Monumentenwacht geeft prioriteit aan inhalen inspecties Duo afpersers hoort eisen van 6 en 4 maanden Berendrechtsluis in Antwerpen niet voor februari '89 in gebruik A ATARI PUZZELEN Zuid-Beveland krijgt predikaat van grote landschapseenheid CHINON j Straffen van 3,5 en 4 jaar voor overval op Rabobank ipaxoEEi EEXLtèj FOTO VERSCHOORE |rZC-7 Reflex IIj/zoom Geldnood WEER VERTRAGING VAN MAANDEN ATAR11040 STF ƒ1.895,- GEBIED TEN ZUIDEN VAN GOES Campings houden avonddriedaagse DE NIEUWE TREND IN FOTOGRAFIE 10.000 hectare SEIZOENVERLENGING TOT OKTOBER GXEttQB PZC/ provincie 11 Voel 'm... de nieuwe OFFICIER: SADISTISCHE HANDELSWIJZE FOTO \erscHoore VEERE Het waterpeil in het Veerse Meer blijft tot en met 2 oktober '88 op het zomerpeil. De waterhoogte ligt dan op Nor maal Amsterdams Peil (NAP). Hierdoor wordt het recreatieve gebruik van het Veerse Meer met een periode yan ongeveer vijf weken verlengd. ZATERDAG 16 JULI 1988 Introductieprijs 799,- inclusief 3 jaar garantie. Verkrijgbaar bij Goes, Grote Markt 7, 01100-16159. Hulst, 's-Gravenhofplein 8, 01140-16162. Zierikzee, Dam 5, 01110-12796. VLISSINGEN De Regionale Stichting Monumentenwacht Zeeland heeft vorig jaar 541 inspecties van monumentale gebouwen in de provin cie verricht. De Monumentenwacht probeert verval van historisch be langrijke gebouwen te voorkomen door het treffen van preventieve maatregelen. Het aantal objecten dat de stichting onder haar beheer heeft, steeg vorig jaar met drie procent tot 537. De stichting meldt in haar jaarverslag over 1987 dat weinig actieve wer ving heeft plaatsgevonden, omdat de prioriteit werd gegeven aan het inha len van de achterstand in inspecties. In Zeeland worden dergelijke inspec ties sinds 1976 uitgevoerd. Onder de aangesloten gebouwen bevinden zich 130 kerken, 55 torens, 21 molens, 5 kastelen en 327 overige objecten (voor namelijk woonhuizen, winkels en kantoorgebouwen). De werkzaamheden worden uitgevoerd door drie ploegen monumenten wachters. Het bestuur van de stichting zou dit graag uitbreiden tot vier, omdat een ploeg maximaal 180 inspecties per jaar kan uitvoeren en in de loop van dit jaar weer een achterstand wordt verwacht. De weersomstan digheden verhinderen vaak dat de ploegen buitenwerk kunnen verrich ten. Het bestuur spreekt in het jaarverslag de verwachting uit dat vóór 1990 geen vierde ploeg in dienst wordt genomen. Het wil eerst zekerheid heb ben over de subsidiëring van dit team. Pas dan wordt ook weer gestart met actieve abonnementenverwerving. VLISSINGEN - Electron 88, een manifestatie op het gebied van hobby en techniek, wordt zaterdag 17 en zondag 18 september gehouden in het Scheldekwartier in Vlissingen. De happening wordt georganiseerd door de Vlissingse afdeling van de VERON (Vereniging Experimenteel Radio Onderzoek Nederland). Op de manifestatie worden allerlei technische hobby's, zoals radio-ama- teurisme, modelbouw, weersatellietontvangst, computers en fotografie, gedemonstreerd door verschillende lokale verenigingen. De commercie' zal ook een aantal stands in beslag nemen met onder meer hobby-artike len, onderdelen en boeken. Electron vindt voor de zesde keerplaats. De openingstijden zijn van 10.00 tot 18.00 uur. De omgeving is bewegwijzerd en voor zendamateurs is er een inpraatstation op 145.250 MHz. MIDDELBURG Officier van justi tie mr J. J. A. Groen heeft vrijdag op de zitting van de Middelburgse recht bank negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk geëist tegen de 22-jarige R. C. uit Hoek wegens wederrechtelijke vrij heidsberoving en afpersing. Voor de zelfde delicten hoorde de negentienja rige F. C. van der H. uit Philippine ze ven maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. Mr Groen vroeg verbeurdverklaring van C.'s auto. In de nacht van 30 op 31 januari dwon gen zij een twintigjarige kennis in de auto van C. te stappen met de bedoe ling hem geld afhandig te maken. Om dat hij niets bij zich had lieten ze hem onder bedreiging en terwijl zij hem mishandelden naar diverse adressen bellen om geld te lenen. C. dreigde hem in zijn voet te zullen schieten. Na enke le uren met hem te hebben rondgere den lieten zij hem gaan. Ze hadden toen 150 gulden van hem gekregen. C. stelde het op de zitting allemaal nogal onschuldig voor. Het slachtoffer zou niet echt mishandeld zijn en alleen maar een paar 'tikken' gehad hebben. Verder zou hij alle gelegenheid hebben gehad om er vandoor te gaan toen hij op diverse adressen uitstapte om te proberen aan geld te komen. De officier vond echter dat het tweetal op een sadistische manier het doods bange slachtoffer onder pressie had gezet. Zij wisten dat de man een willig slachtoffer was, daar zij hem in sep tember vorig jaar ook al geld hadden afgeperst. Twee dagen na de bewuste nacht probeerden ze het voor de derde keer, maar toen had de geplaagde jon geman de politie ingeschakeld, die het tweetal arresteerde. De advocaat mr F. L. I. de Vleeschau- wer wees erop dat Van der H. het slachtoffer al jaren kende en dat de jongeman wel vaker om onduidelijke redenen veel geld aan Van de H. gaf. Aanleiding voor de afpersing was de geldnood waarin Van der H. door de militaire dienst was geraakt. Hij reisde' dagelijks tussen zijn woonplaats (des tijds Westdorpe) en de legerplaats in Limburg op en neer en zat aldus de raadsman verlegen om geld om de benzine te betalen. Van der H. was ook nog een drietal diefstallen ten laste gelegd. In juni vo rig jaar pleegde hij een winkeldiefstal in Axel. In dezelfde maand stal hij in de personeelskamer van het verpleeg huis Ter Schorre in Terneuzen 165 gul den uit een damestas. Dat deed hij sa men met zijn vriendin, met wie hij ook een autoradio uit een winkel in IJzen- dijke wegnam. C. had op zijn dagvaar ding nog vernielingen aan een auto en het intrappen van een deur staan. De rechtbank doet 29 juli uitspraak. ANTWERPEN De ingebruikne ming van de Berendrechtsluis in Ant werpen is wederom met vele maan den vertraagd. Door het uitblijven van de benodigde overheidssteun duurt de slotfase van het bouwproject langer dan verwacht. De sluis zal waarschijnlijk pas in februari 1989 worden opengesteld voor het scheep vaartverkeer. De sluisbouwers lijken te worden ach tervolgd door pech. Door allerlei te genslagen ligt de voltooiing van de werkzaamheden al meer dan twee jaar achter op het oorspronkelijke schema. Enkele maanden geleden werd sep tember 1988 nog genoemd als de defi nitieve slotdatum. Maar de feestelijke openingsplechtigheid moet nu op nieuw worden uitgesteld, omdat de overheid de geldbeurs niet tijdig wen ste te openen. De einddatum is nu met een half jaar opgeschoven. Volgens een woordvoerder van de gemeente Antwerpen kunnen alle problemen binnen deze termijn worden opgelost. Eén van de laatste moeilijkheden be treft het uitdiepen van de vaargeul bij de sluis. De bodem bij de sluizen blijkt sneller te zijn dichtgeslibd dan de des kundigen hadden voorzien. Grotere zeeschepen kunnen daardoor nog geen gebruik maken van de nieuw toe gang tot de Antwerpse haven. Voor het baggerwerk is een aanvullend krediet nodig van de overheid. Enkele maanden geleden werd het bouwproject gestagneerd door een faillissement van een van de betrok ken bedrijven. Het elektromechani- sche deel van de werkzaamheden moest worden afgebroken, omdat er problemen ontstonden bij het zoeken naar een nieuwe ondernemer. Toen de ze klip eindelijk was omzeild, stuitte men onverwachts op de slibmassa in de vaargeul bij de sluis. Zodra de bag gerspecie tot een diepte van 15 meter is verwijderd, is de Berendrechtsluis geschikt voor zeeschepen met een breedte van 55 meter. Advertentie maakt computers betaalbaar. Monitor HR muis Normaal 2.038,- Nu bij Foto Verschoore Official ATARI-dealer I grote markt 7, goes, tel. OHOO-TÓ159 Horizontaal: 2 schr. bewijs; 5 vorm v. Boeddhisme; 8 Aziatisch land; 10 in zinking v.d. bodem tussen heuvels; 11 boom; 12 vrouwenkleed; 13 open strook in e. bos; 15 uitsluitend, slechts; 17 uitbouw a.e. gevel; 20 priem; 22 tij ding, bericht; 25 zwemvogel; 26 enzo voort (Lat. afk.); 27 vluchtig omhulsel, uitstraling; 28 voordat; 29 drinkput; 30 heuvel v. Rome; 32 aardsoort; 33 eike schors; 34 bergschuur; 35 herberg (Eng.); 36 gegroet (Lat.); 37 klimop; 40 spoed; 43 leerling; 45 zangstuk; 48 Turks heerser; 51 diepe snijwonde; 52 ongeluksgodin; 53 eenh. v. tel. verkeer; 54 tussenwerpsel; 55 boom; 56 peul vrucht. Verticaal: 1 zijden weefsel; 2 mestvar- ken (Indn); 3 pl. in S.U. (Noord); 4 berg weide; 5 stoot; 6 Ierland; 7 violier (dich- terl.); 9 bolvormig; 10 zonder verbinte nis; 14 deel v.h. lichaam; 16 haringnet ten; 18 steen v. één karaat; 19 vr. met regeringsgezag; 21 twistpunt; 23 lach wekkende nabootsing; 24 de vroege morgen; 28 bouwlanden om e. dorp; 31 aan de ene zijde; 38 snel verschietend schijnsel; 39 bijb. vr.; 41 ingelegd zuur; 42 dierenverblijf; 44 zoogdiertje; 46 mestvocht; 47 heldendicht; 49 behoef tig; 50 ondergang. BRESKENS - Recreatiecentrum De Pannenschuur in Nieuwvliet en cam ping Zeebad in Breskens houden mor gen (zondag), maandag en dinsdag een driedaagse voor hun gasten. De op brengst van de driedaagse komt ten goede aan een ontwikkelingsproject in een sloppenwijk van Pandipieri in Ke nya. Deelnemers kunnen iedere avond van af 19.30 uur vijf of tien kilometer lopen. Belangstellenden voor deze driedaag se kunnen zich bij bij één van de twee campings laten inschrijven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 28-jarige R. E. uit Spijkenisse tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld voor de overval op de Rabobank in de Vlissingse wijk Pa pegaaienburg. De 26-jarige Spijkenis- ienaar D. V. werd voor deze overval tot drie jaar en zes maanden veroor deeld. De mannen wachtten op maandag ochtend 21 maart bij het bankfiliaal op iet eerste personeelslid dat de deur ïou openen. Ze dwongen een 22-jarige vrouwelijke bankemployé onder be dreiging met vuurwapens hen binnen te laten. Zij namen ruim 20.000 gulden nee. Een tweede bankemployé, die len had zien binnengaan, waarschuw de de politie, die hen kon arresteren voor zij de auto bereikt hadden. Tegen E. was vijfjaar geëist. Tegen V. uidde de eis vier jaar. (Advertentie) Auto focus Ingebouwd 35-80 mm macro- zoomobjectief Ingebouwde sensor-flitser MIDDELBURG Een groot deel van Zuid-Beveland krijgt de be stemming van grote landschapseen heid (GLE). Het gaat globaal om het gebied ten zuiden van Goes tot aan de Westerschelde. Het is de enige grote landschapseenheid die het rijk (minister van Landbouw en Vis serij) in Zeeland heeft aangewezen. In het hele land zijn 39 gebieden die het predikaat grote landschapseen heid dragen. De precieze begrenzing van de grote landschapseenheid op Zuid-Beveland moet door het pro vinciaal bestuur worden vastge steld. Mogelijk gebeurt dat, nu het nieuwe streekplan Zeeland is aan genomen, nog in 1988. De Provinciale Planologische Dienst (PPD) werkt aan een voorstel. Vol gens ir A. J. Beenhakker zullen het Poelgebied en de kleine polders rondom dit oude stuk Zeeland, de kern vormen van de grote land schapseenheid. Hij gaat ervan uit dat de poldergebieden langs de Wes terschelde buiten de aanwijzing val len. Daardoor vormt de grote land schapseenheid geen struikelblok voor een vaste oeververbinding, die aanlandt in het poldergebied bij El- lewoutsdijk. Beenhakker verwacht dat de begrenzing van de grote land schapseenheid zonder grote proble men tot stand kan komen. De na tuurwetenschappelijke, cultuurhis torische en landschappelijke waar den dienen als uitgangspunten. Ing B. Bouwman van het consulent- schap Natuur, Milieu en Faunabe heer (NMF) Zeeland, wijst erop dat de aanwijzing van grote landschap seenheden een lange voorgeschiede nis kent. Uiteindelijk is in 1985 in het nationale structuurschema natuur- en landschapsbehoud een lijst opge nomen van aan te wijzen grote land schapseenheden. De reservering van 'delen van Zuid-Beveland' is als volgt gemotiveerd: „Een van de meest gave voorbeelden van het be dijkingslandschap van Zuidwest- Nederland, met talrijke aardweten- schappelijke, biologische en cultuur historisch waardevolle elementen". Wegens provinciale politieke bezwa ren (uit de recfitse hoek) is in het streekplan Zeeland geen aanduiding grote landschapseenheid opgeno men. Wèl staat aangegeven dat in Zuid-Beveland onder Goes sprake is van een waardevol landschap. Rijksbeleid heeft voorrang op pro vinciaal beleid en daarom moet de Veerse Meer blijft langer op zomerpeil grote landschapseenheid Zuid-Be veland toch worden vastgelegd. Ing Bouwman vindt dat een verant woorde zaak. „Het is in wezen een aanduiding dat het gaat om een groot gebied, waarvoor het rijk een voorzichtig beleid wil ten aanzien van de ruimtelijke ontwikkeling". Bouwman beklemtoont dat de agra rische activiteiten in het grote land schapseenheid-gebied in beginsel gewoon kunnen doorgaan. Eerder is sprake van een verruiming van sub sidiemogelijkheden. In een grote landschapseenheid zijn namelijk al lerlei aantrekkelijke rijksregelingen van toepassing, die het voor de boe ren financieel voordelig maken om rekening te houden met natuur en landschap. Bijvoorbeeld een regeling onder- houdsovereenkomsten landschap selementen; toekenning van monu mentensubsidies; uitvoering landin richtingswet. Wel is het zo dat activi teiten die de belangen van natuur en landschap aantasten, verboden zijn. Bouwman: „Bij het beoordelen van plannen wordt rekening gehouden met de waarden van het gebied. Je mag dus veronderstellen dat provin cie en gemeenten geen dingen doen die niet in de pas lopen met het be leid voor de grote landschapseenhe den". Derhalve geen ruilverkavelin gen, maar herinrichting; geen aanleg van doorgaande verkeersroutes voor een Westerschelde Oeververbinding dwars door Zuid-Beveland; geen bouw van nieuwe recreatieparken. Kortom: het gebied moet waardevol blijven. De Natuurbeschermingsraad maakt een beschrijving van de grote land schapseenheid in Zuid-Beveland. Die is bijna klaar. De raad gaat uit van een groot gebied, met een opper vlakte van ongeveer 10.000 hectare. De beschrijving geeft onder meer de kenmerken en waarden aan; de kwetsbaarheid en knelpunten; aan bevelingen voor verbeteringen en onderzoek. NMF-medewerker Bouwman zegt dat het advies van de Natuurbe- schermingsraad voor het provin ciaal bestuur mede richtlijn kan zijn voor het vaststellen van de juiste be grenzing. Wat er gebeurt wanneer de provincie te veel afwijkt van het ad vies, weet ing Bouwman nog niet. „We moeten maar even wachten hoe de provincie het advies oppikt". De aanwijzing van Zuid-Beveland' bezuiden Goes, acht Bouwman alles zins verantwoord. „Als je kijkt naar de opbouw van Zeeland, dan is het verhaal van de bedijkingen heel be langrijk. In Zuid-Beveland is die ge schiedenis in alle vormen terug te vinden. Het Poelgebied, de op- en aanwassen, de oude getijdegeulen, de eilanden, de welen en de nieuwere polders. Op zich een compleet beeld. Verder is de kleinschaligheid van veel polders bijzonder. Samenhan gend met dat landschap zijn er na tuurwaarden, zoals de dijken, kree krestanten, welen, het oudlandge bied met heggen, het ganzengebied, inlagen en schorren". De Brilletjes in de omgeving van Nisse. Voorbeeld van een ontmoeting tussen natuur, landschap en cultuurhistorie. Het recreatieschap Veerse Meer ziet de maatregelen niet alleen als een bij- Het recreatieschap Veerse Meer heeft bij rijkswaterstaat, directie Zeeland, aangedrongen op die langere handha ving van het zomerpeil op 0 NAP. Het gaat vooralsnog om een experiment. Aan de hand van de ervaringen wordt straks bekeken of er komende jaren mee wordt doorgegaan. Overigens is het toekomstige totale waterbeheer van het Veerse Meer (dus niet alleen gericht op recreatieve doeleinden) mo menteel bij rijkswaterstaat in studie. Ook afgelopen jaren is er al geëxperi menteerd met de waterstanden van het Veerse Meer. Twee jaar lang is in het najaar een zogenaamd tussenpeil van —0,30 meter NAP ingesteld. Ge bleken is dat dit tussenpeil eveneens seizoenverlengend werkt. Een aantal recreatiebedrijven is lan ger open gebleven, tot na de herfst vakantie. Dit jaar wordt dan ook, na afloop van het zomerpeil van 0 NAP, opnieuw enige tijd een tussenpeil ge hanteerd en wel van 3 tot 30 oktober. Na die datum wordt overgestapt op het winterpeil van —0,70 meter NAP. Eind maart/begin april 1989 komt dan het zomerpeil weer aan bod. De water hoogte wordt met behulp van een doorlaatmiddel in de Zandkreekdam geregeld. drage aan de seizoenverlenging. Er wordt ook een betere vakantiesprei ding mee beoogd. De samenwerkende bedrijven die rond het Veerse Meer zijn gevestigd (en ver enigd zijn in de stichting Promotie Veerse Meer) is gevraagd met de orga nisatie van activiteiten in te spelen op de nieuwe situatie. Het recreatieschap heeft raambiljetten en stickers laten ontwerpen, om de aandacht te vesti gen op de verlenging van het seizoen en daarmee de langere watersportmo gelijkheden. Over het langer handhaven van het zo merpeil en het instellen van een tus senpeil is door rijkswaterstaat over legd met allerlei instanties, zoals pro vinciale waterstaat, dienst der domei nen, staatsbosbeheer, consulentschap openluchtrecreatie (ministerie Land bouw en Visserij). Door verlenging van het zomerpeil op het Veerse Meer kunnen watersportactiviteiten langer beoefend worden. Oplossing vorige puzzel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 33