Een regel gratis op 'n Kleintje in dePZC AOW blijft betaalbaar NNEEK-IN l/l/EEK-UI run op vluchten naar de zon Dollarkoers stijgt Aanslag op cruiseschip opgeëist in brief aan Griekse ambassade Kabinet nog niet uit bezuinigingen COMPROMIS CDA EN WD e PZC vandaag Rooks lit spoor van Delgado Vlaardingse ioodgeschoten Bukman geeft Suriname meer hulp Tulsp Naar Israël als kritische vriend Minder nat 231e jaargang no. 166 Zaterdag 16 juli 1988 Examen-eisen Randstad Bedreiging Zomerpeil DEN HAAG (GPD) De fractieleiders van CDA en VVD, De Vries en^Voorhoeve, hebben met grote tevredenheid gerea geerd op het kabinetbesluit inzake een vergaande belasting hervorming. Beiden toonden zich verheugd over het feit dat het kabinet het compromis dat door hen beiden in de nacht van donderdag op vrijdag was uitgewerkt over de invulling van de operatie, zonder slag of stoot gisteren overnam. Nederlanders Positief Lijnbach Veel bewolking en eerst nog buien, la ter op de dag enkele opklaringen. Noordwestelijke wind eerst nog vrij krachtig, vanavond matig. Middag- temperatuur 17 graden. HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN PROVINCI DEN HAAG (ANP/GPD) - Zoals het er nu uitziet blijft de AOW de komende halve eeuw betaalbaar. Het is niet no dig, ondanks de vergrijzing, direct al maatregelen te ne men. De kosten blijven beheersbaar als de economie vol doende groeit, de collectieve uitgaven beperkt stijgen, de lonen zich gematigd ontwikkelen en daardoor ook de aan vullende pensioenlasten beperkt blijven. Dit blijkt uit een reactie van het kabinet op de aanbevelin gen die een commissie onder leiding van dr. W. Drees enke le maanden geleden deed over de financiering van de oude- dagvoorziening in de toekomst. De commissie-Drees becijferde dat omstreeks het jaar 2030, als de geboortegolf van kort na de Tweede Wereldoor log als vergrijzingsgolf zijn hoogtepunt bereikt, 6,5 tot 8,5 procent van het nationaal inkomen nodig zal zijn voor de financiering van de AOW. In 1985 was dat nog 6,1 procent. De commissie vond deze stijging niet al te verontrustend. Volgens De Koning hoeven de overheidsuitgaven tot het jaar 2010 niet te stijgen bij een economische groei van gemi- deld 2,5 procent per jaar. Dit jaar zal de groei twee procent zijn. Voor 1989 word gerekend op een groei van twee tot 2,5 procent. In de nota aan de Kamer zegt De Koning dat het kabinet er alles aan wil doen een hogere economische groei te bereiken. Kabinetsakkoord over belasting Leerlingen in het VWO, HAVO of MAVO-onderwijs moeten in de toekomst verplicht eindexa men doen in wiskunde en 2 mo derne talen. PAGINA 3 Om de bereikbaarheid van de Randstad te verbeteren is een bedrag van 3,8 miljard gulden nodig. PAGINA 5 Natuur en landschap komen steeds meer in de knel door toe ristische activiteiten. PAGINA 9 Het waterpeil in het Veerse Meer blijft tot en met 2 oktober 1988 op het zomerpeil. PAGINA II Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 20 en 21 Mens Natuur: Contrasten in de Verdronken Zwarte Pol der Brusselse bollen: de Bel gen schamen zich voor het Ato- mium Hoe solliciteer ik met succes)? Terrorisme houdt de toerist niet thuis Rode Hoop: een betere wereld met Gorbi Sport: Alpe d'Huez als Nederlandse enclave, het Tour-dagboek en nieuws uit de Ronde van Frankrijk. PAGINA 15,16,17,18,19, 20 en 21 Kunsten Letteren: de weel derigheid van Fernando Bote- ro in Knokke Willem Frede- rik Hermans bromt verder Den Doolaard kijkt terug Een korfje vol vakantieboeken Nederland en Indonesië op de Filmdagen James Conlon weg bij het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest Het Ge dicht en de Plaats: Claude Mo net de ooggetuige van Giverny. PAGINA 23, 24 en 25 „Ik ben blij. Er komt een forse belas tingverlaging die evenwichtig over al le inkomensgroepen is verdeeld", al dus Voorhoeve. De Vries: „Het is een goede zaak. Een fors deel van de belas tingverlaging gaat naar mensen met inkomens tot 50.000 gulden. Dit geeft een goed beeld vlak voor de vakantie". Zowel De Vries als Voorhoeve claim den gisteren successen in de onder handelingen over de belastingplan nen. De liberale voorman wees erop dat het belastingtarief voor de mid deninkomens niet, zoals het kabinet wilde, 52 procent maar 50 procent wordt. Bovendien is ter financiering van de operatie afgezien van het voor nemen om het huurwaarde-forfait te verhogen van 1,3 naar 1,8 procent. „Voor de WD was dat niet aanvaard baar", aldus Voorhoeve. „Een lasten verzwaring is nu voorkomen".De WD'er wees er voorts op dat het be drag dat iemand zonder meer als ar beidskosten mag aftrekken, omhoog gaat van maximaal 800 naar 1000 gul den. lastingverlaging voor hogere inko mens inderdaad gefinancierd door de beperking van diverse aftrekposten, zoals het CDA wilde. Bij de oppositiepartijen was niemand voor commentaar bereikbaar. VILLARD DE LANS (GPD) Het heeft er alle schijn van dat de Tour de France 1988 zijn meest enerve rende momenten al heeft gehad. Na de aardbeving in het klassement op de top van de Alpe d'Huez, zette vooral Pedro Delgado gisteren in de klimtijdrit naar Villard de Lans an dermaal uitroeptekens achter zijn ambities om de Tour de winnen. Delgado was veruit de beste in de 38 km, heeft nu bijna drie minuten voorsprong in de rangschikking en zou Spanje zijn derde Tourwinnaar in de geschiedenis kunnen bezor gen, na Fédérico Bahamontes in 1959 en Luis Ocana in 1973. Delgado was driekwart minuut beter dan Jean-Francois Bernard, die goed herstel toonde na de bittere donder dag in de Alpen. Zeer positieve verrassing aan Ne derlandse kant: Steven Rooks en Gertjan Theunisse bleken hun in spanningen van de laatste dagen nog allerminst te hoeven bekopen, en ook Erik Breukink toonde een herstel a la Bernard. Rooks werd derde, Breukink vierde, Theunisse twaalfde. Rooks is opgeklommen naar de tweede plaats in het klassement, Theunisse staat zesde. Peter Win nen blijft de derde Nederlander in de top tien: negende. Vandaag kent de Tour een grote verplaatsing. De 'rustdag' wordt benut om de 600 km tussen Villard de Lans en Blagnac te overbruggen. Zie ook pagina 19 GAARDINGEN (ANP) Een 40-jari- e inwoonster van Vlaardingen is rijdagmiddag doodgeschoten aange- roffen op een grasveld in Vlaardin- ten. Over het motief van de moord ast de politie nog in het duister. De olitie gaat er van uit dat de vrouw is oodgeschoten op de plaats waar zij s gevonden, aldus een woordvoerder 'an de politie. )p basis van getuigenverklaringen 'eeft de politie in de loop van vrijdag wee mannen aangehouden, van wie en inmiddels is heengezonden. De an- er, die nog vast zit, geeft volgens de [Olitie slechts tegenstrijdige verkla- ingen af. Als andere positieve punten noemde Voorhoeve de verhoging van de belas tingvrije voet van 4250 naar 4500 gul den en het beperken van het laagste belastingtarief voor inkomens tot maximaal 50.500 gulden, en het mid delste tarief tot inkomens van maxi maal 92.000 gulden. Voorhoeve voorspelde dat het nu mo gelijk moet zijn de hele operatie nog per 1 januari 1990 van kracht te laten worden. „De komende week kan het wetsvoorstel naar de Raad van State", meende hij. De Vries noemde de nu gekozen oplos sing voor de belastingplannen „een aanzienlijke verbetering" ten opzichte van eerdere kabinetsplannen. Zo is er meer ruimte vrijgemaakt voor lagere en middeninkomens en wordt de be- (Van onze correspondent) WASHINGTON De koers van de dollar is fors gisteren gestegen als reactie op het nieuws, dat het tekort op de Amerikaanse handelsbalans over de mei opnieuw verhoudingsge wijs is meegevallen. In Amsterdam klom de dollar tot boven de 2,11. Het tekort over de maand mei bedroeg 10,9 miljard dollar, aldus gisteren door het ministerie van handel bekendge maakte cijfers. Dat is weliswaar hoger dan het tekort in april, toen het gecor rigeerde cijfer 10,3 miljard dollar be droeg, maar toch nog binnen de ver wachtingen. Drie maanden achtereen is het han delstekort nu aanzienlijk lager ge weest dan in andere maanden sinds augustus 1985. De regering-Reagan ziet daarin een bewijs, dat de strate gie die is gekozen om het tekort om laag te krijgen - de scherpe daling van de koers van de dollar van de laatste drie jaar - heeft gewerkt. DEN HAAG (GPD) De alsmaar voortdurende regen veroorzaakt een ware wedren op tickets naar de zon. Reisbureaus worden overstelpt met verzoeken van mensen om een vakan tie naar een warm land. De bestem ming doet er niet toe. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) spreekt van een 'gek kenhuis'. Op de meeste bestemmin gen zijn alle accomodaties echter al gevuld. Dit weekeinde zoeken pakweg ander half miljoen Nederlanders de zon op. In totaal gaan zaterdag en zondag vijf miljoen mensen op vakantie. Zij bevol ken een miljoen auto's (70 procent), zestig treinen (12 procent) en honderd vliegtuigen (16 procent). De drie Ne derlandse chartermaatschappijen hebben zelfs extra nachtvluchten in gezet om de stroom te verwerken. Door de stiptheidsacties van de Fran se en Spaanse verkeersleiders moeten de mensen met bestemming Italië, Spanje en Frankrijk toch rekening houden met lange wachttijden. De topdrukte op Schiphol wordt overi gens pas in augustus verwacht. Woordvoerder Polman van de ANVR noemt het aanmerkelijk drukker dan vorig jaar. „De vraag is met 20 procent gestegen doordat een groot aantal mensen op het laatste moment toch nog weg willen. We moeten helaas zo nu en dan 'nee' verkopen', maar in de treinen en bussen is nog ruimte. De vliegvakanties zitten daarentegen tot het einde van maand vol". Bij de mensen die besloten hun vakan tie in eigen land door te brengen viert de verveling hoogtij. Het gure weer noopt de mensen tot het bezoeken van musea en het aftellen van de dagen met allerlei spelletjes. Gezien de drukte van het eerste week einde in de bouwvakvakantie ver zoekt de ANWB vakantiegangers om niet op zaterdag te vertrekken, maar op zondag. Zoals gebruikelijk waar schuwt zij niet alleen voor files maar ook voor (te) lang doorrijden. In de Bondsrepubliek moeten automobilis ten rekenen op verstoppingen op de wegen naar het Zuiden. In Frankrijk zal het vastlopen rond Parijs en Lyon. RAPIDAN - Twee jeugdige inwoners van Rapidan in de Amerikaanse staat Minnesota lopen over de door droogte verscheurde bodem van het reservoir achter de dam in de Blauwe Aarde Rivier. Het reservoir voorzag de electrici- teitscentrale in de Rapidan-dam van water, maar sinds 1 juli is er geen druppel meer. Het midden van de Verenig de Staten wordt nu al maanden door droogte geteisterd. Minister Bukman DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) Minister van ontwikkelingssamen werking Piet Bukman, die aanstaan de dinsdag voor een tweedaags be zoek naar Paramaribo vertrekt, heeft het aanvankelijk toegezegde bedrag van 30 miljoen gulden als noodhulp voor Suriname uitgebreid met ruim 50 miljoen. Nederland heeft bovendien de eis over inschakeling van de Wereldbank bij de uitvoering van het ontwikkelingsver drag „volledig laten vallen". Dit heeft het ANP vrijdag vernomen in rege ringskringen in Paramaribo. Een woordvoerder van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking in Den Haag wilde hierop „geen commen taar" geven. Wanneer het duo Lub- bers/Van den Broek dit weekend afreist naar Israël gaat het niet om een officieel bezoek met alleen verplichte nummers. Het is de eerste keer dat een Nederlandse regeringsleider zich pre senteert in Jeruzalem. Het is boven dien een uitgesteld bezoek. Want oor spronkelijk zou de Nederlandse pre mier in mei aanwezig zijn bij de her denking van de stichting van de staat Israël, 40 jaar geleden in 1948. Dat ging toen niet door, omdat juist in die tijd het Israëlische leger bezig was hard handig de Palestijnse opstand neer te slaan. Nu het er wèl van komt, valt het bezoek op door de inhoud van het pro gramma. Lubbers en Van den Broek zullen zich niet beperken tot gesprek ken met de Israëlische president (Her zog), de premier (Shamir) en de minis ter van buitenlandse zaken (Peres). Ze zullen ook ontmoetingen hebben met de 'andere kant' van dit verscheurde land. De Nederlandse premier ont vangt vertegenwoordigers van de in Is raël opererende bewegingen, die ijve ren voor vrede in het Midden-Oosten. Minister Van den Broek op zijn beurt zal een onderhoud hebben met een Pa lestijnse delegatie en vervolgens een bezoek brengen aan een Palestijns vluchtelingenkamp op de bezette westelijke Jordaanoever. Het wordt,, kortom, een missie die Lubbers zelf heeft omschreven als van 'een kriti sche vriend'. Voor Nederland is dit bezoek een unieke gelegenheid om zijn stand punt over de harde noodzaak van een vredesdialoog tussen Israëli's en Pale- stijnen uit te dragen. Ons land onder houdt bijzondere betrekkingen met Is raël, maar het protest tegen de manier waarop de regering in Jeruzalem het Palestijnse verzet probeert te breken is de afgelopen tijd sterk toegenomen. De Israëlische premier Shamir heeft aan de vooravond van de komst van Lubbers/Van den Broek in de Neder landse politiek tegenover zijn land 'een tactische verandering' vastge steld. Maar aan Palestijnse kant wordt diezelfde gewijzigde Nederlandse hou ding als een 'doorbraak in de Neder lands-Palestijnse betrekkingen' ge zien. Samen met de andere EG-landen pleit Nederland voor gelijktijdige er kenning van het bestaansrecht van de staat Israël en het recht op zelfbe schikking van de Palestijnen. In die vi sie zal Israël in ruil voor veilige gren zen de bezette gebieden moeten opge ven en vredesonderhandelingen moe ten openen. Maar met deze boodschap zijn al velen in Jeruzalem met het hoofd tegen een gesloten deur gelopen. Een internationale vredesconferentie komt er (nog steeds) niet omdat de Is raëlische regering hopeloos verdeeld is en uitzicht op verandering in die vastgelopen situatie ontbreekt. Concrete resultaten zal het bezoek naar verwachting maar in beschei den mate opleveren. De Israëlische premier Shamir heeft al aangekondigd dat hij zijn Nederlandse bezoekers 'het echte verhaal achter het probleem' zal uiteenzetten. In de redenering van de ze havik van de Likud-partij zijn de vluchtelingenkampen in zijn land er niet als gevolg van, de Israëlische po litiek, maar als resultaat van de poli tiek van de omringende Arabische lan den. Wat Shamir evenmin van Neder landers als van anderen zal accepteren is dat Israël wordt onderwezen in re gels van gedrag en moraal. Toch heeft deze uitgestelde reis van Lubbers en Van den Broek naar Jeruzalem inter nationaal diplomatieke betekenis. Ne derland staat tenslotte te boek als een van de trouwste bondgenoten van Israël. Dat geeft aan deze ontmoe ting een portie toegevoegde waarde. Gezien eerdere onverbloemde uitspra ken over het even harde als machtelo ze beleid van deze Israëlische rege ring tegenover het Palestijnen-pro- bleem zal de Nederlandse opstelling geen verrassing zijn. Maar voor het fo rum van de buitenwereld krijgt Israël bezoek van een 'kritische vriend', die vooral de gematigde krachten ondersteunt. En zo'n signaal kan Shamir wel negeren, maar niet on gedaan maken. vdM. DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet is er gisteren niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over extra bezuinigingen in 1989. Het beraad wordt vanmorgen om tien uur hervat. Probleem vormt vooral de begroting van On derwijs. Het probleem bij de begroting van Onderwijs bestaat uit twee delen. Ten eerste is er een overschrijding bij de Wet studiefinanciering van 500 miljoen gulden, die moet worden opgelost. Daarvoor heeft minister Deetman een aantal voor stellen gedaan waaronder de gratis openbaar vervoerkaart en beperking van de studiefinanciering tot studenten die niet ouder zijn dan 27 jaar. Het tweede probleem is in hoeverre Deetman mag worden aangeslagen bij het dekken van andere uitgavenoverschrijdingen. Andere punten in het beraad zijn overschrijdingen bij exportkredietverzekeringen en de WIR. Verder willen mi nisters Van Dijk (binnenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken) geld voor een verhoging van de ambtenarensalarissen en trendvolgers. DEN HAAG (ANP/AP/RTR/AFP) - De Griekse ambassade in Den Haag heeft vrijdagochtend een brief ontvangen waarin een organisatie die zich de Je wish Defence League noemt de ver antwoordelijkheid opeist voor de aanslag op het Griekse cruiseschip The City of Poros maandag. De woordvoerder van de Griekse am bassade wilde niet ingaan op de in houd van de brief. De Nederlandse po litie is niet ingelicht over de brief, die was verstuurd uit Amsterdam, aldus de woordvoerder. Tenminste twee van de terroristen die het vuur openden op de passagiers zijn waarschijnlijk bij de bomexplosie op het schip omgekomen. In het lijken huis van Piraeus bevinden zich nog vijf niet geïdentificeerde verkoolde licha men van mensen die zich op het schip bevonden, aldus welingelichte krin gen van het Griekse ministerie van vervoer vrijdag. Er wordt nu door de autoriteiten gezin speeld op de mogelijkheid dat de terro risten behoorden tot een zelfmoord commando. De Griekse minister van vervoer Yannopoulos verklaarde vrij dag dat men vermoedt dat een Frans man, die na de aanslag in het zieken huis is overleden, tot de groep terroris ten behoorde. De autoriteiten hebben een foto van de man vrijgegeven. De Griekse politie heeft een Arabi sche man gearresteerd die aan boord was van het cruiseschip toen de aan slag werd gepleegd. Meer bijzonder heden werden niet gegeven. Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg IS - 4382 NA VSsüsgeo Tel Qt f84 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1