kleintjes Jihad dreigt uit wraak gijzelaar VS te doden Handelsovereenkomst tussen Japan en VS Minister van justitie in de VS neemt ontslag GARANTIEFONDS NETTOLOON 3x 28,- Monument voor Drees onthuld Zeeland laat een oud veer [ittegolf blijft Jhene teisteren Opklaringen £31 e jaargang no. 157 /oensdag 6 juli 1988 lEN HAAG (GPD) De PTT en de vakbonden zijn het gisteren onverwacht snel eens gewor- len over de nieuwe CAO die in moet gaan als het staatsbedrijf op 1 januari volgend jaar een lelfstandige onderneming wordt. Vorige week donderdag lagen de standpunten nog ver uit jen. Actualiteit Drugs Geschenk Oesterziekte Muskusrat NA NEERSCHIETEN IRAANSE AIRBUS Schadevergoeding PZC Wisselend bewolkt en later op de dag kans op een buitje. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke rich tingen. Middagtemperatuur 20 gra den. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-94457 I Middelburg 01180-81000 Hulst 01140-14058 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-2020. Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-153801 NDEN (AP) - Pogingen om de Londense vestiging van de vitserse Union Bank met behulp van computertransac- s 82 miljoen Zwitserse francs (circa 108 miljoen gulden) liter te maken, zijn verijdeld. Zowel in Londen als in vitserland worden in verband met de affaire verscheide- mensen ondervraagd, aldus de politie in Londen, e politie van de City of Londen, het eigen korps van het I nancieel centrum van de stad, meldfle dat geprobeerd as om met behulp van een computeriseerd schakelsys teem en frauduleuze instructies geld van de Londense ves- l ging over te maken naar een bank in de Zwitserse plaats 1 yon, aan het meer van Genève. Het persbureau Press Association PAzei van de politie te hebben begrepen dat zij op het spoor van het misdrijf was gebracht omdat de overdracht van het geld een alarmsig naal in de computer van de bank in Zwitserland veroor zaakte. De Londense Daily Telegraph meldde echter dat wordt aangenomen dat door een fout in het computersysteem in Zurich de overdracht niet glad verliep. De storing zou tot de ontdekking van de frauduleuze instructies hebben ge leid. Volgens PA zijn onder de arrestanten verscheidene Britten. (Onverwacht snel kkoord PTT-cao j 'an de 100.000 personeelsleden vallen i r 90.000 onder de cao-afspraken die voor een periode van twee jaar gelden. Afgesproken is dat iedere werknemer 1 et komend jaar minstens zijn bruto- 1 >on blijft ontvangen. >m te voorkomen dat mensen er netto cp achteruit gaan is een garantiefonds ingesteld dat in acht jaar wordt afge- touwd. Onafhankelijk daarvan gaan ce PTT-salarissen er in 1989 één pro cent op vooruit en in 1990 nog eens an- Serhalf procent. Be bonden - AbvaKabo, CFO, Ambte- Sarencentrum en CMHA - toonden Sch tevreden met het resultaat dat Jiheel ver in de richting komt" van hun verlangens. In september moeten de leden zich over de resultaten uitspre ken. De belangrijkste geschilpunten wa- De NOS wil de tv-uitzendingen besluiten met een actualitei tenrubriek. PAGINA 2 Handelaren in verdovende middelen kunnen niet worden gedwongen btw te betalen, zo meent het Europese Hof. PAGINA 3 De Actie Nationaal Geschenk voor het 50-jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bern- hard heeft uiteindelijk ruim 4 miljoen gulden opgebracht. PAGINA 5 De oesterziekte steekt weer de kop op in de Oosterschelde: vier percelen zijn besmet. PAGINA 9 Zeeuwsch-Vlaanderen heeft steeds meer te lijden onder groeiende stroom muskusrat ten uit België. PAGINA 9 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 15 en 17 ren de loonsverhogingen, de vut-rege- ling, de dertiende maand- of einde jaarsuitkering en de welvaartsvast heid van de pensioenen. Bij de PTT is het net als bij alle ambte naren gebruikelijk dat werknemers met veertig dienstjaren vervroegd uit treden vanaf 55 jaar. Op aandrang van de bonden wordt de regeling gehand haafd voor mensen die op 1 januari aanstaande 52 jaar zijn of ouder. Ver der wordt de VUT-leeftijd 61 jaar. Voor de PTT was dez* concessie zo zwaar dat ze niet in wilde gaan op het verlan- Nederlandse triomfen in de Tour de France. Links ritwinnaar Jean-Paul van Poppel, rechts gele trui-drager Teun van Vliet. LE MANS (GPD) In circuit-stad Le Mans stond Jean-Paul van Poppel gisteren voor de derde maal in zijn Tourcarrière met een paar autosleu teltjes in handen. Na zijn twee dagtriomfen in de vorige Tour, opnieuw eerste in een vlakke Touretappe, (bijna) voorbeeldig gelanceerd door zijn ploegmaats die met hun moordend tempo iedere poging tot ontsnapping in de slotkilometers in de kiem smoorden. Van Poppel terug van heel even, maar zeer ver weggeweest. Maandagoch tend volkomen zoek gereden in de wind en de regen, gisteren in de oplo pende temperaturen weer als een zonnetje. Het eerste serieuze sprintduel tussen de Nederlandse koning en onderkoning -Van Poppel en Matthieu Hermans - viel met een halve fiets duidelijk uit in het voordeel van de eerste. Het was een Nederlandse drukte van belang op het erepodium van Le Mans: ritzege Van Poppel, geel voor Van Vliet (pakte acht seconden mee in de boni's onderweg), rood voor Van Vliet, combinatie voor Van Vliet en wit voor Breukink. (Zie ook pagina 15 gen een dertiende maanduitkering in te stellen. Wel wordt gestudeerd een winstdelingsregeling. De pensioenpremie is vastgesteld op vier procent. Medewerkers in de sala risschalen 1 tot en met tien hoeven ge durende de garantieperiode van acht jaar geen premie te betalen, de andere werknemers betalen de helft van de premie. Dat geldt niet voor personeel dat na 1 januari in dienst treedt, dat betaalt wel premie. De pensioenen houden gelijke tred met de loonont wikkelingen. DUBAYY (AP) Het Amerikaanse fregat Robert C. Bagley escorteerde dinsdag tankers langs de plaats waar de resten van de neergeschoten Iraanse Airbus in zee stortten. Van onze correspondent) BAVRUT/WASHINGTON - Een onbe kende man heeft dinsdag een Liba nees radiostation opgebeld met het dreigement dat de Islamitische Jihad een van twee Amerikaanse gijzelaars in Libanon zal doden uit wraak voor het neerschieten van de Iraanse Air bus. De Islamitische Jihad bestaat naar wordt aangenomen uit pro-Iraanse sji'itische moslims. De man zei dat of wel correspondent Terry Anderson van het persbureau AP, ofwel Thomas Sutherland, het waarnemend hoofd van de landbouwfaculteit van de Uni versiteit van Bayrut, zal worden ge dood. Enige uren eerder had de geestelij k lei der van de sji'itische Hezbollah-mili- tie, sjeik Mohammed Hussein Fadlal- lah, gezegd dat er geen rechtvaardi ging is om de gijzelaars te laten lijden als vergelding voor de tragedie met de Airbus. De Amerikaanse regering denkt er in tussen over om de nabestaanden van de 290 slachtoffers van het Airbus drama schadevergoeding aan te bie den. Dat is gisteren gezegd door bron nen binnen het Congres. Twee vooraanstaande Congresleden zeiden voorstander van een dergelijke compensatie te zijn. Een van hen, se nator John Warren: ,,De president heeft duidelijk toegegeven dat dit een ongeluk was, en daarom is schadever goeding op zijn plaats". Bronnen in het Congres zeiden giste ren dat een van de redenen waarom het Witte Huis vermoedelijk al snel over schadevergoeding zal beslissen is dat men het verschil wil benadrukken met de ramp met de Koreaanse Boeing, die vijf jaar geleden door de Sovjetunie werd neergeschoten. De Sovjetunie heeft de nabestaanden van de slachtoffers nooit enige compensa tie aangeboden. Woordvoerder Marlin Fitzwater van president Reagan zei gisteren dat de Amerikaanse regering zondag, een paar uur nadat bekend was geworden wat er in de Golf was gebeurd, via di plomatieke kanalen Iran had laten we ten dat de VS „niet de bedoeling had den gehad" het vliegtuig neer te schie ten. In de boodschap werd ook „spijt betuigd" over het verlies aan mensen levens, aldus Fitzwater. Inmiddels heeft het Pentagon gisteren bekendgemaakt dat een van de rede nen waarom de commandant van de Vincennes besloot om het vliegtuig aan te vallen, is dat de Airbus radiosig nalen uitzond die ook worden uitge zonden door F-14 gevechtsvliegtuigen. De woordvoerder van het Pentagon, Dan Howard, zei gisteren dat dit maar een van de vele raadsels rond het neer schieten van het Iraanse vliegtuig is. Iran heeft dinsdag om een spoedverga dering van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd over het neerschieten van de Airbus. Vandaag maakt het veer Zijpe-Anna Jacobapol- der de laatste overtochtjes. De Philipsdam, die Schou- wen-Duiveland rechtstreeks verbindt met Sint-Philipsland gaat open voor het wegverkeer. En daar mee is meer dan drie eeuwen oude pont echt overbodig geworden. Eigen lijk is de functie van deze veerdienst al bijna 25 jaar van betrekkelijk belang. Sinds het midden van de jaren '60 is Schouwen-Duiveland vanuit het noor den en het zuiden via dammen en bruggen met de 'buitenwereld' ver bonden. De vitale betekenis, die juist dit frequente veer voordien bezat als schakel naar West-Brabant en Rotter dam, verviel door de uitvoering van het Deltaplan en de bouw van respec tievelijk Haringvlietbrug en Zeeland- brug. Als regionale verbinding tussen Schouwen, Sint-Philipsland en Tho- len heeft de ZWN-pont (vroeger RTM) tot op de dag van vandaag trouw dienst gedaan en het onderling con tact tussen de bewoners van de voor malige eilanden helpen in stand hou den: automobilisten werd veel omrij den bespaard. Het is een goed ding ge weest dat het openbaar vervoerbedrijf ZWN en de provincie Zeeland het nut daarvan hebben ingezien. Maar van daag kan zonder bezwaar aan die ser vice een eind worden gemaakt. Met de opheffing van de 'Zijpe-An- na Jacobapolder' laat Zeeland in het noorden van de provincie zijn laat ste veer. Zo'n moment staat altijd bol van nostalgische herinneringen. En dan komen beelden naar voren uit de periode dat Schouwen-Duiveland als eiland nog vrijwel geheel was aange wezen op deze veerdienst. Beelden van lange rijen (vracht)auto's op de veer- pleinen en soms zelfs de laatste stuk ken rijksweg aan weerskanten. Van ongemak door lange wachttijden, maar ook de sfeer van de verplichte on derbreking in de reis met de gezellig heid aan boord die daartegenover stond. In de zomermaanden bepaalde vooral deze veerdienst de omvang van het toerisme op Schouwen-Duiveland, zoals dat op de Waddeneilanden nu jiog het geval is. In het koude, winderi ge winterseizoen waren Zijpe en Anna Jacobapolder onherbergzame oorden, vooral wanneer de veerdienst het we gens storm of dichte mist moest laten afweten. Met achterlating van de auto zochten Schouwenaren dan nogal eens hun toevlucht bij het voetveer van Maas, de particuliere pontbaas wiens ogen fungeerden als een eigen tijds radarscherm en die altijd overzet te. De laatste overtocht van de 'Zijpe' vandaag zet het veer Zijpe-Anna Jaco bapolder bij in de geschiedenis. WASHINGTON (UPI) - Vertegenwoor digers van de Verenigde Staten en Ja pan hebben dinsdag een handelsover eenkomst gesloten, die Japan er toe verplicht een einde te maken aan zijn contingentering bij de import van ci trusvruchten en rundvlees uit de VS. Tegelijkertijd hebben de Verenigde Staten ook hun klacht over de Japan se contingentering en handelsbelem meringen bij de internationale han delsorganisatie, de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT), ingetrokken. De Japanse handelsbelemmeringen op de invoer van citrusvruchten en rundvlees vormden jarenlang een doorn in het oog van de Amerikaanse producenten. Op 20 juni werd dan ein delijk na langdurig onderling getouw trek een akkoord aangekondigd. De overeenkomst houdt in dat de contin gentering bij de import van citrus vruchten en rundvlees binnen een tijdsbestek van drie jaar geleidelijk wordt afgeschaft. De algehele open stelling van de Japanse markt voor Amerikaans sinaasappelsap is pas over vier jaar een feit. Wel is afgespro ken dat bij invoer in Japan op deze produkten hoge invoerrechten mogen worden geheven, om de liberalisering voor de binnenlandse producent niet al te hard te laten aankomen. (Advertentie) THENE (AP) - Een hittegolf en de verweldigende luchtvervuiling heb ben er dinsdag voor gezorgd dat in de Iriekse hoofdstad Athene ruim 400 nensen naar het ziekenhuis moesten net hartproblemen en ademhalings- noeilijkheden. Dat heeft de milieu- lienst PAKOE gemeld, le temperaturen in Athene zijn al vier lagen tegen de 40 graden celsius. Er is en run ontstaan op winkels voor de lanschaf van electrische ventilatoren, lp 14 juli beginnen in Griekenland de oelatingsexamens voor de universi- eiten. Er wordt nu overwogen dat uit e stellen tot september, omdat de hit- - de prestaties van de studenten 'aarschijnlijk sterk zal beïnvloeden. Meese WASHINGTON (UPI/AFP) - De Ame rikaanse minister van justitie, Edwin Meese, heeft dinsdag aangekondigd dat hij over enige weken zijn functie neerlegt. De meest omstreden minis ter uit de regering-Reagan zal eind ju li of begin augustus opstappen. Het besluit van Meese om af te treden kwam op dezelfde dag dat de speciale aanklager die bepaalde beschuldigin gen tegen de minister heeft onder zocht, zijn rapport overhandigde aan justitie. Aanklager James McKay ver klaarde enige weken geleden dat het rapport geen enkel materiaal bevat dat belastend is voor de minister. Meese zei dat het onderzoek van de speciale aanklager heeft aangetoond dat de beschuldigingen vals waren. Naar zijn zeggen maakte dat voor hem de weg vrij om zich terug te trekken uit het openbare leven. „Ik heb altijd gezegd dat ik niet zou af treden totdat ik van alle blaam zou zijn gezuiverd", zo zei Meese op een on verwachte persconferentie in Sacra mento (Californië). De minister zei dat het nu voordelig is voor hem om terug te keren naar het bedrijfsleven. Hij had niet willen buigen voor valse aantijgin gen, ongerechtvaardigde politieke aanvallen en het geschreeuw van de media. Dat zou een ondermijning heb ben betekend van het rechtssysteem in de Verenigde Staten. De minister had steeds de volledige steun van pre sident Reagan, met wie hij al j arenlang nauw verbonden is geweest als advi seur en persoonlijke vriend. McKay overhandigde zijn 830 pagina's tellende rapport aan een bijzondere fe derale rechtbank. Het document blijft geheim totdat de rechtbank het heeft bestudeerd. Maar het was al enige tijd geen geheim meer dat de aanklager tot de conclusie is gekomen dat Meese zich niet schuldig heeft gemaakt aan enig strafbaar feit en dat het niet nodig is hem gerechtelijk te vervolgen. ik profiteer van uw aanbod. DePZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor Over een periode van 35 jaar na de watersnoodramp van 1953 is in Zeeland een reeks van veerdiensten verdwenen, gelijk op met de vorderin gen van de Deltawerken. Kortgene- Wolphaartsdijk, Veere-Kamperland, Zijpe-Numansdorp, Zierikzee-Kats(e- veer), Nieuw Vossemeer-Oud Vosse- meer, Yerseke-Gorishoek (nu weer toeristisch in de vaart): het waren des tijds begrippen in het verkeerspatroon van Zeeland. Tegenwoordig laat de au tomobilist ze links liggen. Alleen de watersporter gebruikt soms de oude routes erheen nog. Toch zal het nog even duren voordat Zeeland helemaal een land zonder veerponten en moei lijk bereikbare 'overkanten' is. Want zo vanzelfsprekend als in het noorden van de provincie een nieuw stelsel van verbindingen tot stand kwam in het spoor van de Deltawerken, zo moei zaam lukt dat voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Verder dan opheffing van de veerdienst tussen Terneuzen en Hoe- dekenskerke is het op de Westerschel- de nog niet gekomen. Op de voormali ge eilanden kon de bevolking als het ware met de kalender in de hand vast stellen wanneer de belemmering van weer een veerdienst zou vervallen. Voor het verkeer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen blijft het (nog) afwachten. Zijpe-Anna Jacobapolder is na vandaag voorgoed geschrapt uit de verkeersinformatie op de radio. Zeeland wacht met ongeduld op het moment dat dit ook voor (in ieder ge val) Kruiningen-Perkpolder zal gel den. Ondanks alle nostalgie. vdM. NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is dinsdag een monu ment voor de in mei van dit jaar overleden dr. Willem Drees onthuld. Het is een open bronzen reliëf dat Drees op 60-jarige leeftijd voorstelt en het staat op het plein voor het stadhuis aan de Dagelijkse Groenmarkt. Het monument werd vervaardigd door de kunstenaar Eric Claus. De ont hulling werd onder veel be langstelling van Hagenaars verricht door Drees' dochter A.S. Bouma. Haar vader zou dinsdag 102 jaar zijn gewor den. Het initiatief voor het monu ment werd genomen door de gemeente Den Haag, waar Drees voor de oorlog veertien jaar lang wethouder was. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1