloning uit voor aanwijzingen die tot aanhouding leiden. Naar het ministerie van binnenlandse zaken in Cairo meedeelde kon het drietal uit de Torah-gevangenis ten zuiden van de hoofdstad ontsnappen door het overmeesteren van bewakers. BARCELONA iRTR) De Catalaanse televisie gaat voor ie rest van de zomer een nieuwsprogramma in vijf talen brengen voor de toeristen aan de Spaanse Middellandse- lee-kust. Dit heeft de televisiemaatschappij TV3 zondag bekendgemaakt. Nieuwslezers uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Bondsrepu bliek Duitsland, Italië en Nederland zullen elk vijf minuten ban het programma krijgen. Het begint vandaag, maan dag, en stelt de luisteraar op de hoogte van nieuws uit zijn vaderland en internationaal nieuws. Het programma, dat International Headlines heet en dat de komende zes weken op weekdagen zal worden uitgezon den, omvat ook een weerbericht en valutakoersen. In de periode van zes weken verwacht Catalonië in het noordoosten van Spanje ongeveer 4,5 miljoen toeristen, die voornamelijk op de Costa Brava en Costa Dorada zullen neerstrijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1