...de burger heeft recht op een produkt van goede kwaliteit LPG-tank lekt, buurt afgezet PRODUCER: EEN KEER MAAR NOOIT MEER DOELMATIGHEID ALARM VANUIT BELGIË PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAGINA 13 VRIJDAG 15 JULI 1988 PERNEUZEN - Het onderzoek van Rijkswaterstaat naar de nogelijke aanwezigheid van het giftige dioxine in de Wester- ichelde en in de Schelde-Rijnverbinding neemt veel tijd in be slag. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat zei gisteren dat iet zoeken naar de giftige stof in het water, waarmee gisteren jegonnen is, minstens twee dagen duurt. Woord V OPSCHUDDING IN SINT ANNALAND Geen bier Watermonster Fakkels Nauwelijks interesse ZEELAND' let laboratoriumonderzoek, in sa- zwevende stof, 80 tot 200 gram, is ver- nenwerking met de dienst Getijdewa- zameld, kan het laboratorium aan de eren en het RIVM (Rijksinstituut 'oor de Volksgezondheid en Milieuhy giëne) in Bilthoven duurt tot volgende reek vrijdag of nog langer, let is nu al vrijwel zeker dat de soort lioxine die misschien vanuit het Ant- rerpse havengebied via de bodem in ie Schelde sijpelde minder gevaarlijk s dan de dioxine die in 1976 in het Ita- iaanse Seveso een grote milieuramp veroorzaakte. ir zijn 75 soorten dioxine en de soort OCDD) die nu al vijfjaar ligt opgesla- ;en op twee lokaties in Antwerpen is volgens het stadsbestuur 'duizenden nalen minder giftig' dan de dioxine van het Seveso-soort of de dioxine die ;evonden werd in de Volgermeerpol- ier bij Amsterdam. Die gevaarlijke soort (aangeduid als TCDD) veroor- saakt bij aanraking al snel huidaan- ioeningen en aantasting van de orga- len en het immuunstelsel. Tezamen vormen die aandoeningen het zoge naamde dioxine-syndroom. Later volgt kanker en wordt de voortplan ting aangetast. ,Wij nemen het zeker voor het onzeke re", aldus de woordvoerder van Rijks waterstaat in de provincie Zeeland in reactie op de Antwerpse nuancering. ,Het is te vergelijken met een bommel ding en die moet je altijd serieus ne men. Dioxine is bloedgevaarlijk spul". slag gaan. De dioxine in het Antwerps havenge bied ligt het gemeentebestuur als een steen op de maag. In 1983 brandde een deel van een gemeentelijke op slagloods aan de Noorderlaan af. Daar in lagen tot nog toe onbekende goede ren en chemicaliën opgeslagen. De puinhopen die na de brand overbleven werden naar de grote gemeentelijke stortplaats de Hooge Maey aan de Moerstraat gebracht. Toen daar een maal 8000 ton lag kwam de arbeidsin spectie in het geweer. Er was namelijk een sterke jodiumreuk waargenomen. Onderzoek volgde en de OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maat schappij, concludeerde dat het puin Slot zie pagina 17 kolom 1 De grote tent die op het terrein van de Burght voor het zomerfestival is geplaatst bleef avond aan avond pijnlijk leeg. Zomerfestival De Burght flopt Een zeer oplettende lezer schreef ons dezer dagen, dat hij plezier gehad had van een stukje in dit hoekje. Wij had den ons daarin vrolijk ge maakt over een ons belendend dagblad, dat een artikel af drukte onder de kop 'Pond uit de vaart'. Die lezer had minder genoegen beleefd aan een artikel, waarin déze formulering voorkwam: 'Het verzoek van timmerman Jansen wordt geprulleman- deerd'. De man, die ons per brief bena derde: ..Afschuwelijk wat een woord, dat kunt u nooit uit de dikke van Dale hebben ge haald". En verder: ,,U zoudt dus uw hand gerust ook eens in eigen boezem kunnen steken". We hebben de klacht doorgege ven aan de schrijver van dat stuk over timmerman Jansen. Hij heeft zich daarna geruime tijd schuilgehouden. Achter een prullemand. ger of brandweercommandant te voelen. Wél vindt hij dat de weg van 'produkt' naar 'klant' lees: burger moet worden ontdaan van haar speldbochten. Of geasfalteerd. Zón der gedwongen ontslagen. „Want dat is bij dit onderzoek steeds een harde randvoorwaarde geweest". Aardige krantekop: 'Middel burg heeft 25 procent ambtena ren over'. Of kun je 't zo niet zeggen „Nee, wantje moet rekening houden met het grote aantal bijzondere ta ken, dat de gemeente op zich heeft genomen. We zijn provinciehoofd stad en monumentenstad, we wer pen ons op als congrescentrum en we hebben nogal wat onderwijsinstel lingen binnen de gemeentegrenzen. Middelburg draait mee in niet min der dan 23 gemeenschappelijke rege lingen. Dat leidt allemaal tot extra werk. Er zal een lijstje gemaakt moe ten worden van dit soort zaken. Wat wil je in de toekomst blijven doen en wat niet heer. Een zustergemeente als Vlis- singen heeft een Sportfondsenbad, andere plaatsen laten de reinigings dienst uitvoeren door derden. We verwachten van onze afdeling perso neelszaken en organisatie dan ook zeker adviezen om taken onder te brengen bij stichtingen of uit te be steden. Ook kun je denken aan het inschakelen van vrijwilligers". In welke afdelingen moet het mes „Ook dat hangt af van de taken, die burgemeester en wethouders willen houden. Als we zeggen: minder fi nancieel toezicht, dan is het finan ciën. Als we zeggen: we gaan de sportvelden voortaan laten maaien door derden, dan is het sportvelden. Zo kun je 'n heel rijtje aflopen. Zover zijn we nog niet. Maar nu al springt bijvoorbeeld de gespreide huisves ting van de gemeente er sterk uit. De beste investering zou wel eens de bouw van 'n stadskantoor kunnen zijn. We zitten nu op vier plaatsen in de Middelburgse binnenstad, politie en brandweer niet meegerekend. Dat betekent op vier plaatsen telefo nistes en receptionistes, vier keer koffie zetten, lange loopafstanden voor de bodes, een tijdrovende post- behandeling, verschillende archie ven... In Vlissingen heb je één balie met de centrale service, die daar bij hoort. Wat trouwens ook opvalt, is ons secretarie-model. Onze diensten maken een produkt, dat juridisch en administratief weer moet worden ge toetst door de afdeling algemene za ken. Of het nu gaat om een bouwver gunning of een stuk van de sociale dienst. Je zou ook kunnen zeggen: breng die juridische afdeling daar waar ook het produkt wordt vervaar digd. Zo houd je zicht op de zaak. Doelmatig werken betekent vooral: gericht op de klant. Dat is in ons ge val de burger. Van hem komt ons geld. Hij heeft dan ook reoht op pro- dukten van goede kwaliteit". Bob Lagaaij )e vuilstortplaats de Hooge Maey bij Antwerpen, waar nog steeds puinresten iet dioxinevervuïling liggen. Onderzoek naar dioxine in Schelde Overigens kwam van Duitse zijde tijdens de schlageravond met Fred dy Breek en Danny Christian wél een duidelijke klacht. De Duitse be zoekers konden niet begrijpen dat op een schlageravond een glas bier ontbrak. Dat hoorde er volgens hen toch echt bij. Ze konden dan ook niet weten dat het tegen de principes van de Burght is om alcohol te verstrekken. In maart van dit jaar zijn tegen het schenken van alcohol felle protesten gekomen van de zijde van de Vrien den van de Burght. Ook directeur Walraven wil graag weten waarom de mensen uit de tent van het zomerfestival wegblijven. Daarom is donderdag een enquête gehouden onder zo'n 500 mensen in Zierikzee en de Schouwse westhoek. Walraven heeft na een eerste vluchti ge verkenning van de enquête-formu lieren de indruk dat het niet aan de publiciteit voor het festival heeft ge legen. Ook de prijs werd niet vaak als een probleem genoemd. „Op de een of an dere manier heeft het waarschijnlijk toch te maken met het imago dat de ze organisatie heeft. Er is geen andere rationele verklaring voor. Ik begrijp er gewoon geen moer van". Voor Van den Ende-producer Alberti is één ding in ieder geval duidelijk: „Nog een keer zo'n festival voor de Burght Nooit meer". Het meetschip Delta van Rijkswater staat is gistermiddag (donderdag) be gonnen met het nemen van water monsters in de Westerschelde, op de grens van Nederland en België. Regel matig wordt het Scheldewater op zijn kwaliteit beoordeeld maar na de mel ding van de Belgische milieu-partij Agalev besloot Rijkswaterstaat de monstername te vervroegen. Honderden liters Scheldewater wor den aan boord van het meetvaartuig, onder het toeziend oog van een milieu deskundige, gecentrifugeerd. Zo kan de zwevende stof uit het water worden gezeefd. Dioxine heeft de eigenschap om zich aan die zwevende stof te kle ven. Wanneer op de Delta voldoende SINT-ANNALAND Een lek in een LPG-tank bij garage P. Dekker en Zn bv in Sint- Annaland heeft donderdag middag voor enige consternatie ge zorgd. Hoewel politie en de plaatselij ke brandweer het gevaar van brand of een explosie vrij klein achtten, is van even na twee uur tot tegen minder- nacht de omgeving van het tanksta tion aan de Tonhuisstraat in een straal van ongeveer 150 meter afgezet. De omwonenden werd verzocht licht en verwarming uit te laten. Uit veiligheidsoverwegingen is ook de busroute door Sint-Annaland tijdelijk omgelegd. Bij een in de omgeving lig gend constructiebedrijf en de garage lagen de werkzaamheden enkele uren stil omdat hier uit voorzorg de stroom toevoer was uitgeschakeld. Een machine van een aannemersbe drijf raakte rond twee uur 's middags bij graafwerkzaamheden in de omge ving de plaats waar de LPG-tank in de grond lag, een ontluchtingspijp van de opslagtank. De buis brak hierdoor vlak onder het veiligheidsventiel af. Door de hoge druk in de tank ontsnap te het gas hierna met flinke kracht door de opening. De eigenaar van de garage wist het gat vrij snel te dichten. Met behulp van derden sloeg hij met een grote voorhamer een pijp in de opening, die hij later met banden vast zette. Tot het begin van de avond kon de brandweer niet meer doen dan paraat blijven bij de gereedstaande blusappa- raatuur en de gasdetector en de explo siemeter bij de tank in de gaten hou den. Ze kregen hierbij assistentie van een meetdeskundige van het korps Sint-Maartensdijk en enkele mensen van de groepen Bergen op Zoom en Roosendaal. Rond half acht arriveerde een tank wagen waarna met het overpompen van de bijna 9.000 liter vloeibaar gas werd begonnen. Inmiddels waren een afstand van enkele tientallen meters van de tank al fakkels geïnstalleerd voor het leegbranden van de tank. Tegen middernacht was het lek gere pareerd en het lpg weer in de tank te ruggepompt. Officier van dienst van de regionale brandweer A. Westerveld vertelde dat er vóór het leegpompen geen gevaarlijke hoeveelheden gas zijn ontsnapt. Of er zonder het proviso risch dichten van het lek bij het weg vloeien van grote hoeveelheden gas gevaar zou zijn ontstaan, is volgens hem afhankelijk van de windrichting en windkracht. Met gasmeetapparatuur bij de plaats van de afgebroken pijp houdt de brand weer het explosiegevaar in de gaten. De pijp die de eigenaar in het lek sloeg (links) is met banden vastgezet. Achter de gehelmde brandweerman is de grij per van de graafmachine te zien. MIDDELBURG - Middelburgse ambtenaar treft collega in diepe rust, het hoofd op de schrijfmachi ne. Vraagt de man: „Werk je door of ga je mee lunchen Nee géén letterlijk citaat uit het doelmatigheidsonderzoek onder zo'n 500 gemeente-ambtenaren in de Zeeuwse hoofdstad. Wél komt het or ganisatie-adviesbureau IME-con- sult uit Nijmegen tot de slotsom dat de plaatselijke overheid ruim in het personeel zit en niet altijd even effi ciënt werkt. Een fors takenpakket, ongemakkelijke huisvesting en een omslachtige organisatie van ge meentesecretarie en plaatselijke diensten hebben ertoe geleid, dat Middelburg 20 tot 25 procent méér ambtenaren in diehst heeft dan an dere plaatsen van 30.000 tot 50.000 inwoners. Dit laatste signaal, afgege ven door het accountantsbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, was aanleiding tot het doelmatigheidsonderzoek. Wethouder van personeelszaken M. Vinke (cda) maakt aan de vooravond van een uitgebreide inspraakproce dure niet de indruk zich crisismana- Gedwongen ontslagen zijn ta boe. Hoe wilt u de problemen dan oplossen „Door in de tijd de organisatie zoda nig aan te passen, dat je efficiënt werkt. Er gaan mensen met pen sioen, met VUT... Als dat nodig is plaatsen we ambtenaren over. Be paalde afdelingen hebben verlang lijstjes op dat punt, die kunnen juist méér personeel gebruiken. De laat ste jaren zijn we zéér selectief omge gaan met wensen van diensthoof den, zoals ze tot uiting kwamen in onze financiële meerjarenplanning. Er zijn meer verlangens niét ingewil ligd dan wél. Die zouden misschien nu aan bod kunnen komen, al hangt dat nauw samen met het aantal ta ken, dat we willen blijven uitvoe ren". Uit het onderzoek blijkt, dat de gemeente vrijwel alles zélf doet en nauwelijks werk uitbe steedt... „Dat klopt. Er is weinig geprivati seerd. Sportvelden, onderhoud van gebouwen, zwembad, zelfs 'n druk kerij... Het gaat allemaal in eigen be- Wethouder van personeelszaken M. Vinke „...Middelburg doet bijna alles zelf..." Towers te zien. Een zanger voor wie tijdens gala-avonden in Rotterdam zonder problemen 250 gulden per en treebewijs wordt neergeteld. Zijn op treden in Burgh-Haamstede trok niet meer dan 65 betalende bezoekers. Weliswaar bevonden zich zo'n 200 personen in de enorme tent die spe ciaal voor het festival was neergezet, maar dat waren voor het merendeel ordebewakers en 'begeleiders' van het christelijk conferentiecentrum. De directeur van de Burght, W. Wal raven, ontkent dat door de tegenslag het christelijk conferentie- en vakan tiecentrum aan de rand van een fi nanciële afgrond staat: „Het zomer festival kost inderdaad geld. Als iets geld kost dan moet dat betaald wor den. Wat dat betreft is het inderdaad een tegenvaller. Maar de Burght kan aan zijn normale betalingsverplich tingen blijven voldoen, zoals we dat altijd hebben kunnen doen". Ondertussen heerst alom onbegrip. In de eerste plaats bij de medewer kers van Joop van den Ende, die zelf zondagavond nog had uitgeroepen: 'als dit geen succes wordt dan weet ik het niet meer'. Van den Ende produkties loopt door het massaal wegblijven van de bezoe kers geen financiële schade op, want het amusementsbedrijf is ingehuurd door de Burght. Het is alleen geen beste reclame. Producer Tonny Al berti daarover: „We zijn er in ieder ge val wel emotioneel bij betrokken. We zijn zes maanden bezig geweest met de voorbereidingen. Je zou kunnen stellen dat het niet goed voor onze naam is. Ma,ar we brengen een ijzer- sterk programma. In Nederland zijn geen betere vedetten te vinden. Het is gewoon een gigantisch raadsel". Alberti geeft aan dat hij en zijn colle ga's drie dagen lang gediscussieerd hebben over het ontbreken van de publieke belangstelling. Zelfs voor vrijkaartjes voor de optredens be stond niet of nauwelijks interesse. Terwijl enkele vaste fans van Lee Towers, die hem bij al zijn optredens achterna reizen, maandagmiddag al om vijf uur bij de Burght waren uit angst dat de tent, met ruimte voor 4000 personen, vol zou zijn. Alberti: „Op één punt heeft de Burght ons van te voren misleid. Ze vertelden dat de campings hier vol zouden zitten. Maar dat blijkt hele maal niet het geval te zijn. De groot ste drukte begint dit weekeinde pas". Maar dat kan niet de verklaring zijn voor de gigantische tegenvaller. Pro ducer Alberti somt enkele mogelijke oorzaken op: „Misschien waren het de hoge entreeprijzen van 25 en 30 gulden per avond. Weliswaar zijn die in de loop van het festival gehal veerd, maar dat wisten de mensen, die de aanplakbiljetten hadden gele zen, niet. Misschien staat het de men sen tegen dat de Burght dit organi seert. Het centrum heeft toch een be paalde naam". Van het uitdragen van een christelij ke boodschap was in ieder geval tij dens het festival geen sprake. Alber ti: „Wij dragen maar één boodschap uit: entertainment". BURGH-HAAMSTEDE Wat een financiële oppepper voor het christelijk conferentie- en vakantie centrum de Burght in Burgh-Haam stede had moeten worden, is uitgelo pen op een financieel debacle. Het zag er allemaal zo mooi uit. Namen als Lee Towers, Hennie Huisman, Gerard Joling, Frizzle Sizzle, Danny Christian, Freddy Breek en op de slotavond Wall Street Crash moes ten garant staan voor een stampvol le tent. Zeker als die artiesten optre den onder de hoede van de amuse mentsfabriek van Joop van den En de. Maandag was op de eerste avond van het zomerfestival van de Burght Lee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 31