O O a re ai w re 2 '5 O) c Commissie van vijftien CDA'ers buigt zich over verkiezingsprogramma Gezellig JE PLEZIER Politie lost voor miljoen aan autodiefstallen op WIR bezorgt Rijk een forse tegenvaller Nieuw rapport gevraagd over Blankenburgtunnel Voor honderd werklozen baan in luxe hotel in Zuid-Turkije PZC/binnen-buitenland AANDEELHOUDERS HELPEN NIET Salinas tot winnaar verklaard Bomaanslag in Rome Man half jaar dood thuis Hof: 12 jaar voor doodslag OMVANGRIJK REMIGRATIEPROJECT (A <A 3 Belastingtelefoon rinkelt steeds vaker ■X% I HONDERDEN MILJOENEN GULDEN MILIEUORGANISATIES BOOS Uitstekend MUIDEN (GPD) - Muiden Chemie heeft grote problemen met een aantal financiers. De aandeelhouders, het Duitse Dynamit Nobel en de Koninklijke Nederlandse Springstoffen Fabrie ken (KNSF), willen vooralsnog niet financieel bijspringen. Met huisbankier Amro is tot nu toe tevergeefs onderhandeld over een nieuw krediet. re re re Sierra 1600 GL Sierra 1600 L Sierra 1600 Laser Sierra 1600 Laser Sierra 1600 Laser Sierra 1800 Laser Sierra 1800 Laser Sierra 2000 Laser auta adria VRIJDAG 15 JULI 1988 DEN HAAG (GPD) - Slechts twee sollicitanten hebben zich gemeld voor de functie van commissaris der Konin gin in Drenthe. Dat heeft een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse zaken meegedeeld na het sluiten van de sollicitatietermijn. Volgens hem is het heel gebruikelijk dat zo weinig liefheb bers zich melden voor de functie van eerste burger van een provincie. Hij wil niet zeggen of het gaat om serieuze kandi daten en of er een vrouw bij is. De PvdA bepaalt in hoge mate wie dr.ir. A.P. Oele, die eind dit jaar vertrekt, opvolgt. Drenthe is een PvdA-provincie wat Commissarissen der Koningin betreft. Op Binnenland se zaken hoopt men dat de benoeming dit jaar afkomt. Financiers geven Muiden problemen Hierdoor komt het voortbestaan van de kruitfabriek, met vestigingen in Muiden, Kollum en Ouderkerk aan den Amstel, in gevaar. Het bedrijf is in de problemen geraakt, doordat het mi nisterie van economische zaken de uit voer van 700 ton springstof verbood. Muiden Chemie heeft zelf geen finan ciële reserves. Als Muiden Chemie failliet gaat, zou de Westduitse wapen- en munitiefabri kant Dynamit Nobel de resterende or ders van de kruitfabriek over kunnen nemen. De Duitse aandeelhouder zou dan ook niet geconfronteerd worden met eventuele schadevergoedingen (Van onze correspondent MEXICO - Precies een week na de dag van de presidentsverkiezingen zijn alle stemmen geteld in Mexico. Na de felle protesten van de oppositie zijn de eerdere percentages enigszins bij geschaafd, maar praktisch gesproken veranderd er weinig. Carlos Salinas de Gortari van de offi ciële PRI-partij heeft net iets meer dan 50 procent van de stemmen de presi dentiele zetel veroverd. Cuauhtemoc Cardenas van de linkse oppositie krijgt 31 procent toebedeeld en de con servatieve Manuel Clouthier 17 pro cent. Opmerkelijk is het, dat er volgens de officiële cijfers maar amper 19 miljoen van de 38 miljoen ingeschreven kiezers hebben gestemd. (Advertentie) M ■N ■V •G ■n kleur zilver metaallak, 5 deurs 36.000 km'83 kleur blauw metaallak, -spoiler, striping 38.000 km'84 kleur zwart achterspoiler 38.000 km'85 kleur wit striping, sunroof achterspoiler, witte bum pers 21.000 km'84 kleur wit centrale vergrendeling 16.000 km'86 kleur wit schuif/kanteldak, radio, 5 versn., trekhaak 64.000 km'85 kleur goud metaallak, 5 versnellingen striping, spoiler 40.000 km'85 kleur grijs metaallak 22.000 km'86 official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 uit de juridische nasleep van de krui- taffaire. Dynamite Nobel lijkt als mede-eige- AMSTELVEEN (ANP) - Een glazen wasser heeft tijdens zijn werkzaamhe den dinsdag in een flat in Amstelveen, een dode man gevonden. De man, die nog in zijn stoel zat, is een natuurlijke dood gestorven, aldus de Amstelveen- se politie. Het slachtoffer is de 53-jari- ge J.G. Tijhoff. Aan de hand van de op gehoopte post en een krant gedateerd 6 januari concludeert de politie dat de man rond die datum moet zijn overle den. naar de kruitfabriek in Muiden dus in de steek te laten. Geruchten dat Nobel op een faillissement van Muiden Che mie zou aansturen en een concurreren de dochter uit de weg gaat ruimen, winnen daarmee aan kracht. „Het gaat bij Muiden om een interne, moeilijke kwestie, waarin ze zelf zijn geraakt. Dan moeten ze er zei ook uit zien te komen. Dat is het standpunt van Dynamite Nobel," aldus U. Hop- mann, hoofd public relations bij de wa penfabriek in Troifsdorf, bij Bonn. Hij wil niet bevestigen, dat het bedrijf be zig is een concurrent uit de weg te rui men. Mr. B. Frerichs, president-directeur bij de KNSF, de andere eigenaar van Mui- den Chemie, zegt dat hem niet geble ken is, dat de Duitse partner aanstuurt op een faillissement bij Muiden. Hij zegt wel dat de banken aan KNSF en Dynamite Nobel een forse financiële garantie hebben gevraagd. „Dynamite Nobel zag dat niet zitten." KNSF zou wel willen, maar heeft er eenvoudig het kapitaal niet voor, als organisatie met slechts twee direc teuren en een administrateur. LE BOURGET (AP) - De elfjarige Amerikaanse piloot Christopher Lee Marshall is donderdag op het vliegveld Le Bourget in Frankrijk geland na een geslaagde vlucht over de Atlantische Oceaan. Hij is daarmee de jongste piloot die ooit de oceaan is overgestoken. Le Bourget is het vliegveld waar Charles Lindbergh in 1927 zijn historische solovlucht over de oceaan voltooide. Christopher begon zijn vlucht op 7 juli in San Diego. Hij werd vergezeld door de 46-jarige Randy Cunningham, een ex-marinepiloot, die ervoor zorgde dat Marshall niet langer dan acht uur achter elkaar vloog. Tussen stops werden gemaakt in St. Louis, New York, Montreal, Groenland, IJs land en Schotland. Christopher Marshall begon op 4-jarige leeftijd met vlieglessen. De jeugdige piloot uit Californië werd bij aankomst begroet door zijn moeder. Foto: Als cadeau kreeg hij een teddybeer. DEN HAAG (ANP) - Een commissie van vijftien CDA'ers, onder leiding van drs. F.J.M. Werner uit Voorburg, gaat zich de komende maanden bui gen over een nieuw ontwei p-verkie zingsprogramma voor de periode 1990-1994. Het dagelijks bestuur van de partij heeft de commissie opdracht gegeven uiterlijk 1 maart 1989 de werkzaamheden af te ronden opdat de CDA-najaarspartijraad van dat jaar het nieuwe verkiezingsprogramma kan vaststellen. Werner (45) is bedrijfseconoom, vice- voorzitter van de raad van bestuur van het academisch ziekenhuis van de uni versiteit van Amsterdam en financieel directeur van het Academisch Me disch Centrum. Volgens het CDA is de keus op Werner gevallen omdat hij gelet op zijn acvti- viteiten op het terrein van de gezond heidszorg, zijn ervaring met maat schappelijke organisaties, bedrijfsle ven en overheid wordt gezien als een „typische representant van een nieu we generatie christen-democraten". Onder de overige leden van de prq- gramcommissie bevinden zich plaats vervangend SER-kroonlid mevrouw Lodders, hoogleraar openbare finan ciën Van Muiswinkel, de econoom Kolnaar, Europarlementariër Pen- ders, Eerste Kamerlid mevrouw Mi- chiels van Kessenich, hoogleraar on roerend goedrecht De Haan, Eerste Kamerlid mevrouw Houben, hoogle raar dermatologie Bleumink, fractie voorzitter De Vries, partijsecretaris Bremmer en directeur Oostlander van het CDA-wetenschappelijk instituut. DEN HAAG (ANP) Sinds 1 januari hebben ambtenaren van het ministe rie van financiën 300.000 keer de be lastingtelefoon opgenomen. De ver wachting is dat dit jaar de grens van 400.000 telefoontjes zal worden over schreden. Vorig jaar werd 325.000 keer gebeld om informatie. Het depar tement heeft dit donderdag meege deeld. Volgens het ministerie kan de toene mende belangstelling voor het gratis 06-nummer worden toegeschreven aan een grotere bekendheid onder het publiek. In 1985 -het eerste jaar van de belastingtelefoon- kregen de mede werkers van de belastingtelefoon 145.000 belletjes. In 1986 steeg dat naar 225.000. Staatssecretaris Koning heeft de kos- tenloze telefonische vraagbaak drie en een half jaar geleden als tijdelijke voorziening ingesteld, maar het succes was zo groot dat in hetzelfde jaar (1985) werd besloten er een permanente dienstverlening van te maken. (Advertentie) mO Goese Middenstands Centrale ROME (RTR/AFP/GPD) - Een vuilnis man is donderdag in Rome lichtge wond geraakt toen een bom ontplofte in het vuilnisvat dat hij aan het legen was. De verantwoordelijkheid voor de aan slag is nog door niemand opgeëist. Maar omdat deze plaats vond bij het gebouw van de Italiaanse Hoge Raad, houdt de politie er rekening mee dat de aanslag verband houdt met het 'proces van Bologna'. In deze rechts zaak zijn eerder deze week vier neo-fas- cisten tot levenslang veroordeeld we gens een bomaanslag op het station' van Bologna in 1980 waarbij 85 men sen omkwamen. Later op de dag zou er in het gebouw van de Hoge Raad een vergadering plaatsvinden waarbij ook de Italiaan se minister van justitie en de president van de republiek, Francesco Cossiga, aanwezig zouden zijn. Een sergeant van de Republikeinse Garde ziet er op toe 'zijn' onderdeel van de parade vlekkeloos verloopt. PARIJS (AP) - Frankrijk heeft donderdag voor de 199ste keer gevierd dat op 14 juli 1789 de bestorming van de Bastille plaatsvond, het begin van de Franse Re volutie. Enkele tienduizenden mensen woonden op de Champs Elysees de traditionele militaire parade bij. President Mitterrand inspecteerde de troepen bij de Are de Triom- phe, die momenteel wordt gerenoveerd en voor deze ge legenheid was toegedekt met een gigantische Franse vlag. Op het presidentieel Elysees-paleis was een tuinfeest georganiseerd waarvoor meer dan 4.000 gasten waren uitgenodigd. Tijdens het feest liet Mitterrand zich door de Franse te levisie interviewen. Hij maakte een plan bekend voorde bouw van een enorme bibliotheek, die mogelijk de grootste ter wereld zal worden en alle beschikbare ken nis over alle wetenschappen zal moeten bevatten. Het gebouw moet over een jaar of vier klaar zijn; de lokatie is nog niet bekend. NIJMEGEN (ANP) De rijkspolitie van Doesburg heeft in samenwerking met de justitiële dienst van de rijks politie Nijmegen en de gemeentepoli tie van Barneveld vier Amsterdam mers aangehouden, die verdacht wor den van de diefstal van een vrachtau to met cassetterecorders. De vier heb ben ook bekend dertig personenauto's te hebben gestolen en doorverkocht. De vrachtauto met lading had een waarde van 350.000 gulden, terwijl de personenauto's een gezamenlijke waarde van ruim 850.000 gulden ver tegenwoordigden. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie Nij megen donderdag meegedeeld. De vrachtauto werd op 23 juni ont vreemd bij een transportbedrijf in Doesburg. De volgende dag werd het voertuig leeg teruggevonden in Baam. Via tips kon de politie drie mannen in de leeftijd van 22,25 en 30 jaar aanhou den. Later werd een vierde verdachte, een 57-jarige Amsterdammer, vader van een van de anderen, opgepakt. LEEUWARDEN (ANP) - De 27-jarige H.M.U. uit Steenwijk is donderdag door het gerechtshof in Leeuwarden wegens doodslag veroordeeld tot twaalf jaar celstraf. Er was achttien jaar geeïst. Het hof achtte bewezen dat U. op 20 mei vorig jaar samen met J.W. (25) zijn 56-jarige oom W. Rus- schen in diens woonboot in Meppel om het leven had gebracht. Het tweetal stak het slachtoffer met een mes in de hals en de nek en schoot hem met een buks in de rug. Vervol gens gingen ze er met antiek vandoor, dat werd doorverkocht aan een heler uit Leeuwarden. De Leeuwarder rechtbank veroordeel de U. eerder tot 12 jaar cel, na een eis van levenslang. Verdachte en officier gingen in hoger beroep. U. ontkende schuldig te zijn aan de doodslag en gaf zijn vriend W„ die eerder werd veroor deeld tot 15 jaar, daarvan de schuld. In een loods in Barneveld trof de poli tie de gestolen partij radiocassette recorders aan, die bestemd was voor vervoer naar Portugal. Tijdens de ver horen bekenden de verdachten ook dertig personenauto's in het westen van ons land te hebben gestolen. De auto's, veelal duurdere merken als Mercedes, BMW en Porsche, werden weggehaald in Amsterdam, Noord- wijk, Katwijk, Bergen en Zandvoort. Drie gestolen auto's heeft de politie te ruggevonden in de loods in Barneveld, terwijl een vierde auto in Amsterdam werd teruggehaald. Deze auto's gaan terug naar de eigenaren. Ze zijn samen 310.000 gulden waard. De vier verkochten de gestolen auto's vrij snel na diefstal door voor dump prijzen. Het merendeel van de voer tuigen had een Nederlands kenteken, maar er zaten ook enkele Duitse en Zwitserse auto's bij. Van de kopers van de auto's is geen spoor gevonden. DEN HAAG (GPD) Het Rijk moet dit jaar honderden miljoenen guldens meer aan investeringssubsidies uit geven dan kort geleden werd gedacht. Het gaat om WIR (Wet Investeringsre- geling)-aanvragen voor investeringen die voor het grootste deel betrekking hebben op 1986. De forse tegenvaller is nu pas bekend geworden, omdat de betrokken bedrij ven de boeken over die periode aan het sluiten zijn. Dat betekent in principe dat de belastingdienst, die de WIR- aanvragen afhandelt, ook over 1987 met overschrijdingen kan worden ge confronteerd. Minister Ruding van financiën weet nog niet of hij deze tegenvaller zal op vangen met extra bezuinigingen. Pas in de tweede helft van dit jaar zal dui delijk worden hoe groot de overschrij ding is. „De omvang weten we gewoon nog niét", aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën. Vast staat wel dat tot en met mei van dit jaar al 2,8 miljard gulden aan inves teringssubsidies is uitgegeven. Dat is net zoveel als voor het hele jaar was be groot. ALMELO (GPD) - De gemeente Alme lo, het gewestelijk arbeidsbureau GAB en de Amerikaanse hotelketen Ramada zijn het in principe eens ge worden over een omvangrijk remi gratieproject voor Turken. Ramada wil circa honderd in Almelo wonende en werkloze Turken een baan aanbie den in een nieuw vijfsterren hotel in het Zuidturkse Beldibi, dat komend voorjaar wordt opgeleverd. De vraag is wel of het ministerie van binnenlandse zaken medewerking wil verlenen aan deze remigratie. Het bij zondere van het project is namelijk dat de deelnemers na drie jaar de moge lijkheid moeten hebben om met be houd van alle rechten naar Nederland terug te keren. Het zou de eerste keer zijn dat in Nederland op deze schaal en onder deze voorwaarden een remigra tieproject wordt opgezet. Over twee weken wordt in Almelo uitsluitsel van het ministerie verwacht. Volgens de Almeloër H.W. Steunen berg, directeur bij de Ramada-keten, groeit de toeristische industrie in Tur kije explosief en is het perspectief voor „Nederlandse" Turken met de nodige scholing en hotelervaring uitstekend. „Dat betekent dat deelnemers na het uitdienen van het contract elders in Turkije altijd aan de slag kunnen. Vooropgesteld natuurlijk dat ze niet bij ons willen blijven. Ze zitten daar werkelijk te springen om goede ar beidskrachten. Helemaal om mensen die uit Turkije afkomstig zijn en tege lijkertijd vertrouwd zijn met de West- europese cultuur". Zonder de terugkeerclausule, inclu sief het recht op een uitkering, is, vol gens wethouder G. Stuivenberg van Almelo, het project tot mislukken ge doemd. „Als het ministerie niet ak koord gaat met die voorwaarde, vrees ik dat de animo minimaal zal zijn. Het idee dat je na afloop van het contract terug kan, zal voor velen het beslis sende duwtje zijn". Het Ramada-concern zoekt personeel voor alle geledingen van het bedrijf. Steunenberg: „Ook voor hogere func ties. We hebben voor alle niveaus men sen nodig, met uitzondering van het management. Wat wij vooral van de mensen verwachten is dat ze behalve Turks en Nederlands enkele talen spreken. Bij voorkeur Duits en En gels". De werving en de selectie komt in han den van het gewestelijk arbeidsbu reau. Dat zal tévens de - kort durende - scholing coördineren. De gemeente heeft met enkele scholen, waaronder de middelbare horecaschool, afspra ken gemaakt over diverse lespakket ten. Alle opleidingen komen voor reke ning van het GAB. De kosten per deel nemer worden geschat op 5000 gulden. Het Ramada-hotel aan de Golf van Antalya zal 700 bedden tellen en vergt een investering van 20 miljoen dollar (ongeveer 40 miljoen gulden). In to taal komen er 420 mensen te werken. Steunenberg verwacht dat het hotel voor 60 tot 70 procent zal worden be zocht door Duitstalige gasten. ROTTERDAM (ANP) - Het plan van minister Smit-Kroes van verkeer en waterststaat om twee extra tunnels ten westen van Rotterdam aan te leg gen is een te zware aanslag op het mi lieu. De aangekondigde procedure voor de Blankenburgtunnel is boven dien in strijd met de procedures voor milieu-effectrapportage. Voor deze tunnel is een nieuw rapport nodig. Dit hebben de Stichting Natuur en Milieu en de Zuidhollandse Milieu federatie donderdag aan de Tweede Kamer geschreven. De organisaties vragen de Tweede Kamer om de be sluiten van de minister niet goed te keuren en haar te bewegen tot een zorgvuldige procedure met een nieuwe milieu-effectrapportage. De minister heeft de Kamer onlangs meegedeeld dat zij van plan is om de tweede Beneluxtunnel en de Blanken burgtunnel aan te leggen. Het besluit over de tweede Beneluxtunnel vormt de afronding van de daarvoor gehou den tracé-procedure met milieu-effec trapportage. De Blankenburgtunnel was daarbij een alternatief voor de tweede Beneluxtunnel. De milieu-or ganisaties zeggen ervan geschokken te zijn dat de minister nu echter voor de aanleg van beide tunnels kiest in plaats van uit beide een keuze te ma ken. Beide milieuorganisaties hebben gro te bezwaren tegen extra tunnels voor het wegverkeer. Meer wegcapaciteit roept meer autoverkeer op en dat leidt tot meer verzuring en geluidhin der. De milieu-organisaties pleiten in de brief aan de Tweede Kamer ander maal voor een beperking van het au togebruik, voor verbetering van het openbaar vervoer en voor een strin genter parkeerbeleid in dit gebied. NIJMEGEN (ANP) - Tijdens de Nijmeegse Vierdaagse, van 19 tot en met 22 juli, zal in Nijmegen een aids preventieteam de straat op gaan voor het uitdelen van stickers, folders (in vier talen) en zogenaamde vrijkaartjes: een omslag met daarin een gratis condoom. Volgens N. van de Brake, hoofd van de afdeling gezondheidsvoorlichting en -opvoeding van de GGD in Nijmegen, richt de actie zich niet zozeer op de wandelaars, maar op de feestvierders. De campagne is een initiatief van het Aidsoverleg Nijmegen. Dat is een samenwerkingsverband tussen het Breed Homo Overleg, de Nijmeegse GGD, de ziekenhuizen en een groot aantal andere maatschappelijke in stellingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5