kleintjes lip JJg1: O »el sprintl coning Armeniërs maken zich los van Azerbajdzjan Nog 4 dagen! Lubbers voor uitstel bezuinigingsbesluiten de PZC vandaag reffen Iraanse lotorboten en lelikopters VS 20% Extra korting op de gehele dames- en neren zomerkollektie. jggSÖ® 3x 28,- Dukakis kiest Lloyd Bentsen als tweede man VA AANSLAG OP CRUISESCHIP Oók op reeds afgeprijsde artikelen. Veilig sporen centenkwestie Regenachtig !31e jaargang no. 163 tfoensdag 13 juli 1988 Vliegtuigen Ontslagen ATHENE (AFP/AP) - Premier Andreas Papandreou van Grie kenland heeft dinsdag een oproep gedaan tot internationale samenwerking bij het bestrijden van terrorisme. Hij deed dit naar aanleiding van de actie van onbekende terroristen maan dagavond op het Griekse plezierschip "City of Poros", waarbij elf mensen werden gedood en tientallen gewond raakten. Afval EC-loting UITDAGING AAN GEZAG MOSKOU Autonoom PZC I Veel bewolking, perioden met regen. Tegen de avond enkele opklaringen. Krachtige wind uit zuid, later uit zuid west. Middagtemperatuur 19 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-94457 Middelburg 01180-81000 Hulst 01140-14058 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-2020 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380 PROVINCIAL CHIPHOL (ANP) - Een reisje van enkele dagen naar Te- erife is dinsdag een 57-jarige in Groningen wonende Belg tterlijk en figuurlijk duur komen te staan. Bij zijn aan- omst 's avonds op Schiphol ontdekte de marechaussee at de man gesignaleerd stond in het opsporingsregister: chter zijn naam stond nog een geldboete open van 180.030 ulden. Heen als de man deze indertijd door de rechtbank in Gro- ingen opgelegde boete zou betalen mocht hij als vrij man et land binnen. Toen bleek dat hij deze fikse som geld niet snel kon bijeenbrengen, hield de marechaussee hem aan. Hij kan nu eventueel de 180 dagen hechtenis ter ver vanging van de boete, alsnog gaan uitzitten. De onfortuin lijke vakantieganger wordt vandaag overgedragen aan de officier van justitie in Groningen. De Belg was onder andere wegens valsheid in geschrifte tot de geldboete veroordeeld. Omdat hij „niet thuis" bleek toen het vonnis ten uitvoer moest worden gebracht, werd via het opsporingsregister om zijn aanhouding gevraagd. Daarin staat iedereen vermeld die nog bij Justitie in het krijt staat. Openstaande geldboetes zoals de Belg moet be talen, zijn volgens de marechaussee echter uitzonderlijk. riekse oproep tot anpak terrorisme Fokker heeft besloten het pro- duktietempo van de Fokker- 100 op te voeren tot drie vlieg tuigen per maand. PAGINA 4 Bij de kruitfabriek Muiden Chemie vervallen 160 van de 412 arbeidsplaatsen als gevolg van het wegvallen van de bij zondere export. PAGINA 5 Er komt een onderzoek naar de mogelijkheden om in de na bije toekomst grote hoeveelhe den Zeeuws afval naar Bra bant te brengen. PAGINA 7 Het resultaat van de EC-loting in Genève is door de Neder landse vertegenwoordigers met gematigde optimisme ont vangen. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel en economie: 4 Provincie: 7, 9,10 en 11 Sport: 12 en 13 VASHINGTON (AFP) -Iraanse snelle notorboten hebben dinsdag in de Per- kische Golf Amerikaanse helikopters pnder vuur genomen. De helikopters Ichoten een raket af op de boten, zo is Van gezaghebbende bron in het Witte luis vernomen. 3e helikopters lijken niet te zijn ge kaakt, aldus dezelfde bron. Of aan paanse zijde verliezen zijn geleden, is niet bekend. De helikopters waren een Panamees tankschip te hulp gekomen fat een noodsignaal had uitgezonden nadat het bij het eiland Farsi was aan gevallen door Iraniërs. Na afloop van een speciale kabinets vergadering over de zaak zei Papand reou dat hij van plan is van zijn aan staande voorzitterschap van de EG ge bruik te maken om initiatieven te ne men tot grotere samenwerking bij de strijd tegen terrorisme, niet alleen met de elf partners van Griekenland, maar ook met derde landen. Papandreou noemde de aanslag afgrijselijk en bar baars. In Griekenland zouden de vei ligheidsvoorzieningen worden ver sterkt, verzekerde hij. Dinsdag al is aan alle grensovergan gen in Griekenland extra controle in gesteld. Onder de beambten heeft men foto's uitgedeeld van twee mannen en een vrouw die medeplichtig zouden zijn aan de aanslag. Volgens welinge lichte kringen zijn de foto's van het drietal van tussen de 25 en 30 jaar maandagavond vóór de aanslag aan boord van de City of Poros genomen. Onder de elf doden zou een lid van het commando zijn. De politie vond voor de westkust een onbeheerde motor boot, die misschien de speedboot is waarmee de drie andere terroristen spoorloos verdwenen. Niemand heeft zich tot nu toe voor de aanslag verant woordelijk gesteld. Een woordvoerder van het ministerie van koopvaardij zei dat van de 98 ge wonden er vijftig zijn opgenomen in een ziekenhuis, hoofdzakelijk Fran sen. Vijftien mensen zijn er ernstig aan toe. Ze raakten gewond door ko gels en granaatsplinters. Aan boord van het cruiseschip werden zes doden gevonden. Drie gewonden overleden op weg naar het ziekenhuis en twee mensen kwamen na in zee te zijn gesprongen om het leven toen zij in de schroef van het schip terecht kwamen. De Griekse pers, waaronder de socia listische krant Elefterotypia, sluit niet uit dat de actie van het commando Iraniërs met Libanese of Libische pas poorten - een "wraakneming" is ge weest voor het neerschieten door Ame rika van een Iraanse Airbus boven de Perzische Golf. Daarbij kwamen 290 mensen om het leven. Volgens andere theorieën wilden de aanvallers Grie kenland dwingen de Palestijn Moham med Rachid, verdacht van aanslagen op twee Amerikaanse vliegtuigen, niet uit te leveren aan de VS. De Grieken houden Rachid vast omdat zijn pas poort vals was. (Zie ook pagina 3) BESANCON (GPD) Tweede vlakke massasprint in de Tour, tweede magistrale zege van Jean-Paul van Poppel. De bolide uit Bilthoven cirkelde gisteren als een gevechtsvliegtuig boven het afsprintende peloton, om vervolgens weg te spuiten op het enige juiste mo ment. De verslagen Guido Bontempi kon zelfs tegen de Ita liaanse verslaggevers geen woord uitbrengen. Eddy Planckaert, die als derde eindigde: „Van Poppel heeft gewoon een motor met hogere toeren". En landgenoot Mathieu Hermans droop droef af met een achttiende plaats. Van Poppel boekte zijn vijfde seizoenszege en het vierde dagsucces voor de ploeg Raas. Het is de 117e Nederland se ritzege in de Tourhistorie. Op de Tourlijst aller tij dens staat hij nu op gelijke hoogte met Wout Wagt- mans, die eveneens vier etappes op zijn naam schreef. Van Poppel heeft de hoop op een nieuwe groene trui inmiddels opgegeven: „Of Kelly moet iets tegenko men, dat hem tot afstappen dwingt". Maar hij ziet nog kans genoeg op nieuw dagsucces in een paar vlakke ritten van de laatste week. „Al blijken dat soort etap pes altijd minder makkelijk controleerbaar, want er gaan eerder groepjes springen". (Zie ook pagina 13) MOSKOU (AP/RTR) Het parlement van Nagorny-Karabach, de Armeense enclave in Azerbajdzjan, heeft dins dag bij stemming besloten zich af te scheiden van Azerbajdzjan en aan te sluiten bij Armenië. Een woordvoerder van het partijblad van Nagorny-Karabach zei in Moskou dat het besluit genomen is tijdens een spoedbijeenkomst van de sovjet (par lement) van het autonome gebied dat officieel deel uitmaakt van de Sovjet republiek Azerbajdzjan. De vergadering was gewijd aan de al weken durende staking in de voorna melijk door Armeniërs bewoonde en clave en de voedseltekorten die daar het gevolg van zijn. De stakers eisen dat Nagorny-Karabach wordt ge voegd bij Armenië. „Het besluit is met algemene stemmen aangenomen" al dus de woordvoerder. Hij wist echter niet of de hele leiding bij de bijeen komst aanwezig was. Het gaat om een ongekende uitdaging van het gezag van het Kremlin. Vol gens waarnemers is een scherpe reac tie van Moskou en van de autoriteiten in Bakoe, de hoofdstad van Azerbajdz jan, onvermijdelijk. „Zij kunnen be slissen wat ze willen, wij hebben al voor ons zelf besloten", aldus de woordvoerder. De bestuursraad besloot dat Nagor ny-Karabach voortaan door het leven zal gaan als „Het Armeense autonome CSlot zie pagina 3 kolom 1 Advertentie Advertentie A ATHENE De bij de aanval door terroristen totaal verwoeste brug van de City of Poros. g maar 4 lopen kunt n profiteren van Nieuw Ungelands unieke opheffingsuitverkoop met fantastisch lage prijzen. Uw laatste kans om uw garderobe zó voordelig aan te vullen. I)us haast u! NIEUW 'k. ENGELAND Houtmarktlircda (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Premier Lub bers voelt er veel voor om de be langrijke besluiten over de begro ting voor 1989 uit te stellen tot au gustus. Lubbers wil de zomer vakantie dan benutten om de ver deelde ministersploeg meer op één lijn te brengen. Aan het eind van deze week kan het kabinet dan vol staan met een globale invulling van de bezuinigingen voor volgend jaar. Het kabinet vergaderde dinsdag middag kort en vruchteloos over de begrotings-perikelen. Daarbij wer den talrijke onderwerpen bespro ken die zijdelings met de begroting te maken hebben. Ook voor van daag en morgen zijn korte minister raden voorzien, maar volgens een woordvoerder ligt „de hele brij nog moeilijk". tf De premier heeft deze week alle avonden vrijgemaakt voor overleg met afzonderlijke bewindslieden of gesprekken in kleine kring over de begroting 1989. Daarbij zullen ook de fractieleiders van CDA en WD, De Vries en Voorhoeve, betrokken worden. Officieel moet het kabinet aan staande vrijdag knopen doorhak ken over extra bezuinigingen van 500 miljoen gulden in 1989. Al eer der bleek dat dit bedrag niet haal baar is door op elke ministeriële begroting enkele tientallen miljoe nen te korten. Het kabinet zoekt daarom naar enkele grote projec ten. Inmiddels is ook duidelijk dat forse bezuinigingen op enkele on derdelen van het beleid op grote weerstanden kan rekenen bij de be trokkenen. ik profiteer van uw aanbod. De PZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is met een mager antwoord gekomen op vragen uit de Tweede Kamer over de vei ligheid op de Zeeuwse spoorlijn. Ook de treinbotsing die zich vijf weken ge leden voordeed bij Rilland-Bath is voor de bewindsvrouw geen aanlei ding om op dit baanvak versneld over te gaan tot aanleg van het zogeheten systeem van automatische treinbeïn vloeding (atb). Een systeem waarmee menselijke fouten, zoals het negeren van onveilige seinen door de treinbe stuurder, kunnen worden voorkomen. Bijna overal elders in Nederland is de ze vorm van automatische beveiliging al ingevoerd. Maar pas eind 1993 is het baanvak Roosendaal-Vlissingen aan de beurt. En in die planning van de.Ne- derlandse Spoorwegen komt geen ver andering: er is nu eenmaal geen geld en onvoldoende gespecialiseerde man kracht, redeneert de minister. Reizi gers en spoorwegpersoneel zullen zich op dit traject dus nog meer dan vijf jaar moeten behelpen met een verou derde vorm van beveiliging, waarover de Spoorwegongevallenraad (een ad viesorgaan voor de minister) al in 1977 een vernietigend oordeel heeft uitge sproken. Maar ook na een tweede spoorwegongeluk laat Smit-Kroes zich aan dringende aanbevelingen van die kant weinig gelegen liggen. Het valt trouwens op dat de minister in haar antwoorden aan het kamerlid Eversdijk voorbijgaat aan een aspect dat heel duidelijk verband hield met het ontbreken van de atb op dit baan vak: proeven met een andere trein, die de machinist van de 'ramptrein' niet of veel te laat heeft opgemerkt. De be windsvrouw is al lang weer overge gaan tot de orde van de dag. En daarin ontbreekt de financiële ruimte om de geëigende maatregelen te nemen. Vei lig sporen in Zeeland struikelt voorlo pig over een centenkwestie. Het klinkt allemaal kil en formeel. De minister en de top van de Ne derlandse Spoorwegen zijn kennelijk nogal hardleers en dat is - zeker na twee treinbotsingen met ernstige ge volgen op hetzelfde traject in een ta melijk korte periode - een bedenkelij ke zaak. Vooral wanneer deze opstel ling bijvoorbeeld wordt gelegd naast het plan Rail 21 ('sporen naar een nieu we eeuw') dat NS vorige maand pre senteerde. Daarin werd een investe ringsprogramma van 9 tot 10 miljard gulden ontvouwd, dat NS in de komen de 25 jaar wil uitvoeren om het open baar vervoer per spoor in Nederland drastisch te moderniseren en op de toekomst in Europees verband toe te snijden. Het plan Rail 21 ademt de sfeer van: de trein moet sneller en com fortabeler, de trein moet kunnen con curreren tegen de auto. Verbindingen van betere kwaliteit in de Randstad en van het hart van Nederland naar bij voorbeeld Parijs en het Ruhrgebied. In het toekomstige net van Eurocity- en Intercity-treinen komt de Zeeuwse lijn niet voor. Dat is, gezien de huidige be zettingsgraad en het te verwachten reizigersvervoer op dit traject, niet zo verwonderlijk. Maar datzelfde baan vak Roosendaal-Vlissingen kan NS nu ook weer niet beschouwen als een 'mil joenen-lijntje', dat alleen maar geld kost en waarvan men het liefst zo snel mogelijk af wil. De enige spoorwegver binding in dit gewest is voor veel reizi gers een belangrijke navelstreng naar de rest van Nederland. In verhouding tot de miljardeninvesteringen die NS op stapel heeft staan is versnelde aan leg van automatische treinbeïinvloe- ding op dit traject een bescheiden fi nanciële aanslag op het budget. Het is zelfs investeren in het belang van de veiligheid van mensenlevens. Met zoiets mag geen vijf jaar worden ge wacht. Het risico dat er opnieuw onge lukken gebeuren, zoals vorige maand bij Rilland-Bath, is te groot. vdM. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Democratische presidentskandidaat Michael Duka kis heeft gisteren de 67-jarige senator Lloyd Bentsen uit Texas uitgekozen als zijn beoogde vice-president. Met de aanwijzing kwam een eind aan wekenlange speculaties rond de vraag, wie Dukakis als zijn tweede man zou aanwijzen. De zwarte dominee Jesse Jackson, die tot het laatste moment had gehoopt tot 'running mate' te worden aangewe zen, reageerde koel op het besluit van Dukakis. Jackson had reden zich ge- Slot zie pagina 3 kolom 6) Lloyd Bentsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1