Trio gaat paalwormen in steiger Nicaragua te lijf Nieuwbouw station Ossendrecht verbetert Zeeuws drinkwater IRMA VAN WESTEN Buiten de sfeer mis ik het ballet absoluut niet PZC/ provincie 15 POLITIERECHTER MIDDELBURG Stieren losgebroken Opbrengst collecte gehandicaptensport dan in 1987 hoger PVC-FOLIE ALS STRIJDMIDDEL Haaien ZUIVERING VOOR ZOMER VAN 1991 KLAAR MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft de 54-jarige T. T. O. uit Terneuzen donderdag conform de eis tot zes weken gevangenisstraf waarvan vier weken voorwaardelijk veroordeeld voor bedreiging en overtreding van de vuurwapenwet. VRIJDAG 15 JULI 1988 Bedreiging met vuurwapen bestraft met twee weken O. had een zesjarig buurmeisje vorig jaar augustus met een alarmpistool bedreigd en haar toegeroepen: „Ik schiet jullie allemaal dood. Donder op en ga terug naar je eigen land". O. zei veel last te hebben van het gezin van Turkse origine en voelde zich bespied door de vader van het kind, die hele da gen bij hem naar binnen zou hebben zitten staren. Ook zou deze 'flikker' te gen hem hebben gezegd. Het incident had op een zondagmid dag rond twee uur plaats. De gealar meerde politie trof O. echter in bed aan. Het alarmpistool was onder een deken verstopt. Hij verklaarde op de zitting dat hij dronken was en een mid dagdutje deed. „Ze hebben me in mijn onderbroek meegenomen. Schandalig gewoon". Hij zei niets van het gebeur de te weten. O. heeft een uitgebreid strafblad waarop onder meer vernie lingen en mishandelingen voorkomen. R. J. A. van T. (42) uit Kloosterzande werd voor rijden onder invloed veroor deeld tot negen maanden rijontzeg ging waarvan vier maanden voorwaar delijk, twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en 150 gulden boete. Hij reed in een weekend om half twee 's nachts bij het achteruit insteken van een inrit aan de Cloosterstraat op een drietal jongens in waarbij een fiets werd beschadigd. Van T. koos daarop het hazepad. De politie kon hem kort daarna aan houden. Hij reed slingerend als gevolg van te grote alcoholconsumptie. De bloedproef gaf een zeer hoog promilla ge aan, maar door vormfouten in de procedure kon hem dat niet ten laste worden gelegd. Politierechter mr G. H. Nomes achtte echter ook zonder de uitslag van de bloedproef voldoende bewijs aanwezig voor rijden onder invloed. Officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer had de rijontzegging van negen maanden in haar geheel geëist, maar omdat Van T. zei zijn bedrijf niet zonder rijbewijs te kunnen uitoefenen, legde mr Nomes een deel ervan voorwaardelijk od. J. A. M. (35) uit Westdorpe werd bij verstek veroordeeld tot 500 gulden boete voor het doorrijden na een aan rijding en tot 275 gulden en een week voorwaardelijk voor het rijden zon der rijbewijs. In augustus reed hij in een weekend rond twee uur 's nachts in de Jan Del- laertstraat in Westdorpe een gepar keerde auto aan, maar vervolgde zijn weg. De eigenaar van de aangereden wagen ging zelf op onderzoek en ont dekte M.'s auto. Het onderzoek van de politie wees uit dat de lakschilfers die naast de aangereden auto op straat la- SCHOONDIJKE In de nacht van woensdag op donderdag zijn om 0.30 uur zes stieren aangetroffen op de Rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJ- zendijke. Nadat de eigenaar, R„ uit Schoondijke werd opgespoord zijn de stieren weer achter het hek gezet. gen overeenkwamen met de lak van M.'s auto. M. ontkende aanvankelijk ergens te genaan gereden te zijn, maar ver trouwde de politie eveneens toe dat hij die nacht met vijftien glazen bier op aan het stuur van zijn auto was gaan zitten. Het vonnis was conform de eis van de officier. De tien jaar oude auto van M. werd verbeurd verklaard. De Terneuzense M. A. (34) werd we gens diefstal tot twee weken gevange nisstraf veroordeeld. Zij had in de nacht van 30 op 31 juli vorig jaar in de Bachlaan in haar woonplaats een bankstel, een stereo-toren en een mok kaservies weggenomen. Omstreeks dezelfde tijd stal ze uit een woning aan de Jacob van Heemskerkstraat een tu ner/versterker. Alle goederen werden teruggevonden in de schuur van de woning van haar vriend. Zij had al een reeks diefstallen met insluiping op haar naam staan. Het vonnis, dat bij verstek werd uitgesproken, was con form de eis. De 42-jarige Axelaar A. P. van M. werd bij verstek tot 300 gulden boete veroor deeld wegens vernieling. Hij had bij het JAC in Terneuzen twee deuren in getrapt. Zijn pleegdochter was wegge lopen en hij wilde bij het JAC te weten komen waar ze was. VLISSINGEN Drie mensen van de dienstkring Wester- schelde van rijkswaterstaat vertrekken volgende maand naar Nicaragua om een zeer agressieve paalworm te lijf te gaan. Wanneer het knagen van de beestjes niet wordt ge stopt, dreigt een 650 meter lange aanlegsteiger over een aantal jaren in te storten. Het drietal bekleedt met hulp van de plaatselijke bevolking de 1700 palen, waar de stei ger op rust, met speciale pvc-folie. De aanlegsteiger bevindt zich in Puerto Cabezas aan de noordoostkust van Nicaragua. Het project vindt plaats in het kader van de ontwikkelingshulp van Nederland aan dit Middenamerikaanse land. Rijkswaterstaat vervult daarbij een ondersteunende rol. De Vlissinger P.J.M. van de Wege, hoofd onderwaterinspectie, is één van de drie mannen die de uitdaging aangaat. „Ik zie het inderdaad als een uitda ging. Het wordt zeven dagen per week hard werken, want enig vertier is daar niet te vinden". Het drietal bivakkeert in een primitief vertrek boven het havenkantoortje. Van de Wege is nog niet ter plekke ge weest. Alle informatie heeft hij uit foto's, tekeningen en be schrijvingen. Om zich het probleem te kunnen voorstellen bouwde hij daarom een maquette van de steiger met de palen. De steiger loopt vanaf het strand de zee in en vormt daar mee een aanlegplaats voor schepen. Havens zijn langs dat stuk kust niet te vinden. Vorig jaar is de steiger gereno veerd en werden rotte palen vervangen. In de nieuwe pa len hebben echter paalwormen onderdak gevonden. Ze knagen zich, gedreven door de golfslag, steeds verder in het hout. Door de Amerikaanse folie Pile-Gard om de palen heen te rollen ter hoogte van het wateroppervlak worden de wor men afgesloten van zuurstof en van het water waaruit ze hun voedsel halen. De fabrikant van het systeem garan deert een levensduur van twintig jaar. Het bevestigen van de folie gebeurt gedeeltelijk boven en gedeeltelijk onder water. De golven van een halve meter hoog vormen het grootste probleem om evenwichtig te kunnen werken. Van de Wege bestudeerde dit probleem en ontwierp een platform dat aan de onderkant van de steiger wordt bevestigd, zodat een stabiele werkbasis ontstaat. De Pile-Gard wordt op het vlot uitgevouwen. Vanaf het vlot wordt de folie van boven vastgemaakt, waarna een duiker onder water aan de slag gaat. Deze klus ziet Van de Wege als duiker wel zitten. „Het wa ter is daar ongeveer 27 graden Celsius. Dat maken we in Zeeland zelden mee". Optimisten hebben hem al meege deeld dat in de Caraïbische Zee haaien voorkomen. De menseneters schijnen echter angstvallig uit de buurt van schepen te blijven. Het systeem is door de tijdelijke ontwikkelingswerkers uit geprobeerd in de Westerschelde en ook in het Kanaal door Walcheren is een paal bekleed. Berekend is dat men gemid deld een half uur per paal kwijt is. Voordat de folie wordt aangebracht, moeten de houten steunpilaren worden ont daan van pokken en mossels. Al het gereedschap, waarvan het drietal vermoedde dat het enigszins bruikbaar zou zijn, is eind mei vanuit Rotterdam verscheept. Wanneer het materiaal via een lange omweg is gearriveerd, vertrekt Van de Wege met zijn collega's C. Goedegebure en E. van de Ketterij. Ze denken ongeveer zes weken weg te blijven. Het is de bedoeling dat zij hun kennis overdragen aan de daar wonende Indianen. Deze inheemse bevolking moet het karwei afmaken en de bekleding van folie blijven onderhouden. Van de Wege: „Ik heb begrepen dat de Indianen op hun gemakje werken. Zelfben ik nogal een fanatiek ventje. Dus ik hoop dat ik hen een beetje kan opjutten. Misschien moet ik me vanwege de hitte wel aan hun tempo aanpassen. Alhoewel, in de schaduw van de steiger en in de nabijheid van het water zal dat wel meeval len". VLISSINGEN De in het voorjaar gehouden collecte ten bate van de ge handicaptensport heeft in Zeeland ƒ99.470,82 opgebracht. Dat is bijna 3000 gulden meer dan de opbrengst van vorig jaar. Er waren 109 plaatselijke comités be trokken bij de collecte. Bij 66 was de opbrengst hoger dan vorig jaar. Het in gezamelde geld komt ten goede aan verschillende verenigingen en projec ten voor gehandicaptensport. Dit jaar is al voor ongeveer 50.000 gulden subsi die verstrekt aan Zeeuwse verenigin gen. De watermaatschappij vindt de kos ten voor beheer en onderhoud van het oude pompstation niet meer in ver houding staan tot de kwaliteit van het geleverde drinkwater. Hoewel het wa ter aan de wettelijk gestelde normen voldoet, is volgens WMZ-directeur ir P. Stoter het ijzergehalte te hoog. Ook wat betreft de ontzuring het metaal- oplossend vermogen is aan de hoge kant werkt de Ossendrechtse zuive ring niet naar tevredenheid. Doordat cokesbedden open zijn, treedt tijdens het zuiveringsproces ook een lichte bacteriologische besmetting op. De waterzuivering was overigens niet de oorzaak van de grote hoeveelheden aeromonasbacterie, die in mei vorig jaar in het drinkwater van Midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen werden aangetroffen. Onvoldoende werkende filters in het pompstation Het oude gebouw van de waterzuiveringsinstallatie van de WMZ in Ossendrecht, die aan vernieuwing toe is. De Middelburgse danseres Irma van Westen, met op de achtergrond haar man, de Vlaamse acteur Aimé Anthoni. OSSENDRECHT - De Watermaat schappij Zuid-West Nederland (WMZ) gaat de waterzuivering in Ossen drecht vernieuwen. Het Zeeuwse drinkwater zal hierdoor aan kwali teit winnen. Het uit 1912 daterende Ossendrechtse pompstation is de oud ste operationele zuivering van de WMZ. De nieuwbouw, die voor de zo mer van 1991 klaar moet zijn, kost on geveer zestien miljoen gulden. De raad van commissarissen beslist woensdag over een eerste krediet van 6,4 miljoen gulden. Schijf (bij Roosendaal) bleken de boos doeners. Volgens directeur Stoter is daarvoor nog geen structurele oplos sing gevonden. De WMZ houdt wel een vinger aan de pols door extra te con troleren op de verwijdering van ammo niak in het drinkwater. Vorig jaar kwam aan het licht dat door een sur plus aan ammoniak in het leidingnet voedingstoffen ontstonden, die de groei van de aeromonasbacterie bevorderden. De oude zuiveringsinstallatie in Os sendrecht is sinds de ingebruikname op enkele (kleine) punten verbeterd. De laatste aanpassing dateert van 1968. De bediening gaat nog groten deels met de hand. Beheer en onder houd zijn eveneens arbeidsintensief. Met de bouw van een modern pomp station gaat het huidige gebouw tegen de vlakte. De WMZ hoopt met de nieu we zuivering, die onder meer een geslo ten filtersysteem en een betere slibbe handeling krijgt, de minpuntjes van het huidige pompstation weg te werken. De Ossendrechtse zuivering voorziet de gemeenten Putte, Hoogerheide, Os sendrecht en Woensdrecht recht streeks van drinkwater. Voor Zeeland wordt in wisselende verhoudingen wa ter bijgemengd vanuit het pompsta tion Huijbergen, dat ook dient als dis tributiecentrum voor water uit Schijf. Tien jaar danste Irma van Wes ten bij het Ballet van Vlaande ren en maakte in die periode tour- nées door China, Zuid-Amerika, Is raël en vrijwel alle landen van West-Europa. Sinds kort is zij weer thuis in haar geboorteplaats Mid delburg, waar balletlerares Helen Riemens haar ooit op het grote werk voorbereidde. „Mensen vra gen wel eens: mis je het niet? Nee, niet echt. Ik mis de situaties, de mensen die ik gekend heb. En als ik naar het theater ga, krijg ik wel de kriebels in mijn buik als ik die sfeer weer proef. Maar voor de rest mis ik het absoluut niet. Ik heb een leuke tijd gehad en daarmee klaar". Maar toch, het bloed kruipt waar het niet gaan kan, want het komen de theaterseizoen zal Irma voor het eerst 'voor eigen publiek' als gast te bewonderen zijn in de voorstellin gen van de Zeeuwse Stichting Dansz. Dat werk is echter minder in tensief en speelt zich dichter bij huis af dan een professionele carrière. De aanleiding voor Irma om met dan sen te stoppen, is wellicht de meest menselijke: „Ik wou al lang een kind, maar wilde wachten tot ik ge noeg had van het ballet. Nu was de tijd gekomen, ik word natuurlijk ook een dagje ouder en als je nog aan kinderen wilt beginnen...". De in 1957 geboren Irma van Westen begon een nieuw leven: „Ik wil graag zelf voor mijn zoontje zorgen en ge niet daar ontzettend van. Er zijn meisjes bij het ballet die ook kinde ren hebben, maar ik vind dat moei lijk te combineren, zij zien hun kind nooit. Nee, nu ik een kind heb, wil ik er ook van genieten door hem zelf op te voeden. Ik heb vijftien jaar in Ant werpen gewoond en voel mij daar even thuis als hier in Middelburg. Maar mijn man werkt zoveel, dat ik zonder het dansen alleen in die grote stad had gezeten. De stad is leuk als je werkt en uit wilt gaan, maar voor het opvoeden van mijn kind vind ik het hier in Zeeland fantastisch. En mijn man ook, hij heeft het er voor over om elke dag op en neer te rij den". Haar echtgenoot Aimé Anthoni (40) s eerste-plan-acteur bij het Konink rijk Jeugd Theater (KJT) in Antwer pen, één van de grootste in zijn soort in West-Europa. Daar dit gezel schap hoofdzakelijk overdag repe teert en speelt, heeft hij in de avond uren tijd voor andere creaties, zoals - afwisselend - apostel Petrus en Je sus in de pop-opera Jesus Christ Su perstar bij de musical-afdeling van het Ballet van Vlaanderen. „Ik rijd 's morgens van Middelburg naar Ant werpen", vertelt hij, „Daar speel ik dan soms twee voorstellingen, zoals op zaterdag, en stap om vijf uur in mijn auto richting Amstelveen, Arn hem of Nijmegen om een rol in Evita te doen. 's Nachts keer ik terug naar Middelburg. Ik heb dit seizoen bij het jeugdtheater 170 voorstellingen gespeeld en bij het ballet ongeveer 50. Dan ben je niet veel thuis". Aimé ontmoette Irma acht jaar ge leden, toen hij een gastrol speelde in de musical Kiss me Kate: „Bij de eerste repetitie samen met het bal let zag ik Irma en dacht: nou, die ziet er leuk uit. Maar ik heb wel se rieus mijn best moeten doen voor ik een beetje voet aan de grond kreeg. Het was een geluk dat die produk- tie zó goed liep, dat ze het seizoen daarna hernomen werd, anders was het mij niet gelukt". „Dansen heb ik altijd willen doen", neemt Irma de draad weer op. „Op de lagere school kreeg je zo'n test en dan vroegen ze watje wilde worden. Balletdanseres, zei ik. En dan begon iedereen hard te lachen, want dat wil ieder kind. Van mijn ouders mocht ik doen wat ik wilde, maar ik moest eerst de mavo afmaken. Ze zagen echter dat ik nergens in geïn teresseerd was, alleen in ballet. Het ging slecht op school en ik mocht 's avonds minder trainen, van drie keer naar twee keer, naar één keer per week. Uiteindelijk zeiden ze: als je je best niet doet, ga je helemaal van balletles af. Dat waren allemaal dreigementen die niets hielpen". Tenslotte legden haar ouders het hoofd in de schoot en mocht hun eni ge kind naar het Stedelijk Instituut voor Ballet in Antwerpen. „Ik was zestien en dat is laat, want eigenlijk moet je al aan zo'n opleiding begin nen als j e een j aar of acht bent. Maar ik werd toch toegelaten dankzij de lessen van Helen Riemens. Zij heeft er ook extra aan gewerkt, omdat ze wist dat ik die kant uit wilde". „Ik heb nooit ergens naar gestreefd, het is gewoon zo gegaan. Ik heb er altijd plezier in gehad en dacht, als ik die balletschool niet haal, heb ik toch een leuke tijd gehad. Toen ik bij het ballet zat, dacht ik, nou, we zullen wel zien. Het is altijd gladjes gegaan, ik heb van elk jaar genoten, van elk ballet, van elke reis. Toen ik nog op school zat, deed ik in de weekeinden al figuratie bij de opera. Dat was de eerste keer dat ik in con tact kwam met het theater, dat was fantastisch, dan pas krijg je de sfeer te pakken. Ik kon dan niet naar huis, maar dat had ik er wel voor over". Irma voltooide het instituut in Ant werpen en werd aangenomen bij het Ballet van Vlaanderen, waar zij aanvankelijk deel uitmaakte van de opera-groep, die de balletgedeel ten in operavoorstellingen ver zorgt. Daarna werd zij gevraagd voor de reis-groep, die over de hele wereld dansuitvoeringen geeft. De eerste reis voerde Irma al gelijk naar China, dat toen juist zijn gren zen had opengesteld. „We werden overal naar toe gebracht met bus sen, want je kon daar niet zomaar vrij rondlopen. Ik vond het prach tig". „Je kan van rang veranderen als je beter presteert en zo, maar ik ben al tijd lid van het corps de ballet ge weest, dus alle meisjes in een groep. Ik heb wel solistisch werk gedaan of een pas de deux, maar alleen af en toe. Ik heb niet de rang van soliste gehad. Ik was gewoon een goede corps de ballet en niet meer. Dat deed ik graag. Je hebt ook balletten waar niet echt solisten bij zijn en ie dereen gelijkwaardig werk heeft. Als het corps de ballet maar de kans krijgt om fijn te dansen, dan heb je daar ook voldoening van". In de tien jaar (1977-1987) dat Irma van Westen aan het Ballet van Vlaanderen verbonden was, heeft zij allerlei stijlen gedaan, van modern tot klassiek, werk van George Ba- lanchine, Jiri Kylian en Nils Christe, maar ook Spaans en tapdans. „We hebben een paar balletten voor tv opgenomen bij de BRT en ik heb aan showprogramma's meegedaan. Zo'n dansje van Singing in the rain met een paraplu. Dan krijg je dat ca merawerk erbij, dat is weer eens wat anders. Maar de sfeer van het thea ter is altijd het leukste". „Ik vind dat danseressen in inter views dikwijls overdrijven van: je mag dit niet en je mag dat niet. Zo streng is het nou ook weer niet. Je mag niet feesten, je mag niet drin ken, dat merk je zelf wel of dat gaat of niet. Soms lijkt het alsof wij een kloosterleven leiden, maar dat is niet zo, hoor. Sommige danseressen krijgen overal last van als ze stop pen, van gewrichten en zo. Ik niet, nou ja, je wordt stijf. Ik dacht eerst: ik doe niks meer, ik ga lekker uitrus ten, maar na een tijdje voel je je toch ongemakkelijk doordat alles vast gaat zitten. Je wilt je lichaam ge bruiken". Om aan die behoefte te voldoen, ging Irma les nemen bij Marjolein Verheijen van het ZIKV, die ook als choreografe en danseres is verbon den aan de Stichting Dansz. Zo doende hoorde Irma van het werk van Lia Sorber bij deze club. „Ik kende Lia van vroeger, want ik heb met haar bij Helen Riemens ge danst. Ik ben naar een voorstelling in Goes geweest en die vond ik hart stikke leuk. Na afloop vroeg Lia - die echt capaciteiten heeft voor choreo grafie - of ik een volgende keer mee wilde doen. En zo is het gekomen. Het zal wel raar zijn om weer op het toneel te staan". Voor haar man Aimé is dat al acht tien jaar dagelijks werk. Talrijk zijn de gezelschappen waarbij Aimé in de avonduren zijn talenten voor een volwassen publiek ten toon spreid de, zoals tweemaal bij de operette vereniging in Bergen op Zoom. Dankzij Irma ontstond er een hech te band met het Ballet van Vlaande ren, waarmee hij op tournee ging door Amerika en Israël. „Ik heb niet altijd alleen voor het ballet geleefd", besluit Irma. „Er zijn mensen die het echt niet kun nen missen en in een gat vallen als ze op hun 35ste moeten stoppen. Dat is jammer en heel zielig. Ik heb er veel zo gekend". „Irma is op de top van haar kunnen bij het ballet weg gegaan. Dan heb je die aftakeling niet", brengt Aimé in het midden. Irma knikt: „Je moet het van je af kunnen zetten. AI vind ik het toch wel leuk, dat ik er nu bij Dansz weer mee bezig kan zijn". Frans P. J. Doeleman P.J.M. van de Wege uit Vlissingen bij de maquette van de aanlegsteiger in Nicaragua. D epalen worden met folie bekleedt om ze te beschermen tegen wormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 25