kleintjes IBHgSTOL vandaag iima Broere lekt gif: ergers voorlopig weg Aantal schoolverlaters bereikt dit jaar record Marine en willen niet betalen voor legerhelikopter luchtmacht PAAR Dubbelslag voor Oranje in de Tour Las Vegas schudt door kernproef RAMP PIPER ALPHA.MINSTENS 150 DODEN Z« Harde klap voor olie-industrie Droogte bedreigt in VS monument Mount Rushmore Buien ^31 e jaargang no. 159 Vrijdag 8 juli 1988 MERENDEEL VINDT BINNEN JAAR WERK Kijkers Bezuinigen Weglopers Platteland Schade Twijfels Goede moed ABERDEEN Er is weinig hoop meer dat nog overlevenden zullen worden gevonden van de catastrofe met het booreiland Piper Alpha voor de Schotse oostkust. De explosies, die het gigantische platform in tweeën spleten, gevolgd door een vuurzee hebben minstens 150 man nen het leven gekost. Gisteravond laat waren 16 lijken geborgen. Het aantal vermisten be droeg op dat moment 148. In de loop van donderdag werden in Aberdeen 68 overlevenden aan land gebracht. Hel Advertentie nylon klitteband sport/vrijetijdsschoen met suède versterkt. 2-kl. zool. Blauw en grijs. Mt. 35-45 2 alléén vandaag en morgen 30.~ Adviesprijs 29.95 per Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Opklaringen en een enkele regen of onweersbui. Maximum temperatuur rond 20 graden. Meest matige zuidwes ten wind. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-94457 I Middelburg 01180-8100U Hulst 01140-14058 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-2020 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380 helihaven van het vliegveld bij Aber deen, waar zich bij aankomst van de eerste stoffelijke overschotten hart verscheurende tonelen afspeelden. In een grote hangar op de helihaven is een rouwzaal ingericht. Ofschoon zich meerdere buitenlan ders aan boord van de Piper Alpha be vonden, is het merendeel van de be manning afkomstig uit de Schotse ha venstad en omgeving. De ervaren booreilandwerker James McDonald sprak over mensen die te gelijk met grote stukken verwrongen staal en een regenvan glasscherven werden weggeblazen. Zijn indruk is ook dat de eerste explosie, die een ke ten van ontploffingen veroorzaakte, ontstaan is door een lek in een van de gasleidingen. Het gevolg daarvan was, dat met name de oliewerkers die zich vrij van dienst in het woonkwar- tier bevonden, volkomen door de vuur zee werden verrast en als ratten in de val zaten. De anderen die op het mo ment van de ramp dienst hadden en aan het werk waren, kregen in ieder ge val een kleine kans. Zij moesten zich een weg banen door de enorme hitte en rook en het voortdurend rondvliegen de metaal en glas. Zelfs in zee waren ze niet veilig in de razende warreling van brandende voorwerpen. Een van de schepen die aan de reddingsactie deel namen werd door zo'n brandend voor werp getroffen en raakte zelf in brand. Twee redders verloren daarbij het le ven. Terwijl deze drama's zich afspeelden, vlogen helikopters en vliegtuigen af en aan. Er waren ten slotte tegen de 50 (Slot zie pagina 3 kolom 7) FMUIDEN (ANP) - Op één na al- h schepen van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak zijn nderdag begonnen de lokatie de Noordzee te verlaten waar t bedrijf al meer dan een aand werkt aan de berging n de gezonken Nederlandse emicaliëntanker Anna Broe- et schip blijkt al sedert het frchtop trekken op 30 juni le vensgevaarlijk acrylonitril te lekken, hoewel Rijkswaterstaat de Kustwacht steeds lieten V eten dat er in het geheel geen lekkage werd gemeten na een eenmalige uitstoot van gif op 30 mi. Die leidde toen tot een korte evacuatie van 25 bergers, flolgens woordvoerster M. Corne yin Rijkswaterstaat zijn sedert 3D juni in de lucht boven het I rak concentraties tot vier maal ie maximaal aanvaardbare con- c mtratie gemeten, in het water tot negen maal. Het gif komt ver moedelijk uit tank vier van het wrak, vlakbij de plaats aan de stuurboordzijde waar de veer boot Atlantic Compass tegen de tanker op voer. Volgens woordvoerder D. Kaak- ebeen van Smit Tak verwachten de bergers dat de lekkage lang durig van aard zal zijn. Met het oog daarop acht de leiding van de berging het niet langer zinvol de technici en bergingschepen op de lokatie „doelloos te laten dobberen". Smit Tak beraadt zich inmiddels op systemen om ondanks de ge constateerde giflekkage de noodzakelijke hijsstroppen rond het schip aan te brengen. De ber gers zullen volgens Kaakebeen naar de Anna Broere terugkeren zodra de lekkage afneemt of een beschermend systeem voor de duikers is ontwikkeld. Smit Tak heeft haar bergingsvaartuig Ja- comina bij de Anna Broere ach tergelaten om de giflekkage per manent te meten en daarover te rapporteren. Enorme rookwolken stegen donderdag uit het nog brandende olieplatform Piper Alpha. LAS VEGAS (AP) - Een zware kernproef in de woestijn van Ne vada heeft donderdag gebou wen in het 160 km verder gele gen Las Vegas op hun fundamen ten doen schudden. De proef gaf een uitslag van 5.6 op de aardbe- vingsschaal van Richter te zien en was volgens een woordvoer der van het aardbevingscen trum in Colorado een van de zwaarste die de laatste tijd zijn uitgevoerd. De kernbom werd op een diepte van 600 meter onder de grond tot ontploffing gebracht. Het minis terie van energie in Washington, dat verantwoordelijk is voor de nucleaire experimenten, liet we ten dat de proef volgens plan lijkt te zijn verlopen en dat er geen radio-actieve straling is vrijgekomen. Het was de achtste kernproef die de VS dit jaar hebben gehouden. Van de laatste zes zijn nucleaire ingenieurs uit de Sovjetunie ge tuige geweest. Die zijn naar het testgebied gekomen ter voorbe reiding van een gezamelijke Amerikaans-Russische proef die daar volgende maand wordt ge houden. In september wordt een soortgelijk experiment gehou den in de Sovjetunie. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van sociale zaken verwacht dat het aantal schoolverlaters dat zich op de arbeidsmarkt aandient, dit jaar het absolute hoogtepunt zal bereiken. Volgens een schatting van het minis terie zal negentig procent van hen binnen een jaar werk hebben gevon den. Dit jaar komen er ongeveer 235.000 schoolverlaters op de arbeidsmarkt, 10.000 meer dan vorig jaar. Naar ver wachting zal dat aantal de komende jaren snel teruglopen en in het jaar 2000 ongeveer driekwart bedragen van het huidige aantal. De werkloosheid onder schoolverla ters en jeugdigen onder de 23 jaar loopt sinds 1984 terug. Die daling vol trekt zich sneller dan de daling van de totale werkloosheid. De opstellers van de zogenoemde 'Schoolverlatersbrief 1988' menen dat de inspanningen van overheid en sociale partners bij de be strijding van de jeugdwerkloosheid hun vruchten afwerpen. De Schoolverlatersbrief, die door het ministerie aan arbeidsbureaus, werk nemers- en werkgeversorganisaties, gemeenten en onderwijsorganisaties is toegestuurd, meldt wel dat school verlaters zonder diploma minder kans op werk hebben. Ruim een derde van de jongeren ver laat het onderwijs zonder diploma. Het Centraal Plan Bureau verwacht dat het percentage voortijdige school verlaters bij ongewijzigd beleid zal toe nemen tot ongeveer 35 procent in het jaar 2000. Daarnaast verlaat ruim 20 procent van de jongeren de schoolban ken met uitsluitend algemeen voort gezet of beroepsvoorbereidend onder wijs. Meer dan de helft beschikt dus nog niet over een afgeronde beroeps opleiding. DEN HAAG (GPD) - Mi nister van defensie Van Eekelen wil dat de mari ne en de luchtmacht meebetalen aan de aan schaf van anti-tankheli kopters. Hij overweegt de bouw van twee Wal rus-onderzeeërs uit te stellen en de achttien neergestorte F-16 ge vechtsvliegtuigen niet te vervangen. De marine en de lucht macht zijn verontwaar digd dat zij nu moeten „inleveren" om midde len vrij te maken voor de financiering van de an ti-tankhelikopters (kos ten circa 1,5 miljard) voor de landmacht. Het is niet eerder voor gekomen dat uit de be groting van het ene krij gsmachtonderdeel geld is overgeheveld naar een ander onder deel. Leger, marine en luchtmacht betaalden tot nu toe alleen voor hun eigen materieel. Minister Van Eekelen heeft geld nodig om nog dit jaar een beslissing te kunnen nemen over de bestelling van anti-tank helikopters. De stijging van zijn begroting is maar ongeveer één pro cent, tegen drie procent vroeger. De regering en de meerderheid in de Tweede Kamer vinden dat, als er gedwongen keuzen moeten worden gemaakt, anti-tankheli kopters belangrijker zijn dan de aanschaf van nieuwe onderzeeërs en gevechtsvliegtuigen. De NAVO beschouwt de he likopters als een goed wapen tegen de over macht van tanks van de Sovjetunie in Midden- Europa. Weinig hoop op meer overlevenden platform Veronica en Tros weten de meeste tv-kijkers aan zich te binden. PAGINA 2 De meeste ministers hebben steeds meer moeite om nog posten te vinden waarop kan worden bezuinigd. PAGINA 3 Jaarlijks lopen 30.000jongeren van huis weg. PAGINA 5 Zekatel trekt de dorpen in: vol gendjaar wordt ook het platte land bekabeld. PAGINA 15 De Axelse advocaat Vioen krijgt schadevergoeding na hechtenis. PAGINA 15 De statenfractie van de PvdA in Zeeland heeft twijfels over de aanleg van de Westerschel- de Oeververbinding PAGINA 18 LIEVIN (GPD) Nederland blijft successen boeken in de Tour de France. Zeven man in een elite kopgroep van vijftien, uitmondend in een ritzege voor Jelle Nijdam, een gele trui voor Henk Lubberding, en een inte ressante tijdwinst voor o.a. Breukink, Winnen en Rooks in het algemeen klassement. Lubberding zit twaalf jaar als prof op de fiets, en pakte voor het eerst in zijn loopbaan de meest begeerde trui van alle ronden. De 'veteraan' in de ploeg-Post geeft meestal alles weg, maar deze trui krijgt een ereplaats. „Ik had er nooit meer op gerekend". Teun van Vliet kon zijn leiders positie niet verdedigen om twee redenen: hij wipte net niet mee in de vlucht van vijftien, hij kwam even later ten val. Hij blesseerde zich nogal vervelend aan een hand. Ook Knetemann werd gis teren slachtoffer van een valpar tij. De Kneet dacht "dat hij weer een sleutelbeen had gebroken. Beiden lieten gisteravond in een ziekenhuis voor de zekerheid fo to's maken. (Zie ook pagina 21) Henk Lubberding i I door de eeuwen heen complete leefgemeenschap pen van de ene op de andere dag in diepe rouw werden ge dompeld, zo heeft de vlajnmenhel op het olieproduktieplatform Piper Al pha in de Noordzee hard toegeslagen in Aberdeen. Veel van de slachtoffers bij het rampzalige ongeluk waren af komstig uit deze Schotse stad, van waaruit sinds het begin van de jaren '70 een belangrijk deel van de Britse activiteiten in de zogeheten offshore industrie worden ondernomen. Aber deen betaalt met - naar thans wordt- aangenomen - meer dan 150 doden de tol van het omvangrijkste ongeluk dat zich tot nu toe in de olie- en gaswinnig op zee heeft voorgedaan. Een ramp die zich zo snel voltrok dat mensen, die zwaar getraind zijn in een vorm van overleving bij ongelukken, niet de tijd hebben gehad om te doen wat ze moes ten doen. Misschien kan achteraf wor den vastgesteld wat er is misgegaan. Gisteren waagde geen enkele deskun dige zich aan een gissing naar de oor zaak. Het ging om een zo fatale gebeur tenis, dat zelfs de gevolgen nog niet waren te overzien. En in zo'n situatie overheerst de machteloosheid. WASHINGTON (AFP) In een aantal staten in het westen van de Verenigde Staten woeden bosbranden als gevolg van langdurige droogte die een groot deel van het land in haar greep houdt. Het nationale monument Mount Rushmore in South Dakota, waar de silhouetten van vier ex-presidenten (George Washington, Thomas Jeffer son, Abraham Lincoln en Theodore Roosevelt) in graniet zijn uitgehou wen, dreigde woensdag en donderdag een prooi van de vlammen te worden. De brand, die maandag was uitgebro ken en per uur 400 ha struikgewas en bos verzwolg, kwam tot vier km van de toeristische trekpleister, maar koos toen een andere route. Bijna duizend bewoners en toeristen moesten geëva cueerd worden. Twee brandweerlie den raakten licht gewond. Uiteraard staat bij een catastrofe als deze meteen de veiligheid van het olie- en gasproduktie-bedrijf op het continentale plat van de Noordzee ter discussie. Vooral op het Britse, het Noorse en het Nederlandse segment daar wordt via meer dan honderd booreilanden en produktieinstallaties olie en aardgas gewonnen, dat per pijpleiding naar het vasteland gaat. De Noordzeeproduktie werd financieel interessant nadat de prijs van ruwe olie in de twee oliecrises flink omhoog was geschoten en West-Europa hier een gedeeltelijke vervanging van de gestoorde OPEC-aanvoer uit het Mid den-Oosten zag liggen. De buitengaat- se activiteiten op de Noordzee hebben zich in de voorbije vijftien jaar razend snel ontwikkeld. Het ging er daarbij om de produktieomstandigheden zo veilig mogelijk te maken. En dat bleek geen eenvoudige opgaaf, want de Noordzee is nu eenmaal een onbere kenbaar verschijnsel waar het soms hard kan spoken. Menig platform heeft op gezette tijd te maken met in vloeden van zwaar weer en dat'stelt hoge eisen aan de constructie. Min stens zo belangrijk is de veiligheid van de produktie zelf op deze stalen eilan den in zee, want er wordt gewerkt met uiterst explosieve grondstoffen. En dan zijn er nog de risico's van sabotage en terroristische acties die in het alge meen deze platforms bedreigen. Op de booreilanden en produktie- platforms in de Noordzee heeft de olie-industrie een werk- en wooncul- tuur ontwikkeld, die van het betrok ken personeel een bijzondere instel ling en inzet vraagt. Omgekeerd mo gen mensen die deze bedrijfstak kie zen, verwachten dat de geïsoleerde po sitie, waarin zij zich soms lange tijd achtereen bevinden, de hoogst moge lijke bescherming biedt tegen gevaren van uiteenlopende aard. In het geval van het rampzalige platform Piper Al pha ging het om een installatie van grote omvang en van al weer wat oude re datum (1976). Het was een platform met een bijzonder hoge produktie van olie en aardgas en een in verhouding tot Nederlandse installaties groot per soneelsbestand. Onderzoek zal moe ten uitwijzen - wanneer dat althans nog mogelijk is - waar er bij de explo sies precies is gebeurd en hoe deze ramp zo'n huiveringwekkend karakter kon krijgen, Vast staat alleen dat het werk aan de olie- en gaswinning op zee in wezen gevaarlijk is en dat het met de hoogste marge van veiligheid moet worden omgeven. Want terwijl des kundigen het erop hielden dat zo'n on geluk eigenlijk niet kon. is het toch ge beurd. vdM. (Van onze correspondenten) Rinus Israel trekt vol goede moed naar zijn nieuwe Griekse club POAK. PAGINA 23 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 én 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7,8,9,11,12 en 13 Provincie: 15,17,18 en 19 Sport: 21, 22 en 23 Er waren geen Nederlanders aan boord van het olieplatform. Dat maak te de Nederlandse consul in Aberdeen, D. Grant, donderdagmiddag bekend. De intensieve zoekactie, waaraan schepen, helicopters en vliegtuigen deelnamen, werd gisteravond bij don ker afgebroken en wordt vanmorgen bij dageraad op kleinere schaal hervat. Zowel de Britse regering als de eige naar van het booreiland, het Ameri kaanse Occidental Petroleum, hebben diepgaande onderzoeken aangekon digd naar de oorzaak van deze groot ste ramp sinds in de jaren zestig de oliehausse op de Noordzee op gang kwam.. Na de ontploffingen sloeg het vuur zo snel om zich heen, dat de bemanning geen kans heeft gezien gebruik te ma ken van de speciale vuurbestendige ontsnappingscapsules of ander red dingmateriaal. Een deel van de men sen werd in zijn slaap verrast. Uit voor zorg zijn zeven booreilanden in de buurt van de Piper Alpha stilgelegd. De prijs van Noordzee-Brent-olie sprong gisteravond omhoog. capaciteit beschikt, werd de eerste reddingspoging ondernomen. Maar ook de Thalos kon door de immense hitte niet dichtbij genoeg komen om mensen uit het water te kunnen halen. Van de 68 overlevenden die men wist op te pikken, waren er 20 door brand wonden geteisterd. Ze werden per heli kopter naar de vaste wal gebracht, een vlucht van bijna 175 km. In het plaat selijke Royal Infirmary ziekenhuis van Aberdeen, was het team van vaste chi rurgen haastig uitgebreid met specia listen in zware verbrandingen. Die vochten gisteravond nog voor het le ven van twee oliewerkers, die er zeer ernstig aan toe zijn. Grote verslagenheid heerst er op de De overlevenden zijn door een ware hel gegaan. Dat inferno ontstond toen zich woensdagavond om tien uur een zware explosie voordeed, kort daarop gevolgd door een hele serie ontploffin gen. Sommigen zagen kans zich vanaf de hoger gelegen dekken aan touwen en slangen te laten zakken tot een la ger niveau. Het was ieder voor zich, want van een gecoördineerde red dingsoperatie was in de chaos geen sprake. Andere sprongen, overdekt met zware brandwonden, in paniek van hoogten van 20 en zelfs 30 meter in het kalme, maar koude water (14 C) van de Noordzee. Door bevoorradingsschepen in de buurt en vooral het grote hulpschip Thalos, dat behalve over een uitge breide ziekenboeg met operatiefacili teiten, ook over een grote brandblus- Derek Ellington, een van de overlevenden van de ramp op het olieplatform, werd donderdag omhelsd door zijn dochter Ann en vrouw Norma bij terugkeer in zijn huis in Aberdeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1